Smuxi - IRC client - en to fi translation catalogue (262 entries)

en: Smuxi Preferences
fi: Smuxi-asetukset

en: The nickname to use. You can specify extra nicknames (separated by spaces) which will be used as fallbacks when the first choice is not available. By default $nick_ and $nick__ will be used as fallbacks.
fi: Käytettävä lempinimi. Voit määritellä ylimääräisiä lempinimiä (eroteltuna välilyönnillä) joita käytetään varalla jos ensimmäinen vaihtoehto ei ole saatavilla. Oletuksena varalla käytetään $nick_ ja $nick__.

en: Nickname(s):
fi: Nimimerkki/-merkit:

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Realname:
fi: Oikea nimi:

en: Encoding:
fi: Enkoodaus:

en: Automatically convert UTF-8 characters
fi: Käännä UTF-8-merkit automaattisesti

en: <b>General</b>
fi: <b>Yleiset</b>

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Host:
fi: Isäntä:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Port:
fi: Portti:

en: Show Password
fi: Näytä salasana

en: <b>Network Proxy</b>
fi: <b>Verkon välityspalvelin</b>

en: On Connect Commands:
fi: Yhdistyksenaikaiset komennot:

en: On Startup Commands:
fi: Käynnistyksenaikaiset komennot:

en: <b>Global Commands</b>
fi: <b>Globaalit komennot</b>

en: C_onnection
fi: Y_hteys

en: Timestamp Format:
fi: Aikaleiman muoto:

en: Buffer Lines:
fi: Puskuririvit:

en: Engine Buffer Lines:
fi: Moottorin puskuririvit:

en: ss = seconds
    mm = minutes
    hh = hours (01 - 12)
    HH = hours (00 - 23)
    tt = AM/PM
    
    dd = day
    MM = month
    yy/yyyy = year
fi: ss = sekunnit
    mm = minuutit
    hh = tunnit (01 - 12)
    HH = tunnit (00-23)
    tt = AM/PM
    
    dd = päivä
    MM = kuukausi
    yy/yyyy = vuosi

en: Persistency Type:
fi: Pysyvyyden tyyppi:

en: Volatile Buffer Lines:
fi: Epävakaat puskuririvit:

en: Persistent Buffer Lines:
fi: Pysyvät puskuririvit:

en: <b>Message Buffer</b>
fi: <b>Viestipuskuri</b>

en: Strip Colors
fi: Poista värit

en: Strip Formattings
fi: Poista muotoilut

en: Strip UTF-8
fi: Poista UTF-8

en: Show Advanced Settings
fi: Näytä edistyneet asetukset

en: <b>Advanced</b>
fi: <b>Edistyneet</b>

en: General
fi: Yleiset

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild
en: Top
fi: Ylhäällä

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild
en: Bottom
fi: Pohjalla

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: Left
fi: Vasen

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: Right
fi: Oikea

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: None
fi: Ei mitään

en: <b> Tabs Position </b>
fi: <b> Välilehtien sijainti </b>

en: Highlight
fi: Korostaminen

en: Activity
fi: Aktiviteetti

en: No Activity
fi: Ei aktiviteettia

en: Join/Part/Mode
fi: Liity/Poistu/Moodi

en: <b> Tab Colors </b>
fi: <b> Välilehtien värit </b>

en: Automatically switch to newly opened person chats
fi: Siirry automaattisesti uutena avautuvaan yksityiskeskusteluun

en: Automatically switch to newly opened group chats
fi: Siirry automaattisesti uutena avautuviin ryhmäkeskusteluihin

en: Tree
fi: Puu

en: Completion Character:
fi: Täydennysmerkki:

en: Command Character:
fi: Komentomerkki:

en: Command History Size:
fi: Komentohistorian koko:

en: Bash-Style Completion
fi: Bash-tyylinen täyttäminen

en: <b> Entry Field </b>
fi: <b> Syöttökenttä </b>

en: Input
fi: Syöte

en: Nick Colors
fi: Lempinimien värit

en: <b> Person List Position </b>
fi: <b> Henkilölistan sijainti </b>

en: Override
fi: Ohita

en: <b> Font </b>
fi: <b> Fontti </b>

en: <b> Topic Position </b>
fi: <b> Aihekentän sijainti </b>

en: Foreground
fi: Etuala

en: Background
fi: Tausta

en: <b> Color </b>
fi: <b> Väri </b>

note: This is a setting for character based line wrapping vs word based when showing messages
en: _Wrap Mode:
fi: _Kietaisumoodi:

en: Highlight words:
fi: Korosta sanat:

en: Beep on highlight
fi: Piippaus korostuksen yhteydessä

en: <b> Highlighting </b>
fi: <b> Korostaminen </b>

en: Output
fi: Tuloste

en: Enable
fi: Aktivoi

en: Show always
fi: Näytä aina

en: Show when window is minimized
fi: Näytä kun ikkuna on minimoituna

en: Show when window is closed
fi: Näytä kun ikkuna on suljettuna

en: <b> Notification Area Icon </b>
fi: <b> Huomioalueen ikoni </b>

en: Show Smuxi in the messaging menu
fi: Näytä Smuxi viestivalikossa

en: <b>Messaging Menu</b>
fi: <b>Viestivalikko</b>

en: Show notification popups
fi: Näytä ilmoitusten ponnahdusikkunat

en: <b>Notification Popups</b>
fi: <b>Ilmoitusten ponnahdusikkunat</b>

en: Notification
fi: Ilmoitus

en: _Interface
fi: _Käyttöliittymä

en: _Servers
fi: _Palvelimet

en: _Filters
fi: _Suodattimet

en: Enabled
fi: Aktivoitu

en: Log Filtered Messages
fi: Kirjoita suodatetut viestit lokiin

en: _Logging
fi: _Loki

en: Smuxi - Server
fi: Smuxi - Palvelin

en: Automatically connect to server at startup
fi: Yhdistä palvelimeen automaattisesti käynnistyksen yhteydessä

en: Protocol:
fi: Protokolla:

en: Network:
fi: Verkko:

en: Hostname:
fi: Isäntänimi:

en: IRC Chat
fi: IRC-keskustelu

en: Smuxi IRC Client
fi: Smuxi-IRC-asiakasohjelma

en: Chat with other people on IRC
fi: Juttele muiden kanssa IRC:ssä

en: chat;messaging;im;gnome;gtk;irc;twitter;facebook;gtalk;xmpp;jabber;campfire;jabbr;
fi: chat;messaging;im;gnome;gtk;irc;twitter;facebook;gtalk;xmpp;jabber;campfire;jabbr;keskustelu;viestintä;

en: Chat with other people on IRC, Twitter, Jabber and Campfire
fi: Juttele muiden kanssa IRC:ssä, Twitterissä, Jabberissa ja Campfiressä

en: Smuxi is an open-source, distributed and user-friendly chat client for IRC, Twitter, Jabber/XMPP, Campfire and SignalR's JabbR.
fi: Smuxi on avoimen lähdekoodin, jaetun kuorman malliin perustuva ja käyttäjäystävällinen asiakasohjelma IRC, Twitter, Jabber/XMPP, Campfire ja SignalR:n JabbR -protokollille.

en: Inspired by the combination of screen and irssi, Smuxi has a detachable server (or like a "normal" client) that stays connected when you aren't, and can allow multiple Smuxi frontends to be connected and in sync. This is similar to screen+irssi or IRC bouncers, but more elegant and powerful.
fi: Inspiroituneena yhdistelmästä screen ja irssi, Smuxi:ssa on irroitettava palvelin (tai normaalissa ohjelmassa "asiakasohjelma") joka pystyy yhteydessä vaikka sinä et olisi, ja mahdollistaa useamman Smuxi-asiakasohjelman yhteyden ja synkronoinnin. Tämä vastaa screen+irssi -yhdistelmää tai IRC-bounceria, mutta elegantimmin ja vahvemmin.

en: The main window showing an IRC channel
fi: Pääikkuna joka näyttää IRC-kanavan

en: Smuxi Website
fi: Smuxi Web-sivu

en: Oops, I did it again...
fi: Oops, tein sen taas...

en: Smuxi crashed because an unhandled exception was thrown!
fi: Smuxi kaatui koska käsittelemätön poikkeus heitettiin!

en: Here is the stacktrace, please report this bug!
fi: Tässä on kasajälki, ole hyvä ja ilmoita tästä bugista!

en: _Report Bug
fi: _Raportoi Bugi

en: Engine not found.
fi: Moottoria ei löytynyt.

en: Engine Manager
fi: Moottorinhallinta

en: Select which Smuxi engine you want to connect to
fi: Valitse Smuxi-moottori johon haluat yhdistää

en: Engine:
fi: Moottori:

en: Use Low Bandwidth Mode
fi: Käytä alhaisen kaistan tilaa

en: Local Engine
fi: Paikallinen moottori

en: Please select an engine!
fi: Ole hyvä ja valitse moottori!

en: Your frontend is not compatible with the engine!
    Engine Version: {0} Frontend Version: {1}
    Engine Protocol: {2} Frontend Protocol: {3}
fi: Käyttöliittymäsi ei ole yhteensopiva moottorin kanssa!
    Moottorin versio: {0} Käyttöliittymän versio: {1}
    Moottorin protokolla: {2} Käyttöliittymän protokolla: {3}

en: An error occurred while connecting to the engine!
fi: Tapahtui virhe yhdistettäessä moottoriin!

en: Engine URL: {0}
fi: Moottorin URL: {0}

en: Error: {0}
fi: Virhe: {0}

en: Are you sure you want to delete the engine "{0}"?
fi: Haluatko varmasti poistaa moottorin "{0}"?

en: You are going to paste {0} lines. Do you want to continue?
fi: Aiot liittää {0} riviä. Haluatko varmasti jatkaa?

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of commands below
en: Frontend Commands
fi: Käyttöliittymän komennot

en: Show this help
fi: Näytä tämä ohje

en: Options:
fi: Valinnat:

en: Connect to engine
fi: Yhdistä moottoriin

en: Bringing already running Smuxi instance to foreground...
fi: Tuodaan jo käynnissä oleva Smuxi-instanssi etualalle...

en: {0} Users
fi: {0} käyttäjää

en: Sorry, not implemented yet!
fi: Sori, tätä ei ole vielä sisällytetty!

note: fill ListStore
en: Character
fi: Merkki

en: Word
fi: Sana

en: Persistent: Db4o (Deprecated)
fi: Pysyvä: Db4o (vanhentunut)

en: Persistent (Preview)
fi: Pysyvä (esikatselu)

en: Volatile
fi: Epävakaa

en: No Proxy
fi: Ei välityspalvelinta

en: System Default
fi: Käyttöjärjestelmän oletus

en: Connection
fi: Yhteys

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Logging
fi: Loki

en: Nicknames(s) field must not be empty.
fi: Lempinimi-kenttä ei saa olla tyhjä.

en: Invalid highlight regex: '{0}'. Reason: {1}
fi: Epäkelpo korostuksen regex: '{0}'. Syy: {1}

en: Name
fi: Nimi

en: Topic
fi: Aihe

en: Searching for group chats without a filter is not recommended.  This may take a while, or may not work at all.
    Do you wish to continue?
fi: Ryhmäkeskusteluiden etsintää ilman suodatinta ei suositella. Tämä voi kestää hetken, tai ei välttämättä toimi ollenkaan. Haluatko jatkaa?

en: Error while fetching the list of group chats from the server.
fi: Virhe haettaessa ryhmäkeskusteluiden listaa palvelimelta.

en: Disconnected from engine.
fi: Yhteys moottoriin katkaistu.

en: Reconnecting to engine... (attempt {0})
fi: Yhdistetään uudelleen moottoriin... (yritys {0})

en: Cause: {0}
fi: Syy: {0}

en: The frontend has lost the connection to the server.
    Do you want to reconnect now?
fi: Käyttöliittymä on menettänyt yhteyden palvelimeen. Haluatko yhdistää uudelleen nyt?

en: Reconnecting to the server has failed.
    Do you want to try again?
fi: Uudelleenyhdistäminen palvelimeen on epäonnistunut. Haluatko yrittää uudelleen?

en: The server has lost the connection to the frontend.
    Do you want to reconnect now?
fi: Palvelin on menettänyt yhteyden käyttöliittymään. Haluatko yhdistää uudelleen nyt?

en: Show
fi: Näytä

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Hostname
fi: Isäntänimi

en: Unable to load server:
fi: Palvelinta ei voitu ladata:

en: Person / Private
fi: Henkilö / Yksityinen

en: Group / Public
fi: Ryhmä / Julkinen

en: Engine Assistant - Smuxi
fi: Moottoriavustaja - Smuxi

en: Add Smuxi Engine
fi: Lisää Smuxi-moottori

en: Edit Smuxi Engine
fi: Muokkaa Smuxi-moottoria

en: Credentials
fi: Todennustiedot

en: Now you can use the Smuxi Engine
fi: Voit nyt käyttää Smuxi-moottoria

en: Thank you
fi: Kiitos

en: An engine with this name already exists! Please specify a different one.
fi: Tämän niminen moottori on jo olemassa! Määritä toinen nimi.

en: Enter which chat to join
fi: Syötä liittyttävän keskustelun nimi

en: About Smuxi
fi: Tietoja Smuxista

note: TODO: add cmd+, accelerator
en: Preferences
fi: Asetukset

en: Unable to add server:
fi: Palvelinta ei voitu lisätä:

en: Switching to local engine will disconnect you from the current engine!
    Are you sure you want to do this?
fi: Paikalliseen moottoriin vaihto katkaisee yhteytesi nykyiseen moottoriin! Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: Switching the remote engine will disconnect you from the current engine!
    Are you sure you want to do this?
fi: Etämoottorin vaihto katkaisee yhteyden nykyiseen moottoriin! Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: Day changed from {0} to {1}
fi: Päivä vaihtui päivästä {0} päivään {1}

en: Day changed to {0}
fi: Päivä vaihtui, {0}

en: Invalid filter regex: '{0}'. Reason: {1}
fi: Epäkelpo suodatuksen regex: '{0}'. Syy: {1}

en: Are you sure you want to delete the selected filter?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun suodattimen?

en: Protocol / Server
fi: Protokolla / Palvelin

en: Chat Type
fi: Keskustelutyyppi

en: Normal
fi: Normaali

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Type
fi: Tyyppi

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Low Bandwidth Mode is active: no messages synced.
fi: Alhaisen kaistan tila on päällä: Viestejä ei ole synkronoitu.

en: Show _Menubar
fi: Näytä _valikkopalkki

en: Retrieving user list for {0}...
fi: Noudetaan käyttäjälistaa {0}:lle...

note: TRANSLATOR: this string will be appended to the one above
en: done.
fi: Valmis.

en: Reconnect
fi: Yhdistä uudelleen

en: Closing the protocol chat will also close all open chats connected to it!
    Are you sure you want to do this?
fi: Protokollakeskustelun sulkeminen sulkee myös kaikki siihen liitetyt keskustelut! Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: Are you sure you want to delete the selected server?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun palvelimen?

en: Unable to edit server:
fi: Palvelinta ei voitu muokata:

en: Find
fi: Etsi

en: _Search for:
fi: _Etsi:

en: _Match Case
fi: _Täsmää sijamuoto

en: Search _Backwards
fi: Etsi _Takaperin

en: _Wrap Around
fi: _Kietaise ympäri

en: Use _Regular Expressions
fi: Käytä _Säännöllisiä lausekkeita

en: Smuxi - Find Group Chat
fi: Smuxi - Etsi Ryhmäkeskustelua

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: Join
fi: Liity

en: _Server
fi: _Palvelin

en: _Chat
fi: _Keskustelu

en: _Engine
fi: _Moottori

en: _View
fi: _Näytä

en: _Help
fi: _Apua

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Open Log
fi: Avaa loki

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Connect
fi: _Yhdistä

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Manage
fi: _Hallinnoi

en: _Open / Join Chat
fi: _Avaa / Liity keskusteluun

en: _Find Group Chat
fi: _Etsi ryhmäkeskustelu

en: C_lear All Activity
fi: P_uhdista kaikki aktiviteetti

en: _Next Chat
fi: _Seuraava keskustelu

en: _Previous Chat
fi: _Edellinen keskustelu

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Use Local Engine
fi: _Käytä paikallista moottoria

en: _Add Remote Engine
fi: _Lisää etämoottori

en: Switch Remote Engine
fi: Vaihda etämoottoria

en: _Caret Mode
fi: _Caret-moodi

en: _Browse Mode
fi: _Browse-moodi

en: Show _Statusbar
fi: Näytä _tilapalkki

en: _Fullscreen
fi: _Koko näytön tila

en: _About
fi: _Tietoja

en: Find Group Chat
fi: Etsi ryhmäkeskustelu

en: _Website
fi: _Verkkosivusto

en: Show _Toolbar
fi: Näytä _työkalupalkki

en: Smuxi - Connect
fi: Smuxi - Yhdistä

en: Smuxi - Preferences
fi: Smuxi - asetukset

en: Nicknames:
fi: Nimimerkit:

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: <b> User List Position </b>
fi: <b> Käyttäjälistan sijainti </b>

en: <b> Channel </b>
fi: <b> Kanava </b>

en: <b>Channel Filters</b>
fi: <b>Kanavasuodattimet</b>

en: <b>User Filters</b>
fi: <b>Käyttäjäsuodattimet</b>

en: Use _SSH Tunnel
fi: Käytä _SSH-tunnelia

en: <span size="small">Enables the use of SSH for the connection.  This has a small performance impact, but is more secure and required when using NAT or port-based firewalls</span>
fi: <span size="small">Mahdollistaa SSH:n käytön yhteydessä. Tällä on pieni suorituskykyvaikutus, mutta tarjoaa lisäturvaa ja on pakollinen käytettäessä NAT:ia tai porttiperustaisia palomuureja</span>

en: SSH _Host:
fi: SSH-_Isäntä:

en: <span size="small">DNS or IP address and port of the SSH server</span>
fi: <span size="small">DNS tai IP-osoite ja portti SSH-palvelimelle</span>

en: _Port:
fi: _Portti:

en: <span size="small">DNS or IP address and port of the Smuxi server</span>
fi: <span size="small">DNS tai IP-osoite ja portti Smuxi-palvelimeen</span>

en: _Smuxi Host:
fi: _Smuxi-isäntä:

en: _SSH Username: (optional)
fi: _SSH-käyttäjänimi: (valinnainen)

en: <span size="small">Username which will be used to log into the SSH server</span>
fi: <span size="small">Käyttäjänimi jolla kirjaudutaan sisään SSH-palvelimeen</span>

en: _SSH Password: (optional)
fi: _SSH-salasana: (valinnainen)

en: <span size="small">Password which will be used to log into the SSH server. The password is optional if SSH key authorization is used (see below).</span>
fi: <span size="small">Salasana jota käytetään SSH-palvelimelle kirjautumiseen. Tämä salasana on valinnainen jos SSH-avaintunnistautumista käytetään (katso alempaa).</span>

en: _SSH Keyfile: (optional)
fi: _SSH-avaintiedosto: (valinnainen)

note: Container child vbox17.Gtk.Box+BoxChild
en: Select a File
fi: Valitse tiedosto

en: <span size="small">SSH private keyfile which will be used to log into the SSH server</span>
fi: <span size="small">Yksityinen SSH-avaintiedosto jota käytetään SSH-palvelimelle kirjautumiseen</span>

en: _Username:
fi: _Käyttäjänimi:

en: <span size="small">Username which will be used to log into the Smuxi server</span>
fi: <span size="small">Käyttäjänimi jolla kirjaudutaan sisään Smuxi-palvelimeen</span>

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: <span size="small">Password of the user</span>
fi: <span size="small">Käyttäjän salasana</span>

en: _Verify Password:
fi: _Vahvista salasana:

en: <span size="small">Repeat the password for verification</span>
fi: <span size="small">Toista salasana sen varmentamiseksi</span>

en: Welcome to the Smuxi Engine Configuration Assistant.
    You need to enter some information before you can use the engine.
    
    Click "Forward" to begin.
fi: Tervetuloa Smuxi-moottorin säätöavustajaan.
    Sinun tulee syöttää muutamia tietoja ennen kuin pääset käyttämään moottoria.
    
    Valitse "Eteenpäin" aloittaaksesi.

en: _Engine Name:
fi: _Moottorin nimi:

en: <span size="small">Profile name of the new engine</span>
fi: <span size="small">Uuden moottorin profiilinimi</span>

en: _Default Engine:
fi: _Oletusmoottori:

en: Use as new default engine
fi: Käytä uutena oletusmoottorina

en: <span size="small">If enabled, the current engine will be the default next time Smuxi is started</span>
fi: <span size="small">Jos valittu, nykyinen moottori on oletuksena käytössä seuraavalla Smuxin käynnistyskerralla</span>

en: Smuxi - Open Chat
fi: Smuxi - Avaa keskustelu

en: _Type:
fi: _Tyyppi:

en: _Hostname:
fi: _Isäntänimi:

en: _Network:
fi: _Verkko:

en: Nickname:
fi: Nimimerkki:

en: _Protocol:
fi: _Protokolla:

en: Use Encryption
fi: Käytä salausta

en: Validate Server Certificate
fi: Vahvista palvelimen sertifikaatti

en: _On Connect Commands:
fi: _Yhdistyksenaikaiset komennot:

en: _Ignore Commands
fi: _Jätä komennot suorittamatta
