smb2www_980804-21-da - en to da translation catalogue (19 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
da: smb2www er som udgangspunkt deaktiveret

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
da: Hvis aktiveret vil smb2www, som standard, tillade alle at gennemsøge det lokale SMB-netværk.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
da: Da dette kan have sikkerhedsmæssige konsekvenser, er det deaktiveret som standard, og du skal ændre internetserverens konfiguration for sikket at aktivere smb2www. Læs venligst /usr/share/doc/smb2www/index.html for yderligere informationer (især OSS 4) om hvordan dette gøres for Apache.

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
da: Vil du aktivere smb2www?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
da: Master browserserver:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
da: Intast venligst navnet på den server, der skal bruges af smb2www som masterbrowser.

note: Type: select Choices
en: English
da: Engelsk

note: Type: select Choices
en: Czech
da: Tjekkisk

note: Type: select Choices
en: Dutch
da: Hollandsk

note: Type: select Choices
en: Finnish
da: Finsk

note: Type: select Choices
en: French
da: Fransk

note: Type: select Choices
en: Polish
da: Polsk

note: Type: select Choices
en: Spanish
da: Spansk

note: Type: select Choices
en: Swedish
da: Svensk

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
da: English

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
da: Sprog for smb2www-sider:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
da: Smb2www kan skrive sine HTML-sider på flere sprog.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
da: Vælg venligst sproget du ønsker at bruge på oprettede sider.
