smb4k-core - en to da translation catalogue (311 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Show custom bookmark label if available
da: Vis brugervalgt bogmærke-etiket hvis tilgængelig

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Do not show the name of the share that is represented by the bookmark but the custom label that was defined in the bookmark editor.
da: Vis ikke navnet på ressourcen der repræsenteres af bogmærket, men den brugervalgte etiket som blev defineret i bogmærkeredigeringen.

note: i18n: ectx: label, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start docked
da: Start dokket

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start the application docked to the system tray, i.e. only the system tray widget is shown and the main window is hidden. You can bring the main window up by clicking on the system tray widget or by choosing "Restore" from its popup menu.
da: Start programmet dokket i statusområdet, dvs. kun statusområde-widgetten vises og hovedvinduet er skjult. Du kan åbne hovedvinduet ved at klikke på statusområde-widgetten eller ved at vælge "Genskab" fra pop-op-menuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowType), group (UserInterface)
en: Show the type of the share
da: Vis ressourcetype

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowType), group (UserInterface)
en: The type of a share will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser. It can either be Disk, Print or IPC.
da: Ressourcetypen vil blive vist i en separat kolonne i netværksnabolag-browseren. Typen kan enten være Disk, Printer eller IPC.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowIPAddress), group (UserInterface)
en: Show the IP address of the server
da: Vis serverens IP-adresse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowIPAddress), group (UserInterface)
en: The IP address of the server will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser.
da: Serverens IP-adresse vil blive vist i en separat kolonne i netværksnabolag-browseren.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComment), group (UserInterface)
en: Show the comment
da: Vis kommentar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComment), group (UserInterface)
en: The comment describing the server or share will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser.
da: Kommentaren som beskriver serveren eller ressourcen vil blive vist i en separat kolonne i netværksnabolag-browseren.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNetworkItemToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current network item.
da: Værktøjstippet viser diverse informationer om det aktuelle netværkselement.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domains and hosts
da: Fold automatisk domæner og værter ud

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domain and host items when a list of associated network items (domain members or shares) is added or updated. Please note that a domain or host item will always be expanded when you execute it.
da: Fold automatisk domæne- og værtselementer ud, når en liste over tilknyttede netværkselementer (domænemedlemmer og ressourcer) tilføjes eller opdateres. Bemærk at et domæne eller en vært altid vil blive foldet ud når det/den eksekveres.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowShareToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current share.
da: Værktøjstippet viser diverse informationer om den aktuelle ressource.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: This setting determines the view mode of the shares view. There are two modes: the icon view and the list view.
da: Denne indstilling bestemmer ressourcevisningens visningstilstand. Der er to tilstande: Ikonvisning og listevisning.

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: Icon View
da: Ikonvisning

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: List View
da: Listevisning

note: i18n: ectx: label, entry (UseWinbindCCache), group (Network)
en: Use Winbind ccache for authentication
da: Brug Winbind ccache til autentificering

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories
da: Forhåndsvis skjulte filer og mapper

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories. The hidden files and directories are those whose names begin with a period. They are usually needed for very specific purposes (storing the configuration information for an application, etc.). Since they are not of any importance for your regular work, you normally do not need to enable this feature.
da: Forhåndsvis skjulte filer og mapper. De skjulte filer og mapper er dem hvis navn begynder med punktum. De er normalt nødvendige til meget specifikke formål (opbevaring af konfigurationsinformation for et program osv.). Da de ikke er af betydning for dit normale arbejde, vil du normalt ikke behøve aktivere denne funktion.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectPrinterShares), group (Network)
en: Detect printer shares
da: Detektér printerressourcer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectPrinterShares), group (Network)
en: Printer shares are detected.
da: Printerressourcer bliver detekteret.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectHiddenShares), group (Network)
en: Detect hidden shares
da: Detektér skjulte ressourcer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectHiddenShares), group (Network)
en: Hidden shares are detected. Hidden shares are ending with a $ sign, e.g. Musik$ or IPC$.
da: Skjulte ressourcer bliver detekteret. Skjulte ressourcer slutter på et $-tegn, f.eks. Musik$ eller IPC$.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableWakeOnLAN), group (Network)
en: Enable Wake-On-LAN features
da: Aktivér Wake-On-LAN-funktioner

note: i18n: ectx: label, entry (WakeOnLANWaitingTime), group (Network)
en: Waiting time:
da: Ventetid:

note: i18n: ectx: label, entry (UseWallet), group (Authentication)
en: Save logins in a wallet
da: Gem logins i en tegnebog

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWallet), group (Authentication)
en: Use a wallet to store the login. The username and password are stored encrypted on your hard drive. If this setting is disabled, the login is not stored permanently but only temporarily.
da: Brug en tegnebog til at opbevare login. Brugernavnet og adgangskoden opbevares krypteret på din harddisk. Hvis denne indstilling deaktiveres, opbevares login ikke permanent men kun midlertidigt.

note: i18n: ectx: label, entry (UseDefaultLogin), group (Authentication)
en: Use a default login
da: Brug et standard-login

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDefaultLogin), group (Authentication)
en: Enable the usage of a default login. The provided data is used by default to authenticate to a remote server. This is very useful e.g. if you are working in an Active Directory environment or an NT domain.
da: Aktivér brug af standard login. De oplyste data bruges som standard til at autentificere hos en ekstern server. Dette er f.eks. meget nyttigt når du arbejder i et Active Directory-miljø eller et NT-domæne.

note: i18n: ectx: label, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Synchronization prefix:
da: Synkroniseringspræfiks:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Under this prefix the destination directory for the synchronization will be created. However, if you want to store the data of a particular share elsewhere, you will be able to choose a different path before the actual synchronization begins.
da: Destinationsmappen for synkroniseringen vil blive oprettet under dette præfiks. Hvis du vil gemme data fra en bestemt ressource et andet sted, vil du kunne vælge en anden sti før den egentlige synkronisering begynder.

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Archive mode
da: Arkivtilstand

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Use archive mode (-a, --archive). This is a short form of -rlptgoD.
da: Brug arkivtilstand (-a, --archive). Dette er en forkortet form af -riptgoD.

note: i18n: ectx: label, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into subdirectories
da: Rekursivt ind i undermapper

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into directories (-r, --recursive).
da: Rekursivt ind i mapper (-r, --recursive).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files
da: Opdatér filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files in the destination directory that are older than in the source directory (-u, --update).
da: Opdatér filer i destinationsmappen som er ældre end i kildemappen (-u, --update).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update files in place
da: Opdatér filer på stedet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update destination files in-place (--inplace). By default, rsync first creates a new copy of a file and moves it into place after its transfer finished. If you enable this feature, no copy will be created but the destination file will immediately be overwritten instead. An exception to this is if you combine this option with --backup.
da: Opdatér destinationsfiler på stedet (--inplace). Som standard opretter rsync først en ny kopi af en fil og flytter den på plads efter dens overførsel er gennemført. Hvis du aktiverer denne funktion vil ingen kopi blive oprettet, men destinationsfilen vil straks blive overskrevet i stedet. En undtagelse til dette er hvis du kombinerer denne indstilling med --backup.

note: i18n: ectx: label, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative path names
da: Brug relative stinavne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative paths (-R, --relative). This means that the full path names specified on the command line are sent to the server rather than just the last parts of the file names.
da: Brug relative stier (-R, --relative). Dette betyder at de fulde stinavne, der er angivet på kommandolinjen sendes til serveren i stedet for blot de sidste dele af filnavnene.

note: i18n: ectx: label, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories
da: Send ikke underforståede mapper

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories with --relative (--no-implied-dirs). This means that the corresponding path elements on the destination system are left unchanged if they exist, and any missing implied directories are created with default attributes. This even allows these implied path elements to have big differences, such as being a symlink to a directory on one side of the transfer, and a real directory on the other side.
da: Send ikke underforståede mapper med --relative (--no-implied-dirs). Dette betyder at de tilsvarende stielementer på destinationssystemet lades være uændrede, hvis de findes, og alle manglende underforståede mapper oprettes med standardattributter. Dette lader endda disse underforståede stielementer have store forskelle, såsom at være et symbolsk link til en mappe på den ene side af overførslen og en ægte mappe på den anden side.

note: i18n: ectx: label, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing
da: Overfør mapper uden rekursivitet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing (-d, --dirs). This means that all top-level subdirectories are transferred but without their contents.
da: Overfør mapper uden rekursion (-d, --dirs). Dette betyder at alle undermapper på topniveau overføres, men uden deres indhold.

note: i18n: ectx: label, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer
da: Komprimér data under overførsel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer (-z, --compress). This significantly reduces the amount of data that is being transferred. You may want to use this option, if you have a slow connection.
da: Komprimér data under overførsel (-z, --compress). Dette reducerer mængden af data der overføres betydeligt. Du vil måske ønske at bruge denne indstilling hvis du har en langsom forbindelse.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Preserve symlinks
da: Bevar symbolske links

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Copy symlinks as symlinks (-l, --links).
da: Kopiér symbolske links som symbolske links (-l, --links).

note: i18n: ectx: label, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks
da: Omdan symbolske links

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks into the items they are pointing to (-L, --copy-links).
da: Omdan symbolske links til de elementer de peger på (-L, --copy-links).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform unsafe symlinks into the items they are pointing to (--copy-unsafe-links). This means that only those symlinks are transformed that point to items that are outside the copied tree. Absolute symlinks are treated the same way. This option has no additional effect if --copy-links has also been specified.
da: Omdan usikre symbolske links til de elementer de peger på (--copy-unsafe-links). Dette betyder at kun de symbolske links der peger på elementer der er udenfor det kopierede træ omdannes. Absolutte symbolske links behandles på samme måde. Denne indstilling har ingen yderligere virkning hvis --copy-links også er blevet angivet.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore unsafe symlinks
da: Ignorér usikre symbolske links

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore symlinks that point outside the copied tree (--safe-links). All absolute symlinks are also ignored. If you use this option in conjunction with --relative you might get unexpected results.
da: Ignorér symbolske links der peger udenfor det kopierede træ (--safe-links). Alle absolutte symbolske links ignoreres også. Hvis du bruger denne indstilling sammen med --relative kan du få uventede resultater.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links
da: Bevar hårde links

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links (-H, --hard-links). This options causes rsync to preserve the hard links that are found during the transfer. Without it, hard links are treated as though they were separate files.
da: Bevar hårde links (-H, --hard-links). Denne indstilling får rsync til at bevare de hårde links der findes under overførslen. Uden denne behandles hårde links som om de var separate filer.

note: i18n: ectx: label, entry (KeepDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Keep directory symlinks
da: Behold symbolske links til mapper

note: i18n: ectx: label, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions
da: Bevar rettigheder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions (-p, --perms). The permissions of the destination file will be same as the source file. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
da: Bevar rettigheder (-p, --perms). Rettighederne for destinationsfilen vil være de samme som kildefilens. Vedrørende hvad der sker hvis denne indstilling slås fra, læs rsyncs manual-side.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve group
da: Bevar gruppe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve the group (-g, --group). The group of the destination file will be set to the same value as the source file.
da: Bevar gruppe (-g, --group). Gruppen for destinationsfilen vil blive sat til den samme værdi som kildefilen.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve owner
da: Bevar ejer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve the owner (-o, --owner). The owner of the destination file will be set to the same value as the source file, but only if the receiving rsync is run as the super user. Without this option, the owner is set to the invoking user on the receiving side.
da: Bevar ejer (-o, --owner). Ejeren af destinationsfilen vil blive sat til de samme værdier som kildefilen, men kun hvis den modtagende rsync køres som superbruger. Uden denne indstilling sættes ejeren til den bruger der starter processen på modtagersiden.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files
da: Bevar enheds- og specielle filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files (-D, --devices --specials). This option causes rsync to transfer character and block devices as well as special files such as named sockets and fifos. It works only partially if rsync is not run as super user and the --super option is not specified.
da: Bevar enheds- og specielle filer (-D, --devices --specials). Denne indstilling får rsync til at overføre tegn og blokenheder såvel som specielle filer såsom navngivne sokler og fifos. Det virker kun delvist hvis rsync ikke køres som superbruger og tilvalget --super ikke er angivet.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times
da: Bevar tidspunkter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times (-t, --times). The modification times are transferred along with the files. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
da: Bevar tidspunkter (-t, --times). Ændringstidspunkter overføres sammen med filerne. Vedrørende hvad der sker hvis denne indstilling slås fra, læs rsyncs manual-side.

note: i18n: ectx: label, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times
da: Undlad mapper ved bevaring af tidspunkter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times (-O, --omit-dir-times). This means that directories are omitted when modification times are being preserved. Thus, this feature only works in conjunction with --times.
da: Undlad mapper når tidspunkter bevares (-O, --omit-dir-times). Dette betyder at mapper undlades når ændringstidspunkter bevares. Således virker denne funktion kun sammen med --times.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove synchronized source files
da: Fjern synkroniserede kildefiler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove all synchronized source files (--remove-source-files). This tells rsync to remove from the sending side the non-directory items that are a part of the transfer and have been successfully duplicated on the receiving side.
da: Fjern alle synkroniserede kildefiler (--remove-source-files). Dette beder rsync om at fjerne elementer der ikke er mapper, som er en del af overførslen og som er blevet kopieret korrekt til modtagersiden.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files
da: Slet overflødige filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files from destination (--delete). This tells rsync to delete all files from the receiving side that are not present on the sending side, but only for the directories that are being synchronized.
da: Slet overflødige filer fra destinationen (--delete). Dette beder rsync om at slette alle filer fra modtagersiden, som ikke findes på afsendersiden, men kun for de mapper som synkroniseres.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files before transfer
da: Slet filer før overførsel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side before the transfer starts (--delete-before). This is the default behavior if --delete or --delete-excluded is specified without one of the --delete-WHEN options.
da: Slet filer på modtagersiden før overførslen starter (--delete-before). Dette er standardopførsel hvis --delete eller --delete-excluded angives uden tilvalgene --delete-WHEN.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files after transfer
da: Slet filer efter overførsel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side after the transfer has completed (--delete-after, --del).
da: Slet filer på modtagersiden efter overførslen er gennemført (--delete-after, --del).

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files during transfer
da: Slet filer under overførsel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side during the transfer (--delete-during). This method is faster than --delete-before or --delete-after, but it is only supported with rsync 2.6.4 or later.
da: Slet filer på modtagersiden under overførslen (--delete-during). Denne metode er hurtigere end --delete-before eller --delete-after, men den understøttes kun af rsync 2.6.4 eller nyere.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExcluded), group (Synchronization)
en: Also delete excluded files from destination directory (--delete-excluded). In addition to deleting the files on the receiving side that are not on the sending side, this tells rsync to also delete any files on the receiving side that are excluded. Refer to rsync's manual page for further information.
da: Slet også ekskluderede filer fra destinationsmappen (--delete-excluded). Udover at slette de filer på modtagersiden som ikke findes på afsendersiden, beder dette rsync om også at slette alle filer på modtagersiden som er ekskluderede. Se rsyncs manual-side for mere information.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur
da: Slet selvom I/O-fejl forekommer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur (--ignore-errors). This option has to be specified in conjunction with --delete to take effect.
da: Slet selv hvis I/O-fejl forekommer (--ignore-errors). Denne indstilling skal angives sammen med --delete for at have virkning.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of non-void directories
da: Gennemtving sletning af ikke-tomme mapper

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of directories even if they are not empty (--force). This option tells rsync to delete a non-empty directory when it is to be replaced by a non-directory. This is only relevant if deletions are not active.
da: Gennemtving sletning af mapper, selv hvis de ikke er tomme (--force). Denne indstilling beder rsync om at slette en ikke-tom mappe når den skal erstattes med en ikke-mappe. Dette er kun relevant hvis sletninger ikke er aktive.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Do not delete more than this many files:
da: Slet ikke flere end dette antal filer:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Only delete as many files as defined here (--max-delete=NUM). This tells rsync not to delete more than NUM files or directories (NUM must be non-zero). This is useful when mirroring very large trees to prevent disasters.
da: Slet kun så mange filer som defineret her (--max-delete=ANTAL). Dette beder rsync om ikke at slette flere end ANTAL filer eller mapper (ANTAL må ikke være nul). Dette er nyttigt ved spejling af meget store træer for at undgå katastrofer.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumDeleteValue), group (Synchronization)
en: Value for DeleteMaximum config entry
da: Værdi for konfigurationsindgangen DeleteMaximum

note: i18n: ectx: label, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file smaller than:
da: Overfør ingen filer mindre end:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is smaller than the specified size (--min-size=SIZE).
da: Denne indstilling får rsync til ikke at overføre nogen fil der er mindre end den angivne størrelse (--min-size=STØRRELSE).

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MinimalTransferSize config entry
da: Værdi for konfigurationsindgangen MinimalTransferSize

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file larger than:
da: Overfør ingen filer større end:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is larger than the specified size (--max-size=SIZE).
da: Denne indstilling får rsync til ikke at overføre nogen fil der er større end den angivne størrelse (--max-size=STØRRELSE).

note: i18n: ectx: label, entry (MaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MaximalTransferSize config entry
da: Værdi for konfigurationsindgangen MaximalTransferSize

note: i18n: ectx: label, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files
da: Behold delvist overførte filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files (--partial). The default behavior is that any partially transferred file is deleted if the transfer is interrupted.
da: Behold delvist overførte filer (--partial). Standardopførslen er at alle delvist overførte filer slettes hvis overførslen afbrydes.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put partially transferred files into:
da: Placér delvist overførte filer i:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put a partially transferred file into this directory (--partial-dir=DIR). This is a better way than the --partial option to keep partial files, because the partially transferred file is kept in a different directory and the destination file is not overwritten.
da: Placér en delvist overført fil i denne mappe (--partial-dir=MAPPE). Dette er en bedre metode end tilvalget --partial til at beholde dele af filer, fordi den delvist overførte fil beholdes i en anden mappe og destinationsfilen ikke overskrives.

note: i18n: ectx: label, entry (PartialDirectory), group (Synchronization)
en: The data for the UsePartialDirectory option
da: Data for indstillingen UsePartialDirectory

note: i18n: ectx: label, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does
da: Ignorér automatisk filer på samme måde som CVS gør

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does (-C, --cvs-exclude). This is a useful shorthand for excluding a broad range of files that you often do not want to transfer between systems. This option uses the same algorithm that CVS uses to determine if a file should be ignored.
da: Ignorér automatisk filer på samme måde som CVS gør (-C, --cvs-exclude). Dette er en nyttig genvej til at ekskludere en bred række af filer som du ofte ikke ønsker at overføre mellem systemer. Denne indstilling bruger samme algoritme som CVS bruger, til at bestemme om en fil skal ignoreres.

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files matching this pattern:
da: Ekskludér filer som matcher dette mønster:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files that match a certain pattern (--exclude=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
da: Ekskludér filer som matcher et bestemt mønster (--exclude=MØNSTER). Dette er en særlig filterregel. Se rsyncs manual-side for yderligere information om filterregler.

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file exclusion
da: Det mønster der skal bruges til eksklusion af filer

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from:
da: Læs eksklusionsmønstre fra:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from a file (--exclude-from=FILE). This option is similar to the --exclude=PATTERN option except that the exclude patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
da: Læs eksklusionsmønstre fra en fil (--exclude-from=FIL). Denne indstilling ligner tilvalget --exclude=MØNSTER bortset fra at eksklusionsmønstrene læses fra en fil. Dette er en særlig filterregel. Se rsyncs manual-side for mere yderligere information om filterregler.

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the exclude patterns are read
da: Filen hvorfra eksklusionsmønstre læses

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludePattern), group (Synchronization)
en: Do not exclude files matching a certain pattern (--include=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
da: Ekskludér ikke filterregler der matcher et bestemt mønster (--include=MØNSTER). Dette er en særlig filterregel. Se rsyncs manual-side for yderligere information om filterregler.

note: i18n: ectx: label, entry (IncludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file inclusion
da: Det mønster der skal bruges til inklusion af filer

note: i18n: ectx: label, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from:
da: Læs inklusionsmønstre fra:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from a file (--include-from=FILE). This option is similar to the --include=PATTERN option except that the include patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
da: Læs inklusionsmønstre fra en fil (--include-from=FIL). Denne indstilling ligner tilvalget --include=MØNSTER bortset fra at inklusionsmønstrene læses fra en fil. Dette er en særlig filterregel. Se rsyncs manual-side for mere yderligere information om filterregler.

note: i18n: ectx: label, entry (IncludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the include patterns are read
da: Filen hvorfra inklusionsmønstre læses

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Custom filter rules:
da: Brugertilpassede filterregler:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Add custom file-filtering rules (-f, --filter=RULE). This option allows you to add rules to selectively exclude certain files from the list of files to be transferred. These rules will be added to the rsync command as they are. Thus, each rule has to start with the --filter=... argument.
da: Tilføj brugertilpassede fil-filterregler (-f, --filter=REGEL). Denne indstilling lader dig tilføje regler for selektivt at udelukke bestemte filer fra listen over filer der skal overføres. Disse regler vil blive føjet til rsync-kommandoen som de er. Derfor skal hver regel starte med argumentet --filter=...

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='dir-merge /.rsync-filter' filter rule
da: Brug filterreglen --filter='dir-merge /.rsync-filter'

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: This filter rule tells rsync to look for per-directory .rsync-filter files that have been sprinkled through the hierarchy and use their rules to filter the files in the transfer. It has no effect, if you also choose to use the --filter='exclude .rsync-filter' rule.
da: Denne filterregel beder rsync om at lede efter .rsync-filter-filer pr. mappe som er blevet spredt udover hierarkiet og bruger deres regler til at filtrere filerne i overførslen. Den har ingen effekt hvis du også vælger at bruge reglen --filter='exclude .rsync-filter'.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='exclude .rsync-filter' filter rule
da: Brug filterreglen --filter='exclude .rsync-filter'

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: This rule filters out the .rsync-filter files from the transfer. These files normally contain filter rules that can be activated by choosing the --filter='dir-merge /.rsync-filter' rule and deselecting this one.
da: Denne regel filtrerer .rsync-filter-filerne ud fra overførslen. Disse filer indeholder normalt filterregler der kan aktiveres ved at vælge reglen --filter='dir-merge / .rsync-filter' og fravælge denne.

note: i18n: ectx: label, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently
da: Håndtér sparse-filer effektivt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently (-S, --sparse) so that they take up less space on the destination. This option conflicts with --inplace. For further information read rsync's manual page.
da: Håndtér sparse-filer effektivt (-S, --sparse) så de kan optage mindre plads på destinationen. Denne indstilling er i modstrid med --inplace. Se rsyncs manual-side for yderligere information.

note: i18n: ectx: label, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (no rsync algorithm)
da: Kopiér filer helt (ingen rsync-algoritme)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (-W, --whole-file). With this option the incremental rsync algorithm is not used and the whole file is sent as-is instead.
da: Kopiér filer helt (-W, --whole-file). Med denne indstilling bruges den inkrementelle rsync-algoritme ikke og hele filen sendes som den er i stedet.

note: i18n: ectx: label, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries
da: Kryds ikke filsystemsgrænser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries (-x, --one-file-system). This tells rsync to avoid crossing a filesystem boundary when recursing. For further information on this option, read the manual page.
da: Kryds ikke filsystemsgrænser (-x, --one-file-system). Dette beder rsync om at undgå at krydse filsystemsgrænser ved rekursion. Læs manual-siden for yderligere information on dette tilvalg.

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Only update files that already exist
da: Opdatér kun filer som allerede findes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Skip creating new files on the receiving side (--existing). This tells rsync to skip creating files (including directories) that do not exist yet on the destination. If this option is combined with the --ignore-existing option, no files will be updated (which can be useful if all you want to do is to delete extraneous files).
da: Skip oprettelse af nye filer på modtagersiden (--existing). Dette beder rsync om at springe oprettelse af filer over (inklusiv mapper), som endnu ikke eksisterer på destinationen. Hvis denne indstilling kombineres med tilvalget --ignore-existing vil ingen filer bliver opdateret (hvilket kan være nyttigt hvis du blot vil slette overflødige filer).

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Ignore files that already exist
da: Ignorér filer som allerede findes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Skip updating files that already exist on the receiving side (--ignore-existing). Existing directories are not ignored.
da: Skip opdatering af filer som allerede findes på modtagersiden (--ignore-existing). Eksisterende mapper ignoreres ikke.

note: i18n: ectx: label, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of transfer
da: Udskyd opdateringer til slutningen af overførslen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of the transfer (--delay-updates). This option puts the temporary file from each updated file into a holding directory until the end of the transfer, at which time all the files are renamed and copied into place in rapid succession.
da: Udskyd opdateringer indtil slutningen af overførslen (--delay-updates). Denne indstilling placerer den midlertidige fil fra hver opdateret fil i en opbevaringsmappe indtil slutningen af overførslen, hvor alle filerne omdøbes og kopieres på plads hurtigt efter hinanden.

note: i18n: ectx: label, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups
da: Lav backup

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups (-b, --backup). With this option, preexisting destination files are renamed as each file is transferred or deleted. You can control where the backup file goes and what (if any) suffix gets appended using the --backup-dir=DIR and --suffix=SUFFIX options.
da: Lav backup (-b, --backup). Med denne indstilling omdøbes præ-eksisterende filer efterhånden som hver fil overføres eller slettes. Du kan kontrollere hvor backup-filen placeres og hvilket (om noget) suffiks der tilføjes med tilvalgene --backup-dir=MAPPE og --suffix=SUFFIKS.

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix:
da: Backup-suffiks:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Use this suffix for backups (--suffix=SUFFIX).
da: Brug dette suffiks til backup (--suffix=SUFFIKS).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix
da: Backup-suffiks

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory:
da: Backup-mappe:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Store backups in this directory (--backup-dir=DIR).
da: Opbevar backups i denne mappe (--backup-dir=MAPPE).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory
da: Backup-mappe

note: i18n: ectx: label, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force fixed checksum block size:
da: Gennemtving fast blokstørrelse på tjeksum:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force a fixed checksum block-size (-B, --block-size=SIZE). This forces the block size used in the rsync algorithm to a fixed value.
da: Gennemtving en fast blokstørrelse for tjeksum (-B, --block-size=STØRRELSE). Dette tvinger den blokstørrelse der bruges i rsync-algoritmen til at have en fast størrelse.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockSize), group (Synchronization)
en: The block size
da: Blokstørrelse

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed:
da: Sæt seed for blok-/filtjeksum:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed (--checksum-seed=NUM). Set the MD4 checksum seed to this integer. This 4 byte checksum seed is included in each block and file MD4 checksum calculation. By default the checksum seed is generated by the server and defaults to the current time.
da: Sæt seed for blok-/filtjeksum (--checksum-seed=NUM). Sæt seed for MD4-tjeksum til dette heltal. Denne seed for tjeksum på 4 byte inkluderes i hver udregning af MD4-tjeksum for blok og fil. Som standard genereres seed for tjeksummen af serveren og bruger det aktuelle tidspunkt som standard.

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on checksum
da: Skip filer baseret på tjeksum

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on a checksum and not based on modification time and size (-c, --checksum). For further information on how this feature works read rsync's manual page.
da: Skip filer baseret på tjeksum og ikke baseret på ændringstidspunkt og størrelse (-c, --checksum). Læs rsyncs manual-side for yderligere information om hvordan denne funktion virker.

note: i18n: ectx: label, entry (UseProfiles), group (Profiles)
en: Use profiles
da: Brug profiler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseProfiles), group (Profiles)
en: Make Smb4K use profiles. This enables you to define different bookmarks and custom options for each profile. This is especially useful if you are using a laptop in different network neighborhoods, e. g. at home and at work.
da: Få Smb4K til at bruge profiler. Dette lader dig definere forskellige bogmærker og brugervalgte indstillinger for hver profil. Dette er især nyttigt hvis du bruger en bærbar i forskellige netværksnabolag, f.eks. hjemme og på arbejde.

note: i18n: ectx: label, entry (ProfilesList), group (Profiles)
en: Profiles
da: Profiler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ProfilesList), group (Profiles)
en: The list of profiles.
da: Listen over profiler.

[ctx: default profile name for use at home]
en: Home
da: Hjemme

[ctx: default profile name for use at work]
en: Work
da: Arbejde

note: i18n: ectx: label, entry (ActiveProfile), group (Profiles)
en: Active profile
da: Aktiv profil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ActiveProfile), group (Profiles)
en: This is the currently active profile.
da: Dette er den aktuelt aktive profil.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMigrationAssistant), group (Profiles)
en: Use profile migration assistant
da: Brug profilmigrerings-assistent

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMigrationAssistant), group (Profiles)
en: Use the profile migration assistant when profiles are removed or the use of profiles is enabled or disabled. The profile migration assistant allows you to migrate all settings that were saved for a certain profile to a different one.
da: Brug profilmigrerings-assistenten når profiler fjernes eller brug af profiler aktiveres eller deaktiveres. Profilmigrerings-assistenten lader dig migrere alle indstillinger som blev gemt for en bestemt profil til en anden.

en: %1 on %2
da: %1 på %2

en: The format of %1 is not supported.
da: %1s format er ikke understøttet.

en: Add Bookmarks
da: Tilføj bogmærker

en: All listed shares will be bookmarked. To edit the label or group, click the respective bookmark entry.
da: Der vil blive sat bogmærke ved alle oplistede ressourcer. Klik på den pågældende bogmærkeindgang for at redigere etiket eller gruppe.

note: i18n("Add this share to the bookmarks"));
en: Label:
da: Etiket:

en: Edit Bookmarks
da: Redigér bogmærker

en: Remove
da: Fjern

en: Workgroup:
da: Arbejdsgruppe:

en: IP Address:
da: IP-adresse:

en: Preview of %1
da: Forhåndsvisning af %1

en: Reload
da: Genindlæs

en: Abort
da: Afbryd

en: Up
da: Op

en: Print File
da: Udskriv fil

en: Domain:
da: Domæne:

en: File:
da: Fil:

en: This is the file you want to print on the remote printer. Currently only a few mimetypes are supported such as PDF, Postscript, plain text, and images. If the file's mimetype is not supported, you need to convert it.
da: Dette er filen du vil udskrive på den eksterne printer. I øjeblikket understøttes kun nogle få MIME-typer såsom PDF, Postscript, klartekst og billeder. Hvis filens MIME-type ikke er understøttet skal du konvertere den.

en: Copies:
da: Kopier:

en: This is the number of copies you want to print.
da: Dette er antallet af kopier du vil udskrive.

en: Print
da: Udskriv

en: Common Options
da: Fælles indstillinger

en: Always remount this share
da: Genmontér altid denne ressource

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Authentication
da: Autentificering

en: MAC Address:
da: MAC-adresse:

en: Actions
da: Handlinger

en: %1 is not a version 1.0 file.
da: %1 er ikke en version 1.0-fil.

en: Specify User
da: Angiv bruger

en: Please specify a username for share<br><b>%1</b>.
da: Angiv et brugernavn til ressourcen <br><b>%1</b>.

en: User:
da: Bruger:

en: Clear List
da: Ryd listen

en: Foreign Share
da: Fremmed ressource

en: Mount Share
da: Montér ressource

en: The Internet Protocol (IP) address identifies the host in the network and indicates where it is. It has two valid formats, the one known as IP version 4 (e.g. 192.168.2.11) and the version 6 format (e.g. 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334).
da: Internet Protocol-adressen (IP) identificerer værten på netværket og indikerer hvor den er. Den har to gyldige formater, det ene kendt som IP version 4 (f.eks. 192.168.2.11) og version 6-formatet (f.eks. 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334).

en: The workgroup or domain identifies the peer-to-peer computer network the host is located in.
da: Arbejdsgruppen eller domænet identificerer det peer-to-peer computernetværk som værten er placeret i.

en: Add this share to the bookmarks
da: Tilføj denne ressource til bogmærker

en: If you tick this checkbox, the share will be bookmarked and you can access it e.g. through the "Bookmarks" menu entry in the main window.
da: Hvis du markerer dette afkrydsningsfelt, vil der blive sat bogmærke ved ressourcen og du kan tilgå den f.eks. via menupunktet "Bogmærker" i hovedvinduet.

note: i18n: ectx: label, entry (UseUserId), group (Mounting)
en: User ID:
da: Bruger-id:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseUserId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (UserId), group (Mounting)
en: This is the user ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have.
da: Dette er bruger-id'et (et tal) som filer og mapper på den monterede ressource vil få.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGroupId), group (Mounting)
en: Group ID:
da: Gruppe-id:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGroupId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupId), group (Mounting)
en: This is the group ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have.
da: Dette er gruppe-id'et (et tal) som filer og mapper på den monterede ressource vil få.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCharacterSets), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the client side (i.e. your side) for codepage to charset translations. If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the charset by looking up the "unix charset" option in the smb.conf.
da: Dette er det tegnsæt der bruges på klientsiden (dvs. på din side) til oversættelsefor af codepage til tegnsæt (SMBFS, FreeBSD). Hvis du beholder standardindstillingen, vil Smb4K prøve at automatisk at bestemme tegnsættet ved at slå indstillingen "unix charset" op i smb.conf.

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (UseClientCharset), group (Mounting)
en: Client character set:
da: Klientens tegnsæt:

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: default
da: standard

note: i18n: ectx: label, entry (MountPrefix), group (Mounting)
en: Mount prefix:
da: Monteringspræfiks:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MountPrefix), group (Mounting)
en: This is the prefix where Smb4K will create the mount points and mount the remote shares.
da: Dette er det præfiks hvor Smb4K vil oprette monteringspunkter og montere de eksterne ressourcer.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceLowerCaseSubdirs), group (Mounting)
en: Force generated subdirectories to be lower case
da: Gennemtving genererede undermapper til at være skrevet med små bogstaver

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceLowerCaseSubdirs), group (Mounting)
en: All names of the subdirectories created by Smb4K below the mount prefix will be lowercase.
da: Alle navne på undermapper oprettet af Smb4K under monteringspræfiks vil være med små bogstaver.

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all personal shares on exit
da: Afmontér alle personlige ressourcer ved afslutning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all shares that belong to you when the program exits. Shares that are owned by other users are ignored.
da: Afmontér alle ressourcer der tilhører dig når programmet afsluttes. Ressourcer som ejes af andre brugere ignoreres.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountShares), group (Mounting)
en: Remount shares
da: Genmontér ressourcer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountShares), group (Mounting)
en: Remount all your shares that were mounted when you exited the program or changed a profile. If the remounting of a share fails, Smb4K will retry the next time it is started. Shares that were mounted by other users are ignored. Please note that this setting does not affect the automatic remounting of shares when your computer woke up from a sleep state.
da: Genmontér alle dine ressourcer som var monteret da du afsluttede programmet eller ændrede en profil. Hvis en genmontering mislykkes, vil Smb4K forsøge igen næste gang det startes. Ressourcer der blev monteret af andre brugere ignoreres. Bemærk at denne indstilling ikke påvirker automatisk genmontering af ressourcer når din computer vågner op fra slumre-tilstand.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Number of remount attempts:
da: Antal forsøg på at genmontere:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Set the number of attempts that are made to remount shares before Smb4K gives up.
da: Angiv antal gange det skal forsøges at genmontere ressourcer før Smb4K giver op.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountInterval), group (Mounting)
en: Interval between remount attempts:
da: Interval mellem forsøg på genmontering:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountInterval), group (Mounting)
en: Set the time that elapses between attempts to remount shares.
da: Angiv den tid der skal gå mellem forsøg på at genmontere ressourcer.

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountForeignShares), group (Mounting)
en: Allow the unmounting of shares that are owned by other users
da: Tillad afmontering af ressourcer der ejes af andre brugere

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountForeignShares), group (Mounting)
en: Allow the unmounting of shares that were mounted by other users. Please think before you enable this option.
da: Tillad afmontering af ressourcer som blev monteret af andre brugere. Tænk dig venligst om før du aktiverer denne indstilling.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares
da: Gennemtving afmontering af utilgængelige ressourcer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares (Linux only). In case a share is inaccessible, a lazy unmount is performed. Before the actual unmount is performed, a warning dialog is shown asking to approve the unmount.
da: Gennemtving afmontering af utilgængelige ressourcer (kun Linux). Hvis en ressource er utilgængelig, udføres en doven afmontering. Før den faktiske afmontering udføres, vises en dialog der spørger om godkendelse af afmonteringen.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: Detect all shares that are mounted on the system
da: Detektér alle ressourcer der er monteret på systemet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: You will not only see the shares that were mounted and are owned by you, but also all other mounts using the SMBFS and CIFS file system that are present on the system.
da: Du vil ikke kun se de ressourcer der er monteret eller ejet af dig, men også alle andre monteringer der bruger SMBFS- og CIFS-filsystemet som er til stede på systemet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseUserId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (UserId), group (Mounting)
en: This is the user ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have. If you are using the CIFS filesystem under Linux and the remote server supports the CIFS Unix Extensions, this setting will be ignored unless the assignment of the user ID is forced.
da: Dette er bruger-id'et (et tal) som filer og mapper på den monterede ressource vil have. Hvis du bruger CIFS-filsystemet under Linux og den eksterne server understøtter CIFS Unix-udvidelser vil denne indstilling blive ignoreret, medmindre tildelingen af bruger-id gennemtvinges.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGroupId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupId), group (Mounting)
en: This is the group ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have. If you are using the CIFS filesystem under Linux and the remote server supports the CIFS Unix Extensions, this setting will be ignored unless the assignment of the group ID is forced.
da: Dette er gruppe-id'et (et tal) som filer og mapper på den monterede ressource vil have. Hvis du bruger CIFS-filsystemet under Linux og den eksterne server understøtter CIFS Unix-udvidelser vil denne indstilling blive ignoreret, medmindre tildelingen af gruppe-id gennemtvinges.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRemoteFileSystemPort), group (Mounting)
en: File system port:
da: Filsystem-port:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRemoteFileSystemPort), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoteFileSystemPort), group (Mounting)
en: This is the port that is exclusively used to mount shares from remote servers. The default value is 445 (CIFS file system).
da: Dette er den port som udelukkende bruges til at montere ressourcer fra eksterne servere. Standardværdien er 445 (CIFS-filsystem).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the client side (i.e. your side) either to convert local path names to and from Unicode (CIFS, Linux) or for codepage to charset translations (SMBFS, FreeBSD). If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the charset by looking up the "unix charset" option in the smb.conf.
da: Dette er det tegnsæt der bruges på klientsiden (dvs. på din side), enten til at konvertere lokale stinavne til og fra Unicode (CIFS, Linux) eller til oversættelsefor af codepage til tegnsæt (SMBFS, FreeBSD). Hvis du beholder standardindstillingen, vil Smb4K prøve at automatisk at bestemme tegnsættet ved at slå indstillingen "unix charset" op i smb.conf.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWriteAccess), group (Mounting)
en: Write access:
da: Skriveadgang:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWriteAccess), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: Here you can choose if the shares should be mounted in read-write or read-only mode.
da: Her kan du vælge om ressourcerne skal monteres i læse- og skrivetilstand eller skrivebeskyttet.

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-write
da: læse og skrive

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-only
da: skrivebeskyttet

note: i18n: ectx: label, entry (ForceUID), group (Mounting)
en: Definitely assign the UID
da: Tildel UID'et definitivt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceUID), group (Mounting)
en: Instruct the client (i.e. your side) to ignore any user ID (UID) provided by the server for files and directories and to always assign the owner to be the value of the transmitted UID.
da: Instruér klienten (dvs. din side) til at ignorere et bruger-id (UID) som leveres af serveren for filer og mapper og til altid at tildele ejeren til at være værdien af det sendte UID.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceGID), group (Mounting)
en: Definitely assign the GID
da: Tildel GID'et definitivt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceGID), group (Mounting)
en: Instruct the client (i.e. your side) to ignore any group ID (GID) provided by the server for files and directories and to always assign the owner to be the value of the transmitted GID.
da: Instruér klienten (dvs. din side) til at ignorere et gruppe-id (GID) som leveres af serveren for filer og mapper og til altid at tildele ejeren til at være værdien af det sendte GID.

note: i18n: ectx: label, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: Do permission checks
da: Udfør rettighedstjek

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: The client side (i.e. your side) will check if you have the right UID/GID to manipulate a file or directory. You might want to switch this feature off if the server(s) support the CIFS Unix Extensions and you are not allowed to access the files and directories. This setting does not affect the normal ACL check.
da: Klientsiden (dvs. din side) vil tjekke om du har det rigtige UID/GID til at ændre en fil eller mappe. Du vil måske ønske at slå denne funktion fra hvis serveren understøtter CIFS Unix-udvidelser og du ikke tillades adgang til filerne og mapperne. Denne indstilling påvirker ikke det normale ACL-tjek.

note: i18n: ectx: label, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: Attempt to set UID and GID
da: Forsøg at sætte UID og GID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: In case the server supports the CIFS Unix Extensions, the client side (i.e. your side) attempts to set the effective UID and GID of the current process on newly created files, directories and devices. If this feature is turned off, the server will set the UID and GID to the default for the share. It is recommended that you read the manual page of mount.cifs before you change this setting.
da: Hvis serveren understøtter CIFS Unix-udvidelser, forsøger klientsiden (dvs. din side) at sætte det effektive UID og GID for den aktuelle proces ved nyoprettede filer, mapper og enheder. Hvis denne funktion slås fra, vil serveren angive UID og GID til standard for ressourcen. Det anbefales at du læser manual-siden for mount.cifs før du ændrer denne indstilling.

note: i18n: ectx: label, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use server inode numbers
da: Brug serverens inode-numre

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use inode numbers (unique persistent file identifiers) returned by the server instead of automatically generating temporary inode numbers on the client side.
da: Brug inode-numre (unikke persistente filidentifikatorer) som returneres af serveren i stedet for automatisk at generere inode-numre på klientsiden.

note: i18n: ectx: label, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate reserved characters
da: Oversæt reserverede tegn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate six of the seven reserved characters (including the colon, question mark, pipe, asterisk, greater than and less than characters but not the backslash) to remap range (above 0xF000). This allows you to open files that were created with such characters. This has no effect if the server does not support Unicode.
da: Oversæt seks af de syv reserverede tegn (inklusiv kolon, spørgsmålstegn, pipe, stjerne, større end, og mindre end, men ikke backslash) for at omkoble området (over 0xF000). Dette lader dig åbne filer der blev oprettet med sådanne tegn. Det har ingen virkning hvis serveren ikke understøtter Unicode.

note: i18n: ectx: label, entry (UseSmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: SMB protocol version:
da: SMB-protokolversion:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSmbProtocolVersion), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: Define which version of the SMB protocol is to be used.
da: Definerer hvilken version af SMB-protokollen der skal bruges.

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 1.0 (Classic CIFS/SMBv1 protocol)
da: 1.0 (klassisk CIFS/SMBv1-protokol)

note: i18n: ectx: label, entry (UseCacheMode), group (Mounting)
en: Cache mode:
da: Cache-tilstand:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCacheMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Define how read and write requests are handled. In case you choose to not cache file data at all, the client never utilizes the cache for normal reads and writes. It always accesses the server directly to satisfy a read or write request. If you choose to follow the CIFS/SMB2 protocol strictly, the cache is only trusted if the client holds an oplock. If the client does not hold an oplock, then the client bypasses the cache and accesses the server directly to satisfy a read or write request. Choosing to allow loose caching semantics can sometimes provide better performance on the expense of cache coherency. This option might cause data corruption, if several clients access the same set of files on the server at the same time. Because of this, the strict cache mode is recommended.
da: Definér hvordan læse- og skriveanmodninger håndteres. HVis du vælger ikke at cache fildata overhovedet, bruger klienten aldrig cachen til normale læsninger og skrivninger. Den tilgår altid serveren direkte for at opfylde en læse- eller skriveanmodning. Hvis du vælger at følge CIFS/SMB2-protokollen striks, vil cachen kun blive betroet, hvis klienten holder en oplock. Hvis klienten ikke holder en oplock, så omgår klienten cachen og tilgår serveren direkte for at opfylde en læse- eller skriveanmodning. Hvis du vælger at tillade løs caching-semantik, kan det af og til give bedre ydelse, på bekostning af cachens konsistens. Dette tilvalg kan give datakorruption, hvis flere klienter tilgår det samme sæt filer på serveren på samme tid. Derfor anbefales den strikse cache-tilstand.

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Do not cache file data at all
da: Cache ikke fildata overhovedet

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Follow the CIFS/SMB2 protocol strictly
da: Følg CIFS/SMB2-protokollen strikst

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Allow loose caching semantics
da: Tillad løs caching-semantik

note: i18n: ectx: label, entry (UseSecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode:
da: Sikkerhedstilstand:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSecurityMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode for mount.cifs. To be able to use this mode, the CIFS kernel module 1.40 or later is required.
da: Sikkerhedstilstand for mount.cifs. For at kunne bruge denne tilstand, kræves CIFS-kernemodul 1.40 eller nyere.

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Connect as a null user (no name)
da: Forbind som en null-bruger (intet navn)

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication
da: Kerberos 5-autentificering

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication and packet signing
da: Kerberos 5-autentificering og -pakkesignering

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol
da: NTLM-protokol

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol and packet signing
da: NTLM-protokol og pakkesignering

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol
da: NTLMv2-protokol

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol and packet signing
da: NTLMv2-protokol og pakkesignering

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol
da: NTLMSSP-protokol

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol and packet signing
da: NTLMSSP-protokol og pakkesignering

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomCifsOptions), group (Mounting)
en: Additional options:
da: Yderligere tilvalg:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCustomCifsOptions), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (CustomCIFSOptions), group (Mounting)
en: Here you can enter advanced options for the CIFS file system in a comma-separated list (refer to the manual page of mount.cifs to learn more). The list will be added AS IS to the "-o" argument of mount.cifs. Please do not enter options that have already been defined in the configuration dialog.
da: Her kan du angive avancerede tilvalg for CIFS-filsystemet i en kommaadskilt liste (se manual-siden for mount.cifs for at læse mere). Listen vil blive tilføjet SOM DEN ER til argumentet "-o" for mount.cifs. Angiv ikke tilvalg der allerede er blevet defineret i konfigurationsdialogen.

en: <p>The share <b>%1</b> has been mounted to <b>%2</b>.</p>
da: <p>Ressourcen <b>%1</b> er blevet monteret i <b>%2</b>.</p>

en: <p>The share <b>%1</b> has been unmounted from <b>%2</b>.</p>
da: <p>Ressourcen <b>%1</b> er blevet afmonteret fra <b>%2</b>.</p>

en: <p>%1 share has been mounted.</p> | <p>%1 shares have been mounted.</p>
da[0]: <p>%1 ressource er blevet monteret.</p>
da[1]: <p>%1 ressourcer er blevet monteret.</p>

en: <p>%1 share has been unmounted.</p> | <p>%1 shares have been unmounted.</p>
da[0]: <p>%1 ressource er blevet afmonteret.</p>
da[1]: <p>%1 ressourcer er blevet afmonteret.</p>

en: <p>Opening the wallet <b>%1</b> failed.</p>
da: <p>Åbning af tegnebogen <b>%1</b> mislykkedes.</p>

en: <p>The credentials stored in the wallet could not be accessed. There is either no wallet available or it could not be opened.</p>
da: <p>De akkreditiver der opbevares i tegnebogen kunne ikke tilgås. Enten er der ingen tegnebog tilgængelig ellers kunne den ikke åbnes.</p>

en: <p>The mimetype <b>%1</b> is not supported for printing. Please convert the file to PDF or Postscript and try again.</p>
da: <p>MIME-typen <b>%1</b> er ikke understøttet til udskrift. Konvertér filen til PDF eller PostScript og prøv igen.</p>

en: <p>The bookmark for share <b>%1</b> already exists and will be skipped.</p>
da: <p>Bogmærket til ressourcen <b>%1</b> bruges allerede og vil blive skippet.</p>

en: <p>The label <b>%1</b> of the bookmark for the share <b>%2</b> is already being used and will automatically be renamed.</p>
da: <p>Etiketten <b>%1</b> for bogmærket til ressourcen <b>%2</b> bruges allerede og vil automatisk blive omdøbt.</p>

en: <p>Mounting the share <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
da: <p>Montering af ressourcen <b>%1</b> mislykkedes:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Mounting the share <b>%1</b> failed.</p>
da: <p>Montering af ressourcen <b>%1</b> mislykkedes.</p>

en: <p>Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed:</p><p><tt>%3</tt></p>
da: <p>Afmontering af ressourcen <b>%1</b> fra <b>%2</b> mislykkedes:</p><p><tt>%3</tt></p>

en: <p>Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed.</p>
da: <p>Afmontering af ressourcen <b>%1</b> fra <b>%2</b> mislykkedes.</p>

en: <p>You are not allowed to unmount the share <b>%1</b> from <b>%2</b>. It is owned by the user <b>%3</b>.</p>
da: <p>Du har ikke rettigheder til at afmontere ressourcen <b>%1</b> fra <b>%2</b>. Den ejes af brugeren <b>%3</b>.</p>

en: <p>Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed:</p><p><tt>%3</tt></p>
da: <p>Synkronisering af <b>%1</b> med <b>%2</b> mislykkedes:</p><p><tt>%3</tt></p>

en: <p>Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed.</p>
da: <p>Synkronisering af <b>%1</b> med <b>%2</b> mislykkedes.</p>

en: <p>The command <b>%1</b> could not be found. Please check your installation.</p>
da: <p>Kommandoen <b>%1</b> kunne ikke findes. Tjek din installation.</p>

en: <p>The share <b>%1</b> is a printer and cannot be bookmarked.</p>
da: <p>Ressourcen <b>%1</b> er en printer og kan ikke bogmærkes.</p>

en: <p>The file <b>%1</b> could not be found.</p>
da: <p>Filen <b>%1</b> kunne ikke findes.</p>

en: <p>Opening the file <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
da: <p>Åbning af filen <b>%1</b> mislykkedes:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Opening the file <b>%1</b> failed.</p>
da: <p>Åbning af filen <b>%1</b> mislykkedes.</p>

en: <p>Reading from file <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
da: <p>Læsning fra filen <b>%1</b> mislykkedes:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Reading from file <b>%1</b> failed.</p>
da: <p>Læsning fra filen <b>%1</b> mislykkedes.</p>

en: <p>The following directory could not be created:</p><p><tt>%1</tt></p>
da: <p>Følgende mappe kunne ikke oprettes:</p><p><tt>%1</tt></p>

en: <p>The process failed to start (error code: <tt>%1</tt>).</p>
da: <p>Processen kunne ikke starte (fejlkode: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process crashed (error code: <tt>%1</tt>).</p>
da: <p>Processen brød sammen (fejlkode: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process timed out (error code: <tt>%1</tt>).</p>
da: <p>Processen havde tidsudløb (fejlkode: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Could not write to the process (error code: <tt>%1</tt>).</p>
da: <p>Kunne ikke skrive til processen (fejlkode: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Could not read from the process (error code: <tt>%1</tt>).</p>
da: <p>Kunne ikke læse fra processen (fejlkode: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process reported an unknown error.</p>
da: <p>Processen rapporterede en ukendt fejl.</p>

en: <p>Executing an action with root privileges failed.</p>
da: <p>Udførsel af en handling med root-rettigheder mislykkedes.</p>

en: <p>The URL that was passed is invalid.</p>
da: <p>URL'en der blev givet er ugyldig.</p>

en: Profile Migration Assistant
da: Profilmigrerings-assistent

en: Migrate all relevant settings of one profile to another.
da: Migrér alle relevante indstillinger for en profil til en anden.

en: Old Profile:
da: Gammel profil:

en: <Default Profile>
da: <Standardprofil>

en: <All Profiles>
da: <Alle profiler>

en: New Profile:
da: Ny profil:

en: Synchronizing
da: Synkronisering

en: Source
da: Kilde

en: Synchronization
da: Synkronisering

en: Swap Paths
da: Ombyt stier

en: Swap source and destination
da: Ombyt kilde og destination

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Synchronize the destination with the source
da: Synkronisér destinationen med kilden

en: Please provide the source and destination directory for the synchronization.
da: Angiv venligst kilde- og destinationsmappe for synkroniseringen.

en: Source:
da: Kilde:

en: This is the source directory. The data that it contains is to be written to the destination directory.
da: Dette er kildemappen. De data den indeholder skal skrives til destinationsmappen.

en: This is the destination directory. It will be updated with the data from the source directory.
da: Dette er destinationsmappen. Den vil blive opdateret med data fra kildemappen.

en: <qt>Please enter a username and a password for the host <b>%1</b>.</qt>
da: <qt>Angiv et brugernavn og en adgangskode til værten <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Please enter a username and a password for the share <b>%1</b>.</qt>
da: <qt>Angiv et brugernavn og en adgangskode til ressourcen <b>%1</b>.</qt>
