smb4k - en to is translation catalogue (70 entries)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowShareToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current share.
is: Sýna vísbendingar með ýmsar upplýsingar um sameign.

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: None
is: Ekkert

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories
is: Forskoða faldar skrár og möppur

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Archive mode
is: Safnskráahamur

note: i18n: ectx: label, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into subdirectories
is: Fara endurkvæmt í undirmöppur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into directories (-r, --recursive).
is: Fara endurkvæmt í möppur (-r, --recursive).

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files
is: Uppfæra skrár

note: i18n: ectx: label, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative path names
is: Nota afstæð slóðaheiti

note: i18n: ectx: label, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories
is: Ekki senda óbeinar möppur

note: i18n: ectx: label, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing
is: Senda möppur án þess að fara endurkvæmt niður í þær

note: i18n: ectx: label, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer
is: Þjappa gögnum við sendingu

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Preserve symlinks
is: Varðveita tákntengla

note: i18n: ectx: label, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks
is: Umbreyta tákntenglum

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore unsafe symlinks
is: Hunsa óörugga tákntengla

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links
is: Varðveita fasta tengla

note: i18n: ectx: label, entry (KeepDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Keep directory symlinks
is: Halda möpputákntenglum

note: i18n: ectx: label, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions
is: Varðveita heimildir

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve group
is: Varðveita hóp

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve owner
is: Varðveita eiganda

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files
is: Varðveita tæki og sérskrár

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times
is: Varðveita tíma

note: i18n: ectx: label, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times
is: Sleppa möppum þegar tími er varðveittur

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur
is: Eyða jafnvel þótt inn/út villa eigi sér stað

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of non-void directories
is: Þvinga eyðingu af ófyrndum möppum

note: i18n: ectx: label, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files
is: Halda skrám sem eru sendar að hluta

note: i18n: ectx: label, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does
is: Hunda skrár sjálfkrafa á sama hátt og CVS gerir

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files matching this pattern:
is: Undanskilja skrár sem passa við mynstrið:

note: i18n: ectx: label, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently
is: Höndla dreifðar skrár á skilvirkan hátt

note: i18n: ectx: label, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (no rsync algorithm)
is: Afrita skrár heilar (engin rsync algrími)

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Only update files that already exist
is: Bara uppfæra skrár sem finnast fyrir

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Ignore files that already exist
is: Hunsa skrár sem finnast fyrir

note: i18n: ectx: label, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups
is: Búa til öryggisafrit

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix:
is: Viðskeyti öryggisafrits:

note: i18n: ectx: label, entry (BackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix
is: Viðskeyti öryggisafrits

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory:
is: Afritunarmappa:

note: i18n: ectx: label, entry (BackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory
is: Afritunarmappa

note: i18n: ectx: label, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force fixed checksum block size:
is: Þvinga fasta blokkastærð gátsummu:

note: i18n: ectx: label, entry (BlockSize), group (Synchronization)
en: The block size
is: Blokkarstærð

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed:
is: Setja blokkar/skráar gátsummu sendingu:

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Workgroup:
is: Vinnuhópur:

en: IP Address:
is: IP vistfang:

en: Up
is: Upp

en: Print File
is: Prenta skrá

en: Domain:
is: Lén:

en: File:
is: Skrá:

en: Copies:
is: Afrit:

en: Common Options
is: Algengar stillingar

en: Advanced Options
is: Ítarlegri valkostir

en: Authentication
is: Auðkenning

en: Specify User
is: Tilgreina notanda

en: User:
is: Notandi:

en: Clear List
is: Hreinsa lista

en: Mount Share
is: Tengja sameign

en: Add this share to the bookmarks
is: Bæta þessari sameign við bókamerki

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (UseClientCharset), group (Mounting)
en: Client character set:
is: Stafatafla biðlara:

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: default
is: sjálfgefið

note: i18n: ectx: label, entry (MountPrefix), group (Mounting)
en: Mount prefix:
is: Forskeyti tengingar:

note: i18n: ectx: label, entry (ForceLowerCaseSubdirs), group (Mounting)
en: Force generated subdirectories to be lower case
is: Þvinga möppur sem eru búnar til að vera í lágstöfum

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountForeignShares), group (Mounting)
en: Allow the unmounting of shares that are owned by other users
is: Leyfa aftengingu af sameignum sem aðrir notendur eiga

note: i18n: ectx: label, entry (UseRemoteFileSystemPort), group (Mounting)
en: File system port:
is: Skráarkerfisgátt:

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-write
is: lesa-skrifa

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-only
is: bara-lesa

en: Disk
is: Diskur

en: Printer
is: Prentari

en: Synchronization
is: Samræming

en: Swap Paths
is: Slóðir diskminnis

en: Swap source and destination
is: Upphaf og áfangastaður diskminnis

en: Source:
is: Upphaf:

en: Destination:
is: Áfangastaður:
