smb2www 980804-34 - en to es translation catalogue (20 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
es: «smb2ww» está desactivado de manera predeterminada

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
es: Si se activa, «smb2www» permitirá, de manera predeterminada, navegar a cualquiera dentro de la red SMB local.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
es: Esta función se encuentra desactivada de manera predeterminada ya que tiene implicaciones relacionadas con la seguridad. Si desea activar «smb2www» deberá modificar la configuración del servidor web para habilitarlo de forma segura. Por favor, consulte «/usr/share/doc/smb2www/index.html» para mayor información (específicamente FAQ 4) sobre la configuración de Apache.

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
es: ¿Desea activar «smb2www»?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
es: Servidor explorador maestro:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
es: Introduzca el nombre del servidor que utilizará «smb2ww» como explorador maestro.

note: Type: select Choices
en: English
es: Inglés

note: Type: select Choices
en: Czech
es: Checo

note: Type: select Choices
en: Dutch
es: Holandés

note: Type: select Choices
en: German
es: Alemán

note: Type: select Choices
en: Finnish
es: Finlandés

note: Type: select Choices
en: French
es: Francés

note: Type: select Choices
en: Polish
es: Polaco

note: Type: select Choices
en: Spanish
es: Español

note: Type: select Choices
en: Swedish
es: Sueco

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
es: Vietnamita

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
es: Inglés (idioma predeterminado)

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
es: Idioma para las páginas de smb2www:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
es: Smb2www puede generar sus páginas HTML en varios idiomas.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
es: Seleccione el idioma que desea utilizar en las páginas generadas.
