slick-greeter - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: Enter password for %s
ja: %s のパスワードを入力

en: Enter your username
ja: ユーザー名を入力

en: Password:
ja: パスワード:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Invalid password, please try again
ja: パスワードが違います、もう一度試してください

en: Failed to authenticate
ja: 認証に失敗しました

en: Failed to start session
ja: セッションの開始に失敗しました

en: Logging in...
ja: ログインしています...

en: Login Screen
ja: ログイン画面

en: Back
ja: 戻る

en: Power:
ja: 電源:

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Onscreen keyboard
ja: スクリーンキーボード

en: High Contrast
ja: ハイコントラスト

en: Screen Reader
ja: スクリーンリーダー

en: Quit...
ja: 終了...

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Keyboard layout:
ja: キーボードレイアウト:

en: More layouts...
ja: その他のレイアウト...

en: Session Options
ja: セッションのオプション

en: Select desktop environment
ja: デスクトップ環境を選択

en: Goodbye. Would you like to...
ja: コンピューターの電源を切ります...

en: Shut Down
ja: シャットダウン

en: Are you sure you want to shut down the computer?
ja: コンピューターをシャットダウンしますか？

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
ja: 現在、他のユーザーがこのコンピューターにログインしています。今ここでシャットダウンすると、他のセッションも閉じられてしまいます。

en: Restart
ja: 再起動

en: Show release version
ja: リリースのバージョンを表示します

en: Run in test mode
ja: テストモードで実行します

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: '%s --help' を実行すると、利用できるコマンドラインのオプションをすべて表示します。

en: %s (Default)
ja: %s (既定)

en: Guest Session
ja: ゲストセッション

en: Please enter a complete e-mail address
ja: 完全なメールアドレスを入力してください

en: Incorrect e-mail address or password
ja: メールアドレスかパスワードが間違っています

en: If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server.
ja: RDP または Citrix サーバーのアカウントをお持ちの場合、リモートログインでそのサーバーからアプリケーションを実行できます。

en: If you have an account on an RDP server, Remote Login lets you run applications from that server.
ja: RDP サーバーのアカウントをお持ちの場合、リモートログインでそのサーバーからアプリケーションを実行できます。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Set Up...
ja: セットアップ...

en: You need an Ubuntu Remote Login account to use this service. Would you like to set up an account now?
ja: このサービスを使用するには Ubuntu リモートログインのアカウントが必要です。今すぐアカウントをセットアップしますか？

en: You need an Ubuntu Remote Login account to use this service. Visit uccs.canonical.com to set up an account.
ja: このサービスを使用するには Ubuntu リモートログインのアカウントが必要です。uccs.canonical.com からアカウントをセットアップしてください。

en: Server type not supported.
ja: サポートされていない種類のサーバーです。

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Email address:
ja: メールアドレス:

en: Log In
ja: ログイン

en: Login as %s
ja: %s としてログイン

en: Retry
ja: 再試行

en: Retry as %s
ja: %s として再試行

en: Login
ja: ログイン
