Smuxi - IRC client - en to da translation catalogue (70 entries)

en: {0} invites you to {1}
da: {0} inviterer dig til {1}

en: Accept invite (join room)
da: Accepter invitation (gå til rum)

en: away
da: fraværende

note: TRANSLATOR: {0} is the amount of seconds
en: lag: {0} seconds
da: lag: {0} sekunder

en: not connected
da: ikke forbundet

en: Using proxy: {0}:{1}
da: Bruger proxy: {0}:{1}

en: Connecting to {0} port {1}...
da: Forbinder til {0} port {1} …

en: Connection to {0} established
da: Forbindelse til {0} etableret

en: Logging in...
da: Logger ind …

en: Connection failed!
da: Forbindelse mislykkedes!

en: Connection failed! Reason:
da: Forbindelse mislykkedes! Årsag:

en: Open Smuxi FAQ for help
da: Åbn OSS om Smuxi for at få hjælp

en: Disconnecting...
da: Afbryder …

en: Disconnecting from {0}...
da: Afbryder fra {0} …

en: Disconnected from {0}
da: Afbrudt fra {0}

en: Connection closed
da: Forbindelse lukket

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: Reconnecting...
da: Genforbinder …

en: Reconnecting to {0}...
da: Genforbinder til {0} …

en: Reconnect Error
da: Genforbindingsfejl

en: Sleeping for {0} milliseconds
da: Sover i {0} millisekunder

note: TRANSLATOR: this line is used as label / category for a list of commands below
en: IrcProtocolManager Commands
da: Kommandoer for IrcProtocolManager

en: Invalid port: {0}
da: Ugyldig port: {0}

note: TRANSLATOR: some IRC networks dislike too many joins in a short period and thus Smuxi throttles/queues them
en: Queuing joins: {0}
da: Sætter join sammen: {0}

en: Already joined to channel: {0}. Type /window {0} to switch to it.
da: Allerede tilsluttet til kanal: {0}. Tast /window {0} for at skifte.

en: Active joins: {0} - Queued joins: {1}
da: Aktive join: {0} - Join i kø: {1}

note: TRANSLATORS: final message will look like this: Joining: #chan1 - Remaining active joins: #chan2 / queued joins: #chan3
en: Joining: {0}
da: Joiner: {0}

en: Remaining
da: Tilbage

en: active joins: {0}
da: aktive join: {0}

en: queued joins: {0}
da: join i kø: {0}

en: Owner
da: Ejer

en: ChanAdmin
da: KanalAdm

en: Topic for {0}: {1}
da: Emne for {0}: {1}

en: No topic set for {0}
da: Intet emne angivet for {0}

en: ban
da: giv karantæne

en: No bans in channel
da: Ingen karantæner i kanal

en: ban exception
da: Karantæneundtagelse

en: No ban exceptions in channel
da: Ingen karantæneundtagelser i kanal

en: invite exception
da: invitationsundtagelse

en: No invite exceptions in channel
da: Ingen invitationsundtagelser i kanal

en: Your user mode is {0}
da: Din brugertilstand er {0}

en: {0} is already on {1}
da: {0} er allerede på {1}

en: Inviting {0} to {1}
da: Inviterer {0} til {1}

en: Users
da: Brugere

en: Total of {0} users [{1} ops, {2} voices, {3} normal]
da: I alt {0} brugere [{1} op'er, {2} voice'er, {3} normale]

en: Connection error! Reason:
da: Forbindelsesfejl! Årsag:

en: Not enough parameters for {0} command
da: Ikke nok parametre for {0} kommando

en: Not connected to server
da: Ikke forbundet til server

en: {0}: No such nick/channel
da: {0}: Intet sådan brugernavn/kanal

en: Increased send delay to {0}ms to avoid being flooded off the server again.
da: Øgede forsinkelse for send til {0}ms for at undgå at blive oversvømmet på serveren igen.

en: Nick {0} is already in use
da: Brugernavn {0} er allerede i brug

en: Cannot join to channel:
da: Kan ikke slutte til kanal:

en: You are banned
da: Du har karantæne

note: TRANSLATOR: {0}: nickname, {1}: ident@host, {2}: CTCP command, {3}: own nickname, {4}: CTCP parameter example: meebey [meebey@example.com] requested CTCP VERSION from meebey:
en: {0} [{1}] requested CTCP {2} from {3}: {4}
da: {0} [{1}] anmod om CTCP {2} fra {3}: {4}

en: CTCP PING reply from {0}: {1} seconds
da: CTCP PING svar fra {0}: {1} sekunder

en: CTCP {0} reply from {1}: {2}
da: CTCP {0} svar fra {1}: {2}

en: {0} [{1}] has joined {2}
da: {0} [{1}] har sluttet sig til {2}

en: {0} [{1}] has left {2}
da: {0} [{1}] har forladt {2}

en: You were kicked from {0} by {1}
da: Du blev smidt ud fra {0} af {1}

en: {0} was kicked from {1} by {2}
da: {0} blev smidt ud fra {1} af {2}

en: You're now known as {0}
da: Du er nu kendt som {0}

en: {0} is now known as {1}
da: {0} er nu kendt som {1}

en: {0} changed the topic of {1} to: {2}
da: {0} ændrede emnet på {1} til: {2}

en: Mode change [{0}] for user {1}
da: Tilstandsændring [{0}] for bruger {1}

en: mode/{0} [{1}] by {2}
da: tilstand/{0} [{1}] af {2}

en: {0} [{1}] has quit
da: {0} [{1}] er gået

en: Connection to {0} port {1} has failed (attempt {2}), retrying in {3} seconds...
da: Forbindelse til {0} port {1} er mislykkedes (forsøg {2}), forsøger om {3} sekunder …

en: {0} is away: {1}
da: {0} er fraværende: {1}

en: You are no longer marked as being away
da: Du er ikke længere registreret som fraværende

en: You have been marked as being away
da: Du er registreret som fraværende
