snapd - en to fr translation catalogue (428 entries)

en: %q does not contain an unpacked snap.
    
    Try "snapcraft prime" in your project directory, then "snap try" again.
fr: %q ne contient aucun paquet Snap décompressé.
    
    Essayez « snapcraft prime » dans votre répertoire de projet, puis à nouveau « snap try ».

note: TRANSLATORS: the first %q will be the (quoted) snap name, the second a channel
en: %q switched to the %q channel
fr: %q commuté sur le canal %q

note: TRANSLATORS: 1. snap name, 2. snap version (keep those together please). the 3rd %s is a path (where it's mounted from).
en: %s %s mounted from %s
fr: %s %s monté depuis %s

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (see "snap login --help")
fr: %s (voir « snap login --help »)

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
fr: %s (essayez avec sudo)

en: %s already installed
fr: %s est déjà installé

en: %s disabled
fr: %s désactivé

en: %s enabled
fr: %s activé

en: %s not installed
fr: %s n'est pas installé

en: %s removed
fr: %s supprimé

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
fr: %s revenu à %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' installed")
en: %s%s %s from '%s' installed
fr: %s%s %s de « %s » installé

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' refreshed")
en: %s%s %s from '%s' refreshed
fr: %s%s %s de « %s » actualisé

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
fr: %s%s %s installé

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
fr: %s%s %s actualisé

en: --time does not take mode nor channel flags
fr: --time n'accepte pas les options mode et/ou canal

en: -r can only be used with --hook
fr: -r ne peut être utilisé qu'avec --hook

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <alias-or-snap>
fr: <alias ou paquet Snap>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion file>
fr: <fichier d'assertion>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion type>
fr: <type d'assertion>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <change-id>
fr: <identifiant de changement>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <conf value>
fr: <valeur de configuration>

note: TRANSLATORS: This is a noun, and it needs to begin with < and end with > TRANSLATORS: This is a noun and it needs to begin with < and end with >
en: <email>
fr: <courriel>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
fr: <nom du fichier>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <header filter>
fr: <filtre d'en-tête>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
fr: <nom de la clé>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
fr: <clé>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <model-assertion>
fr: <modèle d'assertion>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
fr: <requête>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <root-dir>
fr: <répertoire racine>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<plug>
fr: <snap>:<connecteur>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<slot or plug>
fr: <snap>:<prise ou connecteur>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<slot>
fr: <snap>:<prise>

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: A service specification, which can be just a snap name (for all services in the snap), or <snap>.<app> for a single service.
fr: Une spécification de service, pouvant être juste un nom de snap (pour tous les services dans le snap), ou <snap>.<app> pour un service unique.

en: Abort a pending change
fr: Annuler un changement en attente

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were added
en: Added
fr: Ajouté

en: Adds an assertion to the system
fr: Ajoute une assertion au système

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alias for --dangerous (DEPRECATED)
fr: Alias pour --dangerous (OBSOLÈTE)

en: All snaps up to date.
fr: Tous les paquets Snaps sont à jour.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
fr: Commande alternative à « run »

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return document, even with single key
fr: Toujours retourner un document, même avec une clé unique

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return list, even with single key
fr: Toujours retourner la liste, même avec une clé unique

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion file
fr: Fichier d'assertion

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion type name
fr: Nom du type d'assertion

en: Authenticates on snapd and the store
fr: Authentifie sur Snapd et sur la logithèque

en: Auto-refresh %d snaps
fr: Actualiser automatiquement %d paquets Snap

en: Auto-refresh snap %q
fr: Actualiser automatiquement le paquet Snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Auto-refresh snaps %s
fr: Actualiser automatiquement les paquets Snap %s

en: Bad code. Try again:
fr: Code faux. Réessayez :

en: Buys a snap
fr: Achète un paquet Snap

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Change ID
fr: Changer l'identifiant

en: Changes configuration options
fr: Modifie les options de configuration

en: Command	Alias	Notes
fr: Commande	Alias	Notes

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Configuration value (key=value)
fr: Valeur de configuration (clé=valeur)

en: Confirm passphrase:
fr: Confirmez la phrase de passe :

en: Connect %s:%s to %s:%s
fr: Connecter %s:%s à %s:%s

en: Connects a plug to a slot
fr: Connecte un connecteur à une prise

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to a specific snap or snap:name
fr: Limite la liste à un paquet Snap spécifique ou snap:nom

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to specific interfaces
fr: Limite la liste à des interfaces spécifiques

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to those matching header=value
fr: Limite la liste aux éléments correspondant à en-tête=valeur

en: Copy snap %q data
fr: Copier les données du paquet Snap %q

en: Create a cryptographic key pair that can be used for signing assertions.
fr: Créer une paire de clés chiffrées qui peut être utilisée pour la signature des assertions.

en: Create cryptographic key pair
fr: Créer une paire de clés chiffrées

en: Create snap build assertion
fr: Créer une assertion de construction du paquet Snap

en: Create snap-build assertion for the provided snap file.
fr: Créer une assertion de construction du paquet Snap pour le fichier Snap fourni.

en: Creates a local system user
fr: Crée un utilisateur local du système

en: Delete cryptographic key pair
fr: Supprimer une paire de clés chiffrées

en: Delete the local cryptographic key pair with the given name.
fr: Supprimer la paire de clés locales chiffrées possédant le nom indiqué.

en: Disable %q snap
fr: Paquet Snap %q désactivé

en: Disable aliases for snap %q
fr: Désactiver les alias pour le paquet Snap %q

en: Disable all aliases for snap %q
fr: Désactive tous les alias pour le paquet Snap %q

en: Disables a snap in the system
fr: Désactive un paquet Snap dans le système

en: Discard interface connections for snap %q (%s)
fr: Effacer les connexions entre interfaces pour le paquet Snap %q (%s)

en: Disconnect %s:%s from %s:%s
fr: Déconnecter %s:%s de %s:%s

en: Disconnects a plug from a slot
fr: Déconnecte un connecteur d'une prise

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Do not wait for the operation to finish but just print the change id.
fr: Ne pas attendre la fin de l'opération, mais afficher simplement l'identifiant de modification.

en: Download snap %q%s from channel %q
fr: Télécharger un paquet Snap %q%s à partir du canal %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Download the given revision of a snap, to which you must have developer access
fr: Télécharger la révision donnée d'un paquet Snap, vers laquelle vous devez avoir des accès développeur

en: Downloads the given snap
fr: Télécharge le paquet Snap en question

en: Email address:
fr: Adresse électronique :

en: Enable %q snap
fr: Activer le paquet Snap %q

en: Enables a snap in the system
fr: Active un paquet Snap dans le système

en: Ensure prerequisites for %q are available
fr: Assurez-vous que les prérequis pour %q sont disponibles

en: Export a public key assertion body that may be imported by other systems.
fr: Exporter un corps d'assertion de clé publique qui puisse être importé par d'autres systèmes.

en: Export cryptographic public key
fr: Exporter une clé de chiffrement publique

en: Fetch and check assertions for snap %q%s
fr: Récupérer et vérifier les assertions pour le paquet Snap %q%s

en: Fetching assertions for %q
fr: Récupération des assertions pour %q

en: Fetching snap %q
fr: Récupération du paquet Snap %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Filename of the snap you want to assert a build for
fr: Le nom du fichier du paquet Snap pour lequel vous voulez définir une version

en: Finds packages to install
fr: Trouve les paquets à installer

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force adding the user, even if the device is already managed
fr: Forcer l'ajout de l'utilisateur, même si l'appareil est déjà administré

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force import on classic systems
fr: Forcer l'importation dans les systèmes classiques

en: Format public key material as a request for an account-key for this account-id
fr: Formater le matériel de clef publique comme une demande de clef de compte pour cet identifiant de compte

en: Generate device key
fr: Générer la clé du périphérique

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Generate the manpage
fr: Générer les page de manuel

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grade states the build quality of the snap (defaults to 'stable')
fr: Le grade indique la qualité de version du paquet Snap (« stable » par défaut)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grant sudo access to the created user
fr: Accorder les accès administrateur à l'utilisateur créé

en: Help
fr: Aide

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Hook to run
fr: Point d'accroche à exécuter

en: ID	Status	Spawn	Ready	Summary
fr: Identifiant	État	Descendance	Prêt	Résumé

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the signer
fr: Identifiant du signataire

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the snap package associated with the build
fr: Identifiant du paquet Snap associé à la version

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Ignore validation by other snaps blocking the refresh
fr: Ignorer la validation par d'autres paquets Snap bloquant l'actualisation

en: In order to buy %q, you need to agree to the latest terms and conditions. Please visit https://my.ubuntu.com/payment/edit to do this.
    
    Once completed, return here and run 'snap buy %s' again.
fr: Pour acheter %q, vous devez accepter la dernière version des conditions générales. Pour cela, allez sur https://my.ubuntu.com/payment/edit.
    
    Revenez ensuite ici et exécutez à nouveau « snap buy %s ».

en: Include a verbose list of a snap's notes (otherwise, summarise notes)
fr: Inclure une liste détaillée des notes d'un paquet Snap (résume les notes dans le cas contraire)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Include unused interfaces
fr: Inclure les interfaces inutilisées

en: Initialize device
fr: Initialiser l'appareil

en: Inspects devices for actionable information
fr: Cherche les informations actionnables sur les appareils

en: Install %q snap
fr: Installer le paquet Snap %q

en: Install %q snap from %q channel
fr: Installer le paquet Snap %q provenant du canal %q

en: Install %q snap from file
fr: Installer le paquet Snap %q à partir du fichier

en: Install %q snap from file %q
fr: Installer le paquet Snap %q à partir du fichier %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the beta channel
fr: Installer à partir du canal bêta

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the candidate channel
fr: Installer à partir du canal candidat

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the edge channel
fr: Installer à partir du canal avancé

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the stable channel
fr: Installer à partir du canal stable

en: Install snap %q
fr: Installer le paquet Snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Install snaps %s
fr: Installer les paquets Snaps %s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given revision of a snap, to which you must have developer access
fr: Installer la révision donnée d'un paquet Snap, auquel vous devez avoir les accès développeur

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given snap file even if there are no pre-acknowledged signatures for it, meaning it was not verified and could be dangerous (--devmode implies this)
fr: Installer le paquet Snap donné même s'il n'y a pas de signatures reconnues préalablement pour celui-ci, ce qui signifie qu'il n'a pas été vérifié et pourrait être dangereux (--devmode implique cela)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given snap without enabling its automatic aliases
fr: Installer le snap donné sans activer ses alias automatiques

en: Installs a snap to the system
fr: Installe un paquet Snap sur le système

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Key of interest within the configuration
fr: Clef d'intérêt dans le cadre de la configuration

en: List a change's tasks
fr: Lister les tâches d'une modification

en: List cryptographic keys
fr: Lister les clés de chiffrement

en: List cryptographic keys that can be used for signing assertions.
fr: Lister les clés de chiffrement qui peuvent être utilisées pour la signature des assertions.

en: List installed snaps
fr: Lister les paquets Snap installés

en: List system changes
fr: Lister les changements du système

en: Lists aliases in the system
fr: Afficher la liste des alias dans le système

en: Lists all repairs
fr: Liste toutes les réparations

en: Lists interfaces in the system
fr: Liste les interfaces dans le système

en: Lists snap interfaces
fr: Liste les interfaces snap

en: Log out of the store
fr: Se déconnecter de la logithèque

en: Login successful
fr: Connexion réussie

en: Make current revision for snap %q unavailable
fr: Rendre indisponible la révision actuelle du paquet Snap %q

en: Make snap %q (%s) available to the system
fr: Rendre disponible le paquet Snap %q (%s) pour le système

en: Make snap %q (%s) unavailable to the system
fr: Rendre indisponible le paquet Snap %q (%s)  pour le système

en: Make snap %q unavailable to the system
fr: Rendre indisponible le paquet Snap %q pour le système

en: Make snap %q%s available to the system
fr: Rendre disponible le paquet Snap %q%s pour le système

en: Mark system seeded
fr: Marquer le système comme préparé

en: Mount snap %q%s
fr: Monter le paquet Snap %q%s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to create; defaults to 'default'
fr: Nom de la clé à créer ; « default » par défaut

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to delete
fr: Nom de la clé à supprimer

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to export
fr: Nom de la clé à exporter

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of the GnuPG key to use (defaults to 'default' as key name)
fr: Nom de la clé GnuPG à utiliser (nom de clé « default » par défaut)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of the key to use, otherwise use the default key
fr: Nom de la clé à utiliser, utilisation de la clé par défaut autrement

en: Name	SHA3-384
fr: Nom	SHA3-384

en: Name	Summary
fr: Nom	Résumé

en: Name	Version	Developer	Notes	Summary
fr: Nom	Version	Développeur	Notes	Résumé

en: Name	Version	Rev	Developer	Notes
fr: Nom	Version	Révision	Développeur	Notes

en: No aliases are currently defined.
fr: Aucun alias n'est actuellement défini.

note: TRANSLATORS: the %q is the (quoted) name of the section the user entered
en: No matching section %q, use --section to list existing sections
fr: Aucune section %q correspondante, utilisez --section pour lister les sections existantes

note: TRANSLATORS: the first %q is the (quoted) query, the second %q is the (quoted) name of the section the user entered
en: No matching snaps for %q in section %q
fr: Aucun snap correspondant à %q dans la section %q

note: TRANSLATORS: the %q is the (quoted) query the user entered
en: No matching snaps for %q
fr: Aucun snap correspondant à %q

en: No search term specified. Here are some interesting snaps:
fr: Aucun terme de recherche n'a été spécifié. Voici quelques snaps intéressants :

en: No section specified. Available sections:
fr: Aucune section spécifiée. Sections disponibles :

en: No snaps are installed yet. Try "snap install hello-world".
fr: Aucun paquet Snap n'est encore installé. Essayez « snap install hello-world ».

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Output results in JSON format
fr: Résultats de sortie en format JSON

en: Packages matching %q:
fr: Paquets en concordance avec %q :

en: Passphrase:
fr: Phrase de passe :

en: Password of %q:
fr: Mot de passe de %q : amp>

note: TRANSLATORS: %q, %q and %s are the snap name, developer, and price. Please wrap the translation at 80 characters.
en: Please re-enter your Ubuntu One password to purchase %q from %q
    for %s. Press ctrl-c to cancel.
fr: Veuillez saisir à nouveau votre mot de passe Ubuntu One pour 
    acheter %q de %q pour %s. Appuyez sur Ctrl-C pour annuler.

en: Prefer aliases for snap %q
fr: Préfère les alias pour le paquet Snap %q

en: Prefer aliases from a snap and disable conflicts
fr: Préfère les alias d'un paquet Snap et désactive les conflits

en: Prefer aliases of snap %q
fr: Préfère les alias du paquet Snap %q

en: Prepare a snappy image
fr: Préparer une image Snappy

en: Prepare snap %q (%s)
fr: Préparer le paquet Snap %q (%s)

en: Prepare snap %q%s
fr: Préparer le paquet Snap %q%s

en: Print the version and exit
fr: Imprimer la version et quitter

en: Prints configuration options
fr: Affiche les options de configuration

en: Prints the confinement mode the system operates in
fr: Imprime le mode de confinement dans lequel le système fonctionne

en: Prints whether system is managed
fr: Indique si le système est géré

en: Prune automatic aliases for snap %q
fr: Enlever les alias automatiques pour le paquet Snap %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in classic mode and disable security confinement
fr: Placer le paquet Snap en mode classique et désactiver le confinement de sécurité

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in development mode and disable security confinement
fr: Placer le paquet Snap en mode développement et désactiver le confinement de sécurité

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in enforced confinement mode
fr: Placer le paquet Snap en mode de confinement forcé

en: Query the status of services
fr: Interroger l'état des services

en: Refresh %q snap
fr: Actualiser le paquet Snap %q

en: Refresh %q snap from %q channel
fr: Actualiser le paquet Snap %q du canal %q

en: Refresh aliases for snap %q
fr: Actualise les alias pour le paquet Snap %q

en: Refresh all snaps: no updates
fr: Actualiser tous les paquets Snap :pas de mise à jour

en: Refresh snap %q
fr: Actualiser le paquet Snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Refresh snaps %s
fr: Actualiser les paquets Snap %s

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Refresh snaps %s: no updates
fr: Actualiser automatiquement les paquets Snap %s : pas de mise à jour

en: Refresh to the given revision
fr: Actualiser la révision donnée

en: Refreshes a snap in the system
fr: Actualise un paquet Snap du système

en: Remove %q snap
fr: Supprimer le paquet Snap %q

en: Remove aliases for snap %q
fr: Supprimer les alias pour le paquet Snap %q

en: Remove data for snap %q (%s)
fr: Supprimer les données du paquet Snap %q (%s)

en: Remove manual alias %q for snap %q
fr: Supprime l'alias manuel %q pour le paquet Snap %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Remove only the given revision
fr: Supprimer uniquement la révision donnée

en: Remove security profile for snap %q (%s)
fr: Supprimer le profil de sécurité du paquet Snap %q (%s)

en: Remove security profiles of snap %q
fr: Supprimer le profil de sécurité du paquet Snap %q

en: Remove snap %q
fr: Supprimer le paquet Snap %q

en: Remove snap %q (%s) from the system
fr: Supprimer le paquet Snap %q (%s) du système

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Remove snaps %s
fr: Supprimer les paquets Snap %s

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were removed
en: Removed
fr: Supprimé

en: Removes a snap from the system
fr: Supprime un paquet Snap du système

en: Request device serial
fr: Demander le numéro de série de l'appareil

en: Restart services
fr: Redémarrer les services

en: Restarted.
fr: Redémarré.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Restrict the search to a given section
fr: Restreindre la recherche à une section donnée

en: Retrieve logs of services
fr: Récupérer les journaux de services

en: Revert %q snap
fr: Rétablir le paquet Snap %q

en: Reverts the given snap to the previous state
fr: Rétablit le paquet Snap donné à son précédent état

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Run a shell instead of the command (useful for debugging)
fr: Exécuter un shell plutôt que la commande (utile pour le débogage)

en: Run configure hook of %q snap
fr: Exécuter la configuration du point d'accroche du paquet Snap %q

en: Run configure hook of %q snap if present
fr: Exécuter la configuration du point d'accroche du paquet Snap %q s'il est présent

en: Run hook %s of snap %q
fr: Exécuter le point d'accroche %s du paquet Snap %q

en: Run install hook of %q snap if present
fr: Lancer l'installation du point d'accroche du snap %q si existant

en: Run post-refresh hook of %q snap if present
fr: Lancer le post-rafraîchissement du point d'accroche du snap %q si existant

en: Run prepare-device hook
fr: Exécuter le point d'accroche prepare-device

en: Run remove hook of %q snap if present
fr: Lancer la suppression du point d'accroche du snap %q si existant

en: Run the given snap command
fr: Exécuter la commande Snap donnée

en: Run the given snap command with the right confinement and environment
fr: Exécuter la commande Snap donnée avec le confinement et l'environnement corrects

en: Runs debug commands
fr: Exécute les commandes de débogage

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Search private snaps
fr: Rechercher des paquets Snap privés

en: Select last change of given type (install, refresh, remove, try, auto-refresh etc.)
fr: Sélectionnez le dernier changement de type donné (installer, actualiser, supprimer, essayer, actualiser automatiquement, etc.)

en: Set automatic aliases for snap %q
fr: Définir les alias automatiques pour le paquet Snap %q

en: Sets up a manual alias
fr: Définit un alias manuel

en: Setup alias %q => %q for snap %q
fr: Définit l'alias %q => %q pour le paquet Snap %q

en: Setup manual alias %q => %q for snap %q
fr: Définit l'alias manuel %q => %q pour le paquet Snap %q

en: Setup snap %q (%s) security profiles
fr: Configurer les profils de sécurité du paquet Snap %q (%s)

en: Setup snap %q aliases
fr: Configurer les alias du paquet Snap %q

en: Setup snap %q%s security profiles
fr: Définir les profils de sécurité du paquet Snap %q%s

en: Setup snap %q%s security profiles (phase 2)
fr: Configurer les profils de sécurité du paquet Snap %q%s (phase 2)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show all revisions
fr: Afficher toutes les révisions

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show auto refresh information but do not perform a refresh
fr: Affiche les informations de rafraîchissement automatique sans actualiser

en: Show available snaps for refresh but do not perform a refresh
fr: Affiche les paquets Snap disponibles pour un rafraîchissement sans effectuer d'actualisation

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show details of a specific interface
fr: Afficher les détails d'une interface spécifique

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show interface attributes
fr: Afficher les attributs de l'interface

en: Shows known assertions of the provided type
fr: Affiche les assertions connues du type fourni

en: Shows specific repairs
fr: Affiche les réparations spécifiques

en: Shows version details
fr: Afficher les détails de la version

en: Sign an assertion
fr: Signer une assertion

en: Sign an assertion using the specified key, using the input for headers from a JSON mapping provided through stdin, the body of the assertion can be specified through a "body" pseudo-header.
fr: Signer une assertion avec la clef spécifiée, en utilisant comme entrée pour les en-têtes un modèle JSON fourni via stdin. Le corps de l'assertion peut être spécifié via un pseudo-en-tête « body ».

en: Slot	Plug
fr: Prise	Connecteur

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Snap name
fr: Nom du paquet Snap

en: Sorry, your payment method has been declined by the issuer. Please review your
    payment details at https://my.ubuntu.com/payment/edit and try again.
fr: Désolé, votre mode de paiement est refusé par l'émetteur. Consultez vos
    détails de paiement sur https://my.ubuntu.com/payment/edit et réessayez.

en: Start services
fr: Démarrer les services

en: Start snap %q (%s) services
fr: Démarrer les services du paquet Snap %q (%s)

en: Start snap %q%s services
fr: Démarrer les services du paquet Snap %q%s

en: Start snap services
fr: Démarrer les services du paquet Snap

en: Start the userd service
fr: Démarrer le service userd

en: Started.
fr: Démarré.

en: Status	Spawn	Ready	Summary
fr: État	Descendance	Prêt	Résumé

en: Stop services
fr: Stopper les services

en: Stop snap %q (%s) services
fr: Arrêter les services du paquet Snap %q (%s)

en: Stop snap %q services
fr: Arrêter les services du paquet Snap %q

en: Stop snap services
fr: Arrêter les services du paquet Snap

en: Stopped.
fr: Stoppé.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Strict typing with nulls and quoted strings
fr: Frappe exacte avec chaînes vides et entre guillemets

en: Switch %q snap to %s
fr: Basculer le snap %q vers %s

en: Switch snap %q from %s to %s
fr: Passer le paquet Snap %q de %s à %s

en: Switch snap %q to %s
fr: Basculer le snap %q sur %s

en: Switches snap to a different channel
fr: Bascule le snap sur un autre canal

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Temporarily mount device before inspecting
fr: Monter le périphérique temporairement avant inspection

en: Tests a snap in the system
fr: Teste un paquet Snap dans le système

note: TRANSLATORS: %q and %s are the same snap name. Please wrap the translation at 80 characters.
en: Thanks for purchasing %q. You may now install it on any of your devices
    with 'snap install %s'.
fr: Merci d'avoir acheté %q. Vous pouvez à présent l'installer sur vos appareils
    via un « snap install %s ».

en: The get command prints configuration and interface connection settings.
fr: La commande « get » affiche les paramètres de configuration et de l'interface de connexion.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter (unless it's "login.ubuntu.com")
en: The login.ubuntu.com email to login as
fr: L'adresse électronique login.ubuntu.com avec laquelle se connecter

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The model assertion name
fr: Le nom du modèle d'assertion

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The output directory
fr: Le répertoire de sortie

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The snap to configure (e.g. hello-world)
fr: Le paquet Snap à configurer (par exemple, hello-world)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The snap whose conf is being requested
fr: Le paquet Snap dont la configuration est demandée

en: The userd command starts the snap user session service.
fr: La commande userd démarre le service de session d'utilisateur de snap

en: This command logs the current user out of the store
fr: Cette commande déconnecte l'utilisateur actuel de la logithèque

en: This dialog will close automatically after 5 minutes of inactivity.
fr: Cette boîte de dialogue se fermera automatiquement après 5 minutes d'inactivité.

en: Tool to interact with snaps
fr: Outil pour interagir avec les paquets Snap

en: Transition security profiles from %q to %q
fr: Transfert des profils de sécurité de %q vers %q

en: Transition ubuntu-core to core
fr: Transfert d'ubuntu-core vers core

en: Try %q snap from %s
fr: Essayer le paquet Snap %q de %s

en: Two-factor code:
fr: Code à deux facteurs :

en: Unalias a manual alias or an entire snap
fr: Supprime un alias manuel ou un paquet Snap entier

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use a specific snap revision when running hook
fr: Utiliser une version spécifique du paquet Snap lors de l'exécution du point d'accroche

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use known assertions for user creation
fr: Utiliser les assertions connues pour la création d'utilisateur

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use this channel instead of stable
fr: Utiliser ce canal plutôt que le canal stable

en: WARNING: The output of "snap get" will become a list with columns - use -d or -l to force the output format.
fr: AVERTISSEMENT : La sortie de « snap get » deviendra une liste avec des colonnes, utilisez -d ou -l pour forcer le format de sortie.

en: WARNING: failed to activate logging: %v
fr: ATTENTION : échec de l'activation de la connexion : %v

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Wait for new lines and print them as they come in.
fr: Attendre de nouvelles lignes et les afficher au fur et à mesure.

en: Waiting for server to restart
fr: En attente du redémarrage du serveur

en: Watch a change in progress
fr: Surveiller un changement en cours

en: Wrong again. Once more:
fr: De nouveau incorrect. Encore une fois :

en: Xauthority file isn't owned by the current user %s
fr: Le fichier Xauthority n'appartient pas à l'utilisateur actuel %s

en: Yes, yes it does.
fr: Oui, oui c'est le cas.

en: You need to be logged in to purchase software. Please run 'snap login' and try again.
fr: Vous devez être connecté pour acheter des logiciels. Veuillez exécuter « snap login » et réessayer.

en: You need to have a payment method associated with your account in order to buy a snap, please visit https://my.ubuntu.com/payment/edit to add one.
    
    Once you’ve added your payment details, you just need to run 'snap buy %s' again.
fr: Un mode de paiement doit être associé à votre compte pour pouvoir acheter un paquet Snap. Allez sur https://my.ubuntu.com/payment/edit pour en ajouter un.
    
    Ensuite, il suffit d'exécuter à nouveau « snap buy %s ».

note: TRANSLATORS: the %s is the argument given by the user to "snap changes"
en: "snap changes" command expects a snap name, try: "snap tasks %s"
fr: La commande « snap changes » attend un nom de paquet Snap, essayez : « snap tasks %s »

en: 
    Install, configure, refresh and remove snap packages. Snaps are
    'universal' packages that work across many different Linux systems,
    enabling secure distribution of the latest apps and utilities for
    cloud, servers, desktops and the internet of things.
    
    This is the CLI for snapd, a background service that takes care of
    snaps on the system. Start with 'snap list' to see installed snaps.
fr: 
    Installer, configurer, actualiser et supprimer des paquets Snap. Ceux-ci sont des
    « paquets universels » qui fonctionnent sur de nombreux systèmes Linux différents,
    permettant la distribution sécurisée des dernières applications et des derniers utilitaires pour
    le nuage, les serveurs, les ordinateurs de bureau et l'internet des objets.
    
    Ceci est l'interface en ligne de commande pour Snapd, un service en arrière-plan qui prend en charge les
    paquets Snap sur le système. Commencez avec « snap list » pour voir les paquets Snap installés.

en: 
    The abort command attempts to abort a change that still has pending tasks.
fr: 
    La commande « abort » tente d'interrompre un changement qui a encore des tâches en cours.

en: 
    The ack command tries to add an assertion to the system assertion database.
    
    The assertion may also be a newer revision of a preexisting assertion that it
    will replace.
    
    To succeed the assertion must be valid, its signature verified with a known
    public key and the assertion consistent with and its prerequisite in the
    database.
fr: 
    La commande « ack » essaye d'ajouter une assertion à la base de données d'assertions du système.
    
    L'assertion peut également être une nouvelle révision d'une assertion préexistante qu'elle remplacera.
    
    Pour réussir, l'assertion doit être valide, sa signature vérifiée avec une clé publique connue et pour 
    laquelle l'assertion est consistante et sa condition préalable dans la base de données.

en: 
    The alias command aliases the given snap application to the given alias.
    
    Once this manual alias is setup the respective application command can be invoked just using the alias.
fr: 
    La commande « alias » associe le paquet Snap donné à l'alias donné.
    
    Une fois que cet alias manuel est défini, la commande de l'application correspondante peut être invoquée en utilisant simplement l'alias.

en: 
    The aliases command lists all aliases available in the system and their status.
    
    $ snap aliases <snap>
    
    Lists only the aliases defined by the specified snap.
    
    An alias noted as undefined means it was explicitly enabled or disabled but is
    not defined in the current revision of the snap; possibly temporarely (e.g
    because of a revert), if not this can be cleared with snap alias --reset.
fr: 
    La commande « alisases » affiche la liste de tous les alias disponibles dans le système et leur état.
    
    $ snap aliases <snap>
    
    Affiche uniquement les alias définis par le paquet Snap spécifié.
    
    Un alias est indiqué comme indéfini s'il a été explicitement activé ou désactivé mais 
    qu'il n'est pas défini dans la version du paquet Snap en cours d'utilisation ;
    éventuellement temporairement (par exemple à cause d'un retour en arrière),
    sinon ceci peut être résolu avec snap alias --reset.

en: 
    The auto-import command searches available mounted devices looking for
    assertions that are signed by trusted authorities, and potentially
    performs system changes based on them.
    
    If one or more device paths are provided via --mount, these are temporariy
    mounted to be inspected as well. Even in that case the command will still
    consider all available mounted devices for inspection.
    
    Imported assertions must be made available in the auto-import.assert file
    in the root of the filesystem.
fr: 
    La commande « auto-import » recherche les assertions signées par des
    autorités de confiance sur les appareils montés disponibles et, le cas échéant, 
    exécute des modifications du système sur cette base.
    
    Si un ou plusieurs appareils sont disponibles via --mount, ils sont montés 
    temporairement pour être inspectés eux aussi. Même dans ce cas, la commande
    prendra toujours en compte tous les appareils montés.
    
    Les assertions importées doivent être disponibles dans le fichier auto-import.assert 
    à la racine du système de fichier.

en: 
    The buy command buys a snap from the store.
fr: 
    La commande « buy » achète un paquet Snap dans la logithèque.

en: 
    The changes command displays a summary of the recent system changes performed.
fr: 
    La commande « changes » affiche un résumé des changements récents effectués sur le système.

en: 
    The confinement command will print the confinement mode (strict, partial or none)
    the system operates in.
fr: 
    La commande de confinement imprimera le mode de confinement (strict, partiel ou aucun)
    dans lequel le système fonctionne.

en: 
    The connect command connects a plug to a slot.
    It may be called in the following ways:
    
    $ snap connect <snap>:<plug> <snap>:<slot>
    
    Connects the provided plug to the given slot.
    
    $ snap connect <snap>:<plug> <snap>
    
    Connects the specific plug to the only slot in the provided snap that matches
    the connected interface. If more than one potential slot exists, the command
    fails.
    
    $ snap connect <snap>:<plug>
    
    Connects the provided plug to the slot in the core snap with a name matching
    the plug name.
fr: 
    La commande « connect » relie un connecteur à une prise.
    Elle peut être appelée de deux manières :
    
    $ snap connect <snap>:<connecteur> <snap>:<prise>
    
    Relie le connecteur indiqué à la prise spécifiée.
    
    $ snap connect <snap>:<connecteur> <snap>
    
    Relie le connecteur spécifié à la seule prise du paquet Snap qui correspond
    à l'interface connectée. S'il existe plus d'une prise potentielle, la commande
    échoue.
    
    $ snap connect <snap>:<connecteur>
    
    Connecte le connecteur indiqué dans la prise du paquet Snap principal avec un nom correspondant
    au nom du connecteur.

en: 
    The create-user command creates a local system user with the username and SSH
    keys registered on the store account identified by the provided email address.
    
    An account can be setup at https://login.ubuntu.com.
fr: 
    La commande « create-user » crée un utilisateur local du système avec le nom d'utilisateur
    et les clés SSH enregistrées sur le compte de la logithèque identifié via l'adresse électronique fournie.
    
    Un compte peut être configuré sur https://login.ubuntu.com.

en: 
    The debug command contains a selection of additional sub-commands.
    
    Debug commands can be removed without notice and may not work on
    non-development systems.
fr: 
    La commande « debug » comporte plusieurs sous-commandes supplémentaires.
    
    La commande debug peut être supprimée sans préavis et il se peut qu'elle
    ne fonctionne pas dans les systèmes autres que de développement.

en: 
    The disable command disables a snap. The binaries and services of the
    snap will no longer be available. But all the data is still available
    and the snap can easily be enabled again.
fr: 
    La commande « disable » désactive un paquet Snap. Les binaires et les services du paquet
    Snap ne seront plus disponibles. Mais toutes les données seront toujours disponibles et le paquet
    Snap peut facilement être de nouveau activé.

en: 
    The disconnect command disconnects a plug from a slot.
    It may be called in the following ways:
    
    $ snap disconnect <snap>:<plug> <snap>:<slot>
    
    Disconnects the specific plug from the specific slot.
    
    $ snap disconnect <snap>:<slot or plug>
    
    Disconnects everything from the provided plug or slot.
    The snap name may be omitted for the core snap.
fr: 
    La commande « disconnect » déconnecte un connecteur d'une prise.
    Elle peut être appelée de deux manières :
    
    $ snap disconnect <snap>:<connecteur> <snap>:<prise>
    
    Déconnecte le connecteur indiqué de la prise spécifiée.
    
    $ snap disconnect <snap>:<prise ou connecteur>
    
    Déconnecte tout ce qui est relié au connecteur indiqué ou à la prise spécifiée.
    Le nom du paquet Snap peut être omis pour le paquet Snap principal.

en: 
    The download command downloads the given snap and its supporting assertions
    to the current directory under .snap and .assert file extensions, respectively.
fr: 
    La commande « download » télécharge le paquet Snap indiqué et les assertions 
    qui lui sont nécessaires dans le répertoire en cours d'utilisation, dans des fichiers
    portant respectivement les extensions .snap et .assert.

en: 
    The enable command enables a snap that was previously disabled.
fr: 
    La commande « enable » active un paquet Snap ayant été précédemment désactivé.

en: 
    The find command queries the store for available packages in the stable channel.
fr: 
    La commande find interroge le magasin pour les paquets disponibles dans le canal stable.

en: 
    The get command prints configuration options for the current snap.
    
        $ snapctl get username
        frank
    
    If multiple option names are provided, a document is returned:
    
        $ snapctl get username password
        {
            "username": "frank",
            "password": "..."
        }
    
    Nested values may be retrieved via a dotted path:
    
        $ snapctl get author.name
        frank
    
    Values of interface connection settings may be printed with:
    
        $ snapctl get :myplug usb-vendor
        $ snapctl get :myslot path
    
    This will return the named setting from the local interface endpoint, whether a plug
    or a slot. Returning the setting from the connected snap's endpoint is also possible
    by explicitly requesting that via the --plug and --slot command line options:
    
        $ snapctl get :myplug --slot usb-vendor
    
    This requests the "usb-vendor" setting from the slot that is connected to "myplug".
fr: 
    La commande « get » affiche les options de configuration pour le paquet Snap en cours d'utilisation.
    
        $ snapctl get username
        frank
    
    Si plusieurs noms d'options sont fournis, la commande renvoie un document :
    
        $ snapctl get username password
        {
            "username": "frank",
            "password": "..."
        }
    
    Les valeurs imbriquées peuvent être récupérées en utilisant un chemin séparé par des 
    points :
    
        $ snapctl get author.name
        frank
    
    Les valeurs des paramètres de connexion à l'interface peuvent être affichés avec :
    
        $ snapctl get :monconnecteur usb-vendor
        $ snapctl get :maprise path
    
    Cela renvoie les paramètres donnés à partir de l'extrémité de l'interface locale, qu'il s'agisse 
    d'une prise ou d'un connecteur. Il est également possible de récupérer le paramètre de 
    l'extrémité du paquet Snap connecté en le demandant explicitement à l'aide des options 
    « --plug » et « --slot » :
    
        $ snapctl get :monconnecteur --slot usb-vendor
    
    Ceci recherche le paramètre « usb-vendor » de la prise qui est connectée à « monconnecteur ».

en: 
    The get command prints configuration options for the provided snap.
    
        $ snap get snap-name username
        frank
    
    If multiple option names are provided, a document is returned:
    
        $ snap get snap-name username password
        {
            "username": "frank",
            "password": "..."
        }
    
    Nested values may be retrieved via a dotted path:
    
        $ snap get snap-name author.name
        frank
fr: 
    La commande « get » affiche les options de configuration du paquet Snap
    mentionné.
    
        $ snap get nom-du-snap username
        frank
    
    Si les noms de plusieurs options sont demandés, la commande renvoie
    un document :
    
        $ snap get nom-du-snap username password
        {
            "username": "frank",
            "password": "..."
        }
    
    Les valeurs imbriquées peuvent être obtenues en indiquant 
    le chemin avec des points :
    
        $ snap get nom-du-snap author.name
        frank

en: 
    The help command shows helpful information. Unlike this. ;-)
fr: 
    La commande « help » affiche des informations utiles - plus utiles que celle-ci ;)

en: 
    The info command shows detailed information about a snap, be it by name or by path.
fr: 
    La commande « info » affiche des informations détaillées à propos d'un paquet Snap, que ce soit par nom ou par chemin.

en: 
    The install command installs the named snap in the system.
fr: 
    La commande « install » installe sur le système le paquet Snap cité.

en: 
    The interface command shows details of snap interfaces.
    
    If no interface name is provided, a list of interface names with at least
    one connection is shown, or a list of all interfaces if --all is provided.
fr: 
    La commande interface affiche les détails des interfaces snap.
    
    Lorsqu'aucun nom d'interface n'est fourni, une liste de noms d'interface avec au moins 
    une connexion est affichée, ou la liste de toutes les interfaces lorsque --all est spécifié.

en: 
    The interfaces command lists interfaces available in the system.
    
    By default all slots and plugs, used and offered by all snaps, are displayed.
     
    $ snap interfaces <snap>:<slot or plug>
    
    Lists only the specified slot or plug.
    
    $ snap interfaces <snap>
    
    Lists the slots offered and plugs used by the specified snap.
    
    $ snap interfaces -i=<interface> [<snap>]
    
    Filters the complete output so only plugs and/or slots matching the provided details are listed.
fr: 
    La commande « interfaces » liste les interfaces disponibles dans le système.
    
    Par défaut, toutes les prises et tous les connecteurs, utilisés et offerts par tous les paquets Snap, sont affichés.
     
    $ snap interfaces <snap>:<prise ou connecteur>
    
    Liste uniquement les prises ou les connecteurs spécifiés.
    
    $ snap interfaces <snap>
    
    Liste les prises offertes et les connecteurs utilisés par le paquet Snap spécifié.
    
    $ snap interfaces -i=<interface> [<snap>]
    
    Filtre toute la sortie de manière à ce que seuls les connecteurs et/ou les prises correspondants aux détails fournis soient listés.

en: 
    The known command shows known assertions of the provided type.
    If header=value pairs are provided after the assertion type, the assertions
    shown must also have the specified headers matching the provided values.
fr: 
    La commande « known » affiche les assertions connues du type fourni.
    Si les paires en-tête=valeur sont fournies après le type d'assertion, les assertions
    affichées doivent alors avoir leurs en-têtes correspondant aux valeurs fournies.

en: 
    The list command displays a summary of snaps installed in the current system.
fr: 
    La commande « list » affiche un résumé des paquets Snap installés sur le système actuel.

en: 
    The login command authenticates on snapd and the snap store and saves credentials
    into the ~/.snap/auth.json file. Further communication with snapd will then be made
    using those credentials.
    
    Login only works for local users in the sudo, admin or wheel groups.
    
    An account can be setup at https://login.ubuntu.com
fr: 
    La commande « login » authentifie vis-à-vis de Snapd et de la logithèque et enregistre les
    identifiants dans le fichier ~/.snap/auth.json. Les communications à venir seront alors effectuées en
    utilisant ces identifiants.
    
    La connexion marche uniquement pour des utilisateurs locaux des groupes sudo, admin ou wheel.
    
    Un compte peut être configuré sur https://login.ubuntu.com

en: 
    The managed command will print true or false informing whether
    snapd has registered users.
fr: 
    La commande « managed » affiche vrai ou faux, selon
    que Snapd ait des utilisateurs enregistrés ou pas.

en: 
    The pack command packs the given snap-dir as a snap.
fr: 
    La commande pack prépare le répertoire snap comme un snap.

en: 
    The prefer command enables all aliases of the given snap in preference
    to conflicting aliases of other snaps whose aliases will be disabled
    (removed for manual ones).
fr: 
    La commande « prefer » active tous les alias du paquet Snap donné 
    et désactive tous les alias des paquets Snap qui entrent en conflit avec 
    ceux-ci (ou les supprime, dans le cas des alias manuels).

en: 
    The publisher of snap %q has indicated that they do not consider this revision
    to be of production quality and that it is only meant for development or testing
    at this point. As a consequence this snap will not refresh automatically and may
    perform arbitrary system changes outside of the security sandbox snaps are
    generally confined to, which may put your system at risk.
    
    If you understand and want to proceed repeat the command including --devmode;
    if instead you want to install the snap forcing it into strict confinement
    repeat the command including --jailmode.
fr: 
    Les éditeurs du snap %q ont indiqué que la qualité de cette version est inférieure
    à celle de production et qu'elle n'est, à ce jour, destinée qu'à des fins de développement 
    ou de test. Par conséquent, ce snap ne se met pas à jour automatiquement et pourrait
    entraîner des modifications arbitraires du système en dehors du bac à sable de sécurité où 
    les snaps sont habituellement confinés, pouvant faire courir un risque à votre système.
    
    Si vous comprenez et que vous souhaitez continuer, répétez la commande en ajoutant --devmode ;
    sinon, si vous souhaitez installer le snap en le contraignant dans un confinement strict,
    répétez la commande en ajoutant --jailmode.

en: 
    The refresh command refreshes (updates) the named snap.
fr: 
    La commande « refresh » actualise (met à jour) le paquet Snap cité.

en: 
    The remove command removes the named snap from the system.
    
    By default all the snap revisions are removed, including their data and the common
    data directory. When a --revision option is passed only the specified revision is
    removed.
fr: 
    La commande « remove » supprime du système le paquet Snap indiqué.
    
    Par défaut, toutes les versions du paquet Snap sont supprimées, y compris leurs données et 
    le répertoire commun de données. Quand une option « --revision » est fournie en argument, seule la
    version spécifiée est supprimée.

en: 
    The repair command shows the details about one or multiple repairs.
fr: 
    La commande repair affiche les détails d'une ou de plusieurs réparations.

en: 
    The repairs command lists all processed repairs for this device.
fr: 
    La commande repair répertorie toutes les réparations traitées pour ce périphérique.

en: 
    The restart command restarts the given services of the snap. If executed from the
    "configure" hook, the services will be restarted after the hook finishes.
fr: 
    La commande restart redémarre les services donnés du snap. Lorsqu'elle est exécutée depuis
    le point d'accroche « configuration », les services seront redémarrés à la fin du point d'accroche.

en: 
    The revert command reverts the given snap to its state before
    the latest refresh. This will reactivate the previous snap revision,
    and will use the original data that was associated with that revision,
    discarding any data changes that were done by the latest revision. As
    an exception, data which the snap explicitly chooses to share across
    revisions is not touched by the revert process.
fr: 
    La commande « revert » rétablit le paquet Snap donné vers son état avant
    la dernière actualisation. Cela réactivera la précédente révision du paquet Snap et
    utilisera les données d'origine qui étaient associées à cette révision,
    éliminant tout changement dans les données qui aurait été effectué par la dernière révision.
    En tant qu'exception, les données que la paquet Snap choisit explicitement de partager entre
    les révisions ne sont pas touchées par le processus de rétablissement.

en: 
    The set command changes the provided configuration options as requested.
    
        $ snap set snap-name username=frank password=$PASSWORD
    
    All configuration changes are persisted at once, and only after the
    snap's configuration hook returns successfully.
    
    Nested values may be modified via a dotted path:
    
        $ snap set author.name=frank
fr: 
    La commande « set » change les options de configurations fournies comme demandé.
    
        $ snap set snap-name username=frank password=$MOT-DE-PASSE
    
    Tous les changements de configuration sont conservés en une seule fois, et 
    seulement après que le point d'accroche de configuration du paquet Snap
    ait été correctement exécuté.
    
    Les valeurs imbriquées peuvent être modifiées via l'indication d'un chemin 
    séparé par des points :
    
        $ snap set author.name=frank

en: 
    The set command changes the provided configuration options as requested.
    
        $ snapctl set username=frank password=$PASSWORD
    
    All configuration changes are persisted at once, and only after the hook
    returns successfully.
    
    Nested values may be modified via a dotted path:
    
        $ snapctl set author.name=frank
    
    Plug and slot attributes may be set in the respective prepare and connect hooks by
    naming the respective plug or slot:
    
        $ snapctl set :myplug path=/dev/ttyS0
fr: 
    La commande « set » modifie les options de configuration fournies comme demandé.
    
        $ snapctl set username=frank password=$MOT-DE-PASSE
    
    Tous les changements de configuration sont conservés en une seule fois et 
    seulement après que le point d'accroche de configuration du paquet Snap
    ait été correctement exécuté.
    
    Les valeurs imbriquées peuvent être modifiées via l'indication d'un chemin 
    séparé par des points :
    
        $ snapctl set author.name=frank
    
    Les attributs des prises et des connecteurs peuvent être définis dans les points d'accroche
    « prepare » et « connect » respectifs en indiquant le connecteur ou la prise voulu(e) :
    
        $ snapctl set :monconnecteur path=/dev/ttyS0

en: 
    The start command starts the given services of the snap. If executed from the
    "configure" hook, the services will be started after the hook finishes.
fr: 
    La commande start démarre les services donnés du snap. Lorsqu'elle est exécutée depuis
    le point d'accroche « configuration », les services seront redémarrés à la fin du point d'accroche.

en: 
    The stop command stops the given services of the snap. If executed from the
    "configure" hook, the services will be stopped after the hook finishes.
fr: 
    La commande stop arrête les services donnés du snap. Lorsqu'elle est exécutée depuis
    le point d'accroche « configuration », les services seront redémarrés à la fin du point d'accroche.

en: 
    The switch command switches the given snap to a different channel without
    doing a refresh.
fr: 
    La commande switch bascule le snap donné sur un canal différent sans
    réactualiser.

en: 
    The tasks command displays a summary of tasks associated to an individual change.
fr: 
    La commande tasks affiche un résumé des tâches associées à un changement individuel.

en: 
    The try command installs an unpacked snap into the system for testing purposes.
    The unpacked snap content continues to be used even after installation, so
    non-metadata changes there go live instantly. Metadata changes such as those
    performed in snap.yaml will require reinstallation to go live.
    
    If snap-dir argument is omitted, the try command will attempt to infer it if
    either snapcraft.yaml file and prime directory or meta/snap.yaml file can be
    found relative to current working directory.
fr: 
    La commande « try » installe un paquet Snap non dépaqueté au sein du système dans le cadre de tests.
    Le contenu de celui-ci continue à être utilisé même après l'installation, les modifications non relatives aux métadonnées
    faites à ce niveau prennent donc effet instantanément. Les modifications de métadonnées telles que celles
    effectuées dans snap.yaml nécessiteront une réinstallation pour prendre effet.
    
    Si l'argument « snap-dir » est omis, la commande « try » essayera de le déduire
    si soit le fichier snapcraft.yaml et le répertoire principal, soit le fichier meta/snap.yaml sont trouvés
    à proximité du répertoire de travail actuel.

en: 
    The unalias command tears down a manual alias when given one or disables all aliases of a snap, removing also all manual ones, when given a snap name.
fr: 
    La commande « unalias » enlève l'alias manuel donné ou, si le nom d'un paquet Snap est donné, désactive tous les alias du paquet Snap, en supprimant ses alias manuels.

en: 
    The version command displays the versions of the running client, server,
    and operating system.
fr: 
    La commande « version » affiche les versions du client, du serveur et du
    système d'exploitation en cours d'exécution.

en: 
    The watch command waits for the given change-id to finish and shows progress
    (if available).
fr: 
    La commande « watch » attend que la commande « change-id » indiquée
    soit terminée et affiche l'état d'avancement (si disponible).

en: 
    The whoami command prints the email the user is logged in with.
fr: 
    La commande « whoami » affiche l'adresse électronique avec lequel l'utilisateur
    est connecté.

en: 
    This revision of snap %q was published using classic confinement and thus may
    perform arbitrary system changes outside of the security sandbox that snaps are
    usually confined to, which may put your system at risk.
    
    If you understand and want to proceed repeat the command including --classic.
fr: 
    Cette version du paquet Snap %q a été publiée avec un confinement classique.
    Elle pourrait donc apporter des modifications arbitraires au système, au-delà de
    l'espace mémoire protégé (« sandbox ») dans lequel les paquets Snap sont
    généralement confinés, ce qui peut créer un risque pour votre système.
    
    Si vous comprenez ceci et souhaitez néanmoins poursuivre, répétez la commande 
    en y ajoutant l'option « --classic ».

en: a single snap name is needed to specify mode or channel flags
fr: un nom de paquet Snap unique est nécessaire pour spécifier les marqueurs de mode ou de canal

en: a single snap name is needed to specify the revision
fr: un nom de paquet Snap unique est nécessaire pour spécifier la révision

en: a single snap name must be specified when ignoring validation
fr: le nom d'un seul paquet Snap doit être spécifié lorsque la validation est ignorée

en: active
fr: actif

en: auto-refresh: all snaps are up-to-date
fr: auto-refresh : tous les snaps sont mis à jour

en: bought
fr: acheté

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: broken
fr: cassé

en: cannot buy snap: %v
fr: impossible d'acheter le paquet Snap : %v

en: cannot buy snap: invalid characters in name
fr: impossible d'acheter le paquet Snap : caractères invalides dans le nom

en: cannot buy snap: it has already been bought
fr: impossible d'acheter le paquet Snap : celui-ci a déjà été acheté

note: TRANSLATORS: %q is the directory whose creation failed, %v the error message
en: cannot create %q: %v
fr: impossible de créer %q : %v

en: cannot create assertions file: %v
fr: impossible de créer le fichier d'assertions : %v

note: TRANSLATORS: %q gets the snap name, %v gets the resulting error message
en: cannot extract the snap-name from local file %q: %v
fr: impossible d'extraire le nom du paquet Snap à partir du fichier local %q : %v

en: cannot find app %q in %q
fr: impossible de trouver l'application %q dans %q

en: cannot find hook %q in %q
fr: impossible de trouver le point d'accroche %q dans %s

note: TRANSLATORS: %q gets the snap name, %v the list of things found when trying to list it
en: cannot get data for %q: %v
fr: impossible d'obtenir des données pour %q : %v

note: TRANSLATORS: %q gets what the user entered, %v gets the resulting error message
en: cannot get full path for %q: %v
fr: impossible d'obtenir le chemin complet pour %q : %v

en: cannot get the current user: %s
fr: impossible d'obtenir l'utilisateur actuel : %s

en: cannot get the current user: %v
fr: impossible d'obtenir le nom de l'utilisateur actuel : %v

en: cannot mark boot successful: %s
fr: impossible de marquer le démarrage comme réussi : %s

en: cannot open the assertions database: %v
fr: impossible d'ouvrir la base de données d'assertions : %v

en: cannot read assertion input: %v
fr: impossible de lire l'assertion d'entrée : %v

note: TRANSLATORS: %v the error message
en: cannot read symlink: %v
fr: impossible de lire le lien symbolique : %v

en: cannot resolve snap app %q: %v
fr: impossible de corriger l'application Snap %q : %v

en: cannot sign assertion: %v
fr: impossible de signe l'assertion : %v

en: cannot update the 'current' symlink of %q: %v
fr: impossible de mettre à jour le lien symbolique actuel de %q : %v

note: TRANSLATORS: %q is the key name, %v the error message
en: cannot use %q key: %v
fr: impossible d'utiliser la clé %q : %v

en: cannot use change ID and type together
fr: impossible de changer l'identifiant et le type en même temps

en: cannot use devmode and jailmode flags together
fr: impossible d'utiliser les marqueurs devmode et jailmode ensemble

en: cannot validate owner of file %s
fr: impossible de valider le propriétaire du fichier %s

en: cannot write new Xauthority file at %s: %s
fr: impossible d'écrire un nouveau fichier Xauthority sur %s : %s

en: change finished in status %q with no error message
fr: le changement s'est terminé au statut %q sans message d'erreur

en: classic confinement requires snaps under /snap or symlink from /snap to %s
fr: un confinement classique nécessite des snaps sous /snap ou un lien symbolique depuis /snap vers %s

en: created user %q
fr: utilisateur %q créé

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: disabled
fr: désactivé

en: email:
fr: courriel :

en: enabled
fr: activé

en: error: %v
fr: erreur : %v

en: error: the `<snap-dir>` argument was not provided and couldn't be inferred
fr: erreur : l'argument <snap-dir> n'a pas été fourni et n'a pas pu être déduit

en: get which option?
fr: obtenir quelle option ?

en: inactive
fr: inactif

en: interface attributes can only be read during the execution of interface hooks
fr: les attributs d'interface ne peuvent être lus que pendant l'exécution des points d'accroche d'interface

en: interface attributes can only be set during the execution of prepare hooks
fr: les attributs d'interface ne peuvent être définis que pendant l'exécution des points d'accroche d'interface

en: internal error, please report: running %q failed: %v
fr: erreur interne, veuillez le signaler : l'exécution de %q a échoué : %v

en: internal error: cannot find attrs task
fr: erreur interne : impossible de trouver la tâche attrs

en: internal error: cannot find plug or slot data in the appropriate task
fr: erreur interne : impossible de trouver les données de connecteur ou de prise dans la tâche appropriée

en: internal error: cannot get %s from appropriate task
fr: erreur interne : impossible de trouver %s dans la tâche appropriée

en: invalid argument for flag ‘-n’: expected a non-negative integer argument, or “all”.
fr: argument invalide pour le marqueur « -n' » : un argument entier positif ou « all » est attendu.

en: invalid attribute: %q (want key=value)
fr: attribut invalide : %q (clé=valeur attendu)

en: invalid configuration: %q (want key=value)
fr: configuration invalide : %q (clé=valeur attendue)

en: invalid header filter: %q (want key=value)
fr: filtre d'en-tête invalide: %q (clé=valeur attendu)

en: invalid parameter: %q (want key=value)
fr: paramètre invalide: %q (clé=valeur attendu)

en: invalid value: %q (want snap:name or snap)
fr: valeur invalide : %q (snap:nom ou snap attendue)

en: key name %q is not valid; only ASCII letters, digits, and hyphens are allowed
fr: le nom de clé %q n'est pas valide ; seuls les nombres, les lettres ASCII et les tirets sont autorisés

en: missing snap-confine: try updating your snapd package
fr: Snap-confine manquant : essayez de mettre à jour votre paquet Snapd

en: need the application to run as argument
fr: besoin que l'application soit exécutée comme un argument

en: no changes found
fr: aucun changement trouvé

en: no changes of type %q found
fr: aucun changement trouvé pour le type %q

en: no interfaces currently connected
fr: aucune interface actuellement connectée

en: no interfaces found
fr: aucune interface trouvée

en: no matching snaps installed
fr: aucun paquet Snap correspondant installé

en: no such interface
fr: pas une telle interface

en: no valid snaps given
fr: aucun paquet Snap valide n'a été indiqué

en: please provide change ID or type with --last=<type>
fr: veuillez fournir l'identifiant de modification ou le type avec --last=<type>

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: private
fr: privé

en: reboot scheduled to update the system - temporarily cancel with 'sudo shutdown -c'
fr: redémarrage programmé pour mettre à jour le système - annulation temporaire possible via « sudo shutdown -c »

en: repairs are not available on a classic system
fr: les réparations ne sont pas disponibles sur un système classique

en: set failed: %v
fr: le paramétrage a échoué : %v

en: set which option?
fr: définir quelle option ?

note: TRANSLATORS: %%q will become a %q for the snap name; %q is whatever foo the user used for --revision=foo
en: snap %%q not found (at least at revision %q)
fr: snap %%q non trouvé (au moins à la révision %q)

note: TRANSLATORS: %%q will become a %q for the snap name; %q is whatever foo the user used for --channel=foo
en: snap %%q not found (at least in channel %q)
fr: snap %%q non trouvé (au moins dans le canal %q)

en: snap %q has no updates available
fr: le snap %q n'a aucune mise à jour disponible

en: snap %q is already installed, see "snap refresh --help"
fr: le paquet Snap %q est déjà installé, voir « snap refresh --help »

en: snap %q not found
fr: snap %q non trouvé

note: TRANSLATORS: free as in gratis
en: snap is free
fr: le paquet Snap est gratuit

en: too many arguments for command
fr: trop d'arguments pour la commande

note: TRANSLATORS: %q is the hook name; %s a space-separated list of extra arguments
en: too many arguments for hook %q: %s
fr: trop d'arguments pour le point d'accroche %q : %s

note: TRANSLATORS: the %s is the list of extra arguments
en: too many arguments: %s
fr: trop d'arguments : %s

en: unable to contact snap store
fr: impossible de contacter la logithèque de paquets Snap

en: unavailable
fr: indisponible

en: unknown attribute %q
fr: attribut %q inconnu

en: unknown command %q, see "snap --help"
fr: commande %q inconnue, voir « snap --help »

en: unknown plug or slot %q
fr: prise ou connecteur %q inconnu(e)

en: unknown service: %q
fr: service inconnu : %q

en: warning:	no snap found for %q
fr: avertissement :	aucun snap trouvé pour %q

en: Authenticate on snap daemon
fr: S'authentifier sur le démon Snap

en: Authorization is required to authenticate on the snap daemon
fr: L'autorisation est requise pour l'authentification sur le démon snap

en: Install, update, or remove packages
fr: Installer, mettre à jour ou supprimer des paquets

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
fr: L'authentification est requise pour installer, mettre à jour ou supprimer des paquets

en: Connect, disconnect interfaces
fr: Connecter, déconnecter les interfaces

en: Authentication is required to connect or disconnect interfaces
fr: L'authentification est requise pour connecter ou déconnecter des interfaces
