slick-greeter - en to it translation catalogue (47 entries)

en: Enter password for %s
it: Inserire la password per %s

en: Enter your username
it: Inserisci il tuo nome utente

en: Username:
it: Nome utente:

en: Invalid password, please try again
it: Password non valida, riprovare

en: Failed to authenticate
it: Autenticazione non riuscita

en: Failed to start session
it: Avvio della sessione non riuscito

en: Logging in...
it: Accesso in corso...

en: Login Screen
it: Schermata di accesso

en: Back
it: Indietro

en: Power:
it: Alimentazione:

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Onscreen keyboard
it: Tastiera a schermo

en: High Contrast
it: Contrasto elevato

en: Screen Reader
it: Lettore schermo

en: Quit...
it: Esci...

en: Suspend
it: Sospendi

en: Hibernate
it: Iberna

en: Keyboard layout:
it: Mappatura tastiera:

en: More layouts...
it: Altri layout...

en: Session Options
it: Opzioni sessione

en: Select desktop environment
it: Seleziona l'ambiente grafico

en: Goodbye. Would you like to...
it: Addio. Gradiresti...

en: Shut Down
it: Spegni

en: Are you sure you want to shut down the computer?
it: Spegnere il computer?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
it: Altri utenti sono attualmente collegati al computer, spegnendo ora verranno chiuse anche le altre sessioni.

en: Restart
it: Riavvia

en: Show release version
it: Mostra la versione del rilascio

en: Run in test mode
it: Esegui in modalità di test

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
it: Eseguire "%s --help" per l'elenco completo delle opzioni disponibili a riga di comando.

en: %s (Default)
it: %s (predefinito)

en: Guest Session
it: Sessione ospite

en: Please enter a complete e-mail address
it: Inserire l'indirizzo email completo

en: Incorrect e-mail address or password
it: Password o indirizzo email non corretto

en: If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server.
it: Se si dispone di un account su un server RDP o Citrix, «Accesso remoto» consente di eseguire le applicazioni da quel server.

en: If you have an account on an RDP server, Remote Login lets you run applications from that server.
it: Se si dispone di un account su un server RDP, «Accesso remoto» consente di eseguire le applicazioni da quel server.

en: Cancel
it: Annulla

en: Set Up...
it: Configuration...

en: You need an Ubuntu Remote Login account to use this service. Would you like to set up an account now?
it: È necessario un account «Accesso remoto» di Ubuntu per utilizzare questo servizio. Creare un account ora?

en: You need an Ubuntu Remote Login account to use this service. Visit uccs.canonical.com to set up an account.
it: È necessario un account «Accesso remoto» di Ubuntu per utilizzare questo servizio. Visitare uccs.canonical.com per crearne uno.

en: Server type not supported.
it: Tipo di server non supportato.

en: Domain:
it: Dominio:

en: Email address:
it: Indirizzo email:

en: Log In
it: Accedi

en: Login as %s
it: Accesso come %s

en: Retry
it: Riprova

en: Retry as %s
it: Riprova come %s

en: Login
it: Accedi
