smplayer - en to da translation catalogue (84 entries)

en: The installer is already running.
da: Installationsprogrammet kører allerede.

en: You must be logged in as an administrator when installing this program.
da: Du skal være logget ind som administrator når dette program installeres.

en: An instance of SMPlayer is running. Please exit SMPlayer and try again.
da: SMPlayer kører allerede. Luk venligst SMPlayer og prøv igen.

en: Unsupported operating system.[:n:]SMPlayer ${SMPLAYER_VERSION} requires at least Windows XP and may not work correctly on your system.[:n:]Do you really want to continue with the installation?
da: Styresystemet er ikke understøttet.[:n:]SMPlayer ${SMPLAYER_VERSION} kræver som minimum Windows XP og vil måske ikke virke korrekt på dit system.[:n:]Er du sikker på, at du vil fortsætte installationen?

en: Unsupported operating system.[:n:]SMPlayer ${SMPLAYER_VERSION} requires at least Windows Vista and may not work correctly on your system.[:n:]Do you really want to continue with the installation?
da: Styresystemet er ikke understøttet.[:n:]SMPlayer ${SMPLAYER_VERSION} kræver mindst Windows Vista og virker måske ikke korrekt på dit system.[:n:]Vil du virkelig fortsætte installationen?

en: A 64-bit Windows operating system is required to install this software.
da: Det kræver et 64-bit Windows-styresystem at installere dette software.

en: An existing 32-bit installation of SMPlayer exists. You must uninstall 32-bit SMPlayer first.
da: Der findes allerede en 32-bit installation af SMPlayer. Du skal først afinstallere 32-bit SMPlayer.

en: An existing 64-bit installation of SMPlayer exists. You must uninstall 64-bit SMPlayer first.
da: Der findes allerede en 64-bit installation af SMPlayer. Du skal først afinstallere 64-bit SMPlayer.

en: $(^NameDA) Setup
da: $(^NameDA) installation

en: Setup will guide you through the installation of $(^NameDA).[:r:][:n:][:r:][:n:]It is recommended that you close all instances of SMPlayer before starting setup. This will make it possible to update relevant program files without having to reboot your computer.[:r:][:n:][:r:][:n:]$_CLICK
da: Installationsprogrammet guider dig gennem installationen af $(^NameDA).[:r:][:n:][:r:][:n:]Det anbefales at du lukker alle forekomster af SMPlayer før installationen startes. Dermed kan de relevante programfiler opdateres uden at skulle genstarte din computer.[:r:][:n:][:r:][:n:]$_CLICK

en: Shortcuts
da: Genveje

en: MPlayer Components
da: MPlayer Komponenter

en: Multimedia Engine
da: Multimediemotor

en: SMPlayer (required)
da: SMPlayer (påkrævet)

en: SMPlayer, shared libraries, and documentation.
da: SMPlayer, delte biblioteker, og dokumentation.

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Creates a shortcut to SMPlayer on the desktop.
da: Lav en genvej til SMPlayer på skrivebordet.

en: Start Menu
da: Menuen Start

en: Create a Start Menu entry for SMPlayer.
da: Tilføj SMPlayer i menuen Start.

en: MPlayer (required)
da: MPlayer (påkrævet)

en: MPlayer; required for playback.
da: MPlayer; er påkrævet for at afspille.

en: Binary Codecs
da: Binære-codecs

en: Optional codecs for MPlayer. (Internet Connection required for installation)
da: Yderligere codecs til MPlayer. (kræver internetforbindelse for at installere)

en: A feature-rich fork of MPlayer && MPlayer2
da: En funktionsrig fork af MPlayer og MPlayer2

en: Youtube support (download required)
da: Understøttelse af Youtube (kræver download)

en: Provides the possibility to play Youtube videos.
da: Giver muligheden for at afspille Youtube-videoer.

en: A companion program to MPlayer that can be used to encode or transform supported audio or video streams.
da: Et medfølgende program til MPlayer der kan bruges til at kode eller transformere understøttede lyd- og videostrømme.

en: Icon Themes
da: Ikon-temaer

en: Additional icon themes for SMPlayer.
da: Yderligere ikon-temaer til SMPlayer.

en: Languages
da: Sprog

en: Non-English language files for SMPlayer.
da: Ikke-engelske sprogfiler til SMPlayer.

en: Deletes SMPlayer preferences leftover from previous installations.
da: Sletter SMPlayer-præferencer fra tidligere installationer.

en: The binary codec packages add support for codecs that are not yet implemented natively, like newer RealVideo variants and a lot of uncommon formats.[:n:]Note that they are not necessary to play most common formats like DVDs, MPEG-1/2/4, etc.
da: De binære-codec pakker tilføjer understøttelse af codecs som endnu ikke er implementeret fra starten, såsom nyere RealVideo-varianter og mange ualmindelige formater.[:n:]Bemærk at de ikke kræves for at kunne afspiller de mest almindelige formater såsom DVD'er, MPEG-1/2/4, osv.

en: Select Install Type
da: Vælg installationstype

en: Select Overwrite or Uninstall mode.
da: Vælg Overskriv eller Afinstaller.

en: You have an existing installation of SMPlayer in the following folder:
da: Du har en eksisterende installation af SMPlayer i følgende mappe:

en: Please select how to proceed:
da: Vælg venligst hvordan du vil fortsætte:

en: Overwrite ($Inst_Type) the existing installation
da: Overskriv ($Inst_Type) den eksisterende installation

en: Uninstall (remove) the existing installation
da: Afinstaller (fjern) den eksisterende installation

en: Click Start when ready to proceed.
da: Klik på Start når du er klar til at fortsætte.

en: Click Next when ready to proceed.
da: Klik på Næste når du er klar til at fortsætte.

en: Click Uninstall when ready to proceed.
da: Klik på Afinstaller når du er klar til at fortsætte.

en: Change Installation Settings
da: Skift installationsindstillinger

en: Reset my SMPlayer configuration
da: Nulstil min SMPlayer-konfiguration

en: Are you sure you want to reset your SMPlayer settings? This action cannot be reversed.
da: Er du sikker på, at du vil nulstille dine SMPlayer-indstillinger? Denne handling kan ikke gøres om.

en: reinstall
da: geninstaller

en: downgrade
da: nedgradér

en: upgrade
da: opgradér

en: Downloading MPlayer Codecs...
da: Downloader MPlayer-codecs ...

en: MPlayer codecs were not successfully installed. Retry?
da: MPlayer codecs blev ikke installeret korrekt. Prøv igen?

en: Failed to download MPlayer codecs: '$R0'.
da: Download af MPlayer-codecs mislykkedes: '$R0'.

en: Failed to install MPlayer codecs.
da: Installation af MPlayer-codecs mislykkedes.

en: This installation can only be uninstalled by a user with administrator privileges.
da: Denne installation kan kun afinstalleres af en bruger med administrator tilladelser.

en: Uninstall aborted by user.
da: Afinstallation afbrudt af bruger.

en: It does not appear that SMPlayer is installed in the directory '$INSTDIR'.[:r:][:n:]Continue anyway (not recommended)?
da: Det ser ikke ud til at SMPlayer er installeret i mappen '$INSTDIR'.[:r:][:n:]Fortsæt alligevel (anbefales ikke)?

en: SMPlayer installation not found.
da: SMPlayer-installation blev ikke fundet.

en: This installation can only be uninstalled on 64-bit Windows.
da: Denne installation kan kun afinstalleres på 64-bit Windows.

en: SMPlayer is a complete front-end for MPlayer, from basic features like playing videos, DVDs, VCDs to more advanced features like support for MPlayer filters, edl lists, and more.
da: SMPlayer er en komplet front-end til MPlayer, fra grundlæggende funktioner såsom at afspille videoer, DVD'er, VCD'er til avanceret funktioner såsom understøttelse af MPlayer filtre, EDL lister, og andet.

en: Backing up codecs from previous installation...
da: Foretager backup af codecs fra tidligere installation ...

en: Restoring codecs from previous installation...
da: Gendanner codecs fra tidligere installation ...

en: Deleting Files...
da: Sletter filer ...

en: Deleting Registry Keys...
da: Sletter nøgler i registreringsdatabase ...

en: Deleting Shortcuts...
da: Sletter genveje ...

en: Restoring file associations...
da: Gendanner filtilknytninger ...

en: Rolling back changes...
da: Gendanner ændringer ...

en: Extracting files...
da: Udpakker filer ...

en: Backing up SMTube...
da: Opretter backup af SMTube ...

en: Restoring SMTube from previous installation...
da: Gendanner SMTube fra tidligere installation ...

en: Backing up mpv...
da: Opretter backup af mpv ...

en: Restoring mpv from previous installation...
da: Genskaber mpv fra tidligere installation ...

en: Downloading mpv...
da: Downloader mpv ...

en: mpv was not successfully installed. Retry?
da: mpv blev ikke installeret. Prøv igen?

en: Failed to download mpv: '$R0'.
da: Kunne ikke downloade mpv: '$R0'.

en: Failed to install mpv.
da: Kunne ikke installere mpv.

en: youtube-dl was not successfully installed. Retry?
da: youtube-dl blev ikke installeret. Prøv igen?

en: Failed to download youtube-dl: '$R0'.
da: Kunne ikke downloade youtube-dl: '$R0'.

en: Checking for youtube-dl updates...
da: Søger efter opdateringer til youtube-dl ...

en: Warning: youtube-dl exited abnormally with exit code: $YTDL_Exit_code
da: Advarsel: youtube-dl afsluttede unormalt med afslutningskoden: $YTDL_Exit_code

en: Visual C++ 2010 Runtime (x86) is required for youtube-dl.
da: Visual C++ 2010 Runtime (x86) kræves af youtube-dl.

en: The current SMTube installation is incompatible with this version of SMPlayer.
da: Den nuværende SMTube-installation er ikke kompatibel  med denne version af SMPlayer.

en: Please upgrade to a newer version of SMTube.
da: Opgradér venligst til en nyere version af SMTube.

en: Cleaning fontconfig cache...
da: Rydder op i skrifttypekonfigurations-mellemlager ...

en: Cleaning SMPlayer settings...
da: Rydder op i SMPlayer-indstillinger ...

en: Binary codecs are not supported in this version.
da: Binære kodeks understøttes ikke i denne version.
