smb4k - en to ja translation catalogue (81 entries)

en: Developer
ja: 開発者

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (network)
en: &Network
ja: ネットワーク(&N)

note: i18n: ectx: Menu (shares)
en: Sh&ares
ja: 共有(&A)

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: &Edit Bookmarks
ja: ブックマークを編集(&E)

en: Add &Bookmark
ja: ブックマークを追加(&B)

en: User Interface
ja: ユーザインターフェース

en: Network
ja: ネットワーク

en: Mounting
ja: マウント中

en: Authentication
ja: 認証

en: Synchronization
ja: 同期化

en: Wallet Entries
ja: ウォレットエントリ

en: Load
ja: 読み込み

en: Save
ja: 保存

en: Edit
ja: 編集

en: Remove
ja: 削除

en: Default Login
ja: デフォルト・ログイン

en: Enter the default login information.
ja: デフォルトログイン情報を入力します。

en: Clear List
ja: クリアーリスト

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Common Options
ja: 共通オプション

en: Choose a different user
ja: 別のユーザを選択

en: Choose a different group
ja: 別のグループを選択

en: Advanced Options
ja: 高度なオプション

en: General
ja: 一般

en: Links
ja: リンク

en: File Transfer
ja: ファイル転送

en: Restrictions
ja: 制限事項

en: File Deletion
ja: ファイル削除

en: Filter Rules
ja: フィルタルール

en: Filtering
ja: フィルタリング

en: Checksums
ja: チェックサム

en: Network Neighborhood
ja: ネットワーク近傍

en: Shares View
ja: 共有表示

en: Dock Widgets
ja: ドック・ウィジェット

en: Mounted Shares
ja: マウントされた共有

en: Docking
ja: ドック

en: There are currently no shares mounted.
ja: マウントされている共有はありません。

en: There is currently %1 share mounted. | There are currently %1 shares mounted.
ja[0]: %1 の共有がマウントされています。

en: Looking for workgroups and domains...
ja: ワークグループとドメインを探しています...

en: Looking for hosts in domain %1...
ja: ドメイン %1 中のホストを探しています...

en: Looking for shares provided by host %1...
ja: ホスト %1 の共有を探しています...

en: Sending file to printer %1...
ja: ファイルをプリンタ %1 へ転送中...

en: Done.
ja: 完了

en: %1 has been mounted successfully.
ja: %1 を無事にマウントしました。

en: %1 has been unmounted successfully.
ja: %1 を無事にマウント解除しました。

en: Synchronizing %1
ja: %1 を同期中

en: Type
ja: タイプ

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: Comment
ja: コメント

en: Scan Netwo&rk
ja: ネットワークを検索(&R)

en: &Abort
ja: 中断(&A)

en: &Search
ja: 検索(&S)

en: Au&thentication
ja: 認証(&T)

en: Pre&view
ja: プレビュー(&V)

en: &Print File
ja: ファイルを印刷(&P)

en: &Mount
ja: マウント(&M)

en: &Unmount
ja: アンマウント(&U)

en: Scan Compute&r
ja: コンピュータを検索(&R)

en: Scan Wo&rkgroup
ja: ワークグループを検索(&R)

en: Search
ja: 検索

en: U&nmount All
ja: すべてアンマウント(&N)

en: Synchronize
ja: 同期

en: Icon View
ja: アイコン表示

en: List View
ja: リスト表示

en: S&ynchronize
ja: 同期化(&Y)

en: Open with Konso&le
ja: Konsole で開く(&L)

en: Open with F&ile Manager
ja: ファイルマネジャで開く(&I)

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: Type:
ja: タイプ:

en: Workgroup
ja: ワークグループ

en: Comment:
ja: コメント:

en: IP Address:
ja: IP アドレス:

en: Workgroup:
ja: ワークグループ:

en: unknown
ja: 未知

en: Owner:
ja: オーナ:
