smb2www 980804-28 - en to pl translation catalogue (46 entries)

note: GENERAL NOTE:  Messages from this file are used in smb2www's HTML pages. That's why the `<', '>', and `&' characters *must* be replaced with suitable HTML entities: `&lt;', `&gt;' and, `&amp;' respectively. Of course, the above characters may be used as part of HTML tags (like `<i>' and `</i>' later
en: Remco van Mook &lt;remco@samba.anu.edu.au&gt;
pl: Robert Luberda &lt;robert@debian.org&gt;

note: type: welcome
en: Welcome to the SMB to WWW gateway !
pl: Witamy w bramce SMB przez WWW !

note: type: workgroup
en: Workgroup
pl: Grupa robocza

note: type: othernet
en: Other Networks
pl: Inne sieci

note: type: submit
en: Submit
pl: Wyślij

note: type: help
en: Help
pl: Pomoc

note: type: help2
en: HELP
pl: POMOC

note: type: network
en: Network
pl: Sieć

note: type: ent_net
en: The Entire Network
pl: Cała sieć

note: type: ent_net2
en: THE ENTIRE NETWORK
pl: CAŁA SIEĆ

note: type: shares
en: Shares
pl: Komputer

note: type: share
en: Share
pl: Zasób

note: type: printer
en: Printer
pl: Drukarka

note: type: no_group
en: Group Not Found
pl: Nie znaleziono grupy

note: type: no_group2
en: The group you requested could not be found.
pl: Szukana grupa nie została znaleziona.

note: type: in_group
en: Computers in group
pl: Komputery w grupie

note: type: shares_on
en: Shares on computer
pl: Zasoby udostępniane przez komputer

note: type: no_host
en: Host Not Found
pl: Nie znaleziono komputera

note: type: no_host2
en: The host you requested could not be found.
pl: Szukany komputer nie został znaleziony.

note: type: req_pass
en: Password required for
pl: Wymagane hasło do zasobu

note: type: on_computer
en: on Computer
pl: na komputerze

note: type: or_acc_den
en: or access denied
pl: lub dostęp zabroniony

note: type: name_pass
en: Please enter name and/or password
pl: Proszę wprowadzić nazwę użytkownika i/lub hasło

note: type: name
en: name
pl: nazwa użytkownika

note: type: upass
en: password
pl: hasło

note: type: content
en: Contents of
pl: Zasób

note: type: top_share
en: Top of Share
pl: katalog główny

note: type: down_dir
en: Download this Directory
pl: Pobierz ten katalog

note: type: dir
en: DIR
pl: KATALOG

note: type: file
en: FILE
pl: PLIK

note: type: goback
en: Go back to the SMB to WWW gateway
pl: Powrót do bramki SMB przez WWW

note: type: sendmsg
en: Send a Message
pl: Wyślij wiadomość

note: type: sendmsg2
en: Enter message to send to
pl: Wprowadź wiadomość, która zostanie wysłana do

note: type: message_ok
en: The message has been sent successfully.
pl: Wiadomość została wysłana.

note: type: header
en: Help for the SMB to WWW gateway
pl: Pomoc dla użytkownika bramki SMB2WWW

note: type: info
en: This is a brief explanation of the icons used in SMB2WWW, the SMB to WWW gateway. Most are pretty much self-explanatory. Also, I'll discuss a few of the other things you can encounter.
pl: Na tej stronie można znaleźć objaśnienie ikonek użytych w programie SMB2WWW, bramce udostępniającej zasoby SMB przez WWW. Większość z tych ikonek sama się wyjaśnia. Tu także można znaleźć opis kilku innych rzeczy, które można spotkać.

note: type: info2
en: SMB2WWW is organized in the same way SMB, or Windows Network, is organized. Every computer has shares, those shares have directories, every computer is part of a workgroup. Within a site, there can be several workgroups.
pl: Bramka SMB2WWW jest zorganizowana w taki sam sposób jak Otoczenie sieciowe. Każdy komputer udostępnia jakieś zasoby, zasoby są podzielone na katalogi, każdy komputer jest częścią grupy roboczej. W sieci lokalnej może istnieć kilka grup roboczych.

note: type: othernet
en: Behind this icon is a page that refers to other SMB2WWW sites.
pl: Strona zawierająca odnośniki do innych sieci, w których działają bramki SMB2WWW.

note: type: network
en: This brings you back to an overview of the entire SMB2WWW site.
pl: Wróć do przeglądu całości zasobów SMB2WWW.

note: type: workgroup
en: Goes to the Workgroup mentioned.
pl: Przejdź do podanej grupy roboczej.

note: type: shares
en: Goes to the Computer mentioned. There is one special case: on the overview page, there is a <i>Form Field</i> next to this icon. You can type in the computer you wish to go to.
pl: Przejdź do podanego komputera. Jest jeden przypadek specjalny: na stronie z przeglądem grup roboczych znajduje się <i>pole formularza</i>, w którym można podać nazwę komputera, którego zasoby chce się przeglądać.

note: type: share
en: Opens the share mentioned.
pl: Wejdź do podanego zasobu.

note: type: dir
en: Opens the directory mentioned.
pl: Wejdź do podanego katalogu.

note: type: file
en: Opens the file mentioned. What occurs depends on your browser and the kind of file you're opening. The gateway will try to provide the correct MIME-type, based on the extension of the filename.
pl: Otwórz podany plik. To, co się stanie po naciśnięciu tej ikony, zależy od przeglądarki WWW oraz rodzaju otwieranego pliku. Bramka SMB przez WWW, wysyłając plik, stara się dodać odpowiednie nagłówki MIME zależne od rozszerzenia pliku.

note: type: tar
en: This Icon will show up on directory overviews. With this icon, you can download an entire directory tree at once, as a TAR file. Please use sparingly.
pl: Ta ikona jest pokazywana u góry przeglądu katalogów. Umożliwia pobranie całego katalogu łącznie z podkatalogami jako archiwum TAR-a. Prosimy używać tej opcji z umiarem.

note: type: help
en: Brings you to this page.
pl: Odsyłacz do strony, którą właśnie czytasz.
