snapd - en to uk translation catalogue (295 entries)

en: %q does not contain an unpacked snap.
    
    Try "snapcraft prime" in your project directory, then "snap try" again.
uk: %q не містить розпакований snap-пакунок.
    
    Спробуйте виконати «snapcraft prime» у каталозі проекту, а потім знову «snap try».

note: TRANSLATORS: the first %q will be the (quoted) snap name, the second a channel
en: %q switched to the %q channel
uk: %q перемкнувся на канал %q

note: TRANSLATORS: 1. snap name, 2. snap version (keep those together please). the 3rd %s is a path (where it's mounted from).
en: %s %s mounted from %s
uk: %s %s змонтовано з %s

en: %s (delta)
uk: %s (дельта)

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (see "snap login --help")
uk: %s (див. «snap login --help»)

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
uk: %s (спробуйте з sudo)

en: %s already installed
uk: %s вже встановлено

en: %s disabled
uk: %s вимкнено

en: %s enabled
uk: %s увімкнено

en: %s not installed
uk: %s не встановлено

en: %s removed
uk: %s вилучено

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
uk: %s повернуто до %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' installed")
en: %s%s %s from '%s' installed
uk: %s%s %s з «%s» встановлено

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' refreshed")
en: %s%s %s from '%s' refreshed
uk: %s%s %s з «%s» оновлено

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
uk: %s%s %s встановлено

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
uk: %s%s %s оновлено

en: --list does not take mode nor channel flags
uk: --list не приймає ані прапори режиму, ані прапори каналу

en: --time does not take mode nor channel flags
uk: --time не приймає ані прапори режиму, ані прапори каналу

en: -r can only be used with --hook
uk: -r може бути використано лише з --hook

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <alias-or-snap>
uk: <синонім-або-snap>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <alias>
uk: <синонім>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion file>
uk: <файл перевірки>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion type>
uk: <тип перевірки>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <change-id>
uk: <змінити-id>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <conf value>
uk: <значення конф>

note: TRANSLATORS: This is a noun, and it needs to begin with < and end with > TRANSLATORS: This is a noun and it needs to begin with < and end with >
en: <email>
uk: <пошта>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
uk: <назва файлу>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <header filter>
uk: <фільтр заголовку>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <interface>
uk: <інтерфейс>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
uk: <назва-ключа>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
uk: <ключ>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <model-assertion>
uk: <модель-перевірки>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
uk: <запит>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <root-dir>
uk: <корен-кат>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<slot or plug>
uk: <snap>:<slot чи plug>

en: Abort a pending change
uk: Перервати очікувану зміну

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were added
en: Added
uk: Додано

en: Adds an assertion to the system
uk: Додає перевірку до системи

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alias for --dangerous (DEPRECATED)
uk: Синонім --dangerous (ЗАСТАРІЛО)

en: All snaps up to date.
uk: Всі snap-пакунки актуальні.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
uk: Альтернативна команда для запуску

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return document, even with single key
uk: Завжди повертати документ, навіть з одним ключем

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return list, even with single key
uk: Завжди повертати список, навіть з одним ключем

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter (unless it's "login.ubuntu.com"). Also, note users on login.ubuntu.com can have multiple email addresses.
en: An email of a user on login.ubuntu.com
uk: Електронна пошта користувача на login.ubuntu.com

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion file
uk: Файл перевірки

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion type name
uk: Назва типу перевірки

en: Authenticates on snapd and the store
uk: Автентифікація в snapd та в магазині

en: Bad code. Try again:
uk: Поганий код. Спробуйте ще раз:

en: Buys a snap
uk: Купівля snap-пакунку

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Change ID
uk: Змінюваний ідентифікатор

en: Changes configuration options
uk: Змінює параметри конфігурації

en: Command	Alias	Notes
uk: Команда	Синонім	Примітки

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Configuration value (key=value)
uk: Значення конфігурації (ключ=значення)

en: Confirm passphrase:
uk: Підтвердити пароль:

en: Connect %s:%s to %s:%s
uk: Приєднати %s:%s до %s:%s

en: Connects a plug to a slot
uk: Підключає надбудову до роз'єму

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to a specific snap or snap:name
uk: Обмежити список зазначеним snap-пакунком або snap:назва

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to specific interfaces
uk: Обмежити список зазначеними інтерфейсами

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to those matching header=value
uk: Обмежити список тими, що відповідають заголовок=значення

en: Copy snap %q data
uk: Копіюва дані  snap-пакунку %q

en: Create a cryptographic key pair that can be used for signing assertions.
uk: Створити пару криптографічного ключа, який можна використовувати для перевірок підпису.

en: Create cryptographic key pair
uk: Створити пару криптографічного ключа

en: Create snap build assertion
uk: Створити перевірку збірки snap-пакунку

en: Create snap-build assertion for the provided snap file.
uk: Створити перевірку збірки snap-пакунку для наданого snap-файлу.

en: Creates a local system user
uk: Створює користувача локальної системи

en: Delete cryptographic key pair
uk: Видалити пару криптографічного ключа

en: Delete the local cryptographic key pair with the given name.
uk: Видалити локальну пару криптографічного ключа з такою назвою.

en: Disable %q snap
uk: Вимкнути snap-пакунок %q

en: Disable aliases for snap %q
uk: Вимкнути синоніми для snap-пакунку %q

en: Disable all aliases for snap %q
uk: Вимкнути всі синоніми для snap-пакунку %q

en: Disables a snap in the system
uk: Вимикає snap-пакета в системі

en: Discard interface connections for snap %q (%s)
uk: Відхилити інтерфейсні з'єднання для snap %q (%s)

en: Disconnect %s:%s from %s:%s
uk: Від'єднати %s:%s від %s:%s

en: Disconnects a plug from a slot
uk: Від'єднує надбудову від роз'єма

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Do not wait for the operation to finish but just print the change id.
uk: Не чекати закінчення операції, тільки вивести змінюваний id.

en: Download snap %q%s from channel %q
uk: Завантажити snap-пакунок %q%s з каналу %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Download the given revision of a snap, to which you must have developer access
uk: Завантажити задану ревізію snap-пакунку, до якої потрібен доступ розробника

en: Downloads the given snap
uk: Завантаження зазначеного snap-пакунку

en: Email address:
uk: Адреса ел. пошти:

en: Enable %q snap
uk: Увімкнути %q snap-пакунок

en: Enables a snap in the system
uk: Вмикає snap-пакунок в системі

en: Export a public key assertion body that may be imported by other systems.
uk: Експорт органу перевірки відкритого ключа, який може імпортуватися іншими системами.

en: Export cryptographic public key
uk: Експорт криптографічного відкритого ключа

en: Fetching assertions for %q
uk: Видобування перевірок для %q

en: Fetching snap %q
uk: Отримання snap-пакунку %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Filename of the snap you want to assert a build for
uk: Назва файла snap-пакунка, який ви хочете перевірити для збірки

en: Finds packages to install
uk: Пошук пакунків для встановлення

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force adding the user, even if the device is already managed
uk: Примусове додавання користувача, навіть якщо пристрій вже під керуванням

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force import on classic systems
uk: Примусовий імпорт на класичних системах

en: Format public key material as a request for an account-key for this account-id
uk: Форматувати матеріали відкритого ключа як запит на ключ облікового запису для цього ідентифікатора облікового запису

en: Generate device key
uk: Генерувати ключ пристрою

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Generate the manpage
uk: Генерувати довідкову сторінку (man)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grade states the build quality of the snap (defaults to 'stable')
uk: Оцінка визначає якість збірки snap-пакунку (за умовчанням - «stable»)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grant sudo access to the created user
uk: Надати доступ до команди sudo створеному користувачеві

en: Help
uk: Довідка

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Hook to run
uk: Пастка для запуску

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the signer
uk: Ідентифікатор підписувача

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the snap package associated with the build
uk: Ідентифікатор snap-пакунка, асоційований зі збіркою

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Ignore validation by other snaps blocking the refresh
uk: Пропускати перевірку іншими snap-пакунками, що перешкоджають оновленню

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Include unused interfaces
uk: Долучити невикористані інтерфейси

en: Initialize device
uk: Ініціалізувати пристрій

en: Inspects devices for actionable information
uk: Оглядає пристрої для отримання інформації, що піддається діям

en: Install %q snap
uk: Встановити snap-пакунок %q

en: Install %q snap from %q channel
uk: Встановити snap-пакунок %q з каналу %q

en: Install %q snap from file
uk: Встановити snap-пакунок %q з файлу

en: Install %q snap from file %q
uk: Встановити snap-пакунок %q з файлу %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the beta channel
uk: Встановити з бета-каналу

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the candidate channel
uk: Встановити з каналу-кандидата

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the edge channel
uk: Встановити з крайнього каналу

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the stable channel
uk: Встановити з стабільного каналу

en: Install snap %q
uk: Встановити snap-пакунок %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Install snaps %s
uk: Встановити snap-пакунки %s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given revision of a snap, to which you must have developer access
uk: Встановити задану ревізію snap-пакунку, до якої потрібен доступ розробника

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given snap without enabling its automatic aliases
uk: Встановити такий  snap-пакунок, не вмикаючи його автоматичні синоніми

en: Installs a snap to the system
uk: Встановлює snap-пакунок до системи

en: List a change's tasks
uk: Перерахувати завдання змін

en: List cryptographic keys
uk: Список криптографічних ключів

en: List cryptographic keys that can be used for signing assertions.
uk: Перелічити криптографічні ключі, які можна використовувати для підписування перевірок.

en: List installed snaps
uk: Список встановлених snap-пакунків

en: List system changes
uk: Список змін в системі

en: Lists aliases in the system
uk: Перерахувати синоніми в системі

en: Lists all repairs
uk: Список усіх відновлень

en: Lists interfaces in the system
uk: Перерахувати інтерфейси в системі

en: Lists snap interfaces
uk: Перерахувати інтерфейси snap-пакунків

en: Log out of the store
uk: Вийти з магазину

en: Login successful
uk: Вхід успішний

en: Make current revision for snap %q unavailable
uk: Зробити поточну редакцію для snap-пакунку %q недоступною

en: Make snap %q (%s) available to the system
uk: Зробити snap-пакунок %q (%s) доступним у системі

en: Make snap %q (%s) unavailable to the system
uk: Зробити snap-пакунок %q (%s) недоступним у системі

en: Make snap %q unavailable to the system
uk: Зробити snap-пакунок %q недоступним у системі

en: Make snap %q%s available to the system
uk: Зробити snap-пакунок %q%s доступним у системі

en: Mount snap %q%s
uk: Змонтувати snap %q%s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to create; defaults to 'default'
uk: Назва створюваного ключа, типова назва «default»

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to delete
uk: Назва ключа для видалення

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to export
uk: Назва ключа для експорту

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of the GnuPG key to use (defaults to 'default' as key name)
uk: Назва ключа GnuPG для використання (типове значення для назви ключа «default»)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of the key to use, otherwise use the default key
uk: Назва ключа для використання, в іншому випадку використовувати типовий ключ

en: Name	SHA3-384
uk: Назва	SHA3-384

en: Name	Summary
uk: Назва	Підсумок

en: Name	Version	Developer	Notes	Summary
uk: Назва	Версія	Розробник	Примітки	Резюме

en: Name	Version	Rev	Developer	Notes
uk: Назва	Версія	Редакція	Розробник	Примітки

en: No snaps are installed yet. Try "snap install hello-world".
uk: Жодних snap-пакунків ще не встановлено. Спробуйте «snap install hello-world»

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Output results in JSON format
uk: Вивести результати у форматі JSON

en: Passphrase:
uk: Парольна фраза:

en: Password of %q:
uk: Пароль для %q:

note: TRANSLATORS: %q, %q and %s are the snap name, developer, and price. Please wrap the translation at 80 characters.
en: Please re-enter your Ubuntu One password to purchase %q from %q
    for %s. Press ctrl-c to cancel.
uk: Будь ласка, повторно введіть ваш пароль Ubuntu One пароль для покупки %q з %q
    для %s. Натисніть ctrl-c для скасування.

en: Prefer aliases from a snap and disable conflicts
uk: Віддавати перевагу синонімам зі snap-пакунку та вимкнути конфлікти

en: Prefer aliases of snap %q
uk: Віддавати перевагу snap-пакунку %q

en: Prepare snap %q (%s)
uk: Підготувати snap-пакунок %q (%s)

en: Prepare snap %q%s
uk: Підготувати snap-пакунок %q%s

en: Print the version and exit
uk: Вивести версію та вийти

en: Prints configuration options
uk: Виведення параметрів конфігурації

en: Prints the confinement mode the system operates in
uk: Виведення режиму утримання, в якому працює система

en: Prints whether system is managed
uk: Виведення того, чи система керована

en: Prune automatic aliases for snap %q
uk: Очистити автоматичні псевдоніми для snap-пакунку %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in classic mode and disable security confinement
uk: Перевести snap у класичний режим і вимкнути обмеження безпеки

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in development mode and disable security confinement
uk: Перевести snap у режим розробника і вимкнути обмеження безпеки

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in enforced confinement mode
uk: Перевести snap у примусовий режим обмеження

en: Query the status of services
uk: Запит на стан послуг

en: Refresh %q snap
uk: Перечитати snap-пакунок %q

en: Refresh %q snap from %q channel
uk: Перечитати snap-пакунок %q з каналу %q

en: Refresh aliases for snap %q
uk: Перечитати синоніми для snap-пакунку %q

en: Refresh all snaps: no updates
uk: Перечитати всі snap-пакунки: немає оновлень

en: Refresh snap %q
uk: Перечитати snap-пакунок %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Refresh snaps %s
uk: Перечитати snap-пакунки %s

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Refresh snaps %s: no updates
uk: Перечитати snap-пакунки %s: немає оновлень

en: Refresh to the given revision
uk: Перечитати до такої редакції

en: Refreshes a snap in the system
uk: Перечитування snap-пакунків в системі

en: Remove %q snap
uk: Вилучити snap-пакунок %q

en: Remove aliases for snap %q
uk: Вилучити синоніми для snap-пакунку  %q

en: Remove data for snap %q (%s)
uk: Вилучити дані для snap-пакунку  %q (%s)

en: Remove manual alias %q for snap %q
uk: Вилучити ручний синонім %q для  snap-пакунку %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Remove only the given revision
uk: Вилучити лише таку редакцію

en: Remove security profile for snap %q (%s)
uk: Вилучити профіль безпеки для snap-пакунку  %q (%s)

en: Remove security profiles of snap %q
uk: Вилучити профілі безпеки для snap-пакунку %q

en: Remove snap %q
uk: Вилучити snap-пакунок %q

en: Remove snap %q (%s) from the system
uk: Вилучити snap-пакунок %q (%s) з системи

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Remove snaps %s
uk: Вилучити snap-пакунки %s

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were removed
en: Removed
uk: Вилучено

en: Removes a snap from the system
uk: Вилучення snap-пакунків з системи

en: Restart services
uk: Перезапустити служби

en: Restarted.
uk: Перезапущено.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Restrict the search to a given section
uk: Обмежити пошук певним розділом

en: Retrieve logs of services
uk: Видобути журнали служб

en: Revert %q snap
uk: Повернути %q snap-пакунок

en: Reverts the given snap to the previous state
uk: Повертає даний snap-пакунок до попереднього стану

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Run a shell instead of the command (useful for debugging)
uk: Запустити оболонку замість команди (стане в нагоді для зневадження)

en: Run the given snap command
uk: Запустити таку snap-команду

en: Run the given snap command with the right confinement and environment
uk: Запустити дану команду snap з належним обмеженням та середовищем

en: Runs debug commands
uk: Виконання команд зневадження

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Search private snaps
uk: Пошук серед приватних snap-пакунків

en: Sets up a manual alias
uk: Встановлення ручного синоніму

en: Setup alias %q => %q for snap %q
uk: Налаштувати синонім %q => %q для snap-пакунку %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show all revisions
uk: Показати всі редакції

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show auto refresh information but do not perform a refresh
uk: Показувати інформацію про автоматичне перечитування, але не виконувати перечитування

en: Show available snaps for refresh but do not perform a refresh
uk: Показати доступні snap-пакунки для перечитування, але не виконувати перечитування

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show details of a specific interface
uk: Показати подробиці для певного інтерфейсу

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show interface attributes
uk: Показати атрибути інтерфейсу

en: Shows known assertions of the provided type
uk: Показує відомі перевірки наданого типу

en: Shows version details
uk: Показ подробиць версії

en: Sign an assertion
uk: Підписати перевірку

en: Sign an assertion using the specified key, using the input for headers from a JSON mapping provided through stdin, the body of the assertion can be specified through a "body" pseudo-header.
uk: Підписати перевірку, використовуючи зазначений ключ, використовуючи введення для заголовків із відображення JSON, наданого через стандартне введення, орган перевірки можна вказати через псевдозаголовок «body».

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Snap name
uk: Назва snap-пакунку

en: Sorry, your payment method has been declined by the issuer. Please review your
    payment details at https://my.ubuntu.com/payment/edit and try again.
uk: Перепрошуємо, але ваш спосіб оплати не був прийнятий видавцем. Будь ласка, перегляньте
    деталі платежу на сторінці https://my.ubuntu.com/payment/edit і спробуйте знову.

en: Start services
uk: Запустити служби

en: Start the userd service
uk: Запустити службу userd

en: Started.
uk: Запущено.

en: Stop services
uk: Зупинити служби

en: Stopped.
uk: Зупинено.

en: Switch %q snap to %s
uk: Перемкнути snap-пакунок %q на %s

en: Switches snap to a different channel
uk: Перемикає snap-пакунок на інший канал

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Temporarily mount device before inspecting
uk: Тимчасово змонтувати пристрій перед перевіркою

en: Tests a snap in the system
uk: Перевірка snap-пакунків в системі

note: TRANSLATORS: %q and %s are the same snap name. Please wrap the translation at 80 characters.
en: Thanks for purchasing %q. You may now install it on any of your devices
    with 'snap install %s'.
uk: Дякуємо за придбання %q. Тепер ви можете встановити його на будь-який з ваших пристроїв
    з командою «snap install %s».

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter (unless it's "login.ubuntu.com")
en: The login.ubuntu.com email to login as
uk: Електронна адреса на login.ubuntu.com для входу як

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The model assertion name
uk: Назва моделі перевірки

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The output directory
uk: Вихідний каталог

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The snap to configure (e.g. hello-world)
uk: Snap-пакунок для налаштування (наприклад, hello-world)

en: This command logs the current user out of the store
uk: Ця команда здійснює вихід поточного користувача з магазину

en: Try %q snap from %s
uk: Спробуйте snap-пакунок %q з %s

en: Two-factor code:
uk: Двофакторний код:

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use known assertions for user creation
uk: Використовувати відомі перевірки для створення користувача

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use this channel instead of stable
uk: Використовувати цей канал замість стабільного

en: WARNING: failed to activate logging: %v
uk: ПОПЕРЕДЖЕННЯ: не вдалося активувати журналювання: %v

en: Waiting for server to restart
uk: Очікування перезапуску сервера

en: Watch a change in progress
uk: Спостерігати за поступом змін

en: Wrong again. Once more:
uk: Знову неправильно. Ще раз:

en: Xauthority file isn't owned by the current user %s
uk: Файл Xauthority не належить поточному користувачеві %s

en: Yes, yes it does.
uk: Так, це так.

note: TRANSLATORS: the %s is the argument given by the user to "snap changes"
en: "snap changes" command expects a snap name, try: "snap tasks %s"
uk: команда «snap changes» потребує назви snap-пакунку, спробуйте: «snap tasks %s»

en: 
    The abort command attempts to abort a change that still has pending tasks.
uk: 
    Команда abort намагатиметься скасувати зміну, в якій все ще присутні завдання, що очікують на виконання.

en: 
    The buy command buys a snap from the store.
uk: 
    Команда buy купує snap-пакунок в магазині.

en: 
    The changes command displays a summary of the recent system changes performed.
uk: 
    Команда changes відображає звіт останніх внесених системних змін.

en: active
uk: активний

en: bought
uk: придбаний

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: broken
uk: пошкоджений

en: cannot buy snap: %v
uk: неможливо придбати snap-пакунок: %v

en: cannot buy snap: invalid characters in name
uk: неможливо придбати snap-пакунок: неприпустимі символи в назві

en: cannot buy snap: it has already been bought
uk: неможливо придбати snap-пакунок: він вже придбаний

note: TRANSLATORS: %q is the directory whose creation failed, %v the error message
en: cannot create %q: %v
uk: неможливо створити %q: %v

en: cannot create assertions file: %v
uk: неможливо створити файл перевірок: %v

en: cannot find app %q in %q
uk: неможливо знайти програму %q в %q

note: TRANSLATORS: %q gets the snap name, %v the list of things found when trying to list it
en: cannot get data for %q: %v
uk: неможливо отримати дані для %q: %v

note: TRANSLATORS: %q gets what the user entered, %v gets the resulting error message
en: cannot get full path for %q: %v
uk: неможливо отримати повний шлях для %q: %v

en: cannot get the current user: %s
uk: неможливо отримати поточного користувача: %s

en: cannot get the current user: %v
uk: неможливо отримати поточного користувача: %v

en: cannot open the assertions database: %v
uk: неможливо відкрити базу даних перевірок: %v

en: cannot read assertion input: %v
uk: неможливо прочитати введення перевірки: %v

note: TRANSLATORS: %v the error message
en: cannot read symlink: %v
uk: неможливо прочитати символічне посилання: %v

en: cannot sign assertion: %v
uk: неможливо підписати перевірку: %v

en: cannot use devmode and jailmode flags together
uk: неможливо використовувати разом прапори devmode та jailmode

en: cannot validate owner of file %s
uk: неможливо перевірити власника файлу %s

en: cannot write new Xauthority file at %s: %s
uk: неможливо записати файл Xauthority в %s: %s

en: change finished in status %q with no error message
uk: зміна завершена зі станом %q без повідомлення про помилку

en: created user %q
uk: створено користувача %q

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: disabled
uk: вимкнено

en: email:
uk: електронна адреса:

en: enabled
uk: увімкнено

en: error: %v
uk: помилка: %v

en: inactive
uk: неактивне

en: internal error, please report: running %q failed: %v
uk: внутрішня помилка, прохання повідомити: збій виконання %q: %v

en: invalid attribute: %q (want key=value)
uk: неприпустимий аргумент: %q (потрібно key=value)

en: invalid configuration: %q (want key=value)
uk: неприпустима конфігурація: %q (потрібно key=value)

en: invalid header filter: %q (want key=value)
uk: неприпустимий фільтр заголовку: %q (потрібно key=value)

en: key name %q is not valid; only ASCII letters, digits, and hyphens are allowed
uk: неприпустима назва ключа %q; дозволені лише літери ASCII, цифри та дефіси

en: missing snap-confine: try updating your snapd package
uk: відсутній snap-confine: спробуйте оновити пакунок snapd

en: need the application to run as argument
uk: потрібно, щоб програма запускалася як аргумент

en: no changes found
uk: жодних змін не знайдено

en: no changes of type %q found
uk: жодних змін для типу %q не знайдено

en: no interfaces currently connected
uk: наразі не приєднано жодного інтерфейсу

en: no interfaces found
uk: жодного інтерфейсу не знайдено

en: no matching snaps installed
uk: жодного відповідного snap-пакунку не встановлено

en: no such interface
uk: такий інтерфейс відсутній

en: no valid snaps given
uk: жодного припустимого snap-пакунку не надано

en: reboot scheduled to update the system - temporarily cancel with 'sudo shutdown -c'
uk: для оновлення системи заплановано перезавантаження - тимчасово скасувати за допомогою «sudo shutdown-c»

en: repairs are not available on a classic system
uk: в класичній системі відновлення недоступні

en: set failed: %v
uk: встановлення завершилося невдачею: %v

note: TRANSLATORS: %%q will become a %q for the snap name; %q is whatever foo the user used for --revision=foo
en: snap %%q not found (at least at revision %q)
uk: snap-пакунок %%q не знайдений (принаймні в редакції %q)

note: TRANSLATORS: %%q will become a %q for the snap name; %q is whatever foo the user used for --channel=foo
en: snap %%q not found (at least in channel %q)
uk: snap-пакунок %%q не знайдений (принаймні в каналі %q)

en: snap %q has no updates available
uk: snap-пакунок %q не має оновлень

en: snap %q is already installed, see "snap refresh --help"
uk: snap-пакунок %q вже встановлений, див. «snap refresh --help»

en: snap %q not found
uk: snap-пакунок %q не знайдений

note: TRANSLATORS: free as in gratis
en: snap is free
uk: snap-пакунок безкоштовний

en: too many arguments for command
uk: забагато аргументів для команди

note: TRANSLATORS: %q is the hook name; %s a space-separated list of extra arguments
en: too many arguments for hook %q: %s
uk: забагато аргументів для пастки %q: %s

note: TRANSLATORS: the %s is the list of extra arguments
en: too many arguments: %s
uk: забагато аргументів: %s

en: unavailable
uk: недоступно

en: unknown command %q, see "snap --help"
uk: невідома команда %q, див. «snap --help»

en: unknown service: %q
uk: невідома служба: %q

en: Authenticate on snap daemon
uk: Автентифікація демона snap

en: Authorization is required to authenticate on the snap daemon
uk: Для автентифікація демона snap необхідна авторизація

en: Install, update, or remove packages
uk: Встановлення, оновлення та видалення пакунків

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
uk: Для встановлення, оновлення та видалення пакунків необхідна автентифікація

en: Connect, disconnect interfaces
uk: Приєднання, від'єднання інтерфейсів

en: Authentication is required to connect or disconnect interfaces
uk: Для приєднання чи від'єднання інтерфейсів необхідна автентифікація
