Smuxi - IRC client - en to de translation catalogue (15 entries)

en: Connecting to campfire...
de: Verbindung zu Campfire wird aufgebaut …

en: Connected to campfire
de: Verbunden mit Campfire

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of commands below
en: Campfire Commands
de: Campfire-Befehle

en: Upload
de: Hochladen

en: '{0}' ({1} B) {2}
de: »{0}« ({1} B) {2}

en: Failed to post message: {0}
de: Nachricht konnte nicht gesendet werden: {0}

en: has uploaded '{0}' ({1} B) {2}
de: hat »{0}« ({1} B) hochgeladen {2}

note: TRANSLATOR: {0} is the name of the room
en: has joined {0}
de: hat {0} betreten

note: TRANSLATOR: {0} is the name of the room
en: has left {0}
de: hat {0} verlassen

note: TRANSLATOR: {0} is the name of the room
en: has locked {0}
de: hat {0} gesperrt

note: TRANSLATOR: {0} is the name of the room
en: has unlocked {0}
de: hat {0} entsperrt

en: has changed the topic
de: hat das Thema geändert

en: has pasted a tweet by {0}: {1}
de: hat einen Tweet von {0} eingefügt: {1}

en: has performed an unknown action
de: hat eine unbekannte Aktion ausgeführt

en: Error reading from stream: {0}
de: Fehler beim Lesen des Datenstroms: {0}
