smb4k - en to ar translation catalogue (207 entries)

en: The mount process could not be started.
ar: لم يتمكن من بدء عملية الضم.

en: The mountpoint %1 is invalid.
ar: نقط الضم %1 غير صالحة.

en: The unmount process could not be started.
ar: لم يتمكن من بدء عملية إلغاء التثبيت.

en: Smb4K
ar: كيدي سامبا4

en: Advanced network neighborhood browser and Samba share mounting utility
ar: متصفح متقدم للأجهزة الشبكة وأداة تثبيت مشاركة سامبا

en: © 2003-2024 Alexander Reinholdt
ar: © 2003-2024 ألكسندر رينهولدت

en: Alexander Reinholdt
ar: ألكسندر رينهولت

en: Developer
ar: مطوّر

en: Wolfgang Geisendörfer
ar: فولفغانغ جايسيندورفر

en: Donator
ar: متبرع

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (network)
en: &Network
ar: ال&شبكة

note: i18n: ectx: Menu (shares)
en: Sh&ares
ar: ال&مشاركات

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
ar: ال&علامات

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Bookmark Shares
ar: علّم المشاركات

en: All listed shares will be bookmarked. To add a label or category, double-click the respective bookmark entry.
ar: ستعلّم جميع المشاركات. لإضافة تسمية أو فئة، انقر نقرًا مزدوجًا فوق المدخلة التي تريدها.

en: Label:
ar: التسمية:

en: Category:
ar: التصنيف:

en: Bookmark Editor
ar: محرّر علامات

en: Bookmarks
ar: العلامات

en: &Edit Bookmarks
ar: حرّر العلامات

en: Add &Bookmark
ar: أضف علامة

en: Mount Bookmarks
ar: علامات الضم

en: User Interface
ar: واجهة المستخدم

en: Network
ar: الشبكة

en: Mounting
ar: يضمّ

en: Synchronization
ar: المزامنة

en: Authentication
ar: الاستيثاق

en:  (Profile: %1)
ar:  (التشكيلة: %1)

en: Custom Settings
ar: الإعدادات الخاصة

en: Profiles
ar: التّشكيلات

en: An incorrect setting has been found. You are now taken
    to the corresponding configuration page to fix it.
ar: عُثر على إعداد غير صحيح. سيتم نقلك الآن إلى صفحة الضبط المعنية لإصلاحه.

en: You have made changes to the profiles. You have to apply
    them in order to be able to use them in the rest of the
    configuration dialog.
ar: لقد أجريت تغييرات على التشكيلات.
     يتعين عليك تطبيقها حتى تتمكن من استخدامها 
     في بقية مربع حوار التكوين.

en: Default Login
ar: الولوج المبدئيّ

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Password:
ar: كلمة السر:

en: Workgroup:
ar: مجموعة العمل:

en: IP Address:
ar: عنوان IP:

en: Edit
ar: حرّر

en: Add Category
ar: أضف صنفاً

en: Remove
ar: أزل

en: Clear List
ar: امسح القائمة

en: New Category
ar: صنف جديد

en: All fine.
ar: كل شيء على ما يرام.

en: The item <b>%1</b> was removed, because all custom settings were reset.
ar: أزيل العنصر <b>%1</b>، لأنه كل الإعدادات المخصصة صُفرت.

en: Directories
ar: مجلدات

en: Behavior
ar: السّلوك

en:  min
ar:  د

en: Basic Settings
ar: إعدادات أساسية

en: Common Options
ar: خيارات عامّة

en: CIFS Unix Extensions Support
ar: دعم ملحقات CIFS Unix

en: Choose a different user
ar: اختر مستخدمًا آخر

en: Choose a different group
ar: اختر مجموعة مختلفة

en: Common Mount Settings
ar: إعدادات الضم العامة

en: Advanced Options
ar: خيارات متقدّمة

en: Edit the additional CIFS options.
ar: عدّل خيارات CIFS الإضافية.

en: Advanced Mount Settings
ar: إعدادات الضم المتقدّمة

en: Character Sets
ar: مجموعات المحارف

en: Mount Settings
ar: إعدادات الضم

en: Additional CIFS Options
ar: خيارات CIFS الإضافية

en: <qt>Enter the desired options as a comma separated list:</qt>
ar: <qt>أدخل الخيارات المطلوبة كقائمة مفصولة بفاصلة:</qt>

en: The following entry is going to be removed from the additional options:<br>%2.<br>Please read the handbook for details. | The following %1 entries are going to be removed from the additional options:<br>%2.<br>Please read the handbook for details.
ar[0]: سيزال الإدخال التالي من الخيارات الإضافية:<br>%2.<br>يرجى قراءة الدليل للحصول على التفاصيل.
ar[1]: سيزال الإدخال التالي من الخيارات الإضافية:<br>%2.<br>يرجى قراءة الدليل للحصول على التفاصيل.
ar[2]: سيزال الإدخالين التاليين من الخيارات الإضافية:<br>%2.<br>يرجى قراءة الدليل للحصول على التفاصيل.
ar[3]: سيزال %1 الإدخالات التالية من الخيارات الإضافية:<br>%2.<br>يرجى قراءة الدليل للحصول على التفاصيل.
ar[4]: سيزال %1 الإدخال التالي من الخيارات الإضافية:<br>%2.<br>يرجى قراءة الدليل للحصول على التفاصيل.
ar[5]: سيزال %1 إدخال التالية من الخيارات الإضافية:<br>%2.<br>يرجى قراءة الدليل للحصول على التفاصيل.

en: Browse Settings
ar: إعدادات التصفح

en: Samba
ar: سامبا

en: Wake-On-LAN
ar: الاستيقاظ عبر الشبكة

en:  s
ar:  ث

en: Define the hosts that should be woken up via the custom settings editor.
ar: حدد المضيفين الذين يجب إيقاظهم عبر محرر الإعدادات الخاصة.

en: Advanced Settings
ar: إعدادات متقدّمة

en: Settings
ar: إعدادات

en: Add
ar: أضف

en: Set Active
ar: ضعه فعّال

en: Move Up
ar: انقل لأعلى

en: Move Down
ar: انقل لأسفل

en: Rename
ar: غيّر الاسم

en: Synchronization Directory
ar: ملف المزامنة

en: Backups
ar: النسخ الاحتياطية

en: General
ar: عامّ

en: Links
ar: روابط

en: File Handling
ar: التعامل مع الملف

en: File Attributes
ar: سمات الملف

en: Ownership
ar: الملكيّة

en: File Attributes && Ownership
ar: سمات الملف والملكية

en: Compression
ar: الضغط

en: Files
ar: الملفات

en:  kB
ar:  ك.بايت

en: Miscellaneous
ar: متنوّع

en:  kB/s
ar: ك.بايت/ث

en: File Transfer
ar: نقل الملفات

en: Files && Directories
ar: الملفات والأدلة

en: Restrictions
ar: التقييدات

en: File Deletion
ar: حذف الملف

en: General Filtering Settings
ar: إعدادات الترشيح العامة

en: Filter Rules
ar: قواعد المرشّحات

en: Filtering
ar: التّرشيح

en: Checksums
ar: تدقيقات المجموع

en: Main Window
ar: النّافذة الرّئيسيّة

en: Network Neighborhood
ar: الشبكة المجاورة

en: Shares View
ar: عرض المشاركات

en: Custom Settings Editor
ar: محرر الإعدادات الخاصة

en: No network item was set.
ar: لم يعين أي عنصر شبكة.

en: Define custom settings for host <b>%1</b> and all the shares it provides.
ar: حدد الإعدادات المخصصة للمضيف <b>%1</b> وجميع المشاركات التي يوفرها.

en: Define custom settings for share <b>%1</b>.
ar: حدد الإعدادات المخصصة للمشاركة <b>%1</b>.

en: Always remount this share
ar: أعد ضم هذه المشاركة دائما

en: This server supports the CIFS Unix extensions
ar: يدعم هذا الخادم ملحقات CIFS Unix

en: MAC Address:
ar: عنوان ماك (MAC):

en: Send magic packet before scanning the network neighborhood
ar: أرسل حزمة سحرية قبل مسح منطقة الشبكة

en: Send magic packet before mounting a share
ar: أرسل حزمة سحرية قبل ضم مشاركة

en: Wake-On-LAN Settings
ar: إعدادات الاستيقاظ عبر الشبكة

en: Specify User
ar: حدد مستخدم

en: Please specify a username.
ar: فضلًا حدد اسم مستخدم.

en: Please specify a username for share<br><b>%1</b>.
ar: يرجى تحديد اسم المستخدم للمشاركة<br><b>%1</b>.

en: Dock Widgets
ar: أرسي الودجات

en: Mounted Shares
ar: المشاركة المضمومة

en: <qt>Closing the main window will keep Smb4K running in the system tray.<br>Use <i>Quit</i> from the <i>File</i> menu to quit the application.</qt>
ar: <qt>سيؤدي إغلاق النافذة الرئيسية إلى استمرار تشغيل كيدي سامبا4 في صينية النظام.<br>استخدم <i>أنه</i> من القائمة <i>ملف</i> لإنهاء التطبيق.</qt>

en: Docking
ar: الإرساء

en: There are currently no shares mounted.
ar: لا يوجد حاليا أي مشاركات مضمومة.

en: There is currently %1 share mounted. | There are currently %1 shares mounted.
ar[0]: يوجد مشاركة واحدة مضمومة
ar[1]: يوجد حاليا مشاركة واحدة مضمومة
ar[2]: يوجد حاليا مشاركتين مضمومين
ar[3]: هناك حاليًا %1 مشاركات.
ar[4]: هناك حاليًا %1 مشاركة.
ar[5]: هناك حاليًا %1 مشاركة.

en: Looking for workgroups and domains...
ar: البحث عن مجموعات العمل والمجالات...

en: Looking for hosts in domain %1...
ar: يبحث عن مضيفين في المجال %1...

en: Looking for shares provided by host %1...
ar: أبحثُ عن مشاركات قبل المضيف %1...

en: Looking for files and directories in %1...
ar: البحث عن الملفات والدلائل في %1...

en: Waking up remote hosts...
ar: إيقاظ المضيفين البعيدين...

en: Sending file to printer %1...
ar: إرسال الملف إلى الطابعة %1...

en: Searching...
ar: يبحث...

en: Done.
ar: تمّ.

en: Mounting...
ar: يضمّ…

en: Unmounting...
ar: يفك الضم…

en: Waking up host...
ar: يوقظ المضيف...

en: %1 has been mounted successfully.
ar: ضُمت %1 بنجاح.

en: %1 has been unmounted successfully.
ar: فك ضم %1 بنجاح.

en: Synchronizing %1
ar: يزامن %1

en: Mount Dialog
ar: حواري الضم

en: Enter the location and optionally the IP address and workgroup to mount a share.
ar: أدخل الموقع واختياريًا عنوان الانترنت IP ومجموعة العمل لضم المشاركة.

en: Location:
ar: المكان:

en: Bookmark this share
ar: علم هذه المشاركة

[ctx: Bookmark a share in the mount dialog.]
en: Bookmark >>
ar: علّم >>

en: Type
ar: النّوع

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: Comment
ar: التعليق

en: Scan Netwo&rk
ar: ا&فحص الشبكة

en: &Abort
ar: أ&جهض

en: &Search
ar: ا&بحث

en: Add &Custom Settings
ar: أضف خيارات &مخصصة

en: &Open Mount Dialog
ar: افتح &حواري الضم

en: Au&thentication
ar: الاستيثاق

en: Pre&view
ar: &عاين

en: &Print File
ar: ا&طبع الملف

en: &Mount
ar: &ضمّ

en: &Unmount
ar: أزل ال&ضمّ

en: Scan Compute&r
ar: افحص ال&حاسوب

en: Scan Wo&rkgroup
ar: افحص &مجموعة العمل

en: Close
ar: أغلق

en: Search string
ar: جملة البحث

en: Search
ar: ابحث

en: Stop
ar: أوقف

en: Item Down
ar: العنصر للأعلى

en: Item Up
ar: العنصر للأسفل

en: Clear
ar: امسح

en: Please enter a username and a password for the host <b>%1</b>.
ar: الرجاء إدخال اسم المستخدم وكلمة السر للمضيف <b>%1</b>.

en: Please enter a username and a password for the share <b>%1</b>.
ar: الرجاء إدخال اسم المستخدم وكلمة السر للمشاركة <b>%1</b>.

en: Preview Dialog
ar: حوار المعاينة

en: Reload
ar: أعد التحميل

en: Abort
ar: أجهض

en: Up
ar: أعلى

en: Preview of %1
ar: عاين %1

en: Print Dialog
ar: حواري الطباعة

en: Print a file.
ar: اطبع الملف.

en: File:
ar: الملف:

en: Copies:
ar: النسخ:

en: Print
ar: اطبع

en: Print a file to printer <b>%1</b>.
ar: اطبع ملفًا إلى الطابعة <b>%1</b>.

en: U&nmount All
ar: فك ضم ال&جميع

en: Unmount
ar: فك الضم

en: Add Bookmark
ar: أضف علامة

en: Synchronize
ar: زامِن

en: Open with Konsole
ar: افتح بكونسول

en: Open with File Manager
ar: افتح بمدير الملفات

en: View Modes
ar: أوضاع المنظور

en: Icon View
ar: وضع الأيقونات

en: List View
ar: عرض مسرد

en: S&ynchronize
ar: &زامِن

en: Open with Konso&le
ar: افتح ب&كونسول

en: Open with F&ile Manager
ar: افتح ب&مدير الملفات

en: <qt>There is no active connection to the share <b>%1</b>! You cannot drop any files here.</qt>
ar: <qt>لا يوجد اتصال نشط بالمشاركة <b>%1</b>! لا يمكنك إسقاط أي ملفات هنا.</qt>

en: Source:
ar: المصدر:

en: Destination:
ar: المقصد:

en: Swap Paths
ar: بدّل المسارات

en: Please provide the source and destination directory for the synchronization of <b>%1</b>.
ar: يرجى توفير دليل المصدر والوجهة لمزامنة <b>%1</b>.

en: Type:
ar: النوع:

en: DNS-SD Browsing Domain
ar: مجال تصفح DNS-SD

en: Workgroup
ar: مجموعة العمل

en: Master Browser:
ar: المتصفح الأساسي:

en: Host
ar: المضيف

en: Comment:
ar: تعليق:

en: Share (%1)
ar: شارك (%1)

en: Mounted:
ar: المضموم:

en: yes
ar: نعم

en: no
ar: لا

en: Host:
ar: المضيف:

en: Mountpoint:
ar: نقطة الضمّ:

en: unknown
ar: مجهول

en: Owner:
ar: المالك:

en: File system:
ar: نظام الملفات:

en: %1 free of %2 (%3 used)
ar: المتبقي %1 من أصل %2 (%3٪ مستخدمة)

en: Size:
ar: الحجم:
