smb4k - en to fi translation catalogue (200 entries)

en: The mount process could not be started.
fi: Liittämisprosessia ei voitu käynnistää.

en: The mountpoint %1 is invalid.
fi: Liitoskohta %1 on virheellinen.

en: The unmount process could not be started.
fi: Irrottamisprosessia ei voitu käynnistää

en: Advanced network neighborhood browser and Samba share mounting utility
fi: Kehittynyt verkkoympäristöselain ja Samba-jakojen liittämistyökalu.

en: © 2003-2024 Alexander Reinholdt
fi: © 2003–2024 Alexander Reinholdt

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Donator
fi: Lahjoittaja

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (network)
en: &Network
fi: &Verkko

note: i18n: ectx: Menu (shares)
en: Sh&ares
fi: &Jaot

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
fi: &Kirjanmerkit

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Bookmark Shares
fi: Tee jaoista kirjanmerkit

en: All listed shares will be bookmarked. To add a label or category, double-click the respective bookmark entry.
fi: Kaikista luettelon jaoista tehdään kirjanmerkki. Kaksoisnapsauta kirjanmerkkikohtaa lisätäksesi nimiön tai luokan.

en: Label:
fi: Selite:

en: Category:
fi: Luokka:

en: Bookmark Editor
fi: Kirjanmerkkimuokkain

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: &Edit Bookmarks
fi: &Muokkaa kirjanmerkkejä

en: Add &Bookmark
fi: Lisää &kirjanmerkki

en: Mount Bookmarks
fi: Liitä kirjanmerkit

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Network
fi: Verkko

en: Mounting
fi: Liittäminen

en: Synchronization
fi: Synkronointi

en: Authentication
fi: Tunnistautuminen

en:  (Profile: %1)
fi:  (profiili: %1)

en: Custom Settings
fi: Mukautetut valinnat

en: Profiles
fi: Profiilit

en: An incorrect setting has been found. You are now taken
    to the corresponding configuration page to fix it.
fi: Löytyi virheellinen asetus. Siirrytään asetussivulle,
    jossa sen voi korjata sen.

en: You have made changes to the profiles. You have to apply
    them in order to be able to use them in the rest of the
    configuration dialog.
fi: Profiiliin on tehty muutoksia. Ne on otettava käyttöön,
    jotta ne olisivat voimassa asetusikkunan muissa osissa.

en: Default Login
fi: Oletuskirjautuminen

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Workgroup:
fi: Työryhmä:

en: IP Address:
fi: IP-osoite:

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Add Category
fi: Lisää luokka

en: Remove
fi: Poista

en: Clear List
fi: Tyhjennä luettelo

en: New Category
fi: Uusi luokka

en: All fine.
fi: Kaikki kunnossa.

en: The item <b>%1</b> was removed, because all custom settings were reset.
fi: Tietue <b>%1<(b> poistettiin, koska kaikki mukautetut valinnat palautettiin.

en: Directories
fi: Kansiot

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Basic Settings
fi: Perusasetukset

en: Common Options
fi: Yleisasetukset

en: CIFS Unix Extensions Support
fi: CIFSin UNIX-laajennustuki

en: Choose a different user
fi: Valitse toinen käyttäjä

en: Choose a different group
fi: Valitse toinen ryhmä

en: Common Mount Settings
fi: Yleiset liitosasetukset

en: Advanced Options
fi: Lisäasetukset

en: Edit the additional CIFS options.
fi: Muokkaa CIFS-lisäasetuksia.

en: Advanced Mount Settings
fi: Liittämisen lisäasetukset

en: Character Sets
fi: Merkistöt

en: Mount Settings
fi: Liitosasetukset

en: Additional CIFS Options
fi: CIFS-lisäasetukset

en: <qt>Enter the desired options as a comma separated list:</qt>
fi: <qt>Anna halutut valinnat pilkuin erotettuna luettelona:</qt>

en: The following entry is going to be removed from the additional options:<br>%2.<br>Please read the handbook for details. | The following %1 entries are going to be removed from the additional options:<br>%2.<br>Please read the handbook for details.
fi[0]: Seuraava tietue poistetaan lisävalinnoista:<br>%2.<br>Katso lisätietoa käsikirjasta.
fi[1]: Seuraavat %1 tietuetta poistetaan lisävalinnoista:<br>%2.<br>Katso lisätietoa käsikirjasta.

en: Browse Settings
fi: Selaa asetuksia

en: Define the hosts that should be woken up via the custom settings editor.
fi: Määritä koneet, jotka tulisi herättää mukautettujen valintojen muokkaimen kautta.

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: Settings
fi: Asetukset

en: Add
fi: Lisää

en: Set Active
fi: Aseta aktiiviseksi

en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Synchronization Directory
fi: Synkronointikansio

en: Backups
fi: Varmuuskopiot

en: General
fi: Yleistä

en: Links
fi: Linkit

en: File Handling
fi: Tiedostojen käsittely

en: File Attributes
fi: Tiedostomääritteet

en: Ownership
fi: Omistajuus

en: File Attributes && Ownership
fi: Tiedostomääritteet ja omistajuus

en: Compression
fi: Pakkaus

en: Files
fi: Tiedostot

en:  kB
fi:  kt

en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en:  kB/s
fi:  kt/s

en: File Transfer
fi: Tiedostonsiirto

en: Files && Directories
fi: Tiedostot ja kansiot

en: Restrictions
fi: Rajoitukset

en: File Deletion
fi: Tiedoston poisto

en: General Filtering Settings
fi: Yleiset suodatusasetukset

en: Filter Rules
fi: Suodatussäännöt

en: Filtering
fi: Suodatus

en: Checksums
fi: Tarkistussummat

en: Main Window
fi: Pääikkuna

en: Network Neighborhood
fi: Verkkoympäristö

en: Shares View
fi: Jakonäkymä

en: Custom Settings Editor
fi: Oma asetusmuokkain

en: No network item was set.
fi: Verkkotietuetta ei asetettu.

en: Define custom settings for host <b>%1</b> and all the shares it provides.
fi: Mukauta koneen <b>%1</b> ja sen tarjoamien jakojen asetuksia.

en: Define custom settings for share <b>%1</b>.
fi: Mukauta jaon <b>%1</b> asetuksia.

en: Always remount this share
fi: Liitä tämä jako aina uudelleen

en: This server supports the CIFS Unix extensions
fi: Tämä palvelin tukee CIFSin UNIX-laajennuksia

en: MAC Address:
fi: MAC-osoite:

en: Send magic packet before scanning the network neighborhood
fi: Lähetä taikapaketti ennen verkkoympäristön tutkimista

en: Send magic packet before mounting a share
fi: Lähetä taikapaketti ennen jaon liittämistä

en: Wake-On-LAN Settings
fi: Wake-On-LAN-asetukset

en: Specify User
fi: Anna käyttäjätunnus

en: Please specify a username.
fi: Anna käyttäjätunnus.

en: Please specify a username for share<br><b>%1</b>.
fi: Anna käyttäjätunnus jakoon<br><b>%1</b.

en: Dock Widgets
fi: Telakat

en: Mounted Shares
fi: Liitetyt jaot

en: <qt>Closing the main window will keep Smb4K running in the system tray.<br>Use <i>Quit</i> from the <i>File</i> menu to quit the application.</qt>
fi: <qt>Pääikkunan sulkeminen pitää Smb4K:n käynnissä ilmoitusalueella.<br>Lopeta ohjelma valitsemalla <i>Tiedosto</i>-valikosta <i>Lopeta</i>.</qt>

en: Docking
fi: Telakointi

en: There are currently no shares mounted.
fi: Yhtään jakoa ei ole tällä hetkellä liitetty.

en: There is currently %1 share mounted. | There are currently %1 shares mounted.
fi[0]: %1 jako tällä hetkellä liitetty.
fi[1]: %1 jakoa tällä hetkellä liitetty.

en: Looking for workgroups and domains...
fi: Etsitään työryhmiä ja verkkoalueita…

en: Looking for hosts in domain %1...
fi: Etsitään koneita verkkoalueelta %1…

en: Looking for shares provided by host %1...
fi: Etsitään palvelimen %1 tarjoamia jakoja…

en: Looking for files and directories in %1...
fi: Etsitään tiedostoja ja kansioita kohteesta %1…

en: Waking up remote hosts...
fi: Herätetään etäkoneita…

en: Sending file to printer %1...
fi: Lähetetään tiedosto tulostimelle %1…

en: Searching...
fi: Etsitään…

en: Done.
fi: Valmis.

en: Mounting...
fi: Liitetään…

en: Unmounting...
fi: Irrotetaan…

en: Waking up host...
fi: Herätetään konetta…

en: %1 has been mounted successfully.
fi: %1 on onnistuneesti liitetty.

en: %1 has been unmounted successfully.
fi: %1 on onnistuneesti irrotettu.

en: Synchronizing %1
fi: Synkronoidaan %1

en: Mount Dialog
fi: Liittämisikkuna

en: Enter the location and optionally the IP address and workgroup to mount a share.
fi: Anna jaettavan liitoksen sijainti ja valinnaisesti IP-osoite ja työryhmä.

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Bookmark this share
fi: Tee tästä jaosta kirjanmerkki

[ctx: Bookmark a share in the mount dialog.]
en: Bookmark >>
fi: Kirjanmerkki >>

en: Type
fi: Tyyppi

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Comment
fi: Kommentti

en: Scan Netwo&rk
fi: &Etsi verkosta

en: &Abort
fi: &Keskeytä

en: &Search
fi: &Etsi

en: Add &Custom Settings
fi: Lisää &mukautetut valinnat

en: &Open Mount Dialog
fi: &Avaa liittämisikkuna

en: Au&thentication
fi: &Tunnistautuminen

en: Pre&view
fi: &Esikatselu

en: &Print File
fi: T&ulosta tiedosto

en: &Mount
fi: Liitä &järjestelmään

en: &Unmount
fi: &Irrota

en: Scan Compute&r
fi: T&utki tietokone

en: Scan Wo&rkgroup
fi: Tutki työ&ryhmä

en: Close
fi: Sulje

en: Search string
fi: Hakujono

en: Search
fi: Etsi

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Item Down
fi: Tietue alemmas

en: Item Up
fi: Tietue ylemmäs

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Please enter a username and a password for the host <b>%1</b>.
fi: Anna käyttäjätunnus ja salasana koneeseen <b>%1</b>.

en: Please enter a username and a password for the share <b>%1</b>.
fi: Anna käyttäjätunnus ja salasana verkkojakoon <b>%1</b>.

en: Preview Dialog
fi: Esikatseluikkuna

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Up
fi: Ylemmäs

en: Preview of %1
fi: %1 – esikatselu

en: Print Dialog
fi: Tulostusikkuna

en: Print a file.
fi: Tulosta tiedosto.

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Copies:
fi: Kopioita:

en: Print
fi: Tulosta

en: Print a file to printer <b>%1</b>.
fi: Tulosta tiedosto tulostimella <b>%1</b>.

en: U&nmount All
fi: Irrota k&aikki

en: Unmount
fi: Irrota

en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Open with Konsole
fi: Avaa päätteessä

en: Open with File Manager
fi: Avaa tiedostonhallintaan

en: View Modes
fi: Näkymätilat

en: Icon View
fi: Kuvakenäkymä

en: List View
fi: Luettelonäkymä

en: S&ynchronize
fi: &Synkronoi

en: Open with Konso&le
fi: Avaa &päätteeseen

en: Open with F&ile Manager
fi: Avaa tiedoston&hallintaan

en: <qt>There is no active connection to the share <b>%1</b>! You cannot drop any files here.</qt>
fi: <qt>Jakoon <b>%1</b> ei ole aktiivista yhteyttä! Et voi pudottaa tiedostoja tänne.</qt><qt>Jakoon <b>%1</b> ei ole aktiivista yhteyttä! Et voi pudottaa tiedostoja tänne.</qt>

en: Source:
fi: Lähde:

en: Destination:
fi: Kohde:

en: Swap Paths
fi: Vaihda sijainnit keskenään

en: Please provide the source and destination directory for the synchronization of <b>%1</b>.
fi: Anna synkronoinnin lähde- ja kohdekansiot: <b>%1</b>.

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: DNS-SD Browsing Domain
fi: DNS-SD-selauksen verkkoalue

en: Workgroup
fi: Työryhmä

en: Master Browser:
fi: Pääselain:

en: Host
fi: Kone

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Share (%1)
fi: Jako (%1)

en: Mounted:
fi: Liitetty:

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: Host:
fi: Palvelin:

en: Mountpoint:
fi: Liitoskohta:

en: unknown
fi: tuntematon

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: File system:
fi: Tiedostojärjestelmä:

en: %1 free of %2 (%3 used)
fi: Vapaana %1/%2 (%3 käytetty)

en: Size:
fi: Koko:
