smb2www - en to gl translation catalogue (19 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
gl: smb2www desactivado por defecto

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
gl: Se se activa, smb2www ha permitir, por defecto, que todos naveguen pola rede SMB local.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
gl: Como isto pode ter consecuencias no tocante á seguridade, smb2www está desactivado por defecto, e debería modificar a configuración do servidor web para activar smb2www dun xeito seguro. Consulte /usr/share/doc/smb2www/index.html para máis información (en particular, a pregunta 4) sobre como facer esta configuración con Apache.

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
gl: ¿Quere activar smb2www?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
gl: Servidor navegador mestre:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
gl: Introduza o nome do servidor que smb2www ha empregar coma navegador mestre.

note: Type: select Choices
en: English
gl: Inglés

note: Type: select Choices
en: Czech
gl: Checo

note: Type: select Choices
en: Dutch
gl: Holandés

note: Type: select Choices
en: Finnish
gl: Finés

note: Type: select Choices
en: French
gl: Francés

note: Type: select Choices
en: Polish
gl: Polaco

note: Type: select Choices
en: Spanish
gl: Español

note: Type: select Choices
en: Swedish
gl: Sueco

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
gl: Vietnamita

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
gl: Spanish

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
gl: Idioma para as páxinas de smb2www:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
gl: Smb2www pode xerar as súas páxinas HTML en varios idiomas.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
gl: Escolla o idioma que quere empregar nas páxinas xeradas.
