Smuxi - IRC client - en to fr translation catalogue (263 entries)

en: Smuxi Preferences
fr: Préférences de Smuxi

en: The nickname to use. You can specify extra nicknames (separated by spaces) which will be used as fallbacks when the first choice is not available. By default $nick_ and $nick__ will be used as fallbacks.
fr: Le surnom est déjà en cours d'utilisation. Vous pouvez spécifier plus d'un seul surnom, séparés par des espaces. Ceux ci seront utilisés comme solution de repli si le premier surnom n'est pas disponible. Par défaut, $nick et $nick__ sont utilisés.

en: Nickname(s):
fr: Surnom(s) :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Realname:
fr: Nom réel :

en: Encoding:
fr: Encodage :

en: Automatically convert UTF-8 characters
fr: Convertir automatiquement les caractères UTF-8

en: <b>General</b>
fr: <b>Général</b>

en: Type:
fr: Type :

en: Host:
fr: Nom d'hôte :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Port:
fr: Port :

en: Show Password
fr: Afficher le mot de passe

en: <b>Network Proxy</b>
fr: <b>Proxy réseau</b>

en: On Connect Commands:
fr: Commandes de connexion :

en: On Startup Commands:
fr: Commandes de démarrage :

en: <b>Global Commands</b>
fr: <b>Commandes globales</b>

en: C_onnection
fr: C_onnexion

en: Timestamp Format:
fr: Format temporel :

en: Buffer Lines:
fr: Lignes du tampon :

en: Engine Buffer Lines:
fr: Lignes du tampon moteur

en: ss = seconds
    mm = minutes
    hh = hours (01 - 12)
    HH = hours (00 - 23)
    tt = AM/PM
    
    dd = day
    MM = month
    yy/yyyy = year
fr: ss = secondes
    mm = minutes
    hh = heures (format 01 - 12)
    HH = heures (format 00 - 23)
    tt = AM/PM
    
    dd = jour
    MM = mois
    yy/yyyy = année

en: Persistency Type:
fr: Type de persistance :

en: Volatile Buffer Lines:
fr: Lignes de tampon volatiles

en: Persistent Buffer Lines:
fr: Lignes de tampon sauvegardées :

en: <b>Message Buffer</b>
fr: <b>Tampon de messages</b>

en: Strip Colors
fr: Ignorer les couleurs

en: Strip Formattings
fr: Ignorer le formatage

en: Strip UTF-8
fr: Ignorer l'UTF-8

en: Show Advanced Settings
fr: Afficher les reglages avancés

en: <b>Advanced</b>
fr: <b>Avancé</b>

en: General
fr: Général

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild
en: Top
fr: Haut

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild
en: Bottom
fr: Bas

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: Left
fr: Gauche

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: Right
fr: Droite

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox11.Gtk.Box+BoxChild Container child vbox12.Gtk.Box+BoxChild
en: None
fr: Aucun

en: <b> Tabs Position </b>
fr: <b> Position des onglets </b>

en: Highlight
fr: Surligner

en: Activity
fr: Activité

en: No Activity
fr: Aucune activité

en: <b> Tab Colors </b>
fr: <b> Couleur des onglets </b>

en: Automatically switch to newly opened person chats
fr: Ouvrir automatiquement les nouveaux chats de personne

en: Automatically switch to newly opened group chats
fr: Ouvrir automatiquement les nouveaux chats de groupe

en: Tree
fr: Arbre

en: Completion Character:
fr: Caractère de complétion :

en: Command Character:
fr: Caractère des commandes :

en: Command History Size:
fr: Taille de l'historique des commandes :

en: Bash-Style Completion
fr: Complétion style Bash

en: <b> Entry Field </b>
fr: <b> Champ d'entrée </b>

en: Input
fr: Entrée

en: Nick Colors
fr: Couleur du surnom

en: <b> Person List Position </b>
fr: <b> Position de la liste des utilisateurs </b>

en: Override
fr: Ignorer

en: <b> Font </b>
fr: <b> Police </b>

en: <b> Topic Position </b>
fr: <b> Position du sujet </b>

en: Foreground
fr: Texte

en: Background
fr: Arrière plan

en: <b> Color </b>
fr: <b> Couleur </b>

note: This is a setting for character based line wrapping vs word based when showing messages
en: _Wrap Mode:
fr: Mode _circulaire :

en: <b> Chat </b>
fr: <b> Discussion </b>

en: Highlight words:
fr: Mots surlignés :

en: Beep on highlight
fr: Émettre un son en cas de surlignage

en: <b> Highlighting </b>
fr: <b> Surlignement </b>

en: Output
fr: Sortie

en: Enable
fr: Activer

en: Show always
fr: Toujours montrer

en: Show when window is minimized
fr: Montrer quand la fenêtre est minimisée

en: Show when window is closed
fr: Montrer quand la fenêtre est fermée

en: <b> Notification Area Icon </b>
fr: <b> Icône de l'aire de notification </b>

en: Show Smuxi in the messaging menu
fr: Afficher Smuxi dans le menu messagerie

en: <b>Messaging Menu</b>
fr: <b>Menu de messagerie</b>

en: Show notification popups
fr: Afficher les popups de notification

en: <b>Notification Popups</b>
fr: <b>Popups de notification</b>

en: _Servers
fr: _Serveurs

en: _Filters
fr: _Filtres

en: Enabled
fr: Activé

en: Log Filtered Messages
fr: Journaliser les messages filtrés

en: _Logging
fr: _Journalisation

en: Smuxi - Server
fr: Smuxi - Serveur

en: Automatically connect to server at startup
fr: Se connecter automatiquement au serveur à chaque démarrage

en: Protocol:
fr: Protocole :

en: Network:
fr: Réseau :

en: Hostname:
fr: Nom d'hôte

en: IRC Chat
fr: Chat IRC

en: Smuxi IRC Client
fr: Client IRC Smuxi

en: Chat with other people on IRC
fr: Chatter sur IRC avec d'autres gens

en: chat;messaging;im;gnome;gtk;irc;twitter;facebook;gtalk;xmpp;jabber;campfire;jabbr;
fr: chat;méssagerie;im;gnome;gtk;irc;twitter;facebook;gtalk;xmpp;jabber;campfire;jabbr;

en: Chat with other people on IRC, Twitter, Jabber and Campfire
fr: Chatter avec d'autres gens sur IRC, Twitter, Jabber et Campfire

en: Smuxi is an open-source, distributed and user-friendly chat client for IRC, Twitter, Jabber/XMPP, Campfire and SignalR's JabbR.
fr: Smuxi est un client de chat distribué et open-source pour IRC, Twitter, Jabber/XMPP, Campfire et JabbR SignalR.

en: Inspired by the combination of screen and irssi, Smuxi has a detachable server (or like a "normal" client) that stays connected when you aren't, and can allow multiple Smuxi frontends to be connected and in sync. This is similar to screen+irssi or IRC bouncers, but more elegant and powerful.
fr: Smuxi est inspiré de la combinaison de screen et irssi, il dispose d'un serveur détachable (comme un client "normal") qui reste connecté quand vous ne l'êtes pas. Il est capable d'accepter plusieurs frontaux Smuxi qui restent connectés et synchrones. Tout ceci tres similaire au couple screen+irssi ou un bouncer IRC, de façon plus élégante et puissante.

en: The main window showing an IRC channel
fr: La fenêtre principale affichant un canal IRC

en: Smuxi Website
fr: Site web de Smuxi

en: Oops, I did it again...
fr: OoOps, boulette...

en: Smuxi crashed because an unhandled exception was thrown!
fr: Smuxi a planté en raison de la levée d'une exception non gérée !

en: Here is the stacktrace, please report this bug!
fr: Voici la pile d'appels, envoyez le rapport de bug s'il-vous-plaît !

en: _Report Bug
fr: _Rapporter un bogue

en: Engine not found.
fr: Moteur non trouvé.

en: Engine Manager
fr: Gestionnaire de moteurs

en: Select which Smuxi engine you want to connect to
fr: Sélectionnez le moteur Smuxi auquel vous voulez vous connecter

en: Engine:
fr: Moteur :

en: Use Low Bandwidth Mode
fr: Utiliser le mode bande passante faible

en: Local Engine
fr: Moteur local

en: Please select an engine!
fr: Sélectionnez un moteur s'il vous plaît !

en: Your frontend is not compatible with the engine!
    Engine Version: {0} Frontend Version: {1}
    Engine Protocol: {2} Frontend Protocol: {3}
fr: Votre frontal n'est pas compatible avec le moteur !
    Version moteur : {0}, Version frontal : {1}
    Protocole moteur : {2}, Protocole frontal : {3}

en: An error occurred while connecting to the engine!
fr: Une erreur est survenue durant la connexion au moteur !

en: Engine URL: {0}
fr: URL du moteur : {0}

en: Error: {0}
fr: Erreur : {0}

en: Are you sure you want to delete the engine "{0}"?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer le moteur "{0}" ?

en: You are going to paste {0} lines. Do you want to continue?
fr: Vous vous apprêtez à coller {0} lignes de texte, êtes vous sûr(e) de vouloir continuer ?

note: TRANSLATOR: this line is used as a label / category for a list of commands below
en: Frontend Commands
fr: Commandes Frontend

en: Enable debug output
fr: Activer la sortie déboggage

en: Show this help
fr: Affiche cette aide

en: Options:
fr: Options :

en: Connect to engine
fr: Se connecter au moteur

en: Opens the specified link in Smuxi
fr: Ouvre le lien séléctionné dans Smuxi

en: Starts a new Smuxi instance and ignores an existing one
fr: Démarre une nouvelle instance de Smuxi en ignorant une instance existante

en: Passing link to already running Smuxi instance...
fr: Passage du lien à l'instance de Smuxi déja existante...

en: Bringing already running Smuxi instance to foreground...
fr: Retour de l'instance existante de Smuxi au premier plan...

en: {0} Users
fr: {0} Utilisateurs

en: Sorry, not implemented yet!
fr: Désolé, fonctionnalité pas encore implémentée !

note: fill ListStore
en: Character
fr: Caractère

en: Word
fr: Mot

en: This setting specifies if Smuxi should store chat messages in memory (volatile) or to disk (persistent).
    For persistent you can choose between Db4o, an object database or SQLite, a relational database.
    The Db4o backend has known issues like high memory and CPU usage and can even lead to crashes and thus it is deprecated.
    The SQLite backend has no known performance or stability issues and is the recommended setting.
fr: Ce paramètre définit si Smuxi doit sauvegarder les messages en mémoire (volatile) ou sur le disque (persistant). 
    Pour la persistance vous pouvez choisir parmi Db4o, une base de données objet ou SQLite, une base de données relationnelle. 
    Le moteur Db4o a des problemes connus comme une utilisation importante de la mémoire et du CPU allant jusqu'a des plantages, il est déprécié.
    Le moteur SQLite n'a pas de probleme de performance ou de stabilité connu et est recommandé.

en: Persistent: SQLite (Recommended)
fr: Persistant : SQLite (recommandé)

en: Persistent: Db4o (Deprecated)
fr: Persistant : Db4o (déprécié)

en: Persistent (Preview)
fr: Persitant (developpement)

en: No Proxy
fr: Pas de proxy

en: System Default
fr: Défaut du système

en: Connection
fr: Connexion

en: Servers
fr: Serveurs

en: Filters
fr: Filtres

en: Logging
fr: Journalisation

en: Nicknames(s) field must not be empty.
fr: Le champ surnom(s) ne doit pas être vide.

en: Invalid highlight regex: '{0}'. Reason: {1}
fr: Expression régulière de surlignage invalide '{0}'. Raison : {1}

en: Name
fr: Nom

en: Topic
fr: Sujet

en: Searching for group chats without a filter is not recommended.  This may take a while, or may not work at all.
    Do you wish to continue?
fr: Chercher des groupes de discussion

en: Error while fetching the list of group chats from the server.
fr: Erreur durant la récupération de la liste des groupes de discussion du serveur.

en: Disconnected from engine.
fr: Déconnecté du moteur.

en: Reconnecting to engine... (attempt {0})
fr: Reconnexion au moteur... (essai {0})

en: Cause: {0}
fr: Cause : {0}

en: The frontend has lost the connection to the server.
    Do you want to reconnect now?
fr: Le serveur a perdu la connexion a l'interface.
    Voulez-vous vous reconnecter maintenant ?

en: Reconnecting to the server has failed.
    Do you want to try again?
fr: La reconnexion au serveur a échoué.
    Voulez-vous vous reconnecter maintenant ?

en: The server has lost the connection to the frontend.
    Do you want to reconnect now?
fr: Le serveur a perdu la connexion à l'interface.
    Voulez-vous vous reconnecter maintenant ?

en: Show
fr: Afficher

en: Protocol
fr: Protocole

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Unable to load server:
fr: Impossible de charger le serveur :

en: Person / Private
fr: Personne / Privé

en: Group / Public
fr: Groupe / Public

en: Engine Assistant - Smuxi
fr: Assistant moteur - Smuxi

en: Add Smuxi Engine
fr: Ajouter un moteur Smuxi

en: Edit Smuxi Engine
fr: Editer un moteur Smuxi

en: Credentials
fr: Autorisations

en: Now you can use the Smuxi Engine
fr: Vous êtes prêt à utiliser le moteur Smuxi

en: Thank you
fr: Merci

en: An engine with this name already exists! Please specify a different one.
fr: Un moteur avec ce nom éxiste deja ! Veuillez en spécifier un autre.

en: Enter which chat to join
fr: Entrez le nom du chat à rejoindre

en: About Smuxi
fr: À propos de Smuxi

note: TODO: add cmd+, accelerator
en: Preferences
fr: Préférences

en: Unable to add server:
fr: Impossible d'ajouter le serveur :

en: Switching to local engine will disconnect you from the current engine!
    Are you sure you want to do this?
fr: Changer de moteur vers le moteur local va vous déconnecter du moteur actuel !
    Êtes vous sûr(e) de vouloir continuer ?

en: Switching the remote engine will disconnect you from the current engine!
    Are you sure you want to do this?
fr: Changer de moteur pour un moteur distant va vous déconnecter du moteur actuel !
    Êtes vous sûr(e) de vouloir continuer ?

en: Day changed from {0} to {1}
fr: Jour changé de {0} à {1}

en: Day changed to {0}
fr: Jour changé à {0}

en: Invalid filter regex: '{0}'. Reason: {1}
fr: Expression régulière de filtrage invalide '{0}'. Raison : {1}

en: Are you sure you want to delete the selected filter?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer le filtre sélectionné ?

en: Protocol / Server
fr: Protocole / Serveur

en: Chat Type
fr: Type de chat

en: Event
fr: Evenement

en: Type
fr: Type :

en: Pattern
fr: Motif

en: Low Bandwidth Mode is active: no messages synced.
fr: Mode faible bande passante activé : aucun message synchronisé.

en: Show _Menubar
fr: Afficher la barre de _menus

en: Retrieving user list for {0}...
fr: Téléchargement de la liste des utilisateurs pour {0}...

note: TRANSLATOR: this string will be appended to the one above
en: done.
fr: terminé.

en: Reconnect
fr: Reconnecter

en: Closing the protocol chat will also close all open chats connected to it!
    Are you sure you want to do this?
fr: Fermer la fenêtre de chat du protocole va aussi fermer toutes discussions connectées sur celui-ci !
    Êtes vous sûr(e) de vouloir continuer ?

en: Are you sure you want to delete the selected server?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer le serveur sélectionné ?

en: Unable to edit server:
fr: Impossible d'editer le serveur :

en: Find
fr: Rechercher

en: _Search for:
fr: _Terme de recherche :

en: _Match Case
fr: _Respecter la casse

en: Search _Backwards
fr: Recherche en _arrière

en: _Wrap Around
fr: Recherche _cyclique

en: Use _Regular Expressions
fr: Utiliser des _expression régulières

en: Smuxi - Find Group Chat
fr: Smuxi - Trouver un groupe de discussion

en: _Name:
fr: _Nom :

en: Join
fr: Rejoindre

en: _Server
fr: _Serveur

en: _Chat
fr: _Discussion

en: _Engine
fr: _Moteur

en: _View
fr: _Vue

en: _Help
fr: _Aide

en: Connect
fr: Connexion

en: Open Log
fr: Ouvrir le journal

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Connect
fr: Connexion

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Manage
fr: _Gestion

en: _Open / Join Chat
fr: _Ouvrir / Rejoindre chat

en: _Find Group Chat
fr: _Rechercher le groupe de discussion

en: C_lear All Activity
fr: _Supprimer toute activité

en: _Next Chat
fr: Discussion _suivante

en: _Previous Chat
fr: Discussion _précédente

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Use Local Engine
fr: _Utiliser le moteur local

en: _Add Remote Engine
fr: _Ajouter un moteur distant

en: Switch Remote Engine
fr: Changer de moteur distant

en: _Caret Mode
fr: Mode _curseur

en: _Browse Mode
fr: Mode _navigateur

en: Show _Statusbar
fr: Afficher la barre de status

en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

en: _About
fr: _À propos

en: Find Group Chat
fr: Rechercher le groupe de discussion

en: _Website
fr: Site web de Smuxi

en: Show _Toolbar
fr: Afficher la barre d'ou_tils

en: Smuxi - Connect
fr: Smuxi - Connexion

en: Smuxi - Preferences
fr: Smuxi - Préférences

en: Nicknames:
fr: Surnoms :

en: Tabs
fr: Onglets

en: <b> User List Position </b>
fr: <b> Position de la liste d'utilisateurs </b>

en: <b> Channel </b>
fr: <b> Canal </b>

en: <b>Channel Filters</b>
fr: <b>Filtres de canaux</b>

en: <b>User Filters</b>
fr: <b>Filtres d'utilisateurs</b>

en: Use _SSH Tunnel
fr: Utiliser un tunnel _SSH

en: <span size="small">Enables the use of SSH for the connection.  This has a small performance impact, but is more secure and required when using NAT or port-based firewalls</span>
fr: <span size="small">Active l'utilisation de SSH pour la connexion.  Ceci a un leger impact négatif sur les performances, mais améliore la sécurité et est parfois nécéssaire en cas d'utilisation d'un systeme NAT ou d'un firewall régi par ports</span>

en: SSH _Host:
fr: SSH _Hôte:

en: <span size="small">DNS or IP address and port of the SSH server</span>
fr: <span size="small">Adresse IP ou DNS et port du serveur SSH</span>

en: _Port:
fr: _Port

en: <span size="small">DNS or IP address and port of the Smuxi server</span>
fr: <span size="small">Adresse IP ou DNS et port du serveur Smuxi</span>

en: _Smuxi Host:
fr: _Smuxi Hôte:

en: _SSH Username: (optional)
fr: Nom d'utilisateur _SSH (optionnel) :

en: <span size="small">Username which will be used to log into the SSH server</span>
fr: <span size="small">Nom d'utilisateur qui sera utilisé pour l'enregistrement auprès du moteur Smuxi</span>

en: _SSH Password: (optional)
fr: Mot de passe _SSH (optionnel) :

en: <span size="small">Password which will be used to log into the SSH server. The password is optional if SSH key authorization is used (see below).</span>
fr: <span size="small">Le mot de passe qui sera utilisé pour la connexion au serveur SSH. Le mot de passe est optionnel si l'authentification par fichier de clé SSH est activé (voir ci-dessous)</span>

en: _SSH Keyfile: (optional)
fr: Fichier de clé_SSH : (optionnel)

note: Container child vbox17.Gtk.Box+BoxChild
en: Select a File
fr: Choisissez un fichier

en: <span size="small">SSH private keyfile which will be used to log into the SSH server</span>
fr: <span size="small">Le fichier de clé SSH sera utilisé pour l'authentification sur le serveur SSH</span>

en: _Username:
fr: _Nom d'utilisateur :

en: <span size="small">Username which will be used to log into the Smuxi server</span>
fr: <span size="small">Nom d'utilisateur qui sera utilisé pour l'enregistrement auprès du moteur Smuxi</span>

en: _Password:
fr: Mot de _passe :

en: <span size="small">Password of the user</span>
fr: <span size="small">Mot de passe de l'utilisateur</span>

en: _Verify Password:
fr: _Vérification du mot de passe :

en: <span size="small">Repeat the password for verification</span>
fr: <span size="small">Retapez le mot de passe pour vérification</span>

en: Welcome to the Smuxi Engine Configuration Assistant.
    You need to enter some information before you can use the engine.
    
    Click "Forward" to begin.
fr: Bienvenue sur l'assistant de configuration du moteur Smuxi.
    Vous devez entrer plusieurs informations avant de pouvoir utiliser le moteur.
    
    Cliquez sur "Suivant" pour commencer.

en: _Engine Name:
fr: Nom du _moteur :

en: <span size="small">Profile name of the new engine</span>
fr: <span size="small">Nom du profil pour l'entrée du nouveau moteur</span>

en: _Default Engine:
fr: Moteur par _défaut :

en: Use as new default engine
fr: Utiliser comme moteur par défaut

en: <span size="small">If enabled, the current engine will be the default next time Smuxi is started</span>
fr: <span size="small">Activé, cette fonctionnalité rend le moteur courant par défaut au prochain démarrage de Smuxi</span>

en: Smuxi - Open Chat
fr: Smuxi - Ouvrir un chat

en: _Type:
fr: _Type :

en: _Hostname:
fr: _Nom d'hôte :

en: _Network:
fr: _Réseau :

en: Nickname:
fr: Surnom :

en: _Protocol:
fr: _Protocole :

en: Use Encryption
fr: Utiliser le chiffrement

en: Validate Server Certificate
fr: Valider le certificat du serveur

en: _On Connect Commands:
fr: Commandes de _connexion :

en: _Ignore Commands
fr: _Ignorer les commandes
