smb2www 980804-42 - en to pt translation catalogue (46 entries)

note: GENERAL NOTE:  Messages from this file are used in smb2www's HTML pages. That's why the `<', '>', and `&' characters *must* be replaced with suitable HTML entities: `&lt;', `&gt;' and, `&amp;' respectively. Of course, the above characters may be used as part of HTML tags (like `<i>' and `</i>' later
en: Remco van Mook &lt;remco@samba.anu.edu.au&gt;
pt: Américo Monteiro &lt;a_monteiro@gmx.com&gt;

note: type: welcome
en: Welcome to the SMB to WWW gateway !
pt: Bem vindo à gateway SMB para WWW !

note: type: workgroup
en: Workgroup
pt: Grupo de Trabalho

note: type: othernet
en: Other Networks
pt: Outras Redes

note: type: submit
en: Submit
pt: Submeter

note: type: help
en: Help
pt: Ajuda

note: type: help2
en: HELP
pt: AJUDA

note: type: network
en: Network
pt: Rede

note: type: ent_net
en: The Entire Network
pt: A Rede Completa

note: type: ent_net2
en: THE ENTIRE NETWORK
pt: A REDE COMPLETA

note: type: shares
en: Shares
pt: Partilhas

note: type: share
en: Share
pt: Partilha

note: type: printer
en: Printer
pt: Impressora

note: type: no_group
en: Group Not Found
pt: Grupo Não Encontrado

note: type: no_group2
en: The group you requested could not be found.
pt: O grupo que requereu não foi encontrado.

note: type: in_group
en: Computers in group
pt: Computadores no grupo

note: type: shares_on
en: Shares on computer
pt: Partilhas no computador

note: type: no_host
en: Host Not Found
pt: Máquina Não Encontrada

note: type: no_host2
en: The host you requested could not be found.
pt: A máquina que requereu não foi encontrada.

note: type: req_pass
en: Password required for
pt: Palavra passe requerida para

note: type: on_computer
en: on Computer
pt: no Computador

note: type: or_acc_den
en: or access denied
pt: ou acesso negado

note: type: name_pass
en: Please enter name and/or password
pt: Por favor indique nome e/ou palavra passe

note: type: name
en: name
pt: nome

note: type: upass
en: password
pt: palavra passe

note: type: content
en: Contents of
pt: Conteúdo de

note: type: top_share
en: Top of Share
pt: Topo da Partilha

note: type: down_dir
en: Download this Directory
pt: Descarregar este Directório

note: type: dir
en: DIR
pt: DIRECTÓRIO

note: type: file
en: FILE
pt: FICHEIRO

note: type: goback
en: Go back to the SMB to WWW gateway
pt: Regressar à gateway SMB para WWW

note: type: sendmsg
en: Send a Message
pt: Enviar uma Mensagem

note: type: sendmsg2
en: Enter message to send to
pt: Insira a mensagem a enviar

note: type: message_ok
en: The message has been sent successfully.
pt: A mensagem foi enviada com sucesso.

note: type: header
en: Help for the SMB to WWW gateway
pt: Ajuda para a gateway SMB para WWW

note: type: info
en: This is a brief explanation of the icons used in SMB2WWW, the SMB to WWW gateway. Most are pretty much self-explanatory. Also, I'll discuss a few of the other things you can encounter.
pt: Esta é uma breve explicação dos ícones usados em SMB2WWW, a gateway SMB para WWW. A maioria são bastante auto-explicativos. E também, irei discutir um pouco das outras coisas que você pode encontrar.

note: type: info2
en: SMB2WWW is organized in the same way SMB, or Windows Network, is organized. Every computer has shares, those shares have directories, every computer is part of a workgroup. Within a site, there can be several workgroups.
pt: SMB2WWW é organizado do mesmo modo que SMB, ou Rede de Windows, é organizado. Cada computador tem partilhas, essas partilhas têm directórios, cada computador faz parte de um grupo de trabalho. Dentro de um site, podem existir vários grupos de trabalho.

note: type: othernet
en: Behind this icon is a page that refers to other SMB2WWW sites.
pt: Detrás deste ícone está uma página com referências a outros sites SMB2WWW.

note: type: network
en: This brings you back to an overview of the entire SMB2WWW site.
pt: Isto trás você de volta a uma visão geral do site SMB2WWW inteiro.

note: type: workgroup
en: Goes to the Workgroup mentioned.
pt: Vai para o Grupo de trabalho mencionado.

note: type: shares
en: Goes to the Computer mentioned. There is one special case: on the overview page, there is a <i>Form Field</i> next to this icon. You can type in the computer you wish to go to.
pt: Vai para o Computador mencionado. Existe um caso especial: na página de visão geral, existe um <i>Campo Formulário</i> a seguir a este ícone. Você pode lá escrever o computador para onde deseja ir.

note: type: share
en: Opens the share mentioned.
pt: Abre a partilha mencionada.

note: type: dir
en: Opens the directory mentioned.
pt: Abre o directório mencionado

note: type: file
en: Opens the file mentioned. What occurs depends on your browser and the kind of file you're opening. The gateway will try to provide the correct MIME-type, based on the extension of the filename.
pt: Abre o ficheiro mencionado. O que acontece depende do seu navegador e do tipo de ficheiro que está a abrir. A gateway irá tentar fornecer o tipo-MIME correcto, com base na extensão do nome do ficheiro.

note: type: tar
en: This Icon will show up on directory overviews. With this icon, you can download an entire directory tree at once, as a TAR file. Please use sparingly.
pt: Este ícone irá aparecer em visões gerais de directórios. Com este ícone, você pode descarregar uma árvore inteira de directórios de uma vez, como um ficheiro TAR. Por favor use com moderação.

note: type: help
en: Brings you to this page.
pt: Mostra-lhe para esta página.
