kde 49i410 - en to bs translation catalogue (291 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Show custom bookmark label if available
bs: Prikaži prilagođeni natpis zabilješke ako je dostupan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Do not show the name of the share that is represented by the bookmark but the custom label that was defined in the bookmark editor.
bs: Nemoj prikazati ime razmjene koja je predstavljena zabilješkom već prilagođeni natpis koji je definisan u uređivaču zabilješki.

note: i18n: ectx: label, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start docked
bs: Početak dokiran

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start the application docked to the system tray, i.e. only the system tray widget is shown and the main window is hidden. You can bring the main window up by clicking on the system tray widget or by choosing "Restore" from its popup menu.
bs: Započni aplikaciju dokiranu za skup sistema, tj. samo kontrola skupa sistema je prikazana, a glavni prozor je skriven. Možete dovući glavni prozor gore klikajući na kontrolu skupa sistema ili biranjem "Vratiti" iz njegovog iskakajućeg menija.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowType), group (UserInterface)
en: Show the type of the share
bs: Prikaži tip dijeljenja

note: i18n: ectx: label, entry (ShowIPAddress), group (UserInterface)
en: Show the IP address of the server
bs: Prikaži IP adresu servera

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComment), group (UserInterface)
en: Show the comment
bs: Prikaži komentar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNetworkItemToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current network item.
bs: Opis alata prikazuje različite informacije o trenutnim stavkama mreže.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domains and hosts
bs: Automatski proširuje domene i hostove

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domain and host items when a list of associated network items (domain members or shares) is added or updated. Please note that a domain or host item will always be expanded when you execute it.
bs: Automatski proširuje domene i stavke hosta kada je dodana ili ažurirana lista sa ogovarajućim stavkama mreže (članovi domene ili razmjene). Obratite pažnju da će domena ili stavka hosta uvijek biti proširena kada je izvršite.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowShareToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current share.
bs: Opis alata prikazuje različite informacije o trenutnoj razmjeni.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWinbindCCache), group (Network)
en: Use Winbind ccache for authentication
bs: Koristi Winbind ccashe za potvrdu

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: None
bs: Nijedan

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories
bs: Pregled skrivenih datoteka i direktorija

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories. The hidden files and directories are those whose names begin with a period. They are usually needed for very specific purposes (storing the configuration information for an application, etc.). Since they are not of any importance for your regular work, you normally do not need to enable this feature.
bs: Pregled skrivenih datoteka i direktorija. Skrivene datoteke i direktoriji su ti čije ime počinje sa tačkom. Oni su obično potrebni za veoma specificirane namjene (pohrana informacija o konfiguraciji za aplikacije, itd.). Kako nisu od neke važnosti za vaš regularan rad, obično ne morate dozvoliti ovo svojstvo.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectPrinterShares), group (Network)
en: Detect printer shares
bs: Detektuj razmjene štampača

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectPrinterShares), group (Network)
en: Printer shares are detected.
bs: Dijeljenja štampača će biti detektovana.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectHiddenShares), group (Network)
en: Detect hidden shares
bs: Detektuj skrivene razmjene

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectHiddenShares), group (Network)
en: Hidden shares are detected. Hidden shares are ending with a $ sign, e.g. Musik$ or IPC$.
bs: Skrivena dijeljenja će biti detektovane. Skrivena dijeljenja završavaju sa znakom $, npr. Musik$ ili IPC$.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableWakeOnLAN), group (Network)
en: Enable Wake-On-LAN features
bs: Dozvoli Wake-On-LAN svojstva

note: i18n: ectx: label, entry (WakeOnLANWaitingTime), group (Network)
en: Waiting time:
bs: Vrijeme čekanja:

note: i18n: ectx: label, entry (UseWallet), group (Authentication)
en: Save logins in a wallet
bs: Snimi prijave u novčanik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWallet), group (Authentication)
en: Use a wallet to store the login. The username and password are stored encrypted on your hard drive. If this setting is disabled, the login is not stored permanently but only temporarily.
bs: Koristi novčanik za pohranu prijava. Korisničko ime i šifra su pohranjeni šifrovano na vašem hard disku. ako su postavke onemogućene, prijava nije snimljena trajno već samo privremeno.

note: i18n: ectx: label, entry (UseDefaultLogin), group (Authentication)
en: Use a default login
bs: Koristi podrazumijevanu prijavu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDefaultLogin), group (Authentication)
en: Enable the usage of a default login. The provided data is used by default to authenticate to a remote server. This is very useful e.g. if you are working in an Active Directory environment or an NT domain.
bs: Dozvoli korištenje podrazumijevane prijave. Omogućeni podaci su podrazumijevano korišteni za potvrdu za udaljeni server. Ovo je veoma korisno npr. ako radite u Active Directory okruženju ili NT okruženju.

note: i18n: ectx: label, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Synchronization prefix:
bs: Sinhronizacijski prefiks:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Under this prefix the destination directory for the synchronization will be created. However, if you want to store the data of a particular share elsewhere, you will be able to choose a different path before the actual synchronization begins.
bs: Pod prefiksom odredišta direktorij za sinhronizaciju će biti kreiran. Kakogod, ako želite pohraniti podatke djelomične razmjene negdje drugo, bit ćete u mogućnosti izabrati drugi put prije nego sinhronizacija započne.

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Archive mode
bs: Arhivni režim

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Use archive mode (-a, --archive). This is a short form of -rlptgoD.
bs: Koristi arhivni režim (-a, --arhiv). Ovo je kratka forma -rlptgoD.

note: i18n: ectx: label, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into subdirectories
bs: Ulazi u poddirektorije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into directories (-r, --recursive).
bs: Ulazi u poddirektorije (-r, --recursive).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files
bs: Ažuriraj datoteke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files in the destination directory that are older than in the source directory (-u, --update).
bs: Ažuriraj datoteke u odredišnom direktoriju koje su starije nego odredišni direktorij (-u, --update).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update files in place
bs: Ažuriraj datoteke u mjestu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update destination files in-place (--inplace). By default, rsync first creates a new copy of a file and moves it into place after its transfer finished. If you enable this feature, no copy will be created but the destination file will immediately be overwritten instead. An exception to this is if you combine this option with --backup.
bs: Odredište ažuriranja datoteka u mjestu (--inplace). Podrazumijevano, rsync prvo kreira novu kopiju datoteke i pomjeri je na mjesto poslije završetka prenosa. Ako ste dozvolili ovu osobinu, kopije neće biti kreirane već će odredišna datoteka smjesta biti napisana preko prethodne. Izuzetak odovoga je ako spojite ovu opciju sa --backup.

note: i18n: ectx: label, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative path names
bs: Koristi relativna imena puteva

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative paths (-R, --relative). This means that the full path names specified on the command line are sent to the server rather than just the last parts of the file names.
bs: Koristi relativna imena puteva (-R, --relative). Ovo znači da su radije puna imena puteva specificirana na komandnoj linii poslana serveru nego samo zadnji dijelovi imena datoteke.

note: i18n: ectx: label, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories
bs: Nemoj slati podrazumijevane direktorije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories with --relative (--no-implied-dirs). This means that the corresponding path elements on the destination system are left unchanged if they exist, and any missing implied directories are created with default attributes. This even allows these implied path elements to have big differences, such as being a symlink to a directory on one side of the transfer, and a real directory on the other side.
bs: Nemoj slati podrazumijevane direktorije sa --relative (--no-implied-dirs). Ovo znači da su prateći elementi puteva na odredišnom sistemu nepromijenjeni ako postoje, i bilo koji prateći direktoriji koji nedostaju su kreirani sa podrazumijevanim atributima. Ovo čak dozvoljava da podrazumijevani elementi puteva imaju velike razlike kao što su biti  symlink za direktorij na jednoj strani prenosa, i stvarni direktorij na drugoj strani.

note: i18n: ectx: label, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing
bs: Prijenos direktorija bez rekurzije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing (-d, --dirs). This means that all top-level subdirectories are transferred but without their contents.
bs: Prijenos direktorija bez rekurzije (-d, --dirs). Ovo znači da svi nivoi na vrhu poddirektorija su preneseni bez njihovog sadržaja.

note: i18n: ectx: label, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer
bs: Komprimiraj podatke prilikom prijenosa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer (-z, --compress). This significantly reduces the amount of data that is being transferred. You may want to use this option, if you have a slow connection.
bs: Komprimiraj podatke prilikom prijenosa (-z, --compress). Ovo značajno smanjuje iznos podataka koji se trebaju prenijeti. Možda želite koristiti ovu opciju, ako imate sporu konekciju.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Preserve symlinks
bs: Odbrani symlinks

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Copy symlinks as symlinks (-l, --links).
bs: Kopiraj symlinks kao symlinks (-l, --links).

note: i18n: ectx: label, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks
bs: Pretvori symlinks

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks into the items they are pointing to (-L, --copy-links).
bs: Pretvori symlinks u stavke na koje pokazuju (-l, --copy-links).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform unsafe symlinks into the items they are pointing to (--copy-unsafe-links). This means that only those symlinks are transformed that point to items that are outside the copied tree. Absolute symlinks are treated the same way. This option has no additional effect if --copy-links has also been specified.
bs: Pretvori nesigurne symlinks ustavke na koje pokazuju (--copy-unsafe-links). Ovo znači da samo oni symlinks koji su pretvoreni pokazuju na stavke koje su van kopirajućeg stabla. Apsolutni symlinks su obrađeni na isti način. Ova opcija nema dodatnog uticaja ako je --copy-links je također određena.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore unsafe symlinks
bs: Zanemari nesigurne symlinks

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore symlinks that point outside the copied tree (--safe-links). All absolute symlinks are also ignored. If you use this option in conjunction with --relative you might get unexpected results.
bs: Zanemari symlinks koji pokazuju izvan kopiranog stabla (--safe-links). Svi apsolutni symlinks su također zanemareni. Ako koristite ovu opciju zajedno sa --relative, možete naići na neočekivane rezultate.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links
bs: Sačuvaj jake linkove

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links (-H, --hard-links). This options causes rsync to preserve the hard links that are found during the transfer. Without it, hard links are treated as though they were separate files.
bs: Sačuvaj jake linkove (-H, --hard-links). Ova opcija uzrokuje rsync da zaštiti jake linkove koji su pronađeni tokom prijenosa. Bez nje, jaki linkovi su tretirani kao da su odvojene datoteke.

note: i18n: ectx: label, entry (KeepDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Keep directory symlinks
bs: Zadrži symlinks direktorija

note: i18n: ectx: label, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions
bs: Sačuvaj dozvole

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions (-p, --perms). The permissions of the destination file will be same as the source file. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
bs: Sačuvaj dozvole (-p, --perms). Dozvole odredišne datoteke će biti iste kao i izvorne datoteke. Za ono šta se desi ako je opcija isključena, molimo pročitajte više u stranici rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve group
bs: Sačuvaj grupu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve the group (-g, --group). The group of the destination file will be set to the same value as the source file.
bs: Sačuvaj grupu (-g, --group). Grupa odredišne datoteke će biti postavljena na istu vrijednost kao i izvorišna datoteka.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve owner
bs: Sačuvaj vlasnika

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve the owner (-o, --owner). The owner of the destination file will be set to the same value as the source file, but only if the receiving rsync is run as the super user. Without this option, the owner is set to the invoking user on the receiving side.
bs: Sačuvaj vlasnika (-o, --owner). Vlasnik odredišne datoteke će biti postavljen na istu vrijednost kao i vlasnik izvorišne datoteke, ali samo ako ako je primajući rsync pokrenut od strane super korisnika. Bez ove opcije, vlasnik je postavljen na pozvanog korisnika na strani primatelja.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files
bs: Sačuvaj uređaj i posebne datoteke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files (-D, --devices --specials). This option causes rsync to transfer character and block devices as well as special files such as named sockets and fifos. It works only partially if rsync is not run as super user and the --super option is not specified.
bs: Sačuvaj uređaj i posebne datoteke (-D, --devices --specials). Ova opcija omogućava rsync da prenese karaktere i blokira uređaje kao i posebne datoteke kao što su imenovane spojnice i fifo-i. Djelomično radi samo ako rsync nije pokrenut od strane super korisnika i opcija --super nije naznačena.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times
bs: Sačuvaj vremena

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times (-t, --times). The modification times are transferred along with the files. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
bs: Sačuvaj vremena (-t, --times). Promijenjena vremena se prenose zajedno sa datotekama. Za ono šta se desi ako je opcija isključena, molimo pročitajte stranicu rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times
bs: Izuzmi direktorije kada su vremena sačuvana

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times (-O, --omit-dir-times). This means that directories are omitted when modification times are being preserved. Thus, this feature only works in conjunction with --times.
bs: Izuzmi direktorije kada su vremena sačuvana (-O, --omit-dir-times). Ovo znači da su direktoriji izuzeti kada su promijenjena vremena sačuvana. Prema tome, ova osobina radi samo zajedno sa --times.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove synchronized source files
bs: Ukloni sinhronizirane izvorišne datoteke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove all synchronized source files (--remove-source-files). This tells rsync to remove from the sending side the non-directory items that are a part of the transfer and have been successfully duplicated on the receiving side.
bs: Ukloni sinhronizirane izvorišne datoteke (--remove-source-files). Ovo govori rsync da od strane pošiljatelja ukloni nedirektorijske stavke koje su dio prijenosa i koje su uspješno kopirane na strani primatelja.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files
bs: Izbriši suvišne datoteke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files from destination (--delete). This tells rsync to delete all files from the receiving side that are not present on the sending side, but only for the directories that are being synchronized.
bs: Izbriši suvišne datoteke iz odredišta (--delete). Ovo govori rsync da izbriše sve datoteke sa strane primaoca koje nisu trenutno na strani pošiljaoca, ali samo za direktorije koji nisu bili sinhronizovani.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files before transfer
bs: Izbriši datoteke prije prijenosa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side before the transfer starts (--delete-before). This is the default behavior if --delete or --delete-excluded is specified without one of the --delete-WHEN options.
bs: Izbriši datoteke na strani primatelja prije nego prijenos započne (--delete-before). Ovo je podrazumijevano ponašanje ako je naznačeno --delete ili --delete-excluded  bez jedne od --delete-WHEN opcija.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files after transfer
bs: Izbriši datoteke poslije prijenosa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side after the transfer has completed (--delete-after, --del).
bs: Izbriši datoteke na strani primatelja nakon što je prijenos završen (--delete-after, --del).

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files during transfer
bs: Izbriši datoteke tokom prijenosa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side during the transfer (--delete-during). This method is faster than --delete-before or --delete-after, but it is only supported with rsync 2.6.4 or later.
bs: Izbriši datoteke na strani primatelja tokom prijenosa (--delete-during). Ova metoda je brža nego --delete-before ili --delete-after, ali je podržana samo sa rsync 2.6.4 ili kasniji.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExcluded), group (Synchronization)
en: Also delete excluded files from destination directory (--delete-excluded). In addition to deleting the files on the receiving side that are not on the sending side, this tells rsync to also delete any files on the receiving side that are excluded. Refer to rsync's manual page for further information.
bs: Također izbriši isključene datoteke iz odredišnog direktorija (--delete-excluded). Pored toga što se brišu datoteke na strani primaoca koje nisu na strani pošiljaocaa, ovo govori rsync da također izbriše isključene datoteke na strani primaoca. Za više informacija uputiti se na stranicu rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur
bs: Izbriši čak i ako se dese I/O greške

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur (--ignore-errors). This option has to be specified in conjunction with --delete to take effect.
bs: Izbriši čak i ako se dese I/O greške (--ignore-errors). Ova opcija je naznačena zajedno sa --delete da bi imala uticaja.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of non-void directories
bs: Prisili brisanje nepraznih direktorija

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of directories even if they are not empty (--force). This option tells rsync to delete a non-empty directory when it is to be replaced by a non-directory. This is only relevant if deletions are not active.
bs: Prisili brisanje direktorija čak i ako nisu prazni (--force). Ova opcija govori rsync da izbriše neprazne direktorije kada trebaju biti zamijenjeni sa nedirektorijima. Ovo je važno samo ako brisanja nisu aktivna.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Do not delete more than this many files:
bs: Nemoj brisati više od ovoliko datoteka:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Only delete as many files as defined here (--max-delete=NUM). This tells rsync not to delete more than NUM files or directories (NUM must be non-zero). This is useful when mirroring very large trees to prevent disasters.
bs: Izbriši samo onoliko datoteka koliko je definisano ovdje (--max-delete=NUM). Ovo govori rsync da ne briše više od NUM datoteka ili direktorija (NUM ne smije biti nula). Ovo je korisno kada se kopiraju veoma velika stabla da bi se izbjegle katastrofe.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumDeleteValue), group (Synchronization)
en: Value for DeleteMaximum config entry
bs: Vrijednost za DeleteMaximum config ulaz

note: i18n: ectx: label, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file smaller than:
bs: Nemoj prenositi nijednu datoteku manju od:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is smaller than the specified size (--min-size=SIZE).
bs: Ova opcija uzrokuje rsync da ne prenosi nijednu datoteku koja je manja od naznačene veličine (--min-size=SIZE).

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MinimalTransferSize config entry
bs: Vrijednost za MinimalTransferSize config ulaz

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file larger than:
bs: Nemoj prenositi nijednu datoteku veću od:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is larger than the specified size (--max-size=SIZE).
bs: Ova opcija uzrokuje rsync da ne prenosi nijednu datoteku koja je veća od naznačene veličine (--max-size=SIZE).

note: i18n: ectx: label, entry (MaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MaximalTransferSize config entry
bs: Vrijednost za MaximalTransferSize config ulaz

note: i18n: ectx: label, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files
bs: Zadrži djelomično prenesene datoteke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files (--partial). The default behavior is that any partially transferred file is deleted if the transfer is interrupted.
bs: Zadrži djelomično prenesene datoteke (--partial). Podrazumijevano ponašanje je da je bilo koja djelomično prenesena datoteka izbrisana ukoliko je prijenos prekinut.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put partially transferred files into:
bs: Stavi djelomično prenesene datoteke u:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put a partially transferred file into this directory (--partial-dir=DIR). This is a better way than the --partial option to keep partial files, because the partially transferred file is kept in a different directory and the destination file is not overwritten.
bs: Stavi djelomično prenesene datoteke u ovaj direktorij (--partial-dir=DIR). Ovo je bolji način da se zadrže djelomične datoteke od --partial opcije, zbog toga što djelomično prenesene datoteke su čuvane u drugom drektoriju i odredišna datoteka nije izbrisana.

note: i18n: ectx: label, entry (PartialDirectory), group (Synchronization)
en: The data for the UsePartialDirectory option
bs: Podatak za UsePartialDirectory opciju

note: i18n: ectx: label, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does
bs: Automatsko zanemarivanje datoteka na isti način kao i od CVS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does (-C, --cvs-exclude). This is a useful shorthand for excluding a broad range of files that you often do not want to transfer between systems. This option uses the same algorithm that CVS uses to determine if a file should be ignored.
bs: Automatsko zanemarivanje datoteka na isti način kao i od CVS (-C, --cvs-exclude). Ovo je brzi način za isključivanje širokog opsega datoteka koje često ne želite da prenosite između sistema. Ova opcija koristi isti algoritam koji CVS koristi da odredi da li datoteka treba biti zanemarena.

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files matching this pattern:
bs: Isključi datoteke koje se podudaraju sa ovim uzorkom:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files that match a certain pattern (--exclude=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
bs: Isključi datoteke koje se podudaraju sa zadanim uzorkom (--exclude=PATTERN). Ovo je posebno pravilo filtera. Za detaljnije informacije za pravila filtera, pogledajte stranicu rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file exclusion
bs: Uzorak koji je korišten za isključivanje datoteke

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from:
bs: Pročitaj uzorke isključivanja iz:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from a file (--exclude-from=FILE). This option is similar to the --exclude=PATTERN option except that the exclude patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
bs: Pročitaj uzorke isključivanja iz datoteke (--exclude-from=FILE). Ova opcija je slična opciji --exclude=PATTERN osim što isključuje sve uzorke pročitane iz datoteke. Ovo je posebno pravilo filtera. Za detaljnije informacije za pravila filtera, pogledajte stranicu rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the exclude patterns are read
bs: Datoteka iz koje su pročitani isključeni uzorci

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludePattern), group (Synchronization)
en: Do not exclude files matching a certain pattern (--include=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
bs: Nemoj isključivati datoteke koje se podudaraju sa zadanim uzorkom (--include=PATTERN). Ovo je posebno pravilo filtera. Za detaljnije informacije za pravila filtera, pogledajte stranicu rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (IncludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file inclusion
bs: Uzorak koji je korišten za uključivanje datoteke

note: i18n: ectx: label, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from:
bs: Pročitaj uključene uzorke iz:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from a file (--include-from=FILE). This option is similar to the --include=PATTERN option except that the include patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
bs: Pročitaj uključene uzorke iz datoteke (--include-from=FILE). Ova opcija je slična opciji --include=PATTERN osim što su uključeni uzorci pročitani iz datoteke. Ovo je posebno pravilo filtera. Za detaljnije informacije za pravila filtera, pogledajte stranicu rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (IncludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the include patterns are read
bs: Datoteka iz koje su pročitani uključeni uzorci

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Custom filter rules:
bs: Prilagođena pravila filtera:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Add custom file-filtering rules (-f, --filter=RULE). This option allows you to add rules to selectively exclude certain files from the list of files to be transferred. These rules will be added to the rsync command as they are. Thus, each rule has to start with the --filter=... argument.
bs: Dodaj prilagođena pravila za filtriranje datoteke (-f, --filter=RULE). Ova opcija vam dozvoljava da dodate pravila da odabrano isključuje određene datoteke sa liste datoteka koje trebaju biti prenesene. Ova pravila će kao takva biti dodana u rsync komandu. Prema tome, svako pravilo treba započetisa --filter=... argumentom.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='dir-merge /.rsync-filter' filter rule
bs: Koristi --filter='dir-merge /.rsync-filter' pravilo filtera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: This filter rule tells rsync to look for per-directory .rsync-filter files that have been sprinkled through the hierarchy and use their rules to filter the files in the transfer. It has no effect, if you also choose to use the --filter='exclude .rsync-filter' rule.
bs: Pravilo filtera govori rsync da pogleda datoteke .rsync-filter po direktorijima koje su posute kroz hjerarhiju i koriste njihova pravila za filtriranje datoteka tokom prijenosa. Ovo nema uticaja, ako izaberete da koristite pravilo --filter='exclude .rsync-filter'.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='exclude .rsync-filter' filter rule
bs: Koristi --filter='exclude .rsync-filter' pravilo filtera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: This rule filters out the .rsync-filter files from the transfer. These files normally contain filter rules that can be activated by choosing the --filter='dir-merge /.rsync-filter' rule and deselecting this one.
bs: Ovo pravilo filtrira .rsync-filter datoteke iz prijenosa. Ove datoteke inače sadrže pravila filtera koja mogu biti aktivirana odabirom pravila --filter='dir-merge /.rsync-filter' i odznačavanja tog istog.

note: i18n: ectx: label, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently
bs: Ekifasno manipuliraj rijetkim datotekama

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently (-S, --sparse) so that they take up less space on the destination. This option conflicts with --inplace. For further information read rsync's manual page.
bs: Ekifasno manipuliraj rijetkim datotekama (-S, --sparse) da bi one zauzimale manje prostora na odredištu. Ova opcija je u sukobu sa opcijom --inplace. Za detaljnije informacije pročitajte stranicu rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (no rsync algorithm)
bs: Kopiraj cijele datoteke (bez rsync algoritma)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (-W, --whole-file). With this option the incremental rsync algorithm is not used and the whole file is sent as-is instead.
bs: Kopiraj cijele datoteke (-W, --whole-file). Sa ovom opcijom povećavajući rsync algoritam nije korišten i čitava datoteka je poslana umjesto.

note: i18n: ectx: label, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries
bs: Nemoj prelaziti granice sistemskih datoteka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries (-x, --one-file-system). This tells rsync to avoid crossing a filesystem boundary when recursing. For further information on this option, read the manual page.
bs: Nemoj prelaziti granice sistemskih datoteka (-x, --one-file-system). Ovo govori rsync da izbjegne prelazak granica datotečnog sistema u rekurziji. Za detaljnije informacije o ovoj opciji, pročitajte stranicu.

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Only update files that already exist
bs: Ažuriraj samo datoteke koje već postoje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Skip creating new files on the receiving side (--existing). This tells rsync to skip creating files (including directories) that do not exist yet on the destination. If this option is combined with the --ignore-existing option, no files will be updated (which can be useful if all you want to do is to delete extraneous files).
bs: Preskoči kreiranje novih datoteka na strani primatelja (--existing). Ovo govori rsync da preskoči kreiranje datoteka (uključujući direktorije) koji ne postoje još uvijek na odredištu. Ako je ova opcija u kombinaciji sa --ignore-existing opcijom, nijedna datoteka neće biti ažurirana (što može biti korisno ako je ono što želite jeste da izbrišete strane datoteke).

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Ignore files that already exist
bs: Zanemari datoteke koje već postoje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Skip updating files that already exist on the receiving side (--ignore-existing). Existing directories are not ignored.
bs: Preskočiažuriranja datoteka koje već postoje na strani primatelja (--ignore-existing). Postojeći direktoriji nisu zanemareni.

note: i18n: ectx: label, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of transfer
bs: Odgodi ažuriranje do kraja prijenosa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of the transfer (--delay-updates). This option puts the temporary file from each updated file into a holding directory until the end of the transfer, at which time all the files are renamed and copied into place in rapid succession.
bs: Odgodi ažuriranje do kraja prijenosa (--delay-updates). Ova opcija stavlja privremene datoteke iz svake ažuriranje datoteke u posjedovani direktorij sve do kraja prijenosa, gdje su tada sve datoteke preimenovane i kopirane na mjesto u brzom uspjehu.

note: i18n: ectx: label, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups
bs: Napravi sigurnosne kopije

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups (-b, --backup). With this option, preexisting destination files are renamed as each file is transferred or deleted. You can control where the backup file goes and what (if any) suffix gets appended using the --backup-dir=DIR and --suffix=SUFFIX options.
bs: Napravi sigurnosne kopije (-b, --backup). Sa ovom opcijom, prvobitne odredišne datoteke su preimenovane kako je svaka datoteka prenesena ili obrisana. Možete kontrolisati gdje idu sigurnosne kopije i šta (ako ijedan) dodatak je dodan koristeći --backup-dir=DIR i --suffix=SUFFIX opciju.

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix:
bs: Dodatak sigurnosne kopije:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Use this suffix for backups (--suffix=SUFFIX).
bs: Koristi dodatak za sigurnosne kopije (--suffix=SUFFIX).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix
bs: Dodatak sigurnosne kopije

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory:
bs: Sigurnosna kopija direktorija:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Store backups in this directory (--backup-dir=DIR).
bs: Pohrani sigurnosne kopije u ovaj direktorij (--backup-dir=DIR).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory
bs: Sigurnosna kopija direktorija

note: i18n: ectx: label, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force fixed checksum block size:
bs: Prisili utvrđeni kontrolni zbir veličine bloka:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force a fixed checksum block-size (-B, --block-size=SIZE). This forces the block size used in the rsync algorithm to a fixed value.
bs: Prisili utvrđeni kontrolni zbir veličine bloka (-B, --block-size=SIZE). Ovo prisiljava veličinu bloka korištenu u rsync algoritmu na utvrđenu vrijednost.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockSize), group (Synchronization)
en: The block size
bs: Veličina bloka

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed:
bs: Postavi sjeme kontrolnog zbira bloka/datoteke:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed (--checksum-seed=NUM). Set the MD4 checksum seed to this integer. This 4 byte checksum seed is included in each block and file MD4 checksum calculation. By default the checksum seed is generated by the server and defaults to the current time.
bs: Postavi sjeme kontrolnog zbira bloka/datoteke (--checksum-seed=NUM). Postavi MD4 sjeme kontrolnog zbira na ovaj broj. Ovo četverobajtno sjeme kontrolnog zbira je uključeno u svaki blok i datotečni proračun MD4 kontrolnog zbira. Podrazumijevano sjeme kontrolnog zbira je generisano od strane servera i podrazumijevano za trenutno vrijeme.

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on checksum
bs: Preskoči datoteke zasnovane na kontrolnom zbiru

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on a checksum and not based on modification time and size (-c, --checksum). For further information on how this feature works read rsync's manual page.
bs: Preskoči datoteke zasnovane na kontrolnom zbiru i koje nisu zasnovane na promjeni vremena i veličine (-c, --checksum). Za detaljnije informacije kako ova osobina radi pročitajte rsync stranicu.

note: i18n: ectx: label, entry (UseProfiles), group (Profiles)
en: Use profiles
bs: Koristi profile

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseProfiles), group (Profiles)
en: Make Smb4K use profiles. This enables you to define different bookmarks and custom options for each profile. This is especially useful if you are using a laptop in different network neighborhoods, e. g. at home and at work.
bs: Napravi da Smb4K koristi profile. Ovo vam dozvoljava da definišete različite zabilješke i prilagođene opcije za svaki profil. Ovo je naročito korisno ako koristite laptop u različitim mrežama susjeda, npr. kod kuće i na poslu.

note: i18n: ectx: label, entry (ProfilesList), group (Profiles)
en: Profiles
bs: Profili

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ProfilesList), group (Profiles)
en: The list of profiles.
bs: Lista profila.

note: i18n: ectx: label, entry (ActiveProfile), group (Profiles)
en: Active profile
bs: Aktivni profil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ActiveProfile), group (Profiles)
en: This is the currently active profile.
bs: Ovo je trenutni aktivni profil.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMigrationAssistant), group (Profiles)
en: Use profile migration assistant
bs: Koristi pomoćnika za prelaske profila

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMigrationAssistant), group (Profiles)
en: Use the profile migration assistant when profiles are removed or the use of profiles is enabled or disabled. The profile migration assistant allows you to migrate all settings that were saved for a certain profile to a different one.
bs: Koristi pomoćnika za prelaske profila kada su profili uklonjeni ili korištenje profila je dozvoljeno ili nije dozvoljeno. Pomoćnik za prelaske profila vam dozvoljava da pomjerite sve postavke koju su bile snimljene za određeni profil za neki drugi.

en: The format of %1 is not supported.
bs: Format %1 nije podržan.

en: Add Bookmarks
bs: Dodaj zabilješke

en: All listed shares will be bookmarked. To edit the label or group, click the respective bookmark entry.
bs: Sve izlistane razmjene će biti snimljene u zabilješke. Da biste urediti natpis ili grupu, kliknite ulaze za zabilješke respektivno.

note: i18n("Add this share to the bookmarks"));
en: Label:
bs: Oznaka:

en: Edit Bookmarks
bs: Izmijeni zabilješke

en: Remove
bs: Ukloni

en: Workgroup:
bs: Radna grupa:

en: IP Address:
bs: IP adresa:

en: Preview of %1
bs: Pregled za %1

en: Reload
bs: Ponovo učitaj

en: Abort
bs: Prekid

en: Up
bs: Gore

en: Print File
bs: Štampaj datoteku

en: Domain:
bs: Domena:

en: File:
bs: Datoteka:

en: This is the file you want to print on the remote printer. Currently only a few mimetypes are supported such as PDF, Postscript, plain text, and images. If the file's mimetype is not supported, you need to convert it.
bs: Ovo je datoteka koju želite štampati na vašem udaljenom štampaču. Trenutno je par tipova datoteka podržano kao što su PDF, Postscript, plain text i slike. Ako tip datoteke nije podržan, trebate je pretvoriti u podržani tip.

en: Copies:
bs: Kopija:

en: This is the number of copies you want to print.
bs: Ovo je broj kopija koje želite odštampati.

en: Always remount this share
bs: Uvijek ponovo namjestite ovu razmjenu

en: MAC Address:
bs: MAC adresa:

en: %1 is not a version 1.0 file.
bs: %1 nije verzija 1.0 datoteke.

en: Specify User
bs: Izaberite korisnika

en: User:
bs: Korisnik:

en: Clear List
bs: Očisti listu

en: Foreign Share
bs: Strana razmjena

en: Mount Share
bs: Namještanje razmjene

en: The Internet Protocol (IP) address identifies the host in the network and indicates where it is. It has two valid formats, the one known as IP version 4 (e.g. 192.168.2.11) and the version 6 format (e.g. 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334).
bs: The Internet Protocol (IP)adresa identificira host na mreži i navodi gdje se nalazi. Ima dva ispravna formata, jedan poznat kao IP verzija 4 (npr. 192.168.2.11) i verzija 6 formata (npr. 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334).

en: The workgroup or domain identifies the peer-to-peer computer network the host is located in.
bs: Radna grupa ili domenta identificira mrežu ravnopravnih računara gdje je host lociran.

en: Add this share to the bookmarks
bs: Dodaj ovu razmjenu u zabilješke

en: If you tick this checkbox, the share will be bookmarked and you can access it e.g. through the "Bookmarks" menu entry in the main window.
bs: Ako označite ovaj kvadratić, dijeljenje će biti spašeno u zabilješkama i moći ćete mu pristupiti npr. preko meni ulaza "Zabilješke" na glavnom prozoru

note: i18n: ectx: label, entry (UseUserId), group (Mounting)
en: User ID:
bs: ID korisnika:

note: i18n: ectx: label, entry (UseGroupId), group (Mounting)
en: Group ID:
bs: ID grupe:

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (UseClientCharset), group (Mounting)
en: Client character set:
bs: Skup karaktera klijenta:

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: default
bs: podrazumijevano

note: i18n: ectx: label, entry (MountPrefix), group (Mounting)
en: Mount prefix:
bs: Prefiks namještanja:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MountPrefix), group (Mounting)
en: This is the prefix where Smb4K will create the mount points and mount the remote shares.
bs: Ovo je prefiks gdje će Smb4K kreirati namještene tačke i namjestiti udaljene razmjene.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceLowerCaseSubdirs), group (Mounting)
en: Force generated subdirectories to be lower case
bs: Prisili generisane subdirektorije da budu mala slova

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceLowerCaseSubdirs), group (Mounting)
en: All names of the subdirectories created by Smb4K below the mount prefix will be lowercase.
bs: Sva imena poddirektorija kreiranih od strane Smb4K ispod prefiksa montiranja će biti mala slova.

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all personal shares on exit
bs: Razmjesti sve lične razmjene na izlazu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all shares that belong to you when the program exits. Shares that are owned by other users are ignored.
bs: Razmjesti sve razmjene koje pripadaju vama kada je program na izlazu. Razmjene koju posjeduju drugi korisnici se zanemaruju.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountShares), group (Mounting)
en: Remount shares
bs: Ponovo montiraj dijeljenja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountShares), group (Mounting)
en: Remount all your shares that were mounted when you exited the program or changed a profile. If the remounting of a share fails, Smb4K will retry the next time it is started. Shares that were mounted by other users are ignored. Please note that this setting does not affect the automatic remounting of shares when your computer woke up from a sleep state.
bs: Ponovo namjesto sve razmjene koje su namještene kada izađete iz programa. Ako ponovno razmještanje ne uspije, Smb4K će ponoviti sljedeći put kada bude pokrenut. Razmjene koje su namještene od strane drugih korisnika se zanemaruju.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Number of remount attempts:
bs: Broj pokušaja ponovnog namještanja:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Set the number of attempts that are made to remount shares before Smb4K gives up.
bs: Postavi broj pokušaja koji su predviđeni da ponovo namjeste razmjene prije predavanja Smb4K.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountInterval), group (Mounting)
en: Interval between remount attempts:
bs: Period između pokušaja ponovnog namještanja:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountInterval), group (Mounting)
en: Set the time that elapses between attempts to remount shares.
bs: Postavi vrijeme koje protekne između dva pokušaja ponovnog namještanja razmjena.

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountForeignShares), group (Mounting)
en: Allow the unmounting of shares that are owned by other users
bs: Dopusti razmještanje razmjena koje posjeduju drugi korisnici

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountForeignShares), group (Mounting)
en: Allow the unmounting of shares that were mounted by other users. Please think before you enable this option.
bs: Dopusti razmještanje razmjena koje su namještene od strane drugih korisnika. Molimo razmislite prije nego dozvolite ovu opciju.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares
bs: Prisili razmještanje nedostupnih razmjena

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares (Linux only). In case a share is inaccessible, a lazy unmount is performed. Before the actual unmount is performed, a warning dialog is shown asking to approve the unmount.
bs: Prisili razmještanje nedostupnih razmjena (samo Linux). U slučaju nedostupne razmjene, nastupa lijeno razmještanje. Prije nego što stvarno razmještanje započne, prikazuje se prozor upozorenja pitajući za dozvolu razmještanja.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: Detect all shares that are mounted on the system
bs: Detektuj sve razmjene koje su namještene na sistemu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: You will not only see the shares that were mounted and are owned by you, but also all other mounts using the SMBFS and CIFS file system that are present on the system.
bs: Nećete vidjeti samo razmjene koju su namještene i posjedovane od strane vas, već i ostala namještanja koristeći SMBFS i CIFS sisteme datoteka koji trentno postoje na sistemu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseUserId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (UserId), group (Mounting)
en: This is the user ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have. If you are using the CIFS filesystem under Linux and the remote server supports the CIFS Unix Extensions, this setting will be ignored unless the assignment of the user ID is forced.
bs: Ovo je korisnički ID (broj) koji će imati datoteke i direktoriji namještene razmjene. Ako koristite CIFS datotečni sistem ispod Linux-a i udaljeni server podržava CIFS Unit Extensions, ova postavka će biti zanemarena osim ako je prisiljena dodjela korisničkog ID.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGroupId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupId), group (Mounting)
en: This is the group ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have. If you are using the CIFS filesystem under Linux and the remote server supports the CIFS Unix Extensions, this setting will be ignored unless the assignment of the group ID is forced.
bs: Ovo je ID grupe (broj) koji će imati datoteke i direktoriji namještene razmjene. Ako korisite CIFS datotečni sistem ispod Linux-a i udaljeni server podržava CIFS Unix Extensions, ova postavka će biti zanemarena osima ako je prisiljena dodjela korisničkog ID.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRemoteFileSystemPort), group (Mounting)
en: File system port:
bs: Port sistema datoteka:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRemoteFileSystemPort), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoteFileSystemPort), group (Mounting)
en: This is the port that is exclusively used to mount shares from remote servers. The default value is 445 (CIFS file system).
bs: Ovo je port koji je isključivo korišten za namještanje razmjena sa udaljenih servera. Podrazumijevana vrijednosti je 445 (CIFS sistem datoteka).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the client side (i.e. your side) either to convert local path names to and from Unicode (CIFS, Linux) or for codepage to charset translations (SMBFS, FreeBSD). If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the charset by looking up the "unix charset" option in the smb.conf.
bs: Ovo je skup karaktera koji je korišten od strane klijenta (tj. vaše strane) ili za konvertovanje imena lokalnih puteva iz Unicode (CIFS, Linux) ili za kodne stranice za skup znakova prevod (SMBFS, FreeBSD). Ako zadržite podrazumijevane postavke, Smb4K će pokušati automatski odrediti skup znakova tražeći "unix charset" opciju u smb.conf.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWriteAccess), group (Mounting)
en: Write access:
bs: Napiši pristup:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWriteAccess), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: Here you can choose if the shares should be mounted in read-write or read-only mode.
bs: Ovdje možete izabrati ako razmjene trebaju biti namještene u samo čitanje-pisanje režimu ili samo-čitanje režimu.

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-write
bs: čitanje-pisanje

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-only
bs: samo-čitanje

note: i18n: ectx: label, entry (ForceUID), group (Mounting)
en: Definitely assign the UID
bs: Definitivno dodijeli UID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceUID), group (Mounting)
en: Instruct the client (i.e. your side) to ignore any user ID (UID) provided by the server for files and directories and to always assign the owner to be the value of the transmitted UID.
bs: Poduči klijenta (tj. vašu stranu) kako zanemariti korisnički ID (UID) omogučen od strane servera za datoteke i direktorije i uvijek dodijeliti da vlasnik bude vrijednost poslanog UID.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceGID), group (Mounting)
en: Definitely assign the GID
bs: Definitivno dodijeli GID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceGID), group (Mounting)
en: Instruct the client (i.e. your side) to ignore any group ID (GID) provided by the server for files and directories and to always assign the owner to be the value of the transmitted GID.
bs: Poduči klijenta (tj. vašu stranu) kako zanemariti bilo koji ID grupe (GID) omogućen od strane servera za datoteke i direktorije i uvijek dodijeliti da vlasnik bude vrtijednost poslanog GID.

note: i18n: ectx: label, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: Do permission checks
bs: Radi provjere dozvola

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: The client side (i.e. your side) will check if you have the right UID/GID to manipulate a file or directory. You might want to switch this feature off if the server(s) support the CIFS Unix Extensions and you are not allowed to access the files and directories. This setting does not affect the normal ACL check.
bs: Strana klijenta (tj. vaša strana) će provjeriti ako ima pravo UID/GID za upravljanje datotekom ili direktorijem. Možda ćete htjeti isključiti ovo svojstvo ako server(i) ne podržavaju CIFS Unit Extensions i vi nemate pravo pristupa datotekama i direktorijima. Ova postavka neće uticati normalnu ACL provjeru.

note: i18n: ectx: label, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: Attempt to set UID and GID
bs: Pokušaj za namještanje UID i GID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: In case the server supports the CIFS Unix Extensions, the client side (i.e. your side) attempts to set the effective UID and GID of the current process on newly created files, directories and devices. If this feature is turned off, the server will set the UID and GID to the default for the share. It is recommended that you read the manual page of mount.cifs before you change this setting.
bs: U slučaju daserver održava CIFS Unit Extensions, strana klijenta (tj. vaša strana) pokušava da namjesti efikasana UID i GID trenutnog procesa na novo kreiranim datotekama, direktorijima i uređajima. Ako je ova postavka isključena, server neće namjestiti UID i GID na podrazumijevane vrijednosti za razmjenu. Preporučuje se da pročitate stranicu mount.cifs prije nego promijenite ovu postavku.

note: i18n: ectx: label, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use server inode numbers
bs: Koristi brojeve inode servera:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use inode numbers (unique persistent file identifiers) returned by the server instead of automatically generating temporary inode numbers on the client side.
bs: Koristi inode brojeve (unikatni dosljedni identifikator datoteka) vraćene od strane servera umjesto automatski generisanih privremenih inode brojeva na strani klijenta.

note: i18n: ectx: label, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate reserved characters
bs: Prevedi rezervisane karaktere

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate six of the seven reserved characters (including the colon, question mark, pipe, asterisk, greater than and less than characters but not the backslash) to remap range (above 0xF000). This allows you to open files that were created with such characters. This has no effect if the server does not support Unicode.
bs: Prevedi šest od sedam rezervisanih karaktera (uključujući dvotačku, upitnik, uspravnu crticu, zvjezdicu, veće od i manje od znakove, ali ne i obrnutu kosu crticu) za ponovno učitanje mape opsega (preko 0xF000). Ovo dopušta da otvorite datoteke koje su kreirane sa takvim karakterima. Ovo nema uticaja ako server ne podržava Unicode.

note: i18n: ectx: label, entry (UseSmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: SMB protocol version:
bs: SMB verzija protokola:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSmbProtocolVersion), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: Define which version of the SMB protocol is to be used.
bs: Definiši koja verzija SMB protokola će biti korištena.

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 1.0 (Classic CIFS/SMBv1 protocol)
bs: 1.0 (Klasični CIFS/SMBv1 protokol)

note: i18n: ectx: label, entry (UseCacheMode), group (Mounting)
en: Cache mode:
bs: Keš režim:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCacheMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Define how read and write requests are handled. In case you choose to not cache file data at all, the client never utilizes the cache for normal reads and writes. It always accesses the server directly to satisfy a read or write request. If you choose to follow the CIFS/SMB2 protocol strictly, the cache is only trusted if the client holds an oplock. If the client does not hold an oplock, then the client bypasses the cache and accesses the server directly to satisfy a read or write request. Choosing to allow loose caching semantics can sometimes provide better performance on the expense of cache coherency. This option might cause data corruption, if several clients access the same set of files on the server at the same time. Because of this, the strict cache mode is recommended.
bs: Definiši kako su čitanje i pisanje upravljani. U slučaju da izaberete da nikako ne spremate podatke datoteka u keš, klijent nikada ne koristi keš za normalna čitanja i pisanja. Uvijek pristupa serveru direktno da zadovolji zahtjev za čitanje ili pisanje. Ako izaberete da striktno pratite CIFS/SMB2 protokol, keš je povjerljiv samo ako klijent koristi zaštitu.Ako klijent ne koristi zaštitu, onda zaobilazi keš i pristupa serveru direktno da zadovolji zahtjev za čitanje ili pisanje. Izbor da se dozvoli oslabljena keš semantika ponekad može obezbijediti bolje performanse na račun koherentnosti keša. Ova opcija može izazvati kvar podataka, ako pojedini klijenti pristupe istom skupu podataka na serveru u isto vrijeme. Zbog ovoga, striktni keš režim je preporučen.

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Do not cache file data at all
bs: Nikako ne spremaj podatke datoteka u keš

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Follow the CIFS/SMB2 protocol strictly
bs: Striktno prati CIFS/SMB2 protokol

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Allow loose caching semantics
bs: Dopusti slabljenje keš semantike

note: i18n: ectx: label, entry (UseSecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode:
bs: Sigurnosni režim:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSecurityMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode for mount.cifs. To be able to use this mode, the CIFS kernel module 1.40 or later is required.
bs: Sigurnosni režim za mount. cifs. Da biste mogli koristiti ovaj režim, potreban je CIFS model jezgra 1.40 ili kasniji.

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Connect as a null user (no name)
bs: Poveži kao nul korisnik (bez imena)

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication
bs: Kerberos 5 potvrda

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication and packet signing
bs: Kerberos 5 potvrda i prijava paketa

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol
bs: NTLM protokol

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol and packet signing
bs: NTLM protokol and prijava paketa

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol
bs: NTLMv2 protokol

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol and packet signing
bs: NTLMv2 protokol i potpis paketa

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol
bs: NTLMSSP protokol

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol and packet signing
bs: NTLMSSP protokol i potpis paketa

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomCifsOptions), group (Mounting)
en: Additional options:
bs: Dodatne opcije:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCustomCifsOptions), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (CustomCIFSOptions), group (Mounting)
en: Here you can enter advanced options for the CIFS file system in a comma-separated list (refer to the manual page of mount.cifs to learn more). The list will be added AS IS to the "-o" argument of mount.cifs. Please do not enter options that have already been defined in the configuration dialog.
bs: Ovdje možete unijeti napredne opcije za CIFS datotečni sistem u listi razdvojeno zarezom (odnosi se na stranicu mount.cifs ako želite znati više). Listi će biti dodana AS IS za "-o" argument u mount.cifs. Molimo ne unosite opcije koju se već definisane u konfiguracijskom prozoru.

en: <p>The share <b>%1</b> has been mounted to <b>%2</b>.</p>
bs: <p>Dijeljenje <b>%1</b> je montirano <b>%2</b>.</p>

en: <p>The share <b>%1</b> has been unmounted from <b>%2</b>.</p>
bs: <p>Dijeljenje <b>%1</b> je demontirano s <b>%2</b>.</p>

en: <p>Opening the wallet <b>%1</b> failed.</p>
bs: <p>Otvaranje novčanika <b>%1</b> nije uspjelo.</p>

en: <p>The credentials stored in the wallet could not be accessed. There is either no wallet available or it could not be opened.</p>
bs: <p>Dokumentima pohranjenim u novčaniku se ne može pristupiti. Ili nema dostupnog novčanika ili se ne može otvoriti.</p>

en: <p>The mimetype <b>%1</b> is not supported for printing. Please convert the file to PDF or Postscript and try again.</p>
bs: <p>Mimetype <b>%1</b> nije podržan za štampanje. Molimo pretvorite datoteku u PDF iliPostscript i pokušajte ponovo.</p>

en: <p>The bookmark for share <b>%1</b> already exists and will be skipped.</p>
bs: <p>Zabilješka za razmjenu <b>%1</b> već postoji i bit će preskočena.</p>

en: <p>The label <b>%1</b> of the bookmark for the share <b>%2</b> is already being used and will automatically be renamed.</p>
bs: <p>Natpis <b>%1</b> zabilješke za razmjenu <b>%2</b> je već korišten i bit će automatski uklonjen.</p>

en: <p>Mounting the share <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
bs: <p>Montiranje dijeljenja <b>%1</b> nije uspjelo:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Mounting the share <b>%1</b> failed.</p>
bs: <p>Montiranje dijeljenja <b>%1</b> nije uspjelo.</p>

en: <p>Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed:</p><p><tt>%3</tt></p>
bs: <p>Demontiranje dijeljenja <b>%1</b> iz <b>%2</b> nije uspjelo:</p><p><tt>%3</tt></p>

en: <p>Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed.</p>
bs: <p>Demontiranje dijeljenja <b>%1</b> iz <b>%2</b> nije uspjelo.</p>

en: <p>You are not allowed to unmount the share <b>%1</b> from <b>%2</b>. It is owned by the user <b>%3</b>.</p>
bs: <p>Nije vam dozvoljeno da demontirate dijeljenje <b>%1</b> iz <b>%2</b>. Ono je u posjedu od strane korisnika <b>%3</b>.</p>

en: <p>Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed:</p><p><tt>%3</tt></p>
bs: <p>Sinhroniziranje <b>%1</b> sa <b>%2</b> nije uspjelo:</p><p><tt>%3</tt></p>

en: <p>Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed.</p>
bs: <p>Sinhroniziranje <b>%1</b> sa <b>%2</b> nije uspjelo.</p>

en: <p>The command <b>%1</b> could not be found. Please check your installation.</p>
bs: <p>Komanda <b>%1</b> nije pronađena. Molimo provjerite vašu instalaciju.</p>

en: <p>The share <b>%1</b> is a printer and cannot be bookmarked.</p>
bs: <p>Razmjena <b>%1</b> je štampač i ne može biti spašena u zabilješkama.</p>

en: <p>The file <b>%1</b> could not be found.</p>
bs: <p>Datoteka <b>%1</b> nije pronađena.</p>

en: <p>Opening the file <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
bs: <p>Otvaranje datoteke <b>%1</b> nije uspjelo:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Opening the file <b>%1</b> failed.</p>
bs: <p>Otvaranje datoteke <b>%1</b> nije uspjelo.</p>

en: <p>Reading from file <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
bs: <p>Čitanje iz datoteke <b>%1</b> nije uspjelo:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Reading from file <b>%1</b> failed.</p>
bs: <p>Čitanje iz datoteke <b>%1</b> nije uspjelo.</p>

en: <p>The following directory could not be created:</p><p><tt>%1</tt></p>
bs: <p>Sljedeći direktorij ne može biti kreiran:</p><p><tt>%1</tt></p>

en: <p>The process failed to start (error code: <tt>%1</tt>).</p>
bs: <p>Proces nije uspio započeti (kod greške: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process crashed (error code: <tt>%1</tt>).</p>
bs: <p>Proces je krahirao (kod greške: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process timed out (error code: <tt>%1</tt>).</p>
bs: <p>Proces je napravio predah (kod greške: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Could not write to the process (error code: <tt>%1</tt>).</p>
bs: <p>Nije moguće pisati procesu (kod greške: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Could not read from the process (error code: <tt>%1</tt>).</p>
bs: <p>Nije moguće čitati iz procesa (kod greške: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process reported an unknown error.</p>
bs: <p>Proces je prijavio nepoznatu grešku.</p>

en: <p>Executing an action with root privileges failed.</p>
bs: <p>Izvršavanje akcije sa korijenskim privilegijama nije uspjelo.</p>

en: <p>The URL that was passed is invalid.</p>
bs: <p>URL koji je proslijeđen nije ispravan.</p>

en: Migrate all relevant settings of one profile to another.
bs: Premjesti sve bitne postavke jednog profila na drugi.

en: Old Profile:
bs: Stari profil:

en: New Profile:
bs: Novi profil:

en: Printer
bs: Štampač

en: Synchronizing
bs: Sinhronizujem

en: Source
bs: Izvor

en: Destination
bs: Odredište

en: Synchronization
bs: Sinhronizacija

en: Swap Paths
bs: Zamijeni puteve

en: Swap source and destination
bs: Zamijeni izvorište i odredište

en: Synchronize
bs: Sinhronizuj

en: Synchronize the destination with the source
bs: Sinhroniziram odredište sa izvorištem

en: Please provide the source and destination directory for the synchronization.
bs: Molimo osigurajte izvorišni i odredišni direktorij za sinhronizaciju.

en: Source:
bs: Izvor:

en: This is the source directory. The data that it contains is to be written to the destination directory.
bs: Ovo je izvorišni direktorij. Podaci koje sadrži taj direktorij će biti zapisani u odredišnom direktoriju.

en: Destination:
bs: Odredište:

en: This is the destination directory. It will be updated with the data from the source directory.
bs: Ovo je odredišni direktorij. Bit će ažuriran sa podacima iz izvorišnog direktorija.

en: <qt>Please enter a username and a password for the host <b>%1</b>.</qt>
bs: <qt>Molimo unesite korisničko ime i šifru za host <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Please enter a username and a password for the share <b>%1</b>.</qt>
bs: <qt>Molimo unesite korisničko ime i šifru za razmjenu <b>%1</b>.</qt>
