slick-greeter - en to ro translation catalogue (48 entries)

en: Enter password for %s
ro: Introduceți parola pentru %s

en: Enter your username
ro: Introdu-ți numele de utilizator

en: Password:
ro: Parola:

en: Username:
ro: Utilizator:

en: Invalid password, please try again
ro: Parolă incorectă, reîncercați

en: Failed to authenticate
ro: Autentificare eșuată

en: Failed to start session
ro: Eșec la pornirea sesiunii

en: Logging in...
ro: Autentificare...

en: Login Screen
ro: Ecran de autentificare

en: Back
ro: Înapoi

en: Power:
ro: Alimentare

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Onscreen keyboard
ro: Tastatură pe ecran

en: High Contrast
ro: Contrast puternic

en: Screen Reader
ro: Cititor de ecran

en: Quit...
ro: Ieșire...

en: Suspend
ro: Suspendare

en: Hibernate
ro: Hibernare

en: Keyboard layout:
ro: Aranjament de tastatură:

en: More layouts...
ro: Mai multe tipuri...

en: Session Options
ro: Opţiuni pentru sesiune

en: Select desktop environment
ro: Alege mediul desktop

en: Goodbye. Would you like to...
ro: La revedere. Ați dori să...

en: Shut Down
ro: Oprire

en: Are you sure you want to shut down the computer?
ro: Sigur doriți să închideți calculatorul?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
ro: Pe acest calculator sunt autentificați și alți utilizatori, oprirea calculatorului va închide și sesiunile acestora.

en: Restart
ro: Repornire

en: Show release version
ro: Arată versiunea

en: Run in test mode
ro: Execută în modul de testare

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: Executați „%s --help” pentru o listă completă de opțiuni disponibile în linia de comandă.

en: %s (Default)
ro: %s (Implicit)

en: Guest Session
ro: Sesiune oaspete

en: Please enter a complete e-mail address
ro: Introduceți o adresă de email completă

en: Incorrect e-mail address or password
ro: Adresă de e-mail sau parolă incorectă

en: If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server.
ro: Dacă aveți un cont pe un server RDP sau Citrix, Autentificare la Distanță vă permite să rulați aplicații de pe serverul respectiv.

en: If you have an account on an RDP server, Remote Login lets you run applications from that server.
ro: Dacă aveți un cont pe un server RDP, Autentificare la Distanță vă permite să rulați aplicații de pe serverul respectiv.

en: Cancel
ro: Anulare

en: Set Up...
ro: Configurează...

en: You need an Ubuntu Remote Login account to use this service. Would you like to set up an account now?
ro: Pentru a utiliza acest serviciu aveți nevoie de un cont Ubuntu Remote Login. Doriți să creați un cont acum?

en: You need an Ubuntu Remote Login account to use this service. Visit uccs.canonical.com to set up an account.
ro: Pentru a utiliza acest serviciu aveți nevoie de un cont Ubuntu Autentificare la Distanță.  Pentru a crea un cont vizitați uccs.canonical.com

en: Server type not supported.
ro: Tipul de server nu este suportat.

en: Domain:
ro: Domeniu:

en: Email address:
ro: Adresă de e-mail:

en: Log In
ro: Autentificare

en: Login as %s
ro: Autentificați-vă ca %s

en: Retry
ro: Încearcă din nou

en: Retry as %s
ro: Reîncearcă ca %s

en: Login
ro: Autentificare
