smb4k - en to ja translation catalogue (144 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCustomBookmarkLabel), group (UserInterface)
en: Show custom bookmark label if available
ja: 利用可能な場合カスタムブックマークラベルを表示します

note: i18n: ectx: label, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start docked
ja: ドックで開始

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartMainWindowDocked), group (UserInterface)
en: Start the application docked to the system tray, i.e. only the system tray widget is shown and the main window is hidden. You can bring the main window up by clicking on the system tray widget or by choosing "Restore" from its popup menu.
ja: システムトレイでアプリケーションを起動します。すなわち、システムトレイウィジェットのみが表示され、メインウィンドウは表示しません。メインウィンドウを表示するには、システムトレイウィジェットをクリックするか、ポップアップメニュから「戻す」を選択してください。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowType), group (UserInterface)
en: Show the type of the share
ja: 共有のタイプ表示

note: i18n: ectx: label, entry (ShowIPAddress), group (UserInterface)
en: Show the IP address of the server
ja: サーバの IP アドレス表示

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComment), group (UserInterface)
en: Show the comment
ja: コメントを表示

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNetworkItemToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current network item.
ja: 現在のネットワーク項目に関する多様な情報をツールチップで表示します。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowShareToolTip), group (UserInterface)
en: The tooltip shows various information about the current share.
ja: 現在の共有に関する様々な情報をツールチップで表示

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptionLevel), group (Network)
en: None
ja: なし

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewHiddenItems), group (Network)
en: Preview hidden files and directories
ja: 隠しファイルとディレクトリのプレビュ

note: i18n: ectx: label, entry (RsyncPrefix), group (Synchronization)
en: Synchronization prefix:
ja: 同期拡張子:

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Archive mode
ja: アーカイブモード

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArchiveMode), group (Synchronization)
en: Use archive mode (-a, --archive). This is a short form of -rlptgoD.
ja: アーカイブモード (-a、--archive) を使用してください。これは -rlptgoD の簡易型です。

note: i18n: ectx: label, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into subdirectories
ja: サブディレクトリを再帰降下

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RecurseIntoDirectories), group (Synchronization)
en: Recurse into directories (-r, --recursive).
ja: ディレクトリを再帰降下 (-r、--recursive)

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files
ja: ファイルを更新

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateTarget), group (Synchronization)
en: Update files in the destination directory that are older than in the source directory (-u, --update).
ja: ソースディレクトリよりも古い、目的のディレクトリのファイルを更新します (-u, --update)

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update files in place
ja: その場でファイルを更新

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateInPlace), group (Synchronization)
en: Update destination files in-place (--inplace). By default, rsync first creates a new copy of a file and moves it into place after its transfer finished. If you enable this feature, no copy will be created but the destination file will immediately be overwritten instead. An exception to this is if you combine this option with --backup.
ja: -inplace で指定した、目的のファイルをアップデートします。デフォルトでは、rsync が最初にファイルの新しいコピーを作成し、転送終了後適切な場所に移動します。この機能を有効にすれば、コピーは作成されないでしょう。しかし、目的のファイルは直ちに代わりに上書きされるでしょう。この例外は、あなたがこの --backup オプションを組み合わせるかどうかです

note: i18n: ectx: label, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative path names
ja: 相対パス名を使用します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RelativePathNames), group (Synchronization)
en: Use relative paths (-R, --relative). This means that the full path names specified on the command line are sent to the server rather than just the last parts of the file names.
ja: 相対的なパス (-R、-relative) を使用してください。これは、ファイル名の単なる最後の部分ではなく、サーバへコマンドライン上で指定されたフルパス名が送られることを意味します。

note: i18n: ectx: label, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories
ja: 隠しディレクトリを送らないでください

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (NoImpliedDirectories), group (Synchronization)
en: Do not send implied directories with --relative (--no-implied-dirs). This means that the corresponding path elements on the destination system are left unchanged if they exist, and any missing implied directories are created with default attributes. This even allows these implied path elements to have big differences, such as being a symlink to a directory on one side of the transfer, and a real directory on the other side.
ja: -relative (--no-implied-dirs) で、隠しディレクトリを送りません。それらが存在する場合、転送先のシステム上の対応するパス要素が変更されないことを意味します。また、いくつかの見つからない隠されたディレクトリも、デフォルト属性で作成されます。転送の片方のディレクトリへのシンボリックリンク、および別の方の実際のディレクトリであるように、隠されたパスの要素が大きな違いを持つことをさらに可能にします。

note: i18n: ectx: label, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing
ja: 再帰なしで、ディレクトリを転送します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransferDirectories), group (Synchronization)
en: Transfer directories without recursing (-d, --dirs). This means that all top-level subdirectories are transferred but without their contents.
ja: 再帰なし (-d, --dirs) で、ディレクトリを転送します。これは、サブディレクトリの内容が含まずに、すべてのトップレベルのサブディレクトリが転送されることを意味します

note: i18n: ectx: label, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer
ja: 転送時にデータを圧縮します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompressData), group (Synchronization)
en: Compress data during transfer (-z, --compress). This significantly reduces the amount of data that is being transferred. You may want to use this option, if you have a slow connection.
ja: 転送中にデータを圧縮 (-z, --compress) します。これは、転送されているデータの量を著しく減らします。あなたが遅い接続をしていれば、このオプションの使用を望むでしょう。

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Preserve symlinks
ja: シンボリックリンクを保つ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveSymlinks), group (Synchronization)
en: Copy symlinks as symlinks (-l, --links).
ja: シンボリックリンクをシンボリックリンクとしてコピーします (-l, --links)

note: i18n: ectx: label, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks
ja: シンボリックリンクを置き換えます

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform symlinks into the items they are pointing to (-L, --copy-links).
ja: シンボリックリンクを指示しているアイテムと置き換えます (-L, --copy-links)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TransformUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Transform unsafe symlinks into the items they are pointing to (--copy-unsafe-links). This means that only those symlinks are transformed that point to items that are outside the copied tree. Absolute symlinks are treated the same way. This option has no additional effect if --copy-links has also been specified.
ja: 危険なシンボリックリンクを指示しているアイテムに変換します (--copy-unsafe-links)。これは、コピーされたツリの外にあるアイテムを指すシンボリックリンクだけが変換されることを意味します。絶対的なシンボリックリンクも同等に扱われます。--copy-links オプションが指定された場合、このオプションは付加的なオプションを持っていません。

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore unsafe symlinks
ja: 危険なシンボリックリンクを無視します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreUnsafeSymlinks), group (Synchronization)
en: Ignore symlinks that point outside the copied tree (--safe-links). All absolute symlinks are also ignored. If you use this option in conjunction with --relative you might get unexpected results.
ja: コピーされたツリーの外を指めすシンボリックリンクを無視します (--safe-kinks)。すべての絶対的なシンボリックリンクも無視します。--relative と同時にこのオプションを使用する場合、予期しない結果が得るかもしれません

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links
ja: ハードリンクを保ちます

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveHardLinks), group (Synchronization)
en: Preserve hard links (-H, --hard-links). This options causes rsync to preserve the hard links that are found during the transfer. Without it, hard links are treated as though they were separate files.
ja: ハードリンクを保ちます (-H, --hard-links)。これは、転送中に見つかるハードリンクを保存するために、rsync に与えるオプションです。このオプションがないと、ハードリンクは、個別のファイルのように扱われます。

note: i18n: ectx: label, entry (KeepDirectorySymlinks), group (Synchronization)
en: Keep directory symlinks
ja: ディレクトリのシンボリックリンクを保ちます

note: i18n: ectx: label, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions
ja: 権限を保ちます

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreservePermissions), group (Synchronization)
en: Preserve permissions (-p, --perms). The permissions of the destination file will be same as the source file. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
ja: 権限を保ちます (-p, --perms)。転送先のファイルの許可情報は、転送元ファイルと同じになります。このオプションを無効にした場合、何が起きるかは、rsync のマニュアルページを参照してください。

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve group
ja: グループを保ちます

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveGroup), group (Synchronization)
en: Preserve the group (-g, --group). The group of the destination file will be set to the same value as the source file.
ja: グループを保ちます (-g, --group)。転送先ファイルのグループは、転送元のファイルと同じ値に設定されます。

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve owner
ja: 所有者を保ちます

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveOwner), group (Synchronization)
en: Preserve the owner (-o, --owner). The owner of the destination file will be set to the same value as the source file, but only if the receiving rsync is run as the super user. Without this option, the owner is set to the invoking user on the receiving side.
ja: 所有者 (-o、--owner) を保ちます。目的のファイルの所有者はソース・ファイルと同じ値に設定されるでしょう。しかし、スーパーユーザとして rsync で受信を実行される場合のみです。このオプションなしで、所有者は受信側で起動ユーザに設定されます。

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files
ja: デバイスファイルおよび特別なファイルを保ちます

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveDevicesAndSpecials), group (Synchronization)
en: Preserve device and special files (-D, --devices --specials). This option causes rsync to transfer character and block devices as well as special files such as named sockets and fifos. It works only partially if rsync is not run as super user and the --super option is not specified.
ja: デバイスおよび特別なファイル (-D, --devices --speciials) を保ちます。このオプションは rsync に、ソケットや FIFO の命名された特別のファイルと同様にキャラクタおよびブロックデバイスも転送させます。rsync がスーパーユーザとして実行されない場合、--super オプションを指定しない場合、それは、単に部分的に作動します。

note: i18n: ectx: label, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times
ja: 時間を保ちます

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreserveTimes), group (Synchronization)
en: Preserve times (-t, --times). The modification times are transferred along with the files. For what happens if this option is switched off, please read rsync's manual page.
ja: 時間 (-t、--times) を保ちます。修正時間はファイルとともに転送されます。このオプションのスイッチを付加しない場合、なにが起こるか rsync のマニュアルページを読んでください。

note: i18n: ectx: label, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times
ja: 時間を保つ時は、ディレクトリは除外します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OmitDirectoryTimes), group (Synchronization)
en: Omit directories when preserving times (-O, --omit-dir-times). This means that directories are omitted when modification times are being preserved. Thus, this feature only works in conjunction with --times.
ja: 時間 (-O、--omit-dir-times) を保つ場合ディレクトリは除外します。これは、修正時間が保たれて場合ディレクトリが除外されることを意味します。したがって、この特徴のみ、--times とともに使用します。

note: i18n: ectx: label, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove synchronized source files
ja: 同期されたソース・ファイルを削除します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RemoveSourceFiles), group (Synchronization)
en: Remove all synchronized source files (--remove-source-files). This tells rsync to remove from the sending side the non-directory items that are a part of the transfer and have been successfully duplicated on the receiving side.
ja: 同期されたソース・ファイル (--remove-souce-files) をすべて削除します。これは、転送の一部で、受信側で正しく重複された非ディレクトリアイテムを送信側から削除するように、rsync に命じます。

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files
ja: 余分なファイルを削除します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExtraneous), group (Synchronization)
en: Delete extraneous files from destination (--delete). This tells rsync to delete all files from the receiving side that are not present on the sending side, but only for the directories that are being synchronized.
ja: 転送先の無関係なファイルを削除します (--delete)。転送元で存在しない、転送先のすべてのファイルを削除することを rsync に通知します。転送元と転送先が完全に同期します。

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files before transfer
ja: 転送前にファイルを削除します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteBefore), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side before the transfer starts (--delete-before). This is the default behavior if --delete or --delete-excluded is specified without one of the --delete-WHEN options.
ja: 転送開始前に、転送先のファイルを削除します (--delete-before)。もし、--delete-WHEN オプションのうちのひとつもオプションがない状態で --delete または --delete-excluded 指定している場合は、デフォルトの動作です。

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files after transfer
ja: 転送後にファイルを削除します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteAfter), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side after the transfer has completed (--delete-after, --del).
ja: 転送が完了した後、受信側のファイルを削除します。(--delete-after, --del).

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files during transfer
ja: 転送中にファイルを削除します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteDuring), group (Synchronization)
en: Delete files on the receiving side during the transfer (--delete-during). This method is faster than --delete-before or --delete-after, but it is only supported with rsync 2.6.4 or later.
ja: 転送中に送信先のファイルを削除します。(--delete-during)。この方法は、--delete-before または --delete-after より高速です。しかし、rsync のバージョン 2.6.4 以上でサポートされています。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteExcluded), group (Synchronization)
en: Also delete excluded files from destination directory (--delete-excluded). In addition to deleting the files on the receiving side that are not on the sending side, this tells rsync to also delete any files on the receiving side that are excluded. Refer to rsync's manual page for further information.
ja: また、転送先のディレクトリから、除外ファイルを削除します (--delete-excluded)。転送元にない転送先ファイルを削除することに加えて、rsync に、転送先の除外されたどのようなファイルも削除するように通知します。詳細については、rsync のマニュアルページを参照してください。

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur
ja: I/O エラーが発生しても、削除します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreErrors), group (Synchronization)
en: Delete even if I/O errors occur (--ignore-errors). This option has to be specified in conjunction with --delete to take effect.
ja: I/O エラーが起こっても削除します (--ignore-errors)。このオプションは、--delete と一緒に指定されることによって、有効になります。

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of non-void directories
ja: 無効なディレクトリの強制削除をします

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceDirectoryDeletion), group (Synchronization)
en: Force deletion of directories even if they are not empty (--force). This option tells rsync to delete a non-empty directory when it is to be replaced by a non-directory. This is only relevant if deletions are not active.
ja: たとえディレクトリが空ではなくても、ディレクトリの削除を強制します (--force)。それが空のディレクトリに取り替えられる必要がある時に、このオプションは、rsync に、空でないディレクトリを削除するように通知します。もし削除が有効ではないならば、これは関連しているだけです。

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Do not delete more than this many files:
ja: ファイルを削除する最大数:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximumDelete), group (Synchronization)
en: Only delete as many files as defined here (--max-delete=NUM). This tells rsync not to delete more than NUM files or directories (NUM must be non-zero). This is useful when mirroring very large trees to prevent disasters.
ja: ここで定義されたを数を越えてファイルを削除しません。(--max-delete=NUM)。rsync に、指示された数を越えるファイルをやディレクトリを削除しないように指示します。(Num の指定は 0 ではない) これは、大きなツリー構造を持ったファイルシステムのファイル削除をする時に、思いがけない失敗を防止するのに便利です。

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumDeleteValue), group (Synchronization)
en: Value for DeleteMaximum config entry
ja: 削除の最大値設定の値

note: i18n: ectx: label, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file smaller than:
ja: ファイル転送最小サイズ:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is smaller than the specified size (--min-size=SIZE).
ja: この rsync オプションは、指定されたサイズより小さいどんなファイルも転送しません。(--min-size=SIZE).

note: i18n: ectx: label, entry (MinimalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MinimalTransferSize config entry
ja: 最小転送サイズ設定の値

note: i18n: ectx: label, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Do not transfer any file larger than:
ja: ファイル転送最大サイズ:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseMaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: This option causes rsync to not transfer any file that is larger than the specified size (--max-size=SIZE).
ja: この rsync オプションは、指定されたサイズより大きいどんなファイルも転送しません。

note: i18n: ectx: label, entry (MaximalTransferSize), group (Synchronization)
en: Value for MaximalTransferSize config entry
ja: 最大転送サイズ設定の値

note: i18n: ectx: label, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files
ja: 部分的に転送したファイルを保ちます

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KeepPartial), group (Synchronization)
en: Keep partially transferred files (--partial). The default behavior is that any partially transferred file is deleted if the transfer is interrupted.
ja: 転送が中断したファイルを保存します (--partial)。デフォルトは、転送が中断した場合ファイルを削除します。

note: i18n: ectx: label, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put partially transferred files into:
ja: 部分的に転送したファイルを入れます:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UsePartialDirectory), group (Synchronization)
en: Put a partially transferred file into this directory (--partial-dir=DIR). This is a better way than the --partial option to keep partial files, because the partially transferred file is kept in a different directory and the destination file is not overwritten.
ja: 転送途中のファイルの保存ディレクトリの場所指定 (--partial-dir=DIR)。これは、転送途中のファイルを保存する --partial オプションよりよい方法です。なぜなら、転送途中の転送されたファイルは、違うディレクトリに保持されて、転送先ファイルは上書きされないからです。

note: i18n: ectx: label, entry (PartialDirectory), group (Synchronization)
en: The data for the UsePartialDirectory option
ja: UsePartialDirectory オプション用のデータ

note: i18n: ectx: label, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does
ja: CVS がするのと同様に、自動的に無視するファイル

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCVSExclude), group (Synchronization)
en: Auto-ignore files in the same way CVS does (-C, --cvs-exclude). This is a useful shorthand for excluding a broad range of files that you often do not want to transfer between systems. This option uses the same algorithm that CVS uses to determine if a file should be ignored.
ja: 自動無視ファイルは、CVS と同じ方法です。(-C, --cvs-exclude)。これは、しばしばシステムの間で転送したくないファイルの広い範囲でファイルを除くための有益な表現です。このオプションは、ファイルが無視されるべきであるかどうかを決定するために、CVS が用いるのと同じアルゴリズムを使います。

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files matching this pattern:
ja: パターンに合うファイルを除外します:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludePattern), group (Synchronization)
en: Exclude files that match a certain pattern (--exclude=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
ja: 一定のパターンとマッチしているファイルを除きます (--exclude=PATTERN)。これは特別なフィルタ規則です。フィルタ規則の詳細な情報は、rsync のマニュアルのページを参照してください。

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file exclusion
ja: ファイル排除に使用されるパターン

note: i18n: ectx: label, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from:
ja: 除外パターンを読み込みます:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseExcludeFrom), group (Synchronization)
en: Read exclude patterns from a file (--exclude-from=FILE). This option is similar to the --exclude=PATTERN option except that the exclude patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
ja: ファイルから除外するパターンを読み込みます (--exclude-from=FILE)。除外パターンがファイルから読まれる以外このオプションは --exclude=PATTERN オプションと同様です。これは特別なフィルタ規則です。フィルタ規則の詳細情報は、rsync のマニュアルのページを参照してください。

note: i18n: ectx: label, entry (ExcludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the exclude patterns are read
ja: 排除パターンが読まれるファイル

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludePattern), group (Synchronization)
en: Do not exclude files matching a certain pattern (--include=PATTERN). This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
ja: 一定のパターンとマッチしているファイルを除外しない (--include=PATTERN)。これは特別なフィルタ規則です。フィルタ規則の詳細情報は、rsync のマニュアルのページを参照してください。

note: i18n: ectx: label, entry (IncludePattern), group (Synchronization)
en: Pattern that is used for file inclusion
ja: ファイルの包含に使用されるパターン

note: i18n: ectx: label, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from:
ja: 包括するパターンを読み込みます:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncludeFrom), group (Synchronization)
en: Read include patterns from a file (--include-from=FILE). This option is similar to the --include=PATTERN option except that the include patterns are read from a file. This is a special filter rule. For further information on filter rules see rsync's manual page.
ja: ファイルからパターン一致するファイルを除外しません (--include-from=FILE)。一致するパターンがファイルから読まれる以外このオプションは --include=PATTERN オプションと同様です。これは特別なフィルタ規則です。フィルタ規則の詳細情報は、rsync のマニュアルのページを参照してください。

note: i18n: ectx: label, entry (IncludeFrom), group (Synchronization)
en: The file from which the include patterns are read
ja: インクルードパターンが読まれるファイル

note: i18n: ectx: label, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Custom filter rules:
ja: カスタムフィルタルール:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseCustomFilteringRules), group (Synchronization)
en: Add custom file-filtering rules (-f, --filter=RULE). This option allows you to add rules to selectively exclude certain files from the list of files to be transferred. These rules will be added to the rsync command as they are. Thus, each rule has to start with the --filter=... argument.
ja: カスタムのファイルフィルタ規則を追加します (-f, --filter=RULE)。このオプションは、転送されるファイルのリストから選択的に除外するための規則を追加することを可能にします。これらの規則は rsync コマンドに追加されます。したがって、個々の規則は --filter=... 引数で始まる必要があります

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='dir-merge /.rsync-filter' filter rule
ja: 使用方法 --filter='dir-merge rsync-filter' フィルタ ルール

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFilterRule), group (Synchronization)
en: This filter rule tells rsync to look for per-directory .rsync-filter files that have been sprinkled through the hierarchy and use their rules to filter the files in the transfer. It has no effect, if you also choose to use the --filter='exclude .rsync-filter' rule.
ja: このフィルタ規則は rsync に、階層に存在し、転送においてファイルにフィルタをか けるための規則を使用するディレクトリ .rsync-filter ファイルを捜すように通知します。もし --filter='exclude .rsync-filter' の規則を使うことを選択する場合、それは有効ではありません。

note: i18n: ectx: label, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: Use --filter='exclude .rsync-filter' filter rule
ja: 使用方法 --filter='exclude rsync-filter' フィルタ ルール

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseFFFilterRule), group (Synchronization)
en: This rule filters out the .rsync-filter files from the transfer. These files normally contain filter rules that can be activated by choosing the --filter='dir-merge /.rsync-filter' rule and deselecting this one.
ja: この規則は、転送から .rsync-filter ファイルをフィルタリングで取り除きます。これらのファイルは、普通、'--filter='dir-merge /.rsync-filter' 規則を選び、それを選択解除することによって作動できるフィルタ規則を含んでいます。

note: i18n: ectx: label, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently
ja: まばらなファイルを効率的に扱ってください

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EfficientSparseFileHandling), group (Synchronization)
en: Handle sparse files efficiently (-S, --sparse) so that they take up less space on the destination. This option conflicts with --inplace. For further information read rsync's manual page.
ja: 転送先においてそれらが少ないスペースをとるように、まばらなファイルを効率的に処理します (-S, --sparse)。このオプションは、--inplace と矛盾しています。詳細情報は、rsync のマニュアルのページを参照してください。

note: i18n: ectx: label, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (no rsync algorithm)
ja: ファイル全体を複写 (rsync アルゴリズムではありません)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CopyFilesWhole), group (Synchronization)
en: Copy files whole (-W, --whole-file). With this option the incremental rsync algorithm is not used and the whole file is sent as-is instead.
ja: すべてのファイルコピーします (-W, --whole-file)。このオプションで、インクリメンタル rsync アルゴリズムは使われず、代わりに、すべてのファイルは送られたままになります。

note: i18n: ectx: label, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries
ja: ファイルシステムをまたがない

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OneFileSystem), group (Synchronization)
en: Do not cross file system boundaries (-x, --one-file-system). This tells rsync to avoid crossing a filesystem boundary when recursing. For further information on this option, read the manual page.
ja: ファイルシステム境界を横断しません (-x, --one-file-system)。これは、再帰時、rsync に、ファイルシステム境界を横切ることを避けるよう通知します。このオプションの詳細について、マニュアルのページを読んでください。

note: i18n: ectx: label, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Only update files that already exist
ja: 既に存在するファイルだけ、更新します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UpdateExisting), group (Synchronization)
en: Skip creating new files on the receiving side (--existing). This tells rsync to skip creating files (including directories) that do not exist yet on the destination. If this option is combined with the --ignore-existing option, no files will be updated (which can be useful if all you want to do is to delete extraneous files).
ja: 転送先の新しいファイルを作成することをスキップします (--existing)。これは、rsync に、転送先でまだ存在しないファイル (ディレクトリを含みます) の作成をスキップするように通知します。もしこのオプションが --ignore-existing オプションと組み合わされるとき、ファイルは全然アップデートされません。(もし、行いたいことが無関係なファイルを削除することであるならば、有効かもしれませんが)

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Ignore files that already exist
ja: 既に存在するファイルを無視します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreExisting), group (Synchronization)
en: Skip updating files that already exist on the receiving side (--ignore-existing). Existing directories are not ignored.
ja: 転送先で既に存在するファイルのアップデートを行いません (--ignore-existing)。既存のディレクトリは無視されません。

note: i18n: ectx: label, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of transfer
ja: 転送終了まで、アップデートを遅延します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DelayUpdates), group (Synchronization)
en: Delay updates until the end of the transfer (--delay-updates). This option puts the temporary file from each updated file into a holding directory until the end of the transfer, at which time all the files are renamed and copied into place in rapid succession.
ja: 転送の終わりまで遅延アップデートします (--delay-updates)。このオプションは、転送が終了するまで、保持ディレクトリに各々のアップデートファイルが一時ファイルとして置かれます。すべての一時ファイルは、ファイル名が変わり、転送が完了するまでその場所に転送されます。

note: i18n: ectx: label, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups
ja: バックアップ作成

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MakeBackups), group (Synchronization)
en: Make backups (-b, --backup). With this option, preexisting destination files are renamed as each file is transferred or deleted. You can control where the backup file goes and what (if any) suffix gets appended using the --backup-dir=DIR and --suffix=SUFFIX options.
ja: バックアップをします (-b, --backup)。このオプションで、転送時または削除時に、存在する転送のファイルは、新しく名前をつけられます。バックアップファイル転送時、、バックアップの場所 --backup-dir=DIR オプションや、接尾辞の指定 --suffix=SUFFIX オプションを使ってコントロールできます。

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix:
ja: バックアップ拡張子:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupSuffix), group (Synchronization)
en: Use this suffix for backups (--suffix=SUFFIX).
ja: この拡張子をバックアップに使用します (--suffix=SUFFIX).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupSuffix), group (Synchronization)
en: Backup suffix
ja: バックアップ拡張子

note: i18n: ectx: label, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory:
ja: バックアップ・ディレクトリ:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBackupDirectory), group (Synchronization)
en: Store backups in this directory (--backup-dir=DIR).
ja: このディレクトリにバックアップを格納します (--backup-dir=DIR).

note: i18n: ectx: label, entry (BackupDirectory), group (Synchronization)
en: Backup directory
ja: バックアップ・ディレクトリ

note: i18n: ectx: label, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force fixed checksum block size:
ja: チェックサムブロック・サイズを固定しました:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseBlockSize), group (Synchronization)
en: Force a fixed checksum block-size (-B, --block-size=SIZE). This forces the block size used in the rsync algorithm to a fixed value.
ja: チェックサムブロックサイズを強制します (-B, --block-size=SIZE)。これは、rsync アルゴリズムにおいて、固定した値を使用したブロックサイズを強制します。

note: i18n: ectx: label, entry (BlockSize), group (Synchronization)
en: The block size
ja: ブロックサイズ

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed:
ja: ブロック/ファイル チェックサム 設定:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksumSeed), group (Synchronization)
en: Set block/file checksum seed (--checksum-seed=NUM). Set the MD4 checksum seed to this integer. This 4 byte checksum seed is included in each block and file MD4 checksum calculation. By default the checksum seed is generated by the server and defaults to the current time.
ja: ブロック/ファイルのチェックサムの種を設定します (--checksum-seed=NUM)。MD4 チェックサム種は、整数に設定してください。この4バイトチェックサムの種は、各々のブロックとファイル MD4 チェックサム計算に用いられます。デフォルトのチェックサムの種は、サーバとデフォルトでは現在時間によって作成されます。

note: i18n: ectx: label, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on checksum
ja: チェックサムに基づいて、ファイルをスキップ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseChecksum), group (Synchronization)
en: Skip files based on a checksum and not based on modification time and size (-c, --checksum). For further information on how this feature works read rsync's manual page.
ja: チェックサムが正しいか正しくないかで、ファイルはスキップします。ファイルの修正時間やファイルサイズに基づいスキップはしません。どのように、この機能が動作するかは、rsync のマニュアルのページを参照してください。

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (UseClientCharset), group (Mounting)
en: Client character set:
ja: クライアント キャラクタ セット:

note: i18n: ectx: label, entry (ClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: label, entry (ServerCodepage), group (Mounting)
en: default
ja: デフォルト

note: i18n: ectx: label, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all personal shares on exit
ja: 終了時に、すべてのユーザの共有を、アンマウントします

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UnmountSharesOnExit), group (Mounting)
en: Unmount all shares that belong to you when the program exits. Shares that are owned by other users are ignored.
ja: 終了時、あなたに属しているのすべての共有を、アンマウントします 他のユーザにより所有されている共有は無視されます

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetectAllShares), group (Mounting)
en: You will not only see the shares that were mounted and are owned by you, but also all other mounts using the SMBFS and CIFS file system that are present on the system.
ja: ユーザが所有するマウントされた共有以外にも、SMBFS か CIFS を使ってマウントされた他の共有も表示します。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseClientCharset), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (ClientCharset), group (Mounting)
en: This is the character set that is used by the client side (i.e. your side) either to convert local path names to and from Unicode (CIFS, Linux) or for codepage to charset translations (SMBFS, FreeBSD). If you keep the default setting, Smb4K will try to automatically determine the charset by looking up the "unix charset" option in the smb.conf.
ja: これは、ローカルなパス名をユニコード (CIFS, Linux) から、およびユニコードに変換することまたはコードページからキャラセットへ翻訳 (SMBFS, FreeBSD) するためにクライアント側 (すなわちあなた側) で使用される文字セットです。あなたがデフォルト設定を維持すれば、Smb4K は smb.conf の中の "unix charset" オプションを調べることにより、キャラセット (charset) を自動的に決定しようとします。

note: i18n: ectx: label, entry (UseWriteAccess), group (Mounting)
en: Write access:
ja: 書き込みアクセス:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseWriteAccess), group (Mounting) i18n: ectx: whatsthis, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: Here you can choose if the shares should be mounted in read-write or read-only mode.
ja: 共有をマウントするとき、読み書きモードか、読み込みだけのモードかを選択できます。

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-write
ja: 読み書き

note: i18n: ectx: label, entry (WriteAccess), group (Mounting)
en: read-only
ja: 読み出し専用

note: i18n: ectx: label, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: Do permission checks
ja: 権限を確認します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PermissionChecks), group (Mounting)
en: The client side (i.e. your side) will check if you have the right UID/GID to manipulate a file or directory. You might want to switch this feature off if the server(s) support the CIFS Unix Extensions and you are not allowed to access the files and directories. This setting does not affect the normal ACL check.
ja: クライアント側 (つまりあなたの側) は、ファイルまたはディレクトリを操作するために、あなたが正しい UID / GID を持っているかどうかチェックするでしょう。もし、サーバが CIFS Unix 拡張をサポートし、ファイルとディレクトリにアクセスすることを認められなければ、この機能を無効に切り替えたいと思うかもしれません。この設定は、通常の ACL チェックに影響しません

note: i18n: ectx: label, entry (ClientControlsIDs), group (Mounting)
en: Attempt to set UID and GID
ja: set UID と GID を試みます

note: i18n: ectx: label, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use server inode numbers
ja: サーバ inode 番号を使用します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ServerInodeNumbers), group (Mounting)
en: Use inode numbers (unique persistent file identifiers) returned by the server instead of automatically generating temporary inode numbers on the client side.
ja: クライアント側で自動的に作成された一時的な inode 番号の代わりに、サーバで返された Inode 番号 (ユニークで持続的なファイル識別) を使用します。

note: i18n: ectx: label, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate reserved characters
ja: 予約文字を変換します

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TranslateReservedChars), group (Mounting)
en: Translate six of the seven reserved characters (including the colon, question mark, pipe, asterisk, greater than and less than characters but not the backslash) to remap range (above 0xF000). This allows you to open files that were created with such characters. This has no effect if the server does not support Unicode.
ja: 7つの予約文字の内、バックスラッシュは除く、コロン、疑問符、パイプ、星印、大なり、小なりの6文字について、リマップ領域 (0xF000以上) へ変換します。こうすることで、これらの文字を含むファイルを開くことができます。ただし、サーバがユニコードをサポートしていない場合、効果はありません。

note: i18n: ectx: label, entry (UseSecurityMode), group (Mounting)
en: Security mode:
ja: セキュリティモード

en: Disk
ja: ディスク

en: Printer
ja: プリンタ
