Smuxi - IRC client - en to fi translation catalogue (73 entries)

en: {0} invites you to {1}
fi: {0} kutsuu sinut kanavalle {1}

en: Accept invite (join room)
fi: Hyväksy kutsu (liity kanavalle)

en: away
fi: poissa

note: TRANSLATOR: {0} is the amount of seconds
en: lag: {0} seconds
fi: viive {0} sekuntia

en: not connected
fi: ei yhteydessä

en: Using proxy: {0}:{1}
fi: Käytetään välityspalvelinta: {0}:{1}

en: Connecting to {0} port {1}...
fi: Yhdistetään palvelimeen {0} porttiin {1}...

en: Connection to {0} established
fi: Yhteys palvelimeen {0} muodostettu

en: Logging in...
fi: Kirjaudutaan sisään...

en: Connection failed!
fi: Yhteydenmuodostus epäonnistui!

en: Connection failed! Reason:
fi: Yhteydenmuodostus epäonnistui! Syy:

en: Disconnecting...
fi: Katkaistaan...

en: Disconnecting from {0}...
fi: Katkaistaan yhteyttä palvelimeen {0}...

en: Disconnected from {0}
fi: Yhteys palvelimeen {0} katkaistu

en: Connection closed
fi: Yhteys katkaistu

en: Not connected
fi: Ei yhdistetty

en: Reconnecting...
fi: Yhdistetään uudelleen...

en: Reconnecting to {0}...
fi: Yhdistetään uudelleen palvelimeen {0}...

en: Reconnect Error
fi: Virhe uudelleenyhdistämisessä

en: Sleeping for {0} milliseconds
fi: Nukutaan {0} millisekuntia

note: TRANSLATOR: this line is used as label / category for a list of commands below
en: IrcProtocolManager Commands
fi: IrcProtocolManager -komennot

en: Invalid port: {0}
fi: Epäkelpo portti: {0}

note: TRANSLATOR: some IRC networks dislike too many joins in a short period and thus Smuxi throttles/queues them
en: Queuing joins: {0}
fi: Liittymisiä jonossa: {0}

en: Already joined to channel: {0}. Type /window {0} to switch to it.
fi: Kanava {0} on jo auki. Kirjoita /window {0} siirtyäksesi sinne.

en: Active joins: {0} - Queued joins: {1}
fi: Aktiivisia liittymisiä: {0} - Liittymisiä jonossa: {1}

note: TRANSLATORS: final message will look like this: Joining: #chan1 - Remaining active joins: #chan2 / queued joins: #chan3
en: Joining: {0}
fi: Liitytään: {0}

en: Remaining
fi: Jäljellä

en: active joins: {0}
fi: aktiivisia liittymisiä: {0}

en: queued joins: {0}
fi: liittymisiä jonossa: {0}

en: IRC Op
fi: IRC-operaattori

en: Owner
fi: Omistaja

en: ChanAdmin
fi: KanavaHallinnoija

en: Op
fi: Operaattori

en: Halfop
fi: PuoliOperaattori

en: Voice
fi: Ääni

en: Topic for {0}: {1}
fi: Aihe kanavalle {0}: {1}

en: No topic set for {0}
fi: Ei aihetta kanavalle {0}

en: ban
fi: Porttikielto

en: No bans in channel
fi: Ei porttikieltoja kanavalla

en: ban exception
fi: Porttikieltopoikkeus

en: No ban exceptions in channel
fi: Ei porttikieltopoikkeuksia kanavalla

en: invite exception
fi: kutsupoikkeus

en: No invite exceptions in channel
fi: Ei kutsupoikkeuksia kanavalla

en: Your user mode is {0}
fi: Käyttäjätilasi on {0}

en: {0} is already on {1}
fi: {0} on jo kanavalla {1}

en: Inviting {0} to {1}
fi: Kutsutaan {0} kanavalle {1}

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Total of {0} users [{1} ops, {2} voices, {3} normal]
fi: Yhteensä {0} käyttäjää [{1} operaattoria, {2} äänellistä, {3} normaalia]

en: Connection error! Reason:
fi: Yhteysvirhe! Syy:

en: Not enough parameters for {0} command
fi: Ei tarpeeksi parametrejä komennolle {0}

en: Not connected to server
fi: Ei yhdistettynä palvelimelle

en: {0}: No such nick/channel
fi: {0}: Ei tällaista käyttäjää/kanavaa

en: Increased send delay to {0}ms to avoid being flooded off the server again.
fi: Korotettiin lähetysviivettä {0}ms jotta vältytään ylivuotokatkaisulta jatkossa.

en: Nick {0} is already in use
fi: Käyttäjätunnus {0} on jo käytössä

en: Cannot join to channel:
fi: Ei voi liittyä kanavalle:

en: You are banned
fi: Sinulla on porttikielto

note: TRANSLATOR: {0}: nickname, {1}: ident@host, {2}: CTCP command, {3}: own nickname, {4}: CTCP parameter example: meebey [meebey@example.com] requested CTCP VERSION from meebey:
en: {0} [{1}] requested CTCP {2} from {3}: {4}
fi: {0} [{1}] teki CTCP {2} -pyynnön {3}: {4}

en: CTCP PING reply from {0}: {1} seconds
fi: CTCP PING -vastaus käyttäjältä {0}: {1} sekuntia

en: CTCP {0} reply from {1}: {2}
fi: CTCP {0} -vastaus käyttäjältä {1}: {2}

en: {0} [{1}] has joined {2}
fi: {0} [{1}] liittyi kanavalle {2}

en: {0} [{1}] has left {2}
fi: {0} [{1}] on poistunut kanavalta {2}

en: You were kicked from {0} by {1}
fi: {1} potkaisi sinut kanavalta {0}

en: {0} was kicked from {1} by {2}
fi: {0} poistettiin kanavalta {1} käyttäjän {2} toimesta

en: You're now known as {0}
fi: Sinut tunnetaan nyt nimellä {0}

en: {0} is now known as {1}
fi: {0} on nyt nimeltään {1}

en: {0} changed the topic of {1} to: {2}
fi: {0} muutti kanavan {1} aiheeksi: {2}

en: Mode change [{0}] for user {1}
fi: Tilan vaihto [{0}] käyttäjälle {1}

en: mode/{0} [{1}] by {2}
fi: tila/{0} [{1}] asettajana {2}

en: {0} [{1}] has quit
fi: {0} [{1}] lopetti

en: Connection to {0} port {1} has failed (attempt {2}), retrying in {3} seconds...
fi: Yhteys palvelimeen {0} portti {1} on epäonnistunut (yritys {2}), yritetään uudelleen {3} sekunnin kuluttua...

en: {0} is away: {1}
fi: {0} on poissa: {1}

en: You are no longer marked as being away
fi: Poissaolomerkintä poistettu

en: You have been marked as being away
fi: Poissaolomerkintä päällä
