smb2www 980804-32 - en to pt translation catalogue (19 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
pt: O smb2www está desactivado por omissão

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
pt: Se activo, o smb2www permite, por omissão, que qualquer pessoa navegue na sua rede SMB local.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
pt: Como esta acção pode ter consequências a nível da segurança, está desactivada por omissão, e deverá modificá-la na configuração do servidor web de modo a activar a segurança smb2www. Por favor leia /usr/share/doc/smb2www/index.html para mais informação (especialmente a FAQ 4) acerca desta configuração para o Apache.

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
pt: Pretende activar o smb2www?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
pt: Servidor do navegador principal:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
pt: Introduza por favor o nome do servidor que será utilizado pelo smb2www como navegador principal.

note: Type: select Choices
en: English
pt: Inglês

note: Type: select Choices
en: Czech
pt: Checo

note: Type: select Choices
en: Dutch
pt: Holandês

note: Type: select Choices
en: Finnish
pt: Finlandês

note: Type: select Choices
en: French
pt: Francês

note: Type: select Choices
en: Polish
pt: Polaco

note: Type: select Choices
en: Spanish
pt: Espanhol

note: Type: select Choices
en: Swedish
pt: Sueco

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
pt: Vietnamita

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
pt: English

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
pt: Idioma para as páginas smb2www:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
pt: O smb2www pode gerar as suas páginas HTML em vários idiomas.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
pt: Por favor escolha o idioma que deseja usar nas páginas geradas.
