snapd - en to am translation catalogue (47 entries)

note: TRANSLATORS: 1. snap name, 2. snap version (keep those together please). the 3rd %s is a path (where it's mounted from).
en: %s %s mounted from %s
am: %s %s የተጫነው ከ %s

en: %s (delta)
am: %s (ዴልታ)

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
am: %s (በ sudo ይሞክሩ)

en: %s already installed
am: %s በቅድሚያ ተገጥሟል

en: %s disabled
am: %s ተሰናክሏል

en: %s enabled
am: %s ተችሏል

en: %s not installed
am: %s አልተገጠመም

en: %s removed
am: %s ተወግዷል

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
am: %s ተቀይሯል ወደ %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' installed")
en: %s%s %s from '%s' installed
am: %s%s %s ከ '%s' ተገጥሟል

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' refreshed")
en: %s%s %s from '%s' refreshed
am: %s%s %s ከ '%s' ተነቃቅቷል

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
am: %s%s %s ተገጥሟል

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
am: %s%s %s ተነቃቅቷል

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <alias>
am: <ሀሰት>

note: TRANSLATORS: This is a noun, and it needs to begin with < and end with > TRANSLATORS: This is a noun and it needs to begin with < and end with >
en: <email>
am: <ኢሜይል>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
am: <የ ፋይል ስም>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <header filter>
am: <የ ራስጌ ማጣሪያ filter>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
am: <ቁልፍ-ስም>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
am: <ቁልፍ>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
am: <ጥያቄ>

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
am: አማራጭ ትእዛዝ ለማስኬድ

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion file
am: ፋይል ማረጋገጫ

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion type name
am: የ ማረጋገጫ ስም አይነት

en: Bad code. Try again:
am: መጥፎ ኮድ: እባክዎን እንደገና ይሞክሩ:

en: Changes configuration options
am: የ ማሰናጃ ምርጫ መቀየሪያ

en: Confirm passphrase:
am: ማረጋገጫ የማለፊያ ሀረግ:

en: Connect %s:%s to %s:%s
am: መገናኛ %s:%s ወደ %s:%s

en: Disconnect %s:%s from %s:%s
am: መለያያ %s:%s ከ %s:%s

en: Email address:
am: የ ኢሜይል አድራሻ:

en: Finds packages to install
am: የሚገጠሙ ጥቅሎች ተገኝተዋል

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force import on classic systems
am: ማምጫ ማስገደጃ በ ዘመናዊ ስርአቶች ውስጥ

en: Generate device key
am: የ አካል ቁልፍ ማመንጫ

en: Help
am: እርዳታ

en: List a change's tasks
am: የ ተቀየሩ ስራዎች ዝርዝር

en: Lists aliases in the system
am: በ ስርአቱ ውስጥ ያሉ የ ሀሰት ዝርዝሮች

en: Login successful
am: መግባቱ ተሳክቷል

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to delete
am: የሚጠፋው የ ቁልፍ ስም

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to export
am: የሚላከው የ ቁልፍ ስም

en: Passphrase:
am: የ ማለፊያ ሀረግ:

en: Password of %q:
am: የ ማለፊያ ቃል ለ %q:amp>

en: Print the version and exit
am: እትም ማተሚያ እና መውጫ

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Remove only the given revision
am: የ ተሰጠውን ክለሳ ብቻ ማስወገጃ

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Restrict the search to a given section
am: መፈለጊያውን በ ተሰጠው ክፍል መወሰኛ

en: Shows version details
am: የ እትም ዝርዝር ማሳያ

note: TRANSLATORS: the %s is the list of extra arguments
en: too many arguments: %s
am: በርካታ ክርክሮች: %s

en: unavailable
am: ዝግጁ አይደለም

en: unknown attribute %q
am: ያልታወቀ መለያ %q
