smb2www_980804-32 - en to ru translation catalogue (19 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
ru: Служба smb2www по умолчанию выключена

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
ru: При включении smb2www по умолчанию позволяет любому просматривать локальную сеть SMB.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
ru: Так как это может привести к последствиям, связанным с безопасностью, по умолчанию служба выключена — вам следует изменить настройки веб-сервера для безопасного включения smb2www. Подробнее о такой настройке Apache читайте в файле /usr/share/doc/smb2www/index.html (в частности, FAQ 4).

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
ru: Включить smb2www?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
ru: Главный сервер просмотра:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
ru: Введите имя сервера, который будет использоваться smb2www в качестве главного сервера просмотра.

note: Type: select Choices
en: English
ru: английский

note: Type: select Choices
en: Czech
ru: чешский

note: Type: select Choices
en: Dutch
ru: голландский

note: Type: select Choices
en: German
ru: немецкий

note: Type: select Choices
en: Finnish
ru: финский

note: Type: select Choices
en: French
ru: французский

note: Type: select Choices
en: Polish
ru: польский

note: Type: select Choices
en: Spanish
ru: испанский

note: Type: select Choices
en: Swedish
ru: шведский

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
ru: вьетнамский

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
ru: Язык страниц smb2www:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
ru: Служба smb2www может создавать страницы HTML на нескольких языках.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
ru: Выберите язык для создаваемых страниц.
