snapd - en to ru translation catalogue (120 entries)

en: %s (delta)
ru: %s (разница)

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (see "snap login --help")
ru: %s (смотрите "snap login --help")

en: -r can only be used with --hook
ru: -r можно использовать только с --hook

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <alias-or-snap>
ru: <псевдоним-или-пакет>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <alias>
ru: <псевдоним>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion file>
ru: <файл подтверждения>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion type>
ru: <тип подтверждения>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <change-id>
ru: <смена ID>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <conf value>
ru: <конфигурационное значение>

note: TRANSLATORS: This is a noun, and it needs to begin with < and end with > TRANSLATORS: This is a noun and it needs to begin with < and end with >
en: <email>
ru: <почта>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
ru: <имя файла>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <header filter>
ru: <фильтр заголовков>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <interface>
ru: <интерфейс>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
ru: <имя ключа>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
ru: <ключ>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <model-assertion>
ru: <модель подтверждения>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
ru: <запрос>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <root-dir>
ru: <корневая директория>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <service>
ru: <сервис>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<plug>
ru: <пакет>:<штекер>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<slot or plug>
ru: <пакет>:<гнездо или штекер>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<slot>
ru: <пакет>:<гнездо>

en: Abort a pending change
ru: Прервать отложенное внесение изменений

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were added
en: Added
ru: Добавлено

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Advise on snaps that provide the given command
ru: Рекомендации по пакетам, которые предоставляют данную команду

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alias for --dangerous (DEPRECATED)
ru: То же, что и --dangerous (УСТАРЕЛО)

en: All snaps up to date.
ru: Все пакеты актуальны.

en: Allow opening file?
ru: Разрешить открытие файла?

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Allow refresh attempt on snap unknown to the store
ru: Разрешить попытку обновления неизвестного пакета в магазине

en: Allow settings change?
ru: Разрешить изменение настроек?

en: Allow snap %q to change %q to %q ?
ru: Разрешить пакету %q изменить с %q на %q ?

en: Allow snap %q to open file %q?
ru: Разрешить пакету %q открыть файл %q?

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
ru: Альтернативная команда для выполнения

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return document, even with single key
ru: Всегда возвращать документ, даже с одним ключом

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return list, even with single key
ru: Всегда возвращать список, даже с одним ключом

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter (unless it's "login.ubuntu.com"). Also, note users on login.ubuntu.com can have multiple email addresses.
en: An email of a user on login.ubuntu.com
ru: Адрес эл. почты пользователя login.ubuntu.com

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: As well as starting the service now, arrange for it to be started on boot.
ru: При запуске службы сейчас, упорядочивание произойдёт при начальной загрузке.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: As well as stopping the service now, arrange for it to no longer be started on boot.
ru: При остановке службы сейчас, упорядочивание не будет производится при начальной загрузке.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion file
ru: Файл подтверждения

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion type name
ru: Тип подтверждения

en: Auto-refresh %d snaps
ru: Автоматически обновить %d пакеты

en: Auto-refresh snap %q
ru: Автоматически обновить %q пакет

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Auto-refresh snaps %s
ru: Автоматически обновить пакеты %s

en: Bad code. Try again:
ru: Неправильный код. Повторите снова:

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Change ID
ru: Изменить идентификатор

en: Changes configuration options
ru: Изменение параметров конфигурации

en: Command	Alias	Notes
ru: Команда	Псевдоним	Заметки

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Configuration value (key=value)
ru: Значение конфигурации (ключ=значение)

en: Confirm passphrase:
ru: Подтверждение пароля:

en: Connect %s:%s to %s:%s
ru: Подключить %s:%s к %s:%s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to a specific snap or snap:name
ru: Ограничить перечень конкретным пакетом или пакет:имя

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to specific interfaces
ru: Ограничить перечень указанными интерфейсами

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to those matching header=value
ru: Ограничить перечень по параметру заголовок=значение

en: Copy snap %q data
ru: Скопировать данные пакета %q

en: Create cryptographic key pair
ru: Создать пару криптографических ключей

en: Delete cryptographic key pair
ru: Удалить криптографическую ключевую пару

en: Disable %q snap
ru: Отключить %q пакет

en: Disable aliases for snap %q
ru: Отключить псевдонимы для пакета %q

en: Disable all aliases for snap %q
ru: Отключить все псевдонимы для пакета %q

en: Discard interface connections for snap %q (%s)
ru: Отклонить интерфейсные подключения к пакету %q (%s)

en: Disconnect %s:%s from %s:%s
ru: Разъединить %s:%s от %s:%s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Do not wait for the operation to finish but just print the change id.
ru: Не ждать окончания операции, но напечатать идентификатор изменений

en: Download snap %q%s from channel %q
ru: Скачать пакет %q%s с канала %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Download the given revision of a snap, to which you must have developer access
ru: Скачать заданную ревизию пакета, к которой требуется доступ разработчика

en: Email address:
ru: Адрес электронной почты:

en: Enable %q snap
ru: Задействовать %q пакет

en: Ensure prerequisites for %q are available
ru: Проверка доступности необходимых компонентов %q

en: Export cryptographic public key
ru: Экспорт открытого криптографического ключа

en: Fetch and check assertions for snap %q%s
ru: Получить и проверить подтверждение для пакета %q%s

en: Fetching assertions for %q
ru: Получение подтверждения для %q

en: Fetching snap %q
ru: Получение пакета %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force adding the user, even if the device is already managed
ru: Принудительное добавление пользователя, даже если устройство уже под управлением

en: Generate device key
ru: Сгенерировать ключ устройства

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Generate the manpage
ru: Сгенерировать страницу man

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grant sudo access to the created user
ru: Предоставить доступ к команде sudo созданному пользователю

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Hook to run
ru: Перехватить для запуска

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the signer
ru: Идентификатор подписавшего

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the snap package associated with the build
ru: Идентификатор пакета, ассоциированный со сборкой

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: If the service has a reload command, use it instead of restarting.
ru: Если служба содержит команду обновления, использовать её вместо повторного запуска.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Ignore validation by other snaps blocking the refresh
ru: Пропускать проверку другими пакетами, препятствующими обновлению

en: In order to buy %q, you need to agree to the latest terms and conditions. Please visit https://my.ubuntu.com/payment/edit to do this.
    
    Once completed, return here and run 'snap buy %s' again.
ru: Чтобы приобрести %q, вам необходимо принять актуальные условия соглашения. 
    Посетите https://my.ubuntu.com/payment/edit, чтобы сделать это.
    
    После завершения, вернитесь сюда и выполните 'snap buy %s' повторно.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Include unused interfaces
ru: Включать неиспользуемые интерфейсы

en: Initialize device
ru: Инициализировать устройство

en: Install %q snap from %q channel
ru: Установить %q пакет с канала %q

en: Install %q snap from file
ru: Установить %q пакет из файла

en: Install %q snap from file %q
ru: Установить %q пакет из файла %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the beta channel
ru: Установить из бета-канала

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the candidate channel
ru: Установить из канала кандидатов

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the stable channel
ru: Установить из канала стабильных версий

en: Install snap %q
ru: Установить snap-пакет %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Install snaps %s
ru: Установить пакеты %s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given revision of a snap, to which you must have developer access
ru: Установить указанную ревизию пакета, к которой требуется доступ разработчика

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given snap file even if there are no pre-acknowledged signatures for it, meaning it was not verified and could be dangerous (--devmode implies this)
ru: Установить указанный файл пакета, даже если для него, не имеется заблаговременно признанных подписей, это означает, что он не был проверен и может быть опасен (--devmode оговаривает это)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given snap without enabling its automatic aliases
ru: Установить указанный пакет без задействования его автоматических псевдонимов

en: List a change's tasks
ru: Перечислить задания изменения

en: List cryptographic keys
ru: Перечислить криптографические ключи

en: List installed snaps
ru: Перечислить установленные пакеты

en: List system changes
ru: Перечислить изменения в системе

en: Lists all repairs
ru: Перечислить все произведённые исправления

en: Login successful
ru: Вход произведён

en: Make current revision for snap %q unavailable
ru: Сделать действующую ревизию пакета %q недоступной

en: Make snap %q (%s) available to the system
ru: Сделать пакет %q (%s) доступным в системе

en: Make snap %q unavailable to the system
ru: Сделать пакет %q недоступным в системе

en: Make snap %q%s available to the system
ru: Сделать пакет %q%s доступным в системе

en: Mark system seeded
ru: Отметить как распространяемый системой

en: Mount snap %q%s
ru: Подключить пакет %q%s

en: Name	Summary
ru: Название	Описание

en: Passphrase:
ru: Парольная фраза:

en: Print the version and exit
ru: Вывести версию и выйти

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The output directory
ru: Выходной каталог

en: Waiting for server to restart
ru: Ожидание перезапуска сервера

note: TRANSLATORS: %q is the directory whose creation failed, %v the error message
en: cannot create %q: %v
ru: не удалось создать %q: %v

note: TRANSLATORS: %q gets the snap name, %v the list of things found when trying to list it
en: cannot get data for %q: %v
ru: не удалось получить данные для %q: %v

note: TRANSLATORS: %q gets what the user entered, %v gets the resulting error message
en: cannot get full path for %q: %v
ru: не удалось получить полный путь для %q: %v

en: cannot get the current user: %v
ru: не удалось получить текущего пользователя: %v

en: error: %v
ru: ошибка: %v

en: key name %q is not valid; only ASCII letters, digits, and hyphens are allowed
ru: недопустимое имя ключа %q; разрешены только буквы ASCII, цифры и дефисы

en: too many arguments for command
ru: слишком много аргументов для команды

note: TRANSLATORS: the %s is the list of extra arguments
en: too many arguments: %s
ru: слишком много аргументов: %s

en: unknown command %q, see "snap --help"
ru: неизвестная команда %q, см. "snap --help"
