smb4k-core - en to el translation catalogue (405 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Tab orientation:
el: Προσανατολισμός καρτελών:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Set the tab orientation for the tabified dock widgets.
el: Ρύθμιση του προσανατολισμού καρτελών για τα γραφικά συστατικά προσάρτησης με διάταξη καρτελών.

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Top
el: Κορυφή

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Bottom
el: Βάση

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Left
el: Αριστερά

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Right
el: Δεξιά

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Show custom bookmark label if available
el: Να εμφανίζεται η προσαρμοσμένη ετικέτα σελιδοδείκτη αν είναι διαθέσιμη

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Do not show the name of the share that is represented by the bookmark but the custom label that was defined in the bookmark editor.
el: Να μην εμφανίζεται το όνομα του κοινού πόρου που αναπαριστά ο σελιδοδείκτης αλλά η προσαρμοσμένη ετικέτα οπως ορίστηκε στον επεξεργαστή σελιδοδεικτών.

note: i18n: ectx: label, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start docked
el: Εκκίνηση προσαρτημένης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start the application docked to the system tray, i.e. only the system tray widget is shown and the main window is hidden. You can bring the main window up by clicking on the system tray widget or by choosing "Restore" from its popup menu.
el: Εκκίνηση της εφαρμογής που έχει προσαρτηθεί στο πλαίσιο συστήματος, δηλαδή μόνο το παλίσιο συτήματος θα φαίνεται, όχι το κύριο παράθυρο. Μπορείτε να εμφανίσετε το κύριο παράθυρο με κλικ στο γραφικό συστατικό του πλαισίου συστήματος ή επιλέγοντας "Επαναφορά" από το αιωρούμενο μενού.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowType), group (UserInterface)
en: Show the type of the share
el: Να εμφανίζεται ο τύπος του κοινού πόρου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowType), group (UserInterface)
en: The type of a share will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser. It can either be Disk, Print or IPC.
el: Ο τύπος του πόρου θα εμφανίζεται σε μια ξεχωριστή στήλη στον περιηγητή τοπικού δικτύου. Μπορεί να είναι δίσκος, εκτυπωτής ή IPC.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowIPAddress), group (UserInterface)
en: Show the IP address of the server
el: Να εμφανίζεται η IP διεύθυνση του εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowIPAddress), group (UserInterface)
en: The IP address of the server will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser.
el: Η IP διεύθυνση του εξυπηρετητή θα εμφανίζεται σε ξεχωριστή στήλη στον περιηγητή τοπικού δικτύου.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComment), group (UserInterface)
en: Show the comment
el: Να εμφανίζεται το σχόλιο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComment), group (UserInterface)
en: The comment describing the server or share will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser.
el: Το σχόλιο που περιγράφει τον εξυπηρετητή ή τον κοινό πόρο θα εμφανίζεται σε μια ξεχωριστή στήλη στον περιηγητή τοπικού δικτύου.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNetworkItemToolTip), group (UserInterface)
en: Show tooltips for network items
el: Να εμφανίζονται υποδείξεις για δικτυακά αντικείμενα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNetworkItemToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current network item.
el: Η υπόδειξη εμφανίζει διάφορες πληροφορίες για το τρέχον δικτυακό αντικείμενο.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domains and hosts
el: Αυτόματη επέκταση τομέων και υπολογιστών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domain and host items when a list of associated network items (domain members or shares) is added or updated. Please note that a domain or host item will always be expanded when you execute it.
el: Επεκτείνει αυτόματα αντικείμενα τομέων ακι υπολογιστών όταν μια λίστα με τα σχετικά δικτυακά αντικείμενα (μέλη τομέων ή κοινοί πόροι) προστίθεται ή ενημερώνεται. Σημειώστε ότι ένα αντικείμενο τομέα ή υπολογιστή πάντα θα επεκτείνεται όταν το εκτελείτε.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowShareToolTip), group (UserInterface)
en: Show tooltips for mounted shares
el: Να εμφανίζονται υποδείξεις για τονς κοινούς πόρους

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowShareToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current share.
el: Η υπόδειξη εμφανίζει διάφορες πληροφορίες για τον τρέχοντα πόρο.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: This setting determines the view mode of the shares view. There are two modes: the icon view and the list view.
el: Αυτή η ρύθμιση καθορίζει τον τρόπο προβολής των κοινών πόρων. Υπάρχουν δύο τρόποι: τα εικονίδια και οι λίστες.

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: Icon View
el: Εικονίδια

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: List View
el: Λίστα

note: i18n: ectx: label, entry (UseWsDiscovery), group (Network)
en: Use Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery) for browsing
el: Χρήση δυναμικής ανακάλυψης υπηρεσιών ιστού (WS-Discovery) για περιήγηση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWsDiscovery), group (Network)
en: The Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery) is used to browse the local network and discover workgroups, domains and hosts. This is useful, if your network neighborhood is dominated by servers with modern Windows versions. If you use this option, there should be no need to force Samba's client library to use the SMB protocol version 1.0 for searching for workgroups and domains.
el: Η δυναμική ανακάλυψη υπηρεσιών ιστού (WS-Discovery) χρησιμοποιείται για την περιήγηση στο τοπικό δίκτυο και για την ανακάλυψη ομάδων εργασίας, τομέων και υπολογιστών. Αυτό είναι χρήσιμο, αν το τοπικό δίκτυο κυριαρχείται από σξυπηρετητές με σύγχρονες εκδόσεις των Windows. Αν χρησιμοποιείτε αυτήν την επιλογή, δεν θα χρειαστεί να εξαναγκάσετε τη βιβλιοθήκη πελάτη της Samba να χρησιμοποιήσει το SMB πρωτόκολλο έκδοση 1.0 για αναζήτηση ομάδων εργασίας και τομέων.

note: i18n: ectx: label, entry (UseDnsServiceDiscovery), group (Network)
en: Use DNS Service Discovery (DNS-SD) for browsing
el: Χρήση ανακάλυψης υπηρεσίας DNS (DNS-SD) για περιήγηση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDnsServiceDiscovery), group (Network)
en: The DNS Service Discovery (DNS-SD) is used to browse the local network and discover servers that provide shared SMB resources. The discovered domains correspond to the local DNS domains (e. g. named LOCAL) and most likely not the ones defined in the network neighborhood. However, this does not influence the browsing. If you use this option, there is no need to force Samba's client library to use the SMB protocol version 1.0 for searching for workgroups and domains.
el: Η ανακάλυψη της υπηρεσίας DNS (DNS-SD) χρησιμοποιείται για την περιήγηση στο τοπικό δίκτυο και για την ανακάλυψη εξυπηρετητών που παρέχουν κοινόχρηστους SMB πόρους. Οι τομείς που ανακαλύπτονται αντιστοιχούν σε τοπικούς DNS τομείς (π. χ. named LOCAL) και πιθανότατατ όχι εκείνους που ορίζονται στο τοπικό δίκτυο. Ωστόσο, αυτό δεν επιδρά στην περιήγηση. Αν χρησιμοποιείτε αυτήν την επιλογή, δεν θα χρειαστεί να εξαναγκάσετε τη βιβλιοθήκη πελάτη της Samba να χρησιμοποιεί το SMB πρωτόκολλο έκδοση 1.0 για την αναζήτηση ομάδων εργασίας και τομέων.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceSmb1Protocol), group (Network)
en: Force SMB protocol version 1.0 for workgroup and domain lookups
el: Εξαναγκασμός του SMB πρωτοκόλλου έκδοση 1.0 για αναζήτηση ομάδων εργασίας και τομέων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceSmb1Protocol), group (Network)
en: Smb4K will force Samba's client library to use the SMB protocol version 1.0 for browsing workgroups and domains. You should use this option only as last resort, because the SMB protocol version 1.0 is unsafe and has been disabled in newer Samba and Windows versions. However, if you have trouble discovering workgroups and domains in your network neighborhood, you might want to consider to switch this setting on. If you are using DNS Service Discovery (DNS-SD) or Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery), and those are working for you, you do not need it.
el: Το Smb4K θα εξαναγκάσει τη χρήση του SMB πρωτοκόλλου έκδοση 1.0 για περιήγηση σε ομάδες εργασίας και τομείς. Πρέπει να χρησιμοποιείτε αυτήν την επιλογή μόνο ως τελευταία λύση, επειδή το SMB πρωτόκολλο έκδοση 1.0 δεν είναι ασφαλές και έχει απενεργοποιηθεί στις νεότερες εκδόσεις της Samba και των Windows. Αν έχετε πρόβλημα στην ανακάλυψη ομάδων εργασίας ή τομέων στο τοπικό δίκτυο, ίσως να εξετάζατε το ενδεχόμενο να ενεργοποιήσετε αυτήν τη ρύθμιση. Αν χρησιμοποιείτε την ανακάλυψη της υπηρεσίας DNS (DNS-SD) ή τη δυναμική ανακάλυψη υπηρεσιών ιστού (WS-Discovery) και αυτά λειτουργούν σωστά, δεν θα χρειαστείτε τη ρύθμιση.

note: i18n: ectx: label, entry (UseClientProtocolVersions), group (Network)
en: Set minimal and maximal SMB protocol version
el: Ρύθμιση ελάχιστης και μέγιστης έκδοσης του πρωτοκόλλου SMB:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseClientProtocolVersions), group (Network)
en: Smb4K will set the minimal and maximal SMB protocol version that is used by Samba's client library to browse the network neighborhood. This will overwrite the settings in the smb.conf file. Normally, you do not need to use this option, because the right protocol versions should be negotiated between the client and the server while establishing a connection. Please note that this setting might not be appropriate to make the discovering of workgroups and domains work while keeping undisturbed connectivity to servers. Use DNS Service Discovery (DNS-SD) or Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery) for domain and workgroup lookups instead.
el: Το Smb4k θα ορίσει την ελάχιστη και τη μέγιστη έκδοση του SMB πρωτοκόλλου που χρησιμοποιεί η βιβλιοθήκη πελάτη της Samba για να περιηγηθεί στο τοπικό δίκτυο. Αυτό θα αντικαταστήσει τις ρυθμίσεις στο αρχείο smb.conf. Κανονικά, δεν τη χρειάζεστε αυτή την επιλογή, γιατί οι σωστές εκδόσεις πρωτοκόλλου είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης ανάμεσα στον πελάτη και στον εξυπηρετητή κατά τη δημιουργία μιας σύνδεσης. Σημειώστε ότι αυτή η ρύθμιση ίσως να μην είναι κατάλληλη για τη λειτουργία της ανακάλυψης ομάδων εργασίας και τομέων ενώ θα διατηρείται ανενόχλητη η συνδεσιμότητα στους εξυπηρετητές. Καλύτερα χρησιμοποιήστε την ανακάλυψη υπηρεσιών DNS (DNS-SD) ή τη δυναμική ανακάλυψη υπηρεσιών ιστού (WS-Discovery) για αναζήτηση τομέων και ομάδων εργασίας.

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network)
en: Minimal SMB protocol version:
el: Ελάχιστη έκδοση πρωτοκόλλου SMB:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network)
en: This setting controls the minimum protocol version that Samba's client library will attempt to use.
el: Αυτή η ρύθμιση ελέγχει την ελάχιστη έκδοση πρωτοκόλλου την οποία η βιβλιοθήκη πελάτη της Samba θα επιχειρήσει να χρησιμοποιήσει.

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network) i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: NT1 (Classic CIFS/SMBv1 protocol)
el: NT1 (Κλασικό CIFS/SMBv1 πρωτόκολλο)

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network) i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: SMB2 (Windows Vista and above)
el: SMB2 (Windows Vista και πάνω)

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network) i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: SMB3 (Windows 8 and above)
el: SMB3 (Windows 8 και πάνω)

note: i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: Maximal SMB protocol version:
el: Μέγιστη έκδοση πρωτοκόλλου SMB:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: This setting controls the maximum protocol version that Samba's client library will attempt to use.
el: Αυτή η ρύθμιση ελέγχει τη μέγιστη έκδοση πρωτοκόλλου την οποία η βιβλιοθήκη πελάτη της Samba θα επιχειρήσει να χρησιμοποιήσει.

note: i18n: ectx: label, entry (LargeNetworkNeighborhood), group (Network)
en: This computer is on a large network neighborhood
el: Αυτός ο υπολογιστής βρίσκεται σε ένα μεγάλο τοπικό δίκτυο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LargeNetworkNeighborhood), group (Network)
en: In case your computer is on a large network neighborhood, discovering all workgroups, hosts and shares might take a long time, since in the default configuration all local master browsers are queried. Enabling this setting limits the number of used local master browsers to three. This can reduced the time consumption on large network neighborhoods considerably.
el: Σε περίπτωση που ο υπολογιστής σας βρίσκεται σε ένα μεγάλο τοπικό δίκτυο, η ανακάλυψη όλων των ομάδων εργασίας, υπολογιστών και κοινών πόρων ίσως διαρκέσει αρκετά, αφού στην προκαθορισμένη διαμόρφωση ερωτώνται όλοι οι τοπικοί κύριοι περιηγητές. Η ενεργοποίηση αυτής της ρύθμισης περιορίζει το πλήθος των χρησιμοποιούμενων τοπικώ κύριων περιηγητών σε τρεις. Αυτό μπορεί να μειώσει δραστικά το χρόνο που καταναλώνεται σε μεγάλα τοπικά δίκτυα.

note: i18n: ectx: label, entry (MasterBrowsersRequireAuth), group (Network)
en: Master browsers require authentication
el: Οι κύριοι περιηγητές απαιτούν αυτοποίηση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MasterBrowsersRequireAuth), group (Network)
en: The master browsers in your network neighborhood require a login to return the browse list. This setting is rarely needed.
el: Οι κύριοι περιηγητές στο τοπικό σας δίκτυο απαιτούν στοιχεία σύνδεσης για να επιστρέψουν τη λίστα περιήγησης. Αυτή η ρύθμιση σπάνια χρειάζεται.

note: i18n: ectx: label, entry (UseKerberos), group (Network)
en: Use Kerberos for authentication
el: Χρήση του Kerberos για ταυτοποίηση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseKerberos), group (Network)
en: Use Kerberos for authentication. This is only useful in an Active Directory environment.
el: Να χρησιμοποιείται το Kerberos για ταυτοποίηση. Αυτό είναι χρήσιμο μόνο σε ένα περιβάλλον Active Directory.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWinbindCCache), group (Network)
en: Use Winbind ccache for authentication
el: Να γίνεται χρήση Winbind ccache για ταυτοποίηση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWinbindCCache), group (Network)
en: Use the Winbind ccache for authentication.
el: Να γίνεται χρήση Winbind ccache για ταυτοποίηση.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseEncryptionLevel), group (Network) i18n: ectx: whatsthis, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: Set the level of encryption that is used for making connections.
el: Ρύθμιση του επιπέδου κρυπτογράφησης για τη διενέργεια συνδέσεων.

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: None
el: Καμία

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: Request
el: Αίτηση

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: Require
el: Απαίτηση

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories
el: Προεπισκόπηση κρυφών αρχείων και καταλόγων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories. The hidden files and directories are those whose names begin with a period. They are usually needed for very specific purposes (storing the configuration information for an application, etc.). Since they are not of any importance for your regular work, you normally do not need to enable this feature.
el: Προεπισκόπηση κρυφών αρχείων και καταλόγων. Κρυφά αρχεία και κατάλογοι είναι εκείνα τα ονόματα των οποίων αρχίζουν με τελεία. Συνήθως χρειάζονται για πολύ συγκεκριμένους σκοπούς (την αποθήκευση των πληροφοριών διαμόρφωσης μιας εφαρμογής κτλ.). Αφού δεν είναι ιδιαίτερης σημασίας για την καθημερινή εργασία, κανονικά δεν υπάρχει ανάγκη ενεργοποίησης της λειτουργίας αυτής.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectPrinterShares), group (Network)
en: Detect printer shares
el: Να εντοπίζονται κοινοί πόροι εκτυπωτών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectPrinterShares), group (Network)
en: Printer shares are detected.
el: Εντοπίστηκαν κοινοί πόροι εκτυπωτών.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectHiddenShares), group (Network)
en: Detect hidden shares
el: Να εντοπίζονται κρυφοί κοινοί πόροι

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectHiddenShares), group (Network)
en: Hidden shares are detected. Hidden shares are ending with a $ sign, e.g. Musik$ or IPC$.
el: Εντοπίστηκαν κρυφοί κοινοί πόροι. Τα ονόματα των κρυφών κοινών πόρων τελειώνουν με ένα $, π.χ. Musik$ ή IPC$.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableWakeOnLAN), group (Network)
en: Enable Wake-On-LAN features
el: Να ενεργοποιηθούν οι λειτουργίες αφύπνισης-από-τοπικό-δίκτυο

note: i18n: ectx: label, entry (WakeOnLANWaitingTime), group (Network)
en: Waiting time:
el: Χρόνος αναμονής:

note: i18n: ectx: label, entry (UseWallet), group (Authentication)
en: Save logins in a wallet
el: Να αποθηκεύονται τα στοιχεία σύνδεσης σε πορτοφόλι

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWallet), group (Authentication)
en: Use a wallet to store the login. The username and password are stored encrypted on your hard drive. If this setting is disabled, the login is not stored permanently but only temporarily.
el: Χρησιμοποιήστε πορτοφόλι για να αποθηκεύσετε τα στοιχεία σύνδεσης. Το όνομα χρήστη και ο κωδικός πρόσβασης αποθηκεύονται κρυπτογραφημένα στο δίσκο σας. Αν η ρύθμιση αυτή απενεργοποιηθεί, τα στοιχεία σύνδεσης δεν αποθηκεύονται μόνιμα, μόνο προσωρινά.προσωρινά.

note: i18n: ectx: label, entry (UseDefaultLogin), group (Authentication)
en: Use a default login
el: Να γίνεται χρήση προκαθορισμένων στοιχείων σύνδεσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDefaultLogin), group (Authentication)
en: Enable the usage of a default login. The provided data is used by default to authenticate to a remote server. This is very useful e.g. if you are working in an Active Directory environment or an NT domain.
el: Ενεργοποιείται η χρήση προκαθορισμένων στοιχείων σύνδεσης. Τα παρεχόμενα δεδομένα χρησιμοποιούνται για ταυτοποίηση σε έναν απομακρυσμένο εξυπηρετητή. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο π.χ. αν εργάζεστε σε ένα Active Directory περιβάλλον ή σε έναν NT τομέα.

note: i18n: ectx: label, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Synchronization prefix:
el: Πρόθεμα συγχρονισμού:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Under this prefix the destination directory for the synchronization will be created. However, if you want to store the data of a particular share elsewhere, you will be able to choose a different path before the actual synchronization begins.
el: Ο κατάλογος προορισμού για το συγχρονισμό θα δημιουργηθεί σε αυτό το πρόθεμα. Ωστόσο, αν θέλετε να αποθηκεύετε τα δεδομένα ενός συγκεκριμένου κοινού πόρου κάπου αλλού, θα μπορείτε να επιλέγετε μια διαφορετική διαδρομή πριν την έναρξη του συγχρονισμού.

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Archive mode
el: Λειτουργία αρχειοθήκης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Use archive mode (-a, --archive). This is a short form of -rlptgoD.
el: Χρήση λειτουργίας αρχειοθήκης (-a, --archive). Αυτή είναι μια ασύντομη μορφή του -rlptgoD.

note: i18n: ectx: label, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into subdirectories
el: Αναδρομή σε υποκαταλόγους

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into directories (-r, --recursive).
el: Αναδρομή σε υποκαταλόγους (-r, --recursive).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files
el: Ενημέρωση αρχείων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files in the destination directory that are older than in the source directory (-u, --update).
el: Ενημέρωση αρχείων στον κατάλογο προορισμού τα οποία είναι παλαιότερα από εκείνα στον πηγαίο κατάλογο (-u, --update).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update files in place
el: Ενημέρωση αρχείων επί τόπου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update destination files in-place (--inplace). By default, rsync first creates a new copy of a file and moves it into place after its transfer finished. If you enable this feature, no copy will be created but the destination file will immediately be overwritten instead. An exception to this is if you combine this option with --backup.
el: Ενημέρωση αρχείων επί τόπου (--inplace). Εξ' ορισμού, το rsync πρώτα δημιουργεί ένα νέο αντίγραφο του αρχείου και το μεταθέτει μετά το τέλος της μεταφοράς. Αν ενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία, αντί να δημιουργηθεί αντίγραφο, το αρχείο προορισμού θα αντικατασταθεί αμέσως. Μια εξαίρεση είναι αν συνδυαστεί η επιλογή αυτή με --backup.

note: i18n: ectx: label, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative path names
el: Να γίνεται χρήση ονομάτων σχετικών διαδρομών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative paths (-R, --relative). This means that the full path names specified on the command line are sent to the server rather than just the last parts of the file names.
el: Χρήση ονομάτων σχετικών διαδρομών (-R, --relative). Αυτό σημαίνει ότι τα ονόματα με τις πλήρεις διαδρομές που ορίζονται στη γραμμή εντολών, αντί για ονόματα αρχείων μόνο, αποστέλλονται στον εξυπηρετητή.

note: i18n: ectx: label, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories
el: Να μη γίνεται σιψπηρή αποστολή καταλόγων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories with --relative (--no-implied-dirs). This means that the corresponding path elements on the destination system are left unchanged if they exist, and any missing implied directories are created with default attributes. This even allows these implied path elements to have big differences, such as being a symlink to a directory on one side of the transfer, and a real directory on the other side.
el: Να μην αποστέλλονται κατάλογοι που υπονοούνται με --relative (--no-implied-dirs). Αυτό σημαίνει ότι τα αντίστοιχα αντικείμενα διαδρομών στο σύστημα προορισμού μένουν ανέπαφα αν υπάρχουν και όποιος κατάλογος υπονοείται, δημιουργείται με προκαθορισμένες ιδιότητες. Αυτό επιτρέπει ακόμη και αυτά τα αντικείμενα να έχουν μεγάλες διαφορές, όπως να είναι συμβολικοί σύνδεσμοι σε κατάλογο στη μία πλευρά της μεταφοράς και ένας πραγματικός κατάλογος στην άλλη.

note: i18n: ectx: label, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing
el: Να μεταφέρονται κατάλογοι χωρίς αναδρομή

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing (-d, --dirs). This means that all top-level subdirectories are transferred but without their contents.
el: Μεταφορά καταλόγων χωρίς αναδρομή (-d, --dirs). Αυτό σημαίνει ότι όλοι οι υποκατάλογοι της ριζας μεταφέρονται αλλά χωρίς το περιεχόμενό τους.

note: i18n: ectx: label, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer
el: Να συμπιέζονται τα δεδομένα κατά τη μεταφορά

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer (-z, --compress). This significantly reduces the amount of data that is being transferred. You may want to use this option, if you have a slow connection.
el: Συμπίεση δεδομένων κατά τη μεταφορά (-z, --compress). Αυτό συρρικνώνει σημαντικά την ποσότητα των μεταφερόμενων δεδομένων. Ίσως να θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτήν την επιλογή, αν έχετε αργή σύνδεση.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCompressionLevel), group (Synchronization)
en: Set compression level:
el: Ρύθμιση επιπέδου συμπίεσης:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCompressionLevel), group (Synchronization)
en: Explicitly set the compression level to use (--compress-level=NUM). If NUM is non-zero, the --compress argument is implied.
el: Ρητή ρύθμιση του επιπέδου συμπίεσης (--compress-level=NUM). Αν το NUM δεν είναι μηδέν, συνεπάγεται το όρισμα --compress.

note: i18n: ectx: label, entry (CompressionLevel), group (Synchronization)
en: The value for the UseCompressionLevel config entry
el: Τιμή για τη μεταβλητή διαμόρφωσης UseCompressionLevel

note: i18n: ectx: label, entry (UseSkipCompression), group (Synchronization)
en: Skip compression for following file suffixes:
el: Να παραλείπεται η συμπίεση για τις ακόλουθες καταλήξεις αρχείων:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSkipCompression), group (Synchronization)
en: Overwrite the list of file suffixes that will not be compressed (--skip-compress=LIST). The LIST should be one or more file suffixes (without the dot) separated by slashes. You may specify an empty string to indicate that no file should be skipped. The default list of suffixes will be replaced by this list. For further details, see the manual page of rsync.
el: Αντικαταστήστε τη λίστα των καταλήξεων αρχείων που δεν θα συμπιεστούν (--skip-compress=LIST). Η LIST πρέπει να είναι μία ή περισσότερες καταλήξεις αρχείων (χωρίς την τελεία) διαχωρισμένες με πλαγιοκαθέτους. Μπορείτε να ορίσετε μία κενή συμβολοσειρά για να δηλώσετε ότι κανένα αρχείο δεν πρέπει να παραβλεφθεί. Η προκαθορισμένη λίστα καταλήξεων θα αντικατασταθεί από αυτήν τη λίστα. Για περισσότερες λεπτομέρειες, δείτε τη σελιδα εγχειριδίου του rsync (man rsync).

note: i18n: ectx: label, entry (SkipCompression), group (Synchronization)
en: The value(s) for the UseSkipCompression config entry
el: Οι τιμές για την εγγραφή διαμόρφωσης UseSkipCompression

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Preserve symlinks
el: Διατήρηση συμβολικών δεσμών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Copy symlinks as symlinks (-l, --links).
el: Αντιγραφή συμβολικών δεσμών ως τέτοιων (-l, --links).

note: i18n: ectx: label, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks
el: Μετασχηματισμός συμβολικών δεσμών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks into the items they are pointing to (-L, --copy-links).
el: Μετασχηματισμός συμβολικών δεσμών στα αναφερόμενα αντικείμενα (-L, --copy-links).

note: i18n: ectx: label, entry (TransformUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform unsafe symlinks
el: Να μετασχηματίζονται οι μη ασφαλείς συμβολικοί δεσμοί

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform unsafe symlinks into the items they are pointing to (--copy-unsafe-links). This means that only those symlinks are transformed that point to items that are outside the copied tree. Absolute symlinks are treated the same way. This option has no additional effect if --copy-links has also been specified.
el: Μετασχηματισμός των μη ασφαλών συμβολικών δεσμών στα αναφερόμενα αντικείμενα (--copy-unsafe-links). Αυτό σημαίνει ότι μετασχηματίζονται μόνο οι δεσμοί σε αναφερόμενα αντικείμενα ευρισκόμενα εκτός του δέντρου που αντιγράφτηκε. Η μεταχείριση των πόλυτων συμβολικών δεσμών γίνεται με τον ίδιο τρόπο. Αυτή η επιλογή δεν έχει επιπρόσθετο αποτέλεσμα αν συνοδεύεται με την --copy-links.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore unsafe symlinks
el: Να αγνοούνται οι μη ασφαλείς συμβολικοί δεσμοί

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore symlinks that point outside the copied tree (--safe-links). All absolute symlinks are also ignored. If you use this option in conjunction with --relative you might get unexpected results.
el: Να αγνοούνται οι συμβολικοί δεσμοί που δείχνουν εκτός του δέντρου που αντιγράφτηκε (--copy-safe-links). Όλοι οι απόλυτοι συμβολικοί δεσμοί επίσης παραλείπονται. Αν χρησιμοποιείτε αυτήν την επιλογή σε συνδυασμό με τη --relative ίσως να έχετε απροσδόκητα αποτελέσματα.

note: i18n: ectx: label, entry (MungeSymlinks), group (Synchronization)
en: Munge symlinks
el: Να μετασχηματιστούν οι συμβολικοί δεσμοί με μη κατανοητό τρόπο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MungeSymlinks), group (Synchronization)
en: This option tells rsync to (1) modify all symlinks on the receiving side in a way that makes them unusable but recoverable, or (2) to unmunge symlinks on the sending side that had been stored in a munged state (--munge-links). This is useful if you do not quite trust the source of the data to not try to slip in a symlink to an unexpected place. For more details, see the manual page of rsync.
el: Αυτή η επιλογή λέει στο rsync (1) να τροποποιήσει όλους τους συμβολικούς δεσμούς στη λήψη με τρόπο που να τους καθιστά άχρηστους αλλά ανακτήσιμους, ή (2) να επαναφέρει τους συμβολικούς δεσμούς στον αποστολέα όπου είχαν αποθηκευτεί σε μια κατάσταση μη κατανοητού μετασχηματισμού (--munge-links). Αυτό είναι χρήσιμο αν δεν εμπιστεύεστε απόλυτα την πηγή των δεδομένων και βρεθείτε μέσω ενός συμβολικού δεσμού σε μια μη αναμενόμενη τοποθεσία. Για περισσότερες λεπτομέρειες, δείτε τη σελίδα εγχειριδίου του rsync (man rsync).

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links
el: Διατήρηση δεσμών-αντιγράφων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links (-H, --hard-links). This options causes rsync to preserve the hard links that are found during the transfer. Without it, hard links are treated as though they were separate files.
el: Διατήρηση δεσμών-αντιγράφων (-H, --hard-links). Με την επιλογή αυτή το rsync διατηρεί τους δεσμούς-αντίγραφα που βρίσκει κατά τη μεταφορά. Χωρίς αυτήν, η μεταχείριση των δεσμών-αντιγράφων γίνεται σαν να ήταν ξεχωριστά αρχεία.

note: i18n: ectx: label, entry (CopyDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Copy directory symlinks
el: Αντιγραφή συμβολικών δεσμών καταλόγων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CopyDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Treat symlinks to directories on the sending side as though they were real ones (-k, --copy-dirlinks). This is useful if you do not want symlinks to non-directories to be affected, as they would be using --copy-links. Without this option, if the sending side has replaced a directory with a symlink to a directory, the receiving side will delete anything that is in the way of the new symlink, including a directory hierarchy (as long as --force or --delete is in effect). For more details, see the manual page of rsync.
el: Μεταχειριστείτε τους συμβολικούς δεσμούς καταλόγων στον αποστολέα ως να ήταν πραγματικοί (-k, --copy-dirlinks). Αυτό είναι χρήσιμο αν δεν θέλετε να επηρεαστούν οι συμβολικοί δεσμοί που δεν δείχνουν σε καταλόγους όπως θα γινόταν με χρήση του --copy-links. Χωρίς αυτήν την επιλογή, αν ο αποστολέας έχει αντικαταστήσει έναν κατάλογο με έναν συμβολικό δεσμό σε κατάλογο, στον προορισμό θα διαγραφεί οτιδήποτε εμποδίζει το νέο συμβολικό δεσμό, μαζί και την ιεραρχική δομή των καταλόγων (όσο το --force ή το --delete επιδρούν). Για περισσότερες λεπτομέρειες, δείτε τη σελίδα εγχειριδίου του rsync (man rsync).

note: i18n: ectx: label, entry (KeepDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Keep directory symlinks
el: Να διατηρούνται οι συμβολικοί δεσμοί προς καταλόγους

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Treat symlinks to directories on the receiving side as though they were real ones (-K, --keep-dirlinks). This only works if the symlink matches a real directory from the sending side. Without this option, the receiver's symlink will be deleted and replaced with a real directory.
el: Η μεταχείριση συμβολικών δεσμών προς καταλόγους στον προορισμό να γίνεται σαν να ήταν πραγματικοί (-K, --keep-dirlinks). Αυτό λειτουργεί μόνο αν ο συμβολικός δεσμός ταιριάζει με έναν πραγματικό κατάλογο στον απαοστολέα. Χωρίς αυτήν την επιλογή, ο συμβολικός δεσμός στον προορισμό θα διαγραφεί και αντικατασταθεί με έναν πραγματικό κατάλογο.

note: i18n: ectx: label, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions
el: Να διατηρούνται τα δικαιώματα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions (-p, --perms). The permissions of the destination file will be same as the source file. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
el: Διατήρηση δικαιωμάτων (-p, --perms). Τα δικαιώματα του αρχείου στον προορισμό θα είναι ίδια με του αρχείου πηγής. Για το τι συμβαίνει αν η επιλογή αυτή απενεργοποιείται, διαβάστε το εγχειρίδιο του rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve group
el: Να διατηρείται το group

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve the group (-g, --group). The group of the destination file will be set to the same value as the source file.
el: Διατήρηση του group (-g, --group). Το group του αρχείου προορισμού θα ορισθεί ίδιο με του αρχείου πηγής.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve owner
el: Να διατηρείται ο owner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve the owner (-o, --owner). The owner of the destination file will be set to the same value as the source file, but only if the receiving rsync is run as the super user. Without this option, the owner is set to the invoking user on the receiving side.
el: Διατήρηση του owner (-o, --owner). Ο κάτοχος του αρχείου προορισμού θα είναι ίδιος με του αρχείου πηγής, αλλά μόνο αν το rsync εκτελείται σε λειτουργία υπερχρήστη. Χωρίς την επιλογή αυτή, ο κάτοχος ορίζεται ως ο χρήστης στον προορισμό.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files
el: Να διατηρούνται οι συσκευές και τα ειδικά αρχεία

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files (-D, --devices --specials). This option causes rsync to transfer character and block devices as well as special files such as named sockets and fifos. It works only partially if rsync is not run as super user and the --super option is not specified.
el: Διατήρηση συσκευών και ειδφικών αρχείων ((-D, --devices --specials). Με αυτήν την επιλογή το rsync μεταφέρει συσκευές χαρακτήρων και τμημάτων καθώς επίσης και ειδικά αρχεία όπως ονοματισμένες υποδοχές και ονοματισμένους σωλήνες. Λειτουργεί μόνο αποσπασματικά αν το rsync δεν εκετελείται από υπερχρήστη και η επιλογή --super δεν έχει ορισθεί.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times
el: Να διατηρούνται οι χρόνοι

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times (-t, --times). The modification times are transferred along with the files. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
el: Διατήρηση χρόνων (-t, --times). Οι χρόνοι τροποποίησης μεταφέρονται μαζί με τα αρχεία. Για το τι συμβαίνει αν η επιλογή αυτή είναι ανενεργή, διαβάστε το εγχειρίδιο του rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times
el: Να παραλείπονται κατάλογοι όταν διατηρούνται οι χρόνοι

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times (-O, --omit-dir-times). This means that directories are omitted when modification times are being preserved. Thus, this feature only works in conjunction with --times.
el: ΠΑράλειψη καταλόγων όταν διατηρούνται οι χρόνοι (-O, --omit-dir-times). Αυτό σημαίνει ότι οι κατάλογοι παραλείπονται όταν οι χρόνοι τροποποίησης διατηρούνται. Έτσι, αυτό το χαρακτηριστικό λειτουργεί μόνο σε συνδυασμό με το --times.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove synchronized source files
el: Αφαίρεση συγχρονισμένων αρχείων πηγής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove all synchronized source files (--remove-source-files). This tells rsync to remove from the sending side the non-directory items that are a part of the transfer and have been successfully duplicated on the receiving side.
el: Αφαίρεση όλων των συγχρονισμένων αρχείων πηγής (--remove-source-files). Αυτό λέει στο rsync να αφαιρέσει από την πηγή τα μεταφερόμενα αντικείμενα που δεν είναι κατάλογοι και έχουν αντιγραφτεί με επιτυχία στον προορισμό.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files
el: Διαγραφή εξωτερικών αρχείων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files from destination (--delete). This tells rsync to delete all files from the receiving side that are not present on the sending side, but only for the directories that are being synchronized.
el: Διαγραφή εξωτερικών αρχείων από τον προορισμό (--delete). Αυτό λέει στο rsync να διαγράψει όλα τα αρχεία στον προορισμό που δεν υπάρχουν στην πηγή, αλλά μόνο για τους καταλόγους που συγχρονίζονται.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files before transfer
el: Διαγραφή αρχείων προ μεταφοράς

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side before the transfer starts (--delete-before). This is the default behavior if --delete or --delete-excluded is specified without one of the --delete-WHEN options.
el: Διαγραφή αρχείων στν προορισμό πριν ξεκινήσει η μεταφορά (--delete-before). Αυτή είναι η προκαθορισμένη συμπεριφορά αν το --delete ή το --delete-excluded ορίζονται χωρίς μία από τις --delete-WHEN επιλογές.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files after transfer
el: Διαγραφή αρχείων μετά τη μεταφορά

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side after the transfer has completed (--delete-after, --del).
el: Διαγραφή αρχείων στον προορισμό αφού η μεταφορά έχει ολοκληρωθεί (--delete-after, --del).

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files during transfer
el: Διαγραφή αρχείων κατά τη μεταφορά

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side during the transfer (--delete-during). This method is faster than --delete-before or --delete-after, but it is only supported with rsync 2.6.4 or later.
el: Διαγραφή αρχείων στον προορισμό κατά τη μεταφορά (--delete-during). Αυτή η μέθοδος είναι ταχύτερη από τα --delete-before, --delete-after, αλλά υποστηρίζεται μόνο με το rsync έκδοση 2.6.4 ή μεταγενέστερη.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteExcluded), group (Synchronization)
en: Delete excluded files
el: Να διαγραφούν τα αποκλειόμενα αρχεία

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExcluded), group (Synchronization)
en: Also delete excluded files from destination directory (--delete-excluded). In addition to deleting the files on the receiving side that are not on the sending side, this tells rsync to also delete any files on the receiving side that are excluded. Refer to rsync's manual page for further information.
el: Επίσης να διαγραφούν τα αποκλειόμενα αρχεία από τον κατάλογο προορισμού (--delete-excluded). Εκτός από τη διαγραφή αρχείων στον προορισμό που δεν ανήκουν και στην πηγή, αυτό λέει στο rsync να διαγράψει και οποιοδήποτε αρχείο στον προορισμό έχει αποκλειστεί. Δείτε το εγχειρίδιο του rsync για περισσότερες πληροφορίες.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur
el: Να γίνεται διαγραφή ακόμη και αν συμβούν I/O σφάλματα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur (--ignore-errors). This option has to be specified in conjunction with --delete to take effect.
el: Να γίνεται διαγραφή ακόμη και αν συμβούν σφάλματα εισόδου/εξόδου (--ignore-errors). Αυτή η επιλογή για να λειτουργήσει πρέπει να ορίζεται σε συνδυασμό με την --delete.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of non-void directories
el: Εξαναγκασμός διαγραφής σε μη κενούς καταλόγους

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of directories even if they are not empty (--force). This option tells rsync to delete a non-empty directory when it is to be replaced by a non-directory. This is only relevant if deletions are not active.
el: Εξαναγκασμός διαγραφής καταλόγων ακόμη και αν δεν είναι κενοί (--force). Αυτή η επιλογή λέει στο rsync να διαγράψει έναν μη κενό κατάλογο όταν πρόκειται να αντικατασταθεί με ένα αντικείμενο που δεν είναι κατάλογος. Αυτό έχει σχέση αν οι διαγραφές δεν είναι ενεργές.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Do not delete more than this many files:
el: Να μη διαγράφονται περισσότερα από τόσα αρχεία:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Only delete as many files as defined here (--max-delete=NUM). This tells rsync not to delete more than NUM files or directories (NUM must be non-zero). This is useful when mirroring very large trees to prevent disasters.
el: Να διαγράφονται μόνο όσα αρχεία ορίζονται εδώ (--max-delete=NUM). Αυτό λέει στο rsync να μη διαγράψει περισσότερα από NUM αρχεία ή καταλόγους (το NUM δεν πρέπει να είναι μηδέν). Αυτό είναι χρήσιμο όταν γίνεται mirroring πολύ μεγάλων δενδρικών δομών για την πρόληψη καταστροφών.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumDeleteValue), group (Synchronization)
en: Value for DeleteMaximum config entry
el: Τιμή για τη μεταβλητή διαμόρφωσης DeleteMaximum

note: i18n: ectx: label, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file smaller than:
el: Να μη μεταφέρεται αρχείο μικρότερο από:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is smaller than the specified size (--min-size=SIZE).
el: Με την επιλογή αυτή το rsync δεν μεταφέρει αρχεία μικρότερα του καθορισμένου μεγέθους (--min-size=SIZE).

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MinimalTransferSize config entry
el: Τιμή για τη μεταβλητή διαμόρφωσης MinimalTransferSize

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file larger than:
el: Να μη μεταφέρεται αρχείο μεγαλύτερο από:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is larger than the specified size (--max-size=SIZE).
el: Με την επιλογή αυτή το rsync δεν μεταφέρει αρχεία μεγαλύτερα του καθορισμένου μεγέθους (--max-size=SIZE).

note: i18n: ectx: label, entry (MaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MaximalTransferSize config entry
el: Τιμή για τη μεταβλητή διαμόρφωσης MaximalTransferSize

note: i18n: ectx: label, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files
el: Να διατηρούνται τα αποσπασματικά μεταφερόμενα αρχεία

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files (--partial). The default behavior is that any partially transferred file is deleted if the transfer is interrupted.
el: Να διατηρούνται τα αποσπασματικά μεταφερόμενα αρχεία (--partial). Η προκαθορισμένη συμπεριφορά είναι ότι κάθε αποσπασματικά μεταφερόμενο αρχείο διαγράφεται αν η μεταφορά διακόπτεται.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put partially transferred files into:
el: Τοποθέτηση αποσπασματικά μεταφερόμενων αρχέιων στο:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put a partially transferred file into this directory (--partial-dir=DIR). This is a better way than the --partial option to keep partial files, because the partially transferred file is kept in a different directory and the destination file is not overwritten.
el: Τοποθέτηση ενός αποσπασματικά μεταφερόμενου αρχείου σε αυτόν τον κατάλογο (--partial-dir=DIR). Αυτός ο τρόπος είναι καλύτερος από την επιλογή --partial για τη διατήρηση αποσπασματικών αρχείων, επειδή το αποσπασματικό αρχείο διατηρείται σε διαφορετικό κατάλογο και το αρχείο προορισμού δεν αντικαθίσταται.

note: i18n: ectx: label, entry (PartialDirectory), group (Synchronization)
en: The data for the UsePartialDirectory option
el: Τα δεδομένα για την επιλογή UsePartialDirectory

note: i18n: ectx: label, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does
el: Αυτόματη αγνόηση αρχείων όπως και στο CVS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does (-C, --cvs-exclude). This is a useful shorthand for excluding a broad range of files that you often do not want to transfer between systems. This option uses the same algorithm that CVS uses to determine if a file should be ignored.
el: Αυτόματη αγνόηση αρχείων όπως και στο CVS (-C, --cvs-exclude). Αυτή είναι μια χρήσιμη συντόμευση για τον αποκλεισμό ενός μεγάλου εύρους αρχείων τα οποία δεν θέλει κανείς να τα μεταφέρει από το ένα σύστημα στο άλλο. Η επιλογή αυτή χρησιμοποιεί τον ίδιο αλγόριθμο με το CVS για να αποφασίσει αν ένα αρχείο πρέπει να αγνοηθεί.

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files matching this pattern:
el: Αποκλεισμός αρχείων που ταιριάζουν με αυτό το μοτίβο:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files that match a certain pattern (--exclude=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
el: Αποκλεισμός αρχείων που ταιριάζουν με ένα ορισμένο μοτίβο (--exclude=PATTERN). Αυτός είναι κανόνας ειδικού φίλτρου. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με κανόνες φίλτρων δείτε τη σελίδα εγχειριδίου του rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file exclusion
el: Μοτίβο που χρησιμοποιείται σε αποκλεισμό αρχείων

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from:
el: Ανάγνωση μοτίβων αποκλεισμού από:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from a file (--exclude-from=FILE). This option is similar to the --exclude=PATTERN option except that the exclude patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
el: Ανάγνωση μοτίβων αποκλεισμού από αρχείο (--exclude-from=FILE). Αυτή η επιλογή είναι παρόμοια με την --exclude=PATTERN με τη διαφορά ότι τα μοτίβα αποκλεισμού διαβάζονται από αρχείο. Αυτός είναι κανόνας ειδικού φίλτρου. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με κανόνες φίλτρων δείτε τη σελίδα εγχειριδίου του rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the exclude patterns are read
el: Το αρχείο από όπου προέρχονται τα μοτίβα αποκλεισμού

note: i18n: ectx: label, entry (UseIncludePattern), group (Synchronization)
en: Include files matching this pattern:
el: Να συμπεριληφθούν τα αρχεία που ταιριάζουν με αυτό το μοτίβο:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludePattern), group (Synchronization)
en: Do not exclude files matching a certain pattern (--include=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
el: Να μην αποκλείονται αρχεία που ταιριάζουν με συγκεκριμένο μοτίβο (--include=PATTERN). Αυτός είναι κανόνας ειδικού φίλτρου. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με κανόνες φίλτρων δείτε τη σελίδα εγχειριδίου του rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (IncludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file inclusion
el: Μοτίβο που χρησιμοποιείται για συμπερίλψη αρχείου

note: i18n: ectx: label, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from:
el: Ανάγνωση μοτίβων συμπερίληψης από:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from a file (--include-from=FILE). This option is similar to the --include=PATTERN option except that the include patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
el: Ανάγνωση μοτίβων συμπερίληψης από αρχείο (--include-from=FILE). Αυτή η επιλογή είναι παρόμοια με την --include=PATTERN με τη διαφορά ότι τα μοτίβα συμπερίληψης διαβάζονται από αρχείο. Αυτός είναι κανόνας ειδικού φίλτρου. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με κανόνες φίλτρων δείτε τη σελίδα εγχειριδίου του rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (IncludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the include patterns are read
el: Το αρχείο από όπου προέρχονται τα μοτίβα συμπερίληψης

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Custom filter rules:
el: Κανόνες προσαρμοσμένου φίλτρου:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Add custom file-filtering rules (-f, --filter=RULE). This option allows you to add rules to selectively exclude certain files from the list of files to be transferred. These rules will be added to the rsync command as they are. Thus, each rule has to start with the --filter=... argument.
el: Προσθήκη κανόνων προσαρμοσμένου αρχείου-φιλτρσρίσματος (-f, --filter=RULE). Η επιλογή αυτή σας επιτρέπει να προσθέσετε κανόνες για τον επιλεκτικό αποκλεισμό ορισμένων αρχείων από τη λίστα αρχείων προς μεταφορά. Οι κανόνες αυτοί θα προστεθούν όπως είναι στην εντολή rsync. Έτσι, κάθε κανόνας πρέπει να ξεκινάει με το όρισμα --filter=...

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='dir-merge /.rsync-filter' filter rule
el: Χρήση κανόνα φίλτρου -filter='dir-merge /.rsync-filter'

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: This filter rule tells rsync to look for per-directory .rsync-filter files that have been sprinkled through the hierarchy and use their rules to filter the files in the transfer. It has no effect, if you also choose to use the --filter='exclude .rsync-filter' rule.
el: Αυτός ο κανόνας φίλτρου λέει στο rsync να κοιτάξει σε κάθε κατάλογο για αρχεία .rsync-filter τα οποία έχουν φιλτραριστεί στην ιεραρχία και χρησιμοποιούν τους κανόνες τους για φιλτράρισμα αρχείων κατά τη μεταφορά. Δεν έχει αποτέλεσμα, αν επιλέξετε και τον κακνόνα --filter='exclude .rsync-filter'.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='exclude .rsync-filter' filter rule
el: Χρήση κανόνα φίλτρου --filter='exclude .rsync-filter'

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: This rule filters out the .rsync-filter files from the transfer. These files normally contain filter rules that can be activated by choosing the --filter='dir-merge /.rsync-filter' rule and deselecting this one.
el: Αυτός ο κανόνας αποκλείει από το φίλτρο τα .rsync-filter αρχεία από τη μεταφορά. Αυτά τα αρχεία κανονικά περιέχουν κανες φίλτρου που ενεργοποιούνται με την αναίρεση αυτού του κανόνα και την επιλογή του κανόνα --filter='dir-merge /.rsync-filter'.

note: i18n: ectx: label, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently
el: Αποτελεσματικός χεριρισμός αραιών αρχείων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently (-S, --sparse) so that they take up less space on the destination. This option conflicts with --inplace. For further information read rsync's manual page.
el: Αποτελεσματικός χεριρισμός αραιών αρχείων (-S, --sparse) ώστε να καταλαμβάνουν λιγότερο χώρο στον προορισμό. Αυτή η επιλογή συγκρούεται με την --inplace. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τη σελίδα εγχειριδίου του rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (no rsync algorithm)
el: Αντιγραφή αρχείων εξ ολοκλήρου (χωρίς αλγόριθμο rsybc)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (-W, --whole-file). With this option the incremental rsync algorithm is not used and the whole file is sent as-is instead.
el: Αντιγραφή αρχείων εξ ολοκλήρου (-W, --whole-file). Με την επιλογή αυτή ο σταδιακός αλγόριθμος rsync δεν χρησιμοποιείται και όλο το αρχείο αποστέλλεται ως έχει.

note: i18n: ectx: label, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries
el: Να μη γίνεται υπέρβαση των ορίων του συστήματος αρχείων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries (-x, --one-file-system). This tells rsync to avoid crossing a filesystem boundary when recursing. For further information on this option, read the manual page.
el: Να μη γίνεται υπέρβαση των ορίων του συστήματος αρχείων (-x, --one-file-system). Αυτό λέει στο rsync να αποφεύγει την υπέρβαση του ορίου σε ένα σύσητμα αρχείων κατά την αναδρομή. Για περισσότερες πληροφορίες για την επιλογή αυτή, διαβάστε τη σελίδα του εγχειριδίου.

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Only update files that already exist
el: Να ενημερώνονται μόνο αρχεία που υπάρχουν ήδη

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Skip creating new files on the receiving side (--existing). This tells rsync to skip creating files (including directories) that do not exist yet on the destination. If this option is combined with the --ignore-existing option, no files will be updated (which can be useful if all you want to do is to delete extraneous files).
el: Να παραβλέπεται η δημιουργία νέων αρχείων στον προορισμό (--existing). Αυτό λέει στο rsync να μη δημιουργήσει αρχεία (ή καταλόγους) που δεν υπάρχουν στον προορισμό. Αν η επιλογή αυτή συνδυαστεί με την --ignore-existing, δεν θα ενημερωθεί κανένα αρχείο (το οποίο μπορεί να είναι χρήσιμο αν το μόνο που θέλετε να κάνετε είναι να διαγράψετε εξωτερικά αρχεία).

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Ignore files that already exist
el: Να αγνοούνται αρχεία που υπάρχουν ήδη

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Skip updating files that already exist on the receiving side (--ignore-existing). Existing directories are not ignored.
el: Να μην ενημερώνονται αρχεία που υπάρχουν ήδη στον προορισμό (--ignore-existing). Οι υφιστάμενοι κατάλογοι δεν αγνοούνται.

note: i18n: ectx: label, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of transfer
el: Να καθυστερούν οι ενημερώσεις μέχρι το τέλος της μεταφοράς

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of the transfer (--delay-updates). This option puts the temporary file from each updated file into a holding directory until the end of the transfer, at which time all the files are renamed and copied into place in rapid succession.
el: Να καθυστερούν οι ενημερώσεις μέχρι το τέλος της μεταφοράς (--delay-updates). Αυτή η επιλογή τοποθετεί το προσωρινό αρχείο από κάθε ενημερωμένο αρχείο σε έναν προσωρινό κατάλογο μέχρι να τελειώσει η μεταφορά, και τότε όλα τα αρχεία μετονομάζονται και αντιγράφονται σε γρήγορη διαδοχή.

note: i18n: ectx: label, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups
el: Δημιουργία εφεδρικών αντιγράφων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups (-b, --backup). With this option, preexisting destination files are renamed as each file is transferred or deleted. You can control where the backup file goes and what (if any) suffix gets appended using the --backup-dir=DIR and --suffix=SUFFIX options.
el: Δημιουργία εφεδρικών αντιγράφων (-b, --backup). Με την επιλογή αυτή, αρχεία που προϋπάρχουν στον προορισμό μετονομάζονται καθώς κάθε αρχείο μετσφέρεται ή διαγράφται. Μπορείτε να ελέγξετε τον προοσιρμό του εφεδρικού αντιγράφου και αν παίρνει κατάληξη και ποια με χρήση των επιλογών --backup-dir=DIR και --suffix=SUFFIX.

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix:
el: Κατάληξη εφεδρικού αντιγράφου:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Use this suffix for backups (--suffix=SUFFIX).
el: Χρήση αυτής της κατάληξης γι εφεδρικά αντίγραφα (--suffix=SUFFIX).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix
el: Κατάληξη εφεδρικού αντιγράφου

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory:
el: Κατάλογος εφεδρικών αντιγράφων:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Store backups in this directory (--backup-dir=DIR).
el: Αποθήκευση εφεδρικών αντιγράφων σε αυτόν τον κατάλογο (--backup-dir=DIR).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory
el: Κατάλογος εφεδρικών αντιγράφων

note: i18n: ectx: label, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force fixed checksum block size:
el: Εξαναγκασμός σταθερού μεγέθους τμήματος στο άθροισμα ελέγχου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force a fixed checksum block-size (-B, --block-size=SIZE). This forces the block size used in the rsync algorithm to a fixed value.
el: Εξαναγκασμός σταθερού μεγέθους τμήματος στο άθροισμα ελέγχου (-B, --block-size=SIZE). Εξαναγκάζει το μέγεθος τμήματος στον αλγόριθμο rsync να έχει μια σταθερή τιμή.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockSize), group (Synchronization)
en: The block size
el: Το μέγεθος τμήματος

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed:
el: Ρύθμιση γόνου για τμήμα/αρχείο αθροίσματος ελέγχου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed (--checksum-seed=NUM). Set the MD4 checksum seed to this integer. This 4 byte checksum seed is included in each block and file MD4 checksum calculation. By default the checksum seed is generated by the server and defaults to the current time.
el: Ρύθμιση γόνου για τμήμα/αρχείο αθροίσματος ελέγχου (--checksum-seed=NUM). Ρυθμίζει το γόνο σε αυτόν τον ακέραιο. Αυτός ο γόνος αθροίσματος ελέγχου με τα 4 bytes συμπεριλαμβάνεται σε κάθε τμήμα και αρχείο υπολογισμού του αθροίσματος ελέγχου MD4. Εξ ορισμού ο γόνος αθροίσματος παράγεται από τον εξυπηρετητή και ορίζεται στον τρέχοντα χρόνο.

note: i18n: ectx: label, entry (ChecksumSeed), group (Synchronization)
en: The value for the UseChecksumSeed config option
el: Η τιμή για την επιλογή διαμόρφωσης UseChecksumSeed

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on checksum
el: Να αγνοούνται αρχεία που βασίζονται στο άθροισμα ελέγχου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on a checksum and not based on modification time and size (-c, --checksum). For further information on how this feature works read rsync's manual page.
el: Να αγνοούνται αρχεία που βασίζονται στο άθροισμα ελέγχου κσι όχι στο χρόνο τρποποποίησης και στο μέγεθος (-c, --checksum). Γισ περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη λειτουργία αυτού του χαρακτηριστικού διαβάστε τη σελίδα εγχειριδίου του rsync.

note: i18n: ectx: label, entry (UseBandwidthLimit), group (Synchronization)
en: Set bandwidth limit:
el: Ρύθμιση ορίου εύρους ζώνης:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBandwidthLimit), group (Synchronization)
en: Set the maximum data transfer rate in kilobytes per second (--bwlimit=RATE).
el: Ρυθμίστε το μέγιστο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων σε kilobytes ανά δευτερόλεπτο (--bwlimit=RATE).

note: i18n: ectx: label, entry (BandwidthLimit), group (Synchronization)
en: The value for the UseBandwidthLimit config option
el: Η τιμή για την επιλογή διαμόρφωσης UseBandwidthLimit

note: i18n: ectx: label, entry (UseProfiles), group (Profiles)
en: Use profiles
el: Χρήση προφίλ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseProfiles), group (Profiles)
en: Make Smb4K use profiles. This enables you to define different bookmarks and custom options for each profile. This is especially useful if you are using a laptop in different network neighborhoods, e. g. at home and at work.
el: Κάνε το Smb4K να χρησιμοποιεί προφίλ. Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε διαφορετικούς σελιδοδείκτες και προσαρμοσμένες επιλογές για κάθε προφίλ. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο αν χρησιμοποιείτε φορητό σε διαφορετικά τοπικά δίκτυα, π.χ. στο σπίτι και στο γραφείο.

note: i18n: ectx: label, entry (ProfilesList), group (Profiles)
en: Profiles
el: Προφίλ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ProfilesList), group (Profiles)
en: The list of profiles.
el: Η λίστα με τα προφίλ.

[ctx: default profile name for use at home]
en: Home
el: Οικιακό

[ctx: default profile name for use at work]
en: Work
el: Γραφείο

note: i18n: ectx: label, entry (ActiveProfile), group (Profiles)
en: Active profile
el: Ενεργό προφίλ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ActiveProfile), group (Profiles)
en: This is the currently active profile.
el: Αυτό είναι το τρέχον ενεργό προφίλ.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMigrationAssistant), group (Profiles)
en: Use profile migration assistant
el: Χρήση του βοηθού μεταφοράς προφίλ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMigrationAssistant), group (Profiles)
en: Use the profile migration assistant when profiles are removed or the use of profiles is enabled or disabled. The profile migration assistant allows you to migrate all settings that were saved for a certain profile to a different one.
el: Χρήση του βοηθού μεταφοράς προφίλ όταν τα προφίλ αφαιρούνται ή η χρήση τους (απ)ενεργοποιείται. Ο βοηθός μεταφοράς προφίλ σας επιτρέπει να μεταφέρετε όλες τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις κάποιου προφίλ σε ένα άλλο.

en: %1 on %2
el: %1 στο %2

en: The format of %1 is not supported.
el: Ο τύπος αποθήκευσης %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Add Bookmarks
el: Προσθήκη σελιδοδεικτών

en: All listed shares will be bookmarked. To edit the label or group, click the respective bookmark entry.
el: Όλοι οι καταγεγραμμένοι πόροι θα αποκτήσουν σελιδοδείκτη. Για επεξεργασία της ετικέτας ή της ομάδας, κάντε κλικ στη σχετική εγγραφή του σελιδοδείκτη.

note: i18n("Add this share to the bookmarks"));
en: Label:
el: Ετικέτα:

en: Category:
el: Κατηγορία:

en: Edit Bookmarks
el: Επεξεργασία σελιδοδεικτών

en: Add Category
el: Προσθήκη κατηγορίας

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Workgroup:
el: Ομάδα εργασίας:

en: IP Address:
el: Διεύθυνση IP:

en: Category name:
el: Όνομα κατηγορίας:

en: The file %1 could not be read
el: Αδυναμία ανάγνωσης του αρχείου %1

en: The file %1 could not be printed to %2
el: Αδυναμία εκτύπωσης του αρχείου %1 στο %2

en: Preview of %1
el: Προεπισκόπηση του %1

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Abort
el: Εγκατάλειψη

en: Up
el: Πάνω

en: Print File
el: Εκτύπωση αρχείου

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Printer:
el: Εκτυπωτής:

en: Domain:
el: Τομέας:

en: File and Settings
el: Αρχείο και ρυθμίσεις

en: File:
el: Αρχείο:

en: This is the file you want to print on the remote printer. Currently only a few mimetypes are supported such as PDF, Postscript, plain text, and images. If the file's mimetype is not supported, you need to convert it.
el: Αυτό είναι το αρχείο που θέλετε να εκτυπώσετε στον απομακρυσμένο εκτυπωτή. Προς το παρόν μόνο λίγοι τύποι mime υποστηρίζονται όπως PDF, Postscript, απλό κείμενο και εικόνες. Αν ο τύπος mime του αρχείου δεν υποστηρίζεται, θα πρέπει να το μετατρέψετε.

en: Copies:
el: Αντίγραφα:

en: This is the number of copies you want to print.
el: Αυτό είναι το πλήθος των αντιγράφων που θέλετε να εκτυπώσετε.

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Common Options
el: Κοινές επιλογές

en: Always remount this share
el: Πάντα να αναπροσαρτάται αυτός ο κοινός πόρος

en: CIFS Unix Extensions Support
el: Υποστήριξη επεκτάσεων CIFS UNIX

en: This server supports the CIFS Unix extensions
el: Αυτός ο εξυπηρετητής υποστηρίζει τις επεκτάσεις CIFS UNIX

en: Common Mount Settings
el: Συνηθισμένες επιλογές προσάρτησης

en: Advanced Options
el: Προηγμένες επιλογές

en: Advanced Mount Settings
el: Προηγμένες επιλογές προσάρτησης

en: Authentication
el: Ταυτοποίηση

en: Browse Settings
el: ΠΕριήγηση στις ρυθμίσεις

en: MAC Address
el: MAC διεύθυνση

en: MAC Address:
el: MAC διεύθυνση:

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Wake-On-LAN Settings
el: Ρυθμίσεις απομακρυσμένης αφύπνισης

en: Mount Settings
el: Ρυθμίσεις προσάρτησης

en: Wake-On-LAN
el: Απομακρυσμένη αφύπνιση

en: %1 is not a version 1.0 file.
el: Το %1 δεν είναι ένα αρχείο έκδοσης 1.0.

en: Specify User
el: Καθορισμός χρήστη

en: Please specify a username for share<br><b>%1</b>.
el: Καθορίστε ένα όνομα χρήστη για τον κοινό πόρο<br><b>%1</b>.

en: User:
el: Χρήστης:

en: Clear List
el: Καθαρισμός λίστας

en: Foreign Share
el: Ξένος κοινός πόρος

en: Mount Share
el: Προσάρτηση κοινού πόρου

en: Enter the location and optionally the IP address and workgroup to mount a share.
el: Δώστε τη θέση και προαιρετικά την IP διεύθυνση και την ομάδα εργασίας για να προσαρτήσετε έναν κοινό πόρο.

en: Location:
el: Θέση:

en: The location of the share is provided by the Uniform Resource Locator (URL). It generally has the following syntax: [smb:]//[USER:PASSWORD@]HOST[:PORT]/SHARE. The scheme, username, password and port are optional. You should omit to enter the password here, because it is shown in cleartext.
el: Η θέση του κοινού πόρου παρέχεται από τον Ενιαίο Εντοπιστή Πόρων (Uniform Resource Locator, URL). Γενικά έχει το ακόλουθο συντακτικό: [smb:]//[USER:PASSWORD@]HOST:PORT/SHARE. Το σχήμα, το όνομα χρήστη, ο κωδικός πρόσβασης και η θύρα είναι προαιρετικά. Πρέπει να αποφύγετε να δώσετε εδώ τον κωδικό πρόσβασης, γιατί εμφανίζεται χωρίς απόκρυψη.

en: The Internet Protocol (IP) address identifies the host in the network and indicates where it is. It has two valid formats, the one known as IP version 4 (e.g. 192.168.2.11) and the version 6 format (e.g. 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334).
el: Η διεύθυνση πρωτοκόλλου διαδικτύου (IP) ταυτοποιεί τον υπολογιστή στο δίκτυο και δείχνει τη θέση του. Έχει δύο έγκυρες μορφές, τη μία γνωστή ως έκδοση IP 4 (π.χ. 192.168.2.11) και την έκδοση 6 (π.χ. 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334).

en: The workgroup or domain identifies the peer-to-peer computer network the host is located in.
el: Η ομάδα εργασίας ή τομέας ταυτοποιεί το ομότιμο δίκτυο στο οποίο βρίσκεται ο υπολογιστής.

en: Add this share to the bookmarks
el: Προσθήκη αυτού του κοινού πόρου στους σελιδοδείκτες

en: If you tick this checkbox, the share will be bookmarked and you can access it e.g. through the "Bookmarks" menu entry in the main window.
el: Αν επιλεγεί αυτό το πλαίσιο ελέγχου, ο κοινός πόρος θα εισαχθεί στους σελιδοδείκετες και η πρόσβαση σε αυτόν μπορεί να γίνει από το μενού «Σελιδοδείκτες» στο κύριο παράθυρο.

en: Add a label describing your bookmark. It is then shown instead of the location.
el: Προσθέστε μια ετικέτα που να περιγράφει το σελιδοδείκτη. Τότε θα εμφανίζεται η ετικέτα αντί για τη θέση.

en: Assign a category to your bookmark. This way you can organize your bookmarks.
el: Εκχωρείστε μια κατηγορία στο σελιδοδείκτη. Έτσι θα οργανώσετε τους σελιδοδείκτες σας.

[ctx: Bookmark this share. Show input widgets in the dialog for this.]
en: Bookmark >>
el: Σελιδοδείκτης >>

note: i18n: ectx: label, entry (UseUserId), group (Mounting)
en: User ID:
el: Ταυτότητα χρήστη:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseUserId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (UserId), group (Mounting)
en: This is the user ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have.
el: Αυτή είναι η ταυτότητα χρήστη (αριθμός) την οποία τα αρχεία και οι κατάλογοι του προσαρτημένου πόρου θα έχουν.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGroupId), group (Mounting)
en: Group ID:
el: Ταυτότητα ομάδας:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGroupId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupId), group (Mounting)
en: This is the group ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have.
el: Αυτή είναι η ταυτότητα της ομάδας (αριθμός) την οποία τα αρχεία και οι κατάλογοι του προσαρτημένου πόρου θα έχουν.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFileMode), group (Mounting)
en: File mode:
el: Λειτουργία αρχείου:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFileMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (FileMode), group (Mounting)
en: This is the file mode that will be used for creating files. It must be defined in octal.
el: Αυτή είναι η λειτουργία αρχείου που θα χρησιμοποιείται στη δημιουργία αρχείων. Πρέπει να οριστεί στο οκταδικό σύστημα.

note: i18n: ectx: label, entry (UseDirectoryMode), group (Mounting)
en: Directory mode:
el: Λειτουργία καταλόγου:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDirectoryMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (DirectoryMode), group (Mounting)
en: This is the directory mode that will be used for creating directories. It must be defined in octal.
el: Αυτή είναι η λειτουργία καταλόγου που θα χρησιμοποιείται στη δημιουργία καταλόγων. Πρέπει να οριστεί στο οκταδικό σύστημα.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCharacterSets), group (Mounting)
en: Use character sets
el: Χρήση συνόλων χαρακτήρων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCharacterSets), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the client side (i.e. your side) for codepage to charset translations. If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the charset by looking up the "unix charset" option in the smb.conf.
el: Αυτό είναι το σύνολο χαρακτήρων που χρησιμοποιεί ο πελάτης (δηλ. εσείς) για τη μετάφραση χαρακτήρων κωδικοσελίδων. Αν διατηρήσετε την προκαθορισμένη ρύθμιση, το Smb4K θα προσπαθήσει να ορίσει το σύνολο χαρακτήρων αυτόματα συμβουλευόμενο την επιλογή «unix charset» στο smb.conf.

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (UseClientCharset), group (Mounting)
en: Client character set:
el: Σύνολο χαρακτήρων στον πελάτη:

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: default
el: προκαθορισμένη

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: Server character set:
el: Σύνολο χαρακτήρων στον εξυπηρετητή:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the server. If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the codepage by looking up the "dos charset" option in the smb.conf file.
el: Αυτό είναι το σύνολο χαρακτήρων που χρησιμοποιεί ο εξυπηρετητής. Αν διατηρήσετε την προκαθορισμένη ρύθμιση, το Smb4K θα προσπαθήσει να ορίσει την κωδικοσελίδα αυτόματα συμβουλευόμενο την επιλογή «dos charset» στο smb.conf.

note: i18n: ectx: label, entry (MountPrefix), group (Mounting)
en: Mount prefix:
el: Πρόθεμα προσάρτησης:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MountPrefix), group (Mounting)
en: This is the prefix where Smb4K will create the mount points and mount the remote shares.
el: Αυτό είναι το πρόθεμα όπου το Smb4K θα δημιουργήσει τα σημεία προσάρτησης και θα προσαρτήσει τους απομακρυσμένους κοινούς πόρους.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceLowerCaseSubdirs), group (Mounting)
en: Force generated subdirectories to be lower case
el: Υποχρεωτικά οι κατάλογοι που δημιουργούνται να είναι με πεζά

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceLowerCaseSubdirs), group (Mounting)
en: All names of the subdirectories created by Smb4K below the mount prefix will be lowercase.
el: Όλα τα ονόματα των υποκαταλόγων που δημιουργεί το Smb4K στο πρόθεμα προσάρτησης θα είναι με πεζά.

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all personal shares on exit
el: Να αποπροσαρτώνται όλοι οι προσωπικοί κοινοί πόροι στην έξοδο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all shares that belong to you when the program exits. Shares that are owned by other users are ignored.
el: Θα γίνεται αποπροσάρτηση όλων των κοινών πόρων που σας ανήκουν κατά την έξοδο από το πρόγραμμα. Παραβλέπονται οι κοινοί πόροι που ανήκουν σε άλλους χρήστες.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountShares), group (Mounting)
en: Remount shares
el: Να αναπροσαρτώνται οι κοινοί πόροι

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountShares), group (Mounting)
en: Remount all your shares that were mounted when you exited the program or changed a profile. If the remounting of a share fails, Smb4K will retry the next time it is started. Shares that were mounted by other users are ignored. Please note that this setting does not affect the automatic remounting of shares when your computer woke up from a sleep state.
el: Να γίνεται αναπροσάρτηση όλων των δικών σας κοινών πόρων που είχαν προσαρτηθεί όταν εγκαταλείψατε το πρόγραμμα ή όταν αλλάξατε ένα προφίλ. Αν η αναπροσάρτηση ενός κοινού πόρου αποτύχει, το Smb4K θα προσπαθήσει πάλι την επόμενη φορά που θα ξεκινήσει. Κοινοί πόροι που προσαρτήθηκαν από άλλους χρήστες παραβλέπονται. Σημειώστε ότι αυτή η ρύθμιση δεν επηρεάζει την αυτόματη αναπροσάρτηση των κοινών πόρων όταν ο υπολογιστής σας αφυπνίζεται από κατάσταση ύπνωσης.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Number of remount attempts:
el: Πλήθος προσπαθειών αναπροσάρτησης:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Set the number of attempts that are made to remount shares before Smb4K gives up.
el: Ορίζει το πλήθος των προσπαθειών αναπροσάρτησης των κοινών πόρων πριν το Smb4K εγκαταλείψει.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountInterval), group (Mounting)
en: Interval between remount attempts:
el: Χρονικό όριο μεταξύ προσπαθειών αναπροσάρτησης:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountInterval), group (Mounting)
en: Set the time that elapses between attempts to remount shares.
el: Ορίζει το χρόνο που μεσολαβεί μεταξύ των προσπαθειών αναπροσάρτησης κοινών πόρων.

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountForeignShares), group (Mounting)
en: Allow the unmounting of shares that are owned by other users
el: Να επιτρέπεται η αποπροσάρτηση κοινών πόρων που ανήκουν σε άλλους χρήστες

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountForeignShares), group (Mounting)
en: Allow the unmounting of shares that were mounted by other users. Please think before you enable this option.
el: Επιτρέπει την αποπροσάρτηση κοινών πόρων που είχαν προσαρτηθεί από άλλους χρήστες. Σκεφτείτε πριν ενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares
el: Υποχρεωτικά να αποροσαρτώνται οι μη προσβάσιμοι κοινοί πόροι

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares (Linux only). In case a share is inaccessible, a lazy unmount is performed. Before the actual unmount is performed, a warning dialog is shown asking to approve the unmount.
el: Γίνεται υποχρεωτική αποπροσάρτηση των μη προσβάσιμων κοινών πόρων (για Linux μόνο). Σε περίπτωση που ένας κοινός πόρος δεν είναι προσβάσιμος, εκτελείται καθυστερημένη αποπροσάρτηση. Πριν συμβεί η αποπροσάρτηση, ένα παράθυρο διαλόγου προειδοποίησης εμφανίζεται ζητώντας έγκριση αποροσάρτησης.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: Detect all shares that are mounted on the system
el: Να εντοπίζονται όλοι οι κοινοί πόροι που είναι προσαρτημένοι στο σύστημα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: You will not only see the shares that were mounted and are owned by you, but also all other mounts using the SMBFS and CIFS file system that are present on the system.
el: Δεν θα βλέπετε μόνο τους κοινούς πόρους που έχουν προσαρτηθεί και σας ανήκουν, αλλά και άλλες προσαρτήσεις με παρουσία στο σύστημα που χρησιμοποιούν τα συστήματα αρχείων SMBFS και CIFS.

note: i18n: ectx: label, entry (CifsUnixExtensionsSupport), group (Mounting)
en: All or most of the servers support the CIFS Unix extensions
el: Όλοι ή οι περισσότεροι των εξυπηρετητών υποστηρίζουν τις επεκτάσεις CIFS Unix

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CifsUnixExtensionsSupport), group (Mounting)
en: Most versions of Samba support the CIFS Unix or POSIX extensions. For these servers, some options are not needed, because the right values are negotiated during the mount process. For other servers, you might want to uncheck this option, so that predefined values can be passed to the server. Please note that if your computer is located in a Windows dominated network neighborhood with only a few Samba servers, you can safely uncheck this option and define custom options for the Samba servers.
el: Οι περισσότερες εκδόσεις της Samba υποστηρίζουν τις CIFS Unix ή τις POSIX επεκτάσεις. Για αυτούς τους εξυπηρετητές, κάποιες επιλογές δεν χρειάζονται, επειδή οι σωστές τιμές είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης στη διαδικασία προσάρτησης. Για άλλους εξυπηρετητές, ίσως να θέλετε να αναιρέσετε αυτή την επιλογή,έτσι ώστε οι προκαθορισμένες τιμές να περάσουν στον εξυπηερετητή. Σημειώστε ότι αν ο υπολογιστής σας βρίσκεται σε ένα τοπικό δίκτυο που ελέγχεται από τα Windows με λίγους μόνο εξυπηρετητές Samba, μπορείτε με ασφάλεια να αναιρέσετε αυτή την επιλογή και να ορίσετε προσαρμοσμένες επιλογές για τους Samba servers.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseUserId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (UserId), group (Mounting)
en: This is the user ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have. If you are using the CIFS filesystem under Linux and the remote server supports the CIFS Unix Extensions, this setting will be ignored unless the assignment of the user ID is forced.
el: Αυτή είναι η ταυτότητα του χρήστη (αριθμός) που θα περιέχουν τα αρχεία και οι κατάλογοι του προσαρτημένου κοινού πόρου. Αν χρησιμοποιείτε το σύστημα αρχείων CIFS σε Linux και ο απομακρυσμένος εξυπηρετητής υποστηρίζει τις CIFS Unix Extensions, αυτή η ρύθμιση θα αγνοηθεί εκτός εάν η καταχώρηση της ταυτότητας του χρήστη εξαναγκαστεί.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGroupId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupId), group (Mounting)
en: This is the group ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have. If you are using the CIFS filesystem under Linux and the remote server supports the CIFS Unix Extensions, this setting will be ignored unless the assignment of the group ID is forced.
el: Αυτή είναι η ταυτότητα της ομάδας (αριθμός) που θα περιέχουν τα αρχεία και οι κατάλογοι του προσαρτημένου κοινού πόρου. Αν χρησιμοποιείτε το σύστημα αρχείων CIFS σε Linux και ο απομακρυσμένος εξυπηρετητής υποστηρίζει τις CIFS Unix Extensions, αυτή η ρύθμιση θα αγνοηθεί εκτός εάν η καταχώρηση της ταυτότητας της ομάδας εξαναγκαστεί.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFileMode), group (Mounting)
en: This is the file mode that will be used for creating files. It must be defined in octal. In case the CIFS file system is used, this setting only takes effect if the server does not support the CIFS Unix Extensions.
el: Αυτή είναι η λειτουργία αρχείου που θα χρησιμοποιηθεί στη δημιουργία αρχείων. Πρέπει να ορισθεί στο οκταδκό σύστημα. Αν χρησιμοποιείται το σύστημα αρχείων CIFS, αυτή η ρύθμιση θα έχει αποτέλεσμα μόνο αν ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει τις CIFS Unix επεκτάσεις.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FileMode), group (Mounting)
en: This is the filemode that will be used for creating files. It must be defined in octal. In case the CIFS file system is used, this setting only takes effect if the server does not support the CIFS Unix Extensions.
el: Αυτή είναι η λειτουργία αρχείου που θα χρησιμοποιηθεί στη δημιουργία αρχείων. Πρέπει να ορισθεί στο οκταδκό σύστημα. Σε περίπτωση χρήσης του συστήματος αρχείων CIFS, αυτή η ρύθμιση θα έχει αποτέλεσμα μόνο αν ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει τις CIFS Unix επεκτάσεις.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDirectoryMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (DirectoryMode), group (Mounting)
en: This is the directory mode that will be used for creating directories. It must be defined in octal. In case the CIFS file system is used, this setting only takes effect if the server does not support the CIFS Unix Extensions.
el: Αυτή είναι η λειτουργία καταλόγου που θα χρησιμοποιηθεί στη δημιουργία καταλόγων. Πρέπει να ορισθεί στο οκταδκό σύστημα. Σε περίπτωση χρήσης του συστήματος αρχείων CIFS, αυτή η ρύθμιση θα έχει αποτέλεσμα μόνο αν ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει τις επεκτάσεις CIFS Unix.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRemoteFileSystemPort), group (Mounting)
en: File system port:
el: Θύρα συστήματος αρχείων:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRemoteFileSystemPort), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoteFileSystemPort), group (Mounting)
en: This is the port that is exclusively used to mount shares from remote servers. The default value is 445 (CIFS file system).
el: Αυτή είναι η θύρα που χρησιμεύει αποκλειστικά στην προσάρτηση κοινών πόρων από απομακρυσμένους εξυπηρετητές. Η προκαθορισμένη τιμή εόναι 445 (σύστημα αρχείων CIFS).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the client side (i.e. your side) either to convert local path names to and from Unicode (CIFS, Linux) or for codepage to charset translations (SMBFS, FreeBSD). If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the charset by looking up the "unix charset" option in the smb.conf.
el: Αυτό είναι το σύνολο χαρακτήρων που χρησιμοποιεί ο πελάτης (δηλ. εσείς) ή για τη μετατροπή τοπικών ονομάτων διαδρομών από και προς το Unicode (CIFS, Linux) ή για μετάφραση χαρακτήρων κωδικοσελίδων (SMBFS, FreeBSD). Αν διατηρήσετε την προκαθορισμένη ρύθμιση, το Smb4K θα προσπαθήσει να ορίσει αυτόματα το σύνολο χαρακτήρων συμβουλευόμενο την επιλογή «unix charset» στο smb.conf.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWriteAccess), group (Mounting)
en: Write access:
el: Πρόσβαση για εγγραφή:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWriteAccess), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: Here you can choose if the shares should be mounted in read-write or read-only mode.
el: Εδώ επιλέγετε αν οι κοινοί πόροι πρέπει να προσαρτηθούν για ανάγνωση-εγγρσφή ή για ανάγνωση-μόνο.

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-write
el: ανάγνωση-εγγραφή

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-only
el: ανάγνωση-μόνο

note: i18n: ectx: label, entry (ForceUID), group (Mounting)
en: Definitely assign the UID
el: Να γίνει οπωσδήποτε καταχώρηση του UID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceUID), group (Mounting)
en: Instruct the client (i.e. your side) to ignore any user ID (UID) provided by the server for files and directories and to always assign the owner to be the value of the transmitted UID.
el: Δώστε εντολή στον πελάτη (δηλ. σε εσάς) να αγνοήσει κάθε ταυτότητα χρήστη (UID) που δίνεται από τον εξυπηρετητή φια αρχεία και καταλόγους και πάντα να καταχωρεί ως χρήστη την τιμή του διαβιβαζόμενου UID.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceGID), group (Mounting)
en: Definitely assign the GID
el: Να γίνει οπωσδήποτε καταχώρηση του GID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceGID), group (Mounting)
en: Instruct the client (i.e. your side) to ignore any group ID (GID) provided by the server for files and directories and to always assign the owner to be the value of the transmitted GID.
el: Δώστε εντολή στον πελάτη (δηλ. σε εσάς) να αγνοήσει κάθε ταυτότητα ομάδας (GID) που δίνεται από τον εξυπηρετητή φια αρχεία και καταλόγους και πάντα να καταχωρεί ως χρήστη την τιμή του διαβιβαζόμενου GID.

note: i18n: ectx: label, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: Do permission checks
el: Να γίνουν έλεγχοι δικαιωμάτων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: The client side (i.e. your side) will check if you have the right UID/GID to manipulate a file or directory. You might want to switch this feature off if the server(s) support the CIFS Unix Extensions and you are not allowed to access the files and directories. This setting does not affect the normal ACL check.
el: Η πλευρά του πεάτη (δηλ. εσείς) θα ελέγξει αν έχετε το σωστό UID/GID για να επεξεργαστείτε ένα αρχείο ή κατάλογο. Ίσως να θέλετε να απενεργοποιήσετε αυτή τη λειτουργία αν οι εξυπηρετητές υποστηρίζουν τις CIFS Unix Extensions και δεν επιτρέπεται η πρόσβαση στα αρχεία και τους καταλόγους. Αυτή η ρύθμιση δεν επηρεάζει τον κανονικό ACL έλεγχο.

note: i18n: ectx: label, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: Attempt to set UID and GID
el: Προσπάθεια να ορισθούν τα UID και GID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: In case the server supports the CIFS Unix Extensions, the client side (i.e. your side) attempts to set the effective UID and GID of the current process on newly created files, directories and devices. If this feature is turned off, the server will set the UID and GID to the default for the share. It is recommended that you read the manual page of mount.cifs before you change this setting.
el: Σε περίπτωση που ο εξυπηρετητής υποστηρίζει τις CIFS Unix Extensions, η πλευρά του πελάτη (δηλ. εσείς) προσπαθεί να ορίσει τα πραγματικά UID και GID της τρέχουσας διεργασίας σε νεοδημιουργημένα αρχεία, καταλόγους και συσκευές. Αν αυτή η λειτουργία απενεργοποιηθεί, ο εξυπηρετητής θα ορίσει τα UID και GID στις προκαθορισμένες τιμές για τον κοινό πόρο. Συνιστάται να φιαβάσετε τξ σείδα του εγχειριδίου του mount.cifs πριν αλλάξετε αυτήν τη ρύθμιση.

note: i18n: ectx: label, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use server inode numbers
el: Να γίνει χρήση των inode αριθμών του εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use inode numbers (unique persistent file identifiers) returned by the server instead of automatically generating temporary inode numbers on the client side.
el: Χρήση των inode αριθμών (μοναδικά μόνιμα αναγνωριστικά αρχείων) που επιστρέφει ο εξυπηρετητής αντί για τους αυτόματα παραγόμενους προσωρινούς inode αριθμούς στην πλευρά του πελάτη.

note: i18n: ectx: label, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate reserved characters
el: Μετάφραση κατοχυρωμένων χαρακτήρων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate six of the seven reserved characters (including the colon, question mark, pipe, asterisk, greater than and less than characters but not the backslash) to remap range (above 0xF000). This allows you to open files that were created with such characters. This has no effect if the server does not support Unicode.
el: Μεταφράζονται οι έξι από τους επτά κατοχυρωμένους χαρακτήρες (συμπεριλαμβανομένων της άνω-κάτω τελείας, του αγγλικού ερωτηματικού, της σωλήνωσης, του αστερίσκου, των μεγαλύτερο από και μικρότερο από χαρακτήρων αλλά όχι της ανάποδης καθέτου) για να γίνει επαναχαρτογράφηση του εύρους (πάνω από 0xF000). Αυτό σας επιτρέπει να ανοίγετε αρχεία που δημιουργήθηκαν με τέτοιους χαρακτήρες. Αυτό δεν έχει αποτέλεσμα αν ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει Unicode.

note: i18n: ectx: label, entry (UseSmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: SMB protocol version:
el: Έκδοση πρωτοκόλλου SMB:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSmbProtocolVersion), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: Define which version of the SMB protocol is to be used.
el: Καθορίστε ποια έκδοση του πρωτοκόλλου SMB θα χρησιμοποιηθεί.

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 1.0 (Classic CIFS/SMBv1 protocol)
el: 1.0 (Κλασικό CIFS/SMBv1 πρωτόκολλο)

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 3 (Version 3.0 and above)
el: 3 (Έκδοση 3.0 και πάνω)

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: default (Negotiate the highest version)
el: προκαθορισμένη (διαπραγμάτευση της υψηλότερης έκδοσης)

note: i18n: ectx: label, entry (UseCacheMode), group (Mounting)
en: Cache mode:
el: Λειτουργία λανθάνουσας μνήμης:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCacheMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Define how read and write requests are handled. In case you choose to not cache file data at all, the client never utilizes the cache for normal reads and writes. It always accesses the server directly to satisfy a read or write request. If you choose to follow the CIFS/SMB2 protocol strictly, the cache is only trusted if the client holds an oplock. If the client does not hold an oplock, then the client bypasses the cache and accesses the server directly to satisfy a read or write request. Choosing to allow loose caching semantics can sometimes provide better performance on the expense of cache coherency. This option might cause data corruption, if several clients access the same set of files on the server at the same time. Because of this, the strict cache mode is recommended.
el: Καθορίστε τη μεταχείριση αιτήσεων ανάγνωσης και εγγραφής. Σε περίπτωση που επιλέξετε να μην αποθηκεύονται τοπικά τα δεδομένα αρχείων, ο πελάτης ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσει τη λανθάνουσα μνήμη για κανονικές αναγνώσεις και εγγραφές. Πάντα αποκτάει άμεση πρόσβαση στον εξυπηρετητή για μια αίτηση ανάγνωσης ή εγγρφής. Αν επιλέξετε να ακολουθήσετε αυστηρά το πρωτόκολλο CIFS/SMB2, η λανθάνουσα μνήμη γίνεται έμπιστη μόνο αν ο πελάτης κατέχει oplock κλείδωμα. Αν ο πελάτης δεν έχει oplock, προσπερνάει τη λανθάνουσα μνήμη και αποκτάει απευθείας πρόσβαση στον εξυπηρετητή για αιτήσεις ανάγνωσης ή εγγραφής. Επιλέγοντας χαλαρή σημασιολογία λανθάνουσας μνήμης μπορεί ορισμένες φορές να προσφέρει καλύτερη απόδοση σε βάρος της συνοχής της λανθάνουσας μνήμης. Αυτή η επιλογή ίσως προκαλέσει καταστροφή των δεδομένων, αν πολλοί πελάτες αποκτούν ταυτόχρονη πρόσβαση στο ίδιο σύνολο αρχείων του εξυπηρετητή. Εξαιτίας αυτού, συνιστάται η αυστηρή λειτουργία της λανθάνουσας μνήμης.

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Do not cache file data at all
el: Να μη γίνεται καθόλου τοπική αποθήκευση δεδομένων αρχείων

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Follow the CIFS/SMB2 protocol strictly
el: Να ακολουθείται αυστηρά το πρωτόκολλο CIFS/SMB2

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Allow loose caching semantics
el: Να επιτρέπεται η χαλαρή σημασιολογία στη λανθάνουσα μνήμη

note: i18n: ectx: label, entry (UseSecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode:
el: Λειτουργία ασφαλείας:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSecurityMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode for mount.cifs. To be able to use this mode, the CIFS kernel module 1.40 or later is required.
el: Λειτουργία ασφαλείας για το mount.cifs. Για να κάνετε χρήση αυτής της λειτουργίας, απαιτείται το CIFS kernel module 1.40 ή μεταγενέστερο.

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Connect as a null user (no name)
el: Σύνδεση ως null χρήστης (ανώνυμα)

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication
el: Ταυτοποίηση Kerberos 5

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication and packet signing
el: Ταυτοποίηση Kerberos 5 και υπογραφή πακέτων

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol
el: Πρωτόκολλο NTLM

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol and packet signing
el: Πρωτόκολλο NTLM και υπογραφή πακέτων

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol
el: Πρωτόκολλο NTLMv2

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol and packet signing
el: Πρωτόκολλο NTLMv2 και υπογραφή πακέτων

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol
el: Πρωτόκολλο NTLMSSP

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol and packet signing
el: Πρωτόκολλο NTLMSSP και υπογραφή πακέτων

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomCifsOptions), group (Mounting)
en: Additional options:
el: Επιπλέον επιλογές:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCustomCifsOptions), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (CustomCIFSOptions), group (Mounting)
en: Here you can enter advanced options for the CIFS file system in a comma-separated list (refer to the manual page of mount.cifs to learn more). The list will be added AS IS to the "-o" argument of mount.cifs. Please do not enter options that have already been defined in the configuration dialog.
el: Εδώ εισάγετε προηγμένες επιλογές για το σύστημα αρχείων CIFS σε μια λίστα επιλογών με διαχωριστικό το κόμμα (δείτε τη σελίδα εγχειριδίου του mount.cifs για να μάθετε περισσότερα). Η λίστα θα προστεθεί ΩΣ ΕΧΕΙ στο όρισμα «-o» του mount.cifs. Μην εισάγετε επιλογές που έχουν ήδη ορισθεί στο διάλογο διαμόρφωσης.

en: <p>The share <b>%1</b> has been mounted to <b>%2</b>.</p>
el: <p>Ο κοινός πόρος <b>%1</b> έχει προσαρτηθεί στο <b>%2</b>.</p>

en: <p>The share <b>%1</b> has been unmounted from <b>%2</b>.</p>
el: <p>Ο κοινός πόρος <b>%1</b> έχει προσαρτηθεί από <b>%2</b>.</p>

en: <p>%1 share has been mounted.</p> | <p>%1 shares have been mounted.</p>
el[0]: <p>%1 κοινός πόρος έχει προσαρτηθεί.</p>
el[1]: <p>%1 κοινοί πόροι έχουν προσαρτηθεί.</p>

en: <p>%1 share has been unmounted.</p> | <p>%1 shares have been unmounted.</p>
el[0]: <p>%1 κοινός πόρος έχει αποπροσαρτηθεί.</p>
el[1]: <p>%1 κοινοί πόροι έχουν αποπροσαρτηθεί.</p>

en: <p>Opening the wallet <b>%1</b> failed.</p>
el: <p>Αποτυχία ανοίγματος του πορτοφολιού <b>%1</b>.</p>

en: <p>The credentials stored in the wallet could not be accessed. There is either no wallet available or it could not be opened.</p>
el: <p>Αδυναμία πρόσβασης στα αποθηκευμένα στο πορτοφόλι διαπιστευτήρια. Δεν είναι διαθέσιμο το πορτοφόλι ή δεν ανοίγει.</p>

en: <p>The mimetype <b>%1</b> is not supported for printing. Please convert the file to PDF or Postscript and try again.</p>
el: <p>Ο τύπος mime <b>%1</b> δεν υποστηρίζεται για εκτύπωση. Μετατρέψτε το αρχείο σε PDF ή Postscript και ξαναπροσπαθήστε.</p>

en: <p>The bookmark for share <b>%1</b> already exists and will be skipped.</p>
el: <p>Ο σελιδοδείκτης για τον κοινό πόρο <b>%1</b> υπάρχει ήδη και θα αγνοηθεί.</p>

en: <p>The label <b>%1</b> of the bookmark for the share <b>%2</b> is already being used and will automatically be renamed.</p>
el: <p>Η ετικέτα <b>%1</b> του σελιδοδείκτη για τον κοινό πόρο <b>%2</b> ήδη χρησιμοποιείται και θα μετονομαστεί αυτόματα.</p>

en: <p>Mounting the share <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
el: <p>Αποτυχία προσάρτησης του κοινού πόρου <b>%1</b>:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Mounting the share <b>%1</b> failed.</p>
el: <p>Αποτυχία προσάρτησης του κοινού πόρου<b>%1</b>.</p>

en: <p>Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed:</p><p><tt>%3</tt></p>
el: <p>Αποτυχία απομάκρυνσης του κοινού πόρου <b>%1</b> από <b>%2</b>:</p><p><tt>%3</tt></p>

en: <p>Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed.</p>
el: <p>Αποτυχία απομάκρυνσης του κοινού πόρου <b>%1</b> από <b>%2</b>.</p>

en: <p>You are not allowed to unmount the share <b>%1</b> from <b>%2</b>. It is owned by the user <b>%3</b>.</p>
el: <p>Δεν σας επιτρέπεται να απομακρύνετε τον κοινό πόρο <b>%1</b> από το <b>%2</b>. Κάτοχος είναι ο χρήστης <b>%3</b>.</p>

en: <p>Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed:</p><p><tt>%3</tt></p>
el: <p>Αποτυχία συγχρονισμού του <b>%1</b> με το <b>%2</b>:</p><p><tt>%3</tt></p>

en: <p>Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed.</p>
el: <p>Αποτυχία συγχρονισμού του <b>%1</b> με το <b>%2</b>.</p>

en: <p>The command <b>%1</b> could not be found. Please check your installation.</p>
el: <p>Αδυναμία εύρεσης της εντολής <b>%1</b>. Ελέγξτε την εγκατάστασή σας.</p>

en: <p>The share <b>%1</b> is a printer and cannot be bookmarked.</p>
el: <p>Αδυναμία αντιγραφής σε σελιδοδείκτη του κοινού πόρου <b>%1</b> επειδή πρόκειται για εκτυπωτή.</p>

en: <p>The file <b>%1</b> could not be found.</p>
el: <p>Αδυναμία εύρεσης του αρχείου <b>%1</b>.</p>

en: <p>Opening the file <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
el: <p>Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου <b>%1</b>:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Opening the file <b>%1</b> failed.</p>
el: <p>Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου <b>%1</b>.</p>

en: <p>Reading from file <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
el: <p>Αποτυχία ανάγνωσης από το αρχείο <b>%1</b>:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Reading from file <b>%1</b> failed.</p>
el: <p>Αποτυχία ανάγνωσης από το αρχείο <b>%1</b>.</p>

en: <p>The following directory could not be created:</p><p><tt>%1</tt></p>
el: <p>Αδυναμία δημιουργίας του ακόλουθου καταλόγου:</p><p><tt>%1</tt></p>

en: <p>The process failed to start (error code: <tt>%1</tt>).</p>
el: <p>Αποτυχία έναρξης της διεργασίας (κωδικός σφάλματος: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process crashed (error code: <tt>%1</tt>).</p>
el: <p>Προκλήθηκε κατάρρευση της διεργασίας (κωδικός σφάλματος: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process timed out (error code: <tt>%1</tt>).</p>
el: <p>Τέλος χρόνου της διεργασίας (κωδικός σφάλματος: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Could not write to the process (error code: <tt>%1</tt>).</p>
el: <p>Αποτυχία εγγραφής στη διεργασία (κωδικός σφάλματος: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Could not read from the process (error code: <tt>%1</tt>).</p>
el: <p>Αποτυχία ανάγνωσης από τη διεργασία (κωδικός σφάλματος: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process reported an unknown error.</p>
el: <p>Η διεργασία ανέφερε ένα άγνωστο σφάλμα.</p>

en: <p>Executing an action with root privileges failed (error code: <tt>%1</tt>).</p>
el: <p>Αποτυχία εκτέλεσης ενέργειας με δικαιώματα διαχειριστή (root) (κωδικός σφάλματος: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Executing an action with root privileges failed.</p>
el: <p>Αποτυχία εκτέλεσης ενέργειας με δικαιώματα διαχειριστή (root).</p>

en: <p>The URL that was passed is invalid.</p>
el: <p>Το URL ως παράμετρος δεν είναι έγκυρο.</p>

en: Profile Migration Assistant
el: Βοηθός μεταφοράς προφίλ

en: Migrate all relevant settings of one profile to another.
el: Να μεταφερθούν όλες οι σχετικές ρυθμίσεις από ένα προφίλ σε άλλο.

en: Old Profile:
el: Παλαιό προφίλ:

en: <Default Profile>
el: <Προκαθορισμένο προφίλ>

en: <All Profiles>
el: <Όλσ τα προφίλ>

en: New Profile:
el: Νέο προφίλ:

en: Disk
el: Δίσκος

en: Printer
el: Εκτυπωτής

en: Synchronizing
el: Συγχρονισμός

en: Source
el: Πηγή

en: Destination
el: Προορισμός

en: Synchronization
el: Συγχρονισμός

en: Swap Paths
el: Εναλλαγή διαδρομών

en: Swap source and destination
el: Εναλλαγή πηγής και προορισμού

en: Synchronize
el: Συγχρονισμός

en: Synchronize the destination with the source
el: Να συγχρονιστεί ο προορισμός με την πηγή

en: Please provide the source and destination directory for the synchronization.
el: Δώστε τον κατάλογο πηγής και προορισμού γι το συγχρονισμό.

en: Source:
el: Πηγή:

en: This is the source directory. The data that it contains is to be written to the destination directory.
el: Αυτός είναι ο κατάλογος πηγής. Τα δεδομένα που περιέχει θα εγγραφούν στον κατάλογο προορισμού.

en: Destination:
el: Προορισμός:

en: This is the destination directory. It will be updated with the data from the source directory.
el: Αυτός είναι ο κατάλογος προορισμού. Θα ενημερωθεί με τα δεδομένα από τον κατάλογο πηγής.

en: <qt>Please enter a username and a password for the host <b>%1</b>.</qt>
el: <qt>Δώστε ένα όνομα χρήστη και έναν κωδικό πρόσβασης για τον υπολογιστή <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Please enter a username and a password for the share <b>%1</b>.</qt>
el: <qt>Δώστε ένα όνομα χρήστη και έναν κωδικό πρόσβασης για τον κοινό πόρο <b>%1</b>.</qt>
