smb2www 980804-28 - en to es translation catalogue (45 entries)

note: GENERAL NOTE:  Messages from this file are used in smb2www's HTML pages. That's why the `<', '>', and `&' characters *must* be replaced with suitable HTML entities: `&lt;', `&gt;' and, `&amp;' respectively. Of course, the above characters may be used as part of HTML tags (like `<i>' and `</i>' later
en: Remco van Mook &lt;remco@samba.anu.edu.au&gt;
es: Gunnar Wolf &lt;gwolf@gwolf.org&gt;

note: type: welcome
en: Welcome to the SMB to WWW gateway !
es: Bienvenido a la paserala SMB a WWW !

note: type: workgroup
en: Workgroup
es: Grupo de trabajo

note: type: othernet
en: Other Networks
es: Otras redes

note: type: submit
en: Submit
es: Enviar

note: type: help
en: Help
es: Ayuda

note: type: help2
en: HELP
es: AYUDA

note: type: network
en: Network
es: Red

note: type: ent_net
en: The Entire Network
es: Toda la red

note: type: ent_net2
en: THE ENTIRE NETWORK
es: TODA LA RED

note: type: shares
en: Shares
es: Recursos

note: type: share
en: Share
es: Recurso

note: type: printer
en: Printer
es: Impresora

note: type: no_group
en: Group Not Found
es: Grupo no encontrado

note: type: no_group2
en: The group you requested could not be found.
es: El grupo que solicitó no pudo ser encontrado

note: type: in_group
en: Computers in group
es: Computadoras en el grupo

note: type: shares_on
en: Shares on computer
es: Recursos en la computadora

note: type: no_host
en: Host Not Found
es: Computadora no encontrada

note: type: no_host2
en: The host you requested could not be found.
es: La computadora que solicitó no pudo ser localizada

note: type: req_pass
en: Password required for
es: Requiero de la contraseña para

note: type: on_computer
en: on Computer
es: en la computadora

note: type: or_acc_den
en: or access denied
es: o acceso denegado

note: type: name_pass
en: Please enter name and/or password
es: Por favor especifique nombre y/o contraseña

note: type: name
en: name
es: nombre

note: type: upass
en: password
es: contraseña

note: type: content
en: Contents of
es: Contenidos de

note: type: top_share
en: Top of Share
es: Raiz del recurso

note: type: down_dir
en: Download this Directory
es: Bajar este directorio

note: type: file
en: FILE
es: ARCHIVO

note: type: goback
en: Go back to the SMB to WWW gateway
es: Volver a la pasarela SMB a WWW

note: type: sendmsg
en: Send a Message
es: Enviar un mensaje

note: type: sendmsg2
en: Enter message to send to
es: Proporcione el mensaje a enviar

note: type: message_ok
en: The message has been sent successfully.
es: El mensaje fue enviado exitosamente

note: type: header
en: Help for the SMB to WWW gateway
es: Ayuda para la pasarela SMB a WWW

note: type: info
en: This is a brief explanation of the icons used in SMB2WWW, the SMB to WWW gateway. Most are pretty much self-explanatory. Also, I'll discuss a few of the other things you can encounter.
es: Esta es una breve explicación de los iconos utilizados en SMB2WWW, la pasarela de SMB a WWW. Casi todos no requerirán explicación. También, menciono algunos de los detalles con que se puede topar.

note: type: info2
en: SMB2WWW is organized in the same way SMB, or Windows Network, is organized. Every computer has shares, those shares have directories, every computer is part of a workgroup. Within a site, there can be several workgroups.
es: SMB2WWW está organizado de la misma manera que SMB, o una red Windows. Cada computadora puede compartir recursos, los cuales tienen directorios. Toda computadora es parte de un grupo de trabajo. Dentro de una red, puede haber diferentes grupos de trabajo.

note: type: othernet
en: Behind this icon is a page that refers to other SMB2WWW sites.
es: Este icono se refiere a páginas donde encontrará otros sitios con SMB2WWW

note: type: network
en: This brings you back to an overview of the entire SMB2WWW site.
es: Lo envía de vuelta a la vista principal de la red completa SMB2WWW

note: type: workgroup
en: Goes to the Workgroup mentioned.
es: Va al grupo de trabajo mencionado

note: type: shares
en: Goes to the Computer mentioned. There is one special case: on the overview page, there is a <i>Form Field</i> next to this icon. You can type in the computer you wish to go to.
es: Va a la computadora mencionada. Hay un caso especial: En la página de vista general, hay un <i>campo de texto</i> junto a este icono. Puede escribir ahí el nombre de la computadora que desea consultar.

note: type: share
en: Opens the share mentioned.
es: Abre el recurso en cuestión

note: type: dir
en: Opens the directory mentioned.
es: Abre el directorio indicado

note: type: file
en: Opens the file mentioned. What occurs depends on your browser and the kind of file you're opening. The gateway will try to provide the correct MIME-type, based on the extension of the filename.
es: Abre el archivo indicado. Lo que ocurra dependerá de su navegador y del tipo de archivo que esté solicitando. La pasarela intentará proporcionarle el tipo MIME correcto, basándose en la extensión del archivo.

note: type: tar
en: This Icon will show up on directory overviews. With this icon, you can download an entire directory tree at once, as a TAR file. Please use sparingly.
es: Este icono aparece al abrir un directorio. Con este icono, puede bajar un árbol completo con una sóla operación, como un archivo TAR. Supone bastante carga para el servidor, no lo use demasiado!

note: type: help
en: Brings you to this page.
es: Lleva a esta página
