snac - en to cs translation catalogue (224 entries)

en: Sensitive content:
cs: Citlivý obsah:

en: Sensitive content description
cs: Varování o citlivém obsahu

en: Only for mentioned people:
cs: Pouze pro zmíněné osoby:

en: Reply to (URL):
cs: Odpovědět na (URL):

en: Don't send, but store as a draft
cs: Nesdílet, pouze uložit do rozepsaných

en: Draft:
cs: Rozepsané:

en: Attachments...
cs: Přílohy...

en: File:
cs: Soubor:

en: Clear this field to delete the attachment
cs: Pro smazání přilohy vymažte toto pole

en: Attachment description
cs: Popisek přílohy

en: Poll...
cs: Anketa...

en: Poll options (one per line, up to 8):
cs: Možnosti ankety (jedna na řádek, max 8):

en: One choice
cs: Vyber jednu

en: Multiple choices
cs: Vyber více možností

en: End in 5 minutes
cs: Konec za 5 minut

en: End in 1 hour
cs: Konec za 1 hodinu

en: End in 1 day
cs: Konec za 1 den

en: Post
cs: Poslat

en: Site description
cs: Popisek stránky

en: Admin email
cs: Email administrátora

en: Admin account
cs: Účet adminitrátora

en: %d following, %d followers
cs: %d sledovaných, %d sledujících

en: private
cs: soukromé

en: public
cs: veřejné

en: notifications
cs: upozornění

en: people
cs: lidé

en: Search posts by URL or content (regular expression), @user@host accounts, or #tag
cs: Vyhledat příspěvek podle URL (regex), @uživatel@instance účtu, nebo #tagu

en: Content search
cs: Hledání obsahu

en: verified link
cs: ověřený odkaz

en: Location:
cs: Místo:

en: New Post...
cs: Nový příspěvek...

en: What's on your mind?
cs: Co se vám honí hlavou?

en: Operations...
cs: Operace...

en: Follow
cs: Sledovat

en: (by URL or user@host)
cs: (podle URL nebo @uživatel@instance)

en: Boost
cs: Boostit

en: (by URL)
cs: (podle URL)

en: Like
cs: Líbí

en: User Settings...
cs: Nastavení...

en: Display name:
cs: Jméno:

en: Your name
cs: Vaše jméno

en: Avatar:
cs: Profilový obrázek:

en: Delete current avatar
cs: Smazat profilový obrázek

en: Header image (banner):
cs: Obrázek v záhlaví profilu:

en: Delete current header image
cs: Smazat obrázek v záhlaví

en: Write about yourself here...
cs: Napište něco o sobě...

en: Always show sensitive content
cs: Rozbalit citlivé příspěvky

en: Email address for notifications:
cs: Emailová adresa pro upozornění

en: Telegram notifications (bot key and chat id):
cs: Upozornění na Telegram (bot klíč a chat id):

en: ntfy notifications (ntfy server and token):
cs: ntfy notifikace (ntfy server a token):

en: Maximum days to keep posts (0: server settings):
cs: Životnost příspěvků ve dnech (0: nastavení serveru):

en: Drop direct messages from people you don't follow
cs: Zahodit soukromé zprávy od lidí, které nesledujete

en: This account is a bot
cs: Tento účet je robotem

en: Auto-boost all mentions to this account
cs: Automaticky boostit všechna zmínění tohoto účtu

en: This account is private (posts are not shown through the web)
cs: Tento účet je soukromý (příspěvky nejsou zobrazitelné napříč internetem)

en: Collapse top threads by default
cs: Složit vlákna

en: Follow requests must be approved
cs: Žádosti o sledování je nutné manuálně potvrdit

en: Publish follower and following metrics
cs: Zobrazit údaje o počtu sledovaných a sledujících

en: Current location:
cs: Geolokace:

en: Profile metadata (key=value pairs in each line):
cs: Metadata profilu (klíč=hodnota na jeden řádek):

en: Web interface language:
cs: Jazyk rozhraní:

en: New password:
cs: Nové heslo:

en: Repeat new password:
cs: Nové heslo znovu:

en: Update user info
cs: Uložit

en: Followed hashtags...
cs: Sledované hashtagy...

en: One hashtag per line
cs: Jeden hashtag na řádek

en: Update hashtags
cs: Aktualizovat hashtagy

en: Say you like this post
cs: Dát najevo, že se vám příspěvek líbí

en: Unlike
cs: Nelíbí

en: Nah don't like it that much
cs: Vlastně se mi to zas tak nelíbí

en: Unpin
cs: Odepnout

en: Unpin this post from your timeline
cs: Odepnout tento příspěvek z vaší osy

en: Pin
cs: Připnout

en: Pin this post to the top of your timeline
cs: Připnout tento příspěvěk na začátek vaší osy

en: Announce this post to your followers
cs: Ukázat tento příspěvek vaším sledujícím

en: Unboost
cs: Odboostit

en: I regret I boosted this
cs: Boostit to byl špatný nápad

en: Unbookmark
cs: Zahodit

en: Delete this post from your bookmarks
cs: Odstranit tento příspěvěk ze záložek

en: Bookmark
cs: Uložit

en: Add this post to your bookmarks
cs: Uložit tento příspěvek do záložek

en: Unfollow
cs: Přestat sledovat

en: Stop following this user's activity
cs: Přestat sledovat tohoto uživatele

en: Start following this user's activity
cs: Začít sledovat tohoto uživatele

en: Unfollow Group
cs: Přestat Sledovat Skupinu

en: Stop following this group or channel
cs: Přestat sledovat tuto skupinu nebo kanál

en: Follow Group
cs: Sledovat Skupinu

en: Start following this group or channel
cs: Začít sledovat tuto skupinu nebo kanál

en: MUTE
cs: ZTIŠIT

en: Block any activity from this user forever
cs: Jednou provždy zablokovat všechno od tohoto uživatele

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete this post
cs: Smazat tento příspěvek

en: Hide
cs: Schovat

en: Hide this post and its children
cs: Schovat tento příspěvek a příspěvky pod ním

en: Edit...
cs: Editovat...

en: Reply...
cs: Odpovědět...

en: Truncated (too deep)
cs: Ořezáno (moc hluboké)

en: follows you
cs: sleduje vás

en: Pinned
cs: Připnuto

en: Bookmarked
cs: Zazáložkováno

en: Poll
cs: Anketa

en: Voted
cs: Odhlasováno

en: Event
cs: Událost

en: boosted
cs: boostí

en: in reply to
cs: odpověď pro

en:  [SENSITIVE CONTENT]
cs: [CITLIVÝ OBSAH]

en: Vote
cs: Hlasuj

en: Closed
cs: Uzavřeno

en: Closes in
cs: Končí za

en: Attachment
cs: Příloha

en: Alt...
cs: Popisek...

en: Source channel or community
cs: Původní kanál nebo komunita

en: Time:
cs: Čas:

en: Older...
cs: Starší...

en: about this site
cs: o této stránce

en: powered by
cs: pohání

en: Dismiss
cs: Zahodit

en: Timeline for list '%s'
cs: Časová osa pro seznam '%s'

en: Pinned posts
cs: Připnuté příspěvky

en: Bookmarked posts
cs: Záložky

en: Post drafts
cs: Rozepsané příspěvky

en: No more unseen posts
cs: Nic nového

en: Back to top
cs: Zpátky nahoru

en: History
cs: Historie

en: More...
cs: Více...

en: Unlimit
cs: Povolit boosty

en: Allow announces (boosts) from this user
cs: Zobrazovat boosty od tohoto uživatele

en: Limit
cs: Skrýt boosty

en: Block announces (boosts) from this user
cs: Ztišit boosty od tohoto uživatele

en: Delete this user
cs: Smazat tohoto uživatele

en: Approve
cs: Schválit

en: Approve this follow request
cs: Schválit žádost o sledování

en: Discard
cs: Zahodit

en: Discard this follow request
cs: Zahodit žádost o sledování

en: Unmute
cs: Zrušit ztišení

en: Stop blocking activities from this user
cs: Přestat blokovat tohoto uživatele

en: Block any activity from this user
cs: Zablokovat všechno od tohoto uživatele

en: Direct Message...
cs: Soukromá zpráva...

en: Pending follow confirmations
cs: Dosud nepotvrzené žádosti o sledování

en: People you follow
cs: Lidé, které sledujete

en: People that follow you
cs: Lidé, kteří vás sledují

en: Clear all
cs: Smazat vše

en: Mention
cs: Zmínil vás

en: Finished poll
cs: Ukončená anketa

en: Follow Request
cs: Žádost o sledování

en: Context
cs: Kontext

en: New
cs: Nové

en: Already seen
cs: Již viděno

en: None
cs: Nic

en: Search results for account %s
cs: Výsledky vyhledávání účtu %s

en: Account %s not found
cs: Účet %s nenalezen

en: Search results for tag %s
cs: Výsledky k tagu %s

en: Nothing found for tag %s
cs: Nic k tagu %s

en: Search results for '%s' (may be more)
cs: Výsledky vyhledávání pro '%s' (může toho být víc)

en: Search results for '%s'
cs: Výsledky vyhledávání pro '%s'

en: No more matches for '%s'
cs: Nic víc pro '%s'

en: Nothing found for '%s'
cs: Žádný výsledek pro '%s'

en: Showing instance timeline
cs: Časová osa místní instance

en: Showing timeline for list '%s'
cs: Časová osa pro seznam '%s'

en: Search results for tag #%s
cs: Výsledky vyhledávání tagu #%s

en: Recent posts by users in this instance
cs: Nedávné příspěvky od uživatelů této instance

en: Blocked hashtags...
cs: Blokované hashtagy...

en: Optional URL to reply to
cs: URL adresa příspěvku, na který odpovědět

en: Option 1...
    Option 2...
    Option 3...
    ...
cs: Možnost 1...
    Možnost 2...
    Možnost 3...
    ...

en: Bot API key
cs: API klíč Bota

en: ntfy server - full URL (example: https://ntfy.sh/YourTopic)
cs: ntfy server - celá URL adresa (např: https://ntfy.sh/VaseTema)

en: ntfy token - if needed
cs: ntfy token - pokud je zapotřebí

en: pinned
cs: připnuté

en: bookmarks
cs: záložky

en: drafts
cs: rozepsané

en: Scheduled post...
cs: Naplánovat příspěvek...

en: Post date and time:
cs: Den a čas:

en: Scheduled posts
cs: Naplánované příspěvky

en: scheduled posts
cs: naplánované příspěvky

en: Post date and time (timezone: %s):
cs: Den a čas (časové pásmo: %s)

en: Time zone:
cs: Časové pásmo:

en: Language:
cs: Jazyk:

en: http://example.com/webhook
cs: http://priklad.cz/webhook

en: Languages you usually post in:
cs: Jazyky ve kterých píšete:

en: en fr es de_AT
cs: cs en fr de_AT

en: Visibility:
cs: Viditelnost:

en: Public
cs: Veřejné

en: Unlisted
cs: Neveřejné

en: Followers-only
cs: Pouze pro sledující

en: Direct Message
cs: Soukromá Zpráva

en: EmojiUnreact
cs: EmojiOdebrat

en: EmojiReact
cs: EmojiReakce

en: Emoji react...
cs: Reagovat emoji...

en: Emoji reactions:
cs: Emoji reakce:

en: Muted words...
cs: Ztlumená slova...

en: One word per line, partial matches count
cs: Co řádek, to slovo

en: Update muted words
cs: Aktualizovat ztlumená slova

en: Muted:
cs: Ztlumené:

en: Contact's posts
cs: Příspěvky uživatele

en: More (x 10)...
cs: Více (x 10)...

en: End in 3 days
cs: Skončí za 3 dny

en: End in 1 year
cs: Skončí za 1 rok

en: Likes
cs: Oblíbení

en: Emoji reacts
cs: Emoji reakce

en: Mentions
cs: Zmíňky

en: Announces
cs: Boosty

en: Follows
cs: Sledování

en: Unfollows
cs: Odsledování

en: Follow requests
cs: Žádosti o sledování

en: Blocks
cs: Blokace

en: Polls
cs: Ankety

en: Save
cs: Uložit

en: Notifications filter...
cs: Filtr notifikací...

en: Jan
cs: led

en: Feb
cs: úno

en: Mar
cs: bře

en: Apr
cs: dub

en: May
cs: kvě

en: Jun
cs: čer

en: Jul
cs: čvc

en: Aug
cs: srp

en: Sep
cs: zář

en: Oct
cs: říj

en: Nov
cs: lis

en: Dec
cs: pro

en: Show unlisted posts in the public page and RSS feed
cs: Zobrazit neveřejné příspěvky na profilu a v RSS

en: Don't show posts written in these languages:
cs: Nezobrazovat příspěvky v těchto jazycích:

en: Liked, boosted or reacted posts
cs: Oblíbené a boostované příspěvky

en: admirations
cs: interakce
