smb4k - en to da translation catalogue (107 entries)

en: The mount process could not be started.
da: Monteringsprocessen kunne ikke startes.

en: The mountpoint %1 is invalid.
da: Monteringspunktet %1 er ugyldigt.

en: The unmount process could not be started.
da: Afmonteringsprocessen kunne ikke startes.

en: Advanced network neighborhood browser and Samba share mounting utility
da: Avanceret browser til netværksnabolag og værktøj til montering af Samba-ressourcer

en: Developer
da: Udvikler

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (network)
en: &Network
da: &Netværk

note: i18n: ectx: Menu (shares)
en: Sh&ares
da: R&essourcer

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: &Edit Bookmarks
da: &Redigér bogmærker

en: Add &Bookmark
da: Tilføj &bogmærke

en: User Interface
da: Brugerflade

en: Network
da: Netværk

en: Mounting
da: Montering

en: Authentication
da: Autentificering

en: Synchronization
da: Synkronisering

en: Profiles
da: Profiler

en: <qt>An incorrect setting has been found. You are now taken to the corresponding configuration page to fix it.</qt>
da: <qt>Der er blevet fundet en forkert indstilling. Du bliver nu ført til den tilsvarende konfigurationsside for at rette den.</qt>

en: Settings
da: Indstillinger

en: Wallet Entries
da: Tegnebogsindgange

en: Load
da: Indlæs

en: Save
da: Gem

en: Edit
da: Redigér

en: Remove
da: Fjern

en: Default Login
da: Standard-login

en: Enter the default login information.
da: Angiv standard login-information.

en: Clear List
da: Ryd listen

en: Directories
da: Mapper

en: Behavior
da: Opførsel

en: Common Options
da: Fælles indstillinger

en: Choose a different user
da: Vælg en anden bruger

en: Choose a different group
da: Vælg en anden gruppe

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit the additional CIFS options.
da: Redigér de yderligere CIFS-tilvalg.

en: Additional CIFS Options
da: Yderligere CIFS-tilvalg

en: <qt>Enter the desired options as a comma separated list:</qt>
da: <qt>Angiv de ønskede tilvalg som en kommasepareret liste:</qt>

en: <qt>The following entry is going to be removed from the additional options: %2. Please read the handbook for details.</qt> | <qt>The following %1 entries are going to be removed from the additional options: %2. Please read the handbook for details.</qt>
da[0]: <qt>Følgende indgang bliver fjernet fra de yderligere tilvalg: %2. Læs håndbogen for detaljer.</qt>
da[1]: <qt>Følgende %1 indgange bliver fjernet fra de yderligere tilvalg: %2. Læs håndbogen for detaljer.</qt>

en: General
da: Generelt

en: File Transfer
da: Filoverførsel

en: Restrictions
da: Restriktioner

en: File Deletion
da: Sletning af filer

en: Filter Rules
da: Filterregler

en: Filtering
da: Filtrering

en: Checksums
da: Tjeksummer

en: Main Window
da: Hovedvindue

en: Network Neighborhood
da: Netværksnabolag

en: Shares View
da: Ressourcevisning

en: Dock Widgets
da: Dok kontroller

en: Mounted Shares
da: Monterede ressourcer

en: Docking
da: Dokning

en: There are currently no shares mounted.
da: Der er aktuelt ingen monterede ressourcer.

en: There is currently %1 share mounted. | There are currently %1 shares mounted.
da[0]: Der er aktuelt %1 monteret ressource.
da[1]: Der er aktuelt %1 monterede ressourcer.

en: The wallet is used.
da: Tegnebogen er i brug.

en: The password dialog is used.
da: Adgangskode-dialog bruges.

en: Looking for workgroups and domains...
da: Leder efter arbejdsgrupper og domæner...

en: Looking for hosts in domain %1...
da: Leder efter værter på domænet %1...

en: Looking for shares provided by host %1...
da: Leder efter ressourcer leveret af værten %1...

en: Waking up remote hosts...
da: Vækker eksterne værtsmaskiner...

en: Sending file to printer %1...
da: Sender fil til printeren %1...

en: Done.
da: Færdig.

en: Mounting...
da: Montering...

en: Unmounting...
da: Afmontering...

en: Waking up host...
da: Vækker ekstern værtsmaskine...

en: %1 has been mounted successfully.
da: %1 er blevet monteret.

en: %1 has been unmounted successfully.
da: %1 er blevet afmonteret.

en: Synchronizing %1
da: Synkroniserer %1

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Comment
da: Kommentar

en: Scan Netwo&rk
da: Scan netvæ&rk

en: &Abort
da: &Afbryd

en: &Search
da: &Søg

en: &Open Mount Dialog
da: Å&bn monteringsdialogen

en: Au&thentication
da: Au&tentificering

en: Pre&view
da: Forhånds&visning

en: &Print File
da: &Udskriv fil

en: &Mount
da: &Montér

en: &Unmount
da: &Afmontér

en: Scan Compute&r
da: Scan compute&r

en: Scan Wo&rkgroup
da: Scan a&rbejdsgruppe

en: Search
da: Søg

en: U&nmount All
da: Afmo&ntér alle

en: Unmount
da: Afmontér

en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Open with Konsole
da: Åbn med Konsole

en: Open with File Manager
da: Åbn med filhåndtering

en: View Modes
da: Visningstilstande

en: Icon View
da: Ikonvisning

en: List View
da: Listevisning

en: S&ynchronize
da: S&ynkronisér

en: Open with Konso&le
da: Åbn med Konso&le

en: Open with F&ile Manager
da: Åbn med f&ilhåndtering

en: <qt>There is no active connection to the share <b>%1</b>! You cannot drop any files here.</qt>
da: <qt>Der er ingen aktiv forbindelse til den delte ressource <b>%1</b>! Du kan ikke slippe nogen filer her.</qt>

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: Workgroup
da: Arbejdsgruppe

en: Host
da: Vært

en: Comment:
da: Kommentar:

en: IP Address:
da: IP-adresse:

en: Workgroup:
da: Arbejdsgruppe:

en: Share (%1)
da: Ressource (%1)

en: unknown
da: ukendt

en: %1 free of %2 (%3 used)
da: %1 ledig ud af %2 (%3 brugt)

en: Owner:
da: Ejer:
