smb2www-eu - en to eu translation catalogue (19 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
eu: smb2www lehenespen bezala ezgaiurik dago

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
eu: Gaitzean, lehenespen bezala edozeini SMB sare lokala ikusteko aukera emango dio.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
eu: Honek segurtasunean eraginak dituenez, ezgaiturik dago lehenespen bezala eta zuk web zerbitzariaren konfigurazioa aldatu beharko duzu smb2www modu seguru batetan gaitzeko. Mesedez irakurri /usr/share/doc/smb2www/index.html Apache konfigurazioaz argibide gehiagorako (bereiziki 4. FAQ-a).

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
eu: smb2www gaitu nahi al duzu?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
eu: Nabigatzaile nagusi zerbitzaria:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
eu: Mesedez idatzi smb2www-ek nabigatzaile nagusi bezala erabili behar duen zerbitzariaren izena:

note: Type: select Choices
en: English
eu: Ingelesa

note: Type: select Choices
en: Czech
eu: Txekiarra

note: Type: select Choices
en: Dutch
eu: Herbeheretar

note: Type: select Choices
en: Finnish
eu: Finlandiera

note: Type: select Choices
en: French
eu: Frantsesa

note: Type: select Choices
en: Polish
eu: Poloniera

note: Type: select Choices
en: Spanish
eu: Gaztelania

note: Type: select Choices
en: Swedish
eu: Suediera

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
eu: Vietnamera

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
eu: English

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
eu: smb2www orrialdeen hizkuntza:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
eu: Smb2www HTML orrialdeak zenbait hizkuntza ezberdinetan sortzeko gai da.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
eu: Sortzen diren orrialdetan erabiltzea nahi duzun hizkuntza hautatu.
