snapd - en to it translation catalogue (47 entries)

note: TRANSLATORS: the first %q will be the (quoted) snap name, the second a channel
en: %q switched to the %q channel
it: %q è passato al canale %q

note: TRANSLATORS: 1. snap name, 2. snap version (keep those together please). the 3rd %s is a path (where it's mounted from).
en: %s %s mounted from %s
it: %s %s montato da %s

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (see "snap login --help")
it: %s (consultare "snap login --help")

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
it: %s (provare con sudo)

en: %s already installed
it: %s già installata

en: %s disabled
it: %s disabilitata

en: %s enabled
it: %s abilitata

en: %s not installed
it: %s non installata

en: %s removed
it: %s rimossa

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
it: %s ripristinata a %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' installed")
en: %s%s %s from '%s' installed
it: %s%s %s da "%s" installata

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' refreshed")
en: %s%s %s from '%s' refreshed
it: %s%s %s da "%s" aggiornata

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
it: %s%s %s installata

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
it: %s%s %s aggiornata

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <alias-or-snap>
it: <alias-o-snap>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <change-id>
it: <id-modifica>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <conf value>
it: <valore conf>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
it: <nomefile>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <interface>
it: <interfaccia>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
it: <nome-chiave>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
it: <chiave>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <root-dir>
it: <dir-root>

en: Abort a pending change
it: Annulla una modifica in corso

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were added
en: Added
it: Aggiunta

en: All snaps up to date.
it: Tutte le snap aggiornate.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
it: Comando alternativo da eseguire

en: Bad code. Try again:
it: Codice errato, riprovare:

en: Buys a snap
it: Acquista una snap

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Change ID
it: Id modifica

en: Command	Alias	Notes
it: Comando	Alias	Note

en: Confirm passphrase:
it: Conferma passphrase:

en: Disable %q snap
it: Disabilita snap %q

en: Disables a snap in the system
it: Disabilita una snap nel sistema

en: Enable %q snap
it: Abilita snap %q

en: Install %q snap
it: Installa snap %q

en: Install %q snap from %q channel
it: Installa snap %q dal canale %q

en: Install %q snap from file
it: Installa snap %q da file

en: Install %q snap from file %q
it: Installa snap %q dal file %q

en: Install snap %q
it: Installa snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Install snaps %s
it: Installa snap %s

en: Try %q snap from %s
it: Provcare %q snap da %s

en: Authenticate on snap daemon
it: Autenticazione col demone snap

en: Authorization is required to authenticate on the snap daemon
it: È richiesto autenticarsi col demone snap

en: Install, update, or remove packages
it: Installa, aggiorna o rimuove pacchetti

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
it: È richiesto autenticarsi per installare, aggiornare o rimuovere pacchetti

en: Connect, disconnect interfaces
it: Connetti/Disconnetti interfacce

en: Authentication is required to connect or disconnect interfaces
it: È richiesto autenticarsi per connettere/disconnettere interfacce
