smb2www 980804-28 - en to fr translation catalogue (46 entries)

note: GENERAL NOTE:  Messages from this file are used in smb2www's HTML pages. That's why the `<', '>', and `&' characters *must* be replaced with suitable HTML entities: `&lt;', `&gt;' and, `&amp;' respectively. Of course, the above characters may be used as part of HTML tags (like `<i>' and `</i>' later
en: Remco van Mook &lt;remco@samba.anu.edu.au&gt;
fr: Nicolas Haller &lt;nicolas@boiteameuh.org&gt;

note: type: welcome
en: Welcome to the SMB to WWW gateway !
fr: Bienvenue sur la passerelle SMB vers WWW

note: type: workgroup
en: Workgroup
fr: Groupe de travail

note: type: othernet
en: Other Networks
fr: Autres Réseaux

note: type: submit
en: Submit
fr: Soumettre

note: type: help
en: Help
fr: Aide

note: type: help2
en: HELP
fr: AIDE

note: type: network
en: Network
fr: Réseau

note: type: ent_net
en: The Entire Network
fr: Tout le réseau

note: type: ent_net2
en: THE ENTIRE NETWORK
fr: TOUT LE RÉSEAU

note: type: shares
en: Shares
fr: Partages

note: type: share
en: Share
fr: Partage

note: type: printer
en: Printer
fr: Imprimante

note: type: no_group
en: Group Not Found
fr: Groupe introuvable

note: type: no_group2
en: The group you requested could not be found.
fr: Ce groupe n'existe pas.

note: type: in_group
en: Computers in group
fr: Ordinateurs dans le groupe

note: type: shares_on
en: Shares on computer
fr: Partages sur l'ordinateur

note: type: no_host
en: Host Not Found
fr: Hôte introuvable

note: type: no_host2
en: The host you requested could not be found.
fr: Cet hôte n'existe pas.

note: type: req_pass
en: Password required for
fr: Mot de passe requis pour

note: type: on_computer
en: on Computer
fr: sur l'Ordinateur

note: type: or_acc_den
en: or access denied
fr: ou accès refusé

note: type: name_pass
en: Please enter name and/or password
fr: Veuillez indiquer votre nom et/ou votre mot de passe

note: type: name
en: name
fr: nom

note: type: upass
en: password
fr: mot de passe

note: type: content
en: Contents of
fr: Contenu de

note: type: top_share
en: Top of Share
fr: Racine du partage

note: type: down_dir
en: Download this Directory
fr: Télécharger ce répertoire

note: type: dir
en: DIR
fr: RÉP

note: type: file
en: FILE
fr: FICHIER

note: type: goback
en: Go back to the SMB to WWW gateway
fr: Revenir à la passerelle SMB vers WWW

note: type: sendmsg
en: Send a Message
fr: Envoyer un message

note: type: sendmsg2
en: Enter message to send to
fr: Veuillez saisir le message à envoyer à

note: type: message_ok
en: The message has been sent successfully.
fr: Le message a été envoyé avec succès.

note: type: header
en: Help for the SMB to WWW gateway
fr: Aide pour la passerelle SMB vers WWW

note: type: info
en: This is a brief explanation of the icons used in SMB2WWW, the SMB to WWW gateway. Most are pretty much self-explanatory. Also, I'll discuss a few of the other things you can encounter.
fr: Ceci est une brève explication des icônes utilisées dans SMB2WWW, la passerelle SMB vers WWW. Beaucoup sont explicites. Cette aide fournit également des détails sur d'autres fonctionnalités.

note: type: info2
en: SMB2WWW is organized in the same way SMB, or Windows Network, is organized. Every computer has shares, those shares have directories, every computer is part of a workgroup. Within a site, there can be several workgroups.
fr: La passerelle SMB2WWW est organisée de la même façon que SMB ou les réseaux Windows. Chaque ordinateur possède des partages, ces partages contiennent des répertoires et chaque ordinateur fait partie d'un groupe de travail. Dans un même site, il peut y avoir plusieurs groupes de travail.

note: type: othernet
en: Behind this icon is a page that refers to other SMB2WWW sites.
fr: Cette icône conduit à une liste d'autres sites sur SMB2WWW.

note: type: network
en: This brings you back to an overview of the entire SMB2WWW site.
fr: Cette icône ramène à une vue d'ensemble du site de SMB2WWW.

note: type: workgroup
en: Goes to the Workgroup mentioned.
fr: Aller au groupe de travail demandé.

note: type: shares
en: Goes to the Computer mentioned. There is one special case: on the overview page, there is a <i>Form Field</i> next to this icon. You can type in the computer you wish to go to.
fr: Se connecter à l'ordinateur indiqué. Particularité : sur la page de la vue d'ensemble, une <i>Boîte de texte</i> côtoie cette icône. Elle sert à indiquer le nom de l'ordinateur sur lequel se connecter.

note: type: share
en: Opens the share mentioned.
fr: Ouvrir le partage demandé.

note: type: dir
en: Opens the directory mentioned.
fr: Ouvrir le répertoire demandé.

note: type: file
en: Opens the file mentioned. What occurs depends on your browser and the kind of file you're opening. The gateway will try to provide the correct MIME-type, based on the extension of the filename.
fr: Ouvrir le fichier demandé. La conséquence de cette action dépend du navigateur et du type de fichier à ouvrir. La passerelle essaie de fournir le type MIME approprié, en se basant sur l'extension du nom de fichier.

note: type: tar
en: This Icon will show up on directory overviews. With this icon, you can download an entire directory tree at once, as a TAR file. Please use sparingly.
fr: Affichage d'une vue des répertoires. Avec cette icône, il est possible de télécharger une arborescence complète sous forme de fichier TAR. Il est conseillé d'utiliser cette fonctionnalité de manière ponctuelle.

note: type: help
en: Brings you to this page.
fr: Retour à cette page.
