Smuxi - IRC client - en to da translation catalogue (248 entries)

en: Smuxi Preferences
da: Præferencer for Smuxi

en: The nickname to use. You can specify extra nicknames (separated by spaces) which will be used as fallbacks when the first choice is not available. By default $nick_ and $nick__ will be used as fallbacks.
da: Brugernavnet. Du kan angive yderligere brugernavne (adskilt af mellemrum) som vil blive brugt hvis det første valg ikke er tilgængeligt. Som standard vil $nick_ og $nick__ blive anvendt.

en: Nickname(s):
da: Brugernavne:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Realname:
da: Navn:

en: Encoding:
da: Kodning:

en: Automatically convert UTF-8 characters
da: Konverter automatisk UTF-8-tegn

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: Host:
da: Vært:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Show Password
da: Vis adgangskode

en: <b>Network Proxy</b>
da: <b>Netværksproxy</b>

en: On Connect Commands:
da: Ingen tilslutningskommandoer:

en: On Startup Commands:
da: Ingen opstartskommandoer:

en: <b>Global Commands</b>
da: <b>Globale kommandoer</b>

en: C_onnection
da: _Tilslutning

en: Timestamp Format:
da: Tidsstempelformat:

en: Buffer Lines:
da: Mellemlagerlinjer:

en: Engine Buffer Lines:
da: Mellemlagerlinjer for motor:

en: ss = seconds
    mm = minutes
    hh = hours (01 - 12)
    HH = hours (00 - 23)
    tt = AM/PM
    
    dd = day
    MM = month
    yy/yyyy = year
da: ss = sekunder
    mm = minutter
    hh = timer (01 - 12)
    HH = timer (00 - 23)
    tt = AM/PM
    
    dd = dag
    MM = måned
    yy/yyyy = år

en: Persistency Type:
da: Persistenstype:

en: Volatile Buffer Lines:
da: Ustabile mellemlagerlinjer:

en: Persistent Buffer Lines:
da: Mellemlagerlinjer for persistens:

en: <b>Message Buffer</b>
da: <b>Beskedmellemlager</b>

en: Strip Colors
da: Fjern farver

en: Strip Formattings
da: Fjern formater

en: Strip UTF-8
da: Fjern UTF-8

en: Show Advanced Settings
da: Vis avanceret opsætning

en: <b>Advanced</b>
da: <b>Avanceret</b>

en: General
da: Generelt

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild
en: Top
da: Øverst

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild
en: Bottom
da: Bund

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: Left
da: Venstre

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: Right
da: Højre

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: None
da: Ingen

en: <b> Tabs Position </b>
da: <b> Fanebladsplacering </b>

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Activity
da: Aktivitet

en: No Activity
da: Ingen aktivitet

en: Join/Part/Mode
da: Deltag/del/tilstand

en: <b> Tab Colors </b>
da: <b> Fanebladsfarver </b>

en: Automatically switch to newly opened person chats
da: Skift automatisk til seneste åbnede personlige samtaler (chat)

en: Automatically switch to newly opened group chats
da: Skift automatisk til seneste åbnede gruppesamtaler (chat)

en: Tree
da: Træ

en: Completion Character:
da: Afslutningstegn:

en: Command Character:
da: Kommandotegn:

en: Command History Size:
da: Historikstørrelse for kommando:

en: Bash-Style Completion
da: Bashagtig fuldførelse

en: <b> Entry Field </b>
da: <b> Indtastningsfelt </b>

en: Input
da: Inddata

en: Nick Colors
da: Farver for brugernavn

en: <b> Person List Position </b>
da: <b> Placering af personliste </b>

en: Override
da: Overskriv

en: <b> Font </b>
da: <b> Skrifttype </b>

en: <b> Topic Position </b>
da: <b> Emneplacering </b>

en: Foreground
da: Forgrund

en: Background
da: Baggrund

en: <b> Color </b>
da: <b> Farve </b>

note: This is a setting for character based line wrapping vs word based when showing messages
en: _Wrap Mode:
da: _Ombrydningstilstand:

en: Highlight words:
da: Fremhæv ord:

en: Beep on highlight
da: Beep ved fremhævelse

en: <b> Highlighting </b>
da: <b> Fremhævelse </b>

en: Output
da: Uddata

en: Enable
da: Aktiver

en: Show always
da: Vis altid

en: Show when window is minimized
da: Vis når vinduet er minimeret

en: Show when window is closed
da: Vis når vinduet er lukket

en: <b> Notification Area Icon </b>
da: <b> Ikon for statusfelt </b>

en: Show Smuxi in the messaging menu
da: Vis Smuxi i beskedmenuen

en: <b>Messaging Menu</b>
da: <b>Beskedmenu</b>

en: Show notification popups
da: Vis påmindelses-pop op'er

en: <b>Notification Popups</b>
da: <b>Påmindelses-pop op'er</b>

en: Notification
da: Påmindelse

en: _Interface
da: _Grænseflade

en: _Servers
da: _Servere

en: _Filters
da: _Filtre

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Log Filtered Messages
da: Logfiltrerede beskeder

en: _Logging
da: _Logning

en: IRC Chat
da: IRC-chat

en: Smuxi IRC Client
da: Smuxi — IRC-klient

en: Chat with other people on IRC
da: Chat med andre via IRC

en: chat;messaging;im;gnome;gtk;irc;twitter;facebook;gtalk;xmpp;jabber;campfire;jabbr;
da: chat;messaging;im;gnome;gtk;irc;twitter;facebook;gtalk;xmpp;jabber;campfire;jabbr;beskeder;meddelelser;samtale;snak;

en: Chat with other people on IRC, Twitter, Jabber and Campfire
da: Chat med andre på IRC, Twitter, Jabber og Campfire

en: Smuxi is an open-source, distributed and user-friendly chat client for IRC, Twitter, Jabber/XMPP, Campfire and SignalR's JabbR.
da: Smuxi er en distribueret og brugervenlig chatklient til IRC, Twitter, Jabber/XMPP, Campfire og SignalR's JabbR, som er udviklet i åben kildekode.

en: Inspired by the combination of screen and irssi, Smuxi has a detachable server (or like a "normal" client) that stays connected when you aren't, and can allow multiple Smuxi frontends to be connected and in sync. This is similar to screen+irssi or IRC bouncers, but more elegant and powerful.
da: Inspireret af kombinationen af skærm og irssi, Smuxi har en aftagelig server (eller som en »normal« klient), som forbliver forbundet, når du ikke er det, og som kan give mulighed for at flere Smuxi-brugerflader er forbundet og synkroniseret. Dette svarer til screen+irssi eller IRC bouncers, men mere elegant og funktionsrigt.

en: The main window showing an IRC channel
da: Hovedvinduet der viser en IRC-kanal

en: Smuxi Website
da: Smuxis hjemmeside

en: Oops, I did it again...
da: Oops, jeg gjorde det igen …

en: Smuxi crashed because an unhandled exception was thrown!
da: Smuxi brød ned da en uhåndteret undtagelse opstod!

en: Here is the stacktrace, please report this bug!
da: Her er stacktracen, rapporter venligst denne fejl!

en: _Report Bug
da: _Rapporter fejl

en: Engine not found.
da: Motor blev ikke fundet.

en: Engine Manager
da: Motorhåndtering

en: Select which Smuxi engine you want to connect to
da: Vælg hvilken Smuximotor du ønsker at forbinde til

en: Engine:
da: Motor:

en: Use Low Bandwidth Mode
da: Brug tilstand for lav båndbredde

en: Local Engine
da: Lokal motor

en: Please select an engine!
da: Vælg venligst en motor!

en: Your frontend is not compatible with the engine!
    Engine Version: {0} Frontend Version: {1}
    Engine Protocol: {2} Frontend Protocol: {3}
da: Din brugerflade er ikke kompatibel med motoren!
    Motorversion: {0} Brugerfladeversion: {1}
    Motorprotokol: {2} Brugerfladeprotokol: {3}

en: An error occurred while connecting to the engine!
da: En fejl opstod under tilslutning til motoren!

en: Engine URL: {0}
da: Motor-URL: {0}

en: Error: {0}
da: Fejl: {0}

en: Are you sure you want to delete the engine "{0}"?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette motoren »{0}«?

en: You are going to paste {0} lines. Do you want to continue?
da: Du er ved at indsætte {0} linjer. Ønsker du at fortsætte?

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of commands below
en: Frontend Commands
da: Grænsefladekommandoer

en: Enable debug output
da: Aktivér fejlsøgningsoutput

en: Show this help
da: Vis denne hjælp

en: Options:
da: Valgmuligheder:

en: Connect to engine
da: Forbind til motor

en: Opens the specified link in Smuxi
da: Åbner det angivne link i Smuxi

en: Starts a new Smuxi instance and ignores an existing one
da: Starter en ny Smuxi-instans og ignorerer en eksisterende

en: Passing link to already running Smuxi instance...
da: Sender link til allerede kørende Smuxi-instans …

en: Bringing already running Smuxi instance to foreground...
da: Henter allerede kørende Smuxi-instanser frem foran …

en: {0} Users
da: {0} Brugere

en: Sorry, not implemented yet!
da: Beklager, ikke implementeret endnu!

en: Name
da: Navn

en: Topic
da: Emne

en: Searching for group chats without a filter is not recommended.  This may take a while, or may not work at all.
    Do you wish to continue?
da: Søgning efter gruppechat uden et filter kan ikke anbefales. Det kan tage lang tid eller slet ikke virke.
    Ønsker du at fortsætte?

en: Error while fetching the list of group chats from the server.
da: Kunne ikke hente listen over gruppechat fra serveren.

en: Disconnected from engine.
da: Afbrudt fra motor.

en: Reconnecting to engine... (attempt {0})
da: Forbinder til motor igen … (forsøg {0})

en: Cause: {0}
da: Årsag: {0}

en: A fatal error has been detected because of a protocol incompatibility with the smuxi-server!
    
    Please install Mono on the frontend side so it matches the smuxi-server.
    
    More details about this issue can be found here:
    https://smuxi.im/issues/show/589
da: Der er blevet opdaget en fatal fejl på grund af en protokolinkompatibilitet med smuxi-serveren!
    
    Installer venligst Mono på frontend-siden, så den passer til smuxi-serveren.
    
    Flere detaljer om dette problem kan findes her:
    https://smuxi.im/issues/show/589

en: The frontend has lost the connection to the server.
    Do you want to reconnect now?
da: Grænsefladen har mistet forbindelsen til serveren.
    Ønsker du at tilslutte nu?

en: Reconnecting to the server has failed.
    Do you want to try again?
da: Gentilslutning til serveren mislykkedes.
    Ønsker du at forsøge igen?

en: The server has lost the connection to the frontend.
    Do you want to reconnect now?
da: Serveren har mistet forbindelsen til grænsefladen.
    Ønsker du at tilslutte igen?

en: Show
da: Vis

en: Protocol
da: Protokol

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Unable to load server:
da: Kunne ikke indlæse server:

en: Person / Private
da: Person / privat

en: Group / Public
da: Gruppe / offenlig

en: Engine Assistant - Smuxi
da: Motorassistent — Smuxi

en: Add Smuxi Engine
da: Tilføj Smuximotor

en: Edit Smuxi Engine
da: Rediger Smuximotor

en: Connection
da: Tilslutning

en: Credentials
da: Akkreditiver

en: Now you can use the Smuxi Engine
da: Nu kan du bruge Smuximotoren

en: Thank you
da: Mange tak

en: An engine with this name already exists! Please specify a different one.
da: En motor med dette navn findes allerede! Angiv venligst et andet.

en: Enter which chat to join
da: Indtast hvilken samtale (chat) du ønsker at deltage i

en: About Smuxi
da: Om Smuxi

note: TODO: add cmd+, accelerator
en: Preferences
da: Præferencer

en: Unable to add server:
da: Kunne ikke tilføje server:

en: Switching to local engine will disconnect you from the current engine!
    Are you sure you want to do this?
da: Skift til lokal motor vil afbryde dig fra den aktuelle motor!
    Er du sikker på, at du ønsker at gøre dette?

en: Switching the remote engine will disconnect you from the current engine!
    Are you sure you want to do this?
da: Skift af den eksterne motor vil afbryde dig fra den aktuelle motor!
    Er du sikker på, at du ønsker at gøre dette?

en: Day changed from {0} to {1}
da: Dag ændret fra {0} til {1}

en: Day changed to {0}
da: Dag ændret til {0}

en: Invalid filter regex: '{0}'. Reason: {1}
da: Ugyldig filter for regulært udtryk: '{0}'. Årsag: {1}

en: Are you sure you want to delete the selected filter?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette det valgte filter?

en: Network
da: Netværk

en: Protocol / Server
da: Protokol / server

en: Chat Type
da: Chattype

en: Event
da: Begivenhed

en: Pattern
da: Mønster

en: No Proxy
da: Ingen proxy

en: System Default
da: Systemstandard

en: Save
da: Gem

en: Add
da: Tilføj

en: Unsupported
da: Ikke understøttet

en: Low Bandwidth Mode is active: no messages synced.
da: Tilstand for lav båndbredde er aktiv: Ingen beskeder synkroniseret.

en: Show _Menubar
da: Vis _menubjælke

en: Retrieving user list for {0}...
da: Henter brugerlsite for {0} …

note: TRANSLATOR: this string will be appended to the one above
en: done.
da: færdig.

en: Reconnect
da: Genforbind

en: Closing the protocol chat will also close all open chats connected to it!
    Are you sure you want to do this?
da: Lukning af protokolsamtalen vil også lukke alle åbne samtalerum der er forbundet til den!
    Er du sikker på, at du ønsker at gøre dette?

en: Are you sure you want to delete the selected server?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette den valgte server?

en: Unable to edit server:
da: Kunne ikke redigere server:

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: _Match Case
da: _Versalfølsom

en: Search _Backwards
da: Søg _baglæns

en: _Wrap Around
da: _Ombryd

en: Use _Regular Expressions
da: Brug _regulære udtryk

en: Smuxi - Find Group Chat
da: Smuxi — Find gruppechat

en: _Name:
da: _Navn:

en: Join
da: Deltag

en: _Engine
da: _Motor

en: _View
da: _Vis

en: _Help
da: _Hjælp

en: Connect
da: Forbind

en: Open Log
da: Åbn log

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Connect
da: _Forbind

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Manage
da: _Håndter

en: _Open / Join Chat
da: _Åbn / deltag i samtale

en: _Find Group Chat
da: _Find gruppechat

en: C_lear All Activity
da: _Ryd al aktivitet

en: _Next Chat
da: _Næste chat

en: _Previous Chat
da: _Forrige chat

en: _Close
da: _Luk

en: _Use Local Engine
da: _Brug lokal motor

en: _Add Remote Engine
da: _Tilføj ekstern motor

en: Switch Remote Engine
da: Skift ekstern motor

en: _Caret Mode
da: _Markørtilstand

en: _Browse Mode
da: _Navigeringstilstand

en: Show _Statusbar
da: Vis _statuslinje

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _About
da: _Om

en: Find Group Chat
da: Find gruppesamtale

en: _Website
da: _Hjemmeside

en: Show _Toolbar
da: Vis _værktøjslinje

en: Smuxi - Connect
da: Smuxi — forbind

en: Smuxi - Preferences
da: Smuxi — indstillinger

en: Nicknames:
da: Brugernavne:

en: Tabs
da: Faneblade

en: <b> User List Position </b>
da: <b> Placering af brugerliste</b>

en: <b> Channel </b>
da: <b> Kanal </b>

en: <b>Channel Filters</b>
da: <b>Kanalfiltre</b>

en: <b>User Filters</b>
da: <b>Brugerfiltre</b>

en: Use _SSH Tunnel
da: Brug _SSH-tunnel

en: <span size="small">Enables the use of SSH for the connection.  This has a small performance impact, but is more secure and required when using NAT or port-based firewalls</span>
da: <span size="small">Aktiverer brugen af SSH til forbindelsen. Dette har en mindre ydelsespåvirkning, men er mere sikker og krævet med brug af NAT- eller portbaserede brandmure (firewalls)</span>

en: SSH _Host:
da: SSH-_vært:

en: <span size="small">DNS or IP address and port of the SSH server</span>
da: <span size="small">DNS- eller IP-adresse og port på SSH-serveren</span>

en: <span size="small">DNS or IP address and port of the Smuxi server</span>
da: <span size="small">DNS- eller IP-adresse og port på Smuxiserveren</span>

en: _Smuxi Host:
da: _Smuxivært:

en: _SSH Username: (optional)
da: _SSH-brugernavn: (valgfri)

en: <span size="small">Username which will be used to log into the SSH server</span>
da: <span size="small">Brugernavn som vil blive brugt til at logge ind på SSH-serveren</span>

en: _SSH Password: (optional)
da: _SSH-adgangskode: (valgfri)

en: <span size="small">Password which will be used to log into the SSH server. The password is optional if SSH key authorization is used (see below).</span>
da: <span size="small">Adgangskode vil blive brugt til at logge ind på SSH-serveren. Adgangskoden er valgfri hvis SSH-nøglegodkendelse anvendes (se nedenfor).</span>

en: _SSH Keyfile: (optional)
da: _SSH-nøglefil: (valgfri)

note: Container child vbox17.Gtk.Box+BoxChild
en: Select a File
da: Vælg en fil

en: <span size="small">SSH private keyfile which will be used to log into the SSH server</span>
da: <span size="small">SSH-privatnøglefil vil blive brugt til at logge ind på SSH-serveren</span>

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: <span size="small">Username which will be used to log into the Smuxi server</span>
da: <span size="small">Brugernavn som vil blive brugt til at logge ind til Smuxiserveren</span>

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: <span size="small">Password of the user</span>
da: <span size="small">Brugerens adgangskode</span>

en: _Verify Password:
da: _Bekræft adgangskode:

en: <span size="small">Repeat the password for verification</span>
da: <span size="small">Gentag adgangskoden for bekræftelse</span>

en: Welcome to the Smuxi Engine Configuration Assistant.
    You need to enter some information before you can use the engine.
    
    Click "Forward" to begin.
da: Velkommen til konfigurationsassistenten til Smuximotoren.
    Det er nødvendigt at indtaste nogle informationer før du kan bruge motoren.
    
    Klik »Fremad« for at begynde.

en: _Engine Name:
da: _Motornavn:

en: <span size="small">Profile name of the new engine</span>
da: <span size="small">Profilnavn på den nye motor</span>

en: _Default Engine:
da: _Standardmotor:

en: Use as new default engine
da: Brug som ny standardmotor

en: <span size="small">If enabled, the current engine will be the default next time Smuxi is started</span>
da: <span size="small">Hvis aktiveret, vil den aktuelle motor være standard næste gang Smuxi startes</span>

en: Smuxi - Open Chat
da: Smuxi — åben chat

en: Smuxi - Server
da: Smuxi — Server

en: _Hostname:
da: _Værtsnavn:

en: _Network:
da: _Netværk:

en: Nickname:
da: Brugernavn:

en: _Protocol:
da: _Protokol:

en: Automatically connect to server at startup
da: Tilslut automatisk til server ved opstart

en: Use Encryption
da: Brug kryptering

en: Validate Server Certificate
da: Valider servercertifikat

en: _On Connect Commands:
da: Kommandoer _ved tilslutning:

en: _Ignore Commands
da: _Ignorer kommandoer
