snapd - en to fi translation catalogue (120 entries)

note: TRANSLATORS: the first %q will be the (quoted) snap name, the second a channel
en: %q switched to the %q channel
fi: %q vaihdettiin %q -kanavalle

note: TRANSLATORS: 1. snap name, 2. snap version (keep those together please). the 3rd %s is a path (where it's mounted from).
en: %s %s mounted from %s
fi: %s %s liitetty polusta %s

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (see "snap login --help")
fi: %s (katso "snap login --help")

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
fi: %s (kokeile suorittaa sudoa käyttäen)

en: %s already installed
fi: %s on jo asennettu

en: %s disabled
fi: %s poistettu käytöstä

en: %s enabled
fi: %s otettu käyttöön

en: %s not installed
fi: %s ei ole asennettu

en: %s removed
fi: %s poistettu

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
fi: %s palautettiin %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
fi: %s%s %s asennettu

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
fi: %s%s versio %s päivitettiin

en: -r can only be used with --hook
fi: -r voidaan käyttää vain valinnan --hook kanssa

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <alias-or-snap>
fi: <alias-tai-snap>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion file>
fi: <julistustiedosto>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion type>
fi: <julistuksen tyyppi>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <change-id>
fi: <vaihto-id>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <conf value>
fi: <konfiguraation arvo>

note: TRANSLATORS: This is a noun, and it needs to begin with < and end with > TRANSLATORS: This is a noun and it needs to begin with < and end with >
en: <email>
fi: <sähköposti>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
fi: <tiedostonimi>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <header filter>
fi: <otsikkosuodatin>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <interface>
fi: <rajapinta>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
fi: <avaimen-nimi>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
fi: <avain>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
fi: <pyyntö>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <root-dir>
fi: <juurihakemisto>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <service>
fi: <palvelu>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<plug>
fi: <snap>:<liitäntä>

en: Abort a pending change
fi: Peruuta odottavat muutokset

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were added
en: Added
fi: Lisätty

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alias for --dangerous (DEPRECATED)
fi: Alias argumentille --dangerous (VANHENTUNUT)

en: All snaps up to date.
fi: Kaikki snapit ovat ajan tasalla.

en: Allow opening file?
fi: Hyväksy tiedoston avaaminen?

en: Allow settings change?
fi: Hyväksy asetusten muuttaminen?

en: Allow snap %q to change %q to %q ?
fi: Sallitko sen, että snap %q vaihtaa %q muotoon %q ?

en: Allow snap %q to open file %q?
fi: Sallitko sen, että snap %q avaa tiedoston %q?

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
fi: Vaihtoehtoinen komento suoritettavaksi

en: Auto-refresh %d snaps
fi: Automaattisesti päivitä %d snappia

en: Auto-refresh snap %q
fi: Automaattisesti päivitä snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Auto-refresh snaps %s
fi: Automaattisesti päivitä snapit %s

en: Command	Alias	Notes
fi: Komento	Alias	Huomiot

en: Confirm passphrase:
fi: Varmista salalause:

en: Copy snap %q data
fi: Kopioi snapin %q data

en: Create cryptographic key pair
fi: Luo kryptografinen avainpari

en: Creates a local system user
fi: Luo paikallisen järjestelmäkäyttäjän

en: Delete cryptographic key pair
fi: Poista kryptografinen avainpari

en: Disable %q snap
fi: Poista käytöstä snap %q

en: Disable aliases for snap %q
fi: Poista käytöstä aliasit snapilta %q

en: Disable all aliases for snap %q
fi: Poista käytöstä kaikki aliasit snapilta %q

en: Disconnect %s:%s from %s:%s
fi: Katkaise yhteys %s:%s kohteesta %s:%s

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Enable %q snap
fi: Ota käyttöön snap %q

en: Export cryptographic public key
fi: Vie kryptografinen julkinen avain

en: Fetching assertions for %q
fi: Haetaan julistukset kohteelle %q

en: Fetching snap %q
fi: Haetaan snap %q

en: Generate device key
fi: Luo laiteavain

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Generate the manpage
fi: Luo man-sivu

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grant sudo access to the created user
fi: Anna sudo-oikeudet luodulle käyttäjälle

en: Help
fi: Ohje

en: ID	Status	Spawn	Ready	Summary
fi: Tunniste	Tila	Muodostettu	Valmis	Yhteenveto

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the beta channel
fi: Asenna betakanavalta

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the candidate channel
fi: Asenna ehdokaskanavalta

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the edge channel
fi: Asenna edge-kanavalta

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the stable channel
fi: Asenna vakaalta kanavalta

en: Install snap %q
fi: Asenna snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Install snaps %s
fi: Asenna snapit %s

en: List cryptographic keys
fi: Listaa kryptografiset avaimet

en: List installed snaps
fi: Listaa asennetut snapit

en: List system changes
fi: Listaa järjestelmämuutokset

en: Log out of the store
fi: Kirjaudu ulos kaupasta

en: Login successful
fi: Kirjautuminen onnistui

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to delete
fi: Poistettavan avaimen nimi

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to export
fi: Vietävän avaimen nimi

en: Name	SHA3-384
fi: Nimi	SHA3-384

en: No snaps are installed yet. Try "snap install hello-world".
fi: Snapeja ei ole vielä asennettu. Yritä "snap install hello-world".

en: Passphrase:
fi: Tunnuslause:

en: Print the version and exit
fi: Tulosta versio ja poistu

en: Remove snap %q
fi: Poista snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Remove snaps %s
fi: Poista snapit %s

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were removed
en: Removed
fi: Poistettu

en: Removes a snap from the system
fi: Poistaa snapin järjestelmästä

en: Restart services
fi: Käynnistä uudelleen palvelut

en: Restarted.
fi: Käynnistetty uudelleen.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Snap name
fi: Snapin nimi

en: Start services
fi: Käynnistä palvelut

en: Start the userd service
fi: Käynnistä userd-palvelu

en: Started.
fi: Käynnistetty.

en: Stop services
fi: Pysäytä palvelut

en: Stopped.
fi: Pysäytetty.

en: Switches snap to a different channel
fi: Vaihtaa snapin eri kanavaan

en: Tests a snap in the system
fi: Testaa snapia järjestelmässä

note: TRANSLATORS: %q and %s are the same snap name. Please wrap the translation at 80 characters.
en: Thanks for purchasing %q. You may now install it on any of your devices
    with 'snap install %s'.
fi: Kiitos kun ostit tuotteen %q. Voit asentaa  sen nyt kaikkiin laitteisiisi
    komennolla 'snap install %s'.

en: Two-factor code:
fi: Kaksivaiheinen koodi:

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use this channel instead of stable
fi: Käytä tätä kanavaa vakaan kanavan sijaan

en: You need to be logged in to purchase software. Please run 'snap login' and try again.
fi: Sinun tulee olla kirjautunut sisään, jotta voit ostaa ohjelmistoja. Suorita 'snap login' ja yritä uudelleen.

en: You need to have a payment method associated with your account in order to buy a snap, please visit https://my.ubuntu.com/payment/edit to add one.
    
    Once you’ve added your payment details, you just need to run 'snap buy %s' again.
fi: Tilillesi tulee olla määritetty maksutapa, jotta voit ostaa snap-paketteja. Käy sivulla https://my.ubuntu.com/payment/edit ja lisää maksutapa tilillesi.
    
    Kun olen lisännyt tiedon maksutavasta, suorita 'snap buy %s' uudelleen.

en: active
fi: aktiivinen

en: bought
fi: ostettu

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: broken
fi: rikki

en: cannot buy snap: %v
fi: ei voi ostaa snapia: %v

en: cannot buy snap: invalid characters in name
fi: ei voi ostaa snapia: virheellisiä merkkejä nimessä

en: cannot buy snap: it has already been bought
fi: ei voi ostaa snapia: se on jo ostettu

en: created user %q
fi: luotiin käyttäjä %q

en: email:
fi: sähköposti:

en: error: %v
fi: virhe: %v

en: no changes found
fi: muutoksia ei löytynyt

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: private
fi: yksityinen

en: snap %q has no updates available
fi: snapille %q ei ole päivityksiä saatavilla

en: snap %q is already installed, see "snap refresh --help"
fi: snap %q on jo asennettu, katso "snap refresh --help"

en: snap %q not found
fi: snapia %q ei löytynyt

note: TRANSLATORS: free as in gratis
en: snap is free
fi: snap on ilmainen

en: too many arguments for command
fi: liian monta argumenttia komennolle

note: TRANSLATORS: the %s is the list of extra arguments
en: too many arguments: %s
fi: liian monta argumenttia: %s

en: unable to contact snap store
fi: snap-varastoon yhdistäminen epäonnistui

en: unavailable
fi: ei saatavilla

en: unknown command %q, see "snap --help"
fi: tuntematon komento %q, katso "snap --help"

en: Authenticate on snap daemon
fi: Autentikoi snap-taustaprosessissa

en: Install, update, or remove packages
fi: Asenna, päivitä tai poista paketteja

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
fi: Pakettien asentaminen, päivittäminen tai poistaminen vaatii tunnistautumisen

en: Connect, disconnect interfaces
fi: Yhdistä, katkaise yhteys liitännöistä
