snapd - en to cs translation catalogue (356 entries)

note: TRANSLATORS: the first %q will be the (quoted) snap name, the second a channel
en: %q switched to the %q channel
cs: %q přepnuto na kanál %q

note: TRANSLATORS: 1. snap name, 2. snap version (keep those together please). the 3rd %s is a path (where it's mounted from).
en: %s %s mounted from %s
cs: %s %s připojeno z %s

en: %s (delta)
cs: %s (rozdíl)

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
cs: %s (zkuste se sudo)

en: %s already installed
cs: %s už je nainstalované

en: %s disabled
cs: %s vypnuto

en: %s enabled
cs: %s zapnuto

en: %s not installed
cs: %s není nainstalováno

en: %s removed
cs: %s odstraněno

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
cs: %s vráceno na %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
cs: %s%s %s nainstalováno

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
cs: %s%s %s aktualizováno

en: -r can only be used with --hook
cs: -r je možné použít pouze ve spojení s --hook

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <alias-or-snap>
cs: <alias-nebo-snap>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion file>
cs: <soubor tvrzení>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion type>
cs: <typ tvrzení>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <change-id>
cs: <identifikátor-změny>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <conf value>
cs: <nastavovací hodnota>

note: TRANSLATORS: This is a noun, and it needs to begin with < and end with > TRANSLATORS: This is a noun and it needs to begin with < and end with >
en: <email>
cs: <e-mail>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
cs: <nazev_souboru>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <header filter>
cs: <filtr hlavičky>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <interface>
cs: <rozhrani>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
cs: <název-klíče>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
cs: <klíč>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
cs: <dotaz>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <root-dir>
cs: <kořenová_složka>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <service>
cs: <služba>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<slot or plug>
cs: <snap>:<slot nebo zástrčka>

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: A service specification, which can be just a snap name (for all services in the snap), or <snap>.<app> for a single service.
cs: Určení služby, která může být pouze název snapu (pro všechny služby ve snapu), nebo <snap>.<app> pro jedinou službu.

en: Abort a pending change
cs: Zrušit neprovedenou změnu

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were added
en: Added
cs: Přidáno

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Advise on snaps that provide the given command
cs: Radit snapy které poskytují daný příkaz

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alias for --dangerous (DEPRECATED)
cs: Alternativní název pro --dangerous (ZASTARALÉ)

en: All snaps up to date.
cs: Všechny snapy jsou aktuální

en: Allow opening file?
cs: Umožnit otevřít soubor?

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Allow refresh attempt on snap unknown to the store
cs: Umožnit pokus o aktualizaci snapu, který není obchodu znám

en: Allow settings change?
cs: Umožnit změnu nastavení?

en: Allow snap %q to change %q to %q ?
cs: Umožnit snapu %q změnit %q na %q ?

en: Allow snap %q to open file %q?
cs: Umožnit snapu %q otevřít soubor %q?

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
cs: Který alternativní příkaz spustit

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return document, even with single key
cs: Vždy vrátit dokument, i s jediným klíčem

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return list, even with single key
cs: Vždy vrátit seznam, i pro jediný klíč

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter (unless it's "login.ubuntu.com"). Also, note users on login.ubuntu.com can have multiple email addresses.
en: An email of a user on login.ubuntu.com
cs: E-mail uživatele na login.ubuntu.com

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: As well as starting the service now, arrange for it to be started on boot.
cs: Zároveň se spuštěním služby nyní, nastavit aby byla spouštěná při spouštění systému.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: As well as stopping the service now, arrange for it to no longer be started on boot.
cs: Zároveň se zastavením služby nyní, nastavit aby už nebyla spouštěná při spouštění systému.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion file
cs: Soubor s tvrzením

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion type name
cs: Název typu tvrzení

en: Auto-refresh %d snaps
cs: Automaticky aktualizovat %d snapy

en: Auto-refresh snap %q
cs: Automaticky aktualizovat snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Auto-refresh snaps %s
cs: Automaticky aktualizovat snapy %s

en: Automatically connect eligible plugs and slots of snap %q
cs: Automaticky propojit oprávněné zástrčky a sloty snapu %q

en: Bad code. Try again:
cs: Chybný kód. Zkuste to znovu:

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Change ID
cs: Změnit identifikátor

en: Changes configuration options
cs: Změní volby nastavení

en: Command	Alias	Notes
cs: Příkaz	Alternativní název	Poznámky

en: Confirm passphrase:
cs: Potvrďte heslovou frázi:

en: Connect %s:%s to %s:%s
cs: Připojit %s:%s k %s:%s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to a specific snap or snap:name
cs: Omezit výpis na konkrétní snap nebo snap:name

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to specific interfaces
cs: Omezit výpis na konkrétní rozhraní

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to those matching header=value
cs: Omezit výpis na ty, odpovídající hlavička=hodnota

en: Copy snap %q data
cs: Zkopírovat data snapu %q

en: Create cryptographic key pair
cs: Vytvořit dvojici kryptografických klíčů

en: Delete cryptographic key pair
cs: Smazat dvojici kryptografických klíčů

en: Disable %q snap
cs: Zakázat snap %q

en: Disable aliases for snap %q
cs: Vypnout alternativní názvy pro snap %q

en: Disable all aliases for snap %q
cs: Vypnout veškeré alternativní názvy pro snap %q

en: Disconnect %s:%s from %s:%s
cs: Odpojit %s:%s od %s:%s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Do not wait for the operation to finish but just print the change id.
cs: Nečekat na dokončení operace, ale jen vypsat identifikátor změny.

en: Download snap %q%s from channel %q
cs: Stáhnout snap %q%s z kanálu %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Download the given revision of a snap, to which you must have developer access
cs: Stáhnout danou revizi snapu, ke které je třeba, abyste měli vývojářský přístup

en: Email address:
cs: E-mailová adresa:

en: Enable %q snap
cs: Povolit snap %q

en: Ensure prerequisites for %q are available
cs: Zajistit že přepoklady pro %q jsou k dispozici

en: Export cryptographic public key
cs: Exportovat kryptografický veřejný klíč

en: Fetch and check assertions for snap %q%s
cs: Stáhnout a zkontrolovat tvrzení pro snap %q%s

en: Fetching assertions for %q
cs: Stahují se tvrzení pro %q

en: Fetching snap %q
cs: Stahování snap balíčku %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Filename of the snap you want to assert a build for
cs: Název souboru se snapem, pro který chcete tvrdit sestavení

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force adding the user, even if the device is already managed
cs: Vynutit přidání uživatele, i když je zařízení už spravováno

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force import on classic systems
cs: Vynutit import na klasických systémech

en: Format public key material as a request for an account-key for this account-id
cs: Formátovat materiál veřejného klíče jako požadavek pro account-key pro toto account-id

en: Generate device key
cs: Vytvořit klíč zařízení

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Generate the manpage
cs: Vytvořit manuálovou stránku

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grade states the build quality of the snap (defaults to 'stable')
cs: Známka vyjadřuje kvalitu sestavení snapu (výchozí je „stable“)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grant sudo access to the created user
cs: Udělit vytvořenému uživateli sudo přístup

en: Help
cs: Nápověda

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Hook to run
cs: Háček který spustit

en: ID	Status	Spawn	Ready	Summary
cs: Identifikátor	Stav	Spawn	Připraveno	Souhrn

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the signer
cs: Identifikátor podepisujícího

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the snap package associated with the build
cs: Ideentifikátor snap balíčku související se sestavením

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: If the service has a reload command, use it instead of restarting.
cs: Pokud služba má příkaz reload (znovunačíst), použít ho namísto restartování.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Ignore validation by other snaps blocking the refresh
cs: Ignorovat ověření ostatními snapy blokujícími aktualizaci

en: In order to buy %q, you need to agree to the latest terms and conditions. Please visit https://my.ubuntu.com/payment/edit to do this.
    
    Once completed, return here and run 'snap buy %s' again.
cs: Pro zakoupení %q, je třeba souhlasit s nejnovějšími všeobecnými podmínkami. To je možné na https://my.ubuntu.com/payment/edit.
    
    Po dokončení se  sem vraťte a spusťte „snap buy %s“ znovu.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Include unused interfaces
cs: Zahrnout nepoužívaná rozhraní

en: Initialize device
cs: Inicializovat zařízení

en: Install %q snap
cs: Nainstalovat snap %q

en: Install %q snap from file
cs: Instalovat snap %q ze souboru

en: Install %q snap from file %q
cs: Instalovat snap %q ze souboru %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the beta channel
cs: Nainstalovat z kanálu testovacích verzí (beta)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the candidate channel
cs: Nainstalovat z kanálu verzí před vydáním (candidate)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the edge channel
cs: Nainstalovat z kanálu vývojových verzí (edge)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the stable channel
cs: Nainstalovat z kanálu stabilních verzí

en: Install snap %q
cs: Nainstalovat snap balíček %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Install snaps %s
cs: Nainstalovat snapy %s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given revision of a snap, to which you must have developer access
cs: Nainstalovat danou verzi snapu, ke které je třeba mít vývojářský přístup

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given snap file even if there are no pre-acknowledged signatures for it, meaning it was not verified and could be dangerous (--devmode implies this)
cs: Nainstalovat daný snap soubor i když zde nejsou žádné předem schválené podpisy pro něj, což znamená, že nebude ověřen a může být nebezpečný (--devmode toto zahrnuje)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given snap without enabling its automatic aliases
cs: Instalovat daný snap bez povolení jeho automatických aliasů

en: Install the snap with:
       snap ack %s
       snap install %s
cs: Nainstalovat snap pomocí:
       snap ack %s
       snap install %s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Key of interest within the configuration
cs: Klíče zájmu v nastavení

en: List a change's tasks
cs: Vypsat úkoly změny

en: List cryptographic keys
cs: Vypsat kryptografické klíče

en: List installed snaps
cs: Vypsat nainstalované snapy

en: List system changes
cs: Vypsat změny systému

en: Lists all repairs
cs: Vypsat všechny opravy

en: Login successful
cs: Přihlášení úspěšné

en: Make current revision for snap %q unavailable
cs: Učinit stávající revizi pro snap %q nedostupnou

en: Make snap %q (%s) available to the system
cs: Zpřístupnit snap %q (%s) systému

en: Make snap %q (%s) unavailable to the system
cs: Učinit snap %q (%s) nedostupný pro systém

en: Make snap %q unavailable to the system
cs: Učinit snap %q nedostupný pro systém

en: Make snap %q%s available to the system
cs: Zpřístupnit snap %q%s systému

en: Mark system seeded
cs: Označit systém osazený

en: Mount snap %q%s
cs: Připojit snap %q%s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to create; defaults to 'default'
cs: Název klíče, který vytvořit – výchozí je „default“

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to delete
cs: Název klíče, který smazat

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to export
cs: Název klíče, který exportovat

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of the GnuPG key to use (defaults to 'default' as key name)
cs: Název GnuPG klíče který použít (jinak bude použit výchozí název klíče „default“)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of the key to use, otherwise use the default key
cs: Název klíče, který použít – jinak použít výchozí klíč

en: Name	SHA3-384
cs: Název	SHA3-384

en: Name	Summary
cs: Název	Souhrn

en: No aliases are currently defined for snap %q.
cs: Pro snap %q nejsou momentálně definovány žádné aliasy

en: No aliases are currently defined.
cs: V tuto chvíli nejsou definovány žádné alternativní názvy

en: No connections to disconnect
cs: Žádná spojení k odpojení

note: TRANSLATORS: the %q is the (quoted) name of the section the user entered
en: No matching section %q, use --section to list existing sections
cs: Žádná odpovídající sekce %q, existující sekce si vypíšete pomocí --section

note: TRANSLATORS: the first %q is the (quoted) query, the second %q is the (quoted) name of the section the user entered
en: No matching snaps for %q in section %q
cs: Žádné odpovídající snapy pro %q v sekci %q

note: TRANSLATORS: the %q is the (quoted) query the user entered
en: No matching snaps for %q
cs: %q neodpovídají žádné snapy

en: No search term specified. Here are some interesting snaps:
cs: Nezadán pojem k vyhledání. Tady je několik zajímavých snap balíčků:

en: No section specified. Available sections:
cs: Nezadána sekce. Sekce k dispozici:

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Output results in JSON format
cs: Výsledky vracet ve formátu JSON

en: Packages matching %q:
cs: Balíčky odpovídající %q:

en: Passphrase:
cs: Heslová fráze:

en: Password of %q:
cs: Heslo %q:

note: TRANSLATORS: %q, %q and %s are the snap name, developer, and price. Please wrap the translation at 80 characters.
en: Please re-enter your Ubuntu One password to purchase %q from %q
    for %s. Press ctrl-c to cancel.
cs: Pro nákup %q od %q za %s prosím znovu zadejte své heslo do Ubuntu One.
    Pro zrušení stiskněte ctrl-c.

en: Prefer aliases for snap %q
cs: Upřednostňovat alternativní názvy pro snap %q

en: Prefer aliases of snap %q
cs: Upřednostňovat alternativní názvy snapu %q

en: Prepare snap %q (%s)
cs: Připravit snap %q (%s)

en: Prepare snap %q%s
cs: Připravit snap %q%s

en: Print the version and exit
cs: Vypsat informace o verzi a skončit

en: Prune automatic aliases for snap %q
cs: Ořezat automatické alternativní názvy pro snap %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in classic mode and disable security confinement
cs: Přepnout snap do klasického režimu a vypnout bezpečnostní ohraničování

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in development mode and disable security confinement
cs: Přepnout snap do vývojářského režimu a vypnout bezpečnostní ohraničení

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in enforced confinement mode
cs: Přepnout snap do vynuceného režimu ohraničení

en: Query the status of services
cs: Dotázat na stav služby

en: Refresh %q snap
cs: Aktualizovat snap %q

en: Refresh %q snap from %q channel
cs: Aktualizovat snap %q z kanálu %q

en: Refresh aliases for snap %q
cs: Aktualizovat alternativní názvy pro snap %q

en: Refresh all snaps: no updates
cs: Aktualizovat všechny snapy: žádné aktualizace

en: Refresh snap %q
cs: Aktualizovat snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Refresh snaps %s
cs: Aktualizovat snapy %s

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Refresh snaps %s: no updates
cs: Aktualizovat snapy %s: žádné aktualizace

en: Remove %q snap
cs: Odebrat snap %q

en: Remove aliases for snap %q
cs: Odebrat alternativní názvy pro snap %q

en: Remove data for snap %q (%s)
cs: Odebrat data pro snap %q (%s)

en: Remove manual alias %q for snap %q
cs: Odebrat ručně přidaný alternativní název %q pro snap %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Remove only the given revision
cs: Odebrat pouze danou revizi

en: Remove security profile for snap %q (%s)
cs: Odebrat profil zabezpečení pro snap %q (%s)

en: Remove security profiles of snap %q
cs: Odebrat profily zabezpečení snap balíčku %q

en: Remove snap %q
cs: Odstranit snap %q

en: Remove snap %q (%s) from the system
cs: Odstranit snap %q (%s) ze systému

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Remove snaps %s
cs: Odstranit snapy %s

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were removed
en: Removed
cs: Odebráno

en: Request device serial
cs: Vyžádat sériové číslo zařízení

en: Restart services
cs: Restartovat služby

en: Restarted.
cs: Restartováno.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Restrict the search to a given section
cs: Omezit hledání na danou sekci

en: Revert %q snap
cs: Vrátit zpět %q snap

en: Reverts the given snap to the previous state
cs: Vrátí daný snap balíček do předchozího stavu

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Run a shell instead of the command (useful for debugging)
cs: Spustit shell namísto příkazu (užitečné pro ladění)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Run as a timer service with given schedule
cs: Spustit jako službu časovače s daným plánem

en: Run configure hook of %q snap
cs: Spustit háček nastavení snapu %q

en: Run configure hook of %q snap if present
cs: Spustit háček nastavení snapu %q, pokud je přítomen

en: Run hook %s of snap %q
cs: Spsutit háček %s snapu %q

en: Run install hook of %q snap if present
cs: Spustit instalační háček napu %q, pokud přítomen

en: Run post-refresh hook of %q snap if present
cs: Spustit poaktualizační háček snapu %s, pokud přítomen

en: Run pre-refresh hook of %q snap if present
cs: Spustit předaktualizační háček snapu %q, pokud přítomen

en: Run prepare-device hook
cs: Spustit háček připravit zařízení

en: Run remove hook of %q snap if present
cs: Spustit háček odebrat snapu %q, pokud přítomen

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Run the command with gdb
cs: Spustit příkaz s gdb

en: Run the given snap command
cs: Spsutit daný snap příkaz

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Search private snaps
cs: Hledat soukromé snapy

en: Set automatic aliases for snap %q
cs: Nastavit automatické aliasy pro snap %q

en: Setup alias %q => %q for snap %q
cs: Nastavit alias %q => %q pro snap %q

en: Setup manual alias %q => %q for snap %q
cs: Nastavit ruční alias %q => %q pro snap %q

en: Setup snap %q (%s) security profiles
cs: Nastavit profily zabezpečení pro snap %q (%s)

en: Setup snap %q aliases
cs: Nastavit alternativní názvy pro snap %q

en: Setup snap %q%s security profiles
cs: Nastavit profily zabezpečení pro snap %q%s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show all revisions
cs: Ukázat všechny revize

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show auto refresh information but do not perform a refresh
cs: Zobrazit informaci o automatické aktualizaci ale neprovádět ji

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show details of a specific interface
cs: Zobrazit podrobnosti o konkrétním rozhraní

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show interface attributes
cs: Zobrazit atributy rozhraní

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show only the given number of lines, or 'all'.
cs: Zobrazit pouze daný počet řádků, nebo „vše“.

en: Sign an assertion
cs: Podepsat výrok

en: Slot	Plug
cs: Slot	Zástrčka

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Snap name
cs: Název snap balíčku

en: Sorry, your payment method has been declined by the issuer. Please review your
    payment details at https://my.ubuntu.com/payment/edit and try again.
cs: Je nám líto, ale vaše platební metoda byla vydavatelem odmítnuta. Zkontrolujte
    podrobnosti své platby na https://my.ubuntu.com/payment/edit a zkuste to znovu.

en: Start services
cs: Spustit služby

en: Start snap %q (%s) services
cs: Spustit služby snap balíčku %q (%s)

en: Start snap %q%s services
cs: Spustit služby snap balíčku %q%s

en: Start snap services
cs: Spustit služby snap balíčku

en: Start the userd service
cs: Spustit službu userd

en: Started.
cs: Spuštěno.

en: Status	Spawn	Ready	Summary
cs: Stav	Spawn	Připraveno	Souhrn

en: Stop services
cs: Zastavit služby

en: Stop snap %q (%s) services
cs: Zastavit služby snap balíčku %q (%s)

en: Stop snap %q services
cs: Zastavit služby snap balíčku %q

en: Stop snap services
cs: Zastavit služby snap balíčku

en: Stopped.
cs: Zastaveno.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Strict typing with nulls and quoted strings
cs: Striktní typování s nulami a řetězci v uvozovkách

en: Switches snap to a different channel
cs: Přepíná snap balíčky na jiný kanál

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Temporarily mount device before inspecting
cs: Dočasně připojit zařízení před inspekcí

note: TRANSLATORS: %q and %s are the same snap name. Please wrap the translation at 80 characters.
en: Thanks for purchasing %q. You may now install it on any of your devices
    with 'snap install %s'.
cs: Děkujeme za zakoupení %q. Nyní ho můžete nainstalovat na jakémkoli ze svých
    zařízení pomocí „snap install %s“.

en: The get command prints configuration and interface connection settings.
cs: Příkaz get vypíše nastavení a nastavení spojení rozhraní.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter (unless it's "login.ubuntu.com")
en: The login.ubuntu.com email to login as
cs: E-mail, kterým se přihlásit k login.ubuntu.com

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The model assertion name
cs: Název tvrzení modelu

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The snap to configure (e.g. hello-world)
cs: Snap který nastavit (např. hello-world)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The snap whose conf is being requested
cs: Snap kterého nastavení je požadováno

en: This dialog will close automatically after 5 minutes of inactivity.
cs: Tento dialog se sám zavře po pěti minutách nečinnosti.

en: Toggle snap %q flags
cs: Přepnout příznaky snapu %q

en: Tool to interact with snaps
cs: Nástroj pro interakci se snapy

en: Transition security profiles from %q to %q
cs: Přejít s profilem zabezpečení z %q na %q

en: Transition ubuntu-core to core
cs: Přenést ubuntu-core na core

en: Try %q snap from %s
cs: Vyzkoušet %q snap z %s

en: Try: snap install <selected snap>
cs: Zkuste: snap install <vybraný snap>

en: Two-factor code:
cs: Dvostupňový kód:

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use a specific snap revision when running hook
cs: Při spouštění háčku použít konkrétní revizi snapu

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use known assertions for user creation
cs: Použít známá trvrzení pro vytvoření uživatele

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use this channel instead of stable
cs: Použít tento kanál namísto toho se stabilními vydáními

en: WARNING: failed to activate logging: %v
cs: VAROVÁNÍ: nepodařilo se zapnout zaznamenávání událostí: %v

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Wait for new lines and print them as they come in.
cs: Čekat na nové řádky a vypisovat je, jak přicházejí.

en: Waiting for server to restart
cs: Čeká se na restart serveru

en: Watch a change in progress
cs: Sledovat probíhající změnu

en: Wrong again. Once more:
cs: Znovu nesprávně. Znovu:

en: Xauthority file isn't owned by the current user %s
cs: soubor Xauthority není vlastněn stávajícím uživatelem %s

en: Yes, yes it does.
cs: Ano, dělá.

en: You need to be logged in to purchase software. Please run 'snap login' and try again.
cs: Pro nakupování software je třeba, abyste byli přihlášeni. Spusťte „snap login“ a zkuste to znovu.

en: You need to have a payment method associated with your account in order to buy a snap, please visit https://my.ubuntu.com/payment/edit to add one.
    
    Once you’ve added your payment details, you just need to run 'snap buy %s' again.
cs: Abyste si mohli zakoupit snap, je třeba mít ke svému účtu měli přiřazenou platební metodu –  navštivte https://my.ubuntu.com/payment/edit a přidejte nějakou.
    
    Jakmile přidáte své platební údaje, je třeba spustit „snap buy %s“ znovu.

en: 
    Install, configure, refresh and remove snap packages. Snaps are
    'universal' packages that work across many different Linux systems,
    enabling secure distribution of the latest apps and utilities for
    cloud, servers, desktops and the internet of things.
    
    This is the CLI for snapd, a background service that takes care of
    snaps on the system. Start with 'snap list' to see installed snaps.
cs: 
    Instalace, konfigurace, obnovení a odstranění snap balíčků. Snapy jsou
    „univerzální“ balíčky, které fungují napříč mnoha různými linuxovými systémy,
    umožňující bezpečnou distribuci nejnovějších aplikací a nástrojů pro
    cloud, servery, stolní počítače a internet věcí.
    
    Toto je CLI pro snapd, službu běžící na pozadí, která se stará o
    snapy na tomto systému. Pro zobrazení nainstalovaných snapů použijte „snap list“.

en: 
    Provide a search term for more specific results.
cs: 
    Pro konkrétnější výsledky zadejte vyhledávaný pojem.

en: 
    The abort command attempts to abort a change that still has pending tasks.
cs: 
    Příkaz abort se pokusí přerušit změnu, u které úlohy ještě čekají na zpracování.

en: 
    The buy command buys a snap from the store.
cs: 
    Příkaz buy koupí snap z obchodu.

en: 
    The create-user command creates a local system user with the username and SSH
    keys registered on the store account identified by the provided email address.
    
    An account can be setup at https://login.ubuntu.com.
cs: 
    Příkaz create-user vytvoří uživatele v místním systému s uživatelským jménem a SSH
    klíči zaregistrovanými na účtu v obchodu identifikovaný zadanou e-mailovou adresou.
    
    Účet je možné nastavit na https://login.ubuntu.com.

en: 
    The debug command contains a selection of additional sub-commands.
    
    Debug commands can be removed without notice and may not work on
    non-development systems.
cs: 
    Příkaz debug obsahuje výběr dalších dílčích příkazů.
    
    Příkaz debug může být odebrán bez upozornění a nemusí fungovat na
    nevývojářských systémech.

en: 
    The disconnect command disconnects a plug from a slot.
    It may be called in the following ways:
    
    $ snap disconnect <snap>:<plug> <snap>:<slot>
    
    Disconnects the specific plug from the specific slot.
    
    $ snap disconnect <snap>:<slot or plug>
    
    Disconnects everything from the provided plug or slot.
    The snap name may be omitted for the core snap.
cs: 
    Příkaz disconnect odpojí zástrčku ze slotu.
    Je možné ho vyvolat následujícím způsoby:
    
    $ snap disconnect <snap>:<plug> <snap>:<slot>
    
    Odpojí zadanou zástrčku z konkrétního slotu.
    
    $ snap disconnect <snap>:<slot nebo zástrčka>
    
    Odpojí vše od zadané zástrčky nebo slotu.
    Název snapu je možné vynechat pro core snap.

en: 
    The enable command enables a snap that was previously disabled.
cs: 
    Příkaz enable zapne snap, který byl předtím vypnutý.

en: 
    The get command prints configuration options for the current snap.
    
        $ snapctl get username
        frank
    
    If multiple option names are provided, a document is returned:
    
        $ snapctl get username password
        {
            "username": "frank",
            "password": "..."
        }
    
    Nested values may be retrieved via a dotted path:
    
        $ snapctl get author.name
        frank
    
    Values of interface connection settings may be printed with:
    
        $ snapctl get :myplug usb-vendor
        $ snapctl get :myslot path
    
    This will return the named setting from the local interface endpoint, whether a plug
    or a slot. Returning the setting from the connected snap's endpoint is also possible
    by explicitly requesting that via the --plug and --slot command line options:
    
        $ snapctl get :myplug --slot usb-vendor
    
    This requests the "usb-vendor" setting from the slot that is connected to "myplug".
cs: 
    Příkaz get vypíše předvolby nastavení pro stávající snap.
    
        $ snapctl get username
        frantisek
    
    Pokud jsou zadány názvy vícero voleb, je vrácen dokument:
    
        $ snapctl get username password
        {
            "username": "frantisek",
            "password": "..."
        }
    
    Vnořené hodnoty je možné získat pomocí tečkovaného popisu umístění:
    
        $ snapctl get author.name
        frantisek
    
    Hodnoty nastavení propojení rozhraní je možné si vypsat pomocí:
    
        $ snapctl get :myplug usb-vendor
        $ snapctl get :myslot path
    
    Toto vrátí vyjmenovaná nastavení z koncového bodu místního rozhraní, ať už zásuvky
    nebo slotu. Vrácení nastavení z připojeného koncového budu snapu je také možné
    výslovným vyžádáním prostřednictvím voleb příkazového řádku --plug a --slot:
    
        $ snapctl get :myplug --slot usb-vendor
    
    Toto vyžádá nastavení „usb-vendor“ ze slotu nazvaného „myplug“.

en: 
    The interface command shows details of snap interfaces.
    
    If no interface name is provided, a list of interface names with at least
    one connection is shown, or a list of all interfaces if --all is provided.
cs: 
    Příkaz interface zobrazí podrobnosti o snap rozhraních.
    
    Pokud není zadán název rozhraní, je zobrazen seznam názvů rozhraní
    s alespoň jedním připojením, nebo seznam všech rozhraní, pokud je
    zadáno --all.

en: 
    The known command shows known assertions of the provided type.
    If header=value pairs are provided after the assertion type, the assertions
    shown must also have the specified headers matching the provided values.
cs: 
    Příkaz known zobrazí známá tvrzení zadaného typu.
    Pokud jsou ta typem tvrzení zadány dvojice hlavička=hodnota je třeba,
    aby zobrazená tvrzení měla také zadané hlavičky, odpovídající daným
    hodnotám.

en: 
    The managed command will print true or false informing whether
    snapd has registered users.
cs: 
    Příkaz managed vypíše true nebo false a informuje tak, zda
    snapd má registrované uživatele.

en: 
    The repair command shows the details about one or multiple repairs.
cs: 
    Příkaz repair zobrazí podrobnosti o opravách.

en: 
    The repairs command lists all processed repairs for this device.
cs: 
    Příkaz repairs vypíše všechny zpracované opravy pro toto zařízení.

en: 
    The restart command restarts the given services of the snap. If executed from the
    "configure" hook, the services will be restarted after the hook finishes.
cs: 
    Příkaz restart restartuje dané služby snapu. Pokud je vykonáno z háčku
    „configure“, služba bude po jeho dokončení restartována.

en: 
    The start command starts the given services of the snap. If executed from the
    "configure" hook, the services will be started after the hook finishes.
cs: 
    Příkaz start spustí dané služby snapu. Pokud je vykonáno z háčku „configure“
    služby budou spuštěny po jeho dokončení.

en: 
    The start command starts, and optionally enables, the given services.
cs: 
    Příkaz start spouští a volitelně povoluje danou službu.

en: 
    The stop command stops the given services of the snap. If executed from the
    "configure" hook, the services will be stopped after the hook finishes.
cs: 
    Příkaz stop zastaví dané služby snapu. Pokud je vykonáno z háčku „configure“
    služby budou zastaveny po jeho dokončení.

en: 
    The stop command stops, and optionally disables, the given services.
cs: 
    Příkaz ztop zastavuje (a volitelně vypíná) dané služby.

en: 
    The switch command switches the given snap to a different channel without
    doing a refresh.
cs: 
    Příkaz switch přepíná daný snap na jiný kanál (aniž je provedena aktualizace).

en: 
    The try command installs an unpacked snap into the system for testing purposes.
    The unpacked snap content continues to be used even after installation, so
    non-metadata changes there go live instantly. Metadata changes such as those
    performed in snap.yaml will require reinstallation to go live.
    
    If snap-dir argument is omitted, the try command will attempt to infer it if
    either snapcraft.yaml file and prime directory or meta/snap.yaml file can be
    found relative to current working directory.
cs: 
    Příkaz try (vyzkoušet) nainstaluje rozbalený snap na souborový systém pro účely testování.
    Obsah rozbaleného snapu bude nadále použit i po instalaci, takže změny netýkající se
    metadat zde okamžitě ožijí. Změny metadat jako ty provedené v snap.yaml vyžadují pro
    své uplatnění reinstalaci.
    
    Pokud je vynechán argument snap-dir, příkaz try se ho pokusí odvodit pokud je možné
    nalézt soubor. yaml a složku prime nebo meta/snap.yaml vztaženo ke složce, ve které se
    právě nacházíte.

en: 
    The version command displays the versions of the running client, server,
    and operating system.
cs: 
    Příkaz version zobrazí verzi spuštěného klienta, serveru, a operačního systému.

en: 
    The watch command waits for the given change-id to finish and shows progress
    (if available).
cs: 
    Příkaz watch čeká až dané change-id skončí a zobrazí průběh (pokud je k
    dispozici).

en: 
    This revision of snap %q was published using classic confinement and thus may
    perform arbitrary system changes outside of the security sandbox that snaps are
    usually confined to, which may put your system at risk.
    
    If you understand and want to proceed repeat the command including --classic.
cs: 
    Tato revize snapu %q byla vydána pomocí klasického ohraničení a proto může
    provádět libovolné změny v systému mimo ohraničené vyhrazené prostředí, ve
    které jsou snapy obvykle uzavřeny, což může váš systém ohrozit.
    
    Pokud rozumíte a chcete pokračovat, zopakujte příkaz včetně --classic.

en: a single snap name is needed to specify mode or channel flags
cs: pro určení režimu nebo příznaků kanálu je třeba zadat právě jeden název snapu

en: a single snap name is needed to specify the revision
cs: pro určení revize je třeba jediný název snap balíčku

en: a single snap name must be specified when ignoring validation
cs: při ignorování ověřování je třeba zadat název jediného snapu

en: active
cs: aktivní

en: auto-refresh: all snaps are up-to-date
cs: auto-refresh: všechny snapy jsou aktuální

en: bought
cs: zakoupeno

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: broken
cs: poškozený

en: cannot %s without a context
cs: není možné %s bez kontextu

en: cannot buy snap: %v
cs: není možné zakoupit snap: %v

en: cannot buy snap: invalid characters in name
cs: není možné zakoupit snap: neplatné znaky v názvu

en: cannot buy snap: it has already been bought
cs: není možné zakoupit snap: už byl zakoupen

note: TRANSLATORS: %q is the directory whose creation failed, %v the error message
en: cannot create %q: %v
cs: nepodařilo se vytvořit %q: %v

en: cannot create assertions file: %v
cs: nedaří se vytvořit soubor s tvrzeními: %v

note: TRANSLATORS: %q gets the snap name, %v gets the resulting error message
en: cannot extract the snap-name from local file %q: %v
cs: nedaří se vyzískat snap-name z místního soubour %q: %v

en: cannot find app %q in %q
cs: nedaří se nalézt aplikaci %q v %q

en: cannot find hook %q in %q
cs: nedaří se nalézt háček %q v %q

note: TRANSLATORS: %q gets the snap name, %v the list of things found when trying to list it
en: cannot get data for %q: %v
cs: nedaří se získat data pro %q: %v

note: TRANSLATORS: %q gets what the user entered, %v gets the resulting error message
en: cannot get full path for %q: %v
cs: nedaří se získat úplný popis umístění pro %q: %v

en: cannot get the current user: %s
cs: nedaří se najít stávajícího uživatele: %s

en: cannot get the current user: %v
cs: nedaří se získat stávajícího uživatele: %s

en: cannot mark boot successful: %s
cs: nedaří se označit zavedení úspěšné: %s

en: cannot open the assertions database: %v
cs: nedaří se otevřít databázi tvrzení: %v

en: cannot read assertion input: %v
cs: nedaří se číst vstup tvrzení: %v

note: TRANSLATORS: %v the error message
en: cannot read symlink: %v
cs: nedaří se číst symbolický odkaz: %v

en: cannot resolve snap app %q: %v
cs: nedaří se přeložit snap app %q: %v

en: cannot sign assertion: %v
cs: nedaří se podepsat tvrzení: %v

en: cannot update the 'current' symlink of %q: %v
cs: nedaří se aktualizovat symbolický odkaz „current“ pro %q: %v

note: TRANSLATORS: %q is the key name, %v the error message
en: cannot use %q key: %v
cs: není možné použít %q klíč: %v

en: cannot use change ID and type together
cs: není možné použít change ID a type dohromady

en: cannot use devmode and jailmode flags together
cs: není možné použít příznaky devmode a jailmode naráz

en: cannot validate owner of file %s
cs: není možné ověřit vlastníka souboru %s

en: cannot write new Xauthority file at %s: %s
cs: nedaří se zapsat nový Xauthority soubor na %s:%s

en: change finished in status %q with no error message
cs: změna dokončena ve stavu %q bez chybových hlášení

en: classic confinement requires snaps under /snap or symlink from /snap to %s
cs: klasické ohrazení vyžaduje snapy pod /snap nebo symbolické odkazy ze /snap do %s

en: created user %q
cs: vytvořen uživatelský účet %q

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: disabled
cs: vypnuto

en: email:
cs: e-mail:

en: enabled
cs: zapnuto

en: error: %v
cs: chyba: %v

en: error: the `<snap-dir>` argument was not provided and couldn't be inferred
cs: chyba: argument „<snap-dir>“ nebyl zadán a není možné ho inferred

en: get which option?
cs: jakou volbu získat?

en: inactive
cs: neaktivní

en: interface attributes can only be read during the execution of interface hooks
cs: atributy rozhraní je možné číst pouze při vykonávání háčků rozhraní

en: interface attributes can only be set during the execution of prepare hooks
cs: atributy rozhraní je možné nastavit pouze při vykonávání přípravných háčků

en: internal error, please report: running %q failed: %v
cs: vnitřní chyba, nahlaste to: spouštění %q se nezdařilo: %v

en: internal error: cannot find attrs task
cs: vnitřní chyba: nedaří se nalézt úlohu attrs

en: internal error: cannot find plug or slot data in the appropriate task
cs: vnitřní chyba: v příslušné úloze se nedaří nalézt data zástrčky nebo slotu

en: internal error: cannot get %s from appropriate task
cs: vnitřní chyba: nedaří se získat %s z příslušné úlohy

en: invalid argument for flag ‘-n’: expected a non-negative integer argument, or “all”.
cs: neplatný argument pro příznak „-n“: očekáván nezáporný celočíselný argument, nebo „all“ (vše).

en: invalid configuration: %q (want key=value)
cs: neplatné nastavení: %q (požaduje klíč=hodnota)

en: invalid header filter: %q (want key=value)
cs: neplatný filtr hlavičky: %q (vyžaduje klíč=hodnota)

en: invalid parameter: %q (want key=value)
cs: neplatný parametr: %q (požaduje klíč=hodnota)

en: invalid value: %q (want snap:name or snap)
cs: neplatná hodnota: %q (požaduje klíč=hodnota)

en: key name %q is not valid; only ASCII letters, digits, and hyphens are allowed
cs: název klíče %q není platný – povolené jsou pouze písmena z ASCII, číslice a spojovníky

en: local snap %q is unknown to the store, use --amend to proceed anyway
cs: místní snap %q není obchodu znám – pro pokračování i tak použijte --amend

en: need the application to run as argument
cs: jako argument vyžaduje aplikaci, kterou spustit

en: no changes found
cs: nenalezeny žádné změny

en: no changes of type %q found
cs: nenalezeny žádné změny typu %q

en: no interfaces currently connected
cs: momentálně nejsou připojena žádná rozhraní

en: no interfaces found
cs: nenalezena žádná rozhraní

en: no matching snaps installed
cs: nenainstalovány žádné odpovídající snapy

en: no such interface
cs: žádné takové rozhraní

en: no valid snaps given
cs: nezadány žádné platné snapy

en: please provide change ID or type with --last=<type>
cs: zadejte identifikátor změny nebo napište s --last=<type>

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: private
cs: soukromé

en: repairs are not available on a classic system
cs: opravy nejsou na klasickém systému k dispozici

en: set failed: %v
cs: nastavení se nezdařilo: %v

en: set which option?
cs: kterou volbu nastavit?

en: snap %q has no updates available
cs: pro snap %q zatím nebyly vydány žádné nové aktualizace

en: snap %q not found
cs: snap %q nenalezen

note: TRANSLATORS: free as in gratis
en: snap is free
cs: snap je zdarma

en: too many arguments for command
cs: příliš mnoho argumentů pro příkaz

note: TRANSLATORS: %q is the hook name; %s a space-separated list of extra arguments
en: too many arguments for hook %q: %s
cs: příliš mnoho argumentů pro háček %q: %s

note: TRANSLATORS: the %s is the list of extra arguments
en: too many arguments: %s
cs: příliš mnoho argumentů: %s

en: unable to contact snap store
cs: kontaktování snap store se nezdařilo

en: unavailable
cs: není k dispozici

en: unknown attribute %q
cs: neznámý atribut %s

en: unknown plug or slot %q
cs: neznámá zástrčka nebo slot %q

en: unknown service: %q
cs: neznámá služba: %q

en: warning:	no snap found for %q
cs: varování:	nenalezen žádný snap pro %q

note: TRANSLATORS: this needs to be a single rune that is understood to mean "years" in e.g. 1y45d
en: y
cs: r

en: Authenticate on snap daemon
cs: Autentizace na snap démonu

en: Authorization is required to authenticate on the snap daemon
cs: Pro autentizaci na snap démonu je vyžadováno ověření

en: Install, update, or remove packages
cs: Instalace, aktualizace nebo odstranění balíčků

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
cs: Pro instalaci, aktualizaci nebo odstranění balíčků je vyžadováno ověření

en: Connect, disconnect interfaces
cs: Připojení, odpojení rozhraní

en: Authentication is required to connect or disconnect interfaces
cs: Pro připojení nebo odpojení rozhraní je vyžadováno ověření
