smb2www 980804-31 - en to de translation catalogue (20 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
de: Smb2www ist standardmäßig deaktiviert

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
de: Falls aktiviert, wird Smb2www jedem erlauben, das lokale SMB-Netz zu browsen.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
de: Da dies Auswirkungen auf die Sicherheit hat, ist dies standardmäßig deaktiviert und Sie sollten Ihre Webserver-Konfiguration anpassen, um die sichere Benutzung von Smb2www zu ermöglichen. Lesen Sie dazu bitte /usr/share/doc/smb2www/index.html (speziell FAQ 4) für weitere Informationen zur entsprechenden Apache-Konfigurationen.

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
de: Möchten Sie Smb2www aktivieren?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
de: Master Browser-Server:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
de: Bitte geben Sie den Namen des Servers ein, den Smb2www als Master-Browser benutzen soll.

note: Type: select Choices
en: English
de: Englisch

note: Type: select Choices
en: Czech
de: Tschechisch

note: Type: select Choices
en: Dutch
de: Holländisch

note: Type: select Choices
en: German
de: Deutsche

note: Type: select Choices
en: Finnish
de: Finnisch

note: Type: select Choices
en: French
de: Französisch

note: Type: select Choices
en: Polish
de: Polnisch

note: Type: select Choices
en: Spanish
de: Spanisch

note: Type: select Choices
en: Swedish
de: Schwedisch

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
de: German

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
de: Sprache der Smb2www-Seiten:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
de: Smb2www kann seine HTML-Seiten in mehreren Sprachen erstellen.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
de: Bitte wählen Sie die Sprache aus, die Sie auf den generierten Seiten verwenden möchten.
