smb2www 980804-28 - en to vi translation catalogue (46 entries)

note: GENERAL NOTE:  Messages from this file are used in smb2www's HTML pages. That's why the `<', '>', and `&' characters *must* be replaced with suitable HTML entities: `&lt;', `&gt;' and, `&amp;' respectively. Of course, the above characters may be used as part of HTML tags (like `<i>' and `</i>' later
en: Remco van Mook &lt;remco@samba.anu.edu.au&gt;
vi: Clytie Siddall &lt;clytie@riverland.net.au&gt;

note: type: welcome
en: Welcome to the SMB to WWW gateway !
vi: Chúc mừng bạn vào Cổng ra SMB sang WWW!

note: type: workgroup
en: Workgroup
vi: Nhóm làm việc

note: type: othernet
en: Other Networks
vi: mạng khác

note: type: submit
en: Submit
vi: Đệ trình

note: type: help
en: Help
vi: Trợ giúp

note: type: help2
en: HELP
vi: TRỢ GIÚP

note: type: network
en: Network
vi: mạng

note: type: ent_net
en: The Entire Network
vi: Toàn mạng

note: type: ent_net2
en: THE ENTIRE NETWORK
vi: TOÀN MẠNG

note: type: shares
en: Shares
vi: Phần chia

note: type: share
en: Share
vi: Phần chia

note: type: printer
en: Printer
vi: Máy in

note: type: no_group
en: Group Not Found
vi: Không tìm thấy Nhóm

note: type: no_group2
en: The group you requested could not be found.
vi: Không tìm thấy Nhóm đã yêu cầu.

note: type: in_group
en: Computers in group
vi: Máy tính trong nhóm

note: type: shares_on
en: Shares on computer
vi: Phần chia trên máy tính

note: type: no_host
en: Host Not Found
vi: Không tìm thấy Máy

note: type: no_host2
en: The host you requested could not be found.
vi: Không tìm thấy Máy đã yêu cầu.

note: type: req_pass
en: Password required for
vi: Cần thiết mật khẩu cho

note: type: on_computer
en: on Computer
vi: trên Máy tính

note: type: or_acc_den
en: or access denied
vi: hoặc truy cập bị từ chối

note: type: name_pass
en: Please enter name and/or password
vi: Hãy gõ tên và/hay mật khẩu

note: type: name
en: name
vi: tên

note: type: upass
en: password
vi: mật khẩu

note: type: content
en: Contents of
vi: Nội dụng của

note: type: top_share
en: Top of Share
vi: Đỉnh phần chia

note: type: down_dir
en: Download this Directory
vi: Tải thư mục này về

note: type: dir
en: DIR
vi: TMỤC

note: type: file
en: FILE
vi: TỆP

note: type: goback
en: Go back to the SMB to WWW gateway
vi: Trở về Cổng ra SMB sang WWW

note: type: sendmsg
en: Send a Message
vi: Gởi tin nhẳn

note: type: sendmsg2
en: Enter message to send to
vi: Hãy gõ tin nhẳn cần gởi cho

note: type: message_ok
en: The message has been sent successfully.
vi: Tin nhẳn đã được gởi.

note: type: header
en: Help for the SMB to WWW gateway
vi: Trợ giúp về Công ra SMB sang WWW

note: type: info
en: This is a brief explanation of the icons used in SMB2WWW, the SMB to WWW gateway. Most are pretty much self-explanatory. Also, I'll discuss a few of the other things you can encounter.
vi: Ở đây có giải thích những biểu tượng được dùng trong SMB2WWW, Cổng ra SMB sang WWW. Hầu hết dễ hiểu. Cũng có thông tin khác về một số tính năng của cổng ra này.

note: type: info2
en: SMB2WWW is organized in the same way SMB, or Windows Network, is organized. Every computer has shares, those shares have directories, every computer is part of a workgroup. Within a site, there can be several workgroups.
vi: SMB2WWW được tổ chức bằng cùng một cách với SMB hay Windows Network (mạng Windows). Mỗi máy tính có nhiều phần chia, mỗi phần chia có nhiều thư mục, mỗi máy tính thuộc về một nhóm làm việc. Có thể có vài nhóm làm việc tại một nợi Mạng.

note: type: othernet
en: Behind this icon is a page that refers to other SMB2WWW sites.
vi: Nằm sau biểu tượng này có một trang chỉ đến nhiều nơi Mạng SMB2WWW khác.

note: type: network
en: This brings you back to an overview of the entire SMB2WWW site.
vi: Điều này trở bạn về tóm tắt của toàn nơi Mạng SMB2WWW.

note: type: workgroup
en: Goes to the Workgroup mentioned.
vi: Vào Nhóm làm việc đã chọn.

note: type: shares
en: Goes to the Computer mentioned. There is one special case: on the overview page, there is a <i>Form Field</i> next to this icon. You can type in the computer you wish to go to.
vi: Vào Máy tính đã chọn. Có chỉ một trường hợp đặc biệt: trong trang tóm tắt, có một <i>Trường gõ</i> ở bên cạnh biểu tượng này. Vào đó, bạn có thể gõ máy tính cần tới.

note: type: share
en: Opens the share mentioned.
vi: Mở phần chia đã chọn.

note: type: dir
en: Opens the directory mentioned.
vi: Mở thư mục đã chọn.

note: type: file
en: Opens the file mentioned. What occurs depends on your browser and the kind of file you're opening. The gateway will try to provide the correct MIME-type, based on the extension of the filename.
vi: Mở tập tin đã chọn. Kết quả phụ thuộc vào trình duyệt của bạn và kiểu tập tin cần mở. Cổng ra sẽ cố cung cấp kiểu MIME đúng, đựa vào phần mở rộng của tên tập tin (v.d. .txt, .jpg).

note: type: tar
en: This Icon will show up on directory overviews. With this icon, you can download an entire directory tree at once, as a TAR file. Please use sparingly.
vi: Biểu tượng này sẽ xuất hiện trong tóm tắt của thư mục. Bằng biểu tượng này, bạn có thể tải toàn cây thư mục về đồng thời, dạng tập tin TAR (.tar). Cẩn thận à.

note: type: help
en: Brings you to this page.
vi: Trở bạn về trang này.
