smb2www - en to ca translation catalogue (19 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
ca: El smb2www està inhabilitat per defecte

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
ca: Si s'habilita el smb2www, per defecte permet que qualsevol persona navegui per la vostra xarxa SMB local.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
ca: Com això pot repercutir en la seguretat, està inhabilitat per defecte i hauríeu de modificar la configuració del vostre servidor web per habilitar-lo de manera segura. Per a més informació sobre la configuració de l'Apache feu una ullada a /usr/share/doc/smb2www/index.html (especialment a la PMF 4).

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
ca: Voleu habilitar el smb2www?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
ca: Servidor principal d'exploració:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
ca: Introduïu el nom del servidor que el smb2www utilitzarà com a explorador principal.

note: Type: select Choices
en: English
ca: anglès

note: Type: select Choices
en: Czech
ca: txec

note: Type: select Choices
en: Dutch
ca: holandès

note: Type: select Choices
en: Finnish
ca: finès

note: Type: select Choices
en: French
ca: francès

note: Type: select Choices
en: Polish
ca: polonès

note: Type: select Choices
en: Spanish
ca: castellà

note: Type: select Choices
en: Swedish
ca: suec

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
ca: vietnamita

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
ca: English

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
ca: Idioma de les pàgines smb2www:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
ca: El smb2www pot generar les seves pàgines HTML en diversos idiomes.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
ca: Trieu l'idioma que voleu fer servir per a les pàgines generades.
