smb2www 980804-32 - en to fi translation catalogue (19 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
fi: smb2www oletuksena passivoitu

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
fi: Jos smb2www aktivoidaan, voi oletuksena kuka tahansa selata paikallista SMB-verkkoa.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
fi: Koska tämä saattaa aiheuttaa turvariskejä, smb2www on oletuksena passivoitu ja verkkopalvelimen asetuksia tulisi muuttaa, jotta se voidaan aktivoida turvallisesti. Tiedostossa usr/share/doc/smb2www/index.html (erityisesti osassa FAQ 4) on lisätietoja (englanniksi) tällaisista Apachen asetuksista.

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
fi: Aktivoidaanko smb2www?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
fi: Pääselainpalvelin:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
fi: Anna palvelimen nimi, jota smb2www käyttää pääselaimena.

note: Type: select Choices
en: English
fi: englanti

note: Type: select Choices
en: Czech
fi: tšekki

note: Type: select Choices
en: Dutch
fi: hollanti

note: Type: select Choices
en: Finnish
fi: suomi

note: Type: select Choices
en: French
fi: ranska

note: Type: select Choices
en: Polish
fi: puola

note: Type: select Choices
en: Spanish
fi: espanja

note: Type: select Choices
en: Swedish
fi: ruotsi

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
fi: vietnam

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
fi: Finnish

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
fi: smb2www-sivujen kieli:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
fi: Smb2www voi tuottaa HTML-sivunsa useammalla kielellä.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
fi: Valitse kieli, jota käytetään tuotetuilla sivuilla.
