smb4k - en to fi translation catalogue (440 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Tab orientation:
fi: Välilehden suunta:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Set the tab orientation for the tabified dock widgets.
fi: Aseta välilehdellisten telakkasovelmien välilehden suunta.

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Top
fi: Ylhäällä

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Bottom
fi: Alhaalla

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Left
fi: Vasemmalla

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowTabOrientation), group (UserInterface)
en: Right
fi: Oikealla

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Show custom bookmark label if available
fi: Näytä mukautettu kirjanmerkkinimiö, jos käytettävissä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Do not show the name of the share that is represented by the bookmark but the custom label that was defined in the bookmark editor.
fi: Älä näytä kirjanmerkityn jaon nimeä vaan mukautettu nimiö, joka asetetaan kirjanmerkkimuokkaimessa.Älä näytä kirjanmerkityn jaon nimeä vaan mukautettu nimiö, joka asetetaan kirjanmerkkimuokkaimessa.

note: i18n: ectx: label, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start docked
fi: Aloita pienennettynä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start the application docked to the system tray, i.e. only the system tray widget is shown and the main window is hidden. You can bring the main window up by clicking on the system tray widget or by choosing "Restore" from its popup menu.
fi: Aloita sovellus telakoituna ilmoitusalueelle, ts. vain ilmoitusaluekuvake näytetään ja pääikkuna jää piiloon. Pääikkunan saa näkyviin napsauttamalla ilmoitusaluesovelmaa tai valitsemalla sen ponnahdusvalikosta ”Palauta”.Aloita sovellus telakoituna ilmoitusalueelle, ts. vain ilmoitusaluekuvake näytetään ja pääikkuna jää piiloon. Pääikkunan saa näkyviin napsauttamalla ilmoitusaluesovelmaa tai valitsemalla sen ponnahdusvalikosta ”Palauta”.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowType), group (UserInterface)
en: Show the type of the share
fi: Näytä jaon tyyppi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowType), group (UserInterface)
en: The type of a share will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser. It can either be Disk, Print or IPC.
fi: Jaon tyyppi näytetään verkkoympäristöselaimen erillisessä sarakkeessa. Tyyppi voi olla levy, tulostin tai IPC.Jaon tyyppi näytetään verkkoympäristöselaimen erillisessä sarakkeessa. Tyyppi voi olla levy, tulostin tai IPC.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowIPAddress), group (UserInterface)
en: Show the IP address of the server
fi: Näytä palvelimen IP-osoite

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowIPAddress), group (UserInterface)
en: The IP address of the server will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser.
fi: Palvelimen IP-osoite näytetään verkkoympäristöselaimen erillisessä sarakkeessa.Palvelimen IP-osoite näytetään verkkoympäristöselaimen erillisessä sarakkeessa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComment), group (UserInterface)
en: Show the comment
fi: Näytä kommentti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComment), group (UserInterface)
en: The comment describing the server or share will be displayed in a separate column in the network neighborhood browser.
fi: Palvelinta tai jakoa kuvaava kommentti näytetään verkkoympäristöselaimen erillisessä sarakkeessa.Palvelinta tai jakoa kuvaava kommentti näytetään verkkoympäristöselaimen erillisessä sarakkeessa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNetworkItemToolTip), group (UserInterface)
en: Show tooltips for network items
fi: Näytä verkkokohteille työkaluvihjeet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNetworkItemToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current network item.
fi: Työkaluvihje näyttää eri tietoja valitusta verkkokohteesta.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domains and hosts
fi: Laajenna verkkoalueet ja koneet automaattisesti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domain and host items when a list of associated network items (domain members or shares) is added or updated. Please note that a domain or host item will always be expanded when you execute it.
fi: Laajenna verkkoalueet ja koneet automaattisesti lisättäessä tai päivitettäessä yhdistettyjä verkkokohteita (verkkoalueen jäseniä tai jakoja). Huomaa, että verkkoalue- tai konetietue laajennetaan aina, kun suoritat sen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowShareToolTip), group (UserInterface)
en: Show tooltips for mounted shares
fi: Näytä liitetyille jaoille työkaluvihjeet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowShareToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current share.
fi: Työkaluvihje näyttää erilaista tietoa nykyisestä jaosta.

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: View mode:
fi: Näkymä:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: This setting determines the view mode of the shares view. There are two modes: the icon view and the list view.
fi: Asetus määrittää jakonäkymän tilan. Tiloja on kaksi: kuvake- ja luettelonäkymät.

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: Icon View
fi: Kuvakenäkymä

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: List View
fi: Luettelonäkymä

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewIconSizeIconView), group (UserInterface)
en: Icon size for the icon view:
fi: Kuvakenäkymän kuvakekoko:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SharesViewIconSizeIconView), group (UserInterface)
en: Set the icon size for the icon view mode of the shares view.
fi: Aseta jakojen kuvakenäkymän kuvakekoko.

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewIconSizeListView), group (UserInterface)
en: Icon size for the list view:
fi: Luettelonäkymä kuvakekoko:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SharesViewIconSizeListView), group (UserInterface)
en: Set the icon size for the list view mode of the shares view.
fi: Aseta jakojen luettelonäkymän kuvakekoko.

note: i18n: ectx: label, entry (NetworkBrowserIconSize), group (UserInterface)
en: Icon size:
fi: Kuvakekoko:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NetworkBrowserIconSize), group (UserInterface)
en: Set the icon size for the network neighborhood browser.
fi: Aseta verkkoympäristöselaimen kuvakekoko.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWsDiscovery), group (Network)
en: Use Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery) for browsing
fi: Käytä nykyaikaista DNS-palveluhakua (DNS-SD)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWsDiscovery), group (Network)
en: The Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery) is used to browse the local network and discover workgroups, domains and hosts. This is useful, if your network neighborhood is dominated by servers with modern Windows versions. If you use this option, there should be no need to force Samba's client library to use the SMB protocol version 1.0 for searching for workgroups and domains.
fi: Käytetään paikallisverkon selaamiseen ja työryhmien, verkkoalueiden ja palvelinten löytämiseen dynaamista verkkopalveluhakua (WS-Discovery). Tästä on apua, jos verkkoympäristöä hallitsevat uudempien Windows-versioiden palvelimet. Jos asetus on käytössä, Samban asiakaskirjastoa ei pitäisi olla tarpeen pakottaa käyttämään SMB-yhteyskäytännön versiota 1.0 työryhmien ja verkkoalueiden etsimiseksi.

note: i18n: ectx: label, entry (UseDnsServiceDiscovery), group (Network)
en: Use DNS Service Discovery (DNS-SD) for browsing
fi: Käytä selaamiseen DNS-palveluhakua (DNS-SD)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDnsServiceDiscovery), group (Network)
en: The DNS Service Discovery (DNS-SD) is used to browse the local network and discover servers that provide shared SMB resources. The discovered domains correspond to the local DNS domains (e. g. named LOCAL) and most likely not the ones defined in the network neighborhood. However, this does not influence the browsing. If you use this option, there is no need to force Samba's client library to use the SMB protocol version 1.0 for searching for workgroups and domains.
fi: Käytetään DNS-palveluhakua (DNS-SD) paikallisverkon selaukseen ja jaettuja SMB-resursseja tarjoavien palvelinten etsintään. Löydetyt verkkoalueet vastaavat todennäköisesti paikallisia DNS-alueita (esim. LOCAL) eivätkä verkkoympäristön määrittämiä. Tämä ei kuitenkaan vaikuta selaamiseen. Kun tämä asetus on käytössä, Samban asiakaskirjastoa ei pidä pakottaa SMB-yhteyskäytännön versioon 1.0 työryhmien ja verkkoalueiden etsimiseksi.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceSmb1Protocol), group (Network)
en: Force SMB protocol version 1.0 for workgroup and domain lookups
fi: Pakota SMB-yhteyskäytännön versio 1.0 työryhmä- ja verkkoaluehauille

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceSmb1Protocol), group (Network)
en: Smb4K will force Samba's client library to use the SMB protocol version 1.0 for browsing workgroups and domains. You should use this option only as last resort, because the SMB protocol version 1.0 is unsafe and has been disabled in newer Samba and Windows versions. However, if you have trouble discovering workgroups and domains in your network neighborhood, you might want to consider to switch this setting on. If you are using DNS Service Discovery (DNS-SD) or Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery), and those are working for you, you do not need it.
fi: Smb4K pakottaa Samban asiakaskirjaston käyttämään SMB-yhteyskäytännön versiota 1.0 työryhmien ja verkkoalueiden selaamiseen. Tätä tulisi käyttää vain viimeisenä vaihtoehtona, koska SMB-yhteyskäytännön versio 1.0 on turvaton ja poistettu käytöstä uudemmissa Samban ja Windowsin versioissa. Jos työryhmien ja verkkoalueiden löytämisessä verkkoympäristöstä on ongelmia, tätä asetusta voi kuitenkin kokeilla. Jos käytössä on toimiva DNS-palveluhaku (DNS-SD) tai dynaaminen palveluhaku (WS-Discovery), tätä ei tarvita.

note: i18n: ectx: label, entry (UseClientProtocolVersions), group (Network)
en: Set minimal and maximal SMB protocol version
fi: Aseta SMB-yhteyskäytännön vähimmäis- ja enimmäisversio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseClientProtocolVersions), group (Network)
en: Smb4K will set the minimal and maximal SMB protocol version that is used by Samba's client library to browse the network neighborhood. This will overwrite the settings in the smb.conf file. Normally, you do not need to use this option, because the right protocol versions should be negotiated between the client and the server while establishing a connection. Please note that this setting might not be appropriate to make the discovering of workgroups and domains work while keeping undisturbed connectivity to servers. Use DNS Service Discovery (DNS-SD) or Web Services Dynamic Discovery (WS-Discovery) for domain and workgroup lookups instead.
fi: Smb4K asettaa SMB-yhteyskäytännön vähimmäis- ja enimmäisversiot, joita Samban asiakaskirjasto verkkoympäristöä selattaessa käyttää. Tämä ohittaa smb.conf-tiedostossa tehdyt asetukset. Yleensä tätä asetusta ei tarvita, koska yhteyskäytäntöversio neuvotellaan asiakkaan ja palvelimen välillä yhteyttä muodostettaessa. Huomaa, ettei asetus ehkä sovi työryhmien ja verkkoalueiden etsimiseen samalla, kun palvelinyhteydet halutaan pitää häiriöttöminä. Käytä työryhmä- ja verkkoaluehakuihin mieluummin DNS-palveluhakua (DNS-SD) tai dynaamista verkkopalveluhakua (WS-Discovery).

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network)
en: Minimal SMB protocol version:
fi: SMB-yhteyskäytännön versio vähintään:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network)
en: This setting controls the minimum protocol version that Samba's client library will attempt to use.
fi: Tämä asetus määrittää yhteyskäytännön vähimmäisversion, jota Samban asiakaskirjastot yrittävät käyttää.

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network) i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: NT1 (Classic CIFS/SMBv1 protocol)
fi: NT1 (perinteinen CIFS/SMBv1-yhteyskäytäntö)

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network) i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: SMB2 (Windows Vista and above)
fi: SMB2 (Windows Vista ja myöhemmät)

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalClientProtocolVersion), group (Network) i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: SMB3 (Windows 8 and above)
fi: SMB3 (Windows 8 ja myöhemmät)

note: i18n: ectx: label, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: Maximal SMB protocol version:
fi: SMB-yhteyskäytännön versio enintään:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximalClientProtocolVersion), group (Network)
en: This setting controls the maximum protocol version that Samba's client library will attempt to use.
fi: Tämä asetus määrittää yhteyskäytännön enimmäisversion, jota Samban asiakaskirjasto yrittää käyttää.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRemoteSmbPort), group (Network)
en: Set the SMB port to:
fi: Aseta SMB-portiksi:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRemoteSmbPort), group (Network) i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoteSmbPort), group (Network)
en: This is the port that is used for connecting to remote servers. The default value is 139 (NetBIOS). Under FreeBSD, this setting is also used for mounting.
fi: Tämä on etäpalvelimiin yhdistettäessä käytettävä portti. Oletusarvo on 139 (NetBIOS). FreeBSD:ssä tätä arvoa käytetään myös liittämiseen.

note: i18n: ectx: label, entry (LargeNetworkNeighborhood), group (Network)
en: This computer is on a large network neighborhood
fi: Tämä tietokone on osa suurta verkkoympäristöä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LargeNetworkNeighborhood), group (Network)
en: In case your computer is on a large network neighborhood, discovering all workgroups, hosts and shares might take a long time, since in the default configuration all local master browsers are queried. Enabling this setting limits the number of used local master browsers to three. This can reduced the time consumption on large network neighborhoods considerably.
fi: Jos tietokoneesi on suuressa verkkoympäristössä, kaikkien työryhmien, koneiden ja jakojen löytyminen vie kauan, koska oletusasetuksena kysellään kaikilta paikallisilta pääselaimilta. Tällä asetuksella paikallisten pääselainten määrä rajoitetaan kolmeen, mikä vähentää suuren verkon selaukseen kulutettua aikaa merkittävästi.

note: i18n: ectx: label, entry (MasterBrowsersRequireAuth), group (Network)
en: Master browsers require authentication
fi: Pääselaimet vaativat todennuksen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MasterBrowsersRequireAuth), group (Network)
en: The master browsers in your network neighborhood require a login to return the browse list. This setting is rarely needed.
fi: Verkkoympäristösi pääselaimet vaativat todennusta palauttaakseen selausluettelon. Tätä asetusta tarvitaan harvoin.

note: i18n: ectx: label, entry (UseKerberos), group (Network)
en: Use Kerberos for authentication
fi: Käytä tunnistautumiseen Kerberosta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseKerberos), group (Network)
en: Use Kerberos for authentication. This is only useful in an Active Directory environment.
fi: Käytä tunnistautumiseen Kerberosta. Tästä on hyötyä vain Active Directory -ympäristössä.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWinbindCCache), group (Network)
en: Use Winbind ccache for authentication
fi: Käytä tunnistautumiseen Winbindin ccacheä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWinbindCCache), group (Network)
en: Use the Winbind ccache for authentication.
fi: Käytä tunnistautumiseen Winbindin ccacheä.

note: i18n: ectx: label, entry (UseEncryptionLevel), group (Network)
en: Set the encryption level to:
fi: Aseta salaustasoksi:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseEncryptionLevel), group (Network) i18n: ectx: whatsthis, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: Set the level of encryption that is used for making connections.
fi: Aseta yhdistettäessä käytettävän salauksen taso.

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: Request
fi: Pyydä

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: Require
fi: Vaadi

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories
fi: Esikatsele piilotiedostoja ja -kansioita

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories. The hidden files and directories are those whose names begin with a period. They are usually needed for very specific purposes (storing the configuration information for an application, etc.). Since they are not of any importance for your regular work, you normally do not need to enable this feature.
fi: Esikatsele piilotiedostoja ja -kansioita. Piilotiedostot ja -kansiot ovat niitä, joiden nimi alkaa pisteellä. Niitä tarvitaan yleensä erityistarkoituksiin (tallentamaan sovelluksen asetustietoa jne.). Koska niillä ei ole väliä tavallisessa työssäsi, tätä ominaisuutta ei yleensä tarvitse ottaa käyttöön.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectPrinterShares), group (Network)
en: Detect printer shares
fi: Tunnista tulostinjaot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectPrinterShares), group (Network)
en: Printer shares are detected.
fi: Tunnistetaan tulostinjaot.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectHiddenShares), group (Network)
en: Detect hidden shares
fi: Tunnista piilotetut jaot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectHiddenShares), group (Network)
en: Hidden shares are detected. Hidden shares are ending with a $ sign, e.g. Musik$ or IPC$.
fi: Tunnistetaan piilojaot. Piilojaot päättyvät $-merkkiin, esim. Musik$ tai IPC$.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableWakeOnLAN), group (Network)
en: Enable Wake-On-LAN features
fi: Käytä Wake-On-LAN-ominaisuuksia

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableWakeOnLAN), group (Network)
en: Wake-on-LAN (WOL) is an ethernet computer networking standard that allows a computer to be turned on or woken up by a network message. Smb4K uses a magic packet send via a UDP socket to wake up remote servers. If you want to take advantage of the Wake-On-LAN feature, you need to enable this option.
fi: Wake-On-LAN (WOL) on ethernet-verkkostandardi, joka mahdollistaa tietokoneen käynnistämisen tai herättämisen verkkoviestillä. Smb4K herättää etäpalvelimet UDP-pistokkeen kautta lähetetyllä taikapaketilla. Jos haluat käyttää Wake-On-LANia, tämä ominaisuus on otettava käyttöön.

note: i18n: ectx: label, entry (WakeOnLANWaitingTime), group (Network)
en: Waiting time:
fi: Odotusaika:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WakeOnLANWaitingTime), group (Network)
en: This is the waiting time in seconds between the sending of the magic Wake-On-LAN packets and the scanning of the network neighborhood or the mounting of a share.
fi: Tämä on odotusaika sekunteina Wake-On-LAN-taikapakettien lähettämisen ja verkon tutkimisen tai jaon liittämisen välillä.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWallet), group (Authentication)
en: Save logins in a wallet
fi: Tallenna kirjautumiset lompakkoon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWallet), group (Authentication)
en: Use a wallet to store the login. The username and password are stored encrypted on your hard drive. If this setting is disabled, the login is not stored permanently but only temporarily.
fi: Käytä kirjautumiseen lompakkoa. Käyttäjätunnus ja salasana tallennetaan salattuina kiintolevylle. Ellei asetus ole käytössä, kirjautumistietoja ei tallenneta pysyvästi vaan vain väliaikaisesti.

note: i18n: ectx: label, entry (UseDefaultLogin), group (Authentication)
en: Use a default login
fi: Käytä oletuskirjautumista

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDefaultLogin), group (Authentication)
en: Enable the usage of a default login. The provided data is used by default to authenticate to a remote server. This is very useful e.g. if you are working in an Active Directory environment or an NT domain.
fi: Salli oletuskirjautumisen käyttö. Annettuja tietoja käytetään oletusarvoisesti etäpalvelimeen tunnistauduttaessa. Tästä on hyötyä esim. Active Directory -ympäristössä tai NT-verkkoalueella.

note: i18n: ectx: label, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Synchronization prefix:
fi: Synkronointietuliite:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Under this prefix the destination directory for the synchronization will be created. However, if you want to store the data of a particular share elsewhere, you will be able to choose a different path before the actual synchronization begins.
fi: Synkronoinnin kohdekansio luodaan tämän etuliitteen alle. Jos määräjaon tiedot haluaa kuitenkin tallentaa muualle, voi yhä valita toisen sijainnin ennen synkronoinnin aloittamista.

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Archive mode
fi: Arkistotila

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Use archive mode (-a, --archive). This is a short form of -rlptgoD.
fi: Käytä arkistointitilaa (-a, --archive). Tämä on lyhenne valitsimille -rlptgoD.Käytä arkistointitilaa (-a, --archive). Tämä on lyhenne valitsimille -rlptgoD.

note: i18n: ectx: label, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into subdirectories
fi: Myös alikansiot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into directories (-r, --recursive).
fi: Myös alikansiot (-r, --recursive).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files
fi: Päivitä tiedostot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files in the destination directory that are older than in the source directory (-u, --update).
fi: Päivitä kohdekansion tiedostot, jotka ovat vanhempia kuin lähdekansiossa (-u, --update).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update files in place
fi: Päivitä tiedostot paikallaan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update destination files in-place (--inplace). By default, rsync first creates a new copy of a file and moves it into place after its transfer finished. If you enable this feature, no copy will be created but the destination file will immediately be overwritten instead. An exception to this is if you combine this option with --backup.
fi: Päivitä kohdetiedostot paikallaan (--inplace). Oletusarvoisesti rsync luo ensin tiedostosta uuden kopion ja siirtää sen paikalleen siirron päätyttyä. Jos otat tämän ominaisuuden käyttöön, kopiota ei luoda vaan kohdetiedoston korvataan välittömästi. Poikkeus on, että yhdistät tämän --backup-valitsimeen.

note: i18n: ectx: label, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative path names
fi: Käytä suhteellisia polkunimiä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative paths (-R, --relative). This means that the full path names specified on the command line are sent to the server rather than just the last parts of the file names.
fi: Käytä suhteellisia polkunimiä (-R, --relative). Tämä tarkoittaa, että palvelimelle lähetetään komentorivin täydet polkunimet eikä vain tiedostonimien loppuosaa.

note: i18n: ectx: label, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories
fi: Älä lähetä implikoituja kansioita

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories with --relative (--no-implied-dirs). This means that the corresponding path elements on the destination system are left unchanged if they exist, and any missing implied directories are created with default attributes. This even allows these implied path elements to have big differences, such as being a symlink to a directory on one side of the transfer, and a real directory on the other side.
fi: Älä lähetä implikoituja kansioita --relative-valitsimen yhteydessä (--no-implied-dirs). Tämä tarkoittaa, että kohdejärjestelmän vastaavat sijainnit jätetään sikseen jos ne ovat olemassa, ja puuttuvat implikoidut kansiot luodaan oletusmäärittein. Tämä sallii implikoitujen sijaintien väliset suuretkin erot, esim. siirron toisella puolella kansio voi olla symlinkki, toisella puolella oikea kansio.Älä lähetä implikoituja kansioita --relative-valitsimen yhteydessä (--no-implied-dirs). Tämä tarkoittaa, että kohdejärjestelmän vastaavat sijainnit jätetään sikseen jos ne ovat olemassa, ja puuttuvat implikoidut kansiot luodaan oletusmäärittein. Tämä sallii implikoitujen sijaintien väliset suuretkin erot, esim. siirron toisella puolella kansio voi olla symlinkki, toisella puolella oikea kansio.

note: i18n: ectx: label, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing
fi: Siirrä vain päätason kansiot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing (-d, --dirs). This means that all top-level subdirectories are transferred but without their contents.
fi: Siirrä vain päätason kansiot (-d, --dirs). Tämä tarkoittaa, että päätason kansiot siirretään muttei niiden sisältöä.

note: i18n: ectx: label, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer
fi: Pakkaa tieto siirrettäessä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer (-z, --compress). This significantly reduces the amount of data that is being transferred. You may want to use this option, if you have a slow connection.
fi: Pakkaa tieto siirrettäessä (-z, --compress). Tämä vähentää merkittävästi siirrettävän tiedon määrää. Asetusta voi haluta käyttää, jos yhteys on hidas.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCompressionLevel), group (Synchronization)
en: Set compression level:
fi: Aseta pakkaustaso:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCompressionLevel), group (Synchronization)
en: Explicitly set the compression level to use (--compress-level=NUM). If NUM is non-zero, the --compress argument is implied.
fi: Aseta eksplisiittisesti käytettävä pakkaustaso (--compress-level=TASO). Jos TASO on eri suuri kuin 0, oletetaan --compress-valitsin.

note: i18n: ectx: label, entry (CompressionLevel), group (Synchronization)
en: The value for the UseCompressionLevel config entry
fi: Arvo tai arvot UseCompressionLevel-asetukselle

note: i18n: ectx: label, entry (UseSkipCompression), group (Synchronization)
en: Skip compression for following file suffixes:
fi: Älä pakkaa tiedostoja, joiden pääte on:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSkipCompression), group (Synchronization)
en: Overwrite the list of file suffixes that will not be compressed (--skip-compress=LIST). The LIST should be one or more file suffixes (without the dot) separated by slashes. You may specify an empty string to indicate that no file should be skipped. The default list of suffixes will be replaced by this list. For further details, see the manual page of rsync.
fi: Korvaa niiden tiedostopäätteiden luettelo, joita ei pakata (--skip-compress=LIST). LUETTELOn tulisi olla yksi tai useampia pisteettömiä päätteitä vinoviivoin (/) erotettuna. Tyhjä merkkijono osoittaa, että kaikki tiedostot tulisi pakata. Luettelo korvaa päätteiden oletusluettelon. Lisätietoja löytyy rsyncin man-sivulta.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipCompression), group (Synchronization)
en: The value(s) for the UseSkipCompression config entry
fi: Arvo tai arvot UseSkipCompression-asetukselle

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Preserve symlinks
fi: Säilytä symlinkit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Copy symlinks as symlinks (-l, --links).
fi: Kopioi symlinkit symlinkkeinä (-l, --links).

note: i18n: ectx: label, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks
fi: Muunna symlinkit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks into the items they are pointing to (-L, --copy-links).
fi: Muunna symlinkit osoittamikseen tiedostoiksi (-L, --copy-links).

note: i18n: ectx: label, entry (TransformUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform unsafe symlinks
fi: Muunna turvattomat symlinkit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform unsafe symlinks into the items they are pointing to (--copy-unsafe-links). This means that only those symlinks are transformed that point to items that are outside the copied tree. Absolute symlinks are treated the same way. This option has no additional effect if --copy-links has also been specified.
fi: Muunna turvattomat symboliset linkit tiedostoiksi, joita ne osoittavat (--copy-unsafe-links). Tämä tarkoittaa, että vain ne symboliset linkit muunnetaan, jotka ovat kopioitavan puun ulkopuolella. Absoluuttisia symbolisia linkkejä kohdellaan samoin. Asetuksella ei ole vaikutusta, ellei --copy-links-valitsinta ole myös annettu.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore unsafe symlinks
fi: Jätä huomiotta turvattomat symlinkit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore symlinks that point outside the copied tree (--safe-links). All absolute symlinks are also ignored. If you use this option in conjunction with --relative you might get unexpected results.
fi: Jätä huomiotta symboliset linkit, jotka osoittavat kopioidun puun ulkopuolelle (--safe-links). Samoin ohitetaan absoluuttiset symboliset linkit. Jos käytät tätä ominaisuutta yhdessä --relative-asetuksen kanssa, tulokset voivat olla odottamattomia.

note: i18n: ectx: label, entry (MungeSymlinks), group (Synchronization)
en: Munge symlinks
fi: Sotke symlinkit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MungeSymlinks), group (Synchronization)
en: This option tells rsync to (1) modify all symlinks on the receiving side in a way that makes them unusable but recoverable, or (2) to unmunge symlinks on the sending side that had been stored in a munged state (--munge-links). This is useful if you do not quite trust the source of the data to not try to slip in a symlink to an unexpected place. For more details, see the manual page of rsync.
fi: Tämä valinta saa rsyncin joko (1) muokkaamaan kaikkia vastaanottavan puolen symlinkkejä niin, että niitä eivät voi käyttää mutta ne voi palauttaa tai (2) palauttamaan lähettävät puolen sotkettuna tallennetut (--munge-links) symlinkit. Tästä on hyötyä, ellei aivan luota siihen, etteikö tietolähde saattaisi sisältääodottamattomaan paikkaan osoittavia symlinkkejä. Lisätietoa löytyy rsyncin man-sivulta.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links
fi: Säilytä kovat linkit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links (-H, --hard-links). This options causes rsync to preserve the hard links that are found during the transfer. Without it, hard links are treated as though they were separate files.
fi: Säilytä kovat linkit (-H, --hard-links). Tämä asetus saa rsyncin säilyttämään siirrossa löytyneet kovat linkit. Ilman sitä kovia linkkejä kohdellaan kuin ne olisivat erillisiä tiedostoja.

note: i18n: ectx: label, entry (CopyDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Copy directory symlinks
fi: Kopioi kansioiden symlinkit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CopyDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Treat symlinks to directories on the sending side as though they were real ones (-k, --copy-dirlinks). This is useful if you do not want symlinks to non-directories to be affected, as they would be using --copy-links. Without this option, if the sending side has replaced a directory with a symlink to a directory, the receiving side will delete anything that is in the way of the new symlink, including a directory hierarchy (as long as --force or --delete is in effect). For more details, see the manual page of rsync.
fi: Kohtele lähdepuolen kansioita osoittava symbolisia linkkejä kuin ne olisivat oikeita kansioita (-k, --copy-dirlinks). Tästä on hyötyä, ellet halua muuttaatiedostoja osoittavia symbolisia linkkejä kuten --copy-links-valitsin tekee. Ilman tätä asetusta jos lähdepuolella on kansioon osoittava symbolinen linkki, kohdepuolelta poistetaan kaikki uuden symbolisen linkin tiellä oleva, myös kansiohierarkia (kunhan --force tai --delete on voimassa). Lisätietoa on rsyncin man-sivulla.

note: i18n: ectx: label, entry (KeepDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Keep directory symlinks
fi: Säilytä kansioiden symlinkit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Treat symlinks to directories on the receiving side as though they were real ones (-K, --keep-dirlinks). This only works if the symlink matches a real directory from the sending side. Without this option, the receiver's symlink will be deleted and replaced with a real directory.
fi: Kohtele kohdepuolen kansioon osoittavia symbolisia linkkejä kuin ne olisivat oikeita kansioita (-K, --keep-dirlinks). Tämä toimii vain, jos symbolinen linkki vastaa oikeaa kansiota lähdepuolella. Ilman tätä asetusta kohdepuolen symbolinen linkki poistetaan ja korvataan oikealla kansiolla.

note: i18n: ectx: label, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions
fi: Säilytä käyttöoikeudet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions (-p, --perms). The permissions of the destination file will be same as the source file. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
fi: Säilytä käyttöoikeudet (-p, --perms). Kohdetiedoston käyttöoikeudet asetetaan samoiksi kuin lähdetiedoston. Lisätietoa siitä, mitä tapahtuu ellei asetus ole käytössä, löytyy rsyncin man-sivulta.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveACLs), group (Synchronization)
en: Preserve access control lists (ACLs)
fi: Säilytä ACL:t (käytönhallintaluettelot)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveACLs), group (Synchronization)
en: Preserve access control lists. This option causes rsync to update the destination ACLs to be the same as the source ACLs. The option also implies --perms. The source and destination systems must have compatible ACL entries for this option to work properly.
fi: Säilytä ACL:t (käytönhallintaluettelot). Tällä valinnalla rsync päivittää kohde-ACL:t lähde-ACL:iä vastaaviksi. Asettaa samalla --perms-valitsimen. Lähde- ja kohdejärjestelmien ACL-tietueiden tulee olla yhteensopivat, jotta ominaisuus toimii oikein.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveExtendedAttributes), group (Synchronization)
en: Preserve extended attributes
fi: Säilytä lisämääritteet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveExtendedAttributes), group (Synchronization)
en: Preserve extended attributes. This option causes rsync to update the destination extended attributes to be the same as the source ones.
fi: Säilytä lisämääritteet. Tällä valinnalla rsync päivittää kohteen lisämääritteet samoiksi kuin lähteen.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveAccessTimes), group (Synchronization)
en: Preserve access times
fi: Säilytä käyttöajat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveAccessTimes), group (Synchronization)
en: Preserve access times. This tells rsync to set the access (use) times of the destination files to the same value as the source files.
fi: Säilytä käyttöajat. Tämä ohjeistaa rsyncin asettamaan kohdetiedostojen käyttöajat samoiksi kuin lähdetiedostoilla.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveCreateTimes), group (Synchronization)
en: Preserve create times
fi: Säilytä luontiajat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveCreateTimes), group (Synchronization)
en: Preserve create times. This tells rsync to set the create times (newness) of the destination files to the same value as the source files.
fi: Säilytä luontiajat. Tällä ohjeistaa rsyncin asettamaan kohdetiedostojen luontiajat samoiksi kuin lähdetiedostoilla.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve group
fi: Säilytä ryhmä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve the group (-g, --group). The group of the destination file will be set to the same value as the source file.
fi: Säilytä ryhmä (-g, --group). Kohdetiedoston ryhmä asetetaan samaksi kuin lähdetiedoston.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve owner
fi: Säilytä omistaja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve the owner (-o, --owner). The owner of the destination file will be set to the same value as the source file, but only if the receiving rsync is run as the super user. Without this option, the owner is set to the invoking user on the receiving side.
fi: Säilytä omistaja (-o, --owner). Kohdetiedoston omistaja asetetaan samaan arvoon kuin lähdetiedoston, mutta vain, jos kohde-rsync suoritetaan pääkäyttäjänä. Ilman tätä asetusta kohdetiedoston omistajaksi tulee suorittava käyttäjä.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files
fi: Säilytä laite- ja erikoistiedostot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files (-D, --devices --specials). This option causes rsync to transfer character and block devices as well as special files such as named sockets and fifos. It works only partially if rsync is not run as super user and the --super option is not specified.
fi: Säilytä laite- ja erityistiedostot (-D, --devices --specials). Tällä asetuksella rsync siirtää merkki- ja lohkolaitteet sekä erityistiedostot kuten nimetyt pistokkeet ja FIFOt. Tämä toimii vain osin, ellei rsynciä suoriteta pääkäyttäjänä ja --super-valitsinta ole annettu.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times
fi: Säilytä ajat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times (-t, --times). The modification times are transferred along with the files. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
fi: Säilytä ajat (-t, --times). Tiedostojen myötä siirretään myös niiden muokkausajat. Lisätietoa siitä, mitä tapahtuu ellei asetus ole käytössä, löytyy rsyncin man-sivulta.

note: i18n: ectx: label, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times
fi: Ohita kansiot säilytettäessä ajat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times (-O, --omit-dir-times). This means that directories are omitted when modification times are being preserved. Thus, this feature only works in conjunction with --times.
fi: Ohita kansiot aikoja säilytettäessä (-O, --omit-dir-times). Tämä tarkoittaa, että --times-valitsinta käytettäessä (joka on ainoa tilanne, jossa tällä valitsimella on merkitystä) vain tiedostojen muokkausajat säilytetään, ei kansioiden.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove synchronized source files
fi: Poista synkronoidut lähdetiedostot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove all synchronized source files (--remove-source-files). This tells rsync to remove from the sending side the non-directory items that are a part of the transfer and have been successfully duplicated on the receiving side.
fi: Poista kaikki synkronoidut lähdetiedostot (--remove-source-files). Tämä saa rsyncin poistamaan lähdepuolen kaikki siirrossa olleet ei-kansiot, jotka onnistuneesti kopioitiin kohdepuolelle.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files
fi: Poista ylimääräiset tiedostot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files from destination (--delete). This tells rsync to delete all files from the receiving side that are not present on the sending side, but only for the directories that are being synchronized.
fi: Poista kohteen ylimääräiset tiedostot (--delete). Tämä asettaa rsyncin poistamaan lähteestä puuttuvat kohteen tiedostot mutta vain synkronoitavista kansioista.Poista kohteen ylimääräiset tiedostot (--delete). Tämä asettaa rsyncin poistamaan lähteestä puuttuvat kohteen tiedostot mutta vain synkronoitavista kansioista.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files before transfer
fi: Poista tiedostot ennen siirtoa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side before the transfer starts (--delete-before). This is the default behavior if --delete or --delete-excluded is specified without one of the --delete-WHEN options.
fi: Poista vastaanottavan puolen tiedostot ennen siirron alkua (--delete-before). Tämä on oletustapa, jos --delete tai --delete-excluded annetaan ilman yhtä --delete-KUN-valitsinta.Poista vastaanottavan puolen tiedostot ennen siirron alkua (--delete-before). Tämä on oletustapa, jos --delete tai --delete-excluded annetaan ilman yhtä --delete-KUN-valitsinta.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files after transfer
fi: Poista tiedostot siirron lopuksi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side after the transfer has completed (--delete-after, --del).
fi: Poista tiedostot lähdepuolelta siirron valmistuttua (--delete-after, --del).

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files during transfer
fi: Poista tiedostot siirron aikana

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side during the transfer (--delete-during). This method is faster than --delete-before or --delete-after, but it is only supported with rsync 2.6.4 or later.
fi: Poista tiedostot lähdepuolelta siirron aikana (--delete-during). Tämä on nopeampi tapa kuin --delete-before tai --delete-after, mutta sitä tukevat vain rsyncin versio 2.6.4 ja uudemmat.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteExcluded), group (Synchronization)
en: Delete excluded files
fi: Poista pois jätetyt tiedostot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExcluded), group (Synchronization)
en: Also delete excluded files from destination directory (--delete-excluded). In addition to deleting the files on the receiving side that are not on the sending side, this tells rsync to also delete any files on the receiving side that are excluded. Refer to rsync's manual page for further information.
fi: Poista kohdekansiosta myös pois suljetut tiedostot (--delete-excluded). Sen lisäksi, että poistetaan kohdepuolelta tiedostot, joita lähdepuolella ei ole, poistetaan kohteesta myös siirrosta pois jätetyt tiedostot. Lisätietoa löytyy rsyncin man-sivulta.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur
fi: Poista vaikka sattuisi I/O-virhe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur (--ignore-errors). This option has to be specified in conjunction with --delete to take effect.
fi: Poista, vaikka sattuisi I/O-virhe (--ignore-errors). Asetus on annettava yhdessä --delete-asetuksen kanssa, jotta sillä olisi merkitystä.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of non-void directories
fi: Pakota ei-tyhjien kansioiden poistaminen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of directories even if they are not empty (--force). This option tells rsync to delete a non-empty directory when it is to be replaced by a non-directory. This is only relevant if deletions are not active.
fi: Pakota kansioiden poistaminen, vaikkeivat ne olisi tyhjiä (--force). Tällä asetuksella rsync poistaa ei-tyhjä kansiot, kun ne korvataan ei-kansioilla. Tällä on merkitystä vain, jolleivat poistot ole aktiivisia.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Do not delete more than this many files:
fi: Poista enintään näin monta tiedostoa:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Only delete as many files as defined here (--max-delete=NUM). This tells rsync not to delete more than NUM files or directories (NUM must be non-zero). This is useful when mirroring very large trees to prevent disasters.
fi: Poista enintään tässä annettu määrä tiedostoja (--max-delete=LKM). Tällä asetuksella rsync poistetaan enintään LKM tiedostoa tai kansiota (missä LKM > 0). Tästä on hyötyä peilattaessa hyvin suuria puita, jotta vältytään onnettomuuksilta.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumDeleteValue), group (Synchronization)
en: Value for DeleteMaximum config entry
fi: DeleteMaximum-asetustietueen arvo

note: i18n: ectx: label, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file smaller than:
fi: Älä siirrä tiedostoja, jotka ovat kooltaan alle:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is smaller than the specified size (--min-size=SIZE).
fi: Tällä asetuksella rsync ei siirrä tiedostoja, joiden koko on pienempi kuin annettu koko (--min-size=KOKO).

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MinimalTransferSize config entry
fi: MinimalTransferSize-asetustietueen arvo

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file larger than:
fi: Älä siirrä tiedostoja, jotka ovat suurempia kuin:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is larger than the specified size (--max-size=SIZE).
fi: Tällä asetuksella rsync ei siirrä tiedostoja, jotka ovat suurempia kuin annettu koko (--max-size=KOKO).

note: i18n: ectx: label, entry (MaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MaximalTransferSize config entry
fi: MaximalTransferSize-asetustietueen arvo

note: i18n: ectx: label, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files
fi: Säilytä osittain siirretyt tiedostot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files (--partial). The default behavior is that any partially transferred file is deleted if the transfer is interrupted.
fi: Säilytä osittain siirretyt tiedostot (--partial). Oletuksena osittain siirretyt tiedostot poistetaan siirron keskeydyttyä.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put partially transferred files into:
fi: Siirrä osittain siirretyt tiedostot kansioon:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put a partially transferred file into this directory (--partial-dir=DIR). This is a better way than the --partial option to keep partial files, because the partially transferred file is kept in a different directory and the destination file is not overwritten.
fi: Siirrä osittain siirretty tiedosto tähän kansioon (--partial-dir=DIR). Tämä on --partial-valitsinta parempi tapa osittaisten tiedostojen säilyttämiseen, koska osittain siirretyt tiedostot säilytetään eri kansiossa eikä kohdetiedostoa korvata.

note: i18n: ectx: label, entry (PartialDirectory), group (Synchronization)
en: The data for the UsePartialDirectory option
fi: UsePartialDirectory-asetustietueen arvo

note: i18n: ectx: label, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does
fi: Jätä tiedostoja automaattisesti pois kuten CVS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does (-C, --cvs-exclude). This is a useful shorthand for excluding a broad range of files that you often do not want to transfer between systems. This option uses the same algorithm that CVS uses to determine if a file should be ignored.
fi: Jätä tiedostoja automaattisesti pois CVS:n tapaan (-C, --cvs-exclude). Tämä on oikotie jättää pois monia tiedostoja, joita et halua siirtää järjestelmien välillä. Asetus käyttää samaa algoritmia kuin CVS päättämään, mitkä tiedostot tulisi jättää pois.

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files matching this pattern:
fi: Jätä pois tätä hahmoa vastaavat tiedostot:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files that match a certain pattern (--exclude=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
fi: Jätä pois annettua hahmoa vastaavat tiedostot (--exclude=HAHMO). Tämä on erityissuodatussääntö. Suodatussäännöistä on lisätietoa rsyncin man-sivulla.

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file exclusion
fi: Tiedostojen poisjättämisessä käytettävä hahmo

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from:
fi: Lue poisjättämishahmot tiedostosta:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from a file (--exclude-from=FILE). This option is similar to the --exclude=PATTERN option except that the exclude patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
fi: Lue poisjättämishahmot tiedostosta (--exclude-from=TSTO). Tämä asetus on samantapainen kuin --exclude=HAHMO, paitsi että poisjättämishahmot luetaan tiedostosta. Tämä on erityissuodatussääntö. Lisätietoa suodatussäännöistä löytyy rsyncin man-sivulta.

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the exclude patterns are read
fi: Tiedosto, josta poisjättämishahmot luetaan

note: i18n: ectx: label, entry (UseIncludePattern), group (Synchronization)
en: Include files matching this pattern:
fi: Ota mukaan tätä hahmoa vastaavat tiedostot:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludePattern), group (Synchronization)
en: Do not exclude files matching a certain pattern (--include=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
fi: Älä jätä pois annettua kuviota vastaavia tiedostoja (--include=HAHMO). Tämä on erityissuodatussääntö. Suodatussäännöistä on lisätietoa rsyncin man-sivulla.

note: i18n: ectx: label, entry (IncludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file inclusion
fi: Tiedostoja mukaan otettaessa käytettävä hahmo

note: i18n: ectx: label, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from:
fi: Lue mukaanottamishahmot tiedostosta:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from a file (--include-from=FILE). This option is similar to the --include=PATTERN option except that the include patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
fi: Lue mukaanottamishahmot tiedostosta (--include-from=TSTO). Tämä asetus on samantapainen kuin --include=HAHMO, paitsi että mukaanottamishahmot luetaan tiedostosta. Tämä on erityissuodatussääntö. Lisätietoa suodatussäännöistä löytyy rsyncin man-sivulta.

note: i18n: ectx: label, entry (IncludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the include patterns are read
fi: Tiedosto, josta mukaanottamishahmot luetaan

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Custom filter rules:
fi: Mukautetut suodatussäännöt:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Add custom file-filtering rules (-f, --filter=RULE). This option allows you to add rules to selectively exclude certain files from the list of files to be transferred. These rules will be added to the rsync command as they are. Thus, each rule has to start with the --filter=... argument.
fi: Lisää mukautettuja suodatussääntöjä (-f, --filter=SÄÄNTÖ). Tällä asetuksella voit antaa lisäsääntöjä siitä, mitä tiedostoja siirrosta jätetään pois. Säännöt välitetään rsyncille sellaisenaan eli kukin on oma --filter=…-parametrinsa.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Custom filter rules
fi: Mukautetut suodatussäännöt

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='dir-merge /.rsync-filter' filter rule
fi: Käytä suodatussääntöä --filter='dir-merge /.rsync-filter'

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: This filter rule tells rsync to look for per-directory .rsync-filter files that have been sprinkled through the hierarchy and use their rules to filter the files in the transfer. It has no effect, if you also choose to use the --filter='exclude .rsync-filter' rule.
fi: Tämä suodatussääntö saa rsyncin etsimään kansiohierarkiasta kansiokohtaisia .rsync-filter-tiedostoja ja käyttämään suodatukseen niiden sisältämiä sääntöjä. Asetuksella ei ole vaikutusta, jos valitset myös --filter='exclude .rsync-filter' -säännön.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='exclude .rsync-filter' filter rule
fi: Käytä --filter='exclude .rsync-filter' -suodatussääntöä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: This rule filters out the .rsync-filter files from the transfer. These files normally contain filter rules that can be activated by choosing the --filter='dir-merge /.rsync-filter' rule and deselecting this one.
fi: Tämä sääntöä suodattaa .rsync-filter-tiedostot siirrosta. Nämä tiedostot sisältävät tavallisesti suodatussääntöjä, jotka voi ottaa käyttöön valitsemalla --filter='dir-merge /.rsync-filter' -säännön ja poistamalla tämän asetuksen käytöstä.

note: i18n: ectx: label, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently
fi: Käsittele hajanaisia tiedostoja tehokkaasti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently (-S, --sparse) so that they take up less space on the destination. This option conflicts with --inplace. For further information read rsync's manual page.
fi: Käsittele hajanaisia tiedostoja tehokkaasti (-S, --sparse) eli niin, että ne vievät kohteessa vähemmän tilaa. Ristiriidassa --inplace-valitsimen kanssa. Lisätietoa löytyy rsyncin man-sivulta.

note: i18n: ectx: label, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (no rsync algorithm)
fi: Kopioi tiedostot kokonaan (ei rsync-algoritmia)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (-W, --whole-file). With this option the incremental rsync algorithm is not used and the whole file is sent as-is instead.
fi: Kopioi tiedostot kokonaisina (-W, --whole-file). Tällä asetuksella inkrementaalista rsync-algoritmia ei käytetä, ja koko tiedosto lähetetään sellaisenaan.Kopioi tiedostot kokonaisina (-W, --whole-file). Tällä asetuksella inkrementaalista rsync-algoritmia ei käytetä, ja koko tiedosto lähetetään sellaisenaan.

note: i18n: ectx: label, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries
fi: Älä ylitä tiedostojärjestelmän rajoja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries (-x, --one-file-system). This tells rsync to avoid crossing a filesystem boundary when recursing. For further information on this option, read the manual page.
fi: Älä ylitä tiedostojärjestelmän rajoja (-x, --one-file-system). Tällä asetuksella rsync välttää ylittämästä tiedostojärjestelmän rajoja käydessään läpi kansiorakennetta. Lisätietoa asetuksesta löytyy man-sivulta.Älä ylitä tiedostojärjestelmän rajoja (-x, --one-file-system). Tällä asetuksella rsync välttää ylittämästä tiedostojärjestelmän rajoja käydessään läpi kansiorakennetta. Lisätietoa asetuksesta löytyy man-sivulta.

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Only update files that already exist
fi: Päivitä vain jo olemassa olevat tiedostot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Skip creating new files on the receiving side (--existing). This tells rsync to skip creating files (including directories) that do not exist yet on the destination. If this option is combined with the --ignore-existing option, no files will be updated (which can be useful if all you want to do is to delete extraneous files).
fi: Älä luo uusia tiedostoja vastaanottavalle puolelle (--existing). Tällä asetuksella rsync ei luo tiedostoja (tai kansioita), joita kohteessa ei vielä ole. Jos tämän kanssa käytetään valitsinta --ignore-existing, tiedostoja ei päivitetä (mistä voi olla hyötyä, jos haluat vain poistaa ylimääräiset tiedostot).Älä luo uusia tiedostoja vastaanottavalle puolelle (--existing). Tällä asetuksella rsync ei luo tiedostoja (tai kansioita), joita kohteessa ei vielä ole. Jos tämän kanssa käytetään valitsinta --ignore-existing, tiedostoja ei päivitetä (mistä voi olla hyötyä, jos haluat vain poistaa ylimääräiset tiedostot).

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Ignore files that already exist
fi: Jätä huomiotta jo olemassa olevat tiedostot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Skip updating files that already exist on the receiving side (--ignore-existing). Existing directories are not ignored.
fi: Älä päivitä tiedostoja, jotka ovat jo olemassa kohdepuolella (--ignore-existing). Olemassa olevia kansioita ei ohiteta.

note: i18n: ectx: label, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of transfer
fi: Viivytä päivityksiä siirron loppuun

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of the transfer (--delay-updates). This option puts the temporary file from each updated file into a holding directory until the end of the transfer, at which time all the files are renamed and copied into place in rapid succession.
fi: Viivytä päivityksiä aina siirron loppuun (--delay-updates). Tällä asetuksella kunkin päivitettävän tiedoston kopio sijoitetaan väliaikaiskansioon siirron loppuun asti, jolloin tiedostojen nimiä muuttamalla ne kopioidaan paikoilleen nopeasti.

note: i18n: ectx: label, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups
fi: Tee varmuuskopiot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups (-b, --backup). With this option, preexisting destination files are renamed as each file is transferred or deleted. You can control where the backup file goes and what (if any) suffix gets appended using the --backup-dir=DIR and --suffix=SUFFIX options.
fi: Tee varmuuskopiot (-b, --backup). Tällä asetuksella olemassa olevat kohdetiedostot nimetään uudelleen tiedostoja siirrettäessä tai poistettaessa. Voit valita, mihin varmuuskopiot sijoitetaan ja (valinnaisesti) minkä päätteen ne saavat valitsimin --backup-dir=KANSIO ja --suffix=PÄÄTE.Tee varmuuskopiot (-b, --backup). Tällä asetuksella olemassa olevat kohdetiedostot nimetään uudelleen tiedostoja siirrettäessä tai poistettaessa. Voit valita, mihin varmuuskopiot sijoitetaan ja (valinnaisesti) minkä päätteen ne saavat valitsimin --backup-dir=KANSIO ja --suffix=PÄÄTE.

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix:
fi: Varmuuskopion pääte:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Use this suffix for backups (--suffix=SUFFIX).
fi: Käytä varmuuskopioihin tätä nimen päätettä (--suffix=PÄÄTE).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix
fi: Varmuuskopiotiedoston nimen pääte

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory:
fi: Varmuuskopiokansio:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Store backups in this directory (--backup-dir=DIR).
fi: Tallenna varmuuskopiot tähän kansioon (--backup-dir=KANSIO).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory
fi: Varmuuskopiokansio

note: i18n: ectx: label, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force fixed checksum block size:
fi: Pakota kiinteä tarkistussumman lohkon koko:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force a fixed checksum block-size (-B, --block-size=SIZE). This forces the block size used in the rsync algorithm to a fixed value.
fi: Pakota kiinteä tarkistussumman lohkokoko (-B, --block-size=KOKO). Tämä pakottaa rsyncin algoritmissa käytetän lohkokoon kiinteään arvoon.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockSize), group (Synchronization)
en: The block size
fi: Lohkokoko

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed:
fi: Aseta lohkon tai tiedoston tarkistussumman siemen:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed (--checksum-seed=NUM). Set the MD4 checksum seed to this integer. This 4 byte checksum seed is included in each block and file MD4 checksum calculation. By default the checksum seed is generated by the server and defaults to the current time.
fi: Aseta lohkon tai tiedoston tarkistussumman siemen (--checksum-seed=LUKU). Aseta MD4-tarkistussumman siemeneksi tämä nelitavuinen kokonaisluku. Se sisällytetään MD4-tarkistussummalaskennan joka lohkoon ja tiedostoon. Oletusarvoisesti siemenen tuottaa palvelin ja sen arvona on kellonaika.

note: i18n: ectx: label, entry (ChecksumSeed), group (Synchronization)
en: The value for the UseChecksumSeed config option
fi: Arvo tai arvot UseChecksumSeed-asetukselle

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on checksum
fi: Ohita tiedostot tarkistussumman perusteella

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on a checksum and not based on modification time and size (-c, --checksum). For further information on how this feature works read rsync's manual page.
fi: Ohita tiedostot tarkistussumman eikä muutosajan perusteella (-c, --checksum). Lisätietoa piirteen toiminnasta löytyy rsyncin man-sivulta.Ohita tiedostot tarkistussumman eikä muutosajan perusteella (-c, --checksum). Lisätietoa piirteen toiminnasta löytyy rsyncin man-sivulta.

note: i18n: ectx: label, entry (UseBandwidthLimit), group (Synchronization)
en: Set bandwidth limit:
fi: Aseta kaistanleveysrajoitus:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBandwidthLimit), group (Synchronization)
en: Set the maximum data transfer rate in kilobytes per second (--bwlimit=RATE).
fi: Aseta tiedon enimmäissirtonopeus kilotavuina sekunnissa (--bwlimit=NOPEUS).Aseta tiedon enimmäissirtonopeus kilotavuina sekunnissa (--bwlimit=NOPEUS).

note: i18n: ectx: label, entry (BandwidthLimit), group (Synchronization)
en: The value for the UseBandwidthLimit config option
fi: Arvo tai arvot UseBandwidthLimit-asetukselle

note: i18n: ectx: label, entry (UseProfiles), group (Profiles)
en: Use profiles
fi: Käytä profiileja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseProfiles), group (Profiles)
en: Make Smb4K use profiles. This enables you to define different bookmarks and custom options for each profile. This is especially useful if you are using a laptop in different network neighborhoods, e. g. at home and at work.
fi: Pane Smb4K käyttämään profiileja, jolloin voit määrittää eri kirjanmerkit ja asetukset profiileittain. Tästä on hyötyä erityisesti, jos käytät kannettavaa eri verkkoympäristöissä, esim. kotona ja töissä.Pane Smb4K käyttämään profiileja, jolloin voit määrittää eri kirjanmerkit ja asetukset profiileittain. Tästä on hyötyä erityisesti, jos käytät kannettavaa eri verkkoympäristöissä, esim. kotona ja töissä.

note: i18n: ectx: label, entry (ProfilesList), group (Profiles)
en: Profiles
fi: Profiilit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ProfilesList), group (Profiles)
en: The list of profiles.
fi: Profiilien luettelo.

[ctx: default profile name for use at home]
en: Home
fi: Koti

[ctx: default profile name for use at work]
en: Work
fi: Työ

note: i18n: ectx: label, entry (ActiveProfile), group (Profiles)
en: Active profile
fi: Aktiivinen profiili

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ActiveProfile), group (Profiles)
en: This is the currently active profile.
fi: Tämä nyt tällä hetkellä aktiivinen profiili.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMigrationAssistant), group (Profiles)
en: Use profile migration assistant
fi: Käytä profiilin siirtoavustajaa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMigrationAssistant), group (Profiles)
en: Use the profile migration assistant when profiles are removed or the use of profiles is enabled or disabled. The profile migration assistant allows you to migrate all settings that were saved for a certain profile to a different one.
fi: Käytä ohjattua profiilin siirtoa, kun profiili on poistettu tai profiilit otettu käyttöön tai poistettu käytöstä. Ohjatulla toiminnolla voit siirtää kaikki johonkin profiilin tallennetut asetukset toiseen profiiliin.

en: %1 on %2
fi: %1 koneella %2

en: The format of %1 is not supported.
fi: Muotoa ei tueta: %1.

en: Add Bookmarks
fi: Lisää kirjanmerkkejä

en: All listed shares will be bookmarked. To edit the label or group, click the respective bookmark entry.
fi: Kaikista luetelluista jaoista tehdään kirjanmerkki. Napsauta kirjanmerkkitietuetta muokataksesi nimiötä tai ryhmää.Kaikista luetelluista jaoista tehdään kirjanmerkki. Napsauta kirjanmerkkitietuetta muokataksesi nimiötä tai ryhmää.

note: i18n("Add this share to the bookmarks"));
en: Label:
fi: Nimike:

en: Category:
fi: Luokka:

en: Edit Bookmarks
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä

en: Add Category
fi: Lisää luokka

en: Remove
fi: Poista

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Workgroup:
fi: Työryhmä:

en: IP Address:
fi: IP-osoite:

en: Category name:
fi: Luokan nimi:

en: The file %1 could not be read
fi: Tiedostoa %1 ei voitu lukea

en: The file %1 could not be printed to %2
fi: Tiedostoa %1 ei voitu tulostaa tulostimeen %2

en: The Zeroconf daemon is not running. No servers are discovered using DNS-SD.
fi: Zeroconf-palvelu ei ole käynnissä. DNS-SD ei löytänyt palvelimia.

en: Zeroconf support is not available in this version of KDE.
fi: Zeroconf-tuki ei ole käytettävissä tässä KDE-versiossa.

en: An unknown error with Zeroconf occurred.
fi: Zeroconfissa tapahtui tuntematon virhe.

en: Preview of %1
fi: Esikatselu – %1

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Up
fi: Ylös

en: Print File
fi: Tulosta tiedosto

en: Information
fi: Tiedot

en: Printer:
fi: Tulostin:

en: Domain:
fi: Toimialue:

en: File and Settings
fi: Tiedosto ja asetukset

en: File:
fi: Tiedosto:

en: This is the file you want to print on the remote printer. Currently only a few mimetypes are supported such as PDF, Postscript, plain text, and images. If the file's mimetype is not supported, you need to convert it.
fi: Tämä on tiedosto, jonka haluat etätulostimella tulostaa. Toistaiseksi tuetaan vain joitakin MIME-tyyppejä: PDF, Postscript, raakateksti ja kuvat. Ellei tiedoston MIME-tyyppi ole tuettu, tiedosto täytyy muuntaa.

en: Copies:
fi: Kopioita:

en: This is the number of copies you want to print.
fi: Tämä on tulostettavien kopioiden määrä.

en: Print
fi: Tulosta

en: Custom Settings
fi: Mukautetut asetukset

en: <p>Define custom settings for host <b>%1</b> and all the shares it provides.</p>
fi: <p>Määritä koneelle <b>%1</b> ja kaikille sen tarjoamille jaoille mukautetut asetukset.</p>

en: <p>Define custom settings for share <b>%1</b>.</p>
fi: <p>Määritä jaolle <b>%1</b> mukautetut asetukset.</p>

en: Common Options
fi: Yleisasetukset

en: Always remount this share
fi: Liitä tämä jako aina uudelleen

en: CIFS Unix Extensions Support
fi: CIFSin UNIX-laajennustuki

en: This server supports the CIFS Unix extensions
fi: Tämä palvelin tukee CIFSin UNIX-laajennuksia

en: Common Mount Settings
fi: Yleiset liittämiasetukset

en: Advanced Options
fi: Lisäasetukset

en: Advanced Mount Settings
fi: Liittämisen lisäasetukset

en: Authentication
fi: Tunnistautuminen

en: Browse Settings
fi: Selausasetukset

en: MAC Address
fi: MAC-osoite

en: MAC Address:
fi: MAC-osoite:

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Send magic packet before scanning the network neighborhood
fi: Lähetä taikapaketti ennen verkkoympäristön tutkimista

en: Send magic packet before mounting a share
fi: Lähetä taikapaketti ennen jaon liittämistä

en: Wake-On-LAN Settings
fi: Wake-On-LAN-asetukset

en: Mount Settings
fi: Liitosasetukset

en: %1 is not a version 1.0 file.
fi: %1 ei ole version 1.0 tiedosto.

en: Specify User
fi: Anna käyttäjätunnus

en: Please specify a username for share<br><b>%1</b>.
fi: Anna käyttäjätunnus jaolle<br><b>%1</b>.

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Clear List
fi: Tyhjennä luettelo

en: <p>The share <b>%1</b> is mounted to <br><b>%2</b> and owned by user <b>%3</b>.</p><p>Do you really want to unmount it?</p>
fi: <p>Jako <b>%1</b> on liitetty kansioon<br><b>%2</b>, ja sen omistaa <b>%3</b>.</p><p>Haluatko varmasti irrottaa sen?</p>

en: Foreign Share
fi: Vieras jako

en: Mount Share
fi: Liitä jako

en: Enter the location and optionally the IP address and workgroup to mount a share.
fi: Liitä jako antamalla sen sijainti ja valinnaisesti IP-osoite ja työryhmä.

en: Location:
fi: Sijainti:

en: The location of the share is provided by the Uniform Resource Locator (URL). It generally has the following syntax: [smb:]//[USER:PASSWORD@]HOST[:PORT]/SHARE. The scheme, username, password and port are optional. You should omit to enter the password here, because it is shown in cleartext.
fi: Jaon sijainnin määrittää sen URL (Uniform Resource Locator), joka on yleensä muotoa [smb:]//[TUNNUS:SALASANA@]KONE:PORTTI/JAKO. Käyttäjätunnus, salasana ja portti ovat valinnaisia. Salasana tulisi jättää antamatta tässä, koska se näkyy salaamattomana.

en: The Internet Protocol (IP) address identifies the host in the network and indicates where it is. It has two valid formats, the one known as IP version 4 (e.g. 192.168.2.11) and the version 6 format (e.g. 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334).
fi: Kone tunnistetaan verkossa IP- eli internetyhteyskäytäntöosoittestaan, joka voi myös kertoa koneen sijainnin. Osoitteella on kaksi käypää muotoa, versio 4 (esim. 192.168.2.11) ja versio 6 (esim. 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334).Kone tunnistetaan verkossa IP- eli internetyhteyskäytäntöosoittestaan, joka voi myös kertoa koneen sijainnin. Osoitteella on kaksi käypää muotoa, versio 4 (esim. 192.168.2.11) ja versio 6 (esim. 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334).

en: The workgroup or domain identifies the peer-to-peer computer network the host is located in.
fi: Työryhmä tai verkkoalue määrittää vertaisverkon, johon kone kuuluu.

en: Add this share to the bookmarks
fi: Lisää jako kirjanmerkkeihin

en: If you tick this checkbox, the share will be bookmarked and you can access it e.g. through the "Bookmarks" menu entry in the main window.
fi: Jos valitset tämän ruudun, jaosta tehdään kirjanmerkki, jolloin voit käyttää sitä esim. pääikkunan Kirjanmerkit-valikosta.Jos valitset tämän ruudun, jaosta tehdään kirjanmerkki, jolloin voit käyttää sitä esim. pääikkunan Kirjanmerkit-valikosta.

en: Add a label describing your bookmark. It is then shown instead of the location.
fi: Lisää kirjanmerkkiä kuvaava selite. Se näytetään sijainnin sijaan.

en: Assign a category to your bookmark. This way you can organize your bookmarks.
fi: Aseta kirjanmerkin luokka. Näin voit järjestää kirjanmerkkejäsi.

[ctx: Bookmark this share. Show input widgets in the dialog for this.]
en: Bookmark >>
fi: Kirjanmerkki >>

note: i18n: ectx: label, entry (UseUserId), group (Mounting)
en: User ID:
fi: Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseUserId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (UserId), group (Mounting)
en: This is the user ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have.
fi: Tämä on sen käyttäjän numeerinen tunniste, jolle liitetyn jaon tiedostot ja kansiot tulevat kuulumaan.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGroupId), group (Mounting)
en: Group ID:
fi: Ryhmätunniste:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGroupId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupId), group (Mounting)
en: This is the group ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have.
fi: Tämä on sen ryhmän numeerinen tunniste, jolle liitetyn jaon tiedostot ja kansiot tulevat kuulumaan.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFileMode), group (Mounting)
en: File mode:
fi: Tiedostopeite:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFileMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (FileMode), group (Mounting)
en: This is the file mode that will be used for creating files. It must be defined in octal.
fi: Tätä peitettä käytetään tiedostoja luotaessa. Se on annettava oktaalisena.

note: i18n: ectx: label, entry (UseDirectoryMode), group (Mounting)
en: Directory mode:
fi: Kansiopeite:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDirectoryMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (DirectoryMode), group (Mounting)
en: This is the directory mode that will be used for creating directories. It must be defined in octal.
fi: Tätä peitettä käytetään kansioita luotaessa. Se on annettava oktaalisena.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCharacterSets), group (Mounting)
en: Use character sets
fi: Käytä merkistöjä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCharacterSets), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the client side (i.e. your side) for codepage to charset translations. If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the charset by looking up the "unix charset" option in the smb.conf.
fi: Tämä on asiakaspuolen (ts. sinun puolesi) merkistömuunnoksiin käyttämä koodisivu. Jos säilytät oletusasetuksen, Smb4K yrittää automaattisesti määrittää merkistön tutkimalla smb.conf-tiedoston ”unix charset” -asetusta.Tämä on asiakaspuolen (ts. sinun puolesi) merkistömuunnoksiin käyttämä koodisivu. Jos säilytät oletusasetuksen, Smb4K yrittää automaattisesti määrittää merkistön tutkimalla smb.conf-tiedoston ”unix charset” -asetusta.

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (UseClientCharset), group (Mounting)
en: Client character set:
fi: Asiakkaan merkistö:

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: default
fi: oletus

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: Server character set:
fi: Palvelimen merkistö:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the server. If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the codepage by looking up the "dos charset" option in the smb.conf file.
fi: Tämä on palvelimen käyttämä merkistö. Jos säilytät oletusasetuksen, Smb4K yrittää automaattisesti tunnistaa koodisivun etsimällä smb.conf-tiedoston ”dos charset” -asetusta.

note: i18n: ectx: label, entry (MountPrefix), group (Mounting)
en: Mount prefix:
fi: Liitoskansio:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MountPrefix), group (Mounting)
en: This is the prefix where Smb4K will create the mount points and mount the remote shares.
fi: Tämä on kansio, johon Smb4K luo liitospisteet ja liittää etäjaot.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceLowerCaseSubdirs), group (Mounting)
en: Force generated subdirectories to be lower case
fi: Pakota luotujen alikansioiden nimet pienaakkosiin

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceLowerCaseSubdirs), group (Mounting)
en: All names of the subdirectories created by Smb4K below the mount prefix will be lowercase.
fi: Kaikki Smb4K:n liitoskansioon luomien alikansioiden nimet käyttävät vain pienaakkosia.

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all personal shares on exit
fi: Irrota kaikki henkilökohtaiset jaot lopetettaessa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all shares that belong to you when the program exits. Shares that are owned by other users are ignored.
fi: Irrota kaikki sinulle kuuluvat jaot ohjelmaa lopetettaessa. Muiden omistamat jaot jätetään sikseen.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountShares), group (Mounting)
en: Remount shares
fi: Liitä jaot uudelleen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountShares), group (Mounting)
en: Remount all your shares that were mounted when you exited the program or changed a profile. If the remounting of a share fails, Smb4K will retry the next time it is started. Shares that were mounted by other users are ignored. Please note that this setting does not affect the automatic remounting of shares when your computer woke up from a sleep state.
fi: Liitä uudelleen kaikki jaot, jotka olivat liitettynä ohjelmaa lopetettaessa tai profiilia muutettaessa. Jos jaon uudelleenliittäminen epäonnistuu, Smb4K yrittää seuraavan kerran käynnistettäessä. Muiden omistamat jaot jätetään sikseen. Huomaa, ettei asetus vaikuta jakojen automaattiseen uudelleenliittämiseen tietokoneen herättyä keskeytystilasta.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Number of remount attempts:
fi: Uudelleenliittämisyritysten määrä:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Set the number of attempts that are made to remount shares before Smb4K gives up.
fi: Aseta monestiko Smb4K yrittää liittää jakoja uudelleen ennen kuin luovuttaa.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountInterval), group (Mounting)
en: Interval between remount attempts:
fi: Uudelleenliittämisyritysten aikaväli:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountInterval), group (Mounting)
en: Set the time that elapses between attempts to remount shares.
fi: Aseta aikaväli jakojen uudelleenliittämisyrityksille.

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountForeignShares), group (Mounting)
en: Allow the unmounting of shares that are owned by other users
fi: Salli toisten omistamien jakojen irrottaminen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountForeignShares), group (Mounting)
en: Allow the unmounting of shares that were mounted by other users. Please think before you enable this option.
fi: Salli toisten käyttäjien omistamien jakojen irrottaminen. Harkitse, ennen kuin otat tämän asetuksen käyttöön.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares
fi: Pakota saavuttamattomien jakojen irrottaminen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares (Linux only). In case a share is inaccessible, a lazy unmount is performed. Before the actual unmount is performed, a warning dialog is shown asking to approve the unmount.
fi: Pakota tavoittamattomien jakojen irrottaminen (vain Linux). Jos jakoa ei tavoiteta, liitetään laiskasti. Ennen varsinaista irrotusta näytetään varoitusikkuna, jossa irrottaminen pyydetään vahvistamaan.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: Detect all shares that are mounted on the system
fi: Tunnista kaikki järjestelmään liitetyt jaot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: You will not only see the shares that were mounted and are owned by you, but also all other mounts using the SMBFS and CIFS file system that are present on the system.
fi: Et näe vain itse liittämiäsi ja omistamiasi jakoja vaan myös järjestelmän muut SMBFS- ja CIFS-tiedostojärjestelmillä tehdyt liitokset.

note: i18n: ectx: label, entry (CifsUnixExtensionsSupport), group (Mounting)
en: All or most of the servers support the CIFS Unix extensions
fi: Kaikki tai useimmat palvelimet tukevat CIFSin UNIX-laajennuksia

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CifsUnixExtensionsSupport), group (Mounting)
en: Most versions of Samba support the CIFS Unix or POSIX extensions. For these servers, some options are not needed, because the right values are negotiated during the mount process. For other servers, you might want to uncheck this option, so that predefined values can be passed to the server. Please note that if your computer is located in a Windows dominated network neighborhood with only a few Samba servers, you can safely uncheck this option and define custom options for the Samba servers.
fi: Useimmat Samban versiot tukevat CIFSin UNIX- tai POSIX-laajennuksia. Nämä palvelimet eivät tarvitse joitakin asetuksia, koska oikeat arvot neuvotellaan liitettäessä. Muilta palvelimilta voit haluta poistaa tämän valinnan, jotta esiasetetut arvot välitettäisiin palvelimeen. Huomaa, että jos tietokoneesi on osa Windows-valtaista verkkoympäristöä, jossa on vain joitakin Samba-palvelimia, voit turvallisesti poistaa tämän asetuksen käytöstä ja määrittää Samba-palvelimille mukautetut asetukset.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseUserId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (UserId), group (Mounting)
en: This is the user ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have. If you are using the CIFS filesystem under Linux and the remote server supports the CIFS Unix Extensions, this setting will be ignored unless the assignment of the user ID is forced.
fi: Tämä on sen käyttäjän numeerinen tunniste, jolle liitetyn jaon tiedostot ja kansiot tulevat kuulumaan. Jos käytät CIFS-tiedostojärjestelmää Linuxissa ja etäpalvelin tukee CIFSin UNIX-laajennuksia, tämä asetus jätetään huomiotta, ellei käyttäjätunnisteen osoittamista pakoteta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGroupId), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupId), group (Mounting)
en: This is the group ID (a number) that the files and directories of the mounted share will have. If you are using the CIFS filesystem under Linux and the remote server supports the CIFS Unix Extensions, this setting will be ignored unless the assignment of the group ID is forced.
fi: Tämä on sen ryhmän numeerinen tunniste, jolle liitetyn jaot tiedostot ja kansiot tulevat kuulumaan. Jos käytät CIFS-tiedostojärjestelmää Linuxissa ja etäpalvelin tukee CIFSin UNIX-laajennuksia, tämä asetus jätetään huomiotta, ellei ryhmätunnisteen osoittamista pakoteta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFileMode), group (Mounting)
en: This is the file mode that will be used for creating files. It must be defined in octal. In case the CIFS file system is used, this setting only takes effect if the server does not support the CIFS Unix Extensions.
fi: Tämä on peite, jota käytetään tiedostoja luotaessa. Se on annettava oktaalisena. Jos käytössä on CIFS-tiedostojärjestelmä, asetuksella on vaikutusta vain, jollei palvelin tue CIFSin UNIX-laajennuksia.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FileMode), group (Mounting)
en: This is the filemode that will be used for creating files. It must be defined in octal. In case the CIFS file system is used, this setting only takes effect if the server does not support the CIFS Unix Extensions.
fi: Tämä on peite, jota käytetään tiedostoja luotaessa. Se on annettava oktaalisena. Jos käytössä on CIFS-tiedostojärjestelmä, asetuksella on vaikutusta vain, jollei palvelin tue CIFSin UNIX-laajennuksia.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDirectoryMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (DirectoryMode), group (Mounting)
en: This is the directory mode that will be used for creating directories. It must be defined in octal. In case the CIFS file system is used, this setting only takes effect if the server does not support the CIFS Unix Extensions.
fi: Tämä on peite, jota käytetään kansioita luotaessa. Se on annettava oktaalisena. Jos käytössä on CIFS-tiedostojärjestelmä, asetuksella on vaikutusta vain, jollei palvelin tue CIFSin UNIX-laajennuksia.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRemoteFileSystemPort), group (Mounting)
en: File system port:
fi: Tiedostojärjestelmän portti:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRemoteFileSystemPort), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoteFileSystemPort), group (Mounting)
en: This is the port that is exclusively used to mount shares from remote servers. The default value is 445 (CIFS file system).
fi: Etäpalvelinjakojen liittämiseen käytetään vain tätä porttia. Oletus on 445 (CIFS-tiedostojärjestelmä).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the client side (i.e. your side) either to convert local path names to and from Unicode (CIFS, Linux) or for codepage to charset translations (SMBFS, FreeBSD). If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the charset by looking up the "unix charset" option in the smb.conf.
fi: Tämä on asiakaspuolen (ts. sinun puolesi) paikallisten polkunimien merkistökoodauksen muuntamiseksi Unicodeen/Unicodesta (CIFS, Linux) tai koodisivulle/koodisivulta (SMBFS, FreeBSD). Jos säilytät oletusasetuksen, Smb4K yrittää automaattisesti määrittää merkistön tutkimalla smb.conf-tiedoston ”unix charset” -asetusta.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWriteAccess), group (Mounting)
en: Write access:
fi: Kirjoitusoikeus:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWriteAccess), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: Here you can choose if the shares should be mounted in read-write or read-only mode.
fi: Tästä voit valita, liitetäänkö jaot vain luku -tilaan vai luku ja kirjoitus -tilaan.

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-write
fi: luku ja kirjoitus

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-only
fi: vain lukuTämä on peite, jota käytetään kansioita luotaessa. Se on annettava oktaalisena. Jos käytössä on CIFS-tiedostojärjestelmä, asetuksella on vaikutusta vain, jollei palvelin tue CIFSin UNIX-laajennuksia.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceUID), group (Mounting)
en: Definitely assign the UID
fi: Aseta ehdottomasti UID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceUID), group (Mounting)
en: Instruct the client (i.e. your side) to ignore any user ID (UID) provided by the server for files and directories and to always assign the owner to be the value of the transmitted UID.
fi: Opasta asiakasta (ts. sinun puoltasi) ohittamaan palvelimen tiedostoille ja kansioille tarjoama UID ja osoittamaan aina omistaja välitetyn UID:n arvoksi.Tästä voit valita, liitetäänkö jaot vain luku -tilaan vai luku ja kirjoitus -tilaan.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceGID), group (Mounting)
en: Definitely assign the GID
fi: Aseta ehdottomasti GID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceGID), group (Mounting)
en: Instruct the client (i.e. your side) to ignore any group ID (GID) provided by the server for files and directories and to always assign the owner to be the value of the transmitted GID.
fi: Opasta asiakasta (ts. sinun puoltasi) ohittamaan palvelimen tiedostoille ja kansioille tarjoama GID ja osoittamaan aina omistaja välitetyn UID:n arvoksi.

note: i18n: ectx: label, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: Do permission checks
fi: Tarkista käyttöoikeudet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: The client side (i.e. your side) will check if you have the right UID/GID to manipulate a file or directory. You might want to switch this feature off if the server(s) support the CIFS Unix Extensions and you are not allowed to access the files and directories. This setting does not affect the normal ACL check.
fi: Asiakaspuoli (ts. sinun puolesi) tarkistaa, onko sinulla oikea UID/GID käsitellä tiedostoa tai kansiota. Voit haluta ottaa ominaisuuden pois käytöstä, jos palvelin ei tue CIFSin UNIX-laajennuksia eikä sinulla ole oikeutta tiedostojen tai kansioiden käsittelyyn. Asetus ei vaikuta tavalliseen ACL-tarkistukseen.Asiakaspuoli (ts. sinun puolesi) tarkistaa, onko sinulla oikea UID/GID käsitellä tiedostoa tai kansiota. Voit haluta ottaa ominaisuuden pois käytöstä, jos palvelin ei tue CIFSin UNIX-laajennuksia eikä sinulla ole oikeutta tiedostojen tai kansioiden käsittelyyn. Asetus ei vaikuta tavalliseen ACL-tarkistukseen.

note: i18n: ectx: label, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: Attempt to set UID and GID
fi: Yritä asettaa UID ja GID

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: In case the server supports the CIFS Unix Extensions, the client side (i.e. your side) attempts to set the effective UID and GID of the current process on newly created files, directories and devices. If this feature is turned off, the server will set the UID and GID to the default for the share. It is recommended that you read the manual page of mount.cifs before you change this setting.
fi: Jos palvelin tukee CIFSin UNIX-laajennuksia, asiakaspuoli (ts. sinun puolesi) yrittää asettaa nykyisen prosessin voimassa olevan UIDin ja GIDin vasta luoduille tiedostoille, kansioille ja laitteille. Ellei ominaisuus ole käytössä, palvelin asettaa UIDin ja GIDin jaon oletusarvoihin. Kannattaa lukea mount.cifs-man-sivu, ennen kuin muutat tätä asetusta.Jos palvelin tukee CIFSin UNIX-laajennuksia, asiakaspuoli (ts. sinun puolesi) yrittää asettaa nykyisen prosessin voimassa olevan UIDin ja GIDin vasta luoduille tiedostoille, kansioille ja laitteille. Ellei ominaisuus ole käytössä, palvelin asettaa UIDin ja GIDin jaon oletusarvoihin. Kannattaa lukea mount.cifs-man-sivu, ennen kuin muutat tätä asetusta.

note: i18n: ectx: label, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use server inode numbers
fi: Käytä palvelimen inode-lukuja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use inode numbers (unique persistent file identifiers) returned by the server instead of automatically generating temporary inode numbers on the client side.
fi: Käytä palvelimen palauttamia inode-lukuja (ainutkertaisia tiedostotunnistimia) sen sijaan, että yritetään automaattisesti luoda väliaikaiset inodet asiakaspuolelle.Käytä palvelimen palauttamia inode-lukuja (ainutkertaisia tiedostotunnistimia) sen sijaan, että yritetään automaattisesti luoda väliaikaiset inodet asiakaspuolelle.

note: i18n: ectx: label, entry (NoLocking), group (Mounting)
en: Do not send byte range lock requests
fi: Älä lähetä tavuvälilukituspyyntöjä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NoLocking), group (Mounting)
en: Do not send byte range lock requests to the server. This is necessary for certain applications that break with CIFS style mandatory byte range locks (and most CIFS servers do not yet support requesting advisory byte range locks).
fi: Älä lähetä palvelimeen tavuvälilukituspyyntöjä. Tätä vaativat sovellukset, jotka eivät toimi CIFS-tyylin pakollisilla tavuvälilukituksilla (eivätkä useimmat CIFS-palvelimet vielä tue ohjeellisten tavuvälilukitusten pyytämistä).

note: i18n: ectx: label, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate reserved characters
fi: Muunna varatut merkit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate six of the seven reserved characters (including the colon, question mark, pipe, asterisk, greater than and less than characters but not the backslash) to remap range (above 0xF000). This allows you to open files that were created with such characters. This has no effect if the server does not support Unicode.
fi: Muunna kuusi seitsemästä varatusta merkistä (kaksoispiste, kysymysmerkki, putki, tähti, suurempi ja pienempi kuin muttei kenoviivaa) remap-alueelle (0xF000:n yllä). Näin voit avata tiedostoja, joiden nimissä on näitä merkkejä. Asetuksella ei ole vaikutusta, ellei palvelin tue Unicodea.

note: i18n: ectx: label, entry (UseSmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: SMB protocol version:
fi: SMB-yhteyskäytännön versio:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSmbProtocolVersion), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: Define which version of the SMB protocol is to be used.
fi: Määritä, mitä SMB-yhteyskäytäntöversiota käytetään.

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 1.0 (Classic CIFS/SMBv1 protocol)
fi: 1.0 (perinteinen CIFS/SMBv1-yhteyskäytäntö)Muunna kuusi seitsemästä varatusta merkistä (kaksoispiste, kysymysmerkki, putki, tähti, suurempi ja pienempi kuin muttei kenoviivaa) remap-alueelle (0xF000:n yllä). Näin voit avata tiedostoja, joiden nimissä on näitä merkkejä. Asetuksella ei ole vaikutusta, ellei palvelin tue Unicodea.

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: 3 (Version 3.0 and above)
fi: 3 (versio 3.0 ja myöhemmät)

note: i18n: ectx: label, entry (SmbProtocolVersion), group (Mounting)
en: default (Negotiate the highest version)
fi: oletus (neuvottele enimmäisversio)

note: i18n: ectx: label, entry (UseCacheMode), group (Mounting)
en: Cache mode:
fi: Välimuistitila:Tässä voit asettaa CIFS-tiedostojärjestelmän lisävalintoja pilkuin erotettuna luettelona (lisätietoa mount.cifs-man-sivulta). Luettelo annetaan SELLAISENAAN mount.cifsin -o-valitsimelle. Älä anna tässä valintoja, jotka olet jo asettanut asetusikkunassa.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCacheMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Define how read and write requests are handled. In case you choose to not cache file data at all, the client never utilizes the cache for normal reads and writes. It always accesses the server directly to satisfy a read or write request. If you choose to follow the CIFS/SMB2 protocol strictly, the cache is only trusted if the client holds an oplock. If the client does not hold an oplock, then the client bypasses the cache and accesses the server directly to satisfy a read or write request. Choosing to allow loose caching semantics can sometimes provide better performance on the expense of cache coherency. This option might cause data corruption, if several clients access the same set of files on the server at the same time. Because of this, the strict cache mode is recommended.
fi: Määrittää, kuinka luku- ja kirjoituspyynnöt käsitellään. Jos valitset olla käyttämättä välimuistia lainkaan, asiakaspuoli ei milloinkaan vie luku- ja kirjoitustoimenpiteitä välimuistiin vaan välittää ne suoraan palvelimelle. Jos valitset seurata tiukasti CIFS/SMB2-yhteyskäytäntöä, välimuistiin luotetaan vain, jos asiakkaalla on oplock-lukitus. Ellei asiakkaalla ole sitä, välimuisti ohitetaan ja pyyntö välitetään suoraan palvelimelle. Höllän välimuistikäytännön valitseminen voi joskus tarjota poaremman suorituskyvyn välimuistin eheyden kustannuksella. Asetus voi aiheuttaa tiedon vioittumista, jos useampi asiakas tarjoaa palvelimelta samoja tiedostoja yhtä aikaa. Tästä syystä suositellaan tiukkaa välimuistitilaa.

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Do not cache file data at all
fi: Älä käytä välimuistia lainkaan

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Follow the CIFS/SMB2 protocol strictly
fi: Seuraa tiukasti CIFS/SMB2-yhteyskäytäntöä

note: i18n: ectx: label, entry (CacheMode), group (Mounting)
en: Allow loose caching semantics
fi: Salli höllä välimuistikäytäntö

note: i18n: ectx: label, entry (UseSecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode:
fi: Turvallisuustila:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseSecurityMode), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode for mount.cifs. To be able to use this mode, the CIFS kernel module 1.40 or later is required.
fi: mount.cifs-tiedoston turvallisuustila. Tilan käyttämiseksi vaaditaan CIFS-ydinmoduulin versiota 1.40 tai myöhempää.mount.cifs-tiedoston turvallisuustila. Tilan käyttämiseksi vaaditaan CIFS-ydinmoduulin versiota 1.40 tai myöhempää.

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Connect as a null user (no name)
fi: Yhdistä tyhjänä käyttäjänä (ei tunnusta)

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication
fi: Kerberos 5 -tunnistautuminen

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication and packet signing
fi: Kerberos 5 -tunnistautuminen ja pakettien allekirjoitus

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol
fi: NTLM-yhteyskäytäntö

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol and packet signing
fi: NTLM-yhteyskäytäntö ja pakettien allekirjoitus

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol
fi: NTLMv2-yhteyskäytäntö

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol and packet signing
fi: NTLMv2-yhteyskäytäntö ja pakettien allekirjoitus

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol
fi: NTLMSSP-yhteyskäytäntö

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol and packet signing
fi: NTLMSSP-yhteyskäytäntö ja pakettien allekirjoitus

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomCifsOptions), group (Mounting)
en: Additional options:
fi: Lisäasetukset:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCustomCifsOptions), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (CustomCIFSOptions), group (Mounting)
en: Here you can enter advanced options for the CIFS file system in a comma-separated list (refer to the manual page of mount.cifs to learn more). The list will be added AS IS to the "-o" argument of mount.cifs. Please do not enter options that have already been defined in the configuration dialog.
fi: Tässä voit asettaa CIFS-tiedostojärjestelmän lisävalintoja pilkuin erotettuna luettelona (lisätietoa mount.cifs-man-sivulta). Luettelo annetaan SELLAISENAAN mount.cifsin -o-valitsimelle. Älä anna tässä valintoja, jotka olet jo asettanut asetusikkunassa.

en: <p>The share <b>%1</b> has been mounted to <b>%2</b>.</p>
fi: <p>Jako <b>%1</b> on liitetty kansioon <b>%2</b>.</p>

[ctx: Open the contents of the share with the file manager]
en: Open
fi: Avaa

en: <p>The share <b>%1</b> has been unmounted from <b>%2</b>.</p>
fi: <p>Jako <b>%1</b> on irrotettu kansiosta <b>%2</b>.</p>

en: <p>%1 share has been mounted.</p> | <p>%1 shares have been mounted.</p>
fi[0]: <p>%1 jako on liitetty.</p>
fi[1]: <p>%1 jakoa on liitetty.</p>

en: <p>%1 share has been unmounted.</p> | <p>%1 shares have been unmounted.</p>
fi[0]: <p>%1 jako on irrotettu.</p>
fi[1]: <p>%1 jakoa on irrotettu.</p>

en: <p>Opening the wallet <b>%1</b> failed.</p>
fi: <p>Lompakon <b>%1</b> avaaminen epäonnistui.</p>

en: <p>The credentials stored in the wallet could not be accessed. There is either no wallet available or it could not be opened.</p>
fi: <p>Lompakkoon tallennettuihin valtuutustietoihin ei päästä käsiksi. Lompakko ei joko ole käytettävissä tai sitä ei voi avata.</p><p>Lompakkoon tallennettuihin valtuutustietoihin ei päästä käsiksi. Lompakko ei joko ole käytettävissä tai sitä ei voi avata.</p>

en: <p>The mimetype <b>%1</b> is not supported for printing. Please convert the file to PDF or Postscript and try again.</p>
fi: <p>MIME-tyypin <b>%1</b> tulostamista ei tueta. Muunna tiedosto PDF- tai Postscript-muotoon ja yritä uudelleen.</p><p>MIME-tyypin <b>%1</b> tulostamista ei tueta. Muunna tiedosto PDF- tai Postscript-muotoon ja yritä uudelleen.</p>

en: <p>The bookmark for share <b>%1</b> already exists and will be skipped.</p>
fi: <p>Jaolle <b>%1</b> on jo kirjanmerkki: ohitetaan.</p>

en: <p>The label <b>%1</b> of the bookmark for the share <b>%2</b> is already being used and will automatically be renamed.</p>
fi: <p>Nimiö <b>%1</b> jaon <b>%2</b> kirjanmerkille on jo käytössä ja sen nimeä muutetaan automaattisesti.</p><p>Nimiö <b>%1</b> jaon <b>%2</b> kirjanmerkille on jo käytössä ja sen nimeä muutetaan automaattisesti.</p>

en: <p>Mounting the share <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
fi: <p>Jaon <b>%1</b> liittäminen epäonnistui:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Mounting the share <b>%1</b> failed.</p>
fi: <p>Jaon <b>%1</b> liittäminen epäonnistui.</p>

en: <p>Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed:</p><p><tt>%3</tt></p>
fi: <p>Jaon <b>%1</b> irrottaminen kansiosta <b>%2</b> epäonnistui:</p><p><tt>%3</tt></p>

en: <p>Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed.</p>
fi: <p>Jaon <b>%1</b> irrottaminen kansiosta <b>%2</b> epäonnistui.</p>

en: <p>You are not allowed to unmount the share <b>%1</b> from <b>%2</b>. It is owned by the user <b>%3</b>.</p>
fi: <p>Sinulla ei ole käyttöoikeuksia irrottaa jakoa <b>%1</b> kansiosta <b>%2</b>. Sen omistaa käyttäjä <b>%3</b>.</p><p>Sinulla ei ole käyttöoikeuksia irrottaa jakoa <b>%1</b> kansiosta <b>%2</b>. Sen omistaa käyttäjä <b>%3</b>.</p>

en: <p>Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed:</p><p><tt>%3</tt></p>
fi: <p>Kansioiden <b>%1</b> ja <b>%2</b> synkronointi epäonnistui:</p><p><tt>%3</tt></p>

en: <p>Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed.</p>
fi: <p>Kansioiden <b>%1</b> ja <b>%2</b> synkronointi epäonnistui.</p>

en: <p>The command <b>%1</b> could not be found. Please check your installation.</p>
fi: <p>Komentoa <b>%1</b> ei löydy. Tarkista asennuksesi.</p>

en: <p>The share <b>%1</b> is a printer and cannot be bookmarked.</p>
fi: <p>Jako <b>%1</b> on tulostin, eikä sitä voi kirjanmerkitä.</p>

en: <p>The file <b>%1</b> could not be found.</p>
fi: <p>Tiedostoa <b>%1</b> ei löytynyt.</p>

en: <p>Opening the file <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
fi: <p>Tiedoston <b>%1</b> avaaminen epäonnistui:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Opening the file <b>%1</b> failed.</p>
fi: <p>Tiedoston <b>%1</b> avaaminen epäonnistui.</p>

en: <p>Reading from file <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
fi: <p>Luku tiedostosta <b>%1</b> epäonnistui:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Reading from file <b>%1</b> failed.</p>
fi: <p>Luku tiedostosta <b>%1</b> epäonnistui.</p>

en: <p>The following directory could not be created:</p><p><tt>%1</tt></p>
fi: <p>Seuraavaa kansiota ei voitu luoda:</p><p><tt>%1</tt></p>

en: <p>The process failed to start (error code: <tt>%1</tt>).</p>
fi: <p>Prosessin käynnistys epäonnistui (virhekoodi: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process crashed (error code: <tt>%1</tt>).</p>
fi: <p>Prosessi kaatui (virhekoodi: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process timed out (error code: <tt>%1</tt>).</p>
fi: <p>Prosessin aikakatkaisu (virhekoodi: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Could not write to the process (error code: <tt>%1</tt>).</p>
fi: <p>Prosessiin ei voitu kirjoittaa (virhekoodi: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Could not read from the process (error code: <tt>%1</tt>).</p>
fi: <p>Prosessista ei voitu lukea (virhekoodi: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process reported an unknown error.</p>
fi: <p>Prosessi ilmoitti tuntemattoman virheen.</p>

en: <p>Executing an action with root privileges failed (error code: <tt>%1</tt>).</p>
fi: <p>Toiminnon suoritus pääkäyttäjäoikeuksin epäonnistui (virhekoodi: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Executing an action with root privileges failed.</p>
fi: <p>Toiminnon suoritus pääkäyttäjäoikeuksin epäonnistui.</p>

en: <p>The URL that was passed is invalid.</p>
fi: <p>Annettu verkko-osoite on virheellinen.</p>

en: <p>The network communication failed with the following error message: <s>%1</s></p>
fi: <p>Verkkoviestintä epäonnistui ja palautti seuraavan virheilmoituksen: <s>%1</s></p>

en: <p>An error with the Zeroconf service occurred: <s>%1</s></p>
fi: <p>Zeroconf-palvelussa tapahtui virhe: <s>%1</s></p>

en: Profile Migration Assistant
fi: Profiilin siirtoavustaja

en: Migrate all relevant settings of one profile to another.
fi: Siirrä kaikki asiaan kuuluvat asetukset profiilista toiseen.

en: Old Profile:
fi: Vanha profiili:

en: <Default Profile>
fi: <Oletusprofiili>

en: <All Profiles>
fi: <Kaikki profiilit>

en: New Profile:
fi: Uusi profiili:

en: Disk
fi: Levy

en: Printer
fi: Tulostin

en: Synchronizing
fi: Synkronoidaan

en: Source
fi: Lähde

en: Destination
fi: Kohde

en: Synchronization
fi: Synkronointi

en: Swap Paths
fi: Vaihda sijainnit keskenään

en: Swap source and destination
fi: Vaihda lähde ja kohde keskenään

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Synchronize the destination with the source
fi: Synkronoi kohde lähteestä

en: Please provide the source and destination directory for the synchronization.
fi: Anna synkronoinnin lähde- ja kohdekansiot.

en: Source:
fi: Lähde:

en: This is the source directory. The data that it contains is to be written to the destination directory.
fi: Tämä on lähdekansio. Sen sisältämät tiedot kirjoitetaan kohdekansioon.

en: Destination:
fi: Kohde:

en: This is the destination directory. It will be updated with the data from the source directory.
fi: Tämä on kohdekansio. Se päivittyy lähdekansion tiedoista.

en: <qt>Please enter a username and a password for the host <b>%1</b>.</qt>
fi: <qt>Anna käyttäjätunnus ja salasana palvelimelle <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Please enter a username and a password for the share <b>%1</b>.</qt>
fi: <qt>Anna käyttäjätunnus ja salasana jaolle <b>%1</b>.</qt>
