smb2www - en to cs translation catalogue (19 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
cs: smb2www je implicitně zakázán

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
cs: Pokud je povolen, umožňuje smb2www (ve výchozím nastavení), aby kdokoliv mohl procházet vaší SMB sítí.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
cs: Protože to může mít vliv na bezpečnost, je smb2www ve výchozím nastavení zakázán. Pro bezpečné povolení smb2www, byste měli upravit nastavení webového serveru. Návod, jak to provést na Apachi, naleznete v /usr/share/doc/smb2www/index.html (obzvláště ve FAQ 4).

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
cs: Chcete povolit smb2www?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
cs: Server s hlavním prohlížečem:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
cs: Zadejte prosím jméno serveru, který má smb2www používat jako hlavní prohlížeč (master browser).

note: Type: select Choices
en: English
cs: angličtina

note: Type: select Choices
en: Czech
cs: čeština

note: Type: select Choices
en: Dutch
cs: nizozemština

note: Type: select Choices
en: Finnish
cs: finština

note: Type: select Choices
en: French
cs: francouzština

note: Type: select Choices
en: Polish
cs: polština

note: Type: select Choices
en: Spanish
cs: španělština

note: Type: select Choices
en: Swedish
cs: švédština

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
cs: vietnamština

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
cs: Czech

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
cs: Jazyk pro stránky smb2www:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
cs: Smb2www může generovat své HTML stránky v několika jazycích.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
cs: Vyberte prosím jazyk, ve kterém se budou generovat stránky.
