Smuxi - IRC client - en to sv translation catalogue (253 entries)

en: Smuxi Preferences
sv: Alternativ för Smuxi

en: The nickname to use. You can specify extra nicknames (separated by spaces) which will be used as fallbacks when the first choice is not available. By default $nick_ and $nick__ will be used as fallbacks.
sv: Smeknamn att använda. Du kan ange flera smeknamn (separerade med mellanslag) som ska användas som alternativ om det första valet inte är ledigt. Standardalternativ är $nick_ och $nick__.

en: Nickname(s):
sv: Smeknamn:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Realname:
sv: Riktigt namn:

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: Automatically convert UTF-8 characters
sv: Konvertera UTF-8-tecken automatiskt

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: Type:
sv: Typ:

en: Host:
sv: Värd:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Show Password
sv: Visa lösenord

en: <b>Network Proxy</b>
sv: <b>Nätverksproxy</b>

en: On Connect Commands:
sv: Kommando vid anslutning:

en: On Startup Commands:
sv: Kommando vid uppstart:

en: <b>Global Commands</b>
sv: <b>Globala kommandon</b>

en: C_onnection
sv: _Anslutning

en: Timestamp Format:
sv: Format för tidsstämpel:

en: Buffer Lines:
sv: Buffrade rader:

en: Engine Buffer Lines:
sv: Buffrade rader i motorn:

en: ss = seconds
    mm = minutes
    hh = hours (01 - 12)
    HH = hours (00 - 23)
    tt = AM/PM
    
    dd = day
    MM = month
    yy/yyyy = year
sv: ss = sekunder
    mm = minuter
    hh = timmar (01 - 12)
    HH = timmar (00 - 23)
    tt = AM/PM
    
    dd = dag
    MM = månad
    yy/yyyy = år

en: Persistency Type:
sv: Typ av persistens:

en: Volatile Buffer Lines:
sv: Flyktiga buffertrader:

en: Persistent Buffer Lines:
sv: Beständiga buffertrader:

en: <b>Message Buffer</b>
sv: <b>Meddelande-buffert</b>

en: Strip Colors
sv: Kasta färger

en: Strip Formattings
sv: Kasta formateringar

en: Strip UTF-8
sv: Kasta UTF-8

en: Show Advanced Settings
sv: Visa avancerade inställningar

en: <b>Advanced</b>
sv: <b>Avancerat</b>

en: General
sv: Allmänt

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild
en: Top
sv: Topp

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild
en: Bottom
sv: Botten

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: Left
sv: Vänster

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: Right
sv: Höger

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: None
sv: Ingen

en: <b> Tabs Position </b>
sv: <b> Position för flikar </b>

en: Highlight
sv: Notifiera

en: Activity
sv: Aktivitet

en: No Activity
sv: Ingen aktivitet

en: Join/Part/Mode
sv: Anslut/Lämna/Användartillstånd

en: <b> Tab Colors </b>
sv: <b> Flikfärg </b>

en: Automatically switch to newly opened person chats
sv: Byt automatiskt till nyligen öppnade personchattar

en: Automatically switch to newly opened group chats
sv: Byt automatiskt till nyligen öppnade gruppchattar

en: Tree
sv: Träd

en: Completion Character:
sv: Kompletteringstecken:

en: Command Character:
sv: Kommandotecken:

en: Command History Size:
sv: Antal kommandon i historik:

en: Bash-Style Completion
sv: Bash-liknande komplettering

en: <b> Entry Field </b>
sv: <b> Inmatningsfält </b>

en: Input
sv: Indata

en: Nick Colors
sv: Färg på smeknamn

en: <b> Person List Position </b>
sv: <b> Position för personlista </b>

en: Override
sv: Åsidosätt

en: <b> Font </b>
sv: <b> Typsnitt </b>

en: <b> Topic Position </b>
sv: <b> Position för rubrik </b>

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Background
sv: Bakgrund

en: <b> Color </b>
sv: <b> Färg </b>

note: This is a setting for character based line wrapping vs word based when showing messages
en: _Wrap Mode:
sv: _Läge för radbrytning:

en: <b> Chat </b>
sv: <b> Chatt </b>

en: Highlight words:
sv: Ord som orsakar notifiering:

en: Beep on highlight
sv: Pip vid notifiering

en: <b> Highlighting </b>
sv: <b> Notifiering </b>

en: Output
sv: Utdata

en: Enable
sv: Aktivera

en: Show always
sv: Visa alltid

en: Show when window is minimized
sv: Visa när fönster är minimerat

en: Show when window is closed
sv: Visa när fönster är stängt

en: <b> Notification Area Icon </b>
sv: <b> Ikon i aviseringsytan </b>

en: Show Smuxi in the messaging menu
sv: Visa Smuxi i meddelandemenyn

en: <b>Messaging Menu</b>
sv: <b>Meddelandemeny</b>

en: Show notification popups
sv: Visa aviseringsmeddelanden

en: <b>Notification Popups</b>
sv: <b>Aviseringsmeddelanden</b>

en: Notification
sv: Avisering

en: _Interface
sv: _Gränssnitt

en: _Servers
sv: _Servrar

en: _Filters
sv: _Filter

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Log Filtered Messages
sv: Logga filtrerade meddelanden

en: _Logging
sv: _Loggning

en: IRC Chat
sv: IRC-chatt

en: Smuxi IRC Client
sv: Smuxi IRC-klient

en: Chat with other people on IRC
sv: Chatta med andra människor på IRC

en: chat;messaging;im;gnome;gtk;irc;twitter;facebook;gtalk;xmpp;jabber;campfire;jabbr;
sv: chatt;meddelande;snabbmeddelande;im;gnome;gtk;irc;twitter;facebook;gtalk;xmpp;jabber;campfire;jabbr;

en: Chat with other people on IRC, Twitter, Jabber and Campfire
sv: Chatta med andra människor på IRC, Twitter, Jabber och Campfire

en: Smuxi is an open-source, distributed and user-friendly chat client for IRC, Twitter, Jabber/XMPP, Campfire and SignalR's JabbR.
sv: Smuxi är en öppen-källkod, distribuerad och användarvänlig chattklient för IRC, Twitter, Jabber/XMPP, Campfire och SignalR's JabbR.

en: Inspired by the combination of screen and irssi, Smuxi has a detachable server (or like a "normal" client) that stays connected when you aren't, and can allow multiple Smuxi frontends to be connected and in sync. This is similar to screen+irssi or IRC bouncers, but more elegant and powerful.
sv: Inspirerat av kombinationen av screen och irssi har Smuxi en löstagbar server (eller som en ”normal” klient) som förblir ansluten då du inte är det, och kan låta flera Smuxi-framändar vara anslutna och synkroniserade. Detta liknar screen+irssi eller IRC-proxyservrar, men mer elegant och kraftfullt.

en: The main window showing an IRC channel
sv: Huvudfönstret då det visar en IRC-kanal

en: Smuxi Website
sv: Smuxis webbplats

en: Oops, I did it again...
sv: Oj. Nu gjorde vi sådär igen ja…

en: Smuxi crashed because an unhandled exception was thrown!
sv: Smuxi kraschade på grund av ett ohanterat fel!

en: Here is the stacktrace, please report this bug!
sv: Ta med den här utskriften från kraschen i felrapporten!

en: _Report Bug
sv: _Rapportera fel

en: Engine not found.
sv: Motor hittades ej.

en: Engine Manager
sv: Motorhanterare

en: Select which Smuxi engine you want to connect to
sv: Ange vilken Smuximotor du vill ansluta till

en: Engine:
sv: Motor:

en: Use Low Bandwidth Mode
sv: Använd låg bandbreddsläge

en: Local Engine
sv: Lokal motor

en: Please select an engine!
sv: Välj en motor!

en: Your frontend is not compatible with the engine!
    Engine Version: {0} Frontend Version: {1}
    Engine Protocol: {2} Frontend Protocol: {3}
sv: Din framände är inte kompatibel med motorn!
    Motorversion: {0} Framändesversion: {1}
    Motorprotokoll: {2} Framändesprotokoll: {3}

en: An error occurred while connecting to the engine!
sv: Ett fel uppstod vid anslutning till motorn!

en: Engine URL: {0}
sv: URL till motorn: {0}

en: Error: {0}
sv: Fel: {0}

en: Are you sure you want to delete the engine "{0}"?
sv: Är du säker på att du vill radera motorn ”{0}”?

en: You are going to paste {0} lines. Do you want to continue?
sv: Du kommer att klistra in {0} rader. Vill du fortsätta?

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of commands below
en: Frontend Commands
sv: Kommandon för framänden

en: Enable debug output
sv: Aktivera felsökningsutskrifter

en: Show this help
sv: Visa denna hjälp

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Connect to engine
sv: Anslut till motor

en: Opens the specified link in Smuxi
sv: Öppnar den angivna länken i Smuxi

en: Starts a new Smuxi instance and ignores an existing one
sv: Startar en ny Smuxi-instans och ignorerar en befintlig

en: Passing link to already running Smuxi instance...
sv: Överför länk till redan körande Smuxi-instans…

en: Bringing already running Smuxi instance to foreground...
sv: Tar fram redan körande Smuxi-instans till förgrunden…

en: {0} Users
sv: {0} Användare

en: Sorry, not implemented yet!
sv: Ursäkta, detta är inte implementerat än!

en: Name
sv: Namn

en: Topic
sv: Rubrik

en: Searching for group chats without a filter is not recommended.  This may take a while, or may not work at all.
    Do you wish to continue?
sv: Sökning efter gruppchattar utan att använda filter är inte rekommenderat. Det kan ta lång tid eller inte fungera alls.
    Vill du verkligen fortsätta?

en: Error while fetching the list of group chats from the server.
sv: Fel vid hämtning av lista för gruppchattar från servern.

en: Disconnected from engine.
sv: Frånkopplad från motorn.

en: Reconnecting to engine... (attempt {0})
sv: Återkopplar till motorn… (försök {0})

en: Cause: {0}
sv: Anledning: {0}

en: A fatal error has been detected because of a protocol incompatibility with the smuxi-server!
    
    Please install Mono on the frontend side so it matches the smuxi-server.
    
    More details about this issue can be found here:
    https://smuxi.im/issues/show/589
sv: Ett ödesdigert fel har identifierats beroende på en inkompatibilitet med smuxi-servern!
    
    Installera Mono på framänden så att den matchar smuxi-servern.
    
    Detaljer om problemet kan du finna här:
    https://smuxi.im/issues/show/589

en: The frontend has lost the connection to the server.
    Do you want to reconnect now?
sv: Framänden tappade anslutningen till servern.
    Vill du återansluta?

en: Reconnecting to the server has failed.
    Do you want to try again?
sv: Återanslutningsförsöket fungerade inte.
    Vill du försöka igen?

en: The server has lost the connection to the frontend.
    Do you want to reconnect now?
sv: Servern har tappat anslutningen till framänden.
    Vill du återansluta?

en: Show
sv: Visa

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Unable to load server:
sv: Kan inte läsa in server:

en: Person / Private
sv: Person / Privat

en: Group / Public
sv: Grupp / Publikt

en: Engine Assistant - Smuxi
sv: Motorassistent - Smuxi

en: Add Smuxi Engine
sv: Lägg till Smuxi-motor

en: Edit Smuxi Engine
sv: Redigera Smuxi-motor

en: Connection
sv: Anslutning

en: Credentials
sv: Inloggningsuppgifter

en: Now you can use the Smuxi Engine
sv: Nu kan du använda Smuxi-motorn

en: Thank you
sv: Tack

en: An engine with this name already exists! Please specify a different one.
sv: En motor med detta namn finns redan. Ange ett annat.

en: Enter which chat to join
sv: Ange vilken chatt att ansluta till

en: About Smuxi
sv: Om Smuxi

note: TODO: add cmd+, accelerator
en: Preferences
sv: Alternativ

en: Unable to add server:
sv: Kan inte lägga till server:

en: Switching to local engine will disconnect you from the current engine!
    Are you sure you want to do this?
sv: Byte till lokal motor kommer att koppla bort dig från den aktuella motorn!
    Är du säker på att du vill göra detta?

en: Switching the remote engine will disconnect you from the current engine!
    Are you sure you want to do this?
sv: Byte av fjärrmotor kommer att koppla bort dig från den aktuella motorn!
    Är du säker på att du vill göra detta?

en: Day changed from {0} to {1}
sv: Dag ändrades från {0} till {1}

en: Day changed to {0}
sv: Dag ändrades till {0}

en: Invalid filter regex: '{0}'. Reason: {1}
sv: Ogiltigt filtermönster: ”{0}”. Anledning: {1}

en: Are you sure you want to delete the selected filter?
sv: Är du säker på att du vill radera det valda filtret?

en: Network
sv: Nätverk

en: Protocol / Server
sv: Protokoll / Server

en: Chat Type
sv: Chatt-typ

en: Event
sv: Händelse

en: Type
sv: Typ

en: Pattern
sv: Mönster

en: No Proxy
sv: Ingen proxy

en: System Default
sv: Systemstandard

en: Save
sv: Spara

en: Add
sv: Lägg till

en: Unsupported
sv: Stöds ej

en: Low Bandwidth Mode is active: no messages synced.
sv: Låg bandbreddsläge är aktiverat: inga meddelanden synkroniserade.

en: Show _Menubar
sv: Visa _menyrad

en: Retrieving user list for {0}...
sv: Hämtar användarlistan för {0}…

note: TRANSLATOR: this string will be appended to the one above
en: done.
sv: klar.

en: Reconnect
sv: Återanslut

en: Closing the protocol chat will also close all open chats connected to it!
    Are you sure you want to do this?
sv: När protokollchatten stängs kommer även alla öppna chattar som är anslutna till den att stängas!
    Är du säker på att du vill göra detta?

en: Are you sure you want to delete the selected server?
sv: Är du säker på att du vill radera den valda servern?

en: Unable to edit server:
sv: Kan inte redigera server:

en: Find
sv: Sök

en: _Search for:
sv: _Leta efter:

en: _Match Case
sv: S_kiftlägeskänslig

en: Search _Backwards
sv: Sök _bakåt

en: _Wrap Around
sv: Börja _om från början

en: Use _Regular Expressions
sv: Använd _reguljära uttryck

en: Smuxi - Find Group Chat
sv: Smuxi - Hitta gruppchatt

en: _Name:
sv: _Namn:

en: Join
sv: Anslut

en: _Chat
sv: _Chatt

en: _Engine
sv: _Motor

en: _View
sv: _Visa

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Connect
sv: Anslut

en: Open Log
sv: Öppna logg

en: _Preferences
sv: A_lternativ

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: _Connect
sv: _Anslut

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Manage
sv: _Hantera

en: _Open / Join Chat
sv: _Öppna / Anslut till chatt

en: _Find Group Chat
sv: _Hitta gruppchatt

en: C_lear All Activity
sv: _Rensa all aktivitet

en: _Next Chat
sv: _Nästa chatt

en: _Previous Chat
sv: _Föregående chatt

en: _Close
sv: S_täng

en: _Use Local Engine
sv: _Använd lokal motor

en: _Add Remote Engine
sv: _Lägg till fjärrmotor

en: Switch Remote Engine
sv: Byt fjärrmotor

en: _Caret Mode
sv: _Markörläge

en: _Browse Mode
sv: _Visningsläge

en: Show _Statusbar
sv: Visa _statusrad

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _About
sv: _Om

en: Find Group Chat
sv: Hitta gruppchatt

en: _Website
sv: _Webbplats

en: Show _Toolbar
sv: Visa _verktygsfält

en: Smuxi - Connect
sv: Smuxi - Anslut

en: Smuxi - Preferences
sv: Smuxi - Egenskaper

en: Nicknames:
sv: Smeknamn:

en: Tabs
sv: Flikar

en: <b> User List Position </b>
sv: <b> Position för användarlista </b>

en: <b> Channel </b>
sv: <b> Kanal </b>

en: <b>Channel Filters</b>
sv: <b>Kanalfilter</b>

en: <b>User Filters</b>
sv: <b>Användarfilter</b>

en: Use _SSH Tunnel
sv: _Använd SSH-tunnel

en: <span size="small">Enables the use of SSH for the connection.  This has a small performance impact, but is more secure and required when using NAT or port-based firewalls</span>
sv: <span size="small">Aktiverar användning av SSH för anslutningen. Detta kan innebära en liten negativ inverkan på hastigheten men är säkrare och krävs när NAT eller port-baserade brandväggar används</span>

en: SSH _Host:
sv: SS_H-värd:

en: <span size="small">DNS or IP address and port of the SSH server</span>
sv: <span size="small">DNS eller IP-adress och port för SSH-servern</span>

en: <span size="small">DNS or IP address and port of the Smuxi server</span>
sv: <span size="small">DNS eller IP-adress och port för Smuxi-servern</span>

en: _Smuxi Host:
sv: Smuxi-_värd:

en: _SSH Username: (optional)
sv: _SSH-användarnamn: (valbart)

en: <span size="small">Username which will be used to log into the SSH server</span>
sv: <span size="small">Användarnamn som ska användas för att logga in i SSH-servern</span>

en: _SSH Password: (optional)
sv: SSH-_lösenord: (valbart)

en: <span size="small">Password which will be used to log into the SSH server. The password is optional if SSH key authorization is used (see below).</span>
sv: <span size="small">Lösenord som kommer användas att logga in till SSH-servern. Lösenordet är valfritt om SSH-nyckel-auktorisation används (se nedan).</span>

en: _SSH Keyfile: (optional)
sv: _SSH-nyckelfil: (valfri)

note: Container child vbox17.Gtk.Box+BoxChild
en: Select a File
sv: Välj en fil

en: <span size="small">SSH private keyfile which will be used to log into the SSH server</span>
sv: <span size="small">Privat SSH-nyckelfil att användas för att logga in på SSH-servern</span>

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: <span size="small">Username which will be used to log into the Smuxi server</span>
sv: <span size="small">Användarnamnet som ska användas för att logga in på Smuxi-servern</span>

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: <span size="small">Password of the user</span>
sv: <span size="small">Lösenord för användaren</span>

en: _Verify Password:
sv: _Verifiera lösenord:

en: <span size="small">Repeat the password for verification</span>
sv: <span size="small">Upprepa lösenordet för att verifiera det</span>

en: Welcome to the Smuxi Engine Configuration Assistant.
    You need to enter some information before you can use the engine.
    
    Click "Forward" to begin.
sv: Välkommen till inställningsdelen för Smuximotorn.
    Du behöver ange lite information innan du kan börja använda motorn.
    
    Klicka ”Framåt” för att börja.

en: _Engine Name:
sv: _Motornamn:

en: <span size="small">Profile name of the new engine</span>
sv: <span size="small">Profilnamn för den nya motorn</span>

en: _Default Engine:
sv: _Standardmotor:

en: Use as new default engine
sv: Använd som ny standardmotor

en: <span size="small">If enabled, the current engine will be the default next time Smuxi is started</span>
sv: <span size="small">Om detta väljs kommer den aktuella motorn att bli standardmotor nästa gång Smuxi startas</span>

en: Smuxi - Open Chat
sv: Smuxi - Öppen chatt

en: _Type:
sv: _Typ:

en: _Hostname:
sv: _Värdnamn:

en: _Network:
sv: _Nätverk:

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: _Protocol:
sv: P_rotokoll:

en: Automatically connect to server at startup
sv: Anslut automatiskt till server vid uppstart

en: Use Encryption
sv: Använd kryptering

en: Validate Server Certificate
sv: Validera serverns certifikat

en: _On Connect Commands:
sv: _Kommando vid anslutning:

en: _Ignore Commands
sv: Kommando att _ignorera
