snac - en to it translation catalogue (169 entries)

en: Sensitive content:
it: Contenuto sensibile

en: Sensitive content description
it: Descrizione del contenuto sensibile

en: Only for mentioned people:
it: Riservato alle persone indicate:

en: Reply to (URL):
it: Rispondi a (URL):

en: Don't send, but store as a draft
it: Salva come bozza senza inviare

en: Draft:
it: Bozza

en: Attachments...
it: Allegati...

en: Clear this field to delete the attachment
it: Pulisci ed elimina l'allegato

en: Attachment description
it: Descrizione dell'allegato

en: Poll...
it: Sondaggio...

en: Poll options (one per line, up to 8):
it: Scelte per il sondaggio (una per linea, massimo 8):

en: One choice
it: Una scelta

en: Multiple choices
it: Scelte multiple

en: End in 5 minutes
it: Termina in 5 minuti

en: End in 1 hour
it: Termina in 1 ora

en: End in 1 day
it: Termina in 1 giorno

en: Site description
it: Descrizione del sito web

en: Admin email
it: Email dell'amministratore

en: Admin account
it: Account amministratore

en: %d following, %d followers
it: %d seguiti, %d seguenti

en: private
it: privato

en: public
it: pubblico

en: notifications
it: notifiche

en: people
it: persone

en: instance
it: istanza

en: Search posts by URL or content (regular expression), @user@host accounts, or #tag
it: Ricerca post per URL o contenuto (espressione regolare), @user@host accounts, #tag

en: Content search
it: Ricerca contenuto

en: verified link
it: link verificato

en: Location:
it: Posizione:

en: New Post...
it: Nuovo post...

en: What's on your mind?
it: Cosa stai pensando?

en: Operations...
it: Operazioni...

en: Follow
it: Segui

en: (by URL or user@host)
it: (per URL o user@host)

en: Boost
it: Annuncia

en: (by URL)
it: (per URL)

en: Like
it: Mi piace

en: User Settings...
it: Impostazioni...

en: Display name:
it: Nome visualizzato:

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Delete current avatar
it: Elimina l'avatar

en: Header image (banner):
it: Immagine intestazione (banner):

en: Delete current header image
it: Elimina l'immagine d'intestazione

en: Write about yourself here...
it: Descriviti qui...

en: Always show sensitive content
it: Mostra sempre i contenuti sensibili

en: Email address for notifications:
it: Indirizzo email per le notifiche:

en: Telegram notifications (bot key and chat id):
it: Notifiche Telegram (bot key e chat id):

en: ntfy notifications (ntfy server and token):
it: Notifiche ntfy (server ntfy e token)

en: Maximum days to keep posts (0: server settings):
it: Giorni di mantenimento dei post (0: impostazione server)

en: Drop direct messages from people you don't follow
it: Elimina i messaggi diretti delle persone non seguite

en: This account is a bot
it: Questo account è un bot

en: Auto-boost all mentions to this account
it: Annuncio automatico delle citazioni a quest'account

en: This account is private (posts are not shown through the web)
it: Quest'account è privato (post invisibili nel web)

en: Collapse top threads by default
it: Tieni chiuse le discussioni

en: Follow requests must be approved
it: Devi approvare le richieste dei seguenti

en: Publish follower and following metrics
it: Rendi pubblici seguenti e seguiti

en: Current location:
it: Posizione corrente:

en: Profile metadata (key=value pairs in each line):
it: Dati del profilo (coppie di chiave=valore per ogni linea):

en: Web interface language:
it: Lingua dell'interfaccia web:

en: New password:
it: Nuova password:

en: Repeat new password:
it: Reinserisci la password:

en: Update user info
it: Aggiorna dati utente

en: Followed hashtags...
it: Hashtag seguiti...

en: One hashtag per line
it: Un hashtag per linea

en: Update hashtags
it: Aggiorna hashtags

en: Say you like this post
it: Questo post ti piace

en: Unlike
it: Non mi piace

en: Nah don't like it that much
it: No, non mi piace molto

en: Unpin
it: Sgancia

en: Unpin this post from your timeline
it: Sgancia questo post dalla timeline

en: Pin
it: Aggancia

en: Pin this post to the top of your timeline
it: Aggancia questo post in cima alla timeline

en: Announce this post to your followers
it: Annuncia questo post ai tuoi seguenti

en: Unboost
it: Rimuovi annuncio

en: I regret I boosted this
it: Mi pento di aver annunciato questo

en: Unbookmark
it: Elimina segnalibro

en: Delete this post from your bookmarks
it: Elimina questo post dai segnalibri

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Add this post to your bookmarks
it: Aggiungi questo post ai segnalibri

en: Unfollow
it: Smetti di seguire

en: Stop following this user's activity
it: Smetti di seguire l'utente

en: Start following this user's activity
it: Sequi l'utente

en: Unfollow Group
it: Smetti di seguire il gruppo

en: Stop following this group or channel
it: Smetti di seguire il gruppo o canale

en: Follow Group
it: Segui grupp

en: Start following this group or channel
it: Segui il gruppo o canale

en: MUTE
it: Silenzia

en: Block any activity from this user forever
it: Blocca l'utente

en: Delete
it: Elimina

en: Delete this post
it: Elimina questo post

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide this post and its children
it: Nascondi questo post completamente

en: Edit...
it: Modifica...

en: Reply...
it: Rispondi...

en: Truncated (too deep)
it: Troncato (troppo lungo)

en: follows you
it: Ti segue

en: Pinned
it: Aggancia

en: Bookmarked
it: Segnalibro

en: Poll
it: Sondaggio

en: Voted
it: Votato

en: Event
it: Evento

en: boosted
it: Annunciato

en: in reply to
it: in risposta a

en:  [SENSITIVE CONTENT]
it:  [CONTENUTO SENSIBILE]

en: Vote
it: Vota

en: Closed
it: Chiuso

en: Closes in
it: Chiude in

en: Attachment
it: Allegato

en: Alt...
it: Testo alternativo...

en: Source channel or community
it: Provenienza del canale o comunità

en: Time:
it: Orario:

en: Older...
it: Vecchi...

en: about this site
it: descrizione

en: powered by
it: gestito da

en: Dismiss
it: Congeda

en: Timeline for list '%s'
it: Timeline per la lista '%s'

en: Pinned posts
it: Post appuntati

en: Bookmarked posts
it: Post segnati

en: Post drafts
it: Bozze

en: No more unseen posts
it: Nessun ulteriore post

en: Back to top
it: Torna in cima

en: History
it: Storico

en: More...
it: Ancora...

en: Unlimit
it: Senza limite

en: Allow announces (boosts) from this user
it: Permetti annunci dall'utente

en: Limit
it: Limite

en: Block announces (boosts) from this user
it: Blocca annunci dall'utente

en: Delete this user
it: Elimina l'utente

en: Approve
it: Approva

en: Approve this follow request
it: Approva richiesta di seguirti

en: Discard
it: Scarta

en: Discard this follow request
it: Scarta richiesta di seguirti

en: Unmute
it: Rimuovi silenziamento

en: Stop blocking activities from this user
it: Sblocca l'utente

en: Block any activity from this user
it: Blocca l'utente completamente

en: Direct Message...
it: Messaggio diretto...

en: Pending follow confirmations
it: Conferme di seguirti in attesa

en: People you follow
it: Persone che segui

en: People that follow you
it: Persone che ti seguono

en: Clear all
it: Pulisci

en: Mention
it: Citazione

en: Finished poll
it: Sondaggio concluso

en: Follow Request
it: Richiesta di seguire

en: Context
it: Contesto

en: New
it: Nuovo

en: Already seen
it: Già visto

en: None
it: Niente

en: Search results for account %s
it: Risultati per account %s

en: Account %s not found
it: Account %s non trovato

en: Search results for tag %s
it: Risultati per tag %s

en: Nothing found for tag %s
it: Nessun risultato per il tag %S

en: Search results for '%s' (may be more)
it: Risultati per tag %s (ancora...)

en: Search results for '%s'
it: Risultati per %s

en: No more matches for '%s'
it: Nessuna corrispondenza per '%s'

en: Nothing found for '%s'
it: Non trovato per '%s'

en: Showing instance timeline
it: Mostra la timeline dell'istanza

en: Showing timeline for list '%s'
it: Mostra la timeline della lista '%s'

en: Search results for tag #%s
it: Risultati per tag #%s

en: Recent posts by users in this instance
it: Post recenti in questa istanza

en: Blocked hashtags...
it: Hashtag bloccati...

en: Optional URL to reply to
it: URL facoltativo di risposta

en: Option 1...
    Option 2...
    Option 3...
    ...
it: Scelta 1...
    Scelta 2...
    Scelta 3...
    ...

en: Bot API key
it: Chiave per le API del bot

en: Chat id
it: Id della chat

en: ntfy server - full URL (example: https://ntfy.sh/YourTopic)
it: Server ntfy - URL completo (esempio: https://ntfy.sh/YourTopic)

en: ntfy token - if needed
it: Token ntfy - se richiesto

en: pinned
it: appuntati

en: bookmarks
it: segnalibri

en: drafts
it: bozze
