smb4k - en to ar translation catalogue (386 entries)

[ctx: default profile name for use at home]
en: Home
ar: المنزل

[ctx: default profile name for use at work]
en: Work
ar: العمل

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Tab orientation:
ar: اتجاه اللسان:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Set the tab orientation for the tabified dock widgets.
ar: عيّن اتجاه الألسنة لأدوات الإرساء المبوبة.

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Top
ar: الأعلى

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Bottom
ar: الأسفل

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Left
ar: اليسار

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Right
ar: اليمين

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Show custom bookmark label if available
ar: اعرض تسمية الإشارة المرجعية المخصصة إذا كانت متوفرة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Do not show the name of the bookmarked share, but the custom label that was defined in the bookmark editor.
ar: لا تعرض اسم المشاركة ذات الإشارة المرجعية، ولكن التسمية المخصصة التي عُرفت في محرر المفضلات.

note: i18n: ectx: label, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start docked
ar: ابدأ مُرسى

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start the application docked to the system tray, i.e. only the system tray widget is shown and the main window is hidden. You can bring the main window up by clicking on the system tray widget or by choosing "Restore" from its popup menu.
ar: ابدأ التطبيق مُرسى لصينية النظام، أي تظهر أيقونة في صينية النظام فقط وتُخفى النافذة الرئيسة. يمكنك إظهار النافذة الرئيسة بالنقر فوق أيقونة صينية النظام أو باختيار " استعادة " من القائمة المنبثقة.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowType), group (UserInterface)
en: Show the type of the share
ar: اعرض نوع المشاركة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowType), group (UserInterface)
en: The type of a share will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser. It can either be Disk, Printer or IPC.
ar: ستعرض نوع المشاركة في عمود منفصل في متصفح أجهزة الشبكة. يمكن أن يكون إما قرصًا أو طابعة أو IPC.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowIPAddress), group (UserInterface)
en: Show the IP address of the server
ar: اعرض عنوان IP للخادم

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowIPAddress), group (UserInterface)
en: The IP address of the server will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser.
ar: سيعرض عنوان الشبكة للخادم في عمود منفصل في متصفح أجهزة الشبكة.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComment), group (UserInterface)
en: Show the comment
ar: اعرض التعليق

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComment), group (UserInterface)
en: The comment describing the server or share will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser.
ar: سيعرض التعليق الذي يصف الخادم أو المشاركة في عمود منفصل في متصفح أجهزة الشبكة.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNetworkItemToolTip), group (UserInterface)
en: Show tooltips for network items
ar: اعرض تلميحات الأدوات لعناصر الشبكة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNetworkItemToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current network item.
ar: يعرض تلميح الأدوات معلومات مختلفة حول عنصر الشبكة الحالي.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domains and hosts
ar: وسّع النطاقات والمضيفين آليًّا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domain and host items when a list of associated network items (domain members or shares) is added or updated. Please note that a domain or host item will always be expanded when you execute it.
ar: توسيع النطاق وعناصر المضيف آليًّا عند إضافة أو تحديث قائمة بعناصر الشبكة المرتبطة (أعضاء النطاق أو المشاركات). يرجى ملاحظة أنه سيُوسع نطاق أو عنصر المضيف عند تنفيذه دائمًا.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowShareToolTip), group (UserInterface)
en: Show tooltips for mounted shares
ar: اعرض تلميحات الأدوات للمشاركات الموصولة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowShareToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current share.
ar: يعرض تلميح الأدوات معلومات مختلفة حول الحصة الحالية.

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: View mode:
ar: وضع العرض:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: This setting determines the view mode of the shares view. There are two modes: the icon view and the list view.
ar: يحدد هذا الإعداد وضع العرض لعرض المشاركات.

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: Icon View
ar: عرض الأيقونات

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: List View
ar: عرض قائمة

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewIconSizeIconView), group (UserInterface)
en: Icon size for the icon view:
ar: حجم الأيقونة لعرض الأيقونة:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SharesViewIconSizeIconView), group (UserInterface)
en: Set the icon size for the icon view mode of the shares view.
ar: عيّن حجم الأيقونة لوضع عرض الأيقونة لعرض المشاركات.

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewIconSizeListView), group (UserInterface)
en: Icon size for the list view:
ar: حجم أيقونة عرض القائمة:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SharesViewIconSizeListView), group (UserInterface)
en: Set the icon size for the list view mode of the shares view.
ar: عيّن حجم الأيقونة لوضع عرض القائمة لعرض المشاركات.

note: i18n: ectx: label, entry (NetworkBrowserIconSize), group (UserInterface)
en: Icon size:
ar: حجم الأيقونات:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NetworkBrowserIconSize), group (UserInterface)
en: Set the icon size for the network neighborhood browser.
ar: ضبط حجم أيقونة لمتصفح أجهزة الشبكة.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWsDiscovery), group (Network)
en: Use Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery) for browsing
ar: استخدم الاكتشاف الديناميكي لخدمات الويب (WS-Discovery) للتصفح

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWsDiscovery), group (Network)
en: The Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery) is used to browse the local network and discover workgroups, domains and hosts. This is useful, if your network neighborhood is dominated by servers with modern Windows versions. If you use this option, there should be no need to force Samba's client library to use the SMB protocol version 1.0 for searching for workgroups and domains.
ar: سيستخدم الاكتشاف الديناميكي لخدمات الويب (WS-Discovery) لتصفح الشبكة المحلية واكتشاف مجموعات العمل والمجالات والمضيفين. يعد هذا مفيدًا إذا كانت أجهزة شبكتك تهيمن عليها خوادم بإصدارات ويندوز الحديثة. إذا استخدمت هذا الخيار، فلن تكون هناك حاجة لإجبار مكتبة عميل سامبا على استخدام إصدار بروتوكول SMB 1.0 للبحث عن مجموعات العمل والمجالات.

note: i18n: ectx: label, entry (UseDnsServiceDiscovery), group (Network)
en: Use DNS Service Discovery (DNS-SD) for browsing
ar: استخدم اكتشاف خدمة DNS (DNS-SD) للتصفح

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDnsServiceDiscovery), group (Network)
en: The DNS Service Discovery (DNS-SD) is used to browse the local network and discover servers that provide shared SMB resources. The discovered domains correspond to the local DNS domains (e. g. named LOCAL) and most likely not the ones defined in the network neighborhood. However, this does not influence the browsing. If you use this option, there is no need to force Samba's client library to use the SMB protocol version 1.0 for searching for workgroups and domains.
ar: ستستخدم خدمة اكتشاف النطاق (DNS-SD) لتصفح الشبكة المحلية واكتشاف الخوادم التي توفر موارد SMB مشتركة. تتوافق المجالات المكتشفة مع مجالات DNS المحلية (على سبيل المثال، LOCAL) وعلى الأرجح ليست المجالات المحددة في جوار الشبكة. ومع ذلك، لا يؤثر هذا على التصفح. إذا استخدمت هذا الخيار، فلا توجد حاجة لإجبار مكتبة عميل سامبا على استخدام إصدار بروتوكول SMB 1.0 للبحث عن مجموعات العمل والمجالات.

note: i18n: ectx: label, entry (UseClientProtocolVersions), group (Network)
en: Set minimal and maximal SMB protocol version
ar: عيّن الحد الأدنى والحد الأقصى لإصدار ميفاق SMB

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseClientProtocolVersions), group (Network)
en: Smb4K will set the minimal and maximal SMB protocol version that is used by Samba's client library to browse the network neighborhood. This will overwrite the settings in the smb.conf file. Normally, you do not need to use this option, because the right protocol versions should be negotiated between the client and the server while establishing a connection. Please note that this setting might not be appropriate to make the discovering of workgroups and domains work while keeping undisturbed connectivity to servers. Use DNS Service Discovery (DNS-SD) or Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery) for domain and workgroup lookups instead.
ar: يعين كيدي سامبا4 الحد الأدنى والحد الأقصى لإصدار بروتوكول SMB الذي تستخدمه مكتبة عملاء سامبا لتصفح أجهزة الشبكة. سيؤدي هذا إلى استبدال الإعدادات الموجودة في ملف smb.conf. عادةً، لا تحتاج إلى استخدام هذا الخيار، لأنه يجب التفاوض على إصدارات البروتوكول الصحيحة بين العميل والخادم أثناء إنشاء اتصال. يرجى ملاحظة أن هذا الإعداد قد لا يكون مناسبًا لجعل اكتشاف مجموعات العمل والمجالات يعمل مع الحفاظ على اتصال غير مضطرب بالخوادم. استخدم DNS Service Discovery (DNS-SD) أو Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery) للبحث عن المجال ومجموعات العمل بدلًا من ذلك.

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network)
en: Minimal SMB protocol version:
ar: الحد الأدنى لإصدار ميفاق SMB:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network)
en: This setting controls the minimum protocol version that Samba's client library will attempt to use.
ar: يتحكم هذا الإعداد في الحد الأدنى لإصدار البروتوكول الذي ستحاول مكتبة عميل سامبا استخدامه.

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network) i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: NT1 (Classic CIFS/SMBv1 protocol)
ar: NT1 (ميفاق CIFS/SMBv1 الكلاسيكي)

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network) i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: SMB2 (Windows Vista and above)
ar: SMB2 (ويندوز فيستا وما فوق)

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network) i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: SMB3 (Windows 8 and above)
ar: SMB3 (ويندوز 8 وما فوق)

note: i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: Maximal SMB protocol version:
ar: الحد الأقصى لإصدار ميفاق SMB:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: This setting controls the maximum protocol version that Samba's client library will attempt to use.
ar: يتحكم هذا الإعداد في الحد الأقصى لإصدار الميفاق الذي ستحاول مكتبة عميل سامبا استخدامه.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRemoteSmbPort), group (Network)
en: Set the SMB port to:
ar: اضبط منفذ SMB على:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRemoteSmbPort), group (Network) i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoteSmbPort), group (Network)
en: This is the port that is used for connecting to remote servers. The default value is 139 (NetBIOS). Under FreeBSD, this setting is also used for mounting.
ar: هذا هو المنفذ المستخدم للاتصال بالخوادم البعيدة. القيمة المبدئية هي 139 (NetBIOS). في FreeBSD، يستخدم هذا الإعداد أيضًا للوصل.

note: i18n: ectx: label, entry (LargeNetworkNeighborhood), group (Network)
en: This computer is on a large network neighborhood
ar: هذا الحاسوب موجود في أجهزة شبكة كبيرة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LargeNetworkNeighborhood), group (Network)
en: In case your computer is on a large network neighborhood, discovering all workgroups, hosts and shares might take a long time, since in the default configuration all local master browsers are queried. Enabling this setting limits the number of used local master browsers to three. This can reduced the time consumption on large network neighborhoods considerably.
ar: في حالة وجود حاسوبك في أجهزة شبكة كبيرة، فإن اكتشاف جميع مجموعات العمل والمضيفين والمشاركات قد يستغرق وقتًا طويلًا، حيث أنه في الضبط المبدئي يستعلم عن جميع المتصفحات الرئيسة المحلية. يؤدي تمكين هذا الإعداد إلى الحد من عدد متصفحات الرئيسة المحلية المستخدمة إلى ثلاثة متصفحات. ويمكن أن يؤدي هذا إلى تقليل استهلاك الوقت على شبكات كبيرة بشكل كبير.

note: i18n: ectx: label, entry (MasterBrowsersRequireAuth), group (Network)
en: Master browsers require authentication
ar: تتطلب المتصفحات الرئيسة استيثاقًا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MasterBrowsersRequireAuth), group (Network)
en: The master browsers in your network neighborhood require a login to return the browse list. This setting is rarely needed.
ar: تتطلب المتصفحات الرئيسة في منطقة شبكتك تسجيل الدخول لإرجاع قائمة التصفح. نادرًا ما تكون هناك حاجة لهذا الإعداد.

note: i18n: ectx: label, entry (UseKerberos), group (Network)
en: Use Kerberos for authentication
ar: استخدم Kerberos للاستيثاق

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseKerberos), group (Network)
en: Use Kerberos for authentication. This is only useful in an Active Directory environment.
ar: استخدم Kerberos للاستيثاق. يُعد هذا مفيدًا فقط في بيئة Active Directory.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWinbindCCache), group (Network)
en: Use Winbind ccache for authentication
ar: استخدم Winbind ccache للاستيثاق

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWinbindCCache), group (Network)
en: Use the Winbind ccache for authentication.
ar: استخدم Winbind ccache للاستيثاق.

note: i18n: ectx: label, entry (UseEncryptionLevel), group (Network)
en: Set the encryption level to:
ar: عيّن مستوى التعمية:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseEncryptionLevel), group (Network) i18n: ectx: whatsthis, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: Set the level of encryption that is used for making connections.
ar: عيّن مستوى التعمية المستخدم لإجراء الاتصالات.

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: None
ar: لا شيء

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: Request
ar: طلب

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: Require
ar: اشتراط

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories
ar: عاين الملفات والأدلة المخفية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories. The hidden files and directories are those whose names begin with a period. They are usually needed for very specific purposes (storing the configuration information for an application, etc.). Since they are not of any importance for your regular work, you normally do not need to enable this feature.
ar: معاينة الملفات والأدلة المخفية. الملفات والأدلة المخفية هي تلك التي تبدأ أسماؤها بنقطة. وعادة ما تكون هناك حاجة إليها لأغراض محددة للغاية (تخزين معلومات إعدادات تطبيق ما، وما إلى ذلك). ونظرًا لأنها ليست ذات أهمية لعملك العادي، فلن تحتاج عادةً إلى تمكين هذه الميزة.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectPrinterShares), group (Network)
en: Detect printer shares
ar: اكشف مشاركات الطابعة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectPrinterShares), group (Network)
en: Printer shares are detected.
ar: كُشفت مشاركات الطابعة.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectHiddenShares), group (Network)
en: Detect hidden shares
ar: اكشف المشاركات المخفية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectHiddenShares), group (Network)
en: Hidden shares are detected. Hidden shares are ending with a $ sign, e.g. Musik$ or IPC$.
ar: اكتشف المشاركات المخفية.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableWakeOnLAN), group (Network)
en: Enable Wake-On-LAN features
ar: تمكين ميزات الاستيقاظ عبر الشبكة Wake-On-LAN

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableWakeOnLAN), group (Network)
en: Wake-on-LAN (WOL) is an ethernet computer networking standard that allows a computer to be turned on or woken up by a network message. Smb4K uses a magic packet send via a UDP socket to wake up remote servers. If you want to take advantage of the Wake-On-LAN feature, you need to enable this option.
ar: الاستيقاظ عبر الشبكة Wake-on-LAN (WOL) هو معيار شبكات الحاسوب عبر شبكة إيثرنت يسمح بتشغيل الحاسوب أو إيقاظه بواسطة رسالة شبكة. يستخدم كيدي سامبا4 إرسال حزمة سحرية عبر مقبس UDP لإيقاظ الخوادم البعيدة. إذا كنت ترغب في الاستفادة من ميزة الاستيقاظ عبر الشبكة Wake-On-LAN، فيجب عليك تمكين هذا الخيار.

note: i18n: ectx: label, entry (WakeOnLANWaitingTime), group (Network)
en: Waiting time:
ar: وقت الانتظار:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WakeOnLANWaitingTime), group (Network)
en: This is the waiting time in seconds between the sending of the magic Wake-On-LAN packets and the scanning of the network neighborhood or the mounting of a share.
ar: هذا هو وقت الانتظار بالثواني بين إرسال حزم الاستيقاظ عبر الشبكة السحرية وفحص أجهزة الشبكة المجاورة أو وصل مشاركة ما.

note: i18n: ectx: label, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Synchronization prefix:
ar: بادئة المزامنة:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Under this prefix the destination directory for the synchronization will be created. However, if you want to store the data of a particular share elsewhere, you will be able to choose a different path before the actual synchronization begins.
ar: سينشئ دليل المقصد للمزامنة تحت هذه البادئة. ومع ذلك، إذا كنت ترغب في تخزين بيانات مشاركة معينة في مكان آخر، فسوف تتمكن من اختيار مسار مختلف قبل بدء المزامنة الفعلية.

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Archive mode
ar: نمط الأرشيف

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Use archive mode (-a, --archive). This is a short form of -rlptgoD.
ar: استخدم وضع الأرشيف (-a، --archive). هذا هو الشكل المختصر لـ -rlptgoD.

note: i18n: ectx: label, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into subdirectories
ar: الدخول في الأدلة الفرعية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into directories (-r, --recursive).
ar: الدخول في الأدلة (-r، --recursive).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files
ar: حدّث الملفات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files in the destination directory that are older than in the source directory (-u, --update).
ar: تحديث الملفات الموجودة في دليل المقصد الأقدم من الملفات الموجودة في دليل المصدر (-u, --update).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update files in place
ar: حدّث الملفات في الموقع

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update destination files in-place (--inplace). By default, rsync first creates a new copy of a file and moves it into place after its transfer finished. If you enable this feature, no copy will be created but the destination file will immediately be overwritten instead. An exception to this is if you combine this option with --backup.
ar: تحديث ملفات المقصد في مكانها (--inplace). بشكل مبدئي ينشئ rsync أولًا نسخة جديدة من الملف ونقلها إلى مكانها بعد انتهاء عملة النقل. إذا مكنت هذه الميزة، فلن تنشئ نسخة ولكن سيستبدل ملف المقصد على الفور. الاستثناء الوحيد هو إذا أدمجت هذا الخيار مع --backup.

note: i18n: ectx: label, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative path names
ar: استخدم أسماء المسارات النسبية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative paths (-R, --relative). This means that the full path names specified on the command line are sent to the server rather than just the last parts of the file names.
ar: استخدم المسارات النسبية (-R، --relative). وهذا يعني أن أسماء المسارات الكاملة المحددة في سطر الأوامر ترسل إلى الخادم بدلًا من الأجزاء الأخيرة فقط من أسماء الملفات.

note: i18n: ectx: label, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories
ar: لا ترسل أدلة ضمنية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories with --relative (--no-implied-dirs). This means that the corresponding path elements on the destination system are left unchanged if they exist, and any missing implied directories are created with default attributes. This even allows these implied path elements to have big differences, such as being a symlink to a directory on one side of the transfer, and a real directory on the other side.
ar: لا ترسل أدلة ضمنية باستخدام --relative (--no-implied-dirs). وهذا يعني أن عناصر المسار المقابلة على نظام المقصد تظل دون تغيير إذا كانت موجودة، وتنشئ أي أدلة ضمنية مفقودة باستخدام سمات مبدئية. وهذا يسمح حتى لعناصر المسار الضمنية هذه بأن يكون لها اختلافات كبيرة، مثل أن تكون ارتباطًا رمزيًا بدليل على أحد جانبي النقل، ودليل حقيقي على الجانب الآخر.

note: i18n: ectx: label, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing
ar: نقل الأدلة دون التعمق داخل الملفات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing (-d, --dirs). This means that all top-level subdirectories are transferred but without their contents.
ar: نقل الأدلة دون تعمق (-d، --dirs). وهذا يعني أنه ينقل جميع الأدلة الفرعية ذات المستوى الأعلى ولكن دون محتوياتها.

note: i18n: ectx: label, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer
ar: اضغط البيانات أثناء النقل

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer (-z, --compress). This significantly reduces the amount of data that is being transferred. You may want to use this option, if you have a slow connection.
ar: ضغط البيانات أثناء النقل (-z، --compress). يؤدي هذا إلى تقليل كمية البيانات المنقولة بشكل كبير. قد ترغب في استخدام هذا الخيار إذا كان اتصالك بطيئًا.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCompressionLevel), group (Synchronization)
en: Set compression level:
ar: عيّن مستوى الضغط:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCompressionLevel), group (Synchronization)
en: Explicitly set the compression level to use (--compress-level=NUM). If NUM is non-zero, the --compress argument is implied.
ar: عيّن مستوى الضغط الذي سيستخدم صراحةً (--compress-level=NUM). إذا كانت قيمة NUM غير صفرية، فسيضمن وسيطة --compress.

note: i18n: ectx: label, entry (CompressionLevel), group (Synchronization)
en: The value for the UseCompressionLevel config entry
ar: قيمة مدخلة ضبط UseCompressionLevel

note: i18n: ectx: label, entry (UseSkipCompression), group (Synchronization)
en: Skip compression for following file suffixes:
ar: تخطي الضغط للاحقات الملفات التالية:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSkipCompression), group (Synchronization)
en: Overwrite the list of file suffixes that will not be compressed (--skip-compress=LIST). The LIST should be one or more file suffixes (without the dot) separated by slashes. You may specify an empty string to indicate that no file should be skipped. The default list of suffixes will be replaced by this list. For further details, see the manual page of rsync.
ar: استبدل قائمة لاحقات الملفات التي لن تُضغط (--skip-compress=LIST). يجب أن تكون القائمة عبارة عن لاحقة ملف واحدة أو أكثر (دون النقطة) مفصولة بخطوط مائلة. يمكنك تحديد سلسلة فارغة للإشارة إلى أنه لا ينبغي تخطي أي ملف. ستستبدل القائمة المبدئية لللاحقات بهذه القائمة. لمزيد من التفاصيل، راجع صفحة دليل rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipCompression), group (Synchronization)
en: The value(s) for the UseSkipCompression config entry
ar: القيمة (القيم) لمدخلة ضبط UseSkipCompression

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Preserve symlinks
ar: الحفاظ على الروابط الرمزية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Copy symlinks as symlinks (-l, --links).
ar: انسخ الروابط الرمزية كروابط رمزية (-l, --links).

note: i18n: ectx: label, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks
ar: تحويل الروابط الرمزية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks into the items they are pointing to (-L, --copy-links).
ar: تحويل الروابط الرمزية إلى العناصر التي تشير إليها (-L, --copy-links).

note: i18n: ectx: label, entry (TransformUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform unsafe symlinks
ar: تحويل الروابط الرمزية غير الآمنة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform unsafe symlinks into the items they are pointing to (--copy-unsafe-links). This means that only those symlinks are transformed that point to items that are outside the copied tree. Absolute symlinks are treated the same way. This option has no additional effect if --copy-links has also been specified.
ar: تحويل الروابط الرمزية غير الآمنة إلى العناصر التي تشير إليها (--copy-unsafe-links). وهذا يعني أنه ستحول الروابط الرمزية التي تشير إلى العناصر الموجودة خارج الشجرة المنسوخة فقط. ويتعامل مع الروابط الرمزية المطلقة بنفس الطريقة. ولا يوجد لهذا الخيار أي تأثير إضافي إذا حُدد --copy-links أيضًا.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore unsafe symlinks
ar: تجاهل الارتباطات غير الآمنة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore symlinks that point outside the copied tree (--safe-links). All absolute symlinks are also ignored. If you use this option in conjunction with --relative you might get unexpected results.
ar: تجاهل الروابط الرمزية التي تشير إلى خارج الشجرة المنسوخة (--safe-links). سيتجاهل أيضًا جميع الروابط الرمزية المطلقة. إذا استخدمت هذا الخيار بالتزامن مع --relative، فقد تحصل على نتائج غير متوقعة.

note: i18n: ectx: label, entry (MungeSymlinks), group (Synchronization)
en: Munge symlinks
ar: تعديل الروابط الرمزية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MungeSymlinks), group (Synchronization)
en: This option tells rsync to (1) modify all symlinks on the receiving side in a way that makes them unusable but recoverable, or (2) to unmunge symlinks on the sending side that had been stored in a munged state (--munge-links). This is useful if you do not quite trust the source of the data to not try to slip in a symlink to an unexpected place. For more details, see the manual page of rsync.
ar: يخبر هذا الخيار برنامج rsync (1) بتعديل جميع الروابط الرمزية على جانب الاستقبال بطريقة تجعلها غير قابلة للاستخدام ولكن يمكن استردادها، أو (2) إلغاء تعديل الروابط الرمزية على جانب الإرسال والتي خُزنت وهي معدلة (--munge-links).هذا مفيد إذا كنت لا تثق في مصدر البيانات بحيث يمكن أن يحاول رابط رمزي الوصول إلى مكان غير متوقع. لمزيد من التفاصيل، راجع صفحة دليل برنامج rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links
ar: الحفاظ على الروابط الصلبة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links (-H, --hard-links). This options causes rsync to preserve the hard links that are found during the transfer. Without it, hard links are treated as though they were separate files.
ar: يحافظ على الروابط الثابتة (-H، --hard-links). يتسبب هذا الخيار في قيام rsync بالحفاظ على الروابط الثابتة التي عثر عليها أثناء النقل. دون ذلك، سيتعامل مع الروابط الثابتة كما لو كانت ملفات منفصلة.

note: i18n: ectx: label, entry (CopyDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Copy directory symlinks
ar: انسخ روابط الدليل الرمزية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CopyDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Treat symlinks to directories on the sending side as though they were real ones (-k, --copy-dirlinks). This is useful if you do not want symlinks to non-directories to be affected, as they would be using --copy-links. Without this option, if the sending side has replaced a directory with a symlink to a directory, the receiving side will delete anything that is in the way of the new symlink, including a directory hierarchy (as long as --force or --delete is in effect). For more details, see the manual page of rsync.
ar: تعامل مع الروابط الرمزية إلى أدلة على الجانب المرسل كما لو كانت حقيقية (-k، --copy-dirlinks). وهذا مفيد إذا كنت لا تريد أن تتأثر الروابط الرمزية المربوطة إلى غير أدلة، حيث ستستخدم --copy-links. في حالة عدم توفر هذا الخيار، إذا استبدل الجانب المرسل دليلًا برابط رمزي إلى دليل، فسيحذف الجانب المستقبل أي شيء يعيق الارتباط الرمزي الجديد، بما في ذلك التسلسل الهرمي للدليل (طالما أن --force أو --delete ساري المفعول). لمزيد من التفاصيل، راجع صفحة دليل rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (KeepDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Keep directory symlinks
ar: احتفظ بروابط الدليل الرمزية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Treat symlinks to directories on the receiving side as though they were real ones (-K, --keep-dirlinks). This only works if the symlink matches a real directory from the sending side. Without this option, the receiver's symlink will be deleted and replaced with a real directory.
ar: تعامل مع الروابط الرمزية إلى أدلة على الجانب المتلقي كما لو كانت حقيقية (-K، --keep-dirlinks). لا يعمل هذا إلا إذا كان الرابط الرمزي يتطابق مع دليل حقيقي من الجانب المرسل. دون هذا الخيار، سيُحذف الرابط الرمزي للمستقبل ويستبدل به دليل حقيقي.

note: i18n: ectx: label, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions
ar: احفظ الأذون

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions (-p, --perms). The permissions of the destination file will be same as the source file. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
ar: يحافظ على الأذون (-p، --perms). ستكون أذون ملف المقصد مماثلة لملف المصدر. لمعرفة ما يحدث إذا عُطل هذا الخيار؛ يرجى قراءة صفحة دليل rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveACLs), group (Synchronization)
en: Preserve access control lists (ACLs)
ar: احفظ قوائم التحكم في الوصول (ACLs)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveACLs), group (Synchronization)
en: Preserve access control lists. This option causes rsync to update the destination ACLs to be the same as the source ACLs. The option also implies --perms. The source and destination systems must have compatible ACL entries for this option to work properly.
ar: يحافظ على قوائم التحكم في الوصول. يتسبب هذا الخيار في قيام rsync بتحديث قوائم التحكم في الوصول الخاصة بالمقصد لتكون نفسها قوائم التحكم في الوصول الخاصة بالمصدر. يتضمن الخيار أيضًا --perms. يجب أن يكون لدى أنظمة المصدر والمقصد إدخالات قائمة التحكم في الوصول متوافقة لكي يعمل هذا الخيار بشكل صحيح.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveExtendedAttributes), group (Synchronization)
en: Preserve extended attributes
ar: احفظ السمات الموسعة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveExtendedAttributes), group (Synchronization)
en: Preserve extended attributes. This option causes rsync to update the destination extended attributes to be the same as the source ones.
ar: يحافظ على السمات الممتدة. يتسبب هذا الخيار في قيام rsync بتحديث السمات الممتدة للوجهة لتصبح نفسها السمات المصدرية.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveAccessTimes), group (Synchronization)
en: Preserve access times
ar: احفظ أوقات الوصول

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveAccessTimes), group (Synchronization)
en: Preserve access times. This tells rsync to set the access (use) times of the destination files to the same value as the source files.
ar: يحافظ على أوقات الوصول. يخبر هذا rsync بتعيين أوقات الوصول (الاستخدام) لملفات المقصد لتكون نفس قيمة ملفات المصدر.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveCreateTimes), group (Synchronization)
en: Preserve create times
ar: احفظ أوقات الإنشاء

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveCreateTimes), group (Synchronization)
en: Preserve create times. This tells rsync to set the create times (newness) of the destination files to the same value as the source files.
ar: يحافظ على أوقات الإنشاء. يخبر هذا rsync بتعيين أوقات الإنشاء (الحداثة) لملفات المقصد لتكون نفس قيمة ملفات المصدر.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve group
ar: احفظ المجموعة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve the group (-g, --group). The group of the destination file will be set to the same value as the source file.
ar: يحافظ على المجموعة (-g، --group). سيُعين مجموعة الملف المقصد ليكون نفس القيمة الموجودة في الملف المصدر.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve owner
ar: الحفاظ على المالك

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve the owner (-o, --owner). The owner of the destination file will be set to the same value as the source file, but only if the receiving rsync is run as the super user. Without this option, the owner is set to the invoking user on the receiving side.
ar: يحافظ على المالك (-o، --owner). سيعين مالك ملف المقصد ليكون نفس قيمة ملف المصدر، هذا فقط إذا شُغل rsync المستقبل كمستخدم ذو صلاحيات إدارة. دون هذا الخيار، سيعين المالك ليكون المستخدم المستدعي على الجانب المستقبل.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files
ar: الحفاظ على الجهاز والملفات الخاصة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files (-D, --devices --specials). This option causes rsync to transfer character and block devices as well as special files such as named sockets and fifos. It works only partially if rsync is not run as super user and the --super option is not specified.
ar: يحافظ على الجهاز والملفات الخاصة (-D، --devices --specials). يتسبب هذا الخيار في قيام rsync بنقل أجهزة المحارف والكتل بالإضافة إلى الملفات الخاصة مثل المقابس المسماة وfifos. لا يعمل هذا الخيار إلا جزئيًا إذا لم يشُغل rsync كمستخدم ذو صلاحيات إدارة ولم يُحدد الخيار --super.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times
ar: احفظ الأوقات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times (-t, --times). The modification times are transferred along with the files. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
ar: يحفظ الأوقات (-t، --times). تُنقل أوقات التعديل مع الملفات. لمعرفة ما يحدث إذا لم يشغل هذا الخيار، يرجى قراءة صفحة دليل rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times
ar: احذف الدلائل عند الحفاظ على الأوقات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times (-O, --omit-dir-times). This means that directories are omitted when modification times are being preserved. Thus, this feature only works in conjunction with --times.
ar: احذف الأدلة عند حفظ الأوقات (-O، --omit-dir-times). وهذا يعني حذف الأدلة عند حفظ أوقات التعديل. وبالتالي، لا تعمل هذه الميزة إلا بالتزامن مع --times.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove synchronized source files
ar: أزل ملفات المصدر المتزامنة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove all synchronized source files (--remove-source-files). This tells rsync to remove from the sending side the non-directory items that are a part of the transfer and have been successfully duplicated on the receiving side.
ar: أزل جميع ملفات المصدر التي زُومنت (--remove-source-files). يخبر هذا الأمر rsync بإزالة العناصر التي لا تكون دليل من جانب الإرسال والتي تعد جزءًا من عملية النقل وقد نُسخت بنجاح على جانب المُستقبل.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files
ar: احذف الملفات الدخيلة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files from destination (--delete). This tells rsync to delete all files from the receiving side that are not present on the sending side, but only for the directories that are being synchronized.
ar: احذف الملفات غير الضرورية من المقصد (--delete). يخبر هذا الأمر rsync بحذف جميع الملفات من الجانب المتلقي والتي لا توجد على الجانب المرسل، ولكن هذا ينطبق فقط على الأدلة التي تُزامن.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files before transfer
ar: احذف الملفات قبل النقل

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side before the transfer starts (--delete-before). This is the default behavior if --delete or --delete-excluded is specified without one of the --delete-WHEN options.
ar: احذف الملفات الموجودة على الجانب المتلقي قبل بدء النقل (--delete-before). هذا هو السلوك المبدئي إذا حُدد --delete أو --delete-excluded دون أحد خيارات --delete-WHEN.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files after transfer
ar: احذف الملفات بعد النقل

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side after the transfer has completed (--delete-after, --del).
ar: احذف الملفات الموجودة على الجانب المتلقي بعد اكتمال النقل (--delete-after, --del).

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files during transfer
ar: احذف الملفات أثناء النقل

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side during the transfer (--delete-during). This method is faster than --delete-before or --delete-after, but it is only supported with rsync 2.6.4 or later.
ar: احذف الملفات الموجودة على الجانب المتلقي أثناء النقل (--delete-during).هذه الطريقة أسرع من --delete-before أو --delete-after، ولكنها مدعومة فقط مع rsync 2.6.4 أو الإصدارات الأحدث.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteExcluded), group (Synchronization)
en: Delete excluded files
ar: احذف الملفات المستبعدة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExcluded), group (Synchronization)
en: Also delete excluded files from destination directory (--delete-excluded). In addition to deleting the files on the receiving side that are not on the sending side, this tells rsync to also delete any files on the receiving side that are excluded. Refer to rsync's manual page for further information.
ar: احذف أيضًا الملفات المستبعدة من دليل المقصد (--delete-excluded).بالإضافة إلى حذف الملفات الموجودة على جانب الاستقبال والتي ليست على جانب الإرسال، فإن هذا يخبر rsync بحذف أي ملفات موجودة على جانب الاستقبال والتي استُبعدت أيضًا. راجع صفحة دليل rsync لمزيد من المعلومات.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur
ar: احذف حتى في حالة حدوث أخطاء في الإدخال/الإخراج

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur (--ignore-errors). This option has to be specified in conjunction with --delete to take effect.
ar: احذف حتى لو حدثت أخطاء في الإدخال/الإخراج (--ignore-errors). يجب تحديد هذا الخيار بالتزامن مع --delete حتى يسري مفعوله.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of non-void directories
ar: افرض الحذف على الأدلة غير الفارغة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of directories even if they are not empty (--force). This option tells rsync to delete a non-empty directory when it is to be replaced by a non-directory. This is only relevant if deletions are not active.
ar: افرض حذف الأدلة حتى لو لم تكن فارغة (--force). يخبر هذا الخيار rsync بحذف الدليل غير الفارغ عندما يستبدل به عنصر غير دليل. هذا الأمر ذو صلة فقط إذا لم تكن عمليات الحذف نشطة.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Do not delete more than this many files:
ar: لا تحذف أكثر من هذا العدد من الملفات:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Only delete as many files as defined here (--max-delete=NUM). This tells rsync not to delete more than NUM files or directories (NUM must be non-zero). This is useful when mirroring very large trees to prevent disasters.
ar: احذف فقط عددًا من الملفات كما هو محدد هنا (--max-delete=NUM). يخبر هذا rsync بعدم حذف أكثر من الرقم NUM من الملفات أو الأدلة (يجب أن يكون الرقم NUM غير صفر). وهذا مفيد عند نسخ الأشجار الكبيرة جدًا لمنع الكوارث.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumDeleteValue), group (Synchronization)
en: Value for DeleteMaximum config entry
ar: قيمة حذف الحد الأقصى لإدخال الضبط

note: i18n: ectx: label, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file smaller than:
ar: لا تنقل أي ملف أصغر من:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is smaller than the specified size (--min-size=SIZE).
ar: يؤدي هذا الخيار إلى عدم قيام rsync بنقل أي ملف أصغر من الحجم المحدد (--min-size=SIZE).

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MinimalTransferSize config entry
ar: قيمة مدخلة ضبط MinimalTransferSize

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file larger than:
ar: لا تنقل أي ملف أكبر من:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is larger than the specified size (--max-size=SIZE).
ar: يؤدي هذا الخيار إلى عدم قيام rsync بنقل أي ملف أكبر من الحجم المحدد (--max-size=SIZE).

note: i18n: ectx: label, entry (MaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MaximalTransferSize config entry
ar: قيمة مدخلة MaximalTransferSize

note: i18n: ectx: label, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files
ar: الاحتفاظ بالملفات المنقولة جزئيًا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files (--partial). The default behavior is that any partially transferred file is deleted if the transfer is interrupted.
ar: الاحتفاظ بالملفات المنقولة جزئيًا (--partial). السلوك المبدئي هو حذف أي ملف منقول جزئيًا في حالة مقاطعة النقل.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put partially transferred files into:
ar: وضع الملفات المنقولة جزئيًا في:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put a partially transferred file into this directory (--partial-dir=DIR). This is a better way than the --partial option to keep partial files, because the partially transferred file is kept in a different directory and the destination file is not overwritten.
ar: ضع الملف المنقول جزئيًا في هذا الدليل (--partial-dir=DIR). هذه طريقة أفضل من خيار --partial للاحتفاظ بالملفات الجزئية، لأن الملف المنقول جزئيًا يُحفظ في دليل مختلف و يكتب على ملف المقصد.

note: i18n: ectx: label, entry (PartialDirectory), group (Synchronization)
en: The data for the UsePartialDirectory option
ar: بيانات خيار UsePartialDirectory

note: i18n: ectx: label, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does
ar: تجاهل الملفات آليًّا بنفس الطريقة التي يعمل بها نظام CVS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does (-C, --cvs-exclude). This is a useful shorthand for excluding a broad range of files that you often do not want to transfer between systems. This option uses the same algorithm that CVS uses to determine if a file should be ignored.
ar: تجاهل الملفات آليًّا بنفس الطريقة التي يستخدمها CVS (-C، --cvs-exclude). هذا اختصار مفيد لاستبعاد مجموعة واسعة من الملفات التي لا ترغب غالبًا في نقلها بين الأنظمة. يستخدم هذا الخيار نفس الخوارزمية التي يستخدمها CVS لتحديد ما إذا كان يجب تجاهل ملف ما.

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files matching this pattern:
ar: استبعاد الملفات المطابقة لهذا النمط:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files that match a certain pattern (--exclude=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
ar: استبعاد الملفات التي تطابق نمطًا معينًا (--exclude=PATTERN). هذه قاعدة تصفية خاصة. لمزيد من المعلومات حول قواعد التصفية، راجع صفحة دليل rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file exclusion
ar: النمط المستخدم لاستبعاد الملف

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from:
ar: قراءة استبعاد الأنماط من:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from a file (--exclude-from=FILE). This option is similar to the --exclude=PATTERN option except that the exclude patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
ar: قراءة أنماط الاستبعاد من ملف (--exclude-from=FILE). هذا الخيار مشابه لخيار --exclude=PATTERN باستثناء أن أنماط الاستبعاد تُقرأ من ملف. هذه قاعدة تصفية خاصة. لمزيد من المعلومات حول قواعد التصفية، راجع صفحة دليل rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the exclude patterns are read
ar: الملف الذي تُقرأ أنماط الاستبعاد منه

note: i18n: ectx: label, entry (UseIncludePattern), group (Synchronization)
en: Include files matching this pattern:
ar: تضمين الملفات المطابقة لهذا النمط:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludePattern), group (Synchronization)
en: Do not exclude files matching a certain pattern (--include=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
ar: لا تستبعد الملفات التي تتطابق مع نمط معين (--include=PATTERN). هذه قاعدة تصفية خاصة. لمزيد من المعلومات حول قواعد التصفية، راجع صفحة دليل rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (IncludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file inclusion
ar: النمط المستخدم لإدراج الملف

note: i18n: ectx: label, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from:
ar: قراءة تتضمن أنماطًا من:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from a file (--include-from=FILE). This option is similar to the --include=PATTERN option except that the include patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
ar: قراءة أنماط التضمين من ملف (--include-from=FILE). هذا الخيار مشابه لخيار --include=PATTERN باستثناء أن أنماط التضمين تُقرأ من ملف. هذه قاعدة تصفية خاصة. لمزيد من المعلومات حول قواعد التصفية، راجع صفحة دليل rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (IncludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the include patterns are read
ar: الملف الذي تقرأ أنماط التضمين منه

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Custom filter rules:
ar: قواعد التصفية المخصصة:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Add custom file-filtering rules (-f, --filter=RULE). This option allows you to add rules to selectively exclude certain files from the list of files to be transferred. These rules will be added to the rsync command as they are. Thus, each rule has to start with the --filter=... argument.
ar: أضف قواعد تصفية الملفات المخصصة (-f، --filter=RULE). يتيح لك هذا الخيار إضافة قواعد لاستبعاد ملفات معينة بشكل انتقائي من قائمة الملفات المراد نقلها. ستضاف هذه القواعد إلى أمر rsync كما هي.ومن ثم، يجب أن تبدأ كل قاعدة بالوسيطة --filter=... .

note: i18n: ectx: label, entry (CustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Custom filter rules
ar: قواعد التصفية المخصصة

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='dir-merge /.rsync-filter' filter rule
ar: استخدم قاعدة التصفية --filter='dir-merge /.rsync-filter'

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: This filter rule tells rsync to look for per-directory .rsync-filter files that have been sprinkled through the hierarchy and use their rules to filter the files in the transfer. It has no effect, if you also choose to use the --filter='exclude .rsync-filter' rule.
ar: تُخبر قاعدة المرشح هذه برنامج rsync بالبحث عن ملفات .rsync-filter لكل دليل -والتي  وزعت هرميًا- واستخدام قواعد كل دليل لتصفية الملفات أثناء النقل. لا يوجد تأثير لها إذا اخترت أيضًا استخدام قاعدة --filter='exclude .rsync-filter'.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='exclude .rsync-filter' filter rule
ar: استخدم قاعدة التصفية --filter='exclude .rsync-filter'

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: This rule filters out the .rsync-filter files from the transfer. These files normally contain filter rules that can be activated by choosing the --filter='dir-merge /.rsync-filter' rule and deselecting this one.
ar: تقوم هذه القاعدة بتصفية ملفات .rsync-filter من عملية النقل. تحتوي هذه الملفات عادةً على قواعد تصفية يمكن تنشيطها عن طريق اختيار القاعدة --filter='dir-merge /.rsync-filter' وإلغاء تحديد هذه القاعدة.

note: i18n: ectx: label, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently
ar: التعامل مع الملفات المتفرقة بكفاءة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently (-S, --sparse) so that they take up less space on the destination. This option conflicts with --inplace. For further information read rsync's manual page.
ar: عالج الملفات المتفرقة بكفاءة (-S، --sparse) بحيث تشغل مساحة أقل على المقصد. يتعارض هذا الخيار مع --inplace. لمزيد من المعلومات، اقرأ صفحة دليل rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (no rsync algorithm)
ar: انسخ الملفات بالكامل (بلا خوارزمية rsync)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (-W, --whole-file). With this option the incremental rsync algorithm is not used and the whole file is sent as-is instead.
ar: انسخ الملفات كاملة (-W، --whole-file). باستخدام هذا الخيار، لا تستخدم خوارزمية rsync التزايدية وسيُرسل الملف بالكامل كما هو.

note: i18n: ectx: label, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries
ar: لا تتجاوز حدود نظام الملفات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries (-x, --one-file-system). This tells rsync to avoid crossing a filesystem boundary when recursing. For further information on this option, read the manual page.
ar: لا تتجاوز حدود نظام الملفات (-x، --one-file-system). يخبر هذا الأمر rsync بتجنب تجاوز حدود نظام الملفات عند الدخول في الملفات. لمزيد من المعلومات حول هذا الخيار، اقرأ صفحة الدليل.

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Only update files that already exist
ar: تحديث الملفات الموجودة فعلًا فقط

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Skip creating new files on the receiving side (--existing). This tells rsync to skip creating files (including directories) that do not exist yet on the destination. If this option is combined with the --ignore-existing option, no files will be updated (which can be useful if all you want to do is to delete extraneous files).
ar: تخطي إنشاء ملفات جديدة على الجانب المستقبل (--existing). يخبر هذا الأمر rsync بتخطي إنشاء الملفات (بما في ذلك الأدلة) التي لا توجد بعد على المقصد. إذا دُمج هذا الخيار مع الخيار --ignore-existing، فلن تحدث أي ملفات (وهو أمر قد يكون مفيدًا إذا كان كل ما تريد فعله هو حذف الملفات غير الضرورية).

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Ignore files that already exist
ar: تجاهل الملفات الموجودة فعلًا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Skip updating files that already exist on the receiving side (--ignore-existing). Existing directories are not ignored.
ar: تخط تحديث الملفات الموجودة فعلًا على الجانب المتلقي (--ignore-existing). لا تُتجاهل الأدلة الموجودة.

note: i18n: ectx: label, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of transfer
ar: تأخير التحديثات حتى نهاية النقل

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of the transfer (--delay-updates). This option puts the temporary file from each updated file into a holding directory until the end of the transfer, at which time all the files are renamed and copied into place in rapid succession.
ar: تحديثات التأخير حتى نهاية النقل (--delay-updates). يضع هذا الخيار الملف المؤقت من كل ملف محدث في دليل الانتظار حتى نهاية النقل، وفي ذلك الوقت يعاد تسمية جميع الملفات ونسخها في مكانها في تتابع سريع.

note: i18n: ectx: label, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups
ar: أنشئ نسخًا احتياطية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups (-b, --backup). With this option, preexisting destination files are renamed as each file is transferred or deleted. You can control where the backup file goes and what (if any) suffix gets appended using the --backup-dir=DIR and --suffix=SUFFIX options.
ar: عمل نسخ احتياطية (- b، - النسخ الاحتياطي). باستخدام هذا الخيار، يُعاد تسمية ملفات الوجهة الموجودة مسبقًا عند نقل كل ملف أو حذفه. يمكنك التحكم في المكان الذي يذهب إليه ملف النسخة الاحتياطية وما هي اللاحقة (إن وجدت) التي ستُلحق باسم ملف النسخة الاحتياطيّة باستخدام خيارات -- backup - DIR =DIR و --suffix =اللاحقة.

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix:
ar: لاحقة النّسخ الاحتياطيّ:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Use this suffix for backups (--suffix=SUFFIX).
ar: استخدم هذه اللاحقة للنسخ الاحتياطي (--suffix=SUFFIX).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix
ar: لاحقة النسخ الاحتياطي

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory:
ar: مجلد النسخ الاحتياطي:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Store backups in this directory (--backup-dir=DIR).
ar: خزّن النسخ الاحتياطية في هذا الدليل (--backup-dir=DIR).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory
ar: مجلد النسخ الاحتياطي

note: i18n: ectx: label, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force fixed checksum block size:
ar: افرض حجم كتلة المجموع الاختباري الثابت:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force a fixed checksum block-size (-B, --block-size=SIZE). This forces the block size used in the rsync algorithm to a fixed value.
ar: فرض حجم كتلة المجموع الاختباري الثابت (-B, --block-size=SIZE). يفرض هذا حجم الكتلة المستخدم في خوارزمية rsync على قيمة ثابتة.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockSize), group (Synchronization)
en: The block size
ar: حجم الكتلة

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed:
ar: تعيين بذور المجموع الاختباري للكتلة/الملف:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed (--checksum-seed=NUM). Set the MD4 checksum seed to this integer. This 4 byte checksum seed is included in each block and file MD4 checksum calculation. By default the checksum seed is generated by the server and defaults to the current time.
ar: عيّن بذرة مجموع الاختبار للكتلة/الملف (--checksum-seed=NUM). عين بذرة مجموع الاختبار MD4 إلى هذا العدد الصحيح. تُضمن بذرة مجموع الاختبار المكونة من 4 بايت في كل حساب مجموع اختبار MD4 للكتلة والملف. بشكل مبدئي تنشئ بذرة مجموع الاختبار بواسطة الخادم وتعين مبدئيًا على الوقت الحالي.

note: i18n: ectx: label, entry (ChecksumSeed), group (Synchronization)
en: The value for the UseChecksumSeed config option
ar: قيمة خيار الضبط UseChecksumSeed

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on checksum
ar: تخطى الملفات بناءً على تدقيق المجموع

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on a checksum and not based on modification time and size (-c, --checksum). For further information on how this feature works read rsync's manual page.
ar: تخطي الملفات بناءً على المجموع الاختباري وليس بناءً على وقت التعديل وحجمه (-c, --checksum). لمزيد من المعلومات حول كيفية عمل هذه الميزة، اقرأ صفحة دليل rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (UseBandwidthLimit), group (Synchronization)
en: Set bandwidth limit:
ar: عيّن حد السرعة:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBandwidthLimit), group (Synchronization)
en: Set the maximum data transfer rate in kilobytes per second (--bwlimit=RATE).
ar: تعيين الحد الأقصى لمعدل نقل البيانات بالكيلوبايت في الثانية (--bwlimit=RATE).

note: i18n: ectx: label, entry (BandwidthLimit), group (Synchronization)
en: The value for the UseBandwidthLimit config option
ar: قيمة خيار ضبط UseBandwidthLimit

note: i18n: ectx: label, entry (UseProfiles), group (Profiles)
en: Use profiles
ar: استخدم التشكيلات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseProfiles), group (Profiles)
en: Make Smb4K use profiles. This enables you to define different bookmarks and custom options for each profile. This is especially useful if you are using a laptop in different network neighborhoods, e. g. at home and at work.
ar: اجعل كيدي سامبا4 يستخدم التشكيلات. يتيح لك هذا تحديد إشارات مرجعية مختلفة وخيارات مخصصة لكل تشكيلة. وهذا مفيد بشكل خاص إذا كنت تستخدم حاسوبًا محمولًا في أجهزة شبكات مختلفة، على سبيل المثال في المنزل وفي العمل.

note: i18n: ectx: label, entry (ProfilesList), group (Profiles)
en: Profiles
ar: التشكيلات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ProfilesList), group (Profiles)
en: The list of profiles.
ar: قائمة التشكيلات.

note: i18n: ectx: label, entry (ActiveProfile), group (Profiles)
en: Active profile
ar: التشكيلة النشِطة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ActiveProfile), group (Profiles)
en: This is the currently active profile.
ar: هذا هي التشكيلة النشطة حاليًا.

en: %1 on %2
ar: %1 على %2

en: The format of %1 is not supported.
ar: تنسيق %1 غير معتمد.

en: The file %1 could not be read
ar: تعذّرت قراءة الملفّ %1

en: The file %1 could not be printed to %2
ar: تعذرت طباعة الملف %1 إلى %2

en: The Zeroconf daemon is not running. No servers are discovered using DNS-SD.
ar: برنامج Zeroconf لا يعمل. لم يكتشف أي خوادم باستخدام DNS-SD.

en: Zeroconf support is not available in this version of KDE.
ar: دعم Zeroconf غير متوفر في هذا الإصدار من كيدي.

en: An unknown error with Zeroconf occurred.
ar: حدث خطأ غير معروف في Zeroconf.

en: The mountpoint %1 is illegal.
ar: نقط الوصل %1 غير قانونية.

note: i18n: ectx: label, entry (UseIds), group (Mounting)
en: Set the user and group ID
ar: اضبط معرف المستخدم والمجموعة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIds), group (Mounting)
en: Set the user ID and group ID that the files and directories of the mounted share will have to those of the current user (you).
ar: عيّن معرف المستخدم ومعرف المجموعة اللذين ستحملهما الملفات والدلائل الخاصة بالمشاركة الموصولة إلى معرف المستخدم الحالي (أنت).

note: i18n: ectx: label, entry (UseFileMode), group (Mounting)
en: File mode:
ar: وضع الملف:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFileMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (FileMode), group (Mounting)
en: This is the file mode that will be used for creating files. It must be defined in octal.
ar: هذا هو وضع الملف الذي سيستخدم لإنشاء الملفات. يجب أن يعرف بالنظام الثماني.

note: i18n: ectx: label, entry (UseDirectoryMode), group (Mounting)
en: Directory mode:
ar: وضع الدليل:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDirectoryMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (DirectoryMode), group (Mounting)
en: This is the directory mode that will be used for creating directories. It must be defined in octal.
ar: هذا هو وضع الدليل الذي سيستخدم لإنشاء الأدلة. يجب تعريفه بنظام الثمانية.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCharacterSets), group (Mounting)
en: Use character sets
ar: استخدام مجموعات المحارف

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCharacterSets), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the client side (i.e. your side) for codepage to charset translations. If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the charset by looking up the "unix charset" option in the smb.conf.
ar: هذه هي مجموعة المحارف التي يستخدمها جانب العميل (أي جانبكم) لصفحة الترميز إلى ترجمات الأحرف. إذا احتفظت بالإعداد المبدئي، فستحاول كيدي سامبا4 تحديد مجموعة الأحرف آليًّا من خلال البحث عن خيار " unix charset " في smb.conf.

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (UseClientCharset), group (Mounting)
en: Client character set:
ar: طقم المحارف العميل:

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: default
ar: مبدئي

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-1
ar: آيزو8859-1

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-2
ar: آيزو8859-2

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-3
ar: آيزو8859-3

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-4
ar: آيزو8859-4

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-5
ar: آيزو8859-5

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-6
ar: آيزو8859-6

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-7
ar: آيزو8859-7

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-8
ar: آيزو8859-8

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-9
ar: آيزو8859-9

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-13
ar: آيزو8859-13

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-14
ar: آيزو8859-14

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-15
ar: آيزو8859-15

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: utf8
ar: يو تي اف8

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1251
ar: سي بي1251

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: Server character set:
ar: طقم المحارف الخادم:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the server. If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the codepage by looking up the "dos charset" option in the smb.conf file.
ar: هذه هي مجموعة الأحرف التي يستخدمها الخادم. إذا احتفظت بالإعداد المبدئي فسيحاول كيدي سامبا4 تحديد صفحة الرموز آليًّا من خلال البحث عن خيار "dos charset" في ملف smb.conf.

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp437
ar: سي بي437

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp720
ar: سي بي720

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp737
ar: سي بي737

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp775
ar: سي بي775

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp850
ar: سي بي850

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp852
ar: سي بي852

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp855
ar: سي بي855

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp857
ar: سي بي857

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp858
ar: سي بي858

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp860
ar: سي بي860

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp861
ar: سي بي861

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp862
ar: سي بي862

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp863
ar: سي بي863

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp864
ar: سي بي864

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp865
ar: سي بي865

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp866
ar: سي بي866

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp869
ar: سي بي869

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp874
ar: سي بي874

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp932
ar: سي بي932

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp936
ar: سي بي936

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp949
ar: سي بي949

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp950
ar: سي بي950

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1250
ar: سي بي1250

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1252
ar: سي بي1252

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1253
ar: سي بي1253

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1254
ar: سي بي1254

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1255
ar: سي بي1255

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1256
ar: سي بي1256

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1257
ar: سي بي1257

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1258
ar: سي بي1258

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: unicode
ar: يونيكود

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all personal shares on exit
ar: افصل كافة المشاركات الشخصية عند الخروج

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all shares that belong to you when the program exits. Shares that are owned by other users are ignored.
ar: افصل كافة المشاركات التي تخصك عند خروج البرنامج. تُتجاهل المشاركات التي يملكها مستخدمون آخرون.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountShares), group (Mounting)
en: Remount shares
ar: أعد وصل المشاركات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountShares), group (Mounting)
en: Remount all your shares that were mounted when you exited the program or changed a profile. If the remounting of a share fails, Smb4K will retry the next time it is started. Shares that were mounted by other users are ignored. Please note that this setting does not affect the automatic remounting of shares when your computer woke up from a sleep state.
ar: أعد وصل جميع مشاركاتك المحملة عند الخروج من البرنامج أو تغيير التشكيلة. إذا فشلت إعادة وصل المشاركة، فستعيد كيدي سامبا4 المحاولة في المرة التالية التي تبدأ فيها. سيجاهل التطبيق المشاركات التي وُصلت من قبل مستخدمين آخرين. يرجى ملاحظة أن هذا الإعداد لا يؤثر على إعادة الوصل الآليّ للمشاركات عندما يستيقظ حاسوبك من حالة التعليق.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Number of remount attempts:
ar: عدد محاولات إعادة الوصل:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Set the number of attempts that are made to remount shares before Smb4K gives up.
ar: اضبط عدد المحاولات التي تُجرى لإعادة وصل المشاركات قبل أن يستسلم كيدي سامبا4.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountInterval), group (Mounting)
en: Interval between remount attempts:
ar: الفاصل الزمني بين محاولات إعادة الوصل:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountInterval), group (Mounting)
en: Set the time that elapses between attempts to remount shares.
ar: اضبط الوقت المنقضي بين محاولات إعادة وصل المشاركات.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares
ar: افرض إلغاء وصل المشاركات التي لا يمكن الوصول إليها

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares (Linux only). In case a share is inaccessible, a lazy unmount is performed. Before the actual unmount is performed, a warning dialog is shown asking to approve the unmount.
ar: افرض إلغاء وصل المشاركات التي لا يمكن الوصول إليها (لينكس فقط). في حالة عدم إمكانية الوصول إلى المشاركة، يُنفذ إلغاء وصل كسول. قبل تنفيذ إلغاء الوصل الفعلي، سيعرض مربع حوار تحذيري يطلب الموافقة على إلغاء الوصل.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: Detect all shares that are mounted on the system
ar: اكشف كافة المشاركات الموصولة في النظام

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: You will not only see the shares that were mounted and are owned by you, but also all other mounts using the SMBFS and CIFS file system that are present on the system.
ar: إضافة إلى رؤية المشاركات الموصولة والمملوكة لك؛ ستتمكن من رؤية جميع المشاركات الأخرى التي تستخدم نظام الملفات SMBFS وCIFS والموجودة على النظام.

note: i18n: ectx: label, entry (CifsUnixExtensionsSupport), group (Mounting)
en: All or most of the servers support the CIFS Unix extensions
ar: تدعم جميع الخوادم أو معظمها ملحقات CIFS Unix

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CifsUnixExtensionsSupport), group (Mounting)
en: Most versions of Samba support the CIFS Unix or POSIX extensions. For these servers, some options are not needed, because the right values are negotiated during the mount process. For other servers, you might want to uncheck this option, so that predefined values can be passed to the server. Please note that if your computer is located in a Windows dominated network neighborhood with only a few Samba servers, you can safely uncheck this option and define custom options for the Samba servers.
ar: تدعم معظم إصدارات سامبا امتدادات CIFS Unix أو POSIX. بالنسبة لهذه الخوادم، لا تكون هناك حاجة إلى بعض الخيارات، لأن القيم الصحيحة يُتفاوض عليها أثناء عملية التثبيت. بالنسبة للخوادم الأخرى، قد ترغب في إلغاء تحديد هذا الخيار، بحيث يمكن تمرير القيم المحددة مسبقًا إلى الخادم. يرجى ملاحظة أنه إذا كان حاسوبك موجودًا في أجهزة شبكة تهيمن عليها أنظمة تشغيل ويندوز مع عدد قليل من خوادم سامبا، فيمكنك إلغاء تحديد هذا الخيار بأمان وتحديد خيارات مخصصة لخوادم سامبا.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFileMode), group (Mounting)
en: This is the file mode that will be used for creating files. It must be defined in octal. In case the CIFS file system is used, this setting only takes effect if the server does not support the CIFS Unix Extensions.
ar: هذا هو وضع الملف الذي سيستخدم لإنشاء الملفات. يجب أن يعرف بالنظام الثماني. في حالة استخدام نظام ملفات CIFS، يسري هذا الإعداد فقط إذا كان الخادم لا يدعم ملحقات CIFS Unix.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FileMode), group (Mounting)
en: This is the filemode that will be used for creating files. It must be defined in octal. In case the CIFS file system is used, this setting only takes effect if the server does not support the CIFS Unix Extensions.
ar: هذا هو وضع الملف الذي سيستخدم لإنشاء الملفات. يجب أن يعرف بالنظام الثماني. في حالة استخدام نظام ملفات CIFS، يسري هذا الإعداد فقط إذا كان الخادم لا يدعم ملحقات CIFS Unix.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDirectoryMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (DirectoryMode), group (Mounting)
en: This is the directory mode that will be used for creating directories. It must be defined in octal. In case the CIFS file system is used, this setting only takes effect if the server does not support the CIFS Unix Extensions.
ar: هذا هو وضع الدليل الذي سيستخدم لإنشاء الأدلة. يجب أن يعرف بالنظام الثماني. في حالة استخدام نظام الملفات CIFS، لا يسري هذا الإعداد إلا إذا كان الخادم لا يدعم ملحقات CIFS Unix.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the client side (i.e. your side) either to convert local path names to and from Unicode (CIFS, Linux) or for codepage to charset translations (SMBFS, FreeBSD). If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the charset by looking up the "unix charset" option in the smb.conf.
ar: هذه هي مجموعة الأحرف التي يستخدمها جانب العميل (أي جانبك) إما لتحويل أسماء المسارات المحلية من وإلى يونيكود (CIFS، Linux) أو لترجمة صفحات التعليمات البرمجية إلى مجموعات المحارف (SMBFS، FreeBSD). إذا احتفظت بالإعداد المبدئي فسوف يحاول كيدي سامبا4 تحديد مجموعة الأحرف آليًّا من خلال البحث عن خيار "unix charset" في smb.conf.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWriteAccess), group (Mounting)
en: Write access:
ar: صلاحية الكتابة:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWriteAccess), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: Here you can choose if the shares should be mounted in read-write or read-only mode.
ar: هنا يمكنك اختيار ما إذا كان يجب تثبيت المشاركات في وضع القراءة والكتابة أو وضع القراءة فقط.

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-write
ar: قراءة-كتابة

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-only
ar: للقراءة فقط

note: i18n: ectx: label, entry (ForceUID), group (Mounting)
en: Definitely assign the UID
ar: تأكد من تعيين UID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceUID), group (Mounting)
en: Instruct the client (i.e. your side) to ignore any user ID (UID) provided by the server for files and directories and to always assign the owner to be the value of the transmitted UID.
ar: يوجّه العميل (أي جانبك) لتجاهل أي معرف مستخدم (UID) يوفره الخادم للملفات والأدلة، وتعيين المالك دائمًا ليكون قيمة معرف UID المنقول.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceGID), group (Mounting)
en: Definitely assign the GID
ar: تأكد من تعيين GID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceGID), group (Mounting)
en: Instruct the client (i.e. your side) to ignore any group ID (GID) provided by the server for files and directories and to always assign the owner to be the value of the transmitted GID.
ar: يوجّه العميل (أي جانبك) لتجاهل أي معرف مجموعة (GID) يوفره الخادم للملفات والأدلة، وتعيين المالك دائمًا ليكون قيمة معرف GID المنقول.

note: i18n: ectx: label, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: Do permission checks
ar: تحقق من الأذون

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: The client side (i.e. your side) will check if you have the right UID/GID to manipulate a file or directory. You might want to switch this feature off if the server(s) support the CIFS Unix Extensions and you are not allowed to access the files and directories. This setting does not affect the normal ACL check.
ar: سيتحقق جانب العميل (أي جانبك) مما إذا كان لديك معرف المستخدم/معرف المجموعة الصحيح للتعامل مع ملف أو دليل. قد ترغب في إيقاف تشغيل هذه الميزة إذا كان الخادم (الخوادم) يدعم امتدادات CIFS Unix ولم يُسمح لك بالوصول إلى الملفات والأدلة. لا يؤثر هذا الإعداد على فحص قائمة التحكم في الوصول (ACL) العادي.

note: i18n: ectx: label, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: Attempt to set UID and GID
ar: محاولة تعيين UID وGID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: In case the server supports the CIFS Unix Extensions, the client side (i.e. your side) attempts to set the effective UID and GID of the current process on newly created files, directories and devices. If this feature is turned off, the server will set the UID and GID to the default for the share. It is recommended that you read the manual page of mount.cifs before you change this setting.
ar: في حالة دعم الخادم لامتدادات CIFS Unix، يحاول جانب العميل (أي جانبك) تعيين معرف المستخدم ومعرف المجموعة الفعالين للعملية الحالية على الملفات والأدلة والأجهزة التي أُنشئت حديثًا. إذا أوقف تشغيل هذه الميزة، فسيعين الخادم معرف المستخدم ومعرف المجموعة إلى الإعداد المبدئي للمشاركة. يوصى بقراءة صفحة الدليل لـ mount.cifs قبل تغيير هذا الإعداد.

note: i18n: ectx: label, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use server inode numbers
ar: استخدم أرقام inode الخاصة بالخادم

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use inode numbers (unique persistent file identifiers) returned by the server instead of automatically generating temporary inode numbers on the client side.
ar: استخدم أرقام inode (معرفات الملفات الثابتة الفريدة) التي تُرجع بواسطة الخادم بدلًا من إنشاء أرقام inode مؤقتة آليًّا على جانب العميل.

note: i18n: ectx: label, entry (NoLocking), group (Mounting)
en: Do not send byte range lock requests
ar: لا ترسل طلبات قفل نطاق البايت

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NoLocking), group (Mounting)
en: Do not send byte range lock requests to the server. This is necessary for certain applications that break with CIFS style mandatory byte range locks (and most CIFS servers do not yet support requesting advisory byte range locks).
ar: لا ترسل طلبات قفل نطاق البايت إلى الخادم. هذا ضروري لتطبيقات معينة تنتهك أقفال نطاق البايت الإلزامية بنمط CIFS (ولا تدعم معظم خوادم CIFS حتى الآن طلب أقفال نطاق البايت الاستشارية).

note: i18n: ectx: label, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate reserved characters
ar: ترجم المحارف المحجوزة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate six of the seven reserved characters (including the colon, question mark, pipe, asterisk, greater than and less than characters but not the backslash) to remap range (above 0xF000). This allows you to open files that were created with such characters. This has no effect if the server does not support Unicode.
ar: ترجم ستة من الأحرف السبعة المحجوزة (بما في ذلك النقطتين وعلامة الاستفهام والخط المستقيم والعلامة النجمية وعلامات أكبر من وأقل من ولكن ليس الشرطة المائلة العكسية) لإعادة تعيين النطاق (أعلى من 0xF000). يتيح لك هذا فتح الملفات التي المُنشئة باستخدام مثل هذه الأحرف. وهذا ليس له أي تأثير إذا كان الخادم لا يدعم يونيكود.

note: i18n: ectx: label, entry (UseSmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: SMB protocol version:
ar: إصدار ميفاق SMB:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSmbProtocolVersion), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: Define which version of the SMB protocol is to be used.
ar: تحديد إصدار بروتوكول SMB الذي سيستخدم.

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 1.0 (Classic CIFS/SMBv1 protocol)
ar: 1.0 (ميفاق CIFS/SMBv1 الكلاسيكي)

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 2.0 (Windows Vista SP1/Windows Server 2008)
ar: 2.0 (ويندوز فيستا SP1/ويندوز سيرفر 2008)

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 2.1 (Windows 7/Windows Server 2008R2)
ar: 2.1 (ويندوز 7/ويندوز سيرفر 2008R2)

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 3.0 (Windows 8/Windows Server 2012)
ar: 3.0 (ويندوز 8/ويندوز سيرفر 2012)

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 3.0.2 (Windows 8.1/Windows Server 2012R2)
ar: 3.0.2 (ويندوز 8.1/ويندوز سيرفر 2012R2)

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 3.1.1 (Windows Server 2016)
ar: 3.1.1 (ويندوز سيرفر 2016)

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 3 (Version 3.0 and above)
ar: 3 (الإصدار 3.0 وما فوق)

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: default (Negotiate the highest version)
ar: مبدئي (التفاوض على الإصدار الأعلى)

note: i18n: ectx: label, entry (UseCacheMode), group (Mounting)
en: Cache mode:
ar: وضع الخبيئة:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCacheMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Define how read and write requests are handled. In case you choose to not cache file data at all, the client never utilizes the cache for normal reads and writes. It always accesses the server directly to satisfy a read or write request. If you choose to follow the CIFS/SMB2 protocol strictly, the cache is only trusted if the client holds an oplock. If the client does not hold an oplock, then the client bypasses the cache and accesses the server directly to satisfy a read or write request. Choosing to allow loose caching semantics can sometimes provide better performance on the expense of cache coherency. This option might cause data corruption, if several clients access the same set of files on the server at the same time. Because of this, the strict cache mode is recommended.
ar: حدد كيفية التعامل مع طلبات القراءة والكتابة. في حالة اختيارك عدم تخزين بيانات الملف على الإطلاق فلن يستخدم العميل الخبيئة مطلقًا للقراءة والكتابة العادية. فهو دائمًا يصل إلى الخادم مباشرةً لتلبية طلب القراءة أو الكتابة. إذا قررت اتباع ميفاق CIFS/SMB2 بشكل صارم، فلن يثق في الخبيئة إلا إذا كان العميل يحمل قفل تشغيل. إذا لم يكن العميل يحمل قفل تشغيل؛ فإن العميل يتجاوز الخبيئة ويصل إلى الخادم مباشرةً لتلبية طلب القراءة أو الكتابة. قد يؤدي اختيار السماح الخبيئة غير المحكمة في بعض الأحيان إلى توفير أداء أفضل على حساب تماسك الخبيئة. قد يتسبب هذا الخيار في تلف البيانات إذا وصل العديد من العملاء  إلى نفس مجموعة الملفات على الخادم في نفس الوقت. ولهذا السبب، يوصى بوضع الخبيئة الصارمة.

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Do not cache file data at all
ar: لا تخبئ بيانات الملف على الإطلاق

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Follow the CIFS/SMB2 protocol strictly
ar: اتبع ميفاق CIFS/SMB2 بدقة

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Allow loose caching semantics
ar: اسمح بدلالات خبيئة غير محكمة

note: i18n: ectx: label, entry (UseSecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode:
ar: وضع الأمن:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSecurityMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode for mount.cifs. To be able to use this mode, the CIFS kernel module 1.40 or later is required.
ar: وضع الأمان لـ mount.cifs. لتتمكن من استخدام هذا الوضع، يلزم توفر وحدة نواة CIFS 1.40 أو أحدث.

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Connect as a null user (no name)
ar: اتصل كمستخدم فارغ (بلا اسم)

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication
ar: استيثاق Kerberos 5

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication and packet signing
ar: استيثاق Kerberos 5 وتوقيع الحزم

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol
ar: ميفاق NTLM

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol and packet signing
ar: ميفاق NTLM وتوقيع الحزم

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol
ar: ميفاق NTLMv2

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol and packet signing
ar: ميفاق NTLMv2 وتوقيع الحزم

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol
ar: ميفاق NTLMSSP

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol and packet signing
ar: ميفاق NTLMSSP وتوقيع الحزم

en: The share <b>%1</b> has been mounted to <b>%2</b>.
ar: وُصلت المشاركة <b>%1</b> على <b>%2</b>.

[ctx: Open the contents of the share with the file manager]
en: Open
ar: افتح

en: The share <b>%1</b> has been unmounted from <b>%2</b>.
ar: فك وصل المشاركة <b>%1</b> من <b>%2</b>.

en: %1 share has been mounted. | %1 shares have been mounted.
ar[0]: لم توصل أي مشاركة.
ar[1]: وُصلت مشاركة واحدة.
ar[2]: وُصلت مشاركتان.
ar[3]: وُصلت %1 مشاركات.
ar[4]: وُصلت %1 مشاركة.
ar[5]: وُصلت %1 مشاركة.

en: %1 share has been unmounted. | %1 shares have been unmounted.
ar[0]: لم يُفك وصل أي مشاركة.
ar[1]: فك وصل مشاركة واحدة.
ar[2]: فك وصل مشاركتين.
ar[3]: فك وصل %1 مشاركات.
ar[4]: فك وصل %1 مشاركة.
ar[5]: فك وصل %1 مشاركة.

en: The way Smb4K stores the login credentials has changed. They will now be migrated. This change is incompatible with earlier versions of Smb4K.
ar: لقد تغيرت الطريقة التي يخزن بها كيدي سامبا4 بيانات اعتماد تسجيل الدخول.  هذا التغيير غير متوافق مع الإصدارات السابقة من كيدي سامبا4.

en: The mimetype <b>%1</b> is not supported for printing. Please convert the file to PDF or Postscript and try again.
ar: نوع MIME <b>%1</b> غير مدعوم للطباعة. يُرجى تحويل الملف إلى PDF أو Postscript ثم المحاولة مرة أخرى.

en: The bookmark for share <b>%1</b> already exists and will be skipped.
ar: الإشارة المرجعية للمشاركة <b>%1</b> موجودة فعلًا وستتخطى.

en: The label <b>%1</b> of the bookmark for the share <b>%2</b> is already being used and will automatically be renamed.
ar: التسمية <b>%1</b> للإشارة المرجعية للمشاركة <b>%2</b>مستخدمة فعلًا وسيعاد تسميتها آليًّا.

en: Mounting the share <b>%1</b> failed: <tt>%2</tt>
ar: فشل وصل المشاركة <b>%1</b>:<tt>%2</tt>

en: Mounting the share <b>%1</b> failed.
ar: فشل وصل المشاركة <b>%1</b>.

en: Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed: <tt>%3</tt>
ar: فشل إلغاء وصل المشاركة <b>%1</b> من <b>%2</b>:<tt>%3</tt>

en: Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed.
ar: فشل إلغاء وصل المشاركة <b>%1</b> من <b>%2</b>:

en: Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed: <tt>%3</tt>
ar: فشلت مزامنة <b>%1</b> مع <b>%2</b>:<tt>%3</tt>

en: Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed.
ar: فشلت مزامنة <b>%1</b> مع <b>%2</b>.

en: The command <b>%1</b> could not be found. Please check your installation.
ar: تعذر العثور على الأمر <b>%1</b>. رجاء تأكد من تثبيتك له.

en: The share <b>%1</b> is a printer and cannot be bookmarked.
ar: المشاركة <b>%1</b> هي طابعة ولا يمكن وضع إشارة مرجعية عليها.

en: The file <b>%1</b> could not be found.
ar: تعذّر العثور على الملفّ <b>%1</b>.

en: Opening the file <b>%1</b> failed: <tt>%2</tt>
ar: فشل فتح الملف <b>%1</b>: <tt>%2</tt>

en: Opening the file <b>%1</b> failed.
ar: فشل فتح الملف <b>%1</b>.

en: Reading from file <b>%1</b> failed: <tt>%2</tt>
ar: فشلت القراءة من الملف <b>%1</b>: <tt>%2</tt>

en: Reading from file <b>%1</b> failed.
ar: فشلت القراءة من الملف <b>%1</b>.

en: The following directory could not be created: <tt>%1</tt>
ar: تعذر إنشاء الدليل التالي:<tt>%1</tt>

en: The process failed to start (error code: <tt>%1</tt>).
ar: فشلت العملية في البدء (رمز الخطأ: <tt>%1</tt>).

en: The process crashed (error code: <tt>%1</tt>).
ar: انهارت العملية (رمز الخطأ: <tt>%1</tt>).

en: The process timed out (error code: <tt>%1</tt>).
ar: انتهت مهلة العملية (رمز الخطأ: <tt>%1</tt>).

en: Could not write to the process (error code: <tt>%1</tt>).
ar: تعذرت الكتابة إلى العملية (رمز الخطأ: <tt>%1</tt>).

en: Could not read from the process (error code: <tt>%1</tt>).
ar: تعذرت القراءة من العملية (رمز الخطأ: <tt>%1</tt>).

en: The process reported an unknown error.
ar: أبلغت العملية عن خطأ غير معروف.

en: Executing an action with root privileges failed%1%2
ar: فشل تنفيذ الإجراء بصلاحيات الجذر%1%2

en: The URL that was passed is invalid.
ar: العنوان الممرر غير صالح.

en: The network communication failed with the following error message: <tt>%1</tt>
ar: فشل الاتصال بالشبكة مع ظهور رسالة الخطأ التالية: <tt>%1</tt>

en: An error with the Zeroconf service occurred: <tt>%1</tt>
ar: حدث خطأ في خدمة Zeroconf: <tt>%1</tt>

en: An error occurred while reading the login credentials from the secure storage: <tt>%1</tt>
ar: حدث خطأ أثناء قراءة بيانات اعتماد الولوج من التخزين الآمن: <tt>%1</tt>

en: Disk
ar: القرص

en: Printer
ar: الطّابعة

en: Synchronizing
ar: يزامن

en: Source
ar: المصدر

en: Destination
ar: المقصد
