smb2www 980804-37 - en to ja translation catalogue (19 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
ja: smb2www はデフォルトでは無効にされます

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
ja: 有効にすると、デフォルトの設定のままでは、smb2www は誰でもローカルの SMB ネットワークをブラウズできるようにします。

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
ja: これはセキュリティに重大な影響がある可能性があるので、デフォルトでは無効にされています。そのため、smb2www を安全に有効にするにはウェブサーバの設定を変更する必要があります。Apache の設定などについて、より詳細な情報は /usr/share/doc/smb2www/index.html (特に FAQ 4) を参照してください。

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
ja: smb2www を有効にしますか?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
ja: マスタブラウザサーバ:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
ja: smb2www でマスタブラウザとして使うサーバの名前を入力してください。

note: Type: select Choices
en: English
ja: 英語

note: Type: select Choices
en: Czech
ja: チェコ語

note: Type: select Choices
en: Dutch
ja: オランダ語

note: Type: select Choices
en: Finnish
ja: フィンランド語

note: Type: select Choices
en: French
ja: フランス語

note: Type: select Choices
en: Polish
ja: ポーランド語

note: Type: select Choices
en: Spanish
ja: スペイン語

note: Type: select Choices
en: Swedish
ja: スウェーデン語

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
ja: ベトナム語

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
ja: English

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
ja: smb2www のページに使う言語:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
ja: smb2www は HTML ページを複数の言語で生成できます。

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
ja: ページを生成する際に使用する言語を選んでください。
