snapd - en to bs translation catalogue (142 entries)

en: %q does not contain an unpacked snap.
    
    Try "snapcraft prime" in your project directory, then "snap try" again.
bs: %q ne sadrži neotvoren snap.
    
    Pokušajte "snapcraft prime" u direktoriju vašeg programa, zatim ponovo "snap try".

note: TRANSLATORS: the first %q will be the (quoted) snap name, the second a channel
en: %q switched to the %q channel
bs: %q se pomjerio na kanal %q

note: TRANSLATORS: 1. snap name, 2. snap version (keep those together please). the 3rd %s is a path (where it's mounted from).
en: %s %s mounted from %s
bs: %s %s je montiran sa %s

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (see "snap login --help")
bs: %s (vidi "snap login --help")

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
bs: %s (probajte sa sudo)

en: %s already installed
bs: %s je već instaliran

en: %s disabled
bs: %s onemogućen

en: %s enabled
bs: %s omogućen

en: %s not installed
bs: %s nije instaliran

en: %s removed
bs: %s uklonjen

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
bs: %s se vratio na %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' installed")
en: %s%s %s from '%s' installed
bs: %s%s %s od '%s' instaliran

en: -r can only be used with --hook
bs: -r se može koristiti samo sa --hook

en: Abort a pending change
bs: Prekinuti promjenu na čekanju

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were added
en: Added
bs: Dodano

en: Adds an assertion to the system
bs: Daje tvrdnju sistemu

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alias for --dangerous (DEPRECATED)
bs: Pseudonim za --dangerous (OBUSTAVLJENO)

en: All snaps up to date.
bs: Svi snapovi su ažurirani.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
bs: Alternativna naredba za pokretanje

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return document, even with single key
bs: Uvijek vrati dokument, čak i sa jednim ključem

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return list, even with single key
bs: Uvijek vrati listu, čak i sa jednim ključem

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter (unless it's "login.ubuntu.com"). Also, note users on login.ubuntu.com can have multiple email addresses.
en: An email of a user on login.ubuntu.com
bs: Email korisnika na login.ubuntu.com

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion file
bs: Dokument tvrdnje

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion type name
bs: Ime tipa tvrdnje

en: Auto-refresh %d snaps
bs: Automatsko osvježavanje %d snapova

en: Auto-refresh snap %q
bs: Automatsko osvježavanje snapa %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Auto-refresh snaps %s
bs: Automatsko osvježavanje snapova %s

en: Bad code. Try again:
bs: Pogrešan kod. Pokušajte ponovo:

en: Buys a snap
bs: Kupuje snap

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Change ID
bs: Promijeni ID

en: Changes configuration options
bs: Mijenja opcije konfiguracija

en: Command	Alias	Notes
bs: Komanda	Pseudonim	Bilješke

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Configuration value (key=value)
bs: Vrijednost konfiguracije (key=value)

en: Confirm passphrase:
bs: Potvrdite šifru:

en: Connect %s:%s to %s:%s
bs: Spoji %s:%s sa %s:%s

en: Connects a plug to a slot
bs: Povezuje utikač sa utorom

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to specific interfaces
bs: Ograniči spisak na posebne interfejse

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to those matching header=value
bs: Ograniči spisak na poklapajuće header=value

en: Copy snap %q data
bs: Kopiraj podatke snapa %q

en: Create a cryptographic key pair that can be used for signing assertions.
bs: Stvoriti kriptografski par ključeva koji se mogu koristiti za potpisivanje tvrdnji

en: Create cryptographic key pair
bs: Stvoriti kriptografski par ključeva

en: Create snap build assertion
bs: Stvori tvrdnju postavljanja snapa

en: Creates a local system user
bs: Stvara korisnika lokalnog sistema

en: Delete cryptographic key pair
bs: Obrisati par kriptografskih ključeva

en: Delete the local cryptographic key pair with the given name.
bs: Obrisati lokalni  par kriptografskih ključeva sa datim imenom.

en: Disable %q snap
bs: Onemogućiti snap %q

en: Disable aliases for snap %q
bs: Onemogućiti pseudonime za snap %q

en: Disable all aliases for snap %q
bs: Onemogućiti sve pseudonime za snap %q

en: Disables a snap in the system
bs: Onemogućuje snap u sistemu

en: Discard interface connections for snap %q (%s)
bs: Odbaci interfejs konekcije za snap %q (%s)

en: Disconnect %s:%s from %s:%s
bs: Prekinuti vezu %s:%s sa %s:%s

en: Disconnects a plug from a slot
bs: Odspaja utikač iz utora

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Do not wait for the operation to finish but just print the change id.
bs: Ne čekaj da se operacija završi nego samo odštampati promjenjeni id

en: Download snap %q%s from channel %q
bs: Preuzimanje snapa %q%s sa kanala %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Download the given revision of a snap, to which you must have developer access
bs: Preuzeti datu reviziju snapa, za koju je potreban pristup razvojnog programera

en: Downloads the given snap
bs: Preuzima dati snap

en: Email address:
bs: Adresa e-pošte:

en: Enable %q snap
bs: Omogućiti snap %q

en: Enables a snap in the system
bs: Omogućuje snap u sistemu

en: Ensure prerequisites for %q are available
bs: Osiguraj da su dostupni preduvjeti za %q

en: Export a public key assertion body that may be imported by other systems.
bs: Izvezi tvrdnju javnog ključa tijela koja može biti uvezena u druge sisteme.

en: Export cryptographic public key
bs: Eksportirati javni kriptografski ključ

en: Fetch and check assertions for snap %q%s
bs: Uhvati i provjeri tvrdnje za snap %q%s

en: Fetching assertions for %q
bs: Hvatanje tvrdnji za %q

en: Fetching snap %q
bs: Hvatanje snapa %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Filename of the snap you want to assert a build for
bs: Ime dadoteke snapa za koju želite potvrditi izgradnju

en: Finds packages to install
bs: Pronalazi paket za instalaciju

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force adding the user, even if the device is already managed
bs: Prisilno dodavanje korisnika, čak i ako se već upravlja uređajem

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force import on classic systems
bs: Prisilno uvezi na klasične sisteme

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Generate the manpage
bs: Stvoriti stranicu uputstva

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grant sudo access to the created user
bs: Dozvoli sudo pristup kreiranom korisniku

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the signer
bs: Identifikator potpisnika.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the snap package associated with the build
bs: Identifikator snap paketa koji je povezan sa izgradnjom.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Ignore validation by other snaps blocking the refresh
bs: Zanemari provjeru valjanosti snap-ova koji blokiraju osvježavanje

en: In order to buy %q, you need to agree to the latest terms and conditions. Please visit https://my.ubuntu.com/payment/edit to do this.
    
    Once completed, return here and run 'snap buy %s' again.
bs: Da biste kupili %q, trebate da prihvatite posljednje uslove korištenja. Molimo posjetite https://my.ubuntu.com/payment/edit da biste to uradili.
    
    Kad završite, vratite se ovdje i ponovo pokrenite 'snap buy %s'.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Include unused interfaces
bs: Uključiti nekorištene interfejse

en: Inspects devices for actionable information
bs: Provjerava uređaje za djelotvorne informacije

en: Install %q snap
bs: Instaliraj snap %q

en: Install %q snap from %q channel
bs: Instaliraj snap %q sa kanala %q

en: Install %q snap from file
bs: Instaliraj snap %q sa datoteke

en: Install %q snap from file %q
bs: Instaliraj snap %q sa datoteke %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the beta channel
bs: Instaliraj sa beta kanala

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the candidate channel
bs: Instaliraj sa kandidatnog kanala

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the edge channel
bs: Instaliraj sa krajnjeg kanala

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the stable channel
bs: Instaliraj sa stabilnog kanala

en: Install snap %q
bs: Instaliraj snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Install snaps %s
bs: Instaliraj snapove %s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given snap file even if there are no pre-acknowledged signatures for it, meaning it was not verified and could be dangerous (--devmode implies this)
bs: Instaliraj dati snap dokument čak i ako nema prethodno priznatih potpisa, što znači da nije provjereno i može biti opasno (--devmode implies this)

en: Installs a snap to the system
bs: Instalira snap na sistem

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Key of interest within the configuration
bs: Ključ interesa unutar konfiguracije

en: List a change's tasks
bs: Popis zadataka promjene

en: List cryptographic keys
bs: Lista kriptografskih ključeva

en: List cryptographic keys that can be used for signing assertions.
bs: Lista kriptografskih ključeva koja se može koristiti za potpisivanje tvrdnji

en: List installed snaps
bs: Lista instaliranih snap-ova

en: List system changes
bs: Lista promjena na sistemu

en: Lists aliases in the system
bs: Lista pseudonima u sistemu

en: Lists all repairs
bs: Lista svih popravki

en: Lists interfaces in the system
bs: Lista interfejsa u sistemu

en: Prefer aliases of snap %q
bs: Preferiraj pseudonime snapa %q

en: Refresh %q snap
bs: Osvježi snap %q

en: Refresh %q snap from %q channel
bs: Osvježi snap %q sa kanala %q

en: Refresh all snaps: no updates
bs: Osvježi sve snapove: bez ažuriranja

en: Refresh snap %q
bs: Osvježi snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Refresh snaps %s
bs: Osvježi snapove: %s

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Refresh snaps %s: no updates
bs: Osvježi snapove %s: bez ažuriranja

en: Remove %q snap
bs: Ukloni snap %q

en: Remove snap %q
bs: Ukloni snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Remove snaps %s
bs: Ukloni snapove %s

en: Try %q snap from %s
bs: Pokušaj snap %q sa %s

en: created user %q
bs: napravljen korisnik %q

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: disabled
bs: onemogućene

en: email:
bs: epošta

en: enabled
bs: omogućen

en: error: %v
bs: greška: %v

en: inactive
bs: neaktivan

en: need the application to run as argument
bs: potrebna aplikacija da se pokrene kao argument

en: no changes found
bs: promjene nisu pronađene

en: no changes of type %q found
bs: nisu pronađene promjene tipa %q

en: no interfaces currently connected
bs: nijedan interfejs nije trenutno konektovan

en: no interfaces found
bs: nisu pronađeni interfejsi

en: no such interface
bs: nema takvog interfejsa

en: no valid snaps given
bs: nisu dati validni snap-ovi

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: private
bs: privatno

en: reboot scheduled to update the system - temporarily cancel with 'sudo shutdown -c'
bs: ponovno pokretanje za ažuriranje sistema isplanirano - trajno otkažite sa 'sudo shutdown -c'

en: repairs are not available on a classic system
bs: popravke nisu dostupne na klasičnom sistemu

en: set which option?
bs: koju opciju podesiti?

en: snap %q is already installed, see "snap refresh --help"
bs: snap %q već instaliran, pogledajte "snap refresh --help"

en: snap %q not found
bs: snap %q nije pronađen

note: TRANSLATORS: free as in gratis
en: snap is free
bs: snap je gratis

en: too many arguments for command
bs: previše argumenata za komandu

note: TRANSLATORS: %q is the hook name; %s a space-separated list of extra arguments
en: too many arguments for hook %q: %s
bs: previše argumenata za hook %q: %s

note: TRANSLATORS: the %s is the list of extra arguments
en: too many arguments: %s
bs: previše argumenata: %s

en: unavailable
bs: nedostupan

en: unknown attribute %q
bs: nepoznat atribut %q

en: unknown command %q, see "snap --help"
bs: nepoznata komanda %q, pogledajte "snap --help"

en: unknown service: %q
bs: nepoznat servis: %q

en: Authenticate on snap daemon
bs: Potvrdi na snap daemon

en: Authorization is required to authenticate on the snap daemon
bs: Autorizacija je potrebna da bi se potvrdio snap daemon

en: Install, update, or remove packages
bs: Instaliraj, ažuriraj, ili ukloni pakete

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
bs: Potrebna potvrda za instaliranje, ažuriranje, ili uklanjanje paketa

en: Connect, disconnect interfaces
bs: Spoji, odspoji interfejse

en: Authentication is required to connect or disconnect interfaces
bs: Potrebna potvrda za spajanje i odspajanje interfejsa
