Smuxi - IRC client - en to da translation catalogue (58 entries)

en: The server has shut down
da: Serveren har lukket ned

en: Another client logged in with the same resource, you have been disconnected
da: En anden klient loggede ind med den samme ressource, du er blevet frakoblet

en: Authentication failed, either username does not exist or invalid password
da: Godkendelse mislykkedes, enten er brugernavnet ikkeeksisterende eller adgangskoden er ugyldig

en: If you want to create an account with the specified user and password, type /register now
da: Hvis du ønsker at oprette en konto med den angivne bruger og adgangskode, så tast /register nu

en: This engine has native Facebook support, you should be using it instead of connecting to Facebook with XMPP
da: Denne motor har indbygget understøttelse for Facebook. Du bør bruge den i stedet for at forbinde til Facebook med XMPP

en: not connected
da: ikke forbundet

en: Could not find contact {0}
da: Kunne ikke finde kontakt {0}

en: Contact {0} has {1} known resources
da: Kontakt {0} har {1} kendte ressourcer

en: {0} is not a known resource
da: {0} er ikke en kendt ressource

en: Contact's JID: {0}
da: Kontakts JID: {0}

en: You have a mutual subscription with this contact
da: Du har et fælles abonnement med denne kontakt

en: You have no subscription with this contact and this contact is not subscribed to you
da: Du har intet abonnement med denne kontakt og denne kontakt har ikke abonnement hos dig

en: You are subscribed to this contact, but the contact is not subscribed to you
da: Du har abonnement med denne kontakt, men kontakten har ikke abonnement hos dig

en: You are not subscribed to this contact, but the contact is subscribed to you
da: Du har ikke abonnement hos denne kontakt, men kontakten har abonnement hos dig

en: Invalid contact command: {0}
da: Ugyldig kontaktkommando: {0}

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of commands below
en: {0} Commands
da: {0} kommandoer

en: Advanced {0} Commands
da: Avancerede {0} kommandoer

en: Invalid port: {0}
da: Ugyldig port: {0}

en: Priority for Available is: {0}
da: Prioritet for tilgængelig er: {0}

en: Priority for Away is: {0}
da: Prioritet for fraværende er: {0}

en: Invalid priority: {0} (valid priorities are between -128 and 127 inclusive)
da: Ugyldig prioritet: {0} (gyldige prioriteter er mellem -128 og 127 inklusive)

en: {0}{1} is available
da: {0}{1} er tilgængelig

en: {0}{1} is away
da: {0}{1} er fraværende

en: {0}{1} is extended away
da: {0}{1} er udvidet fraværende

en: {0}{1} wishes not to be disturbed
da: {0}{1} ønsker ikke at blive forstyrret

en: {0}{1} wants to chat
da: {0}{1} ønsker at chatte

en: {0}{1} is offline
da: {0}{1} er frakoblet

en: Automatically allowed {0} to subscribe to you, since you are already asking to subscribe
da: Tilladte automatisk {0} at abonnere på dig, da du allerede anmoder om at abonnere

en: {0}{1} wishes to subscribe to you
da: {0}{1} ønsker at abonnere på dig

note: you can now see their presences
en: {0}{1} allowed you to subscribe
da: {0}{1} lod dig abonnere

en: Automatically removed {0}'s subscription to your presences after losing the subscription to theirs
da: Fjernede automatisk {0}s abonnement til dine tilstedeværelser efter tab af abonnement til deres

note: you cannot (anymore?) see their presences
en: {0}{1} denied/removed your subscription
da: {0}{1} nægtede/fjernede dit abonnement

note: you might still be able to see their presences
en: {0}{1} unsubscribed from you
da: {0}{1} fjernede sit abonnement fra dig

en: received a malformed error message: {0}
da: modtog en forkert udformet fejlbesked: {0}

en: {0}{1}'s server could not be found
da: {0}{1}s server kunne ikke findes

en: {0}{1} is already using your requested resource
da: {0}{1} bruger allerede din anmodte ressource

en: There is currently no useful error message for {0}, {1}, {2}{3}
da: Der er i øjeblikket ingen brugbar fejlbesked for {0}, {1}, {2}{3}

en: You do not have permission to access {0}{1}
da: Du har ikke rettighed til at tilgå {0}{1}

en: {0} days
da: {0} dage

en: {0} hours
da: {0} timer

en: {0} minutes
da: {0} minutter

en: {0} seconds
da: {0} sekunder

en:  since {0} ({1})
da: siden {0}({1})

en: An unknown groupchat error occurred: {0}
da: Der opstod en ukendt gruppechatfejl: {0}

en: Server of groupchat "{0}" not found.
da: Server for gruppechat »{0}« blev ikke fundet.

en: MUC service is not available for "{0}"
da: MUC-tjeneste er ikke tilgængelig for »{0}«

en: You do not have permission to join "{0}"
da: Du har ikke tilladelse til at slutte dig til »{0}«

en: An unhandled groupchat error occurred: {0}
da: Der opstod en uhåndteret gruppechatfejl: {0}

en: Received a presence update from {0}, but there's no corresponding chat window
da: Modtog en tilstedeværelsesopdatering fra »{0}«, men der er intet tilsvarende chatvindue

en: Received a groupchat message from {0} but there's no corresponding chat window: {1}
da: Modtog en gruppechatbesked fra »{0}«, men der er intet tilsvarende chatvindue: {1}

en: You have been invited to {2} by {0} because {1}
da: Du er blevet inviteret til {2} af {0} da {1}

en: You have been invited to {1} by {0}
da: Du er blevet inviteret til {1} af {0}

en: Accept invite (join room)
da: Accepter invitation (gå til rum)

en: Reconnecting to {0}
da: Genforbinder til {0}

en: Reconnecting to {0} in {1} seconds
da: Genforbinder til {0} om {1} sekunder

en: Error: {0}
da: Fejl: {0}

en: Authenticated
da: Godkendt

en: Using proxy: {0}:{1}
da: Bruger proxy: {0}:{1}
