smb4k - en to hu translation catalogue (248 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Show custom bookmark label if available
hu: Egyéni könyvjelzőcímke megjelenítése, ha elérhető

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Do not show the name of the share that is represented by the bookmark but the custom label that was defined in the bookmark editor.
hu: Csak a könyvjelzőszerkesztőben definiált egyéni címkék jelenjenek meg a megosztás neve helyett.

note: i18n: ectx: label, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start docked
hu: Indítás dokkolva

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start the application docked to the system tray, i.e. only the system tray widget is shown and the main window is hidden. You can bring the main window up by clicking on the system tray widget or by choosing "Restore" from its popup menu.
hu: Az alkalmazás rejtett főablakkal indul, csak a paneltálcaikon jelenik meg. A főablakot erre az ikonra kattintva vagy a felugró menü „Visszaállítás” menüpontjára kattintva hívhatja elő.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowType), group (UserInterface)
en: Show the type of the share
hu: Megosztás típusának megjelenítése

note: i18n: ectx: label, entry (ShowIPAddress), group (UserInterface)
en: Show the IP address of the server
hu: A kiszolgáló IP-címének megjelenítése

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComment), group (UserInterface)
en: Show the comment
hu: Megjegyzés megjelenítése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNetworkItemToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current network item.
hu: A buboréksúgó különböző információkat jelenít meg az aktuális hálózati elemről.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domains and hosts
hu: Tartományok és gépek automatikus kibontása

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoExpandNetworkItems), group (UserInterface)
en: Automatically expand domain and host items when a list of associated network items (domain members or shares) is added or updated. Please note that a domain or host item will always be expanded when you execute it.
hu: Automatikusan kibontja a tartományokat és gépeket a hozzárendelt hálózati elemek (tartománytagok vagy megosztások) hozzáadásakor vagy frissítésekor. Megjegyzés: a tartomány vagy gép mindig kibontásra kerül ennek végrehajtásakor.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowShareToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current share.
hu: A buboréksúgó különböző információkat jelenít meg az aktuális megosztásról.

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: Icon View
hu: Ikonnézet

note: i18n: ectx: label, entry (SharesViewMode), group (UserInterface)
en: List View
hu: Listanézet

note: i18n: ectx: label, entry (UseWinbindCCache), group (Network)
en: Use Winbind ccache for authentication
hu: Winbind ccache használata a hitelesítéshez

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: None
hu: Nincs

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories
hu: Rejtett fájlok és mappák előnézete

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories. The hidden files and directories are those whose names begin with a period. They are usually needed for very specific purposes (storing the configuration information for an application, etc.). Since they are not of any importance for your regular work, you normally do not need to enable this feature.
hu: A rejtett fájlok és mappák előnézete. A rejtett fájlok és mappák azok, amelyek neve ponttal kezdődik. Általában különleges okokból szükségesek, például egy alkalmazás beállításainak tárolására. Mivel az Ön munkája szempontjából nem fontosak, nincs szükség a beállítás bekapcsolására.

note: i18n: ectx: label, entry (DetectPrinterShares), group (Network)
en: Detect printer shares
hu: Megosztott nyomtatók felderítése

note: i18n: ectx: label, entry (DetectHiddenShares), group (Network)
en: Detect hidden shares
hu: Rejtett megosztások felderítése

note: i18n: ectx: label, entry (WakeOnLANWaitingTime), group (Network)
en: Waiting time:
hu: Várakozási idő:

note: i18n: ectx: label, entry (UseWallet), group (Authentication)
en: Save logins in a wallet
hu: Bejelentkezések mentése jelszótárolóba

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWallet), group (Authentication)
en: Use a wallet to store the login. The username and password are stored encrypted on your hard drive. If this setting is disabled, the login is not stored permanently but only temporarily.
hu: Jelszótároló használata a bejelentkezési adatok tárolására. A felhasználónév és jelszó titkosítva tárolódik a merevlemezen. A bejelentkezési adatok csak átmenetileg tárolódnak a beállítás kikapcsolása esetén.

note: i18n: ectx: label, entry (UseDefaultLogin), group (Authentication)
en: Use a default login
hu: Alapértelmezett bejelentkezési adatok használata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseDefaultLogin), group (Authentication)
en: Enable the usage of a default login. The provided data is used by default to authenticate to a remote server. This is very useful e.g. if you are working in an Active Directory environment or an NT domain.
hu: Engedélyezi az alapértelmezett bejelentkezési adatok használatát. Az Smb4K a megadott adatokat használja hitelesítésre a távoli kiszolgálón. Ez Active Directory vagy NT tartomány használata esetén hasznos például.

note: i18n: ectx: label, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Synchronization prefix:
hu: Szinkronizációs előtag:

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Archive mode
hu: Archiváló mód

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Use archive mode (-a, --archive). This is a short form of -rlptgoD.
hu: Archiváló mód használata (-a, --archive). Ez a -rlptgoD rövid formája.

note: i18n: ectx: label, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into subdirectories
hu: Alkönyvtárakban is keres

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into directories (-r, --recursive).
hu: Alkönyvtárakban is keres (-r, --recursive)

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files
hu: Fájlok frissítése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files in the destination directory that are older than in the source directory (-u, --update).
hu: A célmappában lévő, a forrásfájlnál régebbi fájlok frissítése (-u, --update).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update files in place
hu: Fájlok frissítése helyben

note: i18n: ectx: label, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative path names
hu: Relatív elérési utak használata

note: i18n: ectx: label, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer
hu: Adatok tömörítése az átvitel során

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Preserve symlinks
hu: Szimbolikus linkek megőrzése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Copy symlinks as symlinks (-l, --links).
hu: Szimbolikus linkek másolása szimbolikus linkként (-l ,--links).

note: i18n: ectx: label, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks
hu: Szimbolikus linkek átalakítása

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks into the items they are pointing to (-L, --copy-links).
hu: Szimbolikus linkek átalakítása a hivatkozott elemre (-L, --copy-links).

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore unsafe symlinks
hu: Nem biztonságos szimbolikus linkek kihagyása

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links
hu: Hard linkek megőrzése

note: i18n: ectx: label, entry (KeepDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Keep directory symlinks
hu: Könyvtárak szimbolikus linkjeinek megőrzése

note: i18n: ectx: label, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions
hu: Jogosultságok megőrzése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions (-p, --perms). The permissions of the destination file will be same as the source file. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
hu: Jogosultságok megőrzése (-p, --perms). A célfájl jogosultságai meg fognak egyezni a forrásfájléval. Hogy mi történik a beállítás kikapcsolása esetén, lásd az rsync kézikönyvoldalát.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve group
hu: Csoport megőrzése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve the group (-g, --group). The group of the destination file will be set to the same value as the source file.
hu: A csoport megőrzése (-g, --group). A célfájl csoportja ugyanarra az értékre lesz beállítva mint a forrásfájl.

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve owner
hu: Tulajdonos megőrzése

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files
hu: Eszközfájlok és speciális fájlok megőrzése

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times
hu: Idők megőrzése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times (-t, --times). The modification times are transferred along with the files. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
hu: Idők megőrzése (-t, --times). A módosítási idők átvitelre kerülnek a fájlokkal együtt. Hogy mi történik a beállítás kikapcsolása esetén, lásd az rsync kézikönyvoldalát.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove synchronized source files
hu: Szinkronizált forrásfájlok törlése

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files
hu: Idegen fájlok törlése

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files before transfer
hu: Fájlok törlése átvitel előtt

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files after transfer
hu: Fájlok törlése átvitel után

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side after the transfer has completed (--delete-after, --del).
hu: Fájlok törlése a fogadó oldalon az átvitel befejeződése után (--delete-after, --del).

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files during transfer
hu: Fájlok törlése átvitel közben

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur
hu: Törlés I/O-hiba esetén is

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of non-void directories
hu: Nem üres mappák törlésének kényszerítése

note: i18n: ectx: label, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does
hu: Fájlok automatikus mellőzése hasonló módon, mint ahogy a CVS teszi

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Custom filter rules:
hu: Egyéni szűrési szabályok:

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='dir-merge /.rsync-filter' filter rule
hu: A --filter='dir-merge /.rsync-filter' szűrési szabály használata

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='exclude .rsync-filter' filter rule
hu: A --filter='exclude .rsync-filter' szűrőszabály használata

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Only update files that already exist
hu: Csak azokat a fájlokat frissítse, amelyek már léteznek

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Ignore files that already exist
hu: Létező fájlok figyelmen kívül hagyása

note: i18n: ectx: label, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of transfer
hu: Frissítések késleltetése az átvitel befejezésééig

note: i18n: ectx: label, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups
hu: Biztonsági mentések készítése

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix:
hu: A biztonsági mentések utótagja:

note: i18n: ectx: label, entry (BackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix
hu: A biztonsági mentések utótagja

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory:
hu: A biztonsági mentés mappája:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Store backups in this directory (--backup-dir=DIR).
hu: A biztonsági mentések tárolása ebben a mappábamban (--backup-dir=DIR).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory
hu: A biztonsági mentés mappája

note: i18n: ectx: label, entry (BlockSize), group (Synchronization)
en: The block size
hu: Blokkméret

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed:
hu: Blokk/fájl ellenőrzőösszeg forrásának beállítása:

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on checksum
hu: Fájlok kihagyása ellenőrzőösszeg alapján

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on a checksum and not based on modification time and size (-c, --checksum). For further information on how this feature works read rsync's manual page.
hu: A fájlokat a módosítási idő és méret helyett az ellenőrzőösszeg alapján hagyja ki (-c, --checksum). További információkért lásd az rsync kézikönyvét.

en: The format of %1 is not supported.
hu: %1 formátuma nem támogatott.

en: Add Bookmarks
hu: Könyvjelzők hozzáadása

en: All listed shares will be bookmarked. To edit the label or group, click the respective bookmark entry.
hu: Az összes listázott megosztás könyvjelzőzve lesz. A címke vagy csoport módosításához kattintson a megfelelő könyvjelző bejegyzésre.

note: i18n("Add this share to the bookmarks"));
en: Label:
hu: Címke:

en: Edit Bookmarks
hu: Könyvjelzők szerkesztése

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Workgroup:
hu: Munkacsoport:

en: IP Address:
hu: IP-cím:

en: Preview of %1
hu: %1 előnézete

en: Reload
hu: Újratöltés

en: Abort
hu: Megszakítás

en: Up
hu: Fel

en: Print File
hu: Fájl nyomtatása

en: Printer:
hu: Nyomtató:

en: Domain:
hu: Tartomány:

en: File:
hu: Fájl:

en: This is the file you want to print on the remote printer. Currently only a few mimetypes are supported such as PDF, Postscript, plain text, and images. If the file's mimetype is not supported, you need to convert it.
hu: Ez a távoli nyomtatón kinyomtatni kívánt fájl. Jelenleg csak néhány MIME-típus támogatott, például a PDF, Postscript, sima szöveg és képek. Ha a fájl MIME-típusa nem támogatott, át kell konvertálnia azt.

en: Copies:
hu: Másolatok:

en: This is the number of copies you want to print.
hu: Ez a nyomtatni kívánt másolatok száma.

en: Common Options
hu: Közös beállítások

en: Always remount this share
hu: Mindig csatolja újra ezt a megosztást

en: Advanced Options
hu: Speciális beállítások

en: Authentication
hu: Hitelesítés

en: MAC Address:
hu: MAC-cím:

en: %1 is not a version 1.0 file.
hu: %1 nem 1.0-s verziójú fájl.

en: Specify User
hu: Adja meg a felhasználót

en: User:
hu: Felhasználó:

en: Clear List
hu: Lista törlése

en: Foreign Share
hu: Külső megosztás

en: Mount Share
hu: Megosztás csatolása

en: The Internet Protocol (IP) address identifies the host in the network and indicates where it is. It has two valid formats, the one known as IP version 4 (e.g. 192.168.2.11) and the version 6 format (e.g. 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334).
hu: Az IP-cím (Internet Protocol) azonosítja a gépet a hálózaton és jelzi merre van. Két érvényes formája van, az IPv4-ként ismert (például 192.168.2.11) és az IPv6 (például 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334).

en: The workgroup or domain identifies the peer-to-peer computer network the host is located in.
hu: A munkacsoport vagy tartomány azonosítja azt a számítógép hálózatot, ahol a gép található.

en: Add this share to the bookmarks
hu: Megosztás hozzáadása a könyvjelzőkhöz

en: If you tick this checkbox, the share will be bookmarked and you can access it e.g. through the "Bookmarks" menu entry in the main window.
hu: Ha bejelöli ezt a jelölőnégyzetet, a megosztás bekerül a könyvjelzők közé és elérheti a főablak „Könyvjelzők” menüjéből.

note: i18n: ectx: label, entry (UseUserId), group (Mounting)
en: User ID:
hu: Felhasználóazonosító:

note: i18n: ectx: label, entry (UseGroupId), group (Mounting)
en: Group ID:
hu: Csoportazonosító:

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (UseClientCharset), group (Mounting)
en: Client character set:
hu: Kliensoldali karakterkészlet:

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: default
hu: alapértelmezés

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-1
hu: ISO-8859-1

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-2
hu: ISO-8859-2

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-3
hu: ISO-8859-3

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-4
hu: ISO-8859-4

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-5
hu: ISO-8859-5

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-6
hu: ISO-8859-6

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-7
hu: ISO-8859-7

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-8
hu: ISO-8859-8

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-9
hu: ISO-8859-9

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-13
hu: ISO-8859-13

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-14
hu: ISO-8859-14

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: iso8859-15
hu: ISO-8859-15

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: utf8
hu: UTF-8

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: koi8-r
hu: KOI8-R

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: koi8-u
hu: KOI8-U

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: koi8-ru
hu: KOI8-RU

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1251
hu: CP-1251

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: gb2312
hu: GB-2312

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: big5
hu: BIG-5

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: euc-jp
hu: EUC-JP

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: euc-kr
hu: EUC-KR

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: tis-620
hu: TIS-620

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp437
hu: CP-437

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp720
hu: CP-720

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp737
hu: CP-737

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp775
hu: CP-775

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp850
hu: CP-850

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp852
hu: CP-852

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp855
hu: CP-1255

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp857
hu: CP-1257

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp858
hu: CP-858

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp860
hu: CP-860

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp861
hu: CP-861

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp862
hu: CP-862

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp863
hu: CP-863

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp864
hu: CP-864

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp865
hu: CP-865

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp866
hu: CP-866

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp869
hu: CP-869

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp874
hu: CP-874

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp932
hu: CP-932

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp936
hu: CP-936

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp949
hu: CP-949

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp950
hu: CP-950

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1250
hu: CP-1250

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1252
hu: CP-1252

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1253
hu: CP-1253

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1254
hu: CP-1254

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1255
hu: CP-1255

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1256
hu: CP-1256

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1257
hu: CP-1257

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: cp1258
hu: CP-1258

note: i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: unicode
hu: Unicode

note: i18n: ectx: label, entry (MountPrefix), group (Mounting)
en: Mount prefix:
hu: Csatolási előtag:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MountPrefix), group (Mounting)
en: This is the prefix where Smb4K will create the mount points and mount the remote shares.
hu: Ez adja meg hol hozza létre az Smb4K a csatolási pontokat, és hová csatolja a távoli megosztásokat.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceLowerCaseSubdirs), group (Mounting)
en: Force generated subdirectories to be lower case
hu: Kisbetűs alkönyvtárak létrehozásának kényszerítése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceLowerCaseSubdirs), group (Mounting)
en: All names of the subdirectories created by Smb4K below the mount prefix will be lowercase.
hu: Az Smb4K által a csatolási pont alá létrehozott összes mappa neve kisbetűs lesz.

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all personal shares on exit
hu: Személyes megosztások leválasztása kilépéskor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all shares that belong to you when the program exits. Shares that are owned by other users are ignored.
hu: Leválasztja az Önhöz tartozó összes megosztást amikor a program kilép, de figyelmen kívül hagyja más felhasználók megosztásait.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Number of remount attempts:
hu: Újracsatolási kísérletek száma:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemountAttempts), group (Mounting)
en: Set the number of attempts that are made to remount shares before Smb4K gives up.
hu: A kísérletek számának beállítása a megosztások újracsatolásához, mielőtt a Smb4K feladja.

note: i18n: ectx: label, entry (RemountInterval), group (Mounting)
en: Interval between remount attempts:
hu: Újracsatolási kísérletek közötti időköz:

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountForeignShares), group (Mounting)
en: Allow the unmounting of shares that are owned by other users
hu: Más felhasználók megosztásainak leválasztásának engedélyezése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountForeignShares), group (Mounting)
en: Allow the unmounting of shares that were mounted by other users. Please think before you enable this option.
hu: Lehetővé teszi más felhasználók megosztásainak leválasztását. Gondolja át, hogy biztosan szüksége van-e a beállítás bekapcsolására.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares
hu: Nem elérhető megosztások leválasztásának kényszerítése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceUnmountInaccessible), group (Mounting)
en: Force the unmounting of inaccessible shares (Linux only). In case a share is inaccessible, a lazy unmount is performed. Before the actual unmount is performed, a warning dialog is shown asking to approve the unmount.
hu: Kényszeríti a nem elérhető megosztások lecsatolását (csak Linuxon). Ha egy megosztás nem érhető el, egy lusta leválasztás kerül végrehajtásra. A tényleges leválasztás előtt egy megerősítést kérő figyelmeztetés jelenik meg

note: i18n: ectx: label, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: Detect all shares that are mounted on the system
hu: A rendszerhez csatolt összes megosztás felderítése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: You will not only see the shares that were mounted and are owned by you, but also all other mounts using the SMBFS and CIFS file system that are present on the system.
hu: Nem csak azokat a megosztásokat látja, amelyeket Ön csatolt vagy Ön a tulajdonosuk, hanem az SMBFS és CIFS fájlrendszerek használatával csatolt összes egyéb megosztást.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRemoteFileSystemPort), group (Mounting)
en: File system port:
hu: Fájlrendszer port:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRemoteFileSystemPort), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoteFileSystemPort), group (Mounting)
en: This is the port that is exclusively used to mount shares from remote servers. The default value is 445 (CIFS file system).
hu: Ez a port kizárólag távoli kiszolgálók megosztásainak csatolására szolgál, az alapértelmezett érték 445 (CIFS fájlrendszer).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the client side (i.e. your side) either to convert local path names to and from Unicode (CIFS, Linux) or for codepage to charset translations (SMBFS, FreeBSD). If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the charset by looking up the "unix charset" option in the smb.conf.
hu: Ez az elérési utak Unicode-ra és Unicode-ról konvertálásához (CIFS, Linux) vagy a karakterkészlet-fordítások kódlapjához (SMBFS, FreeBSD) használt kliensoldali karakterkészlet. Az alapértelmezett beállításon hagyva az Smb4K megpróbálja automatikusan felismerni a karakterkészletet az smb.conf „unix charset” bejegyzése alapján.

note: i18n: ectx: label, entry (UseWriteAccess), group (Mounting)
en: Write access:
hu: Írási hozzáférés:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWriteAccess), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: Here you can choose if the shares should be mounted in read-write or read-only mode.
hu: Itt választhatja ki, hogy a megosztások írható-olvasható vagy csak olvasható módon legyenek-e csatolva.

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-write
hu: írható és olvasható

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-only
hu: csak olvasható

note: i18n: ectx: label, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: Do permission checks
hu: Jogosultságellenőrzés

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: The client side (i.e. your side) will check if you have the right UID/GID to manipulate a file or directory. You might want to switch this feature off if the server(s) support the CIFS Unix Extensions and you are not allowed to access the files and directories. This setting does not affect the normal ACL check.
hu: A kliens oldal ellenőrzi, hogy megfelelő felhasználó- és csoportazonosítóval rendelkezik-e a fájlok vagy mappák manipulálásához. Amennyiben a kiszolgáló támogatja a CIFS Unix kiterjesztéseit és nincs engedélye a fájlokhoz és mappákhoz hozzáférésre, kikapcsolhatja ezt a szolgáltatást. Ez a beállítás nem érinti a normál ACL ellenőrzést.

note: i18n: ectx: label, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: Attempt to set UID and GID
hu: UID és GID beállításának megkísérlése

note: i18n: ectx: label, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use server inode numbers
hu: A kiszolgáló inode számainak használata

note: i18n: ectx: label, entry (UseSecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode:
hu: Biztonsági mód:

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication
hu: Kerberos 5 hitelesítés

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: Kerberos 5 authentication and packet signing
hu: Kerberos 5 hitelesítés és csomagaláírás

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol
hu: NTLM protokoll

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLM protocol and packet signing
hu: NTLM protokoll és csomagaláírás

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol
hu: NTLMv2 protokoll

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMv2 protocol and packet signing
hu: NTLMv2 protokoll és csomagaláírás

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol
hu: NTLMSSP protokoll

note: i18n: ectx: label, entry (SecurityMode), group (Mounting)
en: NTLMSSP protocol and packet signing
hu: NTLMSSP protokoll és csomagaláírás

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomCifsOptions), group (Mounting)
en: Additional options:
hu: További beállítások:

en: <p>The share <b>%1</b> has been mounted to <b>%2</b>.</p>
hu: <p>A(z) <b>%1</b> megosztás csatolva ide: <b>%2</b>.</p>

en: <p>The share <b>%1</b> has been unmounted from <b>%2</b>.</p>
hu: <p>A(z) <b>%1</b> megosztás leválasztva innen: <b>%2</b>.</p>

en: <p>Opening the wallet <b>%1</b> failed.</p>
hu: <p>Nem sikerült megnyitni a(z) <b>%1</b> jelszótárolót.</p>

en: <p>The credentials stored in the wallet could not be accessed. There is either no wallet available or it could not be opened.</p>
hu: <p>A jelszótárolóban tárolt hitelesítési adatokhoz nem lehet hozzáférni. Vagy nincs elérhető jelszótároló, vagy nem nyitható meg.</p>

en: <p>The mimetype <b>%1</b> is not supported for printing. Please convert the file to PDF or Postscript and try again.</p>
hu: <p>A(z) <b>%1</b> MIME-típus nem nyomtatható. Konvertálja PDF vagy Postscript  formátumba, és próbálkozzon újból.</p>

en: <p>The bookmark for share <b>%1</b> already exists and will be skipped.</p>
hu: <p>A(z) <b>%1</b> megosztás könyvjelzője már létezik, ezért ki lesz hagyva.</p>

en: <p>The label <b>%1</b> of the bookmark for the share <b>%2</b> is already being used and will automatically be renamed.</p>
hu: <p>A(z) <b>%2</b> megosztás könyvjelzőjének <b>%1</b> címkéje már használatban van, ezért automatikusan át lesz nevezve.</p>

en: <p>Mounting the share <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
hu: <p>Nem sikerült csatolni a(z) <b>%1</b> megosztást:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Mounting the share <b>%1</b> failed.</p>
hu: <p>Nem sikerült csatolni a(z) <b>%1</b> megosztást.</p>

en: <p>Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed:</p><p><tt>%3</tt></p>
hu: <p>Nem sikerült leválasztani a(z) <b>%1</b> megosztást a(z) <b>%2</b> helyről:</p><p><tt>%3</tt></p>

en: <p>Unmounting the share <b>%1</b> from <b>%2</b> failed.</p>
hu: <p>Nem sikerült leválasztani a(z) <b>%1</b> megosztást a(z) <b>%2</b> helyről.</p>

en: <p>You are not allowed to unmount the share <b>%1</b> from <b>%2</b>. It is owned by the user <b>%3</b>.</p>
hu: <p>Nincs engedélye a(z) <b>%1</b> megosztás leválasztására a(z) <b>%2</b> helyről, a megosztás tulajdonosa: <b>%3</b>.</p>

en: <p>Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed:</p><p><tt>%3</tt></p>
hu: <p>Nem sikerült <b>%1</b> és <b>%2</b> szinkronizációja:</p><p><tt>%3</tt></p>

en: <p>Synchronizing <b>%1</b> with <b>%2</b> failed.</p>
hu: <p>Nem sikerült <b>%1</b> és <b>%2</b> szinkronizációja.</p>

en: <p>The command <b>%1</b> could not be found. Please check your installation.</p>
hu: <p>A(z) <b>%1</b> parancs nem található. Kérjük ellenőrizze a telepítést.</p>

en: <p>The share <b>%1</b> is a printer and cannot be bookmarked.</p>
hu: <p>A(z) <b>%1</b> megosztás egy nyomtató, nem adható a könyvjelzőkhöz.</p>

en: <p>The file <b>%1</b> could not be found.</p>
hu: <p>A(z) <b>%1</b> fájl nem található.</p>

en: <p>Opening the file <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
hu: <p>Nem sikerült megnyitni a(z) <b>%1</b> fájlt:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Opening the file <b>%1</b> failed.</p>
hu: <p>Nem sikerült megnyitni a(z) <b>%1</b> fájlt.</p>

en: <p>Reading from file <b>%1</b> failed:</p><p><tt>%2</tt></p>
hu: <p>Nem sikerült olvasni a(z) <b>%1</b> fájlból:</p><p><tt>%2</tt></p>

en: <p>Reading from file <b>%1</b> failed.</p>
hu: <p>Nem sikerült olvasni a(z) <b>%1</b> fájlból.</p>

en: <p>The following directory could not be created:</p><p><tt>%1</tt></p>
hu: <p>A következő mappa nem hozható létre:</p><p><tt>%1</tt></p>

en: <p>The process failed to start (error code: <tt>%1</tt>).</p>
hu: <p>Nem sikerült elindítani a folyamatot (hibakód: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process crashed (error code: <tt>%1</tt>).</p>
hu: <p>A folyamat összeomlott (hibakód: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process timed out (error code: <tt>%1</tt>).</p>
hu: <p>A folyamat túllépte az időkorlátot (hibakód: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Could not write to the process (error code: <tt>%1</tt>).</p>
hu: <p>Nem lehet írni a folyamatba (hibakód: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>Could not read from the process (error code: <tt>%1</tt>).</p>
hu: <p>Nem lehet olvasni a folyamatból (hibakód: <tt>%1</tt>).</p>

en: <p>The process reported an unknown error.</p>
hu: <p>A folyamat ismeretlen hibát jelentett.</p>

en: <p>Executing an action with root privileges failed.</p>
hu: <p>Egy művelet rendszergazdai jogokkal való végrehajtása nem sikerült.</p>

en: <p>The URL that was passed is invalid.</p>
hu: <p>Az átadott URL érvénytelen.</p>

en: Disk
hu: Lemez

en: Printer
hu: Nyomtató

en: Synchronizing
hu: Szinkronizálás

en: Source
hu: Forrás

en: Destination
hu: Cél

en: Synchronization
hu: Szinkronizálás

en: Swap Paths
hu: Elérési utak cseréje

en: Swap source and destination
hu: Forrás és cél cseréje

en: Synchronize
hu: Szinkronizálás

en: Synchronize the destination with the source
hu: A cél szinkronizálása a forrással

en: Please provide the source and destination directory for the synchronization.
hu: Adja meg a forrás- és célmappát a szinkronizációhoz.

en: Source:
hu: Forrás:

en: This is the source directory. The data that it contains is to be written to the destination directory.
hu: Ez a forrásmappa. A benne található adatok kerülnek írásra a célmappába.

en: Destination:
hu: Cél:

en: This is the destination directory. It will be updated with the data from the source directory.
hu: Ez a célmappa, amely frissítve lesz a forráskönyvtárból származó adatokkal.

en: <qt>Please enter a username and a password for the host <b>%1</b>.</qt>
hu: <qt>Adja meg a felhasználónevet és a jelszót a(z) <b>%1</b> géphez.</qt>

en: <qt>Please enter a username and a password for the share <b>%1</b>.</qt>
hu: <qt>Adja meg a felhasználónevet és a jelszót a(z) <b>%1</b> megosztáshoz.</qt>
